Sherri me Mark Markun, Milo: Ngjarje e shëmtuar, dua ta harroj

Xhevdet Shehu May 8, 2014 08:16

Sherri me Mark Markun, Milo: Ngjarje e shëmtuar, dua ta harroj

Emisioni “Opinion” ishte fokusuar parmbrëmë për 5 majin dhe rolin e Enver Hoxhës, por ai degradoi në fyerje të rënda mes Mark Markut dhe Paskal Milos. Të ftuar për të folur për këtë temë ishin Paskal Milo, Luan Rama përballë Mark Markut dhe Fatos Lubonjës. Gjatë fjalës së tij profesor Milo e cilësoi ngritjen e grushtit si një gjest simbolik që s’duhet marrë seriozisht për shkak se është thjesht një gjest i cili nga disa përdoret si ironi dhe nga disa të tjerë si nostalgji. Pas Milos fjalën e mori Mark Marku, i cili akuzoi rëndë Milon. Marku tha se “Milo nuk është intelektual dhe për më tepër është kriminel me ato që thotë në mbrojtje të Enver Hoxhës”. Milo kërkoi fjalën për replikë por që nuk u lejua nga Fevziu. Ish-deputeti i Partisë Demokratike akuzoi se historiani Milo po mban një qëndrim si të jetonim në një vend jo normal që nuk e meriton integrimin në BE. Pasi Milo kërkoi nga Marku ruajtjen e etikës, profesori i Universitetit të Tiranës në departamentin e Gazetarisë u përgjigj se, ka ndjenja dhe emocione për një çështje të tillë dhe se nuk mund të ketë qetësi krimineli. Pas kësaj, Milo u ngrit në shenjë demonstrative duke lënë studion e emisionit dhe duke iu drejtuar Markut me fjalët : “Nuk mund të rrij me maskarenj unë si puna e këtij këtu”

Ja momenti sherrit:

Milo: Ruaj edukatën dhe etikën!

Marku: Kam ndjenja dhe emocione, nuk jam kriminel si puna jote.

Milo: Çfarë the? (dhe ngrihet nga karrigia)

Fevziu: Jo mos! Mos e personalizoni, të lutem.

Milo: Nuk mund të rrij me maskarenj unë si puna këtij këtu.

Marku: Po ti je maskara dhe kriminel.

 

Reagimi i Milos

I kontaktuar nga gazeta ‘DITA’ lidhur me incidentin e një dite më parë në emisionin ‘Opinion’, Prof. Paskal Milo u përgjigj shkurt dhe prerë: “Nuk kam asnjë koment dhe nuk dua të prononcohem për atë ngjarje të shëmtuar, të cilën e injoroj dhe dua ta harroj”.

 

Xhevdet Shehu May 8, 2014 08:16
Komento

93 Komente

 1. tiransi May 6, 22:07

  bo bo sa turp eshte ber profesor dhe mark deri sa poshte ka rene vendi jone dua te ikij nga ky vend dhe te mos kthehem nuk rihet me mark me xhelal dhe me disa gamor si kta

  Reply to this comment
  • beni May 6, 22:36

   Keshtu esht kur komandon Islami ne ket rast, fut ne sher Ortodoksin me Katolikun!!!

   Reply to this comment
  • redi sheheri May 6, 23:14

   Ja cfare bere o RamizI!Ti caktove malokun, e ngaterove me doktorr!Ec e duro Mark Markun dhe Zhelal Mziun tani!

   Reply to this comment
   • Desara May 7, 08:13

    Marku-t pa mbiemer dhe Tos Lubonjes qe quan budalla te atin (rahmet paste) dua t’ju rikujtoj:

    Nderimi me “GRUSHT” ishte simboli i bashkimit kombetar kunder pushtuesve te vendit. Ata qe rane e kishin simbol te perpjekjes ne te cilen dhane jeten.

    Ata do nderohen pergjithmone me “GRUSHT”.

    Komunizmi e historite e tjera, jane pas lufte e teme krejt tjeter..

    Qe te 2-ve dua tju them ne emer te shume te rinjve: Njihni veten-Mos mashtroni brezat qe po rriten.

    Reply to this comment
    • merobaze May 7, 08:44

     O Desarja enveristja dhe franatikja komuniste kaq e vogel dhe kaq agresive me te medhenjte degjo nastradinin dhe ngri veshet e gjate per te mesuar:

     Nderimi me grusht ne politike dhe u be si simbol ritual pershendetje i shtetit bolshevik rus ne vitin 1918, pra ky nderim u propozua per here te pare nga Trocky ne Rusi dhe u pranua nga bolsheviket e Leninit menjehere, sepse dallonte nga nderimi me gishtat e shtrire tek koka e oficereve dhe ushtareve te Carit. Ky nderim ka qene edhe ne Ushtrine komuniste jugosllave ne vitet pas lufte derisa Josip Broz Tito u nda nga Kampi Socialist. Prandaj ky simbol i huazuar bolshevik nuk mund te jete kursesi

     SIMBOL I BASHKIMIT KOMBETAR

     Sa per dijenine tende te fanatikut enverist ne Gjermanine social-nacionaliste te Hitlerit dora e shtrire perpara gjithashtu konsiderohej si:

     SIMBOL I BASHKIMIT KOMBETAR

     te popullit gjerman, por historia e vertetoi se ishte vetem nje demagogji famekeqe per te plackitur dhe vrare popujt e tjere, prandaj mos u hidh ne sulme me Fatos Lubonjen se je shume e vogel dhe allogjike ne argumentetat e tua prej debili.

     Reply to this comment
     • Desara May 7, 10:17

      Bashkimi kombetar Shqiptar o i perdale po te them.. Sepse ata qe u flijuan per shqiperi nuk e shijuan pushtetin. ska lidhe diktatura me luften ashtu sic skane lidhje ata qe bene permbysjen me 1991 me pushtetin e ketyre 23 viteve, sepse i ka lene jashte pushteti, ata ishin atdhetare..

      Ndaj ndani luftennga komunizmi, sepse ata qe luftuan e s vdiqen ne lufte i vrau diktatura sic vrau saliu 23 vjet dhjetoristet e 1991

     • merobaze May 7, 11:07

      O desara e perdala po keshtu te kane mesuar babi dhe mami qe te fyesh te tjeret si nje debile enveriste pa asnje shkak? Apo te mungon intelekti i trunit fanatik per te kuptuar se Bota sot nuk feston kerkund ata qe me vepren e tyre bene te mundur implementin e MURTAJES bolshevike dhe renuan shtete dhe popuj.

      Prandaj te shkruajta pa fyerje qe grushti lart eshte simbol bolshevik dhe nuk dallon fare nga krahu i shtrire i Hitlerit sic nuk dallon edhe ylli partizan nga kryqi i thyer i Partise Nacional-socialiste te nazisteve gjermane.

     • Samiu May 7, 19:27

      O Mero Baze….pa te fyer… Me grushtin lart, partizanet (jo komunistet) nderonin gjate Luftes, madje duke shkembyer fjalet: “Vdekje Fashizmit ” dhe…”Liri Popullit” Nuk e dinin fare qe vinte nga bolshevizmi. Edhe Shqiponja dykrenore e ka origjinen nga Ortodoksia…(ate e ka Kisha greke, E ka Rusia, JUgosllavia, Mali i Zi… e megjithate ne e mbajme si simbol kombetar , megjithese lesas me e madhe e jona nuk jane ortodokse , madje as te krishtere… Sa per ate qe Ylli Partizan nuk ka dallim nga kryqi i Hitlerit dhe pershendetja me grusht nuk ka dallim nga pershendetja alla hitleriane ..me duket shume nonsense se dallimi eshte shume i madh….ane Shan …ane Bagdad….

     • merobaze May 7, 22:22

      Sa per dijenine tende Hitleri ka qene ne fillim te karrieres politike antar i Partise Komuniste gjermane, por e debuan per pervehtesim te fondeve te Partise dhe me pas krijoi Partine Nacional-Socialiste gjermane qe ne themel te ideollogjise se saj kishte pervehtesimin e Mjeteve te Prodhimit ne doren e BOSIT te Partise Shtet, prandaj dallimi midis tyre eshte fare i vogel. Krahaso Stalinin me Hitlerin dhe do te shikosh se jane vellezer nga nje nene qe quhet Diktature, prandaj edhe kryqi i thyer dhe ylli komunist jane simbole te njejte propagande dhe ideollogji kriminale.

     • selos May 8, 13:34

      Te gjitha i ke gabim sepse i ke mesuar nga artikuj gazetareske e propagandistike.
      Eshte e vertete se histori objektive nuk ka, por te rekomandoj te lexosh autore serioze e jo gazetare e propagandiste.

     • lili May 8, 13:01

      Kudo tregonte edhe nje here ignorance tuaj:shqiponja dykrenare eshte simbol hittites para mija vete,edhe shume vone u be simbol i Byzance,ku shqiptaret ishin shumice.Pra slave e mort en prej nesh,e jo e kunderta!
      Po grushtin,po ju e mort et prej slaveve!

     • pelivan May 8, 13:04

      Bravo Samiu,Desara!… Mire u’a bete ketyre,hicve…

     • lili May 8, 13:25

      Dmth partizanet nuk ishin komunist te gjithe…bravo,historia beri nje hap perpara ketu..tash mbtet te na tregonin sa ishin komuniste in fine ne kete historique te luftes Tone..

     • gjergji May 7, 12:44

      E dashur Desara, edhe sikur të jetë që grushti simbolizon bashkimin kombëtar, Enver Hoxha ishte ai që e prishi këtë bashkim kur rrëzoi Mukjen dhe filloi luftën civile në Shqipëri. Duke i dhën meritën PKSH-së që zbatoi orientimin anglez që të bënim sikur luftonim, gjë që na rreshtoi në kampin e aleatëve fitues të luftës antifashiste, duhet të dënojmë fort politikën e tyre vëllavrasëse që filloi në Mukje !
      Personalisht do ta kisha gjuajtur me grusht Markun !

     • feniks May 7, 14:23

      @”merobaze” dhe “gjergji”!!
      Qe jeni te dy KELYSHE te pjellave NAZI-FASHISTE,pra ballisto-zogiste,bashkepuntore me PUSHTUESIT,kjo nuk do shume mend!!!
      Ju kurre nuk mund te beheni GJYQTARE te LUFTES NACIONAL-CLIRIMTARE,se ate e bene PRINDERIT TANE PARTIZANE e jo KERMAT e tuaja,qe luftuan perkrah NAZI-FASHISTEVE per te fituar ndonje cope pushtet!!!
      Ju derdhet GJAK shqiptari,jo ne lufte kunder PUSHTUESVE,por kunder CLIRIMTAREVE!!!~
      Sa per MUKJEN,e keni bere si LETER HIGJENIKE,se ajo ishte nje….TRADHETI KOMBETARE nga te derguarit e PKSH-se!!!
      Lereni MUKJEN se …MUT ishte,por ke harruar KONFEERENCEN E PEZES,qe e TRADHETUAT perfundimisht!!!
      Keni 24 vjet KAPITALIZEM dhe nuk keni treguar ne se VLENI te pakten sa nje BAJGE LOPE per Shqiperine!!!

     • ALBANO May 7, 15:19

      BRAVO FENIKS QENKE SHUME INTILIGENT ? KU E KE MESUAR HISTORINE ? //A E DINI JU SE KOMUNISTET KUR MBAROJNE MBLEDHJET NE CDO VEND TE BOTES NDEROJNE ME GRUSHTA DHE KENDOJNE INTERNACIONALEN //I SHIKOJ NE FRANCE ?? SA PER LUFTEN N CLIRIMTARE ///ME THUAJ PAK SE QENKE INTILIGENT SA AMERIKANE U VRANE PER CLIRIMIN E EUROPES DHE NUK ISHIN KOMUNISTA //NUK ISHIN SHOKET E ENVERIT //POR BABI NUK TA KA MESUAR //A E DINI JU SE ABAZ KUPI DHE SHUME TE TJERE TE BALLIT E LUFUAN GERMANIN NE KRAH TE ANGLEZEVE ///JO NUK E DIN //A E DINI JU KUSH E NDIHMOI ABAZIN TA LINTE SHQIPERINE SEPSE NUK I BINTE FYELLIT SIPAS MUZIKES SE ENVERIT JO ////UNE TE KESHILLOJ TA MESOSH MIRE HISTORINE PASTAJ TE SHKRUASH ///megjithate nuk te ofendoj sepse nuk kemi te njejtat ide :::edhe ju beni mire te mos ofendoni asnjeri :se tregoni kulturen :::edukaten :::tuaj

     • pelivan May 8, 12:57

      bravo Desara! ja bere mire ketij hicit!…

    • lili May 8, 12:58

     Po e thot vete milo’mos e mèreni serioshit kete grusht’….kur ishte serioze milo,kur e ka ngitur grushtin apo tash kur thot se eshte nje idiot kjo? Apo as dje as tash ky njeri nuk duhet te merret seriozisht?

     Reply to this comment
  • rezart May 8, 00:49

   Kur ben Paskal Milon “kriminel”,qe nuk ka vrare nje MIZE,po per Sali Berishenmqe KA VRARE E KA VJEDHUR PA HESAP,pse nuk e tha nje fjale ky TRIMI I XHA JAHOS???
   O MARK!
   Qe nuk je TRIM e dime,por,qe NUK JE EDHE BURRE edhe kete e DIME!!!

   Reply to this comment
 2. DREAM May 6, 22:09

  vetem po e perzene kte te gjorin
  rrrrrrrrrrripjellja e la pa karrige
  Opiumi i Fevzos e paska vleresuar dhe shume
  vetem kriminel ?????

  i publikoni dosjen , se do kenaqemi te gjithe 🙂
  nuk do bej te ofenduarin ky dinosauri plak spiun dhe i rrjedhur .

  Reply to this comment
  • Arben May 6, 23:31

   KY ASHTU ESHTE SPIUN, POR NUK ZGJIDHET GJE ME TE FYER E ME TE SHARE.

   Reply to this comment
  • eni May 7, 07:24

   Po ti ku e di qe ka dosje ???? apo mos ke qene ndonje nga ata qe mbante shenim…

   Reply to this comment
  • luli May 7, 07:56

   ‘ti qe e ditke se ka dosje na e publiko qe te qeshim dhe ne ‘ por ti je ne mentalitet fashiste ju meti ne goj dosje, dosje .por nuk e di se spihunat me te medhej jan ne rradhet tuaja

   Reply to this comment
 3. Xhafer Deveja(KA QI) May 6, 22:10

  JETA ESHTE LLOGARI OLIMBI!!Politika nuk haet me nga shqipetaret ,ata duan te dine:
  Nexhmije Xhuglini luftoi e punoi40 vjet per kete vend dhe u denua 3 vjet burg se kish paguar kafe te ftuarve si e parashikonte ligji.Pyetja:’Llogaritur vleren e kafeve te Nexhmijes se luftes e te punes me miliardat e LIRISE se tregut te hajduterise me mbiemrin Berisha apo mbiemrin e artit TAÇI-sa vjet burg duhet te beje?

  Reply to this comment
  • qytetari May 7, 08:12

   Ajo puna e denimit per kafe te Nexhmije Hoxhes eshte nje tjeter poshtersi e “hajduterise me mbiemer Berisha”.sic e quan ti.
   Puna e Nexhmijes 40 vjet rresht ka qene persekutimi,burgosja,ekzekutimi pa gjygj dhe shkaterrimi i jetes se mijra familjeve shqiptare.

   Reply to this comment
 4. Bardhi Tolabi May 6, 22:23

  Mire t’a bejne o Milo!Perse ul vehten dhe vete tek Fevziu,perfaqesuesi tipik i asaj klase,qe permbysen Deshmoret dhe partizanet e Luftes NaCl?A nuk te eshte mbushur mendja se,Fevziu me gjithshka qe ben,kerkon te laje bythen,sepse ka qene bashkepuntor i sigurimit?A mund te shkoje ne universitet me ate biografi?A mund te qendroje atje me gjithe ato mungesa qe ai bente dhe fallsifikonte raportet mjekesore?Ku vinte kur mungonte dhe kush ja pergatiste raportet?Eh sa gjera ka dhe sa do te marren vesh kur te vije koha.Po edhe nje dicka tjeter,te gjithe ata qe e sulmojne me shume Enver Hoxhen,kane qene ata ose familjare te tyre,servilet dhe bythelepiresit e tyre dhe keta tipa si Mark Marku,Fatos Lubonja,per te lare mutin e tyre me shurre, mbajne keto pozicione ekstreme.Dhe me ke bejne debate kaq te ulta?Me historiane profesioniste,si ne kete rast me Prof.Paskal Milon,i cili nuk leshon kercuj si keta langaraqe profesioniste.
  Braktiseni,Fevziun dhe Frangajn,ka dhe shume media te tjera me serioze dhe me tolerante,qofshin dhe te djathta,perndryshe Fevzinjte dhe te ftuarit e tyre,do t’ju poshterojne me pa te drejte.Kurvave,nuk ka burre qe t’ju dale perpara,ato i turperojne seriozet,te ndershmit,sepse ja u nxjerin ate “placken” ne mejdan dhe i ndershmi nuk di nga te fshihet prej turpit.

  Reply to this comment
 5. SUMA May 6, 22:28

  GJESTI ME GRUSHT ESHTE SIMBOLIKA E NDERIMIT TE DESHMOREVE DHE NUK I PRISH PUNE ASKUJT.MOST TE MERREN ME GJESTET KUR KAUZA E TYRE ISHTE E DREJTE DHE E NDERUAR.PRA EDHE MILO NUK I KA DHENE PERGJIGJEN E DUHUR,MARKUT SHKENCETAR.
  MENDOJ SE NJE GRUSHT E KA HAK EDHE FEVZIU POR KETE RRADHE TURINJVE ,ME KETO LLOJ BUDALLALLIQESH JANE MESU QYSH ME BERISHEN ME U MARR SHQIPTARET.PO MERUNI ME PROBLEME QE I SHQETESOJNE NJEREZIT JO TE MBUSHIM PROGRAMET E FEVZI MILIONERIT.

  Reply to this comment
 6. Horri i Bulevardit May 6, 22:29

  Mark Marku i Qelbur, qelloi me fat qe femijeria dhe adoleshenca i korespondoi me kohen e Enver Hoxhes, ku u shkollua dhe nga kafshe u shnderrua ne njeri.
  Se po te kishte qelluar femijeria e tij ne kohen e koleres se Saliut, Marku i zgjebosur, jo vetem qe do te ishte analfabet, por me siguri edhe i ngujuar ne kullen e ngujimit dhe do te ishte fat per ne se sdo tja shifnim surratin neper studio televizive, ndoshta do ta shifnim Markun ne emisionin e gazetarit Marin Mema Shqiperia tjeter, mes varferise dhe skamjes.

  Reply to this comment
 7. fat man May 6, 22:33

  Gabimi i Milos eshte qe nuk duhet te shkelte ne nje televizion si TV Klan, qe punon me nje korsi vetem ne drejtim sipas ideve te SaliC4 dhe budallenjve te PD, per te tjeret nuk ka korsi dhe mendim te kundert. Mark Marku nuk duhet pranuar ne asnje televizion si gagac e trushplare qe eshte dhe nuk i kuptohet fjala e jo me te dime se cfare shpreh e cfare mendimi ka, eshte me shume se nje klluf k… Emisioni i Blendi Fev-ziu “Opinion” eshte nje Opium per qytetarin dhe dergon uje vetem tek shpellari Sali, eshte nje emision kontrabedal qe nuk lejon askend te beje kritikun ndaj Sali C4 dhe PD se shthurur.

  Reply to this comment
 8. redi sheheri May 6, 22:38

  Opinioni eshte kthyer ne nje arene rrugacesh.Pa dyshim , milo beri mire qe u largua. Marku eshte me i edukuari ne stanin PD,ububuja si jane te tjeret!

  Reply to this comment
 9. MARKO May 6, 22:38

  Po ndjek me vemendje emisionin OPINION te Blendi Fatziut. Tek ky emision nuk ia vlen te shkosh. Paskal Milo veproi shume mire qe u largua, se nuk rrihet ne nje panel me njerez huligane e shpellar si Mark Marku.

  Reply to this comment
 10. shpellari m'tiron May 6, 22:44

  Poshte rraca e tipit Marku….E perjetshme qofte vepra e shokut ENVER………Fusnote:vdekje malokeve…..

  Reply to this comment
  • ALBANO May 7, 15:34

   or shpellar une jam tirons :::kam jetuar ne tirone ne qender :::por shume rralle shikoja tironsa qe e mbanin ne zemer enverin :::por ti qenke cun spiuni se une kisha shume komshije qe na pergjonin cfare muzike degjonim ::::ti do jeshe nga ato tipa : qe enveri i pruri ne tirone nga fushat nga malet :::analfabetat qe enveri i vente si drejtora shefa ::vetem sepse kishin ide komunistash ::::a e din ti se ne bote kur don te ofendosh ndonnje ::i thuaj se je komunist :::::kur thua jevg nuk nxehen ::vetem se kur i thua komunist te hidhen ne fyte::::por nje tip qe ja ka honger dhija librat :::nuk mund ta kuptoje :::

   Reply to this comment
   • Horri i Bulevardit May 7, 22:35

    Koqe ne mes te Tirones ka patur edhe kosovare, sa per dijeni meqe i thuke vehtes tironc, apo je tirons.
    Ne mes te Tirones ka patur edhe shkodrane, te jap edhe emra, por sdua ti permend, se jane familje fisnike.
    Api mos e ke fjalen per Tironen e para 200 vjeteve, ne ate kohe me qytet kane qene Preza e Petrela se Tirona.
    Apo mos je nga ata tironcit, qe kur te hyjte hajduti me te vjedh monat, ju hakrrejshe, zdryp posht, se me tpa lala, vallahi ke per ta pas keq punen.
    Albano tironc, skom degju ndonjiher, Lym e Tut po, po Albano, vetem ne qeft se je tirons ose tiranas.

    Reply to this comment
 11. P.A.B May 6, 22:51

  Prof.As.Dr. Mark Marku: Përfundoi studimet universitare me drejtim Gjuhë Letërsi në Universitetin e Tiranës si dhe Master me drejtim Gazetari në po të njëjtin universitet. Merr titullin Doktor Shkencash me drejtim gazetari në Universitetin e Paris 8 / Paris – Francë.

  Specialitet dhe lendet: Gazetari, Etike dhe Komunikim.

  [nga stafi akademik i beder.edu.al]

  Reply to this comment
  • merobaze May 7, 08:49

   SHTESE ME VLERE:

   Marka Marku dallohet shume nga Paskal Milo qe eshte profesor enverist historie pa asnje publikim te mirefllte akademik, por ne dallim akoma me teper se vete ANTIKRISHTI Enver Hoxha qe Paskal Milo kerkon ta rehabilitoje historikisht dhe politikisht, i cili nuk mbaroi asnje shkolle ne Paris dhe nuk morri asnje dipllome ne jeten e vet prej sadisti.

   Reply to this comment
   • Erion May 7, 11:13

    e para hiqe ate emer se ai eshte nje gazetar i nderuar e nuk ke pse ja shperdoron emrin! e dyta lexoj qe thua se Milo nuk ka asnje publikim akademik?!?! nga ke zbrit ti mor lali? po ket komentin vet e ke shkrujt apo e ke diktuar? vetem para tre muajsh Milo publikoi gjysmen e nje punimi mbi diplomacine shqiptare, qe shkon ne mbi 800 faqe, aq sa ti dhe soji yt i leshit nuk do lexonit dot brenda nje viti. sa per profesorin tend Mark Marku, e vetma histori per te cilen flitet eshte trauma se e la Birishi jashte parlamentit dhe trauma tjeter se Edi Rama i preu fondet e dietave qe zhgrapte ne Universitet e qe e ka bere te bertase si i cmendur neper korridore! ky eshte modeli jot i akademikut??? ik more katundar i keq!!!!

    Reply to this comment
    • merobaze May 7, 18:13

     Po pse fyen dhe ofendon pa llogjike kur mund te flitet me ane te argumentave. Publikime akademike nuk jane botime mbi dipllomacine shqyptare, pastaj nga e mesoi Paskal Milo dipllomacine kur ka mbaruar shkollen e Enverit per histori filologji te filoqylit, keshtu quhej ate kohe per ata qe shkollen e mesme ishin dru me pre dhe nuk kishin tru per te vazhduar dicka me te hajrit. Nga ana tjeter Paskal Milo gjate jetes se tij prej servili komunist nuk ka shkruar asgje per shkencen e historise dhe eshte figure tipike e fshatarit shqyptar qe e ka pare pushtetin komunist si platforme e ngritjes se tij intelektuale..

     Reply to this comment
     • lili May 8, 13:28

      Nje CV perfekt i paskaleve milo te shqiperise,o merobaze Jeni bâ!

     • lili May 8, 13:30

      Keni ba,me falni,tableta nuk di shqip ende!

  • mergimtari fv May 7, 15:58

   P.A.B. thuaju te verteten shqiptareve qe ta dine qe Univ.Paris 8 eshte bastion i revoltes studentore anarshiste komuniste e homove te 68-tes ne Paris e ne te gjithe universiteteve te Frances me perjashtim te Sorbones qe Marku me Market i vijne anash qe nuk kane bythe perveç brezit te ri te lindur keto 30 vjetet e fundit ne Shqiperi , U.P.8 eshte si universitetet aktuale ne Shqiperi qe regjistrohesh pa diplome te shkolles mesme , ky auditor prodhon medioker si Marku dhe protestues demostratash , per rastin Milo nuk mund te flas se nuk e kam pare por dhe ky eshte thjesht nje perralle nga e kaluara , njerez mos bini prehe e anal-isteve te studjove televizive shqiptare sepse ne bote nuk i pranojne as ke dera me idiotismin gjenetik qe paraqesin .

   Reply to this comment
   • P.A.B May 8, 01:15

    I nderuar “jua kam thene”, ne fakt jo une, por z. MM vete.

    Nje specialist i “Etikes” flet per vete.

    Sa per z P.M a c’vjen pas a para, nuk me intereson fare.

    Etiken elementare publike e kemi lene Rrugeve, nese duam ti afrohemi botes ..ne fillim duhet te pranojme (a) respektin per vete, (2) per tjetrin (3) argumentin, platformen, mesazhin e formalitetin. me histeri dhe Inate kurre nuk eshte zgjidhur gje. Zoti Miloshevic, i thote bota dhe kriminelit ne banke te akuzuarve.

    Them me pezmatim se leme shume per te deshiruar.

    Reply to this comment
   • lili May 8, 13:37

    Bobobôoooo!cfare dijeni paskeni per universitetin e Frances!Paris 8 eshte me si uri nje université me shume karaktere e histori, po diplomat ne France Jane shtetnore edhe nuk blihen n’asnje universitet…
    Sa per staffin e professoreve ne Paris 8, nuk le asgje mangut nga universitetet tjera ne France!po ka nje pedagogji ma aktiv,e me ma pak hierarki,kudo nuk eshte nje mange si,perkundrazi.

    Reply to this comment
 12. shqiptar May 6, 22:55

  C far emri tjeter ti vesh dikujt qe mbron kriminelin enver hoxha qe me shumice ka vrare shoket e tij,pervecse si e quajtiM.Marku

  Reply to this comment
 13. Pëllumb zaimi May 6, 23:28

  Mark marku një intelektualuc i sali berishës,një përrallisës qe i duket vehtja se ka mare sqimën e dijetarit por ngado që ta kthesh, bythlepirës i sali berishës eshte rezultati final. Shkruajtes artikujsh qe nuk arriti te dalë mbi nivelin dhe guximin e atyre shkruajtësve që thonë dicka për të cilën paguajnë..! Paguajnë sharjet dhe dëbimin nga oborri? Marku ka mbetur dhe do te mbetet oborrtar i antishqiptarit sali ram berisha!? Fol njëherë mark për lezhjanin e vrarë më 21 janar? As bashkëpatriotin nuk ke e mbrojtur dot!!? Guximi yt nis dhe përfundon te kritika per te vdekurit! Sa per te gjallët as që te shkon ne mendje ta përdorësh! Tung kolopuçi mark! Bën mirë të bëhesh berber i Paskal Milos. Berber për poshte dhe për lart e kisha fjalën !

  Reply to this comment
 14. Aliu nga Selenic May 6, 23:48

  GRUSHTI NUK ESHTE SIMBOL I KOMUNIZMIT ATE E LA SKENDERBEU SI SIMBOL TE BASHKIMT DHE TE FORCES.KOMUISTE E MOREN KET SIMBOL NGA SKENDERBEU.

  Mark Marku i cili krkon ta e konsideron grushtin si simbol komuniste tregohet tamam si nje inferiore ne politike. Grushti o Mark Marku nuk eshte simbol i komunizmit pore grushtin bashkuar e la i madhei Skenderbej. Ai kete grushte e la qe me beslidhjen e Lezhes aty ku dhe tregoi se nje shufer thyhet kollai pore shume shufra te bashkuera nuk thyhen dote.Ndaj ketu eshte burimi i grushtit dhe jo tek simboli komuniste.Komunistet dhe te gjith atdhetaret e vertet grushtin e perdoren gjet luftes se dyte botrore si nje simbol i bashkimit te kombit tone si nje simbol i bashkimit ne lufte .
  Kjo vazhdon ti tremrroj Market, Berishet dhe shume te tjer. Pra kjo eshte edhe arsyej qe keta te pafytyre i jane turrur edhe Skenderbeut per ta c`vleftsuar vepren monumentale e heroike te tije, ndaje dhe ka filluar nje fushat e madhe kunder tije duke e konsideruar si hero te “krishtrimit dhe jo hero te Shqiptarve.

  Reply to this comment
  • merobaze May 7, 09:33

   PO C’A THU O LIU-FIRIFIU?

   O Liu-Firifiu po degjo nastradinin dhe ngri veshet e gjate per te mesuar:

   Nderimi me grusht ne politike dhe u be si simbol ritual pershendetje i shtetit bolshevik rus ne vitin 1918, pra ky nderim u propozua per here te pare nga Trocky ne Rusi dhe u pranua nga bolsheviket e Leninit menjehere, sepse dallonte nga nderimi me gishtat e shtrire tek koka e oficereve dhe ushtareve te Carit. Ky nderim ka qene edhe ne Ushtrine komuniste jugosllave ne vitet pas lufte derisa Josip Broz Tito u nda nga Kampi Socialist. Prandaj ky simbol i huazuar bolshevik nuk mund te jete kursesi

   SIMBOL I BASHKIMIT KOMBETAR

   Sa per dijenine tende te fanatikut enverist ne Gjermanine social-nacionaliste te Hitlerit dora e shtrire perpara gjithashtu konsiderohej si:

   SIMBOL I BASHKIMIT KOMBETAR

   te popullit gjerman, por historia e vertetoi se ishte vetem nje demagogji vdekjeprurese.

   Reply to this comment
 15. gjermani i fundit May 6, 23:57

  idjotlleqe ne nje emision idjot.Pse ngriti grushtin Majko do shtyhet edhe gjysma e dyte e Majit.

  Reply to this comment
 16. hajdut May 7, 00:24

  marku eshte bere tamam qesharak sic vete emri…nivel mjaft i ulet…

  Reply to this comment
 17. shqip hesapi May 7, 03:43

  Mark Marku eshte psikopat ,si emer e mbiemer per te jane nje.Ai eshte ne siklet se nuk di ku te shkoje,se Saliu ia futi gishtin.

  Reply to this comment
 18. Pedro May 7, 06:10

  Turp.Iku prof Milo.Ketij emisioni po i vjen fundi.

  Reply to this comment
 19. Punetori May 7, 06:13

  Jo more shoke-.ni jo! Marku ,mbreme ne emision erdhi i nxire ne fytyre sepse e kishte rrahur gruaja,(si gjithmone) dhe, per per t’i dhene zemer vehtes si “extremist i djathte” ,( i bythes) , ju shkreh Paskalit ,duke bere si gango. Or Mark legeni , or “profesor” i dhive,qe nuk di as Shqip te flasesh , shko mor ditezi e ndaj shapin me gruan njehere e pastaj eja e diskuto per diten e DESHMOREVE !!! E more vesh ,mor skerbythje ?!

  Reply to this comment
 20. Drenicak May 7, 06:41

  Une jo nje her kame theksuar qe shqiptart duhet bojkotuar Klanin edhte nje televizion qe nxit urrejtje qe provokon ndjenjat e atedhedashsve qe sjell ne Tiran Zdravko Colicin nje serb muti sa per ti perdhos viktimat e dhunes serbe ne Kosove .
  Dhe shtrohet pytja qka kerkon Paskal Milo ne ate mut televizioni?

  Reply to this comment
 21. merobaze May 7, 06:42

  MEDET KUSH KA DREJTUAR POLITIKEN E JASHTEME TE SHQYPNISE!

  Kjo shprehje mund te thuhet per fanatikun enverist Paskal Milo qe kerkon te rehabilitoje figuren e gjakatarit sadist Enver Hoxha dhe qe Edi Rama i ka vene ne dispozicion te gjitha pushtetet per ta bere kete gje. Paskal Milo para se te zemerohet me Mark Markun le t’i therrase trunit te tij fanatik qe te kuptoje me ne fund per te dhene nje pergjigje adekuate si ish Minister i Jashtem, pse vendi yne ka mbetur ne fund te radhes drejt BE-se antikomuniste, ne nje Kohe qe politike aktuale e Shqypnise kerkon te festoje me LEKA borxh nga Bota Antikomuniste, 29 nentorin e ZI dhe LANC-in kriminal qe vrau dhe masakroi anglezet ne Kanalin e Korfuzit me urdher nga Moska dhe Beogradi.

  Reply to this comment
  • ruxheli May 7, 12:03

   Paskal Milo para se te jete politikan eshte historian.Kete e ka treguar edhe here te tjera.Por ,ne fatkeqesisht i japim te drejte politikanit Sali,(lexo,percaresit te kombit) te drejten te jete edhe historian,edhe gjuhetar.edhe inxhinier etj.Keto te tjeret si puna e Mark Markut jane vetem tellallet e Saliut.Mos u zini faj. Kaq dine te bejne.Por,as mos i degjoni, se nuk kane c`te tone. E kane trurin te shpelare.Kjo eshte fatkekesia e kohes qe po jetojme.

   Reply to this comment
 22. Askushjani May 7, 06:51

  Ky Mark Maloku(Marku) eshte nje qelbesire qe meriton koshin e plehrave!Ne monizem gjithshka qe shkruante ja dedikonte komunizmit dhe Enver Hoxhes! Ketu paraqitet si nxites i luftes se klasava, percares i shqiptareve,pasi Zogu-Enveri ose bashkojne ose percajne shqiptaret! Ky pleher e pamoralshme ne vend te kanalizoje problemet e vjetra ne hulli te reja pa lufte klasash i nxit! Tendenca e nxitjes eshte sllave dhe dihen pasijat ndaj plehra eshtë Mark Malok Marku,eshte antishqiptar!

  Reply to this comment
 23. Bato Mokra May 7, 07:04

  Dom Marku (Marku), – ka edhe nja 150 te tjere me kete emer anekend Shqiperise, sidomos ne Mirdite, po ne mes tyre ka sosh per t’i hequr kapelen, sic thuhet, mes te cileve nje M. Marku (Shkorreti) bir i denje i nje mesuesi qe u vetsakrifikua per perhapjen e diturise, – shume kreshperohet dhe e irriton e shkuara, e cila nuk eshte e panjohur per mirditoret.
  Ne kete treve, po edhe nga Lezha, ku ishte deputet 2xM…prej kohesh ia kane nderruar emrin dhe i therrasin ZEF CA*I, ne emrin e nje ish-sekretari te Komitetit te PPSh-se, i cili mjerisht s’ish ne gjendje te soste nje fjali, pa le me nje fraze. Arsyeja te 2xM eshte kompleksi i tij, kompleksi i MECIT, qe ka ra vone ne qytet, packa se ka ra ne thela te majme, te cilave u shperben me nje menyre “origjinale”, gjasme i distancuar nga linja e Berishes, po eshte koke e kembe brenda tij dhe, mbi te gjitha “i derguar i posacem i tij me kete fytre “disidence”. Shperthimet e tij antienveriste dhe fyerjet ndaj personaliteeve si P. Milo etj burojne nga paaftesia, ligesia per t’u vene perballe argumenteve pro dhe kunder. “Zgjimi” dhe “nostalgjia” per Enverin kane vetem nje autor dhe banden e tij: Sali Berisha. Ajo eshte shprehje e urrejtjes se madhe popullore per deformacionet e hatashme e veshtire te riparueshme qe i beri demokracise punisti Sali Berisha me çeten e tij. 2xM ka hyre ne historine e ketij subjekti si “kundershtar” i SRB-it se kishte konstatuar se 2-3 infermiere ne Rreshen ua kishte “marre” LSI!? Eshte e njejta miopi skandaloze e tij, qe s’perfaqeson inteligjencen e shkelqyer natyrore te popullit te kesaj krahine, po dhe mjaft intelektualeve ne ze te kesaj, qe ky birbo as u vete deri te b…Pas 24 vjetesh te shohesh skena te tilla, histerizma ne vend te sundimit te arsyes eshte jo vetem nje keqardhje e madhe, po metastazat vazhdojne te hane trupin e ketij vendi pameshirshem.

  Reply to this comment
 24. shqiptari May 7, 07:23

  eshte mekate dhe injoranci te degjoshe nepere emisione nje tufe teroristashe antishqiptare si ai alibej qe na tregone se po rilinde ajo forca e grupite qe ai ka me prurje te reja ku more injorante ku te ai grup te shqup me nje injranci totale ku ju mblethe nje antishqiptare dhe ju rini si pula sndiheni po degjoni komplete trillime dhe shkatrime qe duhete ti beni ketij vendi si kure ju mbidhte sala dhe ju thoshte qe jemi te paret ne bote dhe ju duaretrokisnite kush ju mbeshtet ju pse si e din ti o injorante alibej se ja idhni ketije populli qe e late ne mese te kater rugve kushe vec sebogrekeve do j sjelle ne pushtete se populli shqiptare sju do dhe sju sjelle me ne pushtete me keto injorancira qe beni nje grup pa asnej ide vetem terore dhe shkatrime po daline nga goja juje si ty eshte dhe mark marku futete dhe zogajne ne parti dhe me injorantine baliun a po keni aldo bumcine koka e llumite a po tani futete dhe djaline e teroristit hajdari ne loje de serbia eshte e plote mjere shqiperine ce prete me ju ne krye

  Reply to this comment
 25. Et'hem May 7, 07:24

  E pershendesim Z.Milo qe u largua nga PLEHRAT:Fevziu e Marku,ku qe te dy jane PD-ist batakçije.Na çudit fakti pse te majtet ven te TV-Klan,kur ky eshte nje televizjon HALE,perfshi drejtuesit,Fefziun apo Arjan Çanin nje goje çthurur qe po habit vendin me emisjonin e tij-zone e lire.Dhe pse analistet zihen?Pse u nderua me grusht me 5 maji…!Po perse or ditezinje do nderohet me 2 gishtat larte-simbol i PD-se?A mos vall edhe ushtaraket do nderojne me 2 gishta?Grushti dhe dora te bashkuara jane simbol i gashkimit.dhe jo te perçarjes,2 gishtat lart perfaqsojne sot per sot PD-ne-30% te popullsise.Majko eshte djal oficeri dhe ne ish-oficeret sa te jemi gjalle me grusht do te nderojme,Saliu e CO-le te pellcasin,bum,bum,bum..!

  Reply to this comment
 26. eni May 7, 07:28

  Na kane lodhur keto emisione me te ftuar qe i leshojne llafet pa piken e pergjegjesise. Le te plasin te gjithe , te PD e te PS, Lufta Nacional Clirimtare eshte nje nga pjeset me te ndritura te historise se popullit tone dhe komandant i saj ishte Enver Hoxha. Keta duan ta bejne historine sipas oreksit te tyre

  Reply to this comment
 27. sopiqoti May 7, 07:34

  Kur ata partizan trima luftonin dhe dhane jeten per kete dite qe jeton Mark Marku,ai nuk i kishte pare akoma rezet e diellit.PO kur ne kohen e mbreterimit te Sali Berishes qe mbylleshin shkollat per t’i nxjere nxenesit ne metingun ePD-s pse nuk dilte te fliste zoti Mark Marku?Sot e turbullon nderimi me grusht ndersa die dy gishtat e nxenesve e gezonin zotin Mark.Aq mire ja ka bere Paskal Milo.

  Reply to this comment
 28. Aljor May 7, 07:43

  Po perse or te mjere (opinjonista dhe politikane),merreni me nderimet me “grusht” apo me “fotografi”,merruni ore me ekonomine,ajo i zgjidh te gjitha.Socializmi deshtoj se pari nga ekonomia,kurse kapitalizmi fitoj vetem nga ekonomia sepse ajo te ben te lire dhe nuk te le te besh pralla me mbret sic po bejne politikanet tane dhe sherbetoret e paguar me emerin “opinionista”.Mire e tha ambasadori amerikan Arvizu “mos kujtoni se populli eshte budalla.

  Reply to this comment
 29. lumi May 7, 07:45

  Bravo Marku, i treguat vendin te derguarit te politikes greke ne Tirane!

  Reply to this comment
 30. e verteta May 7, 07:46

  Paskal Milo eshte nje burre serioz, i ndershem, dhe jo nje si Mark Marku, qe perpiqet te imitoje Kadarene nga pamja. Paskal Milo eshte nje intelektual i urte, njeri i vertete dhe i sinqerte. Kurse Marku nuk duket i tille.

  Reply to this comment
 31. Malsori May 7, 07:46

  M…M…&co. nuk mund te perdhosi Profesor Milon.

  Reply to this comment
 32. Shikuesi. May 7, 07:46

  Ndjej keqardhje per profesionin e gazetarit dhe edukatorit te Markut Qe kur u fut ne “sqetullen” e Berishes u duk qarte se i pelqente hipokrizia “komuniste-antikomuniste,liri-demokratiste” qe “te qane diten pasi te vret naten”.Sa here e kam degjuar kete “person publik”,ai shterzon sikur don te nxjerre gjilperen prej kashtes.Sa ishte deputet perpiqej t’i shkundete puhurin Sales,kur nuk u zgjodh me, kerkonte te gjente pastertine e tij pasi qe futur ne mes te baltes.Persa i takon grushtit si simbol revolucionaresh do thene separi se nuk eshte ndaluar me asnje ligj,rezolute a ndonje akt tjeter detyrues nderkombetaresh. Pikerisht per kete arsye eshte e ligjshme dhe konkuron per pushtet legjitim partia komuniste shqiptare.Sa per dijeni-ironi te zoterinjve idhujtare te Sale-Hoxhes partite komuniste jane pjese e shume prej parlamenteve te Evropes dhe qeverisin ne disa shtete te botes.Pelqimi ose mospelqimi grushtit eshte deshire pershendetje me ane te dores, ndryshe nga kryqi i thyer, qe ishte perdorim i Svastikes se Heraklitit ne emer te socio-darvinizmit qe u ndalua si simbol i kasaphanes se njerezimit si “katalizme e kohes”.”Urrejtja ndaj komunizmit” prej pasuesve te salizmit nuk buron prej tiranise dhe vuajtjeve te persekucionit, por per te maskuar te qenet ushtare te revolucionit dhe bythelepires te diktatorit.Fantazmagoria e tyre ishte heqja e yllit ne fasaden e muzeut, alergjia ndaj draperit e çekanit duke mbajtur ne dore yjet e flamurit te BE-se e te amerikanit qe perdoren ne mbi tridhjte vende te Azise, Afrikes, Amerikes ne te gjithe globin.”Shpuprisjet”alla-berishiste kunder fotove dhe simboleve te lejuara ligjerisht jane sjellje te pinjojve te tiranise qe çdo veprim te lire duhet ta kontrollojne ideologjikisht, sikurse bejne dyzimin e dites se deshmoreve kunder fashizmit si eklektizem komunisto-fashisto-demokratist.Keta jane deshtimi i shoqerise sone qe e tregojne veten me gisht.

  Reply to this comment
  • lili May 8, 13:22

   Dallimi ndermjet jush edhe komunistete ne Parlamentin evropiane eshte se keta te fundit Kane denuar cdo krime te diktatures komuniste ne bote,edhe Kane kerkuar falje per kete gabim historike te historise se komunizmit..
   Kurse ju krenoheni me keto krime-bashke me paskal Milon,i cili vetem si historian le shume per te deshiruar mbasi kur nuk ka bâ si historian nje pasqyre taman te Historise te vendit,edhe 70 vjete pas-mungojne pikerisht keto krime,internime,grabitje te prones,per ta vleresuar date si historia i vertet.Ai eshte nje militant,kur jo historia,ne kuptimin boteror,se historia i Enverit,duhet se eshte!
   Edhe nje historian qe thot nuk duhet te merret seriozishit ky grusht,eshte nje pleh historian(po te isha komunist,ma shume do te me kishte fyer ky pohim,se sa fjalet e markut!)

   Reply to this comment
 33. Dani May 7, 07:56

  Pse a ka ndonje opinion tjeter per Enverin, pervecse kriminel? Mos ka genjyer gje ai Marku? Po se eshte Milo akoma enverist kjo dihej me kohe. Ne Europen lindore ish-komuniste i kane vene kryq nje here e mire te kaluares komuniste te gjithe, vetem ketu ne Shqiperi ka akoma dallkauke si Milo etj qe duan tia bashkangjisin demokracise Enver plehren. Te dale dikush ne Poloni a Hungari e te lavderoje stalinizmin nuk e she kurre me deren e studiove televizive e jo si ketu qe Milo hiqet si babai i historise. Le te veje te prehri i Nexhmijes te ngushellohet.

  Reply to this comment
  • merobaze May 7, 08:25

   Pershendetje nga nastradini o Dani Miku ne DITA, jo vetem ne Poloni dhe Hungari apo me larg ne Ceki dhe Gjermanine Lindore po te shkosh te vene HUNE po t’i permendesh komunizmin famekeq, qe ishte si LULE ne krahasim me enverizmin shqyptar me tipare bolsheviko-staliniste apo nazisto-hitleriste. Qesharake totalisht eshte se edhe po te shkosh ne ish llogoret e BRSS si Rumania, Bullgaria, Estonia Lituania, Ukraina, bile po te shkosh brenda ne Rusine e Putinit nuk do te gjesh pushtetare kaq fanatike si Paskal Milo qe kerkojne me nje debilizem total politik te rehabilitojne figuren e Diktatorit Sadist Enver Hoxha.

   Prandaj edhe Mark Marku ka plotesisht te drejte ne vleresimin figurativ te tij ne OPINION.

   Reply to this comment
  • ALBANO May 7, 15:48

   dani keni te drejte ne cdo vend te botes po te kesh i fjale te mira per kamunistat te marrin per sociopat :::per te cmendur :::te fusin ne burg ::vetem ne shqiperi dalin akoma ne tele dhe na flasin sikur nuk kane ber gje kunder popullit ::sepse rama ::nano ::berisha jane kelusha komunistash ::: pashe nje emision :: familja e diktatorit te germanise se lindjes ::iku ne ameriken latine dhe cuni u kthye 20 vjet me vone nga frika ::ndersa ne shqiperi femijet e enverit bredhin te lirshem pa frike ::::duket mire kush e drejton vendin :::femijet e spiuneve ::::prandaj nuk do ecim me ramen meten : dhe berishen qe ishte spiuni i enverit ::::turp qe e mbajne veten per shqiptare :::

   Reply to this comment
 34. Naftetar Vjeter May 7, 07:58

  Profesor Mark Marku eshte nje ordiner dhe shkuar ordinerit nje sahan lepires dhe besnik i komisar Sales bashk me fontamasin qe drejton emisjoni jan njere te shitur dhe ordiner deri ne palce.Keta mbrojne kauzen e hajduteve se jane vasal te krimit .

  Reply to this comment
 35. psy May 7, 08:38

  Turp per ty Mark Marku apo i Markosur.T’i thuash tjetrit kriminel duhet te kesh ko.-e t’a denoncosh per krimet qe ka bere,por nervozizmi yt ne keto kohe kur nuk ndihesh as mish e as peshk i politikes,te ka bere te humbesh torruan.Kerkoi falje sa nuk eshte vone…..ndryshe je me i mbaruar se i mbaruari yt Berisha.

  Reply to this comment
 36. ARUSHA May 7, 08:45

  Paskal Milo ka lene vepra te shkruara ndersa Mark Marku eshte vella i Gjin GJINIT dhe la pas fjalet qe e rriten

  Reply to this comment
 37. Analisti May 7, 08:56

  Profesor Milon e njoh qysh ne rinine time. Ka qene model i sjelljes, edukimit dhe qytetarise shqiptare. I shkelqyer ne mesime, i edukuar nga nje familje me tradita.
  Per Markun nuk kam çtë them, pasi ai eshte kthyer ne nje tullumbace e televizorit KLAN, televizor qe sponsorizohet nga krimineli Sali Berisha (vrasesi i Gerdecit dhe 21 Janarit, plus Remzi Hoxhen e te tjerë).
  Tv KLAN (duket edhe nga emri qe perfaqson nje klan kriminalo-mafioz) me emisionin e drejtuar po nga mafiozi Blendi Fevziu, i dyshuari kryesor per vrasjen e gjyqtarit vlonjat Konomi per konfliktin e pronave, eshte bere nje zedhenes i PD-se dhe perçares i popullit shqiptar. Keshtu ai eshte bërë i urryer dhe i pa shikueshëm, veçanërisht me programet e tejpolitizuara te Fevziut dhe programet porno të Canit. Eshte e drejta e çdo shqiptari te zgjedh TV që ndjek.
  Mendoj që njerëz seriozë, gazetare te nderuar duhet te bojkotojne emisionet e shpifura te drejtuara nga njerzit ordinerë (Fevziu e Cani) te TV KLAN. Le te shkojne tek ky Tv, sahalepiresit e PD-se te kallëpit Duma, Hoxha, Cili, Lubonja, Marku e të tjerë dhe te
  kënaqin me programet e tyre ata që i besojnë. Demokracia kështu e ka.

  Reply to this comment
 38. Mark uk May 7, 08:57

  Mjafton te jete i majt kushdo te jete qe nga fshatari e deri te minister ju e duartrokitni edhe sikur tu shaj me cfar ju permban pragu.Ju sikur jeni te gjith beratas qe Osman Gazepi i shante me te pare e te mbram ata te gjith thonin AMEN.Ai zemrue dhe i quajti populli mistrec i Beratit.

  Reply to this comment
 39. I.Troplini May 7, 09:45

  Jane njerez medioker si Mark Marku,, eshte gjuha e denigrimit dhe e urrejtjes,, qe i ka bere shqiptaret te lene pas vetes cdo iluzion, persa i perket “demokracise se PD”.
  Perpjekjet per t,iu imponuar shqiptareve, zhargonin e gomereve dhe mendesine e tyre, kane deshtuar. Ata jane te tejngopur me “politiken” e mashtruesve ordinere, te zbritur nga provinca. Ata dine te bejne ndryshimin, midis se mires e se keqes.
  Shqiptaret e dine, se kush e nxorri kete vend nga kenetat dhe mocalet, nga analfabetizmi 95% i vitit 1944. Nese ata qe mundesuan kete zhvillim, na qenkerkan “kriminele”,,,,,,atehere cfare duhet thene per Sali Berishen dhe klounet e provinces qe i shkojne pas,,,qe vetem e dogjen dhe e shkaterruan kete vend,,,i pergjaken shqiptaret duke i ndare neper “llogore gjirizi”,,,,,i vodhen dhe bene miliardere femijet e tyre.
  Eshte kjo arsyeja e vertete, e “shperthimit” te Mark Markut. Te qenit lakuriq, para nje populli qe nuk deshiron ti degjoje me perrallat e tyre.
  Ata qe kishin shpresa se demokracia, do te ishte nje model suksesi per vendin, iu desh te perjetonin shqiptare si Mark Marku dhe Sali Berisha dhe tu kujtohej ajo shprehja e vjeter,,,,,se nuk behet stan me lepuj.!!

  Reply to this comment
 40. BENI May 7, 10:18

  Edhe une si shumica e komentuesve ,mendoj se Fevziu e padroni i tij rrugac duhet abandonuar me neveri se ata te ftojne per te te poshteruar Paskal Milo ,nje historian i nderuar dhe jo b…lepires si fashisti Fevzi me shoke e si Mark Marku budalla e injorant sa edhe Sali Berisha e pa se sa i paafte ishte dhe e perjashtoi nga radhet e tij me lezet.

  Reply to this comment
 41. Lexuesi. May 7, 10:43

  Sa mire!Si ne nje parade mode parakalojne tipa e karaktere, por qe mund te permblidhen ne tri versione.Ata nostalgjiket e idhujtarise politike qe vete koha i ka harruar.Ata njerez hibride te kryqezuar prej rrenjesh e farerash te trazuar, qe mbanin tituj ,grada, pushtet e pasuri kur vendi ishte pushtuar, dhe gjate tiranise i kishi sherbyer diktatorit per te perfituar, qe kane humbur integritetin dhe shpupurisen pere t’u pastruar nga balta dhe llumi ku kishin jketuarAta te moderuarit qe ruajne integritetin pa u falsifikuar, qe marrin ç’eshte e mire dhe e dobishme nga koha e shkuar, qe nuk i rendon mekati qe kane bere vete me mend e me duar.Demokracia jone eshte ende e fishkur, e turbulluar nga mashtruesit injorante a te shkolluar,por ia vlen per ta jetuar se e verteta nuk mundet te fshihet nga feudo-komuniste-demokrate-shkerdhatet e korruptuar duke mashtruar me shpellarizmat berishiste kete popull te shperdoruar, te mjeruar.Keto tri kategori i shohim lehtesisht nga menyrat se si e njejta gje me disa standarde ketu eshte komentuar

  Reply to this comment
 42. marina May 7, 10:45

  Me cfare te drejte flasin ne emer te popullit keta gagacet, qe mbeten ne ekranet e televizioneve,turp qe u ka ngel ora ne vend,por kur stepunon truri meresh me te tilla gjera.

  Reply to this comment
 43. Aliu nga Selenic May 7, 15:42

  O Nastradin.!Ore burre(me fale se te rendova me ket fjale.) se grushti eshte simbol i Skenderbeut dhe jo simbol i komunizmit.Kee une e them per shqiprate., dhe jo per ruset. Natyrishte qe ate e kan perdorur komunistet ne ter boten dhe munde ta perdorin perseri.Pore kjo per ne shqiprate e ka origjinen e vet te haroi yne kombetar te Skenderbeu.
  Juve tashme nuk ju pelqen ase Skenderbeu me sa duket me qens Enver Hoxha e ka ngritur ne pjedestal Heroin ton kombetar e tani edhe skenderbeu juve u “duket” Komuniste.
  Ore derzi simbolin e keti bashkim une e kame mesuar qe ne fillore nga historia e skenderbeut.
  Tani juve keni shume probleme. Juve arritet deri atje sa te hiqeni tapetin e kuqe teke varrezat e deshmorve dhe te vendosni tapetin blu. Po me sa duket juve u vete mendje qe edhe flamurin me ngjyre te kuqe e pasken “bere” komunistet. Po flamuri me ngjyre te kuqe eshte flamuri i Skenderbeut i qe simbolizon gjakun e popollit shqiptar dhe te atyer qe rane per liri more mjerane po kaqe poshte keni arritur se edhe gjakun tuaj kerkoni ta beni blu se mose valle eshte edhe gjaku i trupit tuaj simbol i komunizmit.
  Sa turpe. Me keto injorante kurre shqiperia nuk munde te behet.Ne vend qe te merremi me probleme te rendesishme per te shtyre zhvillimin ekonomik perpar, juve ka 23 vjet vazhdoni te merrni her me Enverin, here me komunistat , here me grushtin.Popop sa turpe.Po ku keni turp juve more mjeran.Po te kishte tur ai Berisha qe fotot e tije vozisit me femijet e Enverit sote ase emrin ne goje nuk do t`ja zinte.Po perse ka fytyr njerzore Berish.Jo aqe sa ka qeni fytyre njerzore aqe ka edhe Berisha e soje e sorollopi juaj.

  Reply to this comment
  • merobaze May 7, 22:35

   Aman o Liu Miku ne DITA se na bere te qajme me denese per Skenderbeun dhe grushtin e tij komunist ne Kohen e Qepes te Sulltan Mahmudit.

   Meso dhe beso tek nastradini se nderimi me grusht komunist u propozua per here te pare nga bolsheviku Trocky ne vitin 1917 per te bere dallim nga nderimi i ushtareve te Carit me gishtat e shtrire tek themthi i kokes dhe u miratua nga Sovjeti Suprem i Partise Bolshevike te Leninit ne vitin 1918 si nje simbol i Fuqise dhe Pushtetit Komunist ne Rusi dhe sa per dijenine tende Stalini ka qene kunder pikerisht sepse ky propozim vinte nga armiku i tij Trocky, te cilin me pas e vrau pabesisht ne Meksike.

   Hitleri me pas me te njeten ideollogji perdori doren e tij te shtrire perpara dhe kryqin e thyer nacional-socialist per te simbolizuar pushtetin e tij diktatorial.

   Prandaj edhe dallimi midis komunizmit dhe fashizmit eshte fare i vogel, pothuaj nuk ka dallim aspak, sepse jane ideollogji qe kane lindur nga barku i te njejtes nene dhe ajo quhet Diktature.

   Reply to this comment
 44. Vëzhguesi F May 7, 16:41

  Nuk dua te perseris, por dhe per kete faqe kam te njejtin mendim qe kam shprehur ne komentin tim ne faqen ku deklarohet spurdhiaku dhe bythepambuku i bllokut, i biri i ish antarit te Byrose politike dhe ministrit te Emnver Hoxhes, avokat leshi Spartaku prej Zagorie. Ndersa Mark Marku? Eshte kohe e humbur te merresh me memecin e Berishes qe i paska ardhur goja.

  Reply to this comment
 45. MARKO May 7, 22:06

  DELETED

  Reply to this comment
 46. MARKO May 7, 22:29

  Te fyesh nje historian te nderuar si zoti Milo, çfare mund te jesh perveçse jashtqije si Mark m..? Nuk nevoje per deleted edhe aq sa i kam thene e ka kompliment.

  Reply to this comment
 47. aaa.bbb May 8, 11:07

  Marku eshte nje spiun dhe per te larguar vemendjen ,mundohet te tregohet si anti komunist,shkolle kjo berishjane.njeri i neveritshem dhe jo rastesisht eshte lezhian .Preqi .marku. franga jfrroku.lesi etj te gjithe te nje shkolle jane .kane te njejten damke spiuna.

  Reply to this comment
 48. Meno May 8, 11:35

  Fevziu ka marre pjesen me te keqe te punes se sigurimit. Z. Fevzi prej kohesh, ndoshta me porosi te dikujt, ka krijuar nje kontigjent ish bashkepuntoresh te organeve te sigurimit me te cilet zhvillon “analiza” sirtuatash. Ketyre u ka bashkangjitur edhe nje ish djal te bllokut qe ka qene ne burg por qe nuk eshte edukuar. Ne kete tollovi injorantesh, intrigantesh, e njerezve pa moral, ne formen e nje intelektuali letyre ne sherbim te kujdo qe i hedh nje kocke, thirret edhe Marku i Markajve. Por qe te harrinte deri sa te poshtronte nje intelektual te formuar kurr se kam besuar. Po a nuk e kuptoni more zotrinj Fevziu dhe Marku qe historia nuk behet me llafe ne ere, sharje, serviliama e shpifje pa asnje baze. Po more mjeran intelektuale a e dini ju se Enver Hoxha eshte i pasqyruar ne Enciklopedite e ndryshme per me shume se 40 vjet? Po a mendoni ju se broçkullitjet tuaja injorante do te zene vend ne pjedestalin e letrave, siç doni apo nuk doni ju, ka zene vend Enveri? Po me thjesht dua tju pyes, a besoni vertet se ju jeni dikush qe duhet tu degjoje njeri. Ju keni qene dhe jeni sejmene te nje turkoshaku pa mend. Prandaj beni mire te ktheheni ne rrugen e Zotit. Ne rrugen e se vertetes sado e hishur te jete ajo. Boll me me pallavra se kemi 25 vjet te vazjhdojme te degjojme vetem shpifje e genjeshtra.

  Reply to this comment
 49. njeriu jo i verber May 8, 12:00

  njerezit duhet te afrohen per sa i perket historise e cila duhet te shkruhet e vertete nga historianet, e jo nga politika.
  eshte turp e
  te fyesh luften nacional clirimtare,me logjiken se sistemi i komunizmit vra e preu eshte turp i madh dhe njesoj te besh logjiken se aspirata per demokraci eshte kriminele se solli korrupsion,oligarke e pasuri te politikaneve te korruptuar.
  eshte turp per markun,si pedagog i UT, si intelektual qe fyen historianin milo,dhe qe mban nje qendrim amoral per lufen nac-cl.
  lavdi partizaneve ,deshmoreve te luftes.
  lavdi komandantit te luftes enver hoxha, megjithes ish diktator,por eshte pjesa e historise me te lavdishme shqiptare,duan apo jo,MARKU.
  nderimi per luften eshte detyrim njerezor e krenari kombetare e aq me teper inelektuale.
  sa bukur kur ndegjoj kengen e perlotem…
  …….
  per cdo vit nentori.
  lule mbledhim ne.
  lule more trima.
  qe rate per atdhe….

  Reply to this comment
 50. pelivan May 8, 13:40

  … Dy krah,jane te shkretet,
  I majte dhe i djathte!
  Pse vhtes i themi :
  ” Njeri krah,t’u thafte!”

  Reply to this comment
 51. Durresi May 8, 14:49

  Clidhje ka enveri me luften, o maskarenj.heronjte rane per liri, jo per komunizem.

  Reply to this comment
 52. mimoza May 8, 20:20

  E vertete eshte qe heronjte rane per liri dhe jo per komunizem dhe enverizem.

  Reply to this comment
 53. tiransi May 8, 21:29

  ijnoranca ka aritur kulmin kur krahasohet propfesor milua qe eshte ritur ne mes te librave me markun qe eshte ritur ne shpelle me dhit e egra

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim