Manipulimi me “mbulimin” e monumentit të Skënderbeut për Kurban Bajram (VIDEO)

September 1, 2017 16:21

Manipulimi me “mbulimin” e monumentit të Skënderbeut për Kurban Bajram (VIDEO)

Ceremonia e festës së Kurban Bajramit është organizuar këtë të premte, nga Komuniteti Mysliman i Shqipërisë, në sheshin “Skënderbej” në Tiranë.

Besimtarët janë falur në orët e para të mëngjesit në sheshin e ri, por ajo që ka ngjallur debat në rrjetet sociale ka qenë vendosja e një ekrani që transmetonte ceremoninë, para monumentit të Heroit Kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu.

Ky ekrani vendosur në një skelë disa metra të lartë uronte besimtarët për Kurban Bajramin.

Kjo u cilësua si mbulim i Heroit Kombëtar, duke sjellë reagime të shumta në rrjetet sociale.

Sekretaria e Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, e kontaktuar nga Shqiptarja.com, sqaroi se vendosja e ekranit nuk është bërë me tendencën për ta mbuluar monumentin e Heroit Kombëtar, duke e cilësuar madje injorancë pjesën e aludimit për mbulim, pasi thekson se as nuk është mbuluar.

Në fakt, statuja nuk është mbuluar dhe kjo shikohet në videon e postuar nga Komuniteti Mysliman për faljen e namazit.

September 1, 2017 16:21
Komento

20 Komente

 1. Xha Jaho September 1, 16:44

  Nuk mbulohet muti me shurre me keto spjegime. Asnje justifikim nuk ka per vendosjen e cfaredo gjeje para monumentit te Skenderbeut. Ky eshte turqizim e arabizim i Shqiperise e nuk duhet lejuar ne asnje menyre. Bile duhet ndaluar cdo sherbese fetare ne sheshin e shenjte te Skenderbeut.

  Reply to this comment
  • kujtesa September 1, 19:36

   Per te gjithe ata qe duan ta shohin te badhën të zezë:
   Jeni mutër që do ju kishte zili t’ju mbante brënda çdo gjiriz haleje.
   Si ka mundësi qëtë çirreni dhe të ulërisni kaq shumë për gjëra që nuk kanë ndodhur!
   Ose ju mutër (100 veta,jo më shumë)keni qenë pikërisht aty ku këndi i pamjes nuk lejonte të dukej Skenderbeu, ose ju jeni gati të digjni jorganin për një plesht( Kjo e dyta është e sigurt)
   Nuk ja vlen ta zgjas më sepse e thashë që në fillim: vendi juaj nuk është në këtë forum por në gjirizet më të këqija që mund të ekzistojnë.

   Reply to this comment
  • tarraci September 1, 22:14

   Ik ore faluni ne shtepite tuaja se na cate trapin. C’eshte kjo bllokoni sheshin per pune feje kur ne jemi shtet pa fe ne kushtetute.

   Ik more se late nam me keto idjotesira. Bejini gjerat me radh e me rregull ne jeten tuaj dhe i keni mare te gjitha nga zoti. Popull i debilizuar.

   Reply to this comment
 2. COHU ENVER NGA VARRI September 1, 16:46

  Ky eshte krimi me i madh qe nga 1912-ta
  .
  Thenia BIZARRE e sali berishes se kemi GJAK TURKU
  nuk shqetsoi asnje akademik te Fuges dhe as ismail kadaver ene….
  .
  Kur u hodhen themelet e Sqiperislame-s ?
  .
  Në dhjetor të vitit 1992 Berisha udhëtoi për në Arabinë Saudite dhe papritur njoftoi se Shqipëria i ishte bashkuar Organizatës së Konferencës Islamike (OIC). Shqipëria kishte marrë statusin e vëzhguesit në konferencën e një vit më parë, kryesisht për të tërhequr ndihmë nga shtetet myslimane. Shumica e shqiptarëve u shprehën se ishin të tronditur. Për ta, Shqipëria bënte pjesë në kampin perëndimor.
  .
  Ashtu siç një analist shkroi më vonë, Shqipëria në atë kohë po mbijetonte me ndihma humanitare katolike nga Italia dhe paratë që i dërgonin shqiptarët në Greqinë ortodokse.
  .
  Parlamenti refuzoi ta ratifikonte marrëveshjen dhe disa nga intelektualët e vendit kërcënuan se do të ndërronin fe e do të bëheshin të krishterë.

  Ku jane fuckakademiket ??

  ….ku jane kardarenjte ?….ku eshte viti i leshit i gjergj kastriotit qe po shurrohet hapur fare ???

  Reply to this comment
 3. dhe ja, te quhemi SHQIPTAR . September 1, 17:04

  ai shesh, eshte mbushur me shqiptar te vertete, me mijra here, por gjithmone me shqiptar te vertete . turp dhe krim qe tani mbushet me njerez…. turko-arab, popujt me keqberes, te kombit shqiptar .

  Reply to this comment
 4. njerez, qe shpesh here, shnerrohen ne kafshe . September 1, 17:19

  MOS U IMPRESIONONI NGA AJO MASE E MADHE NJEREZISH. JANE THJESHTE, THASE ME MUT .KEMI PARE TE MBUSHET AI SHESH NGA SHQIPTARE TE VERTETE DHE JANE “INJORUAR” . KETA JANE SIç THASHE, TONELATA FEKALE QE DUHEN ZHDUK ME RRUSPE ….botoje komentin, per mua per moral, per vete per gallate . mos kujtoni se ne kete moment, te historise njerezore, ka kritere . po jetojme ne nje moment…….dizorientimi, total……. .

  Reply to this comment
 5. Claus September 1, 17:30

  Ne nje koment para disa javesh dhe pikerisht ne nje debat qe hapi Mustafa Nano kam shkruar qe ne Shqiperine myslimano-qesharake aty falen ne turma para bustit te Skendebeut, aty vizitoret ne Kalane e Krujes degjojne “Allahu Ekber” pikerisht para afreskut madheshtor te Skendebeut ne Lidhjen e Lezhes, po aty myslimanet shqiptare te hidhen ne fyt po tu thuash se republika shqiptare eshte republike islamike, po ashtu te hidhen ne fyt po tu thuash se islami eshte i huaj per Shqiperine, po ashtu te hidhen ne fyt po tu thuash se Erdogani na quan popull te te njejtit gjak, aty Gjergj Kastrioti eshte dhe qafir edhe hero, aty gjen absurde nga me te ndryshmet dhe nga me bajatet.

  Pra me keto hordhi te mbetura ne kete cep te Ballkanit nuk mund te merresh vesh.
  U kam drejtuar pyetjen:
  Hajde pra ndajeni mendjen, cfare jeni?
  Po kujt ti thuash?

  Dhe absurdet nuk kane fund. Keta do te festojne me “madheshti” dhe vitin e Skenderbeut!!!!
  Turp nuk kane dhe nuk ka se si te kene.

  Aty festojne K;urban-Bajram, aty festojne Fiter Ramazan po aty festojne dhe Skenderbeun.

  Dhe ja tani kane arritur te mbulojne statujen e Gjergj Kastriotit e cila na qenka vec nje “manipulim” dhe kete e thote vete “Komuniteti Islam i Shqiperise”!!!!

  Al Pazar-islamik hesapi!

  Shihni keta dordolece ku dalin dhe mbajne fjalime me kravate dhe me callme ne koke sa qesharake behen.
  Dhe ku pra? Ne mes te sheshit te Veliajt a thua se eshte bere apostafat per keto skena te shemtuara ku Allahu Ekbar te Godet timpanin e vesheve a thua se je ne haxhillekun e Kandaharit.

  Atje cdo gje behet vetem per show dhe per te treguar dcominance se ai grumbull qeleshesh te ardhura nga ta di une nuk ja kane haberin as nga Kurani dhe as Islami.

  Eshte vetem shprehje e dominimit se ne jemi shume dhe Shqiperia eshte e jona.

  Natyrisht qe atyre u ka ngelur dhe ja shihet, qe as shtet nuk dine te ndertojne dhe as qeverisje nuk dine te bejne.

  Po me keta nuk ke c`ben,per te mbajtur pushtetin behen katolike-myslimane-protestante (si Veliaj i cili nga ana tjeter ne fushate kendnte himne she sure per Erdoganin) dhe po te jete nevoja keta behen dhe budiste apo hindu.

  Keta jane! Prit dhe pak kur te heqin dhe ate statuje se u vret syte.
  Hapi i pare u be.
  Statuja u mbulua me ate ekran ku dalin fytyart e tyre me callme dhe kravate ku injoranca u shperthen nha hundet.
  Kjo eshte qeverisja e Rames me nje popull europian por me shumice myslimane!

  Reply to this comment
 6. ??? September 1, 17:37

  Sa fytyra te vuajtura ne shesh. Varferia eshte dhe rekruti me i madh fetar. Keta jane ata qe nuk jane te zotet e vetes dhe presin nga qenie imagjinare qe t’i permiresohet jeta!!!

  Reply to this comment
 7. genti September 1, 17:38

  Me turp nuk ka. Mjere ai popull c’po e gjen me keto myslyme.

  Reply to this comment
 8. Epo kjo pune! September 1, 18:01

  po futet tinezisht dhe me bekimin e politikes apo me keq mashat e grekut e serbit, ndasia fetare, karshilleku, kush te beje me te madhe, a ka kunje greku e serbi qe ne nuk kemi konflikte fetare dhe po bejne cmos, po ku dolen gjithe keta qe nuk besojne faktin e Darvinin por besojne per hir te besimit! Po mire besimtari, po cne politikani ngeli duke predikuar, more laneter, ka dhe ateiste plot ky vend, mos i merzisni ndjenjat e njerezve.

  Reply to this comment
 9. lili September 1, 18:03

  e zbulojme vetem vitin tjeter… per qef te qeveritareve tone!

  Reply to this comment
 10. Tz September 1, 18:19

  booooooombaaaaaaa ………

  Reply to this comment
 11. ganiu September 1, 18:27

  Duket fare mir që “nuk është mbuluar”, po mos u mërzisni se e mbulojnë vitin tjetër. Do ta bëjë Shqipërinë republikë islamike si Turqinë, piktori vizionar. E ndërron prap fenë ai. Nxjerr një histori të re.

  Reply to this comment
 12. Aliu nga Selenic September 1, 19:41

  Duhet te pergjigjet ligjerisht kryetari i Komunitetit Mysliman para drejtesiste per ket tradheti qe beri ndaj shqiptarve.!
  DEenancimi duhet te filloi qe sote nga organet kopetente.!

  Reply to this comment
 13. Arben September 1, 20:37

  REAGIMI TREGON SHUME PER NIVELN PSIKIK

  DHE SJELLJEN E SHQIPETAREVE ME VETEN

  E TYRE.

  ALLAHU EKBER.

  Reply to this comment
 14. Pellazgos September 1, 21:21

  Burrash zoti Claus,po me gjete cfare lidhje ka Iskander-beu me Shqipetaret do te te jap doren.
  Eshte e dokumentuar historikisht qe Kastriotis ishte Prijesi i Epirit pasarrdhes e Pirros,Axileas,Zeusit,Athinase,Poseidonit,Apollonit etj.Historia dhe gjithe bota Akademike pervec armiqve dhe budallenjve te Ilyreve dhe Epiroteve,Epiri historike eshte Greke.
  Edhe letren e atyre Arberesheve qe shkuan ne jug te Italise e quajne katastrof pushtimin e Ballkanit Bizantin nga Osmanet.
  Po te qe se kishte shqipetare ne ate kohe do gezoheshin te “shpetonin” nga zgjedha Bizantine dhe te bashkepunonin me Osmanet,sic beren Camet me Italuanet dhe Gjermanet.
  Kjo tregon qe Kastriotis dhe Ballkani qe nga Kostandinos i Madh Perandori i fundit dhe e theksoj i fundit te Romes hoqi gjuhen Latine ne Bizant dhe vendosi gjuhen Greke.
  Pse Greken?
  Perandore qe tjetri nga kush do kishte frike te vetequhej “shqipetare” apo dicka tjeter.
  Po te mos qe Greke si nuk la ndonje dokument apo fakt qe ta kishte per nder qe ishte “shhqipetare”?
  Del qe Orthodokset nuk kane patur emra Shenjtoresh pervec Orthodhoksiae,prandaj emra si Gjergj,George,Xhorxh nuk jane tonat.
  Historia e “shqiperise”eshte e shkruar kur nuk egzistonte i Zoti i shtepise Orthodhokset Greke.
  Ku eshte respekti i te katolimjeve kur si spiune dhe percares erdhen nga Papa dhe duke mos respektuar Fene e tjetrit me ane te forces,parase duke respektuar Fene e tjetrit njerezit ne nevoje u kthyen ne Katolike.
  Njeriu ndryshon Fene apo sistemin kur ben nje krahasim atehere merr vendim.
  Pa me thuaj ty zoti Claus cfare ndryshimi ka ndermjet Orthodhokseve dhe Kjatolok eve dhe a mund te behet p.sh Katolike nje Orthodoks pa mesuar ate dogme?
  Vete emrat e Toponimeve te Albanistanit nuk jane njesoj si te Ilyreve dhe Epiroteve pervec Apollonise Perendise Greke edhe Butrint nga Buthrotos.
  E kupton ty cdo te thote kjo?
  Qe “shqipetaret” me shumice Islamike jane pusht-ues,se pushtuesi ndryshon emrat dhe historine.

  Reply to this comment
 15. shqip September 1, 23:01

  Edhe pse islamin e quaj gjeja me absurde qe ka Shqiperia , kjo e sotmja eshte ne dimensione me te ” vogla ” ne krahasim me ate qe ka filluar ne 1991. Shqiptaret edhe pse jetuan ne vendin ateist , gjithmone kane patur nje qasje naturale me Europen . Vete kultura , arti ne veçanti , menyra e jeteses , moda e ndjekur , rrymat muzikore qe frekuentoheshin , e plote tregues te tjere , nuk lene dyshim per kete . Por çfare ndodhi realisht ? Pas thirrjeve ne kor te shumices se shqipetareve ; E duam Shqiperine si gjithe Europa , ndodhi nje efekt reaksioni . Ata qe moren çelesat e shtetit , i kishin bere Planet ndryshe . Dihet tani tema e aderimit ne konferencen islamike . Po askush nuk do imagjinonte te degjonte muzike , apo te shihte filma , etj , te ndryshem nga ato qe ishin mesuar te shihnin . Po edhe qe prisnin ti kishin me frekuente ne jeten e tyre . Ne ekrane filluan ca tallava me motive arabe . Klipe kengetaresh , sidomos nga kosova , qe shfaqeshin duke vrare veshin tone . Ne qe ishin mesuar me Bob Dilen , Çelentanon , Tina Tarnerin , Skpions-at . Ne qe ishin mesuar me Alen Delonin , Gregori Pek , Litz Tejlor , etj . Papritur u futen ne nje bote te pa njohur . Telenovela turke , tallava me perdredhje zeri , deri te minarete qe mbinin pa pushim . Pastaj filluam ti pranojme pak nga pak . Po kulmin e te gjithe ketij opiumi e arriten politika , shteti shqipfoles . Vizita e Erdoganit i vuri vulen ketij turpi . Ne presidence u hoq busti i skenderbeut , se mos merzitej ” sulltani ” otoman ” . Ne Preze nje vajze recitoi per minarete si bajoneta , dhe çifti sulltanor u perlot . Ne Maqedoni shqiptaret thurnin vargje per fitoren kunder grushtit te shtetit ne Ankara . Ne kosove neper shkolla vendosen flamuj me gjysem hene . Imam te ndryshem po edhe opinioniste , filluan hapur te sulmonin simbolet kombetare . E te tjera , e te tjera . Tani ky myftiu po e paraqet si difekt organizimi kete incidentin e sotem . Po a mund te na e shpjegoje dot gjithe kete ekspansion kulturor , ideologjik , logjistik , e financiar , qe bota arabe po ben ne Shqiperi . Dhe meqe jemi te bashkejetesa . Pse u dashka qe komuniteti musulman te okupoje sheshet e bulevardet qendrore . Kur shume normale do ishte ti kryenin ritet fetare ne vendet e kultit te faljes . Pse u dashka te shtrihen ne mes te rruges ? Ndryshon puna ne Arabi , Jemen , Somali , e gjetke . Atje popullsia eshte homogjene . Plus qe nje pjese e ketyre vendeve, Jane me status republike islamike . Ndersa vendi yne eshte laik . Dhe popullsia eshte heterogjene per nga besimi . Nese ai shesh eshte sheshi Skenderbej , eshte sheshi i shqiptareve , ai eshte i destinuar per evente festive apo zyrtare kombetare . Asnje komunitet nuk mund ti imponohet tjetrit Duke abuzuar me demostrime te Tilla . Po qe Europen ta harrojme qe do jemi pjese . Nuk u çmenden ata te fusin njerez qe ofendojne rende memorjen europiane .

  Reply to this comment
 16. Adih September 2, 02:01

  O pushtetare te dhjere Shqiptare ,te jete hera e fundit ,ne bulevard te falen keta myslimane te prapambetur ,coini te falen mbrapa malit te Dajtit.Ctaksirat kemi ne populli , te degjojme pellimet ne arabisht.Na deskritituat ne syte e perendimoreve ,APO behet kastile , e qellimeshme nga politikanet e qeveria anti shqiptare ,i thote perendimoreve , SYTE ,larg shqiperise e SHQIPTAREVE ne jemi MYSLIMANE ARABE me bisht…..Nuk duam integrim ne BE:…

  Reply to this comment
 17. Zzzzzz September 2, 13:14

  TURKU ERDOGAN VAZHDON TE ENDEROJE DHE TE VEPROJE,,,…..!!!!????

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin