Duket sikur lufta kundër Mafias po shkon më mirë se kurrë, por…

May 16, 2016 14:40

Duket sikur lufta kundër Mafias po shkon më mirë se kurrë, por…

Duket sikur lufta kundër mafias në Itali po shkon shumë mirë, pasi bosët më të mëdhenj ndodhen në burg. Më shumë se 6 mijë mafiozë ndodhen në burgje dhe vetëm në dy vitet e fundit këtyre organizatave kriminale i janë sekuestruar 6 miliard euro.

Por… Krimi i organizuar italian nuk ka qënë asnjëherë kaq i pasur. Nëse në vitin 1995 fitimet e të gjithe organizatave mafioze arrinin në 45 miliard euro në vit, në 2010 ishte 100 miliard dhe në vitin 2016 u dyfishua në 200 miliard euro.

Si është e mundur?

Drejtoria italiane e antimafias thotë se organizatat mafiozë kanë ndryshuar taktitë. Nuk qëllojnë më me armë dhe nuk kërcënojnë.

Mafia ka hyrë në sallonet e financës botërore, duke arritur të marë drejtimin e bankave më të mëdha të botë gjatë periudhës së krizës ekonomike.

Ata janë ndërkombtarizuar, por Bashkimi Europian nuk arrin dot që të ngrejë një Prokurori Europiane.

May 16, 2016 14:40
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim