Majko: Nderimi me grusht nuk më bën komunist, opozitën nuk e bëjnë të djathtë diskutime të tilla

May 6, 2014 13:45

Majko: Nderimi me grusht nuk më bën komunist, opozitën nuk e bëjnë të djathtë diskutime të tilla

Deputeti i Partisë Socialiste, Pandeli Majko, sqaron nëpërmjet një statusi në Facebook nderimin me grusht në Varrezat e Dëshmorëve, një veprim që hapi debat dhe shkaktoi reagim te opozita.

Majko shprehet në reagimin e tij se ngritja e grushtit lart është simbol i bashkimit kombëtar kundër pushtuesve të vendit.

“Për ata që çuditen pse kam ngritur “grushtin” në Varrezat e Dëshmorëve ju them shkurt se ai ishte simboli i bashkimit kombëtar kundër pushtuesve të vendit. Ata që ranë e kishin simbol të përpjekjes në të cilën dhanë jetën.

Mirënjohje në kujtesën time zë sot ambasadori amerikan dhe miku im Frouik që në festën e çetës së Gorë-Oparit përshëndeti me grushtin lart veteranët e LANÇ-it… Nuk na bën komunist përshëndetja miqtë e mi, ashtu si opozitën nuk e bën të “djathtë” diskutimi për tema të tilla”, shkruan Majko në Facebook.

 

* * *

Majko dhe Gjylameti nderojnë dëshmorët me grushtin lart, PD reagon me akuza

Nuk ka kaluar pa debate Dita e Dëshmorëve dhe homazhet e politikanëve në varrezat dhe memorialet e dëshmorëve. Pasi një grup komunistësh nuk u lejuan të kryenin homazhe me fotografinë e Enver Hoxhës, ish-kryeministri Pandeli Majko u fotografua tek monumenti “Nënë Shqipëri” me grushtin e ngritur lart. Majko, i shoqëruar nga deputetja tjetër e njësisë 5 në Tiranë, Blerina Gjylameti, familjarë dhe të afërm të veteranëve të luftës kanë nderuar dëshmorët në ditën e tyre.

Ndërsa ministri i Drejtësisë, duke bërë homazhe në Berat, u përkul para një lapidari, ku ishte vendosur edhe fotoja e Enver Hoxhës. Naço tha më pas se nuk e kishte parë foton, por ishte ulur në nderim të Kristaq dhe Margarita Tutulanit.

Por opozita reagoi nëpërmjet një deklarate për mediat, duke e cilësuar këtë veprim si një fyerje ndaj shqiptarëve dhe përpjekje për të rehabilituar figurën e diktatorit.

May 6, 2014 13:45
Komento

27 Komente

 1. Dike Mullai thote- May 6, 11:52

  “DY GISHT-aket” Berishiane-Naziskine, i Tremben GRUSHTIT, qe tregon BASHKIM-UNITET! Kameleoni-VAMPIR B..isha keshtu ka nderuar deri ne fund te viteve ’80!!!

  Reply to this comment
  • klodi May 6, 12:47

   te ishin berishianet naziskine do te kishim bere nje arsye por ngjajne shume me teper si servile te komunizmit pa idealet e luftes antifashiste. Ja kopja me e fundit e berishianizmit mjafton te lexosh komentet e Kastriot islamit ne fb dhe te kuptosh idealin e humbesve te zgjedhjeve te fundit

   Reply to this comment
 2. tiranasi May 6, 11:54

  Deputetet dine se si veprojne,jane dy deputetet me te mire te Shqiperise.Kane nderuar deshmoret qe rane per atdheun,ata ate nderim kishin.Ne asnje menyre nuk kane nderuar diktaturen. Jane kundershtare te rrepte te saj.lavdi deshmoreve te atdheut.

  Reply to this comment
 3. Hulk May 6, 11:54

  Majko ne 1990 ne levizjen antikomuniste te dhjetorit kunder diktatorit. Majko ne 2014 ne nderim me grusht si komunist bashke me nje trume komunistash. Them se ky Majko sot eshte i sinqerti e jo ai i 1990.

  Reply to this comment
  • lili May 6, 20:10

   Jo se ai i 90shit ishte ne levizje si bir komunisti i besueshme,se kur ramizi kerkoj intelektual guximtare nuk vjetin,kur kerkoj politikane guximtare nuk vjetin,prandaj u detyruar me organizu bijte e tyre ,24 karat komuniste,si azem hajdari me vella ne sigurim,apo shume te tjetra me biografi po aq te besueshme!

   Reply to this comment
 4. Begu May 6, 12:11

  Monumenti “Nene Shqiperi” qe Agolli e barti ne Poemen e Tij te madhe lirike per kah vlerat ideo-artistike, Eshte veper madhore e nderimit te Deshmoreve qe me renien e tyre deshmojne atdheun dhe popullin shqiptar.Ate monument para te cilit eshte perkulur shumhere edhe vete salo,kur ishte komunist i keq e genjeshtar.Edhe sot vetem vandalet qe shkaterruan varrezat e deshmoreve, si ate te Heroit kombetar e historik Enver Hoxha,i cili duhej te ishte edhe sot ne mes herojve te LNC-se, si Qemail Stafa, Hysni Kapo e te tjeret,tash te rrenuar paturpesisht.Nje realitet eshte dukshem ne Shqiperine “demokratike”, Vrastari e krimineli,shitesi i atdheut dhe ikesi nga atdheu Zogu ka monument perkujtimi te se keqes dhe Sakrifikuesi,ckirimtari dhe ai qe gjithcka dha per atrdhe e popull dhe asgje nuk mori nga atdheu,Enveri, Varri i Tij vadalisht shkaterrohet dhe nuk ipet e drejt njerezore qe askush ta kujton.Madje edhe ata me te natyrshmit ,me te sinqertit dhe me korretit,kur e kujtojne, ndeshkohen dhe pengohen barbarisht.

  Reply to this comment
 5. andrea May 6, 12:11

  Plaka ime sot perkedheli Macen e komshies qe para nje viti na kish ngrene djathin, duke fyer keshtu gjith familjen time.

  Reply to this comment
 6. korabi May 6, 13:55

  Hallall shoku !!!

  Reply to this comment
 7. shqiptari May 6, 14:43

  shajne ata qe e shkatruane kete toke me emrin shqiperi ata qe i sherbyene me zelle serbokrekeve dhe do ti sherbejne me femije niper e mbesa poshte teroristate antishqiptare qe iken nga pushteti

  Reply to this comment
 8. merobaze May 6, 15:04

  ME GRUSHTIN LART SI BOLSHEVIKE TE STALINIT DREJT BE-SE ANTIKOMUNISTE.

  Me grusht kane nderuar vetem stalinistet e revolucionit bolshevik. Prandaj edhe Pandeli majko Debili te mos mundohet fare te kamufloje bythen e tij te kuqe komuniste dhe enveriste me llafollogji boshe dhe brockulla kavaje per mashtrim, por te dale ballehapur idealeve te tij te spiunit te Sigurimit te Shtetit dhe Servilit te pushtetit mafioz dhe te mos fshihet pas GAXHOIT demokratik perendimor. Ndryshe edhe nderimi i Hitlerit ne Gjermani me krahun e shtrire perpara ishte simbol i bashkimit te Kombit gjerman, por historia i tregoi vendin ketyre simboleve gjakatare me kryqin e thyer apo me yllin partizan, qe jane shpikje e nje ideollogjie.

  Reply to this comment
 9. baze May 6, 15:29

  Si nuk i vjen turp kur kerkojne te hyjne ne Eu, ata ate EU e kane share per shume vite me rradhe, ne zemer kane bolshvizmin e kuq por mirqenia e EU i pelqen se sis. i tyre i la pa breke, HIPOKRITE te kuq, TURP !!!

  Reply to this comment
 10. Nastradini May 6, 15:48

  mero baze:
  Ku e gjen Frymezimin qe shkruan kaq bukur ?
  Mos valle tek pularia e ballisteve ?

  Reply to this comment
  • merobaze May 6, 16:19

   O nastradini fallco komunisti, te Pularia e ballisteve e kishte gjetur frymezimin Enver Hoxha ANTIKRISHTI, sepse jetoi me gjithe Nexhmijen e tij nga 1941 deri ne 1944 ne vilen e kunatit te vet ballist dhe fashist Bahri Omari, prandaj lexo histori te mirefillte nga burime te sigurta, jo si ato te kalemxhninjeve servile te Partise se Punes dhe pastaj trego ne DITA brockulla me partizane dhe balliste si ne filmat me Arben Imamin dhe Rajmonda Bulkun, nusen e Eleni Pashkos,qe spiunoi burrin e vet tek Enver Hoxha si armik i Partise.

   Reply to this comment
 11. Bardhi Tolabi May 6, 16:05

  Shume flitet per figuren e Enver Hoxhes,me vend e pavend,me kohe e pa kohe.Dhe kjo sipas meje e ka nje shkak.Shkaku eshte Sali Berisha dhe ustallaret e tij te UDB-se se dikurshme.Enver Hoxha, ka anet e mira dhe te keqija ne jeten e tij politike,ka kryer transformime rrenjesore ne jeten social-kulturore dhe ekonomike,por edhe ka shkaktuar dhe prapambetje ekonomike qe nuk i pergjigjen mundesive qe ka patur dhe ka Shqiperia.Ka drejtuar luften NaCl,per nje Shqiperi te lire dhe demokratike,por qe e ktheu ne nje shtet diktatorial,duke asgjesuar kundershtaret e tij politike etj.Por,nuk eshte thene kot se, “gelltit nje luge corbe sot dhe e vjell pastaj tere jeten”.Ja keshtu i ka ndodhur dhe ketij krimineli te Kombit tone,Sali Berishes.Marrja per dite me figuren e Enverit dhe amplifikimi i zerave pro dhe kunder tij,jane “ilaci” i Berishes,per t’i shpetuar krimeve te tij.Po bej disa krahasime dhe lexuesit le te nxjerin vet konkluzionet se,kush e ka demtuar me shume Shqiperine dhe popullin tone:

  -Enveri,udhehoqi luften per clirim dhe luftoi per te mbrojtur teresine territoriale te Shqiperise.
  -Sali Berisha,luftoj per shakterimin e saj dhe i fali si Ahmet Zogu territor Greqise.

  -Enver Hoxha,gjeti nje popullsi 90 perqind analfabete dhe e zhduku analfabetizmin.
  -Sali Berisha jo vetem e shkateroj arsimin,por e riktheu analfabetizmin ne zonat e thella rurale.

  Enveri,gaboj ne menyren e shtetezimit te pronareve,por ne fund te fundit,nuk i morri ato per vehte apo klanin e tij,por i beri prone te shtetit.
  -Saliu,jo vetem nuk ja u ktheu pronat pronarev te ligjshem,por ja u rrembeu nepermjet formave te ndryshme per familjen apo klanin e tij,duke i kthyer ata pronaret ne ish pronare.

  Enveri,zhvilloj egersisht luften e klasave,duke marre edhe shume jete njerzish,apo futur ne burg vetem per “agjitacion e propagande”.
  -Saliu,trumbetoj nje shtet ligjor dhe te se drejtes,lirine e fjales dhe shprehjes ,te besimit dhe pluralizmin poltike.Rezultati,kush eshte kunder tij,kunder PD-se,duhet te mbetet pa pune,pa buke,te ndeshkohet nga gjykata ne se denoncon korrupsionin e familjes apo te klanit te tij.Nuk te fut ne burg,por te keput gjoben,te ben te paguash ujin,driten edhe per ata qe nuk paguajne,dhe ti lejon ato pa pagese ne se je me te me PD-ne.Me korrupsionin e familjes se tij,te hedh ne ere si ne Gerdec,apo te vret si me 21 Janar.Nuk te vret drejt perse drejti,por duke ngjallur vellavrasjet,gjakmarrjet numuri i te vrareve eshte shume me i madh se ne kohen e Enverit.Enveri te kish vene mbrapa sigurimin e shteti,ndersa Saliu te di cdo gje,edhe se cfare brekesh ke veshur dhe me cfare ke ngrene,ne se ke ngrene dreke apo darke.

  -Enveri mbajti lart frymen Kombetare ne popullin e Kosoves,dashurine e tyre per shtetin ame
  Beri perpjekje per gjallerimin e zonave te prapambetura dhe te varfera ne Veri-lindje te
  Shqiperise.Shkembeu diferencat kulturore midis krahinave dhe futi frymen e vllazerimit midis krahinave.
  -Saliu,futi percarjen,midis Veriut dhe Jugut,midis krahinave te ndryshme,vecanerisht me vellezrit Kosovare.Saliu jo vetem nuk ndihmoj UCK-ne por e quajti ate grup terrorist dhe i arestoj drejtuesit e saj si Adem Jasharin me shoke e tj.I shiti nafte Milloshevicit per te vrare dhe masakruar Kosovaret dhe nga ana tjeter me spiunet e UDB-se qe vegjetojne ne KOsoven ka krijuar nje situate te rende percarjeje atj,brenda perbrenda dhe midis Kosovareve dhe Shqiptareve.Saliu bashkepuoj me Milloshevicinduke i shitur nafte per te vrare dhe masakruar Kosovaret,ndersa sot,nepermjet agjentures Serbe,me njerzit e saj atje,ka futur frymen e urrejtjes ndaj vellezerve Shqiptare,bile i perdor nje pjese te mire te tyre edhe ne situata te disfavorshme per te si ne zgjedhjet elektorale e manifestime te ndryshme

  -Enver Hoxha,pamvaresish nga gabime e brendeshme e beri Shqiperine krenare ne syte e botes.
  -Saliu,e shkaterpoi kete perfytyrim,e ka bere Shqiperine,vendin e problemeve shqetesuese te droges,krimit,korrupsionit,mafies,prostitucionit dhe gjakmarrjes,vendin e pasigurise per jeten dhe biznesin.

  -Ne kohen e Enverit u kryen investime shume te medha,por nuk u krye asnje vjedhje.Investimet ishin te karakterit prodhues dhe ndikonin ne punesimin dhe permiresimin e jetes se qytetarev Shqiptare.
  -Ne kohen e Sliut jane kryer investime edhe jashte mundesive,por ato jane kryesisht ne infrastrukture dhe permiresime te kushteve administrative.Ne keto tendera jane kryer vjedhje te qindramijra dhe miliona eurove,te cilat kane krijuar nje mireqenie te pabesueshme vetem per nje klase mafioze politikanesh e biznesmenesh,por qe jane para te dala nga gjaku dhe mundi i popullit.

  -Dhe se fundi,ne kohen e Enverit kishe liste per tarre ushqime,sot ne kohen kue ka sjlle Shqiperine Saliu,eshte lista ku mijra familje Shqiptare marrin buken dhe ushqimet me te domosdoshme me liste.Perse nuk beri me mire dhe me shume se ai,Saliu,perse ne kohen e Enverit, hanin buke edhe ata milione Shqiptare qe kane marre rruget e kurbetit,dhe sot ne Shqiperi me mbi 4 mije miliard dollare borxhe ka prinder qe pije helmin apo varin vehten per pamundesine e mbajtjes se familjes?

  Ja, per keto krahasime ka akoma “nostalgjike” per Enverin dhe kohen e tij.Dhe fajtoret nuk jane keta,por eshte Saliu dhe politikanet qe shkojne mbas tij,te cilet i kane zhgenjyer Shqiptaret ne keta 23 vjet pseudodemokraci.

  Reply to this comment
 12. Xhafer Deveja(KA QI) May 6, 16:16

  Majko pas 22 vitesh tha nje fjale me mend,’grushti nuk te ben komunist’ te bejne idealet,mendja kultura qe perfatin e keq na kane munguar komunistat pas lufte,te perfaqesuar nga Vojo,Qemali,Margarita,Kristaqi Zaho Koka e tere ai brez te rinjsh qe ishin edhe te shkolles edhe te pushkes.
  Salisjanet e kungujt e dhjetorit si ideologji nuk u pelqen ajo komuniste qe si themel kish ”njerezit lindin te barabarte e duhet te vdesin te tille’ pikerisht ate qe predikon edhe bibla.Salisjanet e tere te mengjer e te djathte si ideologji kane SUDE TOPALLIN ndersa si politika ndjekin ato te Simon Stefanit e doktorit te shurres.’Komentuesit ‘ ata qe shajne fjalen ‘komunizem’ u behet pyetja me normale :Ku ti fusim djemkat shurranjoze te ish bllokut:Ngjela,Blushat,Lubonjat,Nanot,Pollot,Servetat,Moisite,Mejdanat,Bishat,Berishat,pollot,pollot?TEK kAmunistat,enveristat ,enverjanet apo salisjanet.KUSH NUK JEP KETE PERGJIGJE ESHTE IDJOT DHE PERFITON NGA KJO RUBRIKE PER TE MESUAR GJUHEN SHQIPE NE VEND TE KURSEVE KUNDER ANALFABETIZMIT MBAS KOHES SE SIFILIZ ZOGOLLIT.

  Reply to this comment
  • baze May 6, 17:37

   ” Ku ti fusim djemkat shurranjoze te ish bllokut:Ngjela,Blushat,Lubonjat,Nanot,Pollot,Servetat,Moisite,Mejdanat,Bishat,Berishat,” – keta jane pasardhesit e stanit te kuq bolshevik, te kanibaleve te pabese qe hengren njeri tjetrin si hienat, tregojne tamam moranin e karakterin e komunistit kameleon e leckaman qe shkon nga fryn era, sipas interesit

   Reply to this comment
 13. Mark uk May 6, 16:33

  Meqe i keni nderuar me grusht paci fatin e tyre komuniste te devotshem.

  Reply to this comment
  • indrit May 6, 18:05

   @mark.uku car thote ajo plaka jote xhozi dizenjatorja me pashukun mire i kane shkuar punet ate shiko ti o perce serbije ,,komunista thua ti po ati yt saliu i ka lare e shplare e thare koqet ENVER HOXHES i ka analizuar shurren+m..n o plere sllav po aq ta pret ai truni i shurrosur iyti,saliun tend ENVERI e hoqi nga bajgat-mali+nga kulla me frengj ku saliu e shikonte me rracion diellin e solli ne Tirone e boni sekretare ppsh-je o hale serbije po ku dini gjo juve more plera,,me thuaj je deputet te pede-s qe nuk ka pasur te beje me ppsh-ne ne kohen e baces,,i ke buzet me qumesht dhe me sp…me akoma ti o mark,,ninullat shko e tregoja familjes tende,,,tung…..

   Reply to this comment
 14. fat man May 6, 17:02

  Koqja merobaze, ate grushtin qe ngriti Majko dje e ke ngrene me 23 Qershor ku jeni hapur bythesh keq e nuk dini cfare te llapni, jeni kthyer ne toca, e si te tille beni mire te vini plasmas ne koke ne vend te kllufave se per masen qe e keni nuk ka ne farmaci. Toca&Bole.

  Reply to this comment
 15. baze May 6, 17:41

  copa e injorantit, lepijini by…. Europes e Amerikes o te pafytyre, mos kujtoni se ata i kane harruar baballaret tuaj komuniste qe dhe bar do hanin e nuk do gjunjezoheshin ?

  Reply to this comment
 16. gjermani i fundit May 6, 18:02

  grushti eshte simbol bashkimi,uniteti dhe s’ka pse spekulohet me ideologjite.Por ne rrethanat qe paraqiten politikanet bejne mire te jene te kujdesshem,se ja,hapet nje debat kot se koti si ky ketu.

  Reply to this comment
 17. Goni May 6, 18:17

  Kur u be aleanca PS-LSI para zgjedhjeve, Majko ishte kunder dhe fytyrengrysur tha : Une nuk jam mesuar ti them derrit daje ( duke patur parasysh Meten ). Mirepo Majko ziu po i thote derrit daje qe c”ke me te dhe shyqyr qe doli me grushtin lart si Enveri qe u kujtuan per te.

  Reply to this comment
 18. Mark uk May 6, 19:47

  indrit:Me vjen keq qe edhe mbas 22 vitesh mbete perseri rro..ari.Si ta dish nuk me interson as Berisha as Edi as komunistet as socialistet as demokratet.Jam shkodran as qeni mos mu baft serb. o turku i azis.Shko ruaj dhit atje ne mal se ajo ashte puna jote o katunar tiranet.

  Reply to this comment
 19. altin May 6, 21:38

  e megjithate …..POSHTE KOMUNIZMI ENVERIAN.LE TE MUNDOHE TE NGRENE GRUSHTIN NOSTALGJIK.. KOMUNIZMI KA VDEK NJI HERE E PERGJITMONE..LE TE GZOHEN GRUSHTIT..

  Reply to this comment
 20. nina May 7, 07:41

  harroi shoku Sali qe kur ishte pedagog ne fakultetin e mjeksise u kerkonte studenteve te citonin shokun Enver ne filan veper cka thene per mjekesine.nese nuk pergjigjeshin nota e mendini vete cila ishte?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*