Ministri mungon, ish-ministri kritikon relacionin e KM për Maqedoninë

February 12, 2019 13:34

Ministri mungon, ish-ministri kritikon relacionin e KM për Maqedoninë

Pas Komisionit të Ligjeve edhe Komisioni i Jashtëm miratoi protokollin për aderimin e Maqedonisë së Veriut në NATO. Edhe pse kritikat nuk munguan si nga ana e shumicës ashtu edhe opozitës. Ka qenë ish-ministri i Jashtëm Ditmir Bushati, i cili i ka tërhequr veshin qeverisë se pse në relacion nuk ka futur edhe rolin e Shqipërisë në këtë proces.

Ish-Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati kritikoi relacionin e Këshillit të Ministrave për ratifikimin e protokollit të aderimit të Maqedonisë së Veriut në NATO.

Bushati u shpreh që dokumenti ka mangësi pasi në asnjë rresht nuk evidentohet roli i Shqipërisë në këtë proces.

Edhe pse dha votën pro protokollit, opozita reagoi ashpër duke e cilësuar si mungesë serioziteti mospraninë e Ministrit të Jashtëm në prezantimin e këtij relacioni.

Ndërsa në Komisionin e Integrimit Taulant Balla i kërkoi konferencës së Kryetarëve që të fusin në seancë plenare prezantimin e raportit për integrimin nga ana e qeverisë.

Të enjten do të jetë Kuvendi i Shqipërisë ai i cili pritet të ratifikojë zyrtarisht anëtarësimin e Maqedonisë në NATO.

o.j/dita

February 12, 2019 13:34
Komento

3 Komente

 1. FAZLLIQ-qires i familjes Berisha February 12, 13:44

  PER KE SHQIPERI FLET KUR DHE MALET NUK EGZISTOJNE ME SE I KTHEU NE GURORE LIKE FLORIJA DHE FUSHAT PJELLORE I KTHEU NE KEMETA SERB SALIJA DHE NE VEND TE LISAVE TE GJATE ESHTE NJE EDVIN THONJ PA PRERE HALLAT I GJATE???

  Reply to this comment
 2. mirel February 12, 13:48

  Shih cfare metamorfozash qe jane, Shqiperia humb 6 milje detare nga ujerat e saj territoriale, ky paska hallin qe nuk u njoh roli i Shqiperise ne promovimin e Maqedonise. Po kush merret tju permende juve o sherbetore te jevgjve te Ballkanit? Kur punoni si bythelepires te maqedoneve e grekeve dhe serbeve e malazezeve do fshijne te gjithe bythen me ju

  Qelbesira
  Plumbin e doni o kurvat e Ballkanit

  Reply to this comment
 3. NjeQytetarOptimist February 12, 13:54

  U nxituan me ty ..

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*