Dhëndri i Berishës sulmon Ylli Rakipin: Ktheu gunën pasi përfitoi tokë dhe ndërtesë publike

January 8, 2015 11:15

Dhëndri i Berishës sulmon Ylli Rakipin: Ktheu gunën pasi përfitoi tokë dhe ndërtesë publike

Dhëndri i Sali Berishës, Jamarbër Malltezi, ka sulmuar ish-botuesin e gazetës Albania Ylli Rakipin.

Ai thotë se Berisha i ka dhënë atij një ndërtesë në vitin 1995, që t’i shërbente qeverisë së kohës.

Por, sipas Malltezit, Rakipin ndryshoi pllakë pas vitit 1998.

Rakipi mori me qera simbolike një ndertesë publike në vitin 1995 për gazetën e tij në shërbim të qeverisë së kohës.

Në 1998-1999 Z. Rakipi ktheu gunën me qeverisjen e re të kohës, pasi u kërcënua që do i merrnin ndërtesën ku kishte zyrat e gazetës, nëse nuk do ndryshonte drejtimin e gazetës.

Pazari u be dhe z. Meta në atë kohë i fali jo vetëm ndërtesën, por edhe tokën e pronarëve private, sikur te ishte mall i babës së vet.

Mbi këtë tokë të vjedhur ish- kryetari i bashkisë z. Rama jep leje ndërtimi abuzive dhe ngjitur me ndërtesat e tjera, duke shkelur edhe ligjin e urbanistikës së kohës dhe në mungesë të planit rregullues.

Rakipi ndërtoi në dhunim edhe të lejes abuzive të Rames dhe bëri edhe 3 kate shtesë, si edhe shtesë anësore dhe e futi për legalizim”, thotë Malltezi.

 

January 8, 2015 11:15
Komento

20 Komente

 1. plaku January 8, 11:30

  Mire Ylli Rakipi e mori, edhe une do ta mirrja ne se do te ma jepnin, po Berisha horri pse e dha pasurine publike ? Keta derra si Malltezi jane kaq budallenj sa te vesh duart ne koke.

  Reply to this comment
 2. Horri i Shqupit January 8, 12:36

  te doli gjumi ty hajduti i kohes se malokut ik o pervers ti nuk je malltez por mallo mut ose mut i mall

  Reply to this comment
 3. LEO January 8, 12:42

  PO IK O DHENDERR DILI ZOT BABAIT TEND E JO BABAIT TE GRUAS,EDUKO FEMIJET E TU SE NUK KE KOK PER KTO PUN TI,JAN PAK TE VESHTIRA PER TI KUPTUAR DHENDRRAT DHE LULUSHET KETO GJERA,IK SE PO TE MORI ME SY TE KEQ SALA TA HOQI NUSEN ,PO CFAR THEM UN, TI PA TE KE QEN GJITHMON ……..

  Reply to this comment
 4. pro.... January 8, 14:23

  ..gabove qe fole.

  Reply to this comment
 5. elida rosin January 8, 14:44

  Nuk flitet fare per principe o per vlera ne kete debat. Cdo gje ka te beje me inate, “te dhashe kete, e ti me ktheve shpinen”, a thua se pastaj ishin prona te vetat. Vetem inate e sherre midis hajdutesh.
  Shume i ceket dhe ky dhendrri. nganjehere thuhet qe ben figure me te mire te mos e hpesh gojen fare. .

  Reply to this comment
 6. Arben January 8, 15:17

  PROVAT E DEGJENERIMIT TE KORRUPTUAR TE BERISHES JANE SHESHIT.

  A KEMI PROKURORI A NUK KEMI????!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 7. kosta January 8, 15:50

  Po Sali babi mor Mallhale,ke gopi i plakes tate igjeti keto prona,qe i fal kashtu,mor idegjeneruar e qe tani na i tregon me shume sevda,a thu se babushi jote eshte korrekt me ligjin.Po mire mor cjap,a e mer vesh ti se ne nje shtet normal e te konsoliduar,Sali bajga e soj i juaj duhet te pergjigjeni perpara atij te nemurit qe ju e refuzoni ta njifni,se ju duket sikur ju shajne nga plaka,e qe ky quhet ligj.Po skeni faj ju se andej nga vini ju shpellar…………….

  Reply to this comment
 8. kosta January 8, 15:54

  Ky Mallmuti,ke Fevzo i Babit,i binte edhe violines.Ku e pueten se cfare po bente,ai pergjigjet se po i binte kondrabasit.Pune nari,lopcari,k…ri e shpellari.

  Reply to this comment
 9. anonim January 8, 15:54

  le ti leme fjalet dhe inatet…Berisha i dha ndertesen publike ,e qera,Ilir Meta ua mori pronareve te ligjshem dhe ia fali Rakipit….Rakipi,kurve e vjeter..!! me kujtohet kur Berisha sapo u be kryeminister ne 2005 dhe ne konference shtypi te gazetareve,direkt TV,rakipi i kerkon nje favor personal,ndoshta piklerisht per kete ndertese…!! ( materiali i TV duhet te jete diku ) Pra,Berisha ia dha ne perdorim,Meta ia fali dhe sot,burri i botes do ta legalizoje ( nqs nuk e ka legalizuar deri tani ) pazare te flliqura te hajduteve qe vune kollare dhe drejtojne nje shtet…

  Reply to this comment
 10. treporti January 8, 16:07

  Po qe ua beri mire Ylli Rakipi ju malokeve!Mos u merzisni se keni Fari Balliun.

  Reply to this comment
 11. raimonda January 8, 16:33

  Kur dodhe ky Maltezi te na beje drejtesi!!????. Ik ore hajvan se ty s-teka nehesap as gruaja as femijet dhe as babai yt qe e kezhgenjyer mesa duket. Ik fshiji kepucet Lulit se Berisha i ka” te fshira” tashme. Nuk e di se kur do te kete drejtesi per kete familje horrash te SHQUP-it Demi me i madh i ketyre eshte deformimi qe i ben demokracise dhe fjales se lire,sigurisht per te pervetesuar pasurine e djersen e popullit

  Reply to this comment
 12. Amerikani i Qete January 8, 18:52

  Te vertetat qe sillen bashke me genjeshtrat, duhen shkoqitur prej akuzuesve dhe te akuzuarit.
  Godinen ne fjale, me sa dime, Berisha ia ka dhene ne perdorim Shoqates se Gazetareve qe u krijua perkunder asaj qe kishte kryetar Marash Hajatin. Me pas u krijua shoqata e gazetareve profesioniste me ne krie Filip Cakulin!
  Ylli Rakipi, me sa dime, nuk e privatizoi dot sa ishte kryeminister Aleksander Meksi, qe duhet ta thote kete gje, me modesti ligjore.
  Kur erdhi ne fuqi Ilir Meta, dhe kryetar Bashkie ishte Edi Rama, u be e mundur privatizimi i kesaj godine me pronare (te rinj) Dy Vellezerit Rakipi. Pra, edhe Ilir Meta e Edi Rama duhet te flasin per kete forme privatizimi.
  Ato kohe, Ilir Meta (si PS, jo si LSI), ka dhene edhe toka te tjera dhe troje ndertimi per te korruptuar drejtues te shtypit e te Medias.

  Ka dyshime se Ylli rakipi ka marre edhe truall tjeter ne emer te kesaj Shoqate gazetrash, dhe e ka shitur ate, pa dijenine e antareve te kryesise se kesja Shoqate.
  Eshte fakt edhe televiziv se Ylli rakipi ka qene me Sali Berishen ne spitalin ushtarak, tek Azem hajdari, dhe nje deshmi e tij do t’i kthjellonte akuzat qe i jane bere Berishes ne lidhje me kete problem. Pas intervistes se ish rojes kryesor te Berishe, nga Turqia me Mira Kazhanin, Ylli Rakipi e ka marre ne mbrojtje Sali berishen, dhe kjo eshte serioze.

  Reply to this comment
 13. lili January 8, 19:39

  Kjo deklarate mjafton per me derguar berishen ne burg per ke perdorin gjate mandatit! Cka pret prokurori!

  Reply to this comment
 14. Mark uk January 8, 20:02

  cfar mute emrit eshte ky jamarber turk stamollet duket

  Reply to this comment
 15. ZARELI January 8, 20:11

  DHENDERRI KERKON TE JETE NE QENDER TE VEMNDJES SI POLITIKAN ME KETO SHASHKAQE HEDH(do beje karjer ky djale po duhet ruajtur nga syri keq ngjan krushqia pa behet)

  Reply to this comment
 16. cakalli January 8, 20:57

  e komandon gita kete trapin qe nuk e nxen dera nga briret qe ka mbi koke

  Reply to this comment
 17. Antonio January 9, 05:32

  Po pse nuk e shikoin tani se si e ka mar yllka kete ndertes dhe tok me qe ju be publike marja se keta gazetar keshtu kan perfituar ne kurizin njerzve duke u ferkuar kurizin politikanve per te mos shkruar pislleqet qe bejn,po ate yllin boll ti shikosh fytyren dhe kupton se cfar njeriu eshte po keta sjan gazetar gazetar jan ata qe jan ku ka probleme ku ka lufte dhe i sjellin laimet sic duhet. E jo si keta yllkat qe u bejn presjon politikanve per te perfituar vet.

  Reply to this comment
 18. ski January 9, 09:01

  z.jamber,çfar emer muti ke otoman qe zgjati 500vjet , nga arabia eshte ,nga ku shqiptar nuk e ke emrin prandaj zhduku merr arratine ne drejtim te paditur siç sikterisi qindra e mijra shqiptar sali serbi brenda dhe jashte vemdit ti je dhendri i judes je hajdut, u zgjove ?.. nga gjumi-denancon korrupsionoin,ku ishe me pare,perse heshte o’ Jamber otomani?..

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*