Majko: Koalicioni qeverisës mund të kërkojë rishikim

July 29, 2016 18:16

Majko: Koalicioni qeverisës mund të kërkojë rishikim

I ftuar nga Institutin Demokratik Amerikan në Kuvendin e Filadelfias ishte edhe deputeti i Partisë Socialiste të Shqipërisë, ish-kryeministri Pandeli Majko.

Zoti Majko në bisedën me Zërin e Amerikës flet edhe për zhvillimet e fundit në Shqipëri. Ai shprehet i çliruar që reforma në drejtësi u miratua, por pohon se reforma vështirë se do të ishte miratuar pa një presion të fortë nga Perëndimi. Në gjykimin e politikanit veteran, procesi politik në Shqipëri doli i humbur, pasi aktorët politikë nuk arritën të shfrytëzojnë këtë mundësi historike për të dëshmuar gatishmëri dhe vullnet dhe për ta miratuar vetë reformën. Kuvendi, vazhdon zoti Majko, “u kthye në një regres dhe ne u dukëm pak a shumë në statusin e ish-Komitetit Qendror të Partisë së Punës në periudhën e viteve ‘90”.

Zoti Majko thotë se procesi për miratimin e reformës në drejtësi nuk lë vend për optimizëm për punën e Kuvendit, dhe se arritja e votave ishte pasqyrë e insistimit të fortë nga ambasadorët e huaj si dhe presionit të publikut, pasi mungonte vullneti i palëve politike në vend për të përmbushur këtë mision.

Miratimi i reformës ishte dëshmi se Perëndimi në marrëdhëniet e tij me Shqipërinë mbajti krahun e publikut shqiptar dhe jo të politikës shqiptare, shprehet zoti Majko. Ky ka qenë një fakt i qëndrimit amerikan ndaj Shqipërisë, vazhdon më tej deputeti socialist: “Miqësia e Shqipërisë me Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk ka kaluar nga dyert e politikës, ka kaluar nëpër dyert e shqiptarëve”.

Zoti Majko fajëson opozitën për pengesat deri në arritjen e miratimit, gjë që dëshmohet, thotë ai, edhe nga kritikat e Perëndimit shpesh shumë të ashpra në adresë të udhëheqjes së opozitës. Në gjykimin e tij, kundërshtia nuk lidhej me nene të caktuara, por me interesa politike të pushtet-mbajtjes sot, dhe pushtet-marrjes së nesërme.

Ish-kryeministri Pandeli Majko pohon se koalicioni qeverisës po përjeton tensione të brendshme, gjë që u bë më e dukshme gjatë diskutimit të reformës së drejtësisë. Duke pohuar se ka tendenca nga ana e LSI-së për një afrim me Partinë Demokratike, deputeti socialist thotë se këto lëvizje nuk duhen gjykuar negativisht. Partia Socialiste, thotë ai, në marrëdhënie me partnerët në koalicion, ka për detyrë të diktojë tonin e qeverisjes, larg aludimeve, larg akuzave, apo intrigave, por me diskutim të hapur e transparent. E ardhmja e kësaj qeverisjeje, thotë ai, nuk është një histori sallonesh, por një diskutim serioz që t’i shërbejë mbarëvajtjes së qeverisjes, si dhe reformave në pritje, përfshirë reformën zgjedhore.

Nëse marrëdhënia PS-LSI vazhdon përmes deklaratave, dhe në distancë nga njëra-tjetra, do të bëhet e nevojshme marrja e një vendimi për partneritetin e palëve në koalicion, shprehet anëtari i Partisë Socialiste, zoti Pandeli Majko.

July 29, 2016 18:16
Komento

13 Komente

 1. Edi Idem July 29, 18:23

  Ky nishan i rilindjes nuk ka bosht, ose shqip nuk ka bythe per udheheqes.
  Pandeli, shko ha parate e vjedhura si i gjithe sojsorrollopi yt!
  Dhe mos u shit me…

  Reply to this comment
 2. intelektuali July 29, 19:49

  Enveristi Pandeli Majko me ne fund ka zbuluar Ameriken.

  PO C’KERKON NE FILADELFIA TE SHBA-SE O ENVERISTI PANDELI MAJKO?

  Qe shkon dhe ben homazhe me fotografine e Enverit ne dore, me shallin e kuq ne qafe dhe me grushtin bolashevik larte mbi koke,

  prandaj:

  edhe ne intelektalet properendimore shqyptare qe u vrane dhe u masakruan nga xhelatet e Enverit i pergjigjemi demagogjise komuniste e Pandeliut qe nuk di te kerkoje ndjese per krimet e komunizmit ne vendin tone:

  KE GABUAR ADRESE O PANDELI ENVERISTI, SEPSE ATDHEU YT ESHTE LINDJA BOLSHEVIKE DHE JO PERENDIMI I LARGET DEMOKRATIK.

  Reply to this comment
 3. intelektuali July 29, 19:50

  Enveristi Pandeli Majko me ne fund ka zbuluar Ameriken.

  PO C’KERKON NE FILADELFIA TE SHBA-SE O ENVERISTI PANDELI MAJKO?

  Qe shkon dhe ben homazhe me fotografine e Enverit ne dore, me shallin e kuq ne qafe dhe me grushtin bolshevik larte mbi koke,

  prandaj:

  edhe ne intelektualet properendimore shqyptare qe u vrane dhe u masakruan nga xhelatet e Enverit i pergjigjemi demagogjise komuniste e Pandeliut qe nuk di te kerkoje ndjese per krimet e komunizmit ne vendin tone:

  KE GABUAR ADRESE O PANDELI ENVERISTI, SEPSE ATDHEU YT ESHTE LINDJA BOLSHEVIKE DHE JO PERENDIMI I LARGET DEMOKRATIK.

  Reply to this comment
 4. fad July 29, 20:46

  Po ti kush nishan je nishani gopes somes tate or shpellaret e mutit se mbetet tuj hanger hale qe kur filloj qeveria rama vetem endrra me sy hapt keni pa, nuk keni mo pushtet or flliqsira por pregatituni per biruc dhe merni sapunin mos e harroni, klyshat e kurves.

  Reply to this comment
 5. Asnjeansi July 29, 21:35

  Po te jete “intelektuali” i mesiperm , nje intelektual , atehere , une pa asnje dyshim , jam Ajnshtaini , dora vete , ndersa komentuesit e tjere , jane te gjithe shkencetare .

  Reply to this comment
 6. Agroni July 29, 22:21

  O,intelekthaleja i kombit,Pandeliu eshte politikani me i kompletuar i ketij parlamenti,por,halete si puna tende vetem mut mbajne o letyre perfaqesuesi i tradhetareve te kombit.Plera si puna tende po e kthejne Enverin ne legjende te ketij kombi.Ekini tmer ju kopila se vetem AI diti se tju shkerdhente me din e iman.Pnndeliu po thote nje te vertete te madhe ate qe kerkon edhe populli(jo hale si puna tende) qe reforma te realizohet duhet ti thuhet edhe k/hajdutit te L.S.I.se se nuk mund te kerkohet konsensus nga kriminelet si Saliu dhe hajdute si Basha,prandaj o haleintelektual kafsho gjuhen.Eshte momenti me i shkelqyer per tju dhene perfundimisht shqelmin ketyre mender politikaneve qe ju lane ju sehanlepiresit te llomatisni.Bastard qe tere jeten ke spiunuar shoket dhe tashti na hiqesh si intelektual i perdhjere.

  Reply to this comment
  • intelektuali July 30, 10:39

   PO PSE MA KAQ MLLEF O ANTI-INTELEKTUALI I KLLASES PUNTORE TE PARTISE SE PUNES?

   sepse:

   Me shkerdhime dhe perdhunime komunisto-enveriste nuk mund te vazhdoje debati inteligjent ne DITA qe praktikisht eshte:

   PSE ENVERISTI PANDELI MAJKO NUK SHKON TEK RUSIA BOLSHEVIKE E PUTINIT QE ESHTE VENDI I ORIGJINES I PARTISE SE TIJ, POR GJEN NGUSHELLIM TEK IMPERIALIZMI AMERIKAN QE ISHTE ARMIKU I POPUJVE SIPAS IDEOLLOGJISE SE PARTISE SE PUNES?

   Jam dakord qe Pandeli Mamaja (“majko” ne serbisht perkthehet mamaja) eshte nje politikan i kompletuar ashtu sic thua zotrote, por kompletimi i tij politik eshte kryer ne kahun Lindor te Partise se Punes qe ishte ideollogjikisht me Mosken dhe Beogradin dhe jo ne ate Perendimor me Brukselin dhe Uashingtonin,

   sepse:

   Te shkosh ne SHBA per t’ju servilosur kandidat-presidentit amerikan ne nje kohe kur shkon dhe ben homazhe me fotografine e Enverit ne dore, me shallin bolshevik ne qafe dhe me grushtin lart mbi koke si nje komunist i vertete, ashtu sic ben Pandeli Majko-Mamaja vazhdimisht, kjo o Agron Shkerdhyesi dhe Agron Perdhunuesi,

   ESHTE TEJET HIPOKRITE DHE MJAFT E PABESUESHME!

   Temen per Tradhetaret dhe Traditoret te Kombit le ta leme per nje here tjeter, por Like Floririn bashke me Saliun dhe Lulune e tij mbaji per vete dhe mos ja ngjit si “MUTI PAS KEPUCE” intelektualit se keta vrastare dhe kusare te pacipe i ke nga soji i Enverit dhe i Partise se Punes, qe vrau dhe likuidoi intelektualet e vertete shqyptare qe ne fillim te masakres se tij komuniste pas lufte me ndihme jugosllave dhe sovjetike.

   Reply to this comment
 7. drini July 30, 01:53

  Dukeni se sa njerez pa nivel e budallej jeni.

  Reply to this comment
 8. fteri July 30, 06:05

  Pandeli Majko është një politikan i suksesëshëm , parimorë, llogjik dhe i jashtëzakonshëm ,një pasuri kombëtare , kundërshtarët fatalistë e injorant si idem,dhe intelektuali e urrejnë.

  Reply to this comment
  • intelektuali July 30, 11:21

   O FTERI-ENVERI:

   Nuk e urren kush Pandeli Majkon per suskeset e tij bolshevike, por intelektualet properendimore shqyptare qe u vrane dhe u masakruan nga BABAI ideollogjik i Pandeliut qe ai deklaron papushim se eshte Enver Hoxha, pra ne intelektualet properendimore shqyptare qe u vrane nga Enveri vetem se deshen ne 1945 nje Shqypni Demokratike Properendimore, njashtu sic po kerkon te behet sot, nuk mund te biem dakord me HIPOKRIZINE si “MESALLA ME DY FAQE” te enveristave me pushtet si Pandeli Majko me nje ushtri xhelatesh ish sigurimsa nga pas, te cilet pa piken e turpit nga njera ane shkojne dhe bejne homazhe me fotografine e Enverit ne dore cdo 5 maj dhe 29 nentor dhe nuk ndjejne asnje pendim dine per krimet e Enverit, Nexhmijes dhe komunizmit dhe nga ana tjeter shkojne dhe servilosen duke zbathur breket dhe nderur buthen ne SHBA per t’i kerkuar ndihma dhe lemosha ARMIQVE te tyre te djeshem, ne vend qe te shkojne tek Putini i Rusise apo Kimi i Korese se Veriut qe kane te njejten ideollogji si ajo e Partise se tyre.

   Reply to this comment
  • intelektuali July 30, 11:22

   O FTERI-ENVERI:

   Nuk e urren kush Pandeli Majkon per suskeset e tij bolshevike, por intelektualet properendimore shqyptare qe u vrane dhe u masakruan nga BABAI ideollogjik i Pandeliut qe ai deklaron papushim se eshte Enver Hoxha, pra ne intelektualet properendimore shqyptare qe u vrane nga Enveri vetem se deshen ne 1945 nje Shqypni Demokratike Properendimore, njashtu sic po kerkon te behet sot, nuk mund te biem dakord me HIPOKRIZINE si “MESALLA ME DY FAQE” te enveristave me pushtet si Pandeli Majko me nje ushtri xhelatesh ish sigurimsa nga pas, te cilet pa piken e turpit nga njera ane shkojne dhe bejne homazhe me fotografine e Enverit ne dore cdo 5 maj dhe 29 nentor dhe nuk ndjejne asnje pendim dine per krimet e Enverit, Nexhmijes dhe komunizmit dhe nga ana tjeter shkojne dhe servilosen duke zbathur breket dhe nderur bythen ne SHBA per t’i kerkuar ndihma dhe lemosha ARMIQVE te tyre te djeshem, ne vend qe te shkojne tek Putini i Rusise apo Kimi i Korese se Veriut qe kane te njejten ideollogji si ajo e Partise se tyre.

   Reply to this comment
 9. alphade July 30, 13:21

  Z.Majko ! Pa presionin e nderkombetareve do te duhe-
  shin edhe 3 jete tuaja qe te aprovohej Reforma ne Drej-
  tesi, prandaj mos na fol brockulla ne Amerike . Nje bote
  e tere u perballue me rezistencen e PD sidomos ,megji-
  these tash po kuptoj se edhe Ti paskish qene ne vorbull-
  llen demokrate prandaj edhe Saliu te drejtohej Ty ne Par-
  lament per te marre aprovimin …….!!! Beni Vetingun dhe Ai te behet rigorozisht me arbiter te huaj sepse po te
  futin duart partite shqiptare mbaroi drejtesia dhe u vendos mashtrimi ,korrupsioni,hajnia e gjithecka e keqe
  ne kete vend ! Me perjashtime te rralla ,i gjithe ky parla-
  ment duhet futur ne “Black List””…!!!

  Reply to this comment
 10. fteri July 30, 15:00

  *****Fleminderit shumë ,shumë që më cilësoni si FTER- ENVERI.Kjo është nderë për mu ,por nuk besoi se e meritojë këtë emër që ta mbajmë të gjithë së bashku amanetin e lavdinë e veprës madhore epokale të tijë si besnik i atëdheut,nënës shqipëri.
  *****E.Hoxha gjysëm shekulli qëndroi më këmbë , shkriu jetën si qiriu ,ai për atdheun të bënte gjëmën.
  *****Mos na shtërngoni të bëjmë replika e flasim për paçaveret e INTELEKTUALIT që helmin e tijë e radhit në blogjet e gazetës dita si salçiçet e çelbura të prodhuara nga mishi i kërmave të ngordhura që gjatë luftës nac-çlir.e deri më ditët tona ,falsifikimet e spekulimet e tyre janë poshtërsi që prodhojnë tymë e mjergull ngatrresash si në të kalarën dhe të sotë, vazhdimishtë që nga koha e luftës deri më sot janë këta “patërjot” tradhëtarët të fabrikës së qenve vetëm salçiçe të qelbura prodhojn dokrra false kundër historisë e tallen me kombin dhe udhëheqësit e sajë të ndritur.Sot janë një çerdhe gjarpërijësh helmues.
  ***** Sot kjo mostër Intelektuali ,sikur kanë ngatrruar të parët e tyre edhe sot ngatrrojnë ,deformojnë historinë në emër të “parimeve “të poshtra se mbrojmë atdheun . *****Por atëdheu kurrë nuk ju a, pa hajre asë atyre të parëve tyre, asë këyre pasardhësve ri ,këtyre shpifësa që hedhin baltë kundër atdheut vetë dhe luftës heroike të një populli ,tani sulmojnë varrin e një të vdekuri ,që sa ishte gjallë E.Hoxha së mundën me i bë gja ,a,së armiqët e jashtëm a,së mbeturinat brenda vendit.Vetëm i pitë shurrën .
  *****Kush flet e qetë jargë për goje kundër E.Hoxhës dhe epopesë të kombit shqiptar ?..TRADHËTARËT ! E.Hoxha ishte ai burrë fisnik që shkroi për 50 vjet histori suksesi legjendar bëri shtet të fortë e sovranitet të pa prekshëm !.. ,Kushë flet e qesin jargë për goje : .njerzit pa fisë ,pa burrëri,pa trimëri ,pa fije gjak shqiptari .Njerëz që ju dorzuan pushtuesit gjerman dhe fazhizmit Italnian ,ose territ të turqisë dikurshme.
  ******Këto janë bastardë të gjakut shqiptar anadollak turk ,ose aventurjer të sotëm nëpër europë ose që janë strukur për lëmoshë në azile amerikane mbas luftës e deri më sot.!
  *****Prandaj mos e zgjat më me broçkulla,jeni për faqe të zezë ,dhe faqja e zezë nuk zbardhet kurrë ,por të paktën heshtë/

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim