Manjani kërkon zbatim të shpejtë të reformës

July 22, 2016 11:28

Manjani kërkon zbatim të shpejtë të reformës

Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani përshëndet miratimin me konsensus të plotë të Ndryshimeve Kushtetuese.

Tani është momenti të fillojmë diskutimin për miratimin e ligjeve, në zbatim të këtyre ndryshimeve. Paralelisht duhet edhe të ndërtojmë një kalendar veprimesh ekzekutive për zhvillimin e sistemit të ri të projektuar në Kushtetutë. 

Në këtë periudhë tranzicioni i kërkoj trupës gjyqësore dhe prokurorisë të jenë të fokusuar në ushtrimin me korrektësi të pergjegjësisë së tyre publike. 

Deri në transferimin e përgjegjësisë tek institucionet e reja që parashikohen në ndryshimet kushtetuese, puna vazhdon normalisht dhe me përgjegjësi ligjore. 

Edhe njëherë urime miratimit konsensual të reformës së Shtetit tonë të përbashkët!“, thekson Manjani.

July 22, 2016 11:28
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*