Mafia e tokave, sekuestrohen 15 mijë metra katrorë në Shkodër

June 20, 2016 17:48

Mafia e tokave, sekuestrohen 15 mijë metra katrorë në Shkodër

Prokuroria e Shkodrës ka sekuestruar gati 15 mijë metra katrorë truall që kap vlerën e 120 mijë eurove pasi ka dyshime se tjetërsimi i kësaj pasurie është kryer sipas një procedure false.

Toka, që ndodhet në fshatin Bërdicë, sipas dyshimeve të prokurorisë është kryer në favor të një shtetasi shqiptar i cili jeton në Kanada.

Hetimet e deritanishme tregojnë se Zyra e regjistrimit të pasurive të paluajtshme në Shkodër ka regjistruar një pronë në Bërdicë të Sipërme.

Sipërfaqja e trualli, thotë prokuroria, është 15 mijë e 500 metra katrorë e natyrës ullishte. Kjo pasuri, sipas akuzës, është në pronësi të shtetasit Adem Mlloja dhe disa personave të tjerë me të njëjtin mbiemër.

Prokuroria e Shkodrës dyshon se mbi bazën e akteve të sekuestruara është falsifikuar një vendim i këshillit të komunës në vitin 2014.

Po ashtu ka dyshime se është falsifikuar edhe akti i marrjes së tokës buqjësore në pronësi në korrik 2014. Mbi këto dyshime janë nën hetim edhe disa punonjës të ZRRP-së Shkodër.

June 20, 2016 17:48
Komento

1 Koment

  1. elio June 20, 20:06

    Paskan bo nomin…1 ha e gjysem kane sekuestruar…

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*