Makutëria

May 29, 2015 14:57

Makutëria

Arben Duka

 

Ka vuajtur dhjetëra shekuj,
dhe do vuajë njerëzia,
gjersa në të njëjtën rrugë,
ecën dhe makutëria!

Them se është makutëria,
porsi drogë edhe farmak,
njeriu krejt si padashur,
e fillon pak e nga pak!

E kërkon pak e nga pak,
po më pas nuk fle më gjumë,
nuk njeh kufi edhe cak,
se kërkon shumë e më shumë!

Nuk ndalet makutëria,
kërkon tjetër edhe tjetër,
s’të shpëton as Perëndia,
po mbete në atë kthetër!

Çdo makut është i pështirë,
ndonjë mund ta njihni vetë,
por kthehet në një mynxyrë,
nëse ka dhe pak pushtet!

Nëse ka dhe pak pushtet,
s’është gjë mortja dhe tërbimi,
për të shtuar pasurinë,
s’ndalet para asnjë krimi!

Nëse njeh makutërinë,
sheh gremina të mëdha,
sa është pak që me shejtanin,
të pish gjak-të bëhesh vëlla!

Makutëria nuk ngopet,
ta kthejë vendin në varrezë,
në greminat njerëzore,
është gremina më e zezë!

Makutëria nuk ngopet,
me para dhe me pushtet,
si Klitgordi i lashtësisë,
ajo ha dhe bijtë e vet!

Nëse mendjen vrisni pak,
mos thoni: “S’i kemi hasur!”,
se makutët te ky prag,
gjithë jetën i kemi pasur!

Një vend që drejtojnë makutët,
është si truri me tumor,
pikërisht ndaj u përmbysën,
në Njëzetë e Tre Qershor!

T’i shpëtosh asaj murtaje,
duhet që të jesh një Burrë,
po dolën makutë të rinj,
kokën s’do ta ngremë kurrë!

Po të zuri ajo flamë,
s’mban dot frerë dhe kapistër,
dhe gjer dje Kryemakuti,
ishte dhe Kryeministër!

Kemi folur e stërfolur,
ndaj më tutje kot ta zgjasim,
për këtë që kemi sot,
do shikojmë e do flasim!

Do shikojmë e do flasim,
kemi një lloj parametri,
ky s’duket se ka të zezat,
që kishte ai i vjetri!

S’duket si makuti i vjetër,
që i korrte gjithë të mbjellat,
s’mund t’i japësh aq pushtet,
njërit që vjen drejt nga shpellat!

May 29, 2015 14:57
Komento

9 Komente

 1. emigranti May 29, 15:21

  Tre strofkat e para me duken sikur jane shkruajtur per Erin. Shum mire mor poet i ” vegjelise”

  Reply to this comment
  • ivani i madh May 29, 19:05

   Ti ri gati per poezine e rashes si qeni I ruges para deres se kasapanes.Lere poetin ne punen e tij ,to vazhdo laj halet e botes se per ate pune je nuk ke kellqe te besh replike me Duken.

   Reply to this comment
 2. 5/1 May 29, 19:20

  O Zoti Arben..

  Ky makuti I Tropojes, a beson ti se do mbushte 24 ore gjalle pa patur prapa bythe ate makutin elez biberaj & company qe e pruri ne 1991 dhe po e mbron me cdo cmim tani gjoja per te luftuar karmunzmin se gjoja po rrezikon akoma ate vend ..kur amerika po lidh mardhenie dipllomatike me fidel kastron ?

  a e do nje poezi dhe ai lul donaldi qe takon cdo muaj makutin berishe..

  ae di zoti LUL DONALD KETE rromanin criminal te “mikut” te tij kriminel se kabllogramet e ambasadës amerikane në Tiranës, dërguar DASH, dëshmuan qartësisht se çfarë mendonte Uashingtoni për pushtetin e Sali Berishës. Në kabllogramet e publikuara nga Uikiliks, përmendej Luan Hoxha për një bisedë në të cilën ai kishte informuar ambasadorin amerikan Uidhers në lidhje me Gërdecin. Hoxha kishte dënuar tek Uidhers edhe kërcënimet e djalit të Berishës, nëpërmjet telefonit. “Hoxha pranoi se stafit të tij ishte thënë të transportonte municionin në atë vend dhe të ruante vendin. Pas kësaj, presioni mbërriti përmes telefonit nga një djalë i ri, i cili më pas u konfirmua si Shkëlzen Berisha, djali i kryeministrit, që e urdhëroi të vijonte dërgimin e municionit të kalibrit të lartë në Gërdec, pa pasur asnjë vonesë”, shkruhet në kabllogramin e ambasadës së SHBA.
  Uikiliks, SHBA: Berisha strehon të akuzuarit e Gërdecit
  Në një kabllogram të dërguar më 17 prill 2009 nga ambasada amerikane drejt Departamentit të Shtetit, thuhet se: “Të akuzuarit e skandalit të Gërdecit mbajnë postet qeverisëse në Shqipëri dhe madje, atyre po u kërkohet ndihma-ekspertizë për hetimin më të madh në vend”. Sipas amerikanëve, të pandehurit e Gërdecit hetuan veten për tragjedinë. Në kabllogram theksohet se kjo është një shaka e Ministrisë së Mbrojtjes pasi Prokurorja e përgjithshme ka dërguar një kërkesë në Ministrinë e Mbrojtjes për ndihmë me ekspertizë ushtarake në hetimin për Gërdecin, dhe kështu drejtori e gjen veten duke dhënë ekspertizë dhe këshilla për hetimin. Pasi edhe pse akuzohen për shpërdorim detyre, drejtorët nuk janë lëvizur nga postet.
  Kabllogrami, Fahri Balliu u përfshi në Gërdec
  Ish-ambasadori amerikan në Tiranë Xhon Uidhers, informoi Departamentin Amerikan të Shtetit, mbi përfshirjen e një klani të ri të familjes Berisha në Gërdec, për mbrojtjen e përgjegjësve të tragjedisë si dhe për presionet mbi Ina Ramën për të mbyllur skandalin. Në kabllogramin që mban datën 17 prill 2009, thuhet se Fahri Balliu është i përfshirë në skandalin e Gërdecit, por ai çuditërisht nuk u hetua nga drejtësia.
  Kabllogrami, Shqipëria theu embargon e armëve
  Ish-ambasadori amerikan në Tiranë, Xhon Uidhers, në një kabllogram drejtuar Departamentit Amerikan të Shtetit, trajton trafikuan e armëve dhe rolin e MEICO-s. Në kabllogram thuhet se Shqipëria ka shkelur embargon e armëve me Kongon, i ka shituar Sudanit helikopterë si dhe ka trafikuar armë sistematikisht drejt Afganistanit.
  Kabllogrami, Berisha afera me armët
  Një tjetër kabllogram që zëvendësambasadorja amerikane në Tiranë Deborah Jones i ka dërguar Departamentit Amerikan të Shtetit, flet mbi përfshirjen e kryeministrit Berisha dhe kreut të shtetit në një skandal me pronat e ushtrisë shqiptare. Në kabllogramin e saj, shpreh shqetësimin e thellë për spastrimin e të gjithë drejtuesve të lartë të ushtrisë, të cilët nuk pranuan t’u shesin pronat e ushtrisë miqve të Berishës.
  Agjent i UDB
  Sali Berisha akuzohet se është rekrutuar nga UDB, shërbimi sekret jugosllav. “Sali Berisha është spiun i UDB jugosllave. E ka vendosur Shqipërinë dhe Kosovën nën varësinë energjitike të klaneve mafioze serbe”, ka deklaruar Taulant Balla. Në këtë kuadër, dyshohet se kryeministri i ka ruajtur lidhjet e tij me të gjitha pushtet që janë instaluar në Serbi, përfshirë edhe atë të Millosheviçit.
  Bombardimi i Vlorës
  Sali Berisha deshi të mbante pushtetin me dhunë në ’97. Ai urdhëroi bombardimin e Vlorës me avionë ushtarakë, por fatmirësisht asnjë nuk ia zbatoi urdhrin. Më tej, ai tentoi të shtypte revoltat me SHIK-un famëkeq të Bashkim Gazidedes.
  SHIK-u famëkeq
  Emri i Sali Berishës lidhet me SHIK-un famëkeq. Ai ishte pjesë e një mekanizmi represiv të qeverisjes 1992-1997, me shpërndarjen e dhunshme të protestave të opozitës, me burgosjet pa shkak të kundërshtarëve, si dhe me antiamerikanizmin drithërues, që kaploi në ditët e saj të fundit, qeverisjen e parë të demokratëve.
  Zhdukja e Remzi Hoxhës
  Emri i tij lidhet me ngjarje ende të pazbardhura si rrahja për vdekje e një mitomani që e morën për gazetar, Bardhok Lalës, dhe zhdukjes së një biznesmeni kosovar, Remzi Hoxhës. Familja e të nderit Hoxha akuzon edhe sot Berishën dhe Gazideden për vrasjen dhe zhdukjen e njeriut të tyre. Thuhet se Hoxha u zhduk se ishte dëshmitar i lidhjeve të Berishës me Millosheviçin.
  Trafiku i armëve
  Kryeministri Sali Berisha dhe ministri i Brendshëm Arben Imami kanë thyer embargon e vendosur nga Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, duke trafikuar armë drejt Libisë në bashkëpunim me sekserë serbë të kërkuar ndërkombëtarisht. Ky është konstatimi i raportit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara për trafikun e armëve.
  Vrasjet e 21 Janarit
  21 Janari është ngjarja më e rëndë dhe njolla më e zezë e kësaj qeveri pas Gërdecit. Më 21 Janar qeveria vrau katër qytetarë të pafajshëm dhe plagosi me dhjetëra të tjerë. Në fillim Berisha tha se protestuesit kishin vrarë njeri-tjetrin, më pas pranoi vrasjet, por tha se Garda kishte zbatuar ligjin, pasi demonstruesit ishin vrarë brenda rrethimit. Kur u vërtetua se protestuesit ishin vrarë jashtë rrethimit, Berisha sajoi puçin e shtetit dhe ngriti një komision hetimor. Po ashtu, Berisha nuk lejoi as zbatimin e urdhrit të Prokurorisë për arrestimin e komandës së Gardës. Refuzimi i Berishës për të dorëzuar komandantët, shokoi ndërkombëtarët. Zhdukja e pamjeve filmike u vërtetua edhe nga FBI. Më pas Berisha hodhi në koshin e plehrave ekspertizën e FBI për vrasjet. Sot nuk ka asnjë të dënuar për këtë çështje.
  Vrasjet e Gërdecit
  Gërdeci është krijimi më i madh njerëzor dhe ekonomik i familjes Berisha. Tragjedia e Gërdecit është orkestruar në mënyrë të drejtpërdrejtë nga familja Berisha. Një biznes fitimprurës për kompaninë Albademil dhe SAC, por që nga shpërthimi i Gërdecit, humbën jetën 26 persona (mes tyre dhe baxhanaku i kryeministrit), u plagosën mbi 300 vetë dhe u dëmtuan mbi 4000 prona. Tre ditë më vonë jep dorëheqjen Ministri i mbrojtjes Fatmir Mediu, ndërkohë që prangoset Ylli Pinari, drejtor i MEICO, Mihal Delijorgji pronar i Albademil dhe Dritan Minxolli drejtor i fabrikës. Hetimet një vjeçare vunë nën akuzë 29 persona dhe çështja shqyrtohet në gjykatën e Lartë. Korrupsioni i Gërdecit, dhe dosja hetimore nxorën në pah shumë elementë. Një ndër njerëzit që kishte influencuar në bërjen e akteve nënligjore dhe ligjore që çuan në tragjedi ishte djali i kryeministrit, Shkëlzen Berisha.
  Shitja e detit Greqisë
  Mbetet historia më e zezë e qeverisë së Sali Berishës. Është konsideruar tradhtia më e madhe kombëtare pas shitjes së Shën Naumit nga Ahmet Zogu dhe shitjes së Shkodrës nga Esat Pashë Toptani. Ky skandal identifikohet me emrin e Sali Berishës dhe Lulzim Bashës. Ky i fundit asokohe mbante postin e Ministrit të Jashtëm dhe ka negociuar në fshehtësi marrëveshjen për shitjen e detit. Në takimin midis Dora Bakojanis dhe Lulzim Bashës më 20 mars 2008 një nga temat kryesore të bisedimeve ka qenë pikërisht marrëveshja për përcaktimin e kufirit detar.
  Skandali me rrugën Durrës-Kukës
  Tetor 2007: Durrës-Kukës, plas skandali më i madh financiar i kësaj qeverie. Protagonist është sërish Sali Berisha dhe Lulzim Basha. Prokuroria filloi hetimet. Dikasteri i Transporteve u vu akuzë. Procedurat për tenderin në Shqipëri, bazoheshin mbi ligjin anglez. Hetimet e prokurorisë çuan deri në heqjen e imunitetit të Lulzim Bashës. Sipas KLSH, në raportin e janarit 2008, abuzimi shkon deri në 232 milionë euro.
  Grabitja e SHQUP-it
  Sali Berisha po tenton të largohet nga pushteti, duke marrë me vendet edhe pasuritë shtetërore. Me një vendim të fshehtë dhe në bashkëpunim me Ministrin e Mbrojtjes dhe Presidentit, Berisha tjetërsoi Shtëpinë Qendrore të Ushtrisë, duke e kthyer në seli për PD. Po ashtu ai mori edhe Shtëpitë e Oficerëve në Fier dhe Shkodër.
  Zhdukja e Kosta Trebickës
  13 Shtator 2008: Humb jetën në rrethana misterioze aksidenti ish biznesmeni Kosta Trebicka, i pari biznesmen që denoncoi aferën korruptive të Gërdecit dhe trafikut të Armëve nga Shqipëria drejt Afganistanit. Hetimet e prokurorisë dhe konkluzionet e një eksperti amerikan nxorrën se vdekja e tij në një fshat të Korçës ishte aksidentale, edhe pse në opinion ky mendim nuk gjeti vend. Më pas emri i tij u përdor për luftë politike nga të dy palët.
  Damir Fazlliç, skandali me pronat dhe Argita
  5 Tetor 2008: Prangoset në Sarajevë Damir Fazlliç. Në Shqipëri kishte krijuar firmën SRF Developments, me administrator Erjon Isufin, kunatin e Lulzim Basha. Pas zgjedhjeve 2005, regjistroi në QKR tre firma. Ndërkohë që te Kompania Rompetrol kishte punësuar mbesën e Sali Berishës, shpresa Breçani. U verifikua blerja e tokave në Porto Romano, para se kryeministri Berisha ta deklaronte këtë si një park industrial. U akuzua edhe për ndërhyrje në blerjen e energjisë për llogari të Shqipërisë nga Rudnap. Ortakja e Argita Berishës, Flutura Kola i bleu Fazllicit një kompani në vlerën e 1.7 milionë eurove për firmën Croën Acquisitions.
  Zhdukja e 1.3 miliard USD
  .3 miliard USD janë zhdukur nga Shqipëria. Organizata “Global Financial Integrity” deklaroi se elita e korruptuar ka nxjerrë më shumë se 1.3 miliard dollarë nga Shqipëria. Ministri i Financave Ridvan Bode tha se ishte krenar për këtë shifër.
  Përplasja me SHBA për SHISH
  Korrik 2010. Shërbimi Informativ Shtetëror kthehet në një mollë sherri mes amerikanëve dhe qeverisë Berisha. Partia në pushtet tentoi të miratonte një ligj në Kuvend, i cili e kthente SHISH në një vegël në duart e Berishës. Beteja përfundoi me përçarjen e mazhorancës dhe më tërheqjen e Berishës para se të humbte pushtetin.
  Shkarkimi i kreut të SHISH
  Duke sfiduar hapur amerikanët, kryeministri Sali Berisha, ia arriti më në fund që të shkarkonte kreun e SHISH, Bahri Shaqiri, duke e zëvendësuar më një kamikaz politik, me të shkuar të zezë në SHIK-un famëkeq.
  hkarkimi i Ina Ramës
  muaj para se t’i mbaronte mandati. Skandali bëri bujë ndërkombëtare. Zonja Rama u zëvendësua me një njeri të besuar.
  Spastrimet në Ushtri
  as kapjes së Presidencës, Berisha iu turr Ushtrisë. Disa gjeneralë u liruan nga detyra në mënyrë arbitrare dhe pa asnjë bazë ligjore. Në vend të tyre u katapultuan ushtarë të oborrit të pushtetit.
  Masakra në drejtësi
  Pas bllokimit dhe rrëzimit të dekreteve të Topit, Berisha arriti ta shtrinte kontrollin e tij në piramidën e drejtësisë. Ai diktoi disa emërimeve nepotike në KLD, Gjykatën e Lartë, Gjykatën Kushtetuese dhe gjykatat e shkallëve më të ulta.
  52 hidrocentrale në duart e klanit familjar
  Gjatë tetë viteve në pushtet, mazhoranca e djathtë, ka dhënë 100 leje për ndërtimin e rreth 400 hidrocentraleve të përmasave të ndryshe. Licencat për ndërtimin e hidrocentraleve i kanë marrë kryesisht kunetërit e ministrave, burrat e deputetëve, njerëz pranë familjes kryeministrore dhe sekserë anonimë. Njerëzit e pushtetit kanë marrë 52 hidrocentrale.
  20 ligje klienteliste
  Kuvendi i Shqipërisë, gjatë tetë viteve të fundit, përpos shkeljes në mënyrë sistematike të Kushtetutës dhe Rregullores së Kuvendit, është kthyer në një zyrë noteria e qeverisë, ku noterizon dhe vulos dhunën e kartonëve ligjet klienteliste. Qeveria dhe Kuvendi kanë miratuar plot 20 ligje klienteliste.
  Shitja e Albtelekomit
  . Shtator 2005: Menjëherë pas krijimit të kabinetit qeveritar, Berisha anulon shitjen e Albtelekomit. “Nuk mund të lejojmë privatizimin e Albtelekom më shifra tepër të ulëta”, tha ai për Calik. Por vetëm pak muaj më vonë, kreu i qeverisë sërish ua dha Albtelekomin turqve.
  Fshesa në administratë
  Shkurt 2007: Për shkak të ndryshimeve në administratë dhe “fshesës Berisha”, buxheti i shtetit u detyrua të paguajë 1 milionë euro për të gjithë ata që u hoqën padrejtësisht nga puna. Ishte vetë Komisioni i Shërbimit Civil që zbuloi abuzimet e bëra në administratë nga ministrat kryesorë të qeverisë.
  Fahri Balliu
  15 Shkurt 2007. Skandali, rruga Levan-Vlorë i jepet firmës “Alpine”. Firma menaxhohet nga kunata e Fahri Balliut, anëtarit të Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike dhe botues i gazetës “55”. Ndërkohë që menaxherja e “Alpine” ishte njëkohësisht sekretare e përgjithshme e Ministrisë së Kulturës. Ndërkohë që austriakët e Alpine ishin të implikuar në një proces korrupsioni në Gjermani.
  Minierat
  29 Gusht 2007: vdes punëtori i katërt në minierën e kromit në Bulqizë. Menjëherë ministria ndërpret punën në minierë derisa të plotësoheshin kushtet. Por duke filluar që nga viti 2007 e deri më sot, fabrika nuk është mbyllur dhe në Bulqizë kanë humbur jetën nën shkëmbinjtë e galerive rreth 30 punëtorë.
  Presioni ndaj Financial Times
  2 Prill 2008. Qeveria shqiptare i bën presion gazetës prestigjioze Financial Times që të shihte edicionin special në këmbim të reklamave shtetërore që duhet të merrte nga ministritë. Por gazeta nuk pranoi këtë akord. Specialja botohet pa reklamën shtetërore, ndërkohë që menaxheri i gazetës Financial Times deklaroi se Berisha prishi kontratën me këtë gazetë.
  Spotet turistike
  Prill 2008: Qeveria nëpërmjet ministrisë së Kulturës paguan 300 mijë euro për spot turistik në CNN. Dokumentet zbuluan që Pango e bleu spotin katër herë më shtrenjtë sesa normalja.
  Arben Sefgjini
  5 Maj 2008: Gjykata shkarkon nga puna Arben Sefgjinin, drejtorin e përgjithshem të tatimeve në administratën e Sali Berishës. Akuzohet për zhdukjen e biznesmenit shqiptaro-maqedonas Remzi Hoxha. Drejtori vendoset në arrest shtëpie. Gjyqi vazhdon edhe aktualisht.
  Largimi i FMN
  23 Shtator 2008: Qeveria largon FMN nga Shqipëria. Në vitin 1996, ka qenë Fondi Monetar Ndërkombëtar ai që tërhoqi në mënyrë demonstrative, përfaqësinë e tij nga Shqipëria. Ishte pragu i kolapsit të piramidave, president i plotfuqishëm i Republikës ishte Sali Berisha dhe ministër Financash, Ridvan Bode.
  Lejet e ndërtimit
  26 Tetor 2008: Qeveria ndërmerr hapin e miratimit të një ligji të ri për lejet e ndërtimit “Për territorin”. Projekti shkaktoi skandal në zyrat e Bankës Botërore dhe Këshillit të Evropës: Qeveria po cenon autonominë e pushtetit vendor. Jemi kundër.
  Ligji i dosjeve
  16 Dhjetor 2008: Ligji i “Spiunëve”, Berisha akuzon Zamir Shtyllën drejtorin e hetimeve në Prokurorinë e Përgjithshme si hetues komunist. “ky është një ligj që prek shtyllën dhe gjithë shtyllat e tjera” deklaroi Berisha. Zamir Shtylla jep dorëheqjen nga prokuroria, ndërkohë që hetonte çështje të rëndësishme si Gërdeci, Fazlliç e Durrës-Kukës.
  Skandali me “Plazhin e Gjeneralëve”
  29 Janar 2009: Skandali me pronat për herë të parë emri i kryetarit të grupit parlamentar të PD Astrit Patozi në skandalin e “Plazhit të Gjeneralëve”. Arrestohet Fatos Gjuzi, i cili ishte edhe kryeregjistruesi i Kavajës, njëkohësisht kushëri me kryetarin e grupit parlamentar të PD.

  VIJOJNE DHE SHUME KRIME TE TJERA QE SI GJENDET FUNDI

  po keto lute dhe arvizute qe mbeshtesin akoma makutin berish..nuk kane faj ?

  Reply to this comment
 3. LOVE May 29, 19:40

  jo mo jo , ju jeni personifikimi i ndershmerise .
  aty ne radhet tuaja ,te gjithe per buke vdesin nga shoku Koqo ,Harasani ,Fideli ,Anastasi
  ….gjithe ata kelyshat qe ishin kr bashkie nga 12 vjet ,per buke dhe nga diabeti do vdesin 😛

  ju erdhet ne pushtet me babane e ndershmerise ….
  me ate qe i publikuat vidion ….se besoj se e ke harruar …ah ,cfare po them
  po ju per pushtet [ para] shisni nene e babe jo me ca kokepalare .
  ju me te ardhurat e Kurbanit rroni ende ,me sa her beni kurban Shqiperine
  nga thonjte e paprere te bunkeri ne Surrel me materiale te varfera e keni 😛

  sa her te kam thene mbaj pppppppoezite ne nivel filozofik ,mos i ndaj klasat ne ato punetore dhe ne armiq ,e di qe e ke semundje te vjeter ,po sot nje
  mmmmmmmmmmmm.et e ndare ne gjysem jeni 😛

  Reply to this comment
 4. lere mostren se i vjen era berishmalokarit May 29, 20:52

  per komentuesin ivani i madh.

  ky komentusi me pseudonim “emigranti” eshte nje lloj zvarraniku forumesh qe ose eshte
  -maniak komentesh
  -ose zhurmues i shqupit
  -ose kalon kohen ne ndonje spital psiqiatrik
  ne cdo poezi te e ben dukes, e ke si ato qe rrine prapa ferrave dhe”gjuajne” sa del nje poezi e re ,ky alternon pseudonimet nastradini,info,emigranti,ceur,e verteta,mentari,rrokari,markujku dhe kur del ndonje artikull per “shokun enver” i fut nha 20-30 komente dhe nuk le komentues pa ju ngjitur si muti pas kepuces
  shikoje tani sa here do dale me emra fallco te ndryshem..eshte funny

  Reply to this comment
 5. Kris 1 May 30, 04:16

  je verbuar poet qe me 23 qershor dhe nuk shikon makutet e rinj qe e kane mare vehten.Ne 24 ore te dites punojne 72 ore dhe firmosin deri ne 10 bordero.
  E hoqem makutin plak thua ti.Si u hoq e kush e hoqi?Ne kokpalaret ngopemi me perralla.
  Makuti eshte ne kuvend dhe tall bithen me taksat tona

  Reply to this comment
  • Dr May 30, 11:31

   o i krisur nr 1

   keto qe fituan ne 23 qershor 2013 e moren vendin me nje ekonomi te vdekur dhe shtet inegzistent dhe duhet te pakten 10 vjet te rikuperohen.

   ndryshimi rrenjesor midis makuteve te PS me ato te PD qendron ne faktin se drejtohet nga nje bande kriminale qe ka kryer krime kunder kombit shqiptar,vrasje,tradheti,genocid si nje parti ektra fashiste

   nqs duhet te shajme PS eshte se ka tradhetuar votat e 23 qershorit 2013 qe ishin pr denimin e bandes 2B
   Dhe faktori nderkombetar (aleatet e leshit) po tolerojne neveritshem dy kriminelet me te medhenj te kombit shqiptar te pandehurit sal berishoviq dhe lul bashic

   Epopeja 25 vjecare e pabesueshme e krimeve te perbindeshit Berishovic & sons
   1-puci shtetit 1991
   2-lufta veri-jug 1997
   3-kater mije te vrare ne 1997
   4-urdheri per sulm kimik 1997
   5-remzi hoxha
   6-fshehja e kumbaros
   7-kosta trebicka
   8-fatmir xhindi
   9-oficeri shikut
   10 gjyqtari konomi
   11-viktimat e gerdecit
   12-protestuesit e 21 janarit
   13-akuzoi PS per vrasje nga mbrapa
   14-manipuloi mjeket e spitalit ushtarak
   15-ktheu k/m ne spital fushor
   16-refuzoi dorzimin e gardisteve
   17-terrorizoi presidentin si horr bulevardi
   18-perdhosi k/prokuroren di lavire
   19-ofendoi k/shikasin si pucist
   20-kercenoi ramen me egzekutim
   21-akuzoi dhe kercenoi 4 gazetare
   23-u fshine filmimet
   24-u ndrruan tytat e armeve
   25-u dekorua burri shtetit
   26-u dekorua ylli ne ngjitje
   27-u menderosen ekpertizat e FBI
   28-u zevendesua presidenti
   29-u zevendesua k/prokurri
   30-u zevendesua k/bashkiaku
   31-u zevendesua k/shiku
   32-u terrorizuan gazetare
   33-u tha se do ja u bej prape si ne 21 janar
   34-liroi vrasesit nga burgu ne shkurt 2012
   35-genocid fisit haklajve
   36-tritol te varezat e haklajve
   37-bulldozer te shtepia e haklajve
   38-vrasja mafjoze e Mirush Matit
   39-thika pas shpine Bujar Kaloshit
   40-vrasja e Aleks Kekes
   41-masakrimi Edi Rames
   42-masakrimi Zamir Dules
   43-masakrimi Bardhok Lales
   44-vrasja Florian Viles
   45-egzekutimi Anton Gjergjit
   46-egzekutimi Vaid.Lames
   47-perndjekja e Zef Brozit
   48-perndjekja e gjen.Luan hoxha
   49-perndjekja e Shinasi Rames
   50-terrorizimi Eduart Sallamit
   51-terrorizimi Arben Dukes
   52-rrahja e Paskal Milos ne Bruksel
   53-burgosjae e A.Frangajt
   54-burgosja e A.Ristanit
   55-vdekja misterioze P.Arbnorit
   56-vdekja misterioze Safet zhulalit
   57-vdekja misterioze Ali Spahia
   58-vdekja misterioze Besnik jacellit
   60-vdekja misterioze Gezim Dibra
   61-egzekutimi ahmet krasniqit
   62-egzekutimi ilir koloshevcit
   63-vdekja misterioze xhavit hana (prokurori gerdecit)
   64-eleminimi misterioz i L.Ihsanit (sekretarja berishes 13 vjet)
   65-vdekja misterioze Bashkim Gazidede
   66-vdekja misterioze Ferit R.Hoti
   67-vdekja misterioze Tani Topit
   68-vdekja misterioze Gramoz Pashkos
   68-Eleminimi Gani Malushit
   69-nxjerrja ne prite e azemhajdarit
   70-vrasja e 10 komisareve te policise
   71-vrasja e mbi 500 policeve ne detyre
   72-ngujimi i 3110 familjeve ose jane gjak
   73-…1800 te vrare me kanun
   74-prishjen e qeverise stabilitetit 91′
   75-fronezimi i janullatusit
   76-aderimi ne konferencen islamike pa referedum
   77-sabotimi i levizjeve per pamvaresi ne kosove
   78-furnizimi me nafte i milloshevicit
   79-vjedhjen e votimeve 96′
   80-rrahja masive e demonstrueve ne sheshin Skenderbej
   81-rrezimin e shtetit dhe vellavrasja ne 97′
   82-grushti i shtetit shtator 98′
   83-impikimi familjarisht i tij ne holokaustin e gerdecit
   84-miratimi i varrezave te ushtareve greke
   85-injorimi total i ceshtjes came
   86-shitja e detit jon
   87-implikimi me ligjin e plehrave
   88-vjedhje e votimeve ne 2009
   89-prishja klasave sportive
   90-prishja e rrjeteve kulluese
   91-tallja me shkollene plepave
   92-masakra e 21 janarit
   93-vjedhja e votimeve 2011
   94-perdhosja e luftes N.CL
   95-glorifikimi i satrapit zog
   96-deklarata qe kemi gjak turku.
   97-Shitja e resurseve strategjike
   98-lidhja me mafiozet e podestes
   99-parlameti i ri
   100-stadiumi i ri
   101-xhamia e re
   102-rruga e Arberit
   103-rrethrrotullimi ne unaze
   104-h/c skavices
   105-h/c devollit
   106-mullinjte e eres ne karaburun
   107-centrale atomike per tu bere superfuqi
   108-hekurudha tirane-pekin
   109-superfuqi arroresh
   110-mbjellja e 10 miljon rrenje ullinj
   111-kalimi borxhit jashtem 66% (falimentim)
   112-mos pagimi 500 miljon investitoreve
   113-demi me “Cez-in” rreth i miljard dollare
   114-Krimi me TEC Vlore mbi 200 miljon dollare
   115-qindra miljone me pronaret e tokave (strasburgu)
   116- mashtrimi i te perndjekurve politike ne pagesa
   117-mashtrimi kriminal me legalizimet
   118-deshtimi i censusit
   119-vjedhja e 300 miljon dolarev te rruga kombit
   120-shitja e hidrocentraleve
   121-shitja mafjoze e armatimeve
   122-shitja e reparteve ushtarake + shqup-in
   123-deshtimi i shitjes albetrolit dhe armos
   124-linja e tramvajit Lulit ne tirane
   125-shqiperia 1-euro
   126-denoncimi i Hysen Shoshorit
   127-enoncimi i Margarira Kostaqit
   128-tjetersimi mafjoz i Shqup-it
   129-tjetersimi mafjoz i ambasades kineze
   130-tjetersimi mafjoz i sh.o. Fier
   131-ri-aprovim i ardhjes milionave ton plehrave
   132-tejkalimi borxhit public mbi 65%
   133-borxhi ndaj biznesit 1 miljard dollare
   134-borxhi stratosphere me Cezin
   135-cmenduria me emrin e bjeshkeve te nemuna.
   136-perdhosja e eshtrave te A.Hajdarit dhe VK.
   137-lejimi i rajersonit ne fushate elektorale 1992
   138-mos hapja e dosjes se sigurimit shtetit
   140-poshtrimi i Jon Withersit
   141-poshtrimi i Arvizuse
   142-loja me LHL
   143-komplloti Sokol Olldashit
   144-loja me lazaratin
   145-helmimi Ferdinant Ponit
   146-pagesa e vrasjes se Santos
   147-teatri qe po luan me Fullanin
   148-uzurpimi bsh
   149-uzurpimi i bankes Santos
   150-“Dasma” per kapjen e nipit enverit
   151-‘Nxjerrja” e kalibruar e videos Metes
   152-Nxjerrja” e kalibruar e kamikazit Doshi
   153-Perdorimi i Dritan Priftit si Video Master Spy
   154-Neni naziskin 24/1 i 1992 (shpartallimi shtetit)
   156-komisjoni varrim –zhvarrimeve
   157-kanibalizmi ne varrezate kombit 3 maj 1992
   158-shkarkimi illegal i maks haxhise 1998
   159-mos kallzimi I krimit te doshit 3 muaj
   160-paisja e familjes & fisit me pashaporta dipllomatike
   161-paisja e 10 terroristev islamike me pashaporte shqiptare 93’
   162-enigma e goditjes dhe vdekjes Agim Shukes
   163-ultimatumi drejtuar Qazim Gjonajt per gjyqin e 2 prillit
   164-presioni mbi Prele martinin per gjyqin e 2 prillit
   165-enigma e arit londres (1993 me rajersonin)
   166-enigma e kaparit te albetrolit 2012 (mbi 85 milon $)
   167-enigma e pallateve nga malajzi a ne laprake
   168-emrimi I gazidedes ne shik (master spy)
   169-takimi sekret me milloshevin (1995)
   170- takimi sekret me gjeneralin Boban te vila nr 4
   171-takim I fshehte me Ivanovicin ne Kras Montana
   172-reabilitimi I kriminelit Gazidede 2005
   173-reabilitimi I kriminelit Agim Shehu 2005
   174-shkaterrimi dhe demtimi I hekurudhave
   175-prishja e hekurudhes milot rreshen klos
   176-zhdukja e stacionit trenit Tirane
   177-ofendimi I NY TIMES leter higjenike
   178-shkon ne USA 1992 me ndihmen e nje big-shefi te Cia-s
   179-skandali Levan-Fier( fari balliu-alpine)
   180-Debimi I Mustafajt para vizites Bushit
   180-ngritja e permendores bushit si bythlepires I tij
   181-skandali nipi berishes ne hotel dajti (koburja e dritanit)
   182-250.000 euro Jean Paul Carteron ilegalisht ne 2006
   183-urdherohet qe kontrata me JPC te mbahet teper secret
   184-skandali kombetar me shkollen greke Omiros ne korce
   185-denimi Top Channel me 13 milion euro
   186-Trafik I madh armesh me Armenine
   187-Skandal dipllomatik me azerbajxhanin per keto arme
   188-digjet policia gjirokastres nga lazaratasit-shtator 2007
   189-i falen Tom Ridges 500.000 $ per 2 seminare (9/2007)
   190-Damir Fazllic ne kasafortat e sigurise kombetare me T.Ridge
   191-shkarkohet prokurori Sallaku per aresye banale si ndonje fshesaxhi
   192-Argita B. fshin biznesin e saj nga regjistri kombetar (shkurt 08’)
   193-pagesa ilegale Vatres-usa per 100 vjetorin (sa fukarenj ne usa)
   194-Spoti turistik n CNN-300 000 $ kater here me shtrejt se normalja
   195-Kapet 1 kg heroine te makina ambasdorit ne Itali , Lesh Kola
   196- Prangoset shoferi A.Selmanllari si drog-diller-mik personal i Xenit Sales
   197-Autobote te qeverise kapen duke ujitur drogen e Lazaratit
   198-Debohet ne shtator 2008 nga shqiperia FMN
   199-Debohet k/hetuesi Shtylla (kishte gerdecin dhe rrugen e kombit ne process)
   200-Skandali plazhi gjeneralit- mbrapa qendron dyshja malltezi-patozi
   201-Super Skandali Jales -del kollovari J.malltezi si mafje e tokave
   202-Skandali ne Porto Romano-Argita –Fazllic
   203-Gold-Argita” i lyp “Zafar Ansarit 3 miljon dollare rushfet
   204-Jamgjarper Malltezi gllabron ish klubin Partizani
   205-Karaosmania e Nishanit gllaberon ish seline e PD
   206-Urdherohet pergjimi ambasadave dhe opozites nga SH.I.U
   207-Transferohen nga zyrtare vendas 1.3 miljard dollare raporton G.F.I.
   208-Shkarkimi I disa gjeneraleve rebele dhe zevendesohen me beadle
   209-Nuk hapen kutite per 2009,dhe digjen fletet e votimit para afatit
   210-Hapen kutite per 2011 dhe ndryshohet rezultati (po mengeperveshuri ?)
   211-Ortakja e Argita B. Flutra Kola blen Croën te Fazllicit 2 miljon $
   212-Gazidede takon Arkanin ne Durres 6/94 me miratim te Berishes per naften
   213-Themelohet kompania Shqiponja me “boss” Tritan Preshin.
   214-Berisha posedon disa zyra perandorake private te pa raportuara..
   215-Argita zoteron vila multi milioneshe te pa justifikuara-lalez etj..
   216-Shkelzeni zoteron vila sheikesh ne garden,farke,mullet .L.A.etj.
   217-Akuza ndaj Hajdarit si spiun i SS dhe organizator i 2 prillit 1992
   218-Ngritja e lapidarit per “spiunin dhe vrasesin “e Shkodres
   219-Dekorata dhe honorari 1,6 miljon dollare per Nicola Arsidin
   220-Trafikimi naftes ‘Virxhin-Kulicaj” fitimi 75 miljon dollare
   221-Blerja e nje super benzi BUNKER-700 miljon leke.
   222- Porosit helikopter superlluksoz VIP ne France (eurocopter)
   223-Porosit nje veprim terrorist me helicopter mbi shtepine e Bamir Topit
   224- Mban gjithmene rrotull nje “polici secrete civilesh ” 50- 100 vetash
   225-Fimohet vila Rames ne 13 shkurt 2013 me helicopter me urdher te SB
   227-Urdherohet ne 97’ nga SB sulmi mbi amb. amerikane ( Izet Haxhia)
   228-Sulmohet me urdher te tij kontigjenti gjerman (ka filmime)
   229-Kurdiset nga SB truku I bombes te Vefa ne 96’ me Anton Gjergjin
   230-Bomba u “kurdis” per te akuzuar “Hakmarrjen per drejtesi”
   231-Largohet FMN se sinjalizoi rrezikun per fajdet 96’
   232-Kercenohet Kristaq Luniku per mos mbylljen e firmave
   233-SB deklaron se VEFA+ Gjalica = dallendyshet e kapitalizmit
   234-SB deklaron ;Parate e shqiptareve ne firma me te pastrat ne bote
   235-kercenohet me jete Izet Haxhia pas intervistave nga Gestapo SB
   236-Akuzohet Xeni Lirijes si drog diller nga Izet haxhia
   237-Miratimi I devijimi I rruges Egnatia nga Durrsi ne Igumenice
   238-Investime serioze ne Tropoje nga qeveria Pedere-afer zeros
   239-Abandonon shtepine ne Vicidol-kthehet haur lopesh e gomeresh
   240-I fal oborrtareve mbi 100 licensa h/centralesh ,miniera e hidrokarburesh
   241-Trafik me Libine –Lul Basha takon Kadafin personalisht “tet a tet”
   242-Lirohen te burgosur vrases per votimet e 2009 me urdher te SB-LB
   243-Menaxhohet direkt nga SB kolumbianizimi-prodhimi droges- 5 miljard $
   244-permbytja e pare e shkodres ndodh 1 here ne 100 vjet (tallje )
   245- permbytja e dyte e shkodres ndodh 1 here ne 1000 vjet (tallje funebre)
   245-Gerdeci I dyte ne Dhemblan Tepelene-maskohen vrasjet dhe krimi qeveritar
   246-Burgosja e Nanos si terrorist per kavanoza receli t ndihmave
   247-KURSE Lul Berisha vjedh gjysem miliardi ne RR.K dhe mbete yll ne ngjitje
   249-SB deponon ilegalisht ne amb.amerikane per 14 shtatorin 1998
   250-Ve mafjozin Hajdin Sejdia keshilltar te pare ekonomik ne qeverine e 1992
   251-Largon Leka Zogun si qen ne 20 nendor 1993
   252-prag skandali armatosur ne hotel dajti me LZ
   253-Nga trajtimi LZ si qen I ngre permendore si karadyzen
   254-SB me keto krime eshte diskretituesi me I madh I USA-s
   255- SB me keto krime eshte djalli I Lugut te zit e tropojes qe po
   ri-ngre Enver Hoxhes lavdine sin je nga Kolloset me te medhenj qe ka nxjerre njerzimi

   Reply to this comment
   • emigranti 1 May 30, 12:33

    Gazeta Dita duhet ti botojë ne faqen e parë komentet e
    ” 1/5 ” dhe ” dr” pa i heq asnji presje .ju Lumtë 1000 herë.
    Këta nazi-fnazi-fashistë duhet ti njohi poplli që i voton.
    Poeti Arben Duka duhet të vazhdojë ti demaskojë këta
    kriminelë që i kanë zënë frymën shqiptarëve.
    Të falenderoj nga zemra z.Arben për kontributin e
    pa çmuar në ndërtimin e demokracis së vërtetë në
    Shqipri.

    Reply to this comment
 6. Kris 1 May 30, 12:14

  Dr,te gjitha qendrojne dhe mund te shtojme dhe te tjera,poe mosveprimi i rilindjes a nuk tregon qe behet pale me krimin?
  Kur rilindja premtoi drejtesi dhe nje jete me dinjitoze nuk e dinte gjendjen e drejtesise dhe se buxheti ishte grope.
  Ishte ne parlament dhe si parti ushqehej mire me fonde nga vellai i Ilirit,Saliu

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin