Manjani-prokurorëve: Jeni dembelë, çështjet e korrupsionit ulëritëse

April 19, 2016 11:02

Manjani-prokurorëve: Jeni dembelë, çështjet e korrupsionit ulëritëse

Prokurorët shqiptarë janë dembelë, pasi të tillë i ka krijuar sistemi. Deklarata vjen nga Ministri Manjani, sipas të cilit çështjet penale “flenë” si rezultat i pasivitetit të tyre.

Teksa raportoi në Komisonin e Ligjeve lidhur me inspektimet që Ministria e Drejtësisë ka bërë në 8 Prokurori të vendit, Manjani tha se jane verifikuar rreth 2 mije procedime penale si dhe janë propozuar masa disiplinore ndaj Prokurorëve.

“Kontrolli qe kemi ushtruar në Prokurori ka qenë i planifikuar. Ankesat për shërbimin e Prokurorisë në Ministri janë të një numri te larte qe reflekton besimin e ulet te publikut tek ky shërbim.Konstatimi i parë qe vihet re është se përceptimi për besueshmerinë e organit te Prokurorise është i ulët” deklaroi ministri i Drejtësisë.

Manjani tha se çështje të tilla si ato të korrupsionit janë ulëritëse dhe kërkojnë prokurorë aktivë në krye të tyre.

Duke e lidhur me reformën në drejtësi, Manjani tha se duhet një kod i ri i proçedurës penale.

April 19, 2016 11:02
Komento

1 Koment

  1. spata April 19, 11:06

    Ata mbushin xhepat ju qani pse nuk denojne .Qani pak me shume se liroheni nga sikleti i Drejtesise .

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*