Manjani: Brezi im nuk do të shikojë dot drejtësi

February 19, 2016 15:38

Manjani: Brezi im nuk do të shikojë dot drejtësi

Të gjallët e brezit tim nuk besoj se do të shohin drejtësi në këtë vend, por të paktën të fillojmë të zbatojmë ligjin. Edhe pse shumë pesimiste, ministri i Drejtësisë Ylli Manjani mendon se kjo është e vërteta e realitetit shqiptart.

Në një aktivitet në ditën botërore të drejtësisë sociale Manjani u shpreh se në vendin tonë bëhen shumë ligje, por mungojnë njerëzit e duhur për t’i zbatuar ato.

“Ne mund të bëjmë ligje, kemi bërë ligje sa jemi shqepur, do bëjmë ligje të tjera e do shqepemi prapë. Ajo që nuk e qep Shqipërinë është mungesa e burimeve njerëzore”, tha Manjani.

Duke iu rikthyer reformës në drejtësi, Manjani u shpreh se ndeshet çdo ditë me mosbesimin e njerëzve tek gjykatat dhe te faktit tjetër që politika duhet ta kuptojë që s’ka shans të dalë mbi ligjin.

Por për të arritur këtë, Manjani njoftoi se ka ndërmarrë një nismë zyrtare për hapjen e shkollës së Magjistraturës, pasi sipas tij, nuk ka reformë në drejtësi, pa një konkurrencë cilësore.

“Duhet të bëhemi gati për të përballuar reformën në drejtësi, është reforma më e thellë që ka planifikuar ndonjëherë ky vend”, tha Manjani.

February 19, 2016 15:38
Komento

6 Komente

 1. Monika Kryezeza February 19, 16:18

  DREJTESIJA DO VENDOSET EDHE KUR JU TE KINI VDEKUR E TU NXJERIN NGA VARRI ASHTU SI NXORET NGA VARRI ENVER HOXHEN PSE VARROSTE TE INKRIMINUARIT NE EMER TE POPULLIT!?Ne emer te kujt do vendosesh drejtesine ti ne emer te Like floririt te Monika koke madhes apo Takut me çante!?

  Reply to this comment
 2. METLAJ February 19, 16:57

  Kur pesimizmi ka kapur drejtuesi dhe zbatuesi mendo se c rezultat presim QE tan duhet nderuar se keshtu RAMA e ka shtyr dy vjete me moton se une politikane nuk jam por karriken e KPS nuk e lesholme dhe nuk kemu genjyer me premtimet e parealizuar por se kemi ditur se sa e rende kaqene gjendija ZOTI RAMA poulli yne ka shume humor( IO TE tipit tuaj) ne veri ihone kur e di se je pushte mos e fut bythen ngusht kurse ne jug kur dikush mundohet te ngrer nje peshe me te rende se fuqija e tij i thon mos u mundo sr bien K…. dhe nuk dote kesh pasardhes

  Reply to this comment
 3. # February 19, 17:25

  Jam plotesisht me ty.
  Po nuk u prangos titullari i partise tende ne burg.Vendi nuk do njohin drejtesi.Mos vendosja e prangave liderit te partise tend drejtesi nuk do ket vendi.
  Sa shkolla magjistrature kerkon te besh.Justifikim qesharak.Vendos ligjin zotri me tolerance zero edhe nese yt at shkel ligjin.

  Reply to this comment
 4. e-Biba February 19, 19:07

  Maskara, qerrohu atehere, ti je i pari qe nuk do qe te behet drejtesi.

  Nese nuk ben dot drejtesi zhduku!

  Reply to this comment
 5. Arben February 19, 21:51

  CDO POPULL MERITON QEVERRISJEN QE KA.

  HAHAHAHHAHA

  Reply to this comment
 6. hajduti i kombit February 20, 10:31

  domethan edhe luli qe ka vrare edhe iliri qe ka patur bllok shenimesh nuk do kete drejtesi per to ju shkerdhesha drejtesine ty e nishanit e pelivanit maskarenj te ndyre

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?