Maqedoni, partitë shqiptare mund të marrin deri në 9 ministri

May 19, 2017 14:16

Maqedoni, partitë shqiptare mund të marrin deri në 9 ministri

Përfaqësues te LSDM-se dhe BDI-se kane nisur ne orën 12:30 nje takim per te diskutuar ne lidhje me detajet per formimin e qeverise se re.

Ne takim marrin pjese edhe dy krerët e forcave politike, Zaev e Ahmeti. Ky i fundit deklaroi se ishte optimist per formimin e qeverise se re se shpejti.

Sipas mediave, Zaev pritet t’u ofrojnë aleateve te tij shqiptarë 8 ose 9 ministri, qe do te ndahen sipas fuqisë se votave, aty ku BDI pritet te marre 5 ministri, Besa 2 dhe Aleanca e Shqiptareve 1 ministri.

Jo zyrtarisht mësohet se LSDM do te kete postet kyçe ne kabinet, ndërsa partive shqiptare do t’u ofrohen edhe dy poste zv/kryeministrash.

 

May 19, 2017 14:16
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*