Majlinda Bregu: Integrimi nuk është çështje prioritare e mazhorancës

December 12, 2014 12:51

Majlinda Bregu: Integrimi nuk është çështje prioritare e mazhorancës

Kryetarja e Komisionit të Integrimit, Majlinda Bregu, thotë se kjo mazhorancë nuk e ka prioritet integrimin në BE.

Sipas Bregut, mungesa e prioritetit e dëmton procesin e integrimit.

Unë nuk jam naive që të besoj se data e anëtarësimit është këtu e për 5 vjet, por jam këmbëngulëse të besoj se ne mund ta afrojmë datën dhe çdo gjë varet nga ne.

Vullneti i brendshëm është ai që e shpejton procesin. Mungesa e tij është ajo që e dëmton procesin.

Çështjet e integrimit nuk i shoh në artikulimin prioritar të qeverisë sot.

Këtë nuk e them për efekt deklarate, por, integrimi nuk është një çështje e një rëndësie të madhe për këtë mazhorancë.

Nëse ka nevojë që mazhorancës t’i kujtosh që është detyrim respektimi i Kushtetutës, i vendimeve të gjykatës, i ligjeve dhe se opozita ka një rol për t’u  respektuar, dhe se kur në Parlament kërkon të kontrollojë qeverinë, kjo nuk është në dëshirën e qeverisë, që dua apo nuk dua të kontrollohem, por është detyrim,  atëherë kjo nuk është vetëm mosvëmendje në procesin e integrimit. Kjo është minimumi dhe moskuptim i madh i këtij procesi”, ka thënë deputetja demokrate.

December 12, 2014 12:51
Komento

14 Komente

 1. L.H December 12, 13:18

  Me fjalen ‘INTEGRIM’ pas çerek shekulli çfar kupton kjo ‘mashkull’ i Neandertalit:
  Te integrohemi tere shqipetaret ne BORDELLO apo SHISHTUFINE?

  Reply to this comment
 2. sali-21-janari December 12, 13:29

  kurse per opoziten integrimi quhet çrregullim mendor i partise se shqupit

  Reply to this comment
 3. antikomunist December 12, 14:24

  INTEGRIMI NUK KA SI TE JETE PRIORITET I MAZHORANCES KUR DEKORON VITO KAPON ME MEDALJE TRIMERIE

  Kjo do te ishte nje deklarate me e denje per nje Opozite te VERTETE antikomuniste dhe demokratike jo si fallcifikati i Sali Berishes me Majlinda Bregun qe nuk u ndjene fare per te protestuar per kete dekorim TURPI dhe REZILI te Edi Rames me Mrika Kodhelin per sekretare Famoze Kembegjate te Enverit si bashkepuntore dhe bashkefajtore ne te gjitha krimet e tij monstruoze. Ne vend qe te ndale revanshin enverist ne politiken tone kombetare, PD-ja e Saliut dhe e Majlindes shkuan bashke me Dinozauret Prehistorike dhe Gjakatare te Partise se Punes te vajtojne si kukumjacka pylli tek lapidaret komuniste 29 nentorin e ZI jugosllav, LANC-in kriminal qe i kane sjelle kaq te keqia Vatanit.

  Reply to this comment
 4. Ballist i PENDUAR. December 12, 14:54

  Nastruddin Efendem Zogisti ,

  Vertet kujton se na Intereson Integrimi ,
  qe thote kjo Majlinda ?

  Ne kemi edhe nje parti qe quhet Partia INTEGRUSE ,
  DHE prap nuk besoje se na hyne ne pune .

  Ti kete e di mire , por te intereson te Besh llogje kavaje si kjo
  Majlinda , qe populli e paguante per Integrim [ haa haaaaaaaaaaaaa]

  Ajo qe na intereson eshte vetem BANKA .

  1- Politik Monetare

  2- Politik Fiskale dhe riforma strukturale .

  Besoje se kjo Politike i Intereson edhe Portofolit tende e Portofolit tim ,

  Enveri , ti pagoje Leket me keste te Burgut ,
  Plus te dha edhe vitet e punes , per Pension ,

  Po ky Kapitalizmi yt e Ketyre integrusave , do tja garantojne pensionin
  ketij populli ?

  Kush komandon sot ne Bote o Nastro ?

  Politika ? apo Banka ?

  Tek tajvani valle Kafen e pi i Integruar ? apo me Leka ?

  Reply to this comment
  • plaku December 12, 17:15

   Ballist i penduar,
   Jam shume dakord me shkrimin tend. Une mendoj se detyrat kryesore te qeverise jane hapja e vendeve te reja te Punes dhe sidomos ardhja e investoreve te huaj dhe pastaj ne fund fare ose hic fare fisheksjari ideologjik integrimi ne BE. BE luan me neve si macja me miun dhe do te na fusi ne bE kur te jene permbushur interesat e saja.

   Ne se krijohen vende te reja pune dhe vine investitoret e huaj atehere njerezit kane me shume leke ne xhep, konsumojne me shume, paguajne taksat e shtetit, tregu reagon duke rritur oferten per prodhime te reja, pra vende pune te reja dhe keshtu motori ekonmik vihet ne pune se bashku me te mirat qe gjeneron kjo gje.

   Jam dakord me ty qe per momentin ne bote komandon “fashizmi i bardhe”, bankat e cilat ne vend qe te investojne ne ekonomine reale ato luajne bizhos duke investuar ne burse dhe ne Derivate te rrezikshme financjare. Me e keqja eshte se bankat jane bere shume te medha dhe te rrezikeshme, se ne se bisneset e tyre dalin me humbje qeverite do kene problemin e madh se bankat, nuk do kreditojne ekonomine reale, pra papunesi, ulje konsumi ……..

   Kjo gje i detyroi qeverite ne vitin 2008, kur plasi kriza, qe te marrin borxh vete dhe te rifinancojne bankat e madha ( to big to fail ). Pra tani kemi nje situate qe ne se bankat fitojne fitimin e mbajne per vete dhe ne se hubin, humbjen e socjalizojne pra jane taksapaguesit qe rifinancojne bankat nepermjet qeverive. Ky fakt per momentin eshte nje Problem shume i madh sepse shduket ligji baze i kapitalizmit, konkurenca. Kjo ne kuptimin qe, ne se bankat punojne keq ato nuk falimentojne por rifinancohen me leket e taksapaguesve. Kete gje e dine mire bosat e bankave dhe Politika per momentin eshte e dobet dhe e ka te veshtire tju kundervihet.

   Duhet nje ekujliber midis shtetit dhe tregut. Per momentin duket se tregu ( industria financjare ) eshte forcuar shume. Problem tjeter eshte edhe sepse faktori PUNE po taksohet shume dhe faktori KAPITAL taksohet shume me pak.

   Pershendetje.

   Reply to this comment
   • Ballist i PENDUAR. December 12, 20:02

    plaku pershendetje .

    Taksmi eshte nje Instrument Teknik . ,
    Pra taksa eshte rregullatori i Lekut ne qarkullim .

    Shteti nuk Mbahet me taksat ,

    Reply to this comment
    • antikomunist December 12, 21:23

     O ballist i penduar Mire qe e ke kuptuar me ne fund te VERTETEN e Takses Famoze PROGRESIVE te Edvinit Tone si nje Ilac Cudiberes per te shpetuar Ekonomine tone enveriste te Kohes se Qepes pa kurfare PRODHIMI kombetar qe mund te konkuroje me autoritet te mjaftueshem ne tregjet e huaja.

     Prandaj spjegoja plakut qe nuk beson se shteti nuk mund te mbahet me TAKSA socialiste, as me PIRAMIDA berishiste, por me PRODHIME kapitaliste.

     Reply to this comment
 5. Toni December 12, 17:08

  pu-pu-pu po kur flet edhe ti per integrim moj fytyre pele,integrimin tend e tregove paster+qarte ti PRUDENTINO,,po hecet e energjise elektrike qe i ke pa hesape po ti je mafje e gjalle moj krijese e shpifur qe te sjell neveri vetem kur te sheh …

  Reply to this comment
 6. Lul December 12, 17:13

  Kjo figur e ndritur e P.D me vjen keq qe tani dafllakut do ti bien numeri i frekuentimit…e kam thjeshtuar komentin se nuk i pelqente moderatorit gazetes. Thanks.

  Reply to this comment
 7. erion December 12, 18:16

  Majlinda kodra pas Bregut

  Reply to this comment
 8. Orienti December 12, 18:18

  ..intégrimi eshte nje date ,qe largohet me déshiren e opozites,si e paafte qe te mbledhe rreth kunjit “rébelet” e vet.MEgjithese pa u integruar opozita vone Jane..”.pashket”NUk mundet qe difektet e veta t’ja faturosh pozites,qe gjithsesi pa pasqyren e saj ,opoziten sigurisht do te kete edhe gabime,por keto e penalizojne edhe partine e Majlindes ,qe gezohet per gabimet dhe harron qe e peson edhe elektorati i saj.Per gjallerine e saj ne politike une e vleresoj(por kur, kjo gjalleri vjen me urdher,quhet hipokrizi e peshtire.Uroj qe politikanet e ndershem(neqoftese ka) ta thone fjalen e tyre,neqoftese dîne te flasin,ne mos po :t’mos u vije keq,kur keqperdoren nga komentues te revoltuar,dhe te tallur me kuice apo barsoleta te neveriteshme…se integrimi…derr,derr,derr.Na iku jeta duke degjuar pronare politike,magjistare te se ardhmes…

  Reply to this comment
 9. edi December 12, 19:10

  Si mund te flasesh ne kete mynyre ju zonje .kur te gjithe e inkurajojne .ramen per te bere reforma .si mund te flasesh ti zonje qe per tete vjete bere nje brime ne uje .si mund te biesh kaq poshte. Dhe te thuash gjera te tilla .ai po bene shtet por juve su pelqejne keto gjera se doni amulli.bej detyren tende ndaj popullit qe te zgjodhi integrimi eshte interes kombetar dhe jo pazar kavaje.clirohuni nga komplekset e ish kryetarit beni detyren ndaj atdheut.dhe mos abuzoni me zerin qe ju dha populli .

  Reply to this comment
 10. SuloKapedani December 12, 19:44

  Kjo zonje qe nuk mund ti themi e nderuar se nuk e meriton ,mendon se vetèm ajo di tè flasè dhe tè menaxhoje integrimin si biznes tè saj.Ke rène dhe je dèmtuar ,duhet te shèrohesh dhe mandej te mendosh per tè folur pèr integrimin.Te gjithe flisni pèrçartè,kèrkoni me çdo kusht tè dominoni mbi shumicen.Lerini tè tjeret tè punojnè dhe mendoj se do keni kohe ti vlerèsoni mè vonè.Tani jeni tè dh…..rè dhe bini ere.

  Reply to this comment
  • stefan December 12, 21:44

   O me te lumte o Sulo Kapedani ja bere fora.Kan harruer qe nuk jane me ne qeverip por ne opozit.Duhen nja 12 vjet qe PD te jete nje parti e denje,me Luli Bashen nuk ka asnje shans.Ñdoshta nje frym e re do vij ne PD Pas 12 vjetesh.

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim