Manjani kërkesë prokurorëve: Hetoni zyrtarë të nivelit të lartë

May 16, 2016 10:47

Manjani kërkesë prokurorëve: Hetoni zyrtarë të nivelit të lartë

Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka kërkuar nga prokuroria të hetojë zyrtarët e nivelit të lartë. Gjatë një takimi me Prokurorinë e Përgjithshëm, Adriatik Llalla, numri një i drejtësisë i ka bërë thirrje Prokurorisë së Përgjithshme që të jetë aktive në hetimin e veprimtarisë së grupeve kriminale dhe sekuestrimin e pasurive të vëna nga aktivitete të paligjshme.

“Të shtohet numri i zyrtarëve të lartë duke nisur nga ministri i Drejtësisë për çdo episod që ka nevojë për hetim. Ka përfunduar koha kur ekzekutivi refuzon të zbatojë urdhrat e Prokurorisë. Për këtë ekzekutiv urdhri i Prokurorisë është ligj ndaj kujtdo”, deklaroi Manjani.

Gjithashtu, Manjani theksoi se është prokuroria ajo që drejton ndjekjen penale duke ndërhyrë kështu në akuzat dhe kundër akuzat mes Prokurorisë dhe Policisë së Shtetit.

Ministri i Drejtësisë bëri me dije se sipas denoncimeve që bëhen në institucionin që ai drejton, pjesa më e madhe janë për falsifikim të dokumenteve. “Sot kërkesat më të shumta janë kërkesat për pretendime për falsifikime. Ka shumë pretendime që dokumentet janë të falsifikuara”, u shpreh ministri.

May 16, 2016 10:47
Komento

5 Komente

 1. VANDALET E PD-se May 16, 11:39

  Nuk ka “kohe” te merret me pune serioze Llalla , se ia ka lidhur duart dhe gojen shpellari i Vicidolit.Ai e ka urdheruar te merret me protesten qe u be para gjykates administrative, bile edhe me policine,ne se i ka dhene leje E.Veliajt,apo jo, kurse per vandalet e banditet e PD-se,me nga dy kobure ne brez,qe bene gjithe ato demtime e dhune ndaj policise ,Dhalli i thartuar, nuk ka kohe te merret. Po idjoti B.Nishani , kujt i mori leje , kur vajti prishi rrethimin e hyri me makine dhe eskorte , per te protestuar kunder parkut te lojrave ? per Dhallin, eshte gje krejt normale .

  Reply to this comment
 2. Peshku qelbet nga koka May 16, 12:37

  Zoti Manjani Nese do veprohet vertete sipas ketij udhezimi qe duket me shume te jete ne thonjeza se sa ne te vertete
  Atehere i bie qe bosi yt Ilir meta qe eshte njeshi per grabitje manipulim vejedhje pervetesim
  Te ballafsqoset me zhdrejtesine sapo ti dale gjumi neser sepse sot eshte pak i zene sigurisht me ndonje manipulim te Vogel
  Sa per dijeni Keq-bersi nr 1 per Shqipetaret eshte bosi yt Krietarit parlamentit ( pallavrave )
  Peshku gjithmone qelbet nga koka i dashur Manjani

  Reply to this comment
 3. LONI May 16, 13:49

  Zoti Manjani me gjithe mend e ke ?
  Ku eshte prokuroria ?
  Prokuroret jane vete vjedhesit kryesore , ata jane bashkepunetore ne vjedhje .
  Ata jane ata qe marrin para per te mbuluar krimin. Ketu nuk ndryshon asgje nga vjedhja ata jane bashkepuntore ne ceshtjet e mbyllura me para, vetem mdryshimi eshte se menyra e vjedhjes .
  Ai qe po hetohet p.sh vjedh nje truall , prokurori ne shkembim te mbylljes se ceshtjes merr para , te dy pra vjedhin
  Ju thoni qe hajduti te hetoje hajdutin.
  Z. Minister a e kuptoni ju se prokuroret ne prokurorine e Tiranes dhe te rretheve shesin sherbime ne kembim te parave duke mbyllur ceshtjet e ndryshme .
  Eshte nje lloj si ne tregun fshatar ( nje barake ). Fshatari shet speca e domate dhe ben pune te ndershme , kurse prokuroret bejne pazare me ligjet e shtetit , duke mbyllur ceshtjet ne kembim te parave .
  Punim qilizem duhet zhdukur ajo fare prokuroresh qe e ka blere vendin e punes me para dhe i sherben krimit.

  Reply to this comment
 4. kujtimi itali May 16, 14:36

  z minister kjo kerkesa juaj per hetim te nivelit te larte politik ,me sa kujtoj eshte bere disa here,ose sa here keni dale ne per tv. por me sa duket,o ju nuk keni asnje fuqi,o ju ju kane thene qe te beni gjithmone thirrje te tilla prokurorise,osè ju z minister jeni nje burattino ku z Meta ju dha postin se jeni xholi Metes.
  ne intervisten e se enjtes tek z balla ju nuk dhate asnje pergjigje por bete thjeshte retorike lojra fjalesh. une,une,e une.por o nuk jua fishkellin kush o ju jeni zari me i sigurte i Metes.pyetjes se Balles kush e la vendosur balilin ne postin e drejtorit,dhe a eshte i L.S.I.-SE ju thate qe nuk doje ta diskutoje sepse fjala juaj ndikonte te prokuroria heshtja juaj,hesht edhe prok.debati polici&prokurori ju mbrojtet gati hapur prok, ne nje moment kur z balla ju tha qe edhe ju si z veliaj keni akuzuar prok&gjykata per vendime te padrejta filluat nga telenovelat turke z minister. edhe se nuk ishte gjithcka paleze,ju Po tregoni se ju si ushtari i metes dhe jari si ushtari i berishes mbroni metes tuaj nga goditjet anesore.dhe sulmoni policine,bashkine, edhe kur ndoshta ka te drejte.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*