Manjani: Ka ardhur koha që Presidenti mos të fshihet

April 26, 2019 16:45

Manjani: Ka ardhur koha që Presidenti mos të fshihet

Ish- ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka bërë “fajtor” presidentin Ilir Meta për mosveprimet e tij, sa i përket krizës politike në të cilën po kalon vendi i ynë.

I nxitur nga deklaratat e PD dhe LSI se nuk do të lejojnë që të zhvillohen zgjedhjet e 30 qershori, Manjani shkruar se Meta duhet të ndërhyjë sa më parë të jetë e mundur, për t’u ofruar garanci qytetarëve që të kenë mundësi që të vënën në zbatin një nga të drejtat e tyre: të drejtën e votës.

Ai ka cituar nenin 86.1 të Kushtetutës dhe duke bërë një analogji me atë se çfarë ndodhi në 2007, i kërkon Metës që të “bëjë gjysmën e asaj që bëri presidenti i asaj kohe, Moisiu”.

“I lexuar më thjeshtë, neni 86.1 i Kushtetutës do të thotë se: 1.Shoqëria (populli) paguan kryetarin e shtetit të saj për të garantuar unitetin e saj. 2.Uniteti i shoqërisë më së pari ruhet dhe garantohet për çështje themelore, si demokracia, liritë dhe të drejtat themelore, tërësia territoriale, historia gjuha e kultura e popullit dhe funksionimi i shtetit në tërësi. Po për ç’demokraci, shtet e shoqëri unike flasim kur të paktën gjysma e popullit është sot jashtë sistemit demokratik?!

Kjo është dita që Presidenti të veprojë dhe jo të fshihet! Le të bëjë, të paktën aq sa bëri Presidenti Moisiu në vitin 2007, kur Edi Rama nuk u regjistrua për zgjedhjet lokale të atij viti… Presidentit nuk po i kërkohet të ndajë fituesin e zgjedhjeve, por të garantojë pjesëmarrjen e popullit, pa dallim politik, në to!!”– shkruan Manjani.

 

b.b/dita

April 26, 2019 16:45
Komento

4 Komente

 1. SI THA KY KOKBOLJA QI KAZANET PO E RREKLAMOJNE SI PLEHREN ME TE DASHUR ?! HAHAHAHA April 26, 18:10

  MUTA QENDRON BRENDA BYTHES SE KRIETARES

  NDERKOHE QE KTE E KA QIT JSHATE AJO KARJA E LSI-S

  Reply to this comment
 2. lumi April 27, 09:37

  ky idioti i noterizuar e vlereson veten per erudit,nderkohe qe vetem nje gje te mire ka bere ,qethjen e kokes si sunetli

  Reply to this comment
 3. Konti Sbalta April 27, 18:44

  “Presidenti ” ben mire te mos perzihet fare se bollngaterresa ka sjelle deri tashti! Ajo qe duhet te beje ky palopresident eshte qe te ndaloje njerzit e tij qe te mos bllokojne rruget,sepse kjo i pengon njerzit te punojne1

  Reply to this comment
 4. Konti Sbalta April 27, 18:45

  “Presidenti ” ben mire te mos perzihet fare se boll ngaterresa ka sjelle deri tashti! Ajo qe duhet te beje ky palopresident eshte qe te ndaloje njerzit e tij qe te mos bllokojne rruget,sepse kjo i pengon njerzit te punojne1

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim