“Mallkimi” i anglishtes ndjek edhe një herë Shqipërinë në Eurovision (VIDEO)

May 15, 2019 15:01

“Mallkimi” i anglishtes ndjek edhe një herë Shqipërinë në Eurovision (VIDEO)

Këngëtarja Jonida Maliqi do të përfaqësojë në këtë edicion të Eurovision Shqipërinë me këngën “Kthehu Tokës” . Por duket se ‘fati i keq’ me anglishten e ka ndjekur edhe këngëtaren Jonida Maliqi.

Në një intervistë të dhënë gjatë qëndrimit të saj në Tel Aviv, Jonida duket se ka disa probleme në artikulimin e gjuhës angleze. Më pas ajo nis të ketë probleme në gjejtjen e fjalëve si “fasadë” apo “Festivali i Këngës”.

Diçka e ngjashme i ka ndodhur në edicionin e vitit 2016 këngëtares Eneda Tarifa , video e së cilës, ku ajo thërret përkthyesen Dhuratën për t’a ndihmuar me fjalët që nuk i gjen dot në anglisht ka bërë xhiron e netit në atë periudhë.

e.t./dita

May 15, 2019 15:01
Komento

9 Komente

 1. demo May 15, 16:52

  Kur i sheh ne skene keto jane me angleze se amerikanet,me majmune se papagajt,por kur i ve ne bankoprove,cedojne,nuk jane ato qe shtirren si gjithe shqiptaret.Jemi popull shtirraq.

  Reply to this comment
  • Raimond vlonjati May 17, 05:29

   Po nuk ka ndonje gje pse nuk di mire anglisht, se aty ke politikane te huaj qe nuk dijne te flasin mire anglisht

   Problemi eshte qe ne duhet te heqim dore nga keto kenget qaramne, qe jane si kuje per ne varrim

   Une nuk e kuptoj c’eshte kjo tendence mor vella,, me keto kenge vaji , qe tregojne nje demitim ne psikiken e krijuesve

   A jeni ne vete qe coni keto kenge vajtuese ?

   Aty duhen kenge te gezuara dhe me ritem qe te percojne Optimizem
   dhe qe edhe degjuesi qe e degjjon ti krijohet mnje gjendje e gezueshme ne shpirt, se I ben mire per shendetin fiqik dhe mendor

   Ndersa keto kenge vajtuese qe coni ju ne Eurovizion, jane kenge shkateruese per shendetin mendor Ato ndjellin vdekjen

   Esht turp I madh qe coni kenge te tilla qe paraqesin demtime psikike ekstreme

   Reply to this comment
 2. Gzim Kulufi May 15, 18:49

  Cfare krimi! Nuk paska folur mire anglishten! Te pushkatohet ne vend! Farefisi ti internohet mbrapa malit te Dajtit! Ata qe e kane njohur me nga 10 vjet burg!

  Reply to this comment
  • Martin July 23, 00:53

   Problemi nuk eshte se nuk flet mire anglisht por fakti qe pretendon per gje te tille. Intervistat mund te behen natyrshem ne shqip me interpret(perkthyes) ne anglisht dhe del e nderuar…

   Reply to this comment
 3. eli-tiv May 16, 10:16

  ..eshte ceshtje personaliteti….ka 6 muaj qe e di se i duhet anglishtja..pse nuk beri nje kurs te shkurter e praktike..ne vend qe te kalben ne kafene e sallone bukurie…duhet t’ju thuhet te rrinjve ..ku mesohej anglisht fshehurazi (prinderit tane)

  Reply to this comment
 4. spata May 16, 11:11

  Kur do te shesesh pordhe do biesh ne mut .Kjo nuk eshte gje fare por te degjosh disa zyra turistike kur flasin me te huajte .E nisin anglishte dhe kur stonojne e kthejne italishte e me pas ja fusin shqip.Populli ka 30 vjete qe ushqen budallenje.

  Reply to this comment
 5. [email protected] May 16, 13:17

  Nuk e la fajin anglishtja ,kenga ishte për turp,kur do mesojnë shqiptaret qe ne Eurovizion nuk shkohet me kenge vaji dhe te qara,por me kenge gazmore dhe me ritme të bukura.

  Reply to this comment
 6. Ylli May 16, 22:32

  Kenga eshte turp i muzikes dhe me kujtohet spikeri anglez kur komentonte nje kenge tonen ….dhe vjen ku çast qe duhet te mbyllesh televizionin se ne skene paraqitet Albania !
  !!
  Nuk di anglish Jonida ?? Ouuu cna habitet ?? Po pse ,mos di gje shqip .??
  Eshte ulur standarti i te shprehurit me art te shqipes sa kengetare ,aktore ,gazetare etj flasin ne emisione e show gjuhen e rruges .
  Nuk ka mundesi te kete nivel nje kengetare nese nuk di te artikulohet .Menyra si flasim eshte cfare ka brenda bota jone shpirterore .

  Reply to this comment
 7. Nji paraqitje pa nivel qe nuk ja vlen as me e komentu ... May 17, 16:35

  Per mua ,

  siedhe per shume shqiptare te tjer qe kan nji Vesh per Muziken e vertete ,
  ky prezantim i radhes ne Eurovizion,i kengetarve shqiptare ,

  s’perben aspak nji befasi !!!

  (shifni difefencat poltike midis vendit tone dhe vendeve

  te tjera ,
  dhe beni analogjine edhe ne kenge .

  Nivel Ulerites -nqs do t’i referohemi Muzikes .

  Eshte e kote te diskutosh rreth , Texti-t ,muzikes pra
  melodise –
  apo lementeve qe bejne nji Kengetare te Vertete .
  Ne te gjitha kto Disiplina, kenegataret shqip. jan nen nivelin mesatare Nderkombetare .
  – Nuk mundet qe te hjesh kengetare dhe mos te kuptohen Fjalet ne Shqip gjate kenges ,
  nuk mundet me qen kengetare se ke ze te forte por jo melodioze e dish vetem te cirresh e sptonoshe ,
  mos te dhurosh asnji emocion mbi skene etj etj etj .

  Eshte e kote te zgjatem sepse i dijme mir te gjithee se me cfar Niveli kenegtaresh kemi te bejme ne ate vend ,
  por ja , niveli i shoqerise shqiptare s’mundet te nxjeri kurr dicka ndryshe .
  Shif rinine e nji shoqerie dhe kupton shume mbi ate popull .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim