FOTO: Makinat me të cilat udhëtonte Enver Hoxha. Ja historia e “Mercedes 600”

February 9, 2020 15:40

FOTO: Makinat me të cilat udhëtonte Enver Hoxha. Ja historia e “Mercedes 600”

Nga Leonard Veizi

Në historinë njerëzore të 100 viteve të fundit, një nga kureshtitë më të mëdha ka të bëjë dhe me markat e makinave me të cilat kanë udhëtuar krerët e shteteve. Sidomos e atyre drejtuesve të lartë, jeta e të cilëve ka qenë e mbuluar me më shumë mister se sa e yjeve të muzikës apo të kinemasë të cilët kanë qenë shumë më të hapur për median dhe publikun…

…Një Mercedes 600 tip limuzine ka qenë diamanti mbi kurorën e makinave me të cilat ka udhëtuar drejtuesi i lartë i shtetit komunist Shqiptar, Enver Hoxha.

Dëshmitë

Në ditët e sotme gjetja e një Pullman 600 që nuk është në pronësi të dikujt cilësohet si një gjë mjaft e vështirë. Duhet pasur parasysh nga ky tip i shtrenjtë e plot shkëlqim, i projektuar dhe montuar mes viteve 1963 dhe 1981, janë vetëm 2.677 ekzemplarë.

Megjithatë Enver Hoxha ka parapëlqyer që nëpër rrugët e kryeqytetit apo udhëtime të shkurtra të përdorte një Mercedes 300 SEL. Për të shkuar në zyrën në Komitetin Qendror, Enver Hoxha nuk përdorte makinë, por shkonte në këmbë. Ndërsa limuzina gjashtë dyershe lëvizte rrallë.

Ky dossier është mbështetur mbi tre dëshmi që cilat më janë dhënë gjatë kohëve: e Sulo Gradecit, ish-shefi i grupit të shoqërimit të Enver Hoxhës, Arif Bizhgës, një prej shoqëruesve të tij pas Luftës dhe Hamdi Sinës, ish-shofer i familjes Hoxha.

 Rregulli

Nëse Enver Hoxha ulej në sedijen e pasme të makinës, nuk kishte me trimëri, por as frikën s’mund ta njihje, ndërsa pakujdesia më e vogël shënohej me “bojë të kuqe”. Drejtuesi i automjetit duhet të kryente detyrën me përpikëri, ndërsa oficeri shoqërues ndiqte të gjithë procesin me një vëmendje dyshuese deri në çastin e fundit. Në bulevardet e kryeqytetit, por dhe në rrugët inter-urbane, Benzi 300 SEL me benzinë, një prodhim super i perëndimorëve gjermanë, nuk duhet t’i kalonte 60 kilometrat në orë. Vetëm kështu jeta e drejtuesit të shtetit ishte e siguruar në çdo rast. Gjithçka e përcaktuar nga ekspertët ishte firmosur nga vetë kryeministrit Mehmet Shehu.

Pas Luftës

Menjëherë pas Luftës, Enver Hoxha ka përdorur një Fiat Millecento” e pas saj ka marrë një “Alfa Romeo”, të dyja prodhim italian. Por pas kësaj periudhe filloi futja e makinave të prodhimit lindor. Për delegacione të nivelit të lartë, si në rastet kur në Shqipëri erdhi Hrushovi, Sianuku e Çu En Lai nxirrej ZIM-i sovjetik, i zbuluar. Enveri kishte pasur një ZIM që në vitin 1950 dhuratë nga Stalini me targën 0331. Në 1954 e ndërroi po me një ZIM pasi rusët në atë kohë sollën  makina të këtij lloji për gjithë udhëheqjen. Në vitet ’60 për të erdhi dhe një makinë kineze “Flamuri i Kuq”. Ndërkohë Enver Hoxha përdorte dhe një “Gaz 69” për rrugë malore, 4×4 që ishte një prodhim sovjetik shumë e mirë.

Prodhimet perëndimore

Pas viteve ’70 në “Bllok” u rikthyen sërish makinat perëndimore. Në atë kohë u porositën dhe 8 Benza në Gjermani. 7 prej tyre ishin “280 SEL” që i morën anëtarët e Byrosë Politike . Makina e 8-të ishte “Benz 600” tip limuzinë me 6 dyer për Enver Hoxhën. Sipas njerëzve që i shërbyen nga afër udhëheqësit komunist  “Benz 600” tip limuzinë me 6 dyer ishte elektronik, me sofieta që ngrihej kur kishte rrugë të këqija, me xham që pengonte komunikimin me shoferin e me sediljet e pasme që mblidheshin për të krijuar një hapësirë të madhe. Shpenzonte gjithsej 15-16 litra benzinë për 100 km.

Teknologjia Benz

“Mercedes 600” u krijua nga tradita e shkëlqyer e Mercedesit, për prodhimin e limuzinave luksoze të kalibrit më të lartë, me super fuqi teknologjike 600. Në të njëjtën mënyrë si ‘Großer’ 770 dhe Adenauer 300 që i parapriu asaj, 600-ta ishte një limuzinë e klasit botëror, e cila inkorporonte me sukses një miksim të pasurisë teknologjike, ekskluzive, e një cilësie të patregueshme, me karakteristika të sofistikuara teknologjike dhe me një performancë befasuese. Kjo makinë solli befasi, por gjithashtu ishte jo fort e vlerësuar, sidomos kur krahasohej me ofertat e hijshme nga Rolls-Royce dhe Cadillac. Të shtrenjta pasivisht, dhe të mbushura me karakteristika të reja teknologjike, makinat ishin të mira për një 120mph të vërtetë. Duke mos pasur asnjë motor të madh për makinën, Mercedes krijoi një nga motorët më legjendar të saj. Makina kishte frena disku dhe amortizatorë të pavarur rreth e rrotull, një sistem masiv hidraulik të famshëm që mundësonte amortizimin, sedilje të mëdha, siguresa për dyert e dritare.

Bossat që mbanin Mercedes 600

Po të kërkosh në revistat e kohës, do të gjesh materiale që flasin për prodhimin e shtrenjtë Mercedes 600 dhe njerëzit që kishin mundësi të kishin në përdorim të tyre një prej ekzemplarëve të rrallë. Projektuar dhe ndërtuar bukur, modeli i limuzinës Mercedes 600 ishte shumë ekskluziv dhe astronomikisht i shtrenjtë (makina më e shtrenjtë në botë, në vitin 1965 shkonte në më shumë se 22,000 dollarë). Ajo pati klientë të shquar, ku përfshiheshin diplomatë, industrialistë dhe yje të skenës dhe kinemasë. Personazhe të famshëm kanë pasur në pronësi Mercedes 600, përfshirë: Coco Chanel, Elvis Presley, Elizabeth Taylor, John Lennon, Aristotel Onassis, Jack Nicholson dhe Bob Jane. Trendi i këtyre makinave u shndërrua në trendin e makinave të diplomatëve dhe personazheve politikë, shumë prej të cilëve, krerë komunistë. Kanë pasur në pronësi Mercedes 600 në vite: Hirohito, Idi Amin, Jomo Kenyatta, Nicolae Ceauşescu, Leonid Brezhnev, Enver Hoxha, Pol Pot, Fidel Castro, Josip Broz Tito, Saddam Hussein dhe Kim Il Sung.

 Fundi i makinave të rralla

Për shumë vite, disa nga makinat e Enver Hoxhës kanë qenë në fondin e Kinostudios e cila i përdorte për të luajtur filmat e kohës.

Mercedes 600 i rrallë i Enver Hoxhës tanimë nuk është më në listën e Parkut të Delegacioneve ku ai pati shërbyer për vite më radhë, në të cilin kanë hipur shumë nga personalitetet e huaja që zbritën në tokën shqiptarë pas vitit 1990. Mercedes 600 prodhim i viteve ’70 është ndërruar me një tjetër Mercedes 600 serie, shumë më modern por me shumë më pak vlera.

 

Makinat të cilat ka përdorur Enver Hoxha

Fiat Millecento

“Alfa Romeo”

ZIM

Flamuri i Kuq

Gaz 67

Gaz 69

Kadillak

Mercedez Benz 300 SEL

Mercedez Benz 600 Limuzinë

 

 

 

 

 

 

February 9, 2020 15:40
Komento

32 Komente

 1. fery September 29, 18:57

  Kohe me pare portalet serbe njohtuan se presidenti serb e cfrytezon limuzinen e Josip Broz Titos
  Mercedes 600 .
  Tani gazetadita pse e dha lajmin per marken e njejte dhe tipin e njejte Mercedes 600 te cilin e paska perdorur Enver Hoxha .
  Mose ndoshta kete Mercedes 600 , i cili po qendron prapa Kinostudios Shqiperija e Re done ta merre Kryeministri apo Presidenti i Shqiperise nuk behet e qarte ..!!!!

  Reply to this comment
  • Kadriu September 30, 16:59

   Shqiperia ka pasur dy makina ZIS kabriolet, nje te dhuruar nga Stalini dhe nje dhuruar Kooperativave te Konsumit nga simotrat sovjetike. Keta te shqiperise ja dhane menjehere parties, nuk ja u mbajti bytha ti a hipniin. Makinat me te perdoreshme kane qene ZIM per birone politike, Pobieda per ministrat dhe Skoda apo Varshava per qeveritaret e rretheve dhe rangje me te ulta ne qender. Ne mase ka pas Gaz 69, sikurse pastaj vendi u mbush me Fiat Polak dhe BC kineze.

   Reply to this comment
 2. Na munde Enver na munde… September 29, 19:31

  Nuk e di pse mu kujtua Sali Bisha ne kohen qe u arrestua nipi I Enverit ne FUCKBUCKUN E TIJ mblodhi neper internet nja 20 makina te shtrenjta dhe ja “faturoi” nipit te Enverit te tij..CFARE MAKABRITETI..
  .
  Jo vetem kaq por makina e Sali-Bishes kur ai ishte president (me nder me thane) ka kryer trafik heroine te paster me Xenin dhe dy “kujdestare” te tij.

  . Jo vetem kaq por ne parkun e makinave te parkut “fallco” te salipordhes ishin dhe dy makina qe I takonin si prone nje personi qe nuk jetonte me per te cilin te afermit e tyre kryqzuna berishen si NEKROFAG
  .
  JA DHE LAJMI PERKATES PER SALI NEKROLOGUN DIXHITAL
  .

  SERBerisha postoi dje disa foto makinash luksoze, duke komentuar se bëhej fjalë për parkun e makinave të “baronit të drogës Ermal Hoxha”. “Parku i makinave të baronit të drogës Ermal Hoxha ka rreth 20 vetura luksi me çmim nga 60 – 170 mijë euro copa” thuhej në statusin e Berishës.
  Në njërën prej fotove të postuara prej tij ishte edhe ajo e sportistit Kastriot Kukaj, i vrarë në tetor të vitit 2013, në Pejë, ku kishte dalë rreth tre vite më parë me makinën e tij tip-Hammer. Fotoja është parë nga kosovarë të shumtë, të cilët kanë telefonuar menjëherë familjarët e të ndjerit. Kushëriri i parë i Kukajt, Mendrit Berisha se botimi i fotos së të ndjerit nga Sali Berisha, duke e cilësuar si baron droge është i turpshëm. “Kastriot Kukaj është djali i hallës sime dhe prej tetorit të vitit 2013 nuk jeton më. Makinën, të cilën Berisha e ka hedhur në Facebook, është e djalit të hallës sime dhe së bashku e kemi sjellë nga Amerika. Madje edhe një makinë tjetër në fotot e që ka hedhur ish-kryeministri i Shqipërisë është e jona. E kemi marrë në Amerikë. Kjo që Berisha ka bërë është e turpshme”- rrëfeu Mendrit Berisha.
  Mendrit një nga fotot që Sali Berisha ka hedhur në Facebook është kushëriri juaj. Cila ështëlidhja juaj me komentin e bërë nga ish-kryeministri?
  Jemi habitur dhe shqetësuar shumë nga ai status. Ajo makinë nuk ka asnjë lidhje me ato që shkruan Sali Berisha. Si mund të hedhë ai foton e një të ndjeri në “Facebook”, duke komentuar gjëra pa lidhje?! Në njërën nga fotot që Berisha ka hedhur është e Kastriot Kukaj dalë në makinën e tij tip Hummer. Këtë makinë unë dhe Kukaj e kemi sjellë disa vite më parë nga Amerika. Madje edhe një makinë tjetër në fotot që ka hedhur Berisha është e jona, e kemi sjellë gjithashtu nga Amerika.
  Si mendoni, nga kanë dalë këto foto?
  Berisha i ka marrë këto foto nga profili në “Facebook” i një servisi makinash në Tiranë, ku ne kemi lyer disa makina. Ky servis i publikon fotot për t’i bërë reklamë punës së tij.
  Ku ndodhen tani këto makina?
  Makina tip-Hammer kabriolet, ku ka dalë në foto Kastrioti, e mbajmë si kujtim prej tij në garazh. Gjithashtu kemi edhe makinën tjetër që e ruajmë ende. Ato janë makina të blera me paratë që familja e Kastriotit si dhe vetë ai i kanë siguruar nga puna e tyre. Familja Kukaj është familje sportistësh, familje e nderuar dhe nuk ka lidhje me “baronë drogash.”
  Mendrit jeni ndjekës të profilit “Facebook” të Sali Berishës?
  Jo. Gjatë ditës së sotme (dje) më kanë telefonuar mbi 30 persona për të më treguar se Sali Berisha ka publikuar foto të Kastriotit. Kur pashë statusin u trondita. Kastrioti nuk jeton më dhe foto e një të ndjeri nuk mund të publikohet në ato rrethana. Kastrioti u vra 12 tetor të vitit 2013 në Pejë gjatë një atentati të ngritur një tjetër personi. Rastësisht djali i hallës sime ndodhej në të njëjtin lokal ku i krye atentati dhe u godit nga disa plumba, duke gjetur vdekjen. Kjo ngjarje ne si familje na ka shkaktuar shumë dhimbje. Mua personalisht më ka lënë me pasoja. Tashmë kur shikoj që fotot e Kastriotit publikohen me komente që nuk kanë lidhje me të na irritojnë pa masë.
  .
  Epilog:

  Kam qene ne rradhet e para per ndyshimin me cdo kusht te sistemit 1945-1990 por me sa me kane pare syte pas 1992 e deri me sot duhet me thene;
  .
  NA FAL ENVER !
  .
  Dhe kete nuk e them por “garantet nderkombetare” te Edi Rames qe krijuan nga Beogradi ne 1991 nje monster si Berisha qe po e mbrojne sot hapur dhe duke poshtruar nje komb….
  .
  Pra shkon tjetri ..ish president dhe ish k/minister ne face-book dhe merr makinen e nje te vdekuri dhe thote se eshte e Ermal Hoxhes..pra kush na pruri nekrofagun berishe qe po na i ben Enverin Shenjtor…

  ..
  Lereni makinen “lluksoze” te Enverit se ishte e shtetit ne fund te fundit..
  .
  Shikoni Nexhmijen te pularia Laprakes dhe krahesojeni me super-vilen e faqedjegmes Argite apo Xen-sypeshkaqenit qe eshte sa 1000 makina te Enverit…..

  Reply to this comment
  • Fidel Kastro February 10, 08:18

   Ke te drejte , ashtu si xhaxhi Enver dhe shoqja Nexmije qe benin jete te thjeshte eshte sot Edi Rama , ndersa Saliu ashtu si thua????????????? O zot ta mbaje mendjen!!

   Reply to this comment
  • Vasili February 10, 17:47

   Por cfare kishje per te mundur ti, mor mavri e gjore:
   Enveri te qinte para e mbrapa,nga mengjesi deri ne darke.
   Mire ahere,se nuk kishje nga e levizje bythen,por tani mor pervers pse vazhdon tja japesh bythen perseri me qejf,

   Reply to this comment
   • Tura February 16, 09:26

    Kete makine Mercedesi 6000 eshte shitur nga Aleksander Meksi per me pak se 100 000 dollare,zyrtarisht.Kur kushtonte mbi 1000000 pjesa me e madhe e tyre,ne xhepin e te ndershmit Doks boru.Shikoni dokumentet.

    Reply to this comment
 3. gjermani i fundit September 29, 19:45

  kjo ishte makine e drejtuesit te shtetit, jo placke personale. Nuk besoj se u ble sipas gustos se Xhaxhit por sic e nevojiste protokolli zyrtar. shifra 600 zakonisht tregon cilindraten, qe ne kete madhesi me shume gjasa ishte nje v12, dmth 12×0.5=6 L, pra 6000 kubike. Seria Pullman ka qene versioni me i gjate, qe ishte per pamje dhe prezantim, por jo per shpejtesi dhe manovrim sportiv, S pullman prodhohet edhe sot.

  Reply to this comment
  • Komunist i Penduar Thellë September 29, 22:40

   Aaaaa, qeke edhe specialist makinash ti mer legen? Le po na tregon qe na paska qene makine e drejtuesit te shtetit, jo placke personale. Ik me bythlepires muti.

   Reply to this comment
  • gjermani i fundit September 30, 09:41

   moj ti kamare e punuar thelle, une i kam pasion makinat e vjetra. Per antikuaret vlera nuk qendron tek llamarina, druri apo mermeri, por se kush i ka bere apo kush i ka perdorur dhe ku qendron e veçanta ne kohen dhe periudhen kur eshte bere. Mercedezi Pullman i Elvis Presley ka vlere historike se e ka ngare dora vete Elvis Presley, ky i Enverit jo se e ngiste Enveri, biles nje here paska qene pasagjer, por se eshte blere per kryetarin e shtetit. Ato epitetet mbaji per vete se te hyjne ne pune kur te punohesh akoma me thelle

   Reply to this comment
 4. Akademiket shqiptar paguhen nga “greket” dhe serbet September 29, 21:31

  Enveri e meritonte se punonte, po keta qente sote jane te gjithe me S 600

  Reply to this comment
  • fery September 29, 23:23

   Neveri duhej patjeter ta kushte makinen e njejte si Tito sepse ata qe Titos ia porositen nji te tille , e paguan nji te njejte edhe per Enverin me qellim qe Enveri ta ndientd vehten e madh sa Tito sepse , qe te dy mendonin se ata mercedes 600 i bene te medhej e jo ajo cfar u lene gjeneratave te ardheshme

   Reply to this comment
 5. demo September 29, 22:32

  Enveri ishte cmirezi.Vete levizte me makina luxi,por popullin nuk e lejonte te kishte jo makina,por as karroca.Edhe karrocave ua hoqi kabinat,se mos borgjezohej populli.Bicikleta numurohej si mjet luxi.
  Populli duhej te udhetonte ose me Kafazet fizarmonike ngjitur pale fiku,ku femrat mblidheshin si pulat,nga maniaket dhe xhepistat,ose si thase cimento ne kosh te zisit riportabel.

  Reply to this comment
  • Hammerhaituri October 1, 12:05

   Sa per keto qe shkruan 100000 me mire pa makina private! Hapi syte! Sa miliona Euro i kemi dhene Europes per makinat me plera qe egzistojne duke shkaterru sherbimin tone urban! !

   Reply to this comment
 6. C'a bohet kshtu September 29, 22:50

  Llap e llap gazetaruci me nje shkrim medioker na flet per benz me 6 dyer dhe ne foto tregon benz me 4 dyer.
  Te pakten te kish nxjerre nga interneti ndonje foto te benzit me 6 dyer.
  Benzi me 6 dyer eshte perdorur shume pak nga Enveri vetem ne nje kongres te PPSH, me pas ky Benz u perplas me nje makine te tipit ZUK prodhim Polak dhe u demtua ne nje dere dhe parafango.
  Kush eshte i rritur ne moshe makinat ZUK qe punoni me benzine i mban mend shume mire qe shperndanin dru zjarri ne rrugicat e ngushta te Tiranes.
  Me riparimin e benzit 600 eshte marre llamarinisti me i muire ne Tirane, Sala punonjes ne Parkun e KQ te PPSH qe ka pasur motorin me paraqitje nga me te bukurin, Moto-Guz me 4 marmida nikelato dhe me nje xham mbrojtes qe reflektonte lloj lloj ngjyrash, prodhim i viteve ’50.
  Per kete ai shkoj me sherbim ne ish Republiken Fedelale Gjermane dhe beri te mundur riparimin e Benzit 600 duke e sjelle ne gjendjen e meparshme kur kishte dale i ri nga Uzina.
  Ngo kjo kohe Enveri nuk e perdori me kete Benz, shoferi u denua me 2 vjet burg dhe makina qendroj si relike ne Park.

  Reply to this comment
 7. I MJERI ENVER... September 29, 22:54

  Kujt I kujtohet data 21-22 nendor 2013 kur nderroi jete I ndjeri Sokol Olldashi ?
  .
  Per koincidence ato dite ishte hapur dhe Bunkarti I Enver Hoxhes dhe gazetat shqiptare kryesore kishin ne faqe te pare dy makina “lluksoze” ate te te ndjerit Sokol me Benxin e tij qe kushtonte 130-140 mije dollare dhe te Enverit te shkrete qe e kishte ndryshkur koha…Nje specialist makinash duke bere dhe konvertimin ne kohe te dollarit ( vleres makines) del qarte se Olldashi ja kalonte Enverit…dhe e keqja eshte sot se si makina Enverit mund te asaj kohe (ne vlere) mund ta kene sot mbi 1000 Envere .
  .
  Problemi qe shtroj sot eshte:
  .
  Pse po shikohen me mikroskop dhe q..met e Enverit dhe nuk flitet me per krimet jo vetem Sali Qederit por dhe te ‘HIJEVE” TE PS qe filloi qe ne vrasjen mafjoze te OLLDASHT

  Kam bindjen se mbi 90% e shqiptarëve besojnë se Sokol Olldashi është vrarë në mënyrë perfekte nga e njejta dore qe vrau Kosta Trebicken,drejtorin e Shikut Isa Coba qe e dogjen t e gjalle ne makine..Gjyqtarin Konomi me telekomande…e deri te fisi i Haklajve qe arriten te perdorin dhe fusha te minuara qe as vende te zhvilluara nuk i kane.
  .
  Ajo qe ka bere pershtypje se dhe mafja me kollare,tentakulat e te cilave shtrihen deri ne bodrumet e institucjoneve euro-atllantike eshte Prokurori qe erdhi nga Virgjinia USA per te vertetuar se Kosta Trebicka pesoi karambol me nje lepur dhe …vdiq….Po ashtu paisja me vize nga ambasada amerikane e gjeneral Luan Hoxha se ishte kercenuar me jete nga Shkelzen Berisha na bejme te besojme qe ka nje lidhje te ‘KOBESHME” midis mafjes se rruges (lexo GRUPI NAZISKIN CIFTELIA” dhe mafjes me kollare qe ka metastazat deri ne bodrume institucjonesh euro-amerikane.
  _________________________________________
  I ftoj lexuesit te ndjekin nja nga lajmet e para te pa-censuruar te medias
  ———————————————————-
  Vini re cfare donte
  1-Shkëlzen Aliaj, ish-drejtor i Policisë Rrugore
  2-Flamur Noka
  3-Shkelzen Berisha
  4-Nje femer ne makine
  5-per dijeni nje femer adoleshente u varros ate dite ne rrethinat e Fushkrujes e vdekur ne rrethana misterioze
  6-Dihet qe Sokol Olldashi ishte maniak seksual dhe te gjithe gjurmet te cojne ne nje kurth..me nje zogeze ne nje dite me shi….
  NDIQNI NJE NGA LAJMET TE PA CENSURUARA
  >>>
  Tanimë është konfirmuar se deputeti i PD-së, Sokol Olldashi, ka humbur jetën në këtë aksident të rëndë trafiku. Përveç deputetit Olldashi, jetën e ka humbur edhe një person tjetër, identiteti i të cilit ende nuk është identifikuar. Lajmi është konfirmuar nga policia. Shkak i aksidentit dyshohet të jetë moti i keq.
  Mjeti dyshohet të ketë dalë nga rruga për shkak të lagështirës, ndërkohë që së bashku me deputetin e PD-së udhëtonte dhe Shkëlzen Aliaj, ish-drejtor i Policisë Rrugore, i cili raportohet gjithashtu të ketë humbur jetën.
  Deputeti i Partisë Demokratike Sokol Olldashi dyshohet se ka humbur jetën sot në mbrëmje në një aksident të ndodhur në aksin Tirane-Elbasan, pasi automjeti me të cilin udhëtonte ka rënë në greminë. Pritet konfirmimi zyrtar, por burime policore nga vendi i ngjarjes bëjnë me dije se informacionet nuk janë të mira.
  News24 mori informacion se rreth orës 21:18 minuta, një aksident automobilistik u shënua në zonën e njohur si Lapidari i Krrabës. Në momentin e aksidentit, deputeti Olldashi së bashku me një person tjetër femër ende i paidentifikuar po udhëtonin me automjetin tip ‘Benz’ i zi AA003HN’. Makina ka rënë nga një lartësi jo e madhe, ndërsa vështirësi është paraqitur në nxjerrjen e trupave.
  Policia, dy ambulanca dhe një makinë zjarrfikëse mbërritën menjëherë në vendngjarje. Pas kësaj në vendin e ngjarjes mbërriti dhe Ministri i Brendshëm Sajmir Tahiri,deputeti Flamur Noka si dhe Shkëlzen Berisha djali i ish kryeministrit.
  Deputeti Flamur Noka ndodhet në vendngjarje por nuk ka pranuar të flasë. “Nuk mund të flas dot”, tha ai për gazetarin që ndodhet në vendgjarje, transmeton BW.

  Reply to this comment
 8. Askushi September 29, 23:06

  Aman Enver ngrehu nga varri se na ka marre malli.Te shohim sec do bejne keta e ku do te gjejne vrime te futen ,,,spo e zgjas me se ka shume e shume i bene te tera 0 e u bene miliardere

  Reply to this comment
  • ELIOT October 2, 17:51

   AMAN MOR ENVER NGIHU NGA VARRI ….SE PO NA KRUHET KARRRRI … MORE PEDERAS .MORE QEN ZGJEBS … COHU NGA VARI SE E KA MRRE MALLI ASKUSH KATNARI .. DHE FUTJA KARIN NE ??SUME LOPES TENDE ASKUSH .. AKOMA FOLN PER NJE KAFSHE SI ENVERI JU .. EDHE LOPET NE FANCE ISHIN ME NJEREZOE SE MUTI ENVER .. NA BONI VENDIN ME MORRACAK NE EUROPE PRAPE SE KENI KUPTUAR ZGJEBSA …..ENVER HITLERI EDHE NE VARR TE HAJE MUT …PO FEMJET E VET ME CFARE DOLLARESH I BENE BIZNNESET ..ME ATO QE JA VODHI DIKTATORRRI SHQIPTAREVE MBAS CLIRIMIT …

   Reply to this comment
 9. Askushi September 29, 23:36

  O gazeta pse nuk i jep gjithe konentet??Pse selekton??Cfar de,,,,,,ti eshte kjo?

  Reply to this comment
  • Askushi September 30, 12:58

   O lum miku. Pse kopjon nickname??? Sdi te vesh tjeter. Une s jam me Enverin po te gjitha punet qe bene ne ate kohe si hedh poshte ndertimin e hekurudhave fabrikave hidrocentraleve. Enveri komandonte por puna behej nga populli.

   Reply to this comment
 10. Askushi September 30, 00:11

  Zoto ke kaluar ne anen e kundert o Delvinjot

  Reply to this comment
 11. Askushi September 30, 00:13

  I’m not stoping to blamr you,shame!

  Reply to this comment
 12. thanas mustaqi September 30, 02:01

  Për saktësim:
  Në fakt, sipas portalit të specializuar për makina “grozovikpress.ru”, në fotot e botuara, nuk kemi të bëjmë me ZIM, por me një veturë kabriolet ZIS-110B, version i veçantë qeveritar (i blinduar), dhuruar nga Stalini Enver Hoxhës, që u përdor si në vizitën e udhëheqësit sovjetik Nikita Hrushov, në maj 1959 dhe të Kryeminstrit kinez Çu En Lai në janar 1964.
  Inicialet ZIS në rusisht do të thonë “uzina me emrin e Stalin-it”, ZIM – “uzina me emrin e Molotov-it” dhe ZIL – “uzina me emrin e Lihaçov-it”.

  Reply to this comment
 13. fteri September 30, 08:03

  Ishin kohë idealesh njerozore me Legjendarin E.Hoxha ,kurse sot ndodhemi në mardhanje shtazore.

  Shihë vetëm S.Berishën produktin më të kriminalizuar të demokratoshkërdhatësisë.!?
  shihë si ishte blinduar ky kargjoz me masa të forta sigurie, duke krijuar një bunkerizim të tij dhe familjes kryeministrore. Kujtojmë, që në pushtetin e parë 1992-1997, Sali Berisha ish-president Republike edhe kur shkonte në tualet, rrethohej dhe mbrohej nga SHIK, nga policia sekrete, nga buodigardë privatë, nga civilë, kryepolicë garde e banditë që paguheshin prej pushtetit. Në ato vite, paçka se Berisha trembej e fshihej “si miu”, nuk kishte asnjë rrezik për jetën, mbasi nuk ishte “armik” real i diktaturës, por “misionar” komunist, besnik i desantuar në vitin 1990 nga strukturat e ish-sigurimit të shtetit, nga kupola e PPSH dhe personalisht nga kreu o PPSH Ramiz Alia, si mjek-shërbëtor dhe mik i besuar familjes së Enver Hoxhës e bllokistëve të tjerë.

  Në pushtetin e viteve 2005-2013, Sali Berisha kryeministër, përveç rrethimit dhe mbrojtjes nga SHISH (SHIK), nga policia sekrete,makina të blinduara , buodigradë privatë, nga civilë e kryepolicë garde e nga banditë që paguhen prej pushtetit, po vishet edhe me jelekë anti-plumb.

  Familja dhe oborrtarët e tij të afërt në pushtet dhe biznese e dinë mirë, se përse Saliu prej 7 vitesh e gjysëm po i kalon ditët e pleqërisë së tij të trishtë, i bunkerizuar, madje deri dhe duke lëvizur e fjetur me anti-plumb policie. I përfshirë në krime të shumta, Sali Berisha e ka problem psikologjik vet-mbrojtjen, si gjithë diktatorët dhe kapot e mafies në botë, të cilët marrin masa hermetike sigurie e izolimi, për shkak të frikës prej ndëshkimit të mundshëm që përjetojnë Aktualisht, Sali Berisha gjendet në këtë moment të rënduar e të rënuar psikologjik.

  Ai nuk është njeri i lirë as shpirtërisht, as zyrtarisht, as shpirtërisht. Ndaj dhe me financat e buxhetit të shtetit, që prej vitit 2005 ka angazhuar gjithë shtetin për të mbrojtur veten dhe familjen e tij, deri tek instalimi i buodigardëve, policisë së shtetit, militantëve të armatosur, grupeve të gatshme e furgonëve policorë në rrugët, bizneset, kafenetë, banesat, restorantet, autostradat, kampingjet, aeroportet, shkollat, kinematë dhe ballot ku shkojnë, pushojnë, argëtohen, punojnë e zhvillojnë biznese fëmijët, gruaja, dhëndri, mbesat, kunati e vet ai.

  Përveç veshjes me anti-plumb, makinës blinduar 700 milon lek ,Sali Berisha po e përjeton aq shumë frikën e “atentatit”, sa që vendos roje të armatosur edhe poshtë podiumeve nëpër mitingje, në foltoren e parlamentit e poshtë kolltukut të qeverisë. Nga një investigim i bërë prej medjave të pa varura , na rezultoi se Sali Berisha është shtetari dhe biznesmeni më “i blinduar” me eskorta sigurie ligjore e jo ligjore, që nuk i kanë patur dhe nuk i kanë as diktatorët, mbretërit dhe kryemafiozët e botës.
  Sali Berisha në panik, më i blinduar se , Gedaf, Assad dhe bosi i “Camorra”

  Frika se mos e vrasin, ka shkuar deri në atë “vigjilencë” personale, sa që edhe kur shkon në ËC, reagon frikshëm kur kërcet butoni i shkarkuesit të galixhanit që e shtyp vet, mbasi i duket sikur është “minë me sahat

  Reply to this comment
 14. fteri September 30, 08:05

  Ishin kohë idealesh njerozore me Legjendarin E.Hoxha ,kurse sot ndodhemi në mardhanje shtazore.

  Shihë vetëm S.Berishën produktin më të kriminalizuar të demokratoshkërdhatësisë.!?
  shihë si ishte blinduar ky kargjoz me masa të forta sigurie, duke krijuar një bunkerizim të tij dhe familjes kryeministrore. Kujtojmë, që në pushtetin e parë 1992-1997, Sali Berisha ish-president Republike edhe kur shkonte në tualet, rrethohej dhe mbrohej nga SHIK, nga policia sekrete, nga buodigardë privatë, nga civilë, kryepolicë garde e banditë që paguheshin prej pushtetit. Në ato vite, paçka se Berisha trembej e fshihej “si miu”, nuk kishte asnjë rrezik për jetën, mbasi nuk ishte “armik” real i diktaturës, por “misionar” komunist, besnik i desantuar në vitin 1990 nga strukturat e ish-sigurimit të shtetit, nga kupola e PPSH dhe personalisht nga kreu o PPSH Ramiz Alia, si mjek-shërbëtor dhe mik i besuar familjes së Enver Hoxhës e bllokistëve të tjerë.

  Në pushtetin e viteve 2005-2013, Sali Berisha kryeministër, përveç rrethimit dhe mbrojtjes nga SHISH (SHIK), nga policia sekrete,makina të blinduara , buodigradë privatë, nga civilë e kryepolicë garde e nga banditë që paguhen prej pushtetit, po vishet edhe me jelekë anti-plumb.

  Familja dhe oborrtarët e tij të afërt në pushtet dhe biznese e dinë mirë, se përse Saliu prej 7 vitesh e gjysëm po i kalon ditët e pleqërisë së tij të trishtë, i bunkerizuar, madje deri dhe duke lëvizur e fjetur me anti-plumb policie. I përfshirë në krime të shumta, Sali Berisha e ka problem psikologjik vet-mbrojtjen, si gjithë diktatorët dhe kapot e mafies në botë, të cilët marrin masa hermetike sigurie e izolimi, për shkak të frikës prej ndëshkimit të mundshëm që përjetojnë Aktualisht, Sali Berisha gjendet në këtë moment të rënduar e të rënuar psikologjik.

  Ai nuk është njeri i lirë as shpirtërisht, as zyrtarisht, as shpirtërisht. Ndaj dhe me financat e buxhetit të shtetit, që prej vitit 2005 ka angazhuar gjithë shtetin për të mbrojtur veten dhe familjen e tij, deri tek instalimi i buodigardëve, policisë së shtetit, militantëve të armatosur, grupeve të gatshme e furgonëve policorë në rrugët, bizneset, kafenetë, banesat, restorantet, autostradat, kampingjet, aeroportet, shkollat, kinematë dhe ballot ku shkojnë, pushojnë, argëtohen, punojnë e zhvillojnë biznese fëmijët, gruaja, dhëndri, mbesat, kunati e vet ai.

  Përveç veshjes me anti-plumb, makinës blinduar 700 milon lek ,Sali Berisha po e përjeton aq shumë frikën e “atentatit”, sa që vendos roje të armatosur edhe poshtë podiumeve nëpër mitingje, në foltoren e parlamentit e poshtë kolltukut të qeverisë. Nga një investigim i bërë prej medjave të pa varura , na rezultoi se Sali Berisha është shtetari dhe biznesmeni më “i blinduar” me eskorta sigurie ligjore e jo ligjore, që nuk i kanë patur dhe nuk i kanë as diktatorët, mbretërit dhe kryemafiozët e botës.
  Sali Berisha në panik, më i blinduar se , Gedaf, Assad dhe bosi i “Camorra”

  Frika se mos e vrasin, ka shkuar deri në atë “vigjilencë” personale, sa që edhe kur shkon në WC, reagon frikshëm kur kërcet butoni i shkarkuesit të galixhanit që e shtyp vet, mbasi i duket sikur është “minë me sahat

  Reply to this comment
 15. Martini September 30, 15:15

  Zoti Thano.Ju vleresoj se bashku me median tuaj.Gazetari ka.shkruar nje shkrim te mire.Por mungon kryesorja.Ku eshte limuzina Mercedes 6000 ka dokumenta dhe deshmitare per cfare cmimi qeshara u shit para me teper se.24vitesh pak shume.Per.diferencen.maramandese.te.cmimit gazetarin coje te pyese te ndershmin.Aleksander Meksi.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim