“Makina globale” e larjes së parave

September 21, 2018 11:23

“Makina globale” e larjes së parave

 

Një qytet që është bërë një simbol i globalizimit është menaxhuar me shumë shkathtësi për tërhequr paratë e pista duke përdorur imazhin e simboleve arkitekturore të modernitetit tepruar, e cila tërheq turistë nga e gjithë bota, thotë William Bourdon.

Si pjesë e hetimit të njohur si “Dubai Papers”, revista franceze Le Nouvel Observateur (L’OBS) botoi një intervistë me avokatin William Bourdon, President i Shoqatës Franceze për Krimin Ekonomik – Sherpa, i cili thotë se “Dubai është bërë një pikë globale e larjes së parave të pista “.

Bourdon thekson se roli i Dubait si një qendër për pastrimin e parave ka qenë një “sekret publik” për një kohë të gjatë.

Ai shton se ky qytet, i cili është bërë një simbol i globalizimit, ka arritur shumë shkathtësi të tërheqë këtë lloj të hollash duke përdorur imazhin e një qyteti tërheqës me simbole arkitektonike të një moderniteti tepruar, e cila tërheq turistë nga e gjithë bota.

Njerëzit e biznesit vizitojnë këtë qytet dhe vizitojnë panaire ndërkombëtare të mbajtura atje.

Bourdon tërhoqi vëmendjen për këtë qytet që mund të merret si model suksesi, ku ajo çfarë paraqitet si liberale është një mburojë, pas së cilit fshihet një realitet më pak rozë; sepse siç thotë ai, është kthyer në makinën më të madhe në botë për pastrimin e parave të pista.

Magazine Le Nouvel Observateur zbuloi në nhetimin e saj të “dokumenteve nga Dubai” se si sistemi i atyshëm i shtriu dorën dhe Sebastien de Montessus, ish-kreut i Departamentit të Minierave që drejton në një firmë franceze energjie – Areva, për të larë e fituar në mënyrë të paligjshme të holla.

Megjithatë, Bourdon theksoi në një intervistë me gazetarin Caroline Michel-Aguirre se pastrimi i parave është zgjeruar në mënyrë dramatike.

Dubai ka përfituar shumë nga fakti se Organizata për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim – OECD ka forcuar ligjet mbi taksat, duke u bërë kështu një strehë për ata që ikin nga pagesa e taksave në vendet e tyre.

Pasanike nga Kina, Rusia, Afrika dhe Evropa ka gjetur një strehë në Dubai.

Bourdon e konsideron këtë si “skizofreninë” e globalizimit që manifestohet në këtë qytet.

Nga njëra anë, thekson ai, bota ka një arsenal të bindshëm ligjesh në letër në luftën kundër korrupsionit, dhe në anën tjetër, duket se praktikat e vjetra nuk kanë ndryshuar, të paktën kur është fjala për Dubain.

Fakti se Dubai ka nënshkruar të gjitha konventat kundër pastrimit të parave dhe evazionit fiskal, për avokatin kjo nuk është veçse një përpjekje për të përmirësuar “reputacion moral”.

Kur u pyet se çfarë mund të bëhet për të zgjidhur këtë problem, avokati thotë se çfarë po ndodh në Dubai ilustron anën e errët të globalizimit, i cili duket se gjithmonë lë mënyra për të anashkaluar rregullat.

Kjo është padyshim një sfidë e madhe për OJQ-të, beson Bourdon, që do të thotë se ndryshimet mund të vijë vetëm nga transformimi i thellë i kulturës politike të vetë udhëheqësve në Dubai.

Ideja që sanksionet mund të kenë ndikim në Dubai mbetet një fantazi e pastër për tani përfundon ai.

l.h/ dita

September 21, 2018 11:23
Komento

2 Komente

  1. Juglindori nga Korça September 21, 14:14

    Kane te drejte ata guvernatoret e Dubait , se nuk kane ndonje opozite me Lul Bashen , Berishen , Kryemadhin ….pa me benin mua tere ato kulla dhe t’a shikonin si do t’i hiqnin zvare demokratet e Saliut . Turp te kene qe e kane mbushur qytetin plot me kulla dhe nuk kane ruajtur fare ndertesat prej rere dhe historikun e qytetit . Do t’i dergojme per proteste shoqerine tone civile dhe aktoret e Teatrit Kombetar .

    Reply to this comment
  2. Dodona mbi Tomorr September 21, 14:49

    “…Pasanike nga Kina ,Rusia, Afrika e jugut dhe Europa,kane gjetur strehe ne Dubai…”Te paret duhet te ishin :Saliu Nishani ,Meta_Kryemadhi, Mziu ,Ismaili;pra e tere Xhuveleria!Deri tashti keto jane minierat e arit dhe diamantit ende te paprekura ;Mos valle po i ruan Amerika per nevojat e saja?

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*