Maqedonia nuk është Maqedoni dhe s’do ketë kohë as për emrin e ri!

May 21, 2015 16:00

Maqedonia nuk është Maqedoni dhe s’do ketë kohë as për emrin e ri!

Arben Duka

 

Për bashkimin tonë,
BE flet me tone,
dhe s’dëgjon se ç’thotë,
një kurvë maqedone!

Nuk dëgjon se ç’thotë,
një palo putanë,
që qenka betuar,
të na bëjë hatanë!

U bë maqedoni,
të dali me kordhë,
as një milionë,
dhe na shesin pordhë!

Duket se në provë,
na vë trimërinë,
një komb i paemër,
një shtet fundërrinë!

Hapu dhe të futesh,
gremisu në hone,
kur të kërcënon,
një kurvë maqedone!

Luftë me askënd,
unë nuk do doja,
po kësaj putane,
i do mbyllur goja!

Duhet ta braktisin,
Gruevskin shqiptarët,
dhe të mos na thonë:
“Kurvës vari k…rët!”

Në Maqedoni,
një orë e më parë,
duhet të bashkohet,
faktori shqiptar!

Duhet të bashkohet,
një orë e më parë,
se bën festë putana,
kur je i përçarë!

Kur je i përçarë,
koha ka provuar,
dhe nga një lavire,
je i kërcënuar!

Është turp të luftosh,
me Maqedoninë,
ne ata i mbytim,
vetëm me pështymë!

Më shumë se jorgani,
ata i shtrijnë këmbët,
ndaj nuk do qe keq,
t’u tregonim dhëmbët!

Dhjetë milionë,
në Ballkan jetojmë,
dhe s’është hiç problem,
ata t’i rrafshojmë!

Nuk them të rrëmbejmë,
armët nëpër duar,
por sot i gjithë Kombi,
është provokuar!

Jemi provokuar,
dhe ne kësaj ane,
ky s’është kërcënim,
thjeshtë i një putane!

Ajo s’është në Shkup,
e vetmja këmborë,
vend ku fundërrinat,
ndihen superiorë!

Shkupi për shumë kohë,
dot nuk mbijeton,
me gjuhën e forcës,
fundin lajmëron!

Nuk ka asnjë shans,
për të mbijetuar,
se është siç e dimë,
një shtet i sajuar!

Është një shtet pa rrënjë,
dhe pa histori,
ish-Maqedonia,
ndodhet në Greqi!

Ajo është një ish,
pa gjuhë e pa zemër,
dhe nuk do ketë kohë,
që të gjejë një emër!

May 21, 2015 16:00
Komento

5 Komente

 1. londra May 21, 16:49

  Bravvo te malle .kjo eshte me shume se ajo bomba qe i leshoj zt rama per veton ne nato .rrofsh e qofshe more poet

  Reply to this comment
  • bimi May 22, 11:53

   Sharjet dhe vulgariteti nuk jane ndonje zotesi. Ndonese fabula duhet pergezuar, realizimi eshte skandaloz. Turp per Duken qe e ka shkruar, por turp akoma me teper per Diten qe boton pacavure, pavaresisht se vijne nga nje poet i madh…

   Reply to this comment
 2. A Zaimi May 21, 20:44

  Boll o tope su lodhe

  Reply to this comment
 3. SuloKapedani May 21, 20:52

  Urime z.Arben Duka.Vargjet e tua nje frymezim i madh per shqiptaret.

  Reply to this comment
 4. N.VJOSA May 21, 20:56

  Shume bukur!
  Duhen nga nje here edhe fjalet e ashpra!…

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*