Maqedonasit kundërpërgjigjen ndaj shqiponjës dykrenare

February 23, 2016 19:28

Maqedonasit kundërpërgjigjen ndaj shqiponjës dykrenare

Pas shpalosjes së shqiponjës dykrenare në Çair të Shkupit, komuna e Butelit ka parashikuar të ndërtojë një kryq të lartë 50 metra. Vendimi ka nxitur reagime në opinion, se po ndërtohet si kundërpërgjigje ndaj shqiponjës dy krenare, e vendosur në anën tjetër të rrugës, e cila llogaritet si kufi mes Butelit dhe Çairit.

Sipas këshilltarit të BDI-së, Naim Saliu, ky kryq mund të ndikojë në marrëdhënie ndëretnike.

“Ne duam të bashkëjetojmë dhe nuk duhet janë kundër pse ne vendosim simbole tona se edhe ne kemi kombin tonë, kemi flamurin tonë dhe për atë arsye ne duhet të merremi vesh si miq. Ky është një reagim më i bujshëm sepse vjen nga kongresi maqedonas botëror dhe nuk është mirë në baza fetare, dhe ne ishim decid se me këtë pikë të rendit të ditës u thye rregullorja dhe nuk është mundësuar të bisedohet por vetëm u votua nga këshilli kryesues”, – u shpreh Naim Saliu, Këshilltar i BDI-së në K. e Butelit.

Ky propozim është miratuar nga 10 këshilltarët e VMRO-DPMNE, që përbëjnë shumicën në këshillin komunal. Ndërkohë partitë opozitare maqedonase nuk e kanë votuar këtë pikë të rendit të ditës, kanë qenë të përmbajtur, por vetëm 1 ka votuar kundër. / TV 21

February 23, 2016 19:28
Komento

3 Komente

 1. nje ish myslyman February 23, 23:31

  Po pse , more islamike e fondamentaliste , syte ia u vret kryqi juve ? Ne nje vend me maxhorance kristiane , ju i ndaloni te ngrene kryqe ? Po , e gjithe Evropa e civilizuar , kisha e kryqe ka , ku qenka e keqia ? Nuk u ngopet ju , me xhami , me meshkuj mjeker qelbur , bytheperpjete e gra te mbuluara kudo ku ka shqiptare ne Maqedoni ? Ne fund te fundit , Maqedonia e Shqiperia , jane ne Evrope dhe aspirojne te behen pjese e Evropes , nuk jemi ne Arabi . Rrini urte e mos i hidhni benzine zjarrit , se lame nam , kudo ku ka shqiptare , nuk po dijne te bejne shtet , por vetem rremuje e shkaterrime , popull i pa emancipuar .

  Reply to this comment
 2. Tz February 24, 00:07

  Qe kur quan sllavet Maqedon ti o gazetare pa shkolle,te gjithe shqiptaret Maqedone kane humbur identitetin,historine se bashku me Alexandrin.Shqiptaret jane MAQEDONE o gazetare dhe historiane te …….

  Reply to this comment
 3. beni February 24, 08:29

  Shqiponjave dy kokshe duhet qe ne mes tu shtohet kryqi ashtu sic e ka mbajt gjergj kastrioti dhe ashtu sic e mbajn arbereshet e italise bile edhe kurora mbretrore persiper kokave,qe mos na cajn bythen jo vetem nje minoritet bullgaresh qe nuk gjen dot identitetin por edhe turqia e gjith europa!
  Reformimi i flamurit duhet te filloj qe te shkojm ashtu sic esht realiteti dhe jo ta bejm bajate e te na quajn turq nje tuf bullgaresh apo europianet kur kryqi ne mes te shqiopnjave ka ekzistuar!
  Vetem kryqi na shpeton identitetin kulturor te shqiptarve!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*