“Karl Marksi do të ketë hakmarrjen e tij, ja kush po e vret kapitalizmin”

February 28, 2018 18:21

“Karl Marksi do të ketë hakmarrjen e tij, ja kush po e vret kapitalizmin”

“Kapitalizmi është vjetëruar dhe ngritja e korporatave gjigante të teknologjisë dhe inteligjencës artificiale do ta vrasin fare këtë sistem” – thotë ish-ministri grek i Financave, i zhurmshmi dhe “skandalozi” Varoufakis. (kliko KËTU)

Ai u bë i famshëm kur ishte ministri i Financave në Greqi për guximin që tregoi për t’iu kundërvënë Brukselit dhe Berlinit për masat shtrënguese për vendin e tij për shkak të borxhit.

Sot, Janis Varoufakis i është rikthyer profesionit të tij si profesor në shkencat ekonomike dhe në një leksion të mbajtur së fundmi në Londër, tha para studentëve se kapitalizmi po vdes dhe goditjen fatale do t’ia japë pikërisht ajo që konsiderohet si e ardhmja e ekonomisë; teknologjia.

“Sa herë që kërkoni për diçka në Google, ju kontribuoni në rritjen e kapitalit të Google dhe kush i merr në fund të ardhurat? Google, jo ju! Pra, sot nuk ka asnjë dyshim që kapitali po prodhohet nga shoqëria, por përfitimet po privatizohen dhe kjo, me inteligjencën artificiale do të marrë fund. Kjo teknologji do të shkatërrojë më shumë vende pune nga sa do të krijojë dhe pikërisht në këto moment, Karl Marks do të ketë hakmarrjen e tij ndaj kapitalizmit”, deklaroi Varoufakis.

Shumë gjëra thuhen vitet e fundit për Karl Marxin. Por, pak njerëz kuptojnë kritikën e mprehtë të tij.

Shumica e njerëzve mbajnë mend vetëm parashikimin radikal të këtij ekonomisti se kapitalizmi në mënyrë të pashmangshme do të zëvendësohet nga komunizmi.

Marxi mund të ketë gabuar për disa gjëra, por shkrimet e tij (shumë nga të cilat janë shkruar para Luftës Civile Amerikane) parashikojnë saktësisht disa aspekte të kapitalizmit modern, që nga Recesioni të Madh e deri te iPhone.

Revista Rolling Stone shkruan se analiza e Marksit për kapitalizmin i ka përshkruar shumë saktë para më shumë se 100 viteve ato që po na ndodhin sot.

Marksi duke u moshuar

Natyra kaotike e kapitalizmit, e prirë drejt krizave, ishte pjesë e rëndësishme e shkrimeve të Marxit.

Që nga Depresioni i Madh e në vijim, ky cikël është duke ndodhur para syve tanë.

Tendenca e pamëshirshme për fitime solli dekadat e thellimit të pabarazisë.

Ne SHBA e tërë fasada e kredidhenies u shpërbë, ashtu siç e parashikoi ne detaje Marxi.

Ai paralajmëroi se tendenca e kapitalizmit me kalimin e kohës do të çojë në atë që ai e quajti “oreks johuman, të sofistikuar, të panatyrshëm dhe imagjinar per produkte”.

Duket e ashpër por mënyrë e saktë kjo për të shpjeguar se edhe kur gëzojmë luks të madh, ne ende nxitemi nga nevoja konstante për të blerë shumë e më shumë gjëra.

Ta marrim si shembull telefonin iPhone 5S. A është vërtetë shumë më i mirë se iPhone 5 që e keni pasur vitin e kaluar, ose se iPhone 4S një vit para kësaj? A është ajo nevojë e vërtetë, apo e trilluar?

Mega-korporatat krijojnë fushata reklamuese me idenë se duhet të shkatërrojmë produktet dhe të mirat ekzistuese pa asnjë arsye per te blere te tjera te sapoprodhuara.

Idetë e Marxit në lidhje me mbiprodhimin, e çuan atë në parashikimin e asaj që njihet si globalizim – përhapja e kapitalizmit në të gjithë planetin, në kërkim të tregjeve të reja.

Kërkimi i pamëshirshëm për tregje të reja dhe punë të lirë, si dhe kërkesa e pandërprerë për më shumë burime natyrore, janë bishat që kërkojnë vazhdimisht ushqim.

Kjo mund të duket si gjë e qartë tani, por Marxi i shkroi këto fjalë në vitin 1848, kur globalizimi ishte më shumë se një shekull larg.

Marxi argumentoi se fuqia e tregut do të centralizohet në firmat e mëdha të monopolit.

Më vonë, në shekullin e XX, trendi i parashikuar nga Marxi nisi të përshpejtohet. Sot, dyqanet e vogla janë zëvendësuar me shitore të mëdha monolite, si Walmart; bankat e vogla komunitare janë zëvendësuar me bankat globale, si JP Morgan Chase; ndërsa fermat e vogla janë zëvendësuar me ato të mëdha, si Archer Daniels Midland.

Bota teknologjike, gjithashtu po centralizohet, me korporatat e mëdha që thithin ato fillestaret sa më shpejtë të jetë e mundur.

Kur ai argumentoi tatimin mbi të ardhurat progresive në “Manifestin Komunist”, asnjë vend nuk ka pasur një të tillë. Tani, nuk ka pothuajse vend pa tatimin mbi të ardhurat progresive.

Kritika morale e Marxit ndaj kapitalizmit dhe veprat e tij meritojnë vëmendje.

Siç ka thënë Heilbroner: “Ne i kthehemi Marxit, jo pse ai është i pagabueshëm, por sepse është i pashmangshëm”.

Sot, në botën e pasurisë dhe varfërisë së madhe, ku 85 njerëzit më të pasur kanë më shumë pasuri se tre miliardë njerëz të planetit, fjalia e famshme e Marksit ende nuk e ka humbur potencën e saj: “Punëtorë të botës – bashkohuni: nuk keni çfarë të humbni, veç zinxhirëve tuaj”.

a.s. / dita 

February 28, 2018 18:21
Komento

83 Komente

 1. OKB-SHBA February 1, 07:07

  Ne OKB-SHBA tregohet:

  Per pasaniket barkderra Marksi shkroi KAPITALIN dhe i mesoi si te ruajne dhe shtojne LEKAT e tyre .

  Per proletaret barktharre dhe brekecjerre shkroi MANIFESTIN KOMUNIST qe t’ibente akoma me te varfer dhe me te mejruar se me pare.

  Reply to this comment
  • ben chicago February 1, 14:12

   ti mor nastro ,okb ,shba ,je nje devolli i trashe,qe ke provuar te mirat e burgut ku ke qene

   Reply to this comment
   • Eno July 3, 00:36

    Ti karagjoz pse ofendon devollinjte.koke bole

    Reply to this comment
   • Bushi February 28, 19:20

    Ky OKB e SHBA,qenka koqe gomari. Aq sa njeh gomari muziken aq njeh edhe ky monster, Marksin.Marksin e njehe dhe e vlereson gjithe bota perparimtare.

    Reply to this comment
    • ELIOT March 1, 17:03

     HA HA HA FOLEN DEBILAT NGA SHQIPERIA … MARKSIN AS SE NJEH BOTA …VETEM DISA KOMUNISTA QE I LA HITLERI NE JETE QE E NJOHIN … NE EUROPE AS SE DIN KUSH ISHTE MARKSI ENGELSI …. NJE HERE FOLA ME DISA SHOKE PUNE …FRANNCEZE ..PER KETO TRIMAT E GREKUT . DHE MA PANE SI TE HUMBUR …KUSH ESHTE KY MARKSI CFARE KA BERE PER NJEREZIMIN……????? ASGJE VETEM TEORIE ..DHE ENDRRA … EDHE NASTRADINI ISHTE ME I NOHUR SE MARKSI ..SE NASTRADINI E PARASHIKOJE TE ARDHMEN DHE DOLI MARKSI … E ENDERROI DHE SDOLI ASGJE .. KAPITALIZMIT PO I VJEN FUNDI …HA HA HA HA HA HA HA HA ..SA IDIOT ..POR KOMUNIZMIT I ERDHI FUNDI ME KOHE MOR KOQE GREKU … LE TA GJEJE KOMUNIZMIN ME KOREN DHE MADURON …. KY QENI QE PO VDESIN POPULLI PER BUKE ..NE KAPITALIZEM I NBUSHIN FRIGOT DHE KANE NGA 3 VETURA NE SHQTEPI …. KU ESHTE KAPITALISTI BILL GAITE .DHE KU ESHTE MARKSISTI GREK … BENI EQUACIONIN…

     Reply to this comment
   • Standard March 1, 12:00

    Ka te drejt ky Djali i OKB-USA-as!!!!

    Marksi, dhe teorit e tij, mund te shpjegohen vetem me Barcaleta te atij lloji……….te perseritura nga venpunesit vegjetues dhe te korruptuar te organizates me te Korruptuar ne planet- OKB/UN.

    Edhe “qenit” kur i edhi ngordhja…..keto lloj barcaletash tregonte tek dera e kishes!!!

    Reply to this comment
  • Çiçi January 4, 01:34

   Edhe Gazeta e xhihadisteve komuniste Zeri i Popullit kishte te drejte.

   Reply to this comment
  • axhimi January 5, 20:48

   a bravo te koftë se rrush me menë qenke. okb-shba

   Reply to this comment
  • Lisi March 1, 08:54

   Gjeniali Karl Marks edhe i vdekur i bën copë e thërrime kundërshtarët e tij !
   Marksi nuk luftohet me anekdoda banale .
   MANIFESTI dhe KAPITALI nuk përjashtojnë njëri-tjetrin , ato plotësojnë njëri- tjetrin dhe janë thelbi i marksizmit !

   Reply to this comment
 2. OKB-SHBA February 1, 07:12

  Ne OKB-SHBA tregohet goje me goje:

  Per pasaniket barkderra Marksi shkroi KAPITALIN dhe i mesoi si te ruajne dhe shtojne LEKAT e tyre qe te beheshin me te pasur se me pare .

  Per proletaret barktharre dhe brekecjerre shkroi MANIFESTIN KOMUNIST qe te bente Kllasen Puntore akoma me te varfer dhe me te mjeruar se me pare.

  Ne nje leter motra e Karl Marksit i shkruante e trishtuar:

  “Gezohem shume per publikimin e librit tend KAPITALI por si nuk vure pak KAPITAL per vete o vellai im i vorfen?”

  Reply to this comment
  • antonio February 2, 14:49

   O OKB-SHBA!
   Po kaq KOQE GOMARI paske qene sa nuk di qe nuk thuhet GOJE ME GOJE se quhet gojore,por goje me vesh!!!

   Reply to this comment
   • Zogist NGA shenaumi January 4, 12:02

    Efendi. Kumandar nasrudini. Marksi. Nuk. Ishte komunist. Marksi. Nuk. Ishte. Marksist.Efendi perse. Popujt. E. Duan. Dhe po e kerkojne .marksin?mirpresim leksionet e tua si ballista prisnin rakine e pulat ne kohen e luftes.

    Reply to this comment
  • mirel February 28, 22:46

   Lere se na mbushe mendjen.
   Kujton se Evropa eshte amerikoqe dhe nuk merr vesh nga jeta

   Reply to this comment
 3. jorgo February 1, 09:50

  Sado largpames te kete qene Marksi ne fushen e ekonomise dhe zhvillimit teknologjik,realitet qe vetem konkretizohet ne çdostad te zhvillimit te shoqerise,AI nuk i u afrua dot progresivitetit te makuterise HUM-ane,si faktor vendimtar ne polarizimin e tejskajshem te shoqerise se sotme,por qe pashmangshmerisht ne nje pike vlimi te varferise se tejskajeshme mund qe te vertetoje nje cikel te ri te tezave te tij.Me i verber eshte jo domosdoshmerisht AI qe nuk lexon rrjeshtat e daktilografuar,por AI qe nuk do te lexoje te pashkruaren por te nenkuptuaren ne rrjeshtat e bardhe.

  Reply to this comment
 4. qytetar i thjesht February 1, 13:29

  Marxi eshte llogjika me e madhe e te te gjtghe kohrave .Ai ishte gjigandi qe studjoi ligjet e zhvillimit te njerzimit ,i pa hariteshem pa le i kapercyshem.Deri ne detaj ka pershkruar ato dhe ecurin perderi, jo vetem ne ditet e sotme, por edhe te se ardheshmes te shoqerise njerzore.Heilbroner ka then,”ne i kthehemi Marksit jo se ai eshte i pa gabushem por se eshte i pa shmangshem”.Me thjesht,troc, nuk i shmange dot se ai eshte i pa gabushem.Por megallomania e sociologeve te sotem kapitalist nga interesi apondoshta injoranca ,ka devijuar nga doktrina Marksiste,ndaj dhe e cuan Boten ne recesion.Marksi duhet lexuar e kuptuar dhe patjeter duhet vepruar konform sipas doktrines tij nga drejtuesit e shteteve, pa patur frik se i akuzojn per Marksist ,te cilin emer e kan idetifikuar me gogolin

  Reply to this comment
 5. rezi February 1, 21:42

  Nuk është se nuk e kanë lexuar Marksin, por e interpretojnë sipas interesave të tyre. Tezat e Marksit janë aktuale edhe sot. Para ca kohësh universitetet suedeze kërkuan me ngulm që tezat e Marksit të futen si lëndë universitare për të kuptuar ngjarjet që po ndodhnin në botë. Arsyeja që teoria e tij është aktuale dhe nuk mund ta shmangësh, është se ai e bëri analizën e kapitalizmit si sistem duke u mbështetur në materializmin dialektik e historik, koha ka vërtetuar se materializmi historik është më pranë së vërtetës se idealizmi historik.

  Reply to this comment
  • Drita January 4, 01:18

   S’e di ku e ke degjuar kete me universitete suedeze, por shumica absolute e universiteteve perendimore qe merren me ekonomi politike apo lende te ngjashme e ka me detyrim studimin e Marksit. Ndaj keta suedeze qenkan te vonuar.

   Reply to this comment
 6. nick February 1, 23:39

  Marksi thote qe ne fazen è fundit kapitalizmi do dominoje nepermjet luftes e fuqise militare.Po te mendosh se ia nisi per letersi,vazhdoi per filozofi e shkroi libra cilesore mbi maredheniet ekonomike,se 24 vjec ishte drejtor gazete e 26 shkroi doreshkrimet e 1844,sidomos kapitulli fantastik mbi parane dhe spekulacionin,i bie tá quash me modesti Gjeni.Nastradin behesh tere diten,por Marks mbetesh ne histori.

  Reply to this comment
 7. katarakti February 2, 09:47

  Marksin e kana cilesuar si Profetin e Fundit mbi Dhe. Analizat e tij mbi kapitalizmin jane tejet te sakta, pour zgjidhjet e propozuara te gabuara.

  Reply to this comment
 8. arben kasmollari February 2, 10:03

  Marksi eshte me i madhi i te gjitha kohrave,TEORITE e tij jo vetem sot por deri ne infinit do te jene te pa gabueshme. Ai ishte dhe eshte pena me sakte e njerezimit.Ne vepray e tij kuptohet qarte dhe bukur ,se njeriu eshte kapitali i vetem me i cmuar se cdo gje tjeter, JU DO THONI SE UNE JAM MARKSIST POR GABOHENI KOHA DO TE VLERESOJE/

  Reply to this comment
 9. babo February 2, 10:10

  Kujt nuk i pelqen bolliku i kapitalizmit ku edhe punetori ka makine dhe shtepine e tij le te kujtoje si jetonim ne ne Shqiperine socialiste te Enverit e Marksit ose le te shkoje ne Kore, Kube dhe te ushqehet me krimba………………………..

  Reply to this comment
  • ZHELEFINA January 5, 09:46

   Babo,je edhe me i vogel se nje liliput,per te dhene mendime ne kete forum !

   Reply to this comment
   • Eris February 28, 22:17

    Hahaha “cdo punetor ka shtepine e tij…” ??? Vertet???? Rrofte mendja e ndritur e babos!!!

    Reply to this comment
  • Xha Brahua March 2, 15:52

   “babo” kur nuk ke arsimin perkates mos u fut ne debate, ti edhe disa injorante te tjere qe nuk njohin ligjet e ekonomise te thena nga Marksi dhe qe studjohen edhe sot ne te gjithe universitetet boterore te ekonomise.

   Reply to this comment
  • Peza March 3, 03:36

   O babo!
   Kujt nuk i pelqejne e dete e Marksit,le te shkojne e te jetojne ne te gjithe veriun e Shqiperise ku mijra familje jane te ngujuara nga gjakmarrja!
   Burrrat nuk i kane se fshihen nga gjaksit dhe rrojne neper shpella,femijte nuk shkojne ne sholle,pune nuk kane,ndihme ekonomike u japin sa te 1 jave buke thate ,token nuk e punojne dot,vec mbajne ndonje pule!
   Drita e uje nuk kane,libra jo,lodra jo,e per cfare jetojne keta njerez,ndonese lirine e fjales e kane shume,por nuk kane gje ne traste se!
   Te mos flasim per te martuar femijet se tek te ngujuarit as jep e as merr njeri me se shkon per lesh!
   Ja ky eshte kapitalizmin qe ka shkruar Marksi,o koqe kandari!

   Reply to this comment
 10. Horri i Bulevardit February 2, 11:03

  Marksi e dinte se njera nga teorite e tij do binte, prandaj nxorri dy teori, Kapitalin dhe Manifestin.
  Por Marksi ka menduar edhe per teorine e trete, ate qe sot zbaton Kina.
  Sido qe te jete, Marksi mbezet me i madhi, te tjeret mbas tij si Lenini apo ndonje tjeter jane harruar.
  Per mua mbas Marksit, i pazevendesueshem esjte edhe Ten Siaho Pin, nje gjigand i ekonomise se tregut.
  Edhte teoria e tij, qe Kina sot eshte bere nje superfuqi.

  Reply to this comment
 11. pellazg 100% February 2, 12:05

  Teoria e Marksit është e pashmangshme, por a është e vërtetë që çdo rend shoqëror ja lë vendin një rendi tjetër shoqëror vetëm me luftë? Kjo ngelet për tu parë.
  Shpresoj që njerëzit ti kthejnë sytë dhe vëmendjen tek nëna natyrë. Ajo ka miljarda vjet që ekziston kurse njeriu shumë më pak. Duhet gjetur ekuilibri që kinezët e kanë zbuluar gati 10 mijë vjet më parë (tao) dhe jetojnë në harmoni me të.
  Të pasurit me dëshirë duhet të shpërndajnë pasurinë te të varfërit që të gjendet ekuilibri, pra që të mos arrijë lufta. Të pasurit duhet të shpërndajnë pasurinë për vetëmnbrojtje, pasi nuk ka ushtri e polici që të fitojë luftën me popullin, sidomos kur ai është i uritur. Shembujt në historinë e njerëzimit janë pa fund.

  Reply to this comment
 12. Bocari February 2, 13:04

  Nje korigjim, 10% e popullsise, zoteron 90% te pasurise ne bote.

  Reply to this comment
 13. Pëllumb zaimi February 2, 13:16

  Marksi ka qënë dhe do të mbetet gjigand i mendimit politik dhe ekonomik. Mjafton vetëm teza “marksizmi nuk është dogmë por udheheqje për veprim” që bota të lëvizë sipas teorisë marksiste… Në të gjithë globin vetëm njëri e ka sharë marksin. Një katundar viçidoli. Mua me vinte për te dhj…kur shtataniku shpellar shante gjigandin e mendimit civilizues !? A e gjeni dot sharësin? Kush e gjen ka nje te qerasur me sa “bishta” të dojë?

  Reply to this comment
 14. Bilal camurri February 2, 14:33

  Marksi ka qene dhe mbetet nje demagog ne filozofi dhe utopik ne parashikimin e procesit te zhvillimit te shoqerise njerezore.Pa qene ne gjendje te njohe “tullen” e ndertimit te shoqerise njerezore, njeriun, si qenje biollogjike ai eshte ideatori dhe projektuesi i sistemeve gjakatare staliniste dhe enveriste.Projektoi nje regres ekonomik te planifikuar te tullonit dhe triskave,shembja e te cilave solli ne pushtet bishat e shoqerise se shpellave te vicidolit.Jam i nje mendimi me komentuesin qe cileson projektuesin gjenial te ekonomise moderne Teng Hsjao Pingun.Pikerisht ate floririn e vogel,qe bashtua i Gjirokastres mezi priste te shihte ne litar,por qe i hengri mune.

  Reply to this comment
 15. Billy February 2, 15:23

  Marksi ka thene se faza e fundit e zhvillimit te kapitalizmit do te sjelle pashmangerisht komunizmin. Pra, ne komunizem kalohet,vetem nga kapitalizmi i zhvilluar.
  Po Shqiperia, ku ishte me 1945, kur ju fut socializmit. Socalizmi, habit edhe vet Marksin.
  Shqiperia ishte ne feudalizem, ose me poshte akoma. Ne bujkroberi. Keshtuqe ajo epoke, nuk ishte dhe nuk perputhej askund me komunizmin e Marksit. Teoria e Enverit, ndertojme komunizmin ne kushtet e Shqiperise, ishte teresisht e gabuar.
  Ose teoria se eksperienca e Shqiperise, provoi dy gjera.1-Se komunizmi mund te ndertohet edhe duke kapercyer etapat dhe 2- Komunizmi mund te ndertohet edhe ne nje pjese te vendeve, ose dhe ne nje vend te vetem.
  Te dyje keto teori, jane ne kundershtim me Marksin, i cili theksonte: Bota do te kaloje ne komunizem njekohesisht ne te gjithe boten, ose te pakten ne mbi 75% te saj. Dhe 25% nuk mund te ishin vendet me te zhvilluara kapitaliste, por ato ku kapitalizmi ende nuk kishte arritur fazen e tij me te larte te zhvillimit.
  Ne kete kuptim, jane te shumte filozofet e sotem, qe predikojne se teoria e Marksit, per pashmangshmerine e kalimit nga kapitalizmi ne komunizem eshte gjithmone ne pritshmerine e viteve qe vijne.
  Po lere,ti o zoteri. Po nuk e pate lexuar Marksin, nuk e kupton kete qe kam shkruajtur ketu. Po Enveri e lexoi Marksin? E lexoi, po e intepretoi sipas deshires se tij…

  Reply to this comment
  • Horri i Bulevardit February 2, 15:47

   Enveri as se ka kapur me dore kapitalin e Marksit, Enveri vetem zbatoi metoden e Stalinit, qe ju duk me e sigurta, se te zbatonte Marksin Enveri, duhet te linte qe te zhvillohej kapitalizmi si koncept, qe do te sillte pashmangerisht, klasen puntore, qe do te bente revolucionin.
   Enveri keto faza i tejkaloi, duke besuar se teoria e stalinizmit,jep rezultatin qe ai te mbetej ne pushtet pa kundershtare reale.
   Marksin Enveri e permendte vetem per te treguar se ishte mendimtar i madh.

   Reply to this comment
   • Axhimi January 5, 21:15

    allahile shka koqet e përmene Enverin .Je i sinqert vetëm në një fjalë-që e quan vetin horr.
    Marksi është një shkenctarë por në lamin tepër te vështirë diri atëherë por edhe sot në shkencat shoqrore ekonomike ,të cilave ua zbuloi për herë te parë në mënyre shkencore ligjet e zhvillimit,duke u nisur dhe studijue materializmin historik përmes vepres së tij dhe Engelësit- Kapitali .pas kësai ai nuk ” parashikoi” por në baz të ligjeve të zhvillimit materialist ishin përmbysur sistemet e vjetra dhe shifte në bazën materiale te zhillimit edhe përbysjen e vet kapitalizmit.Zhvillimet shoqrore të kohes -revolucionete 1848 dhe sidomos komuna e Parisit 1871 i dhanë sinjale se edhe ndërgjegja e shoqërisë do te mund te shtynte proceset më shpejt .Por ato procese janë te determinuara nga zhvillimet materjale të shoqëris njerëzore dhe jo nga ndërgjegja.
    Marksi
    do jetë gjithëmonë si Darvini i sitemeve biologjike dhe Ajnshtajni i Relativitetit në fizikë shkenctari i zhvillimeve sistemore politike te njerëzimit dhe i ndryshimeve të tyre.

    Reply to this comment
 16. Pac Martini February 2, 16:23

  Kte teori mbeshteste dhe Zef Mala ,prit gomar te dalin bar, po cila klase puntore u krijua per 23vjet .

  Reply to this comment
  • Horri i Bulevardit February 2, 17:52

   Duhet te dish se kush ka qene Zef Mala, ne rradhe te pare, ka qene ai qe social-komunistet italiane, ja kerkuan Enver Hoxhes me ngulm, per ta patur si nje ideator ne PKI.

   Reply to this comment
 17. Zani January 4, 01:20

  Arsyja tjeter pse vlezerit Shkami nu e donin Esat (Aleksandër) Dushajn per dhender eshte fakti qe ky i fundit njihej si pederast ne Angli.

  Reply to this comment
 18. SHAMIKUQJA January 4, 02:03

  A do te thoni se Marksi ishte me i mencur se Sali Berisha ? Gaboheni !

  Reply to this comment
 19. mano mano January 4, 02:23

  PER TUFEN E BUDALLENJVE TE PASHERUESHEM:
  Ketu poshte do te gjeni dy ( nga mijera shkrime ) shkrime qe tregojne se populli gjerman e vlereson Marksin si njeriun e trete gjerman me te madh te te gjithe koherave dhe nje shkrim tjeter qe tregon se votimi i bere ne bote ( ne 82 shtete ) e nxjerr ate si filozofin me te madh te botes.
  FILOZOFI ME I MADH I TE GJITHE KOHERAVE
  Marx wins BBC In Our Time’s Greatest Philosopher vote

  13 July 05,

  LONDON – If you had ever pondered the political leanings of BBC Radio 4 listeners, the vote is now in as Karl Marx was nominated as the Greatest Philosopher of all time.
  The German philosopher and socialist topped the poll of 20 of the best known, most respected and influential philosophical thinkers.
  With 28% of the 30,000 votes cast, Marx, who was championed by author and journalist Francis Wheen, came out as the clear winner.
  Marx, who lived in London for many years and based his study of capitalism ‘Das Capital’ on some of his experiences of industry Britain, had more than twice as many votes as his nearest rival Scottish philosopher David Hume.
  Hume, who picked up 12.7% of the vote, was championed in the poll by philosopher and author Julian Baggini.
  Coming in third was another German, Wittgenstein, who was championed by Jonathan Sachs and nominated by, among others, Will Self. Wittgenstein garnered 6.8% of the vote.
  In Our Time, presented by Lord Melvyn Bragg, ran the online poll over a period of five weeks and attracted more than a million hits to its website.
  The programme will be devoting tomorrow’s July 14 edition from 9.00-9.45am to a discussion of Marx and his ideas.
  The poll sparked a wide-ranging debate with everyone from celebrities to newspapers getting involved.
  The Guardian came out in favour of Kant; The Economist, Hume; and The Independent Wittgenstein, then changed its mind, playing on Wittgenstein’s famous change of philosophical position.
  BBC Radio 2 DJ Terry Wogan backed Marcus Aurelius; Anne Robinson nominated Nietzsche; Mariella Frostrup came out in favour of Kierkegaard; Stephen Fry nominated Plato; and John Humphrys French footballer-turned-actor Eric Cantona.
  The 20-strong shortlist was decided after a first round; those with the highest number of votes went through to the next round where they had a specialist advocate, an expert academic who put the case forward for voting for that particular philosopher.
  The final stage of the vote began on June 6 when listeners were able to vote for a philosopher from the final shortlist via the Radio 4 website. The vote ended at midnight on July 7.
  Since the vote started, the MP3 downloads for ‘In Our Time’ have increased by 50%. The programme now records 30,000 downloads a week. Half of all downloads across BBC Radio are from the programme.
  Before the vote, the ‘In Our Time’ website was getting 150,000 hits a week, that rose to 300,000 during the vote and has settled to around 220,000 a week now. ‘In Our Time’ is currently the most popular Radio 4 programme on the internet after ‘The Archers’.

  Nominee % Accepted votes
  1. Marx 27.93%
  2. Hume 12.67%
  3. Wittgenstein 6.80%
  4. Nietzsche 6.49%
  5. Plato 5.65%
  6. Kant 5.61%
  7. Aquinas 4.83%
  8. Socrates 4.82%
  9. Aristotle 4.52%
  10. Popper 4.20%

  MENDIMTARI I MILLENIUMIT ( Karl Marx )

  Friday, October 1, 1999 Published

  World
  Marx the millennium’s ‘greatest thinker’
  Karl Marx: Controversial revolutionary ideas
  Revolutionary writer Karl Marx has topped a BBC News Online poll to find the greatest thinker of the millennium.
  The nineteenth century writer won September’s vote with a clear margin, pushing Albert Einstein, who had led for most of the month, into second place.
  Millennium
  The top 10 included philosophers Immanuel Kant and Rene Descartes as well as twentieth century scientist Stephen Hawking.
  The vote was the ninth of BBC News Online’s monthly Your Millennium series. In October you can vote for the greatest explorer of the last thousand years.
  To inspire you, two record-breaking British explorers, Brian Jones and David Hempleman-Adams, have contributed their personal top-10 lists.
  Karl Marx is probably the most influential socialist thinker to emerge in the nineteenth century and one of the founders of communism.
  Although dictatorships throughout the twentieth century have distorted his original ideas, his work as a philosopher, social scientist, historian and a revolutionary is respected by academics today.
  Karl Heinrich Marx (1818-1883) was born into a middle-class family in Germany, but he became a revolutionary in Paris, Brussels and London.
  He met the like-minded Friedrich Engels (1820-1895) in France. Together they wrote The Communist Manifesto, which outlined the theory of the class struggle. Marx was exiled from Paris and Brussels for his revolutionary activities and settled in London where he lived until his death.
  Amongst Marx’s other influential works are the Economic and Philosophical Manuscripts, which remained unpublished until the 1930s, and the monumental work Das Kapital.
  BBC News Online readers from across the world took part in the millennium poll.
  Dag Thoresen from Norway, said: “Karl Marx has inspired thousands of liberation struggles. He was the father of modern political thinking.”
  And Jyotsna Kapur from the USA said: “Marx analysed best the working of capitalism. Given that that is the system that characterises the world at the end of the twentieth century his work is as relevant to understanding the world we live in as it was for understanding the nineteenth century.”

  Reply to this comment
 20. demo January 4, 03:43

  Marxi ishte idoli i paraziteve te pakenaqur ne kapitalizem dhe i karrieristeve te paskrupull ne komunizem.Vete ishte nje parazit demagog,qe shfrytezoi pasurine e te shoqes dhe kunatit te tij .Teorine e tij kurre nuk e ballafaqoi ne tribuna filozofike,as ne diskutime me kolege filozofe,as ne shtyp,por ja dergonte me fashikuj si tinzar minatoreve te Ruhrit,per t`i nxitur ne rrebelime kunder pronareve dhe shtetit.Shikoni Ekonomine politike te kapitalismit qe na kane dhene ne shkolle,me ate shembullin me vleren e kepuceve.Ne Ekonomine e tregut vlera e mallit percaktohet nga kerkese-oferta,jo nga vlera lekures+vleren e sholles+vleren e punes(!),kaq gje nuk e kishte kuptuar ky Marxi????Keta borgjezet “e felliqur”,kur duan te shkaterrojne ndonje vend,i hedhin Marxin si profet.Keshtu shkaterruan Rusine,se perndryshe sot Gjermania do te fliste rusisht.Per mendimin tim,shpetimtare per ekonomine boterore sot eshte ekonomia mix,e dy kolloseve te EKONOMIVE BOTEROREte vertetuara ne praktike.Keto jane Josip Broz Tito me veteadministrimin Jugosllav dhe Ten Hsiao Pingu me lirine ekonomike.Jugosllavine e fuqishme kapitaliste nuk e mundi sistemi ekonomik,por e rrezoi shovinizmi expansionist serb.Keto jane dy modelet,qe i ofrohen sot botes.

  Reply to this comment
  • Alban Elezi January 4, 18:50

   Demo, si duket nuk paskeni njohuri te mjaftueshme historike. Rusia ishte nje vend feudalesh, kur ndodhi revolucioni i tetorit dhe mund te themi qe ky revolucion vetem e modernizoj dhe zhvilloi kete shtet gjithmone totalitar.
   Kurse, per vetqeverisjen jugosllave (keshtu quhej), nuk ia vlen te flitet, pasi qe ishte nje sistem i deshtuar i bazuar ne burokraci dhe me vendimmarrje ne KQ te LKJ, duke filluar prej federates e deri tek komitetet e partise ne nivel republikan dhe krahinor. Zyrtarisht thuhej qe qeverisnin punetoret, por ne realitet fjalen e fundit e kishin zyrtar e partise qe ishin te veshur me petkun e drejtoreve te nderrmarjeve. Prodhimi ishte i kufizuar, konsumi i kontrolluar, kurse stabilitetit ruhej nga kredit e marura nga Titoja.
   Modeli kinez i Ten Hsiaa Pingu, mund te them qe tani per tani po funksionon, por kjo eshte si rezultat i ruasjtjes se aparatit shtetror komunist, pra, ekziston nje siguri publike, ruajtje e aparatit shteteror ( qe eshte garant i ruajtjes se investimeve) i kombinuar me zona te posaqme te ekonomise se tregut. Pati sukses se Kina iu shmangu revolucioneve demokratike, qe ne Shqiperi solli vetem degradit dhe jo perparim. Per fund eshte mendimi im personal qe kapitalizmi i shekullit XX shpetoji, pasi qe u socializua permes mesimeve te Marksit.

   Reply to this comment
 21. demo January 4, 04:56

  Z Moderator,keni vendosur filtra per te mos u publikuar komentet?

  Reply to this comment
 22. fteri January 4, 08:01

  proletar te gjitha vendeve bashkohuni.Kjo eshte parulle imedjate per kohen e sotme.

  Reply to this comment
 23. fteri January 4, 08:22

  Marksi ishte vigan I mendimit njerzor.

  Reply to this comment
 24. Shqiptari January 4, 08:48

  Marksi predikon Diktaturen e Proletareve ( ngrihuni punetore e behuni pushtetare ), predikon lufte klasash pa fund midis shtresave shoqerore, predikon monizem te nje partie ne politike, predikon Prone Shteterore ne vend te Prones Private! Te gjitha keto ” PREDIKIMET ” e tij u zbatuan ne Shqiperi nga Enver Hoxha! U bene injorantet pushtetare, u be lufte klasash deri ne absurditet, u zhduk Prona Private e u be 100% Prone Shteterore! Pra ne shqiptaret, Marksin e kemi jetuar. Kurse Europiano-Perendimoret Marksin e kane me te lexuar. Kush nuk e ka provuar nuk e beson dot kurre!

  Reply to this comment
 25. demo January 4, 09:29

  Komenti im i djeshem,ose eshte fshire,ose s`ka arritur.Dicka ka ndodhur me faqen kompjuterike te gazetes,qe nje jave para vitit te ri.Edhe adresat fshihen pas komentit.

  Reply to this comment
 26. Nari January 4, 09:30

  Kush e ka kete pasuri? Si vellezerit e Marksit. Te gjithe cifute, te gjithe te pashpirte, te gjithe te pangopshem. Ata i shkaktojne lufterat, ata perfitojne nga lufterat, ata shkaktojne krizat, ate perfitojne nga krizat!

  Reply to this comment
 27. Agim Anastasi January 4, 11:20

  Nje pergjigje per ,Shqiptari die Nari
  Ne se Marks do çohej nga varri ne kohen e socializmit totalitar, do te befasohej e do te distancohej,duke thene se ky nuk echte marksizmi. Aq me shume qe ligjin themelor ekonomik nuk dihet ku e gjeti Stalini. Sa per ato qe thote komentuesi Nari ,jane komente te renda dhe plot urejtje. Raca çifute nuk ka lindur vetem te pasur por me shume filozof, shkrimtare dhe shkencetare. Eshte pikerishte ajo race qe ka dhene drejtim planetit, ne te gjitha fushat.

  Reply to this comment
  • Shqiptari January 4, 12:31

   Nuk di njeri se do gezohej a hidherohej Marksi po te Rilindte e te shihte idete e tij te zbatuara ne praktike por po them prap se Marksi shpiku kete Diktaturen e Proletariatit ku pushtetin e kane punetoret (!) dhe Enveri kete e zbatoi me perpikmeri, mori sharrxhinj, mjelese e teneqexhinj dhe i beri Anetar Byroje e Ministra! Tamam idea marksiste ne praktiken e pushtetit!

   Reply to this comment
 28. Darius January 4, 11:42

  Musai-Moses Mordekai Marks Levi(emer i vërtetë si
  çifut) – Karl Marksi.
  Marksi Botoi libra dhe manifeste per budallenjte,qe sot quhet shpelarje truri.

  Reply to this comment
 29. Darius January 4, 11:44

  Musai-Moses Mordekai Marks Levi(emer i vërtetë si
  çifut) – Karl Marksi

  Reply to this comment
 30. intelektuali January 4, 13:06

  CIFUTI KARL MARKS KA QENE I FINANCUAR BUJARISHT DHE VEGLA E KLANIT TE KAPITALIT BANKAR “ROTHSCHILD”

  Nje kendveshtrim per veprimtarine e te papunit Karl Marks, ndryshe nga parashtrimi siperfaqesor ne DITA:

  Gjithmone kur vinte fjala se kush e financonte varfanjakun e papune Karl Marks ne veprimtarine e tij shkencore, bolsheviket dhe komunistet e mbare Botes e kishin gadi ne maje te gjuhes pergjigjen:

  BAMIRESI DHE FINANCUESI I TIJ KA QENE PASANIKU DHE SHOKU I TIJ ENGELS.

  Por a eshte kjo hipoteze e vertete? Askush nga bashkekohesit apo nga historianet deri me sot nuk ka vertetuar me dokumenta, fatura reale, apo qofte kupona tatimore “BAMIRESINE e gjermanit me banim ne Mancester te Anglise, Friedrich Engels per mikun e tij Karl Marks. Po atehere kush e ka financuar Karla Marksin per te shpalosur teorite e tij revolucionare qe permbysen shtete te tera dhe ndryshuan historine e Botes per dhjetra vjecare dhe qe vazhdojne te komentohen deri me sot, sic duket edhe nga ky shkrim sefte 2016 ne DITA? He pra kush ka qene ky “BAMIRES” misterioz qe me LEKAT e tij ndryshoi fatin e popujve te Botes?

  Perpara se ne France te shperthente Revolucioni i Madh Francez ne shek. e 18-te ne Angli Kapitali Financiar i vendit ishte ne duart e klanit esnaf FUGERI qe i kishin dhene kredi Arstokrateve dhe Kishes, por qe keta kishin refuzuar t’i paguanin borxhet e tyre keshtu qe ky klan falimentoi ne nje forme mjaft tragjike dhe i tregoi esnafeve ne tere Botes se pa pushtet politik parate nuk kishin vlere reale. Po te kthehemi pak prapa ne histori dhe te shikojme zhvillimet tragjike te Revolucionit te Madh dhe Gjakatar Francez qe nga Didro deri tek Jakubinet, do te zbulojme se ky revolucion u parapri nga botimi i ENCIKLOPEDISE FRANCEZE ne 35 volume qe ishte financuar teresisht per disa dhjetra vjecare nga klani financiar cifut Rothschild qe kishte nxjerre mesime nga klani esnaf cifut FUGERI ne Angli dhe shikonte tek Aristokracia Franceze dhe tek Kisha Katolike ARMIKUN e tij kryesor per fitime nga interesat e kredive dhe klani Rothschild (qe do te thote ne gjermanisht “Mburoja e Kuqe” qe eshte edhe emblema e klanit) po kerkonte me cdo kusht t’i rezonte keta “parazite” sic i quante nga maja e piramides financiare dhe ngjarjet tragjike ne France qe pasuan pas 1793 e vertetuan kete fakt dhe Franca po e vuan akoma deri ne ditet tona Revolucionin e financuar bujarisht nga klani cifut Rothschild. Qe te dalim ne teme:

  Kur Karl Marksi filloi sulmin e tij kunder KAPITALIT ne Bote kishte dy lloje kapitalesh: Kapitali Industrial dhe Kapitali Bankar. Po te shikosh me vemendje veprat e Karl Marksit ai asnjehere dhe askund nuk permend asnje fjale te keqe per Kapitalin Bankar, nderkohe qe gjithe mllefin e tij ideollogjik e hedh kunder Kapitalit Industrial duke u bere thirrje Proletareve Barktharre per te shqyer zinxhiret dhe vargonjte e Fabrikanteve dhe Industrialisteve Barkderra sepse nuk kishin asgje per te humbur. Po pse asnje fjale per Bankieret Barkderra dhe me te pasur se Industrialistet pasanike qe te pakten ne dallim nga Bankieret ishin te vetmit qe investonin LEKAT e tyre, hapnin vende te reja pune dhe krijonin te Mira Materiale? Ne kohen kur karl Marksi filloi sulmin e tij anatemues per Industrialistet dhe Fabrikanet kjo shtrese shoqerore e perbere kryesisht nga intelektuale dhe guximtare kishte bere te mundur me zhvillimin teknollogjik cvendosjen nga maja e Piramides Financiare te bankiereve qe jetonin vetem nga interesat e kredive pa riskuar pothuaj kurgje, gje te cilen e kishin trasheguar per shekuj me radhe nga brezi ne brez nga klanet e tyre, kryesisht cifute ne saje te pushtetit politik qe kishin siguarar me parate e tyre. Kjo eshte edhe arsyeja kryesore qe keta esnafe cifute, te quajtur tani si BANKIERE te perdornin fillozofin e varfer Karl Marks per qellimet e tyre dhe stafeten per kete sulm e nderkomrrro perseri klani Rothschild, ashtu sic veproi vite me pare me Jakubinet ne France kur masakroi Aristokratet dhe Kishen me Revolucionin e Madh Francez per te mbajtur majen e Piramides Fianciare.

  Dihet se familja bankiere Rothschild megjithese me prejardhje cifute ka financuar edhe Adolf Hitlerin ne Gjermani, bile Hitleri ka nje fotografi mbreselenese kur luan shah me plakun Rothschil ne Zyrich te Zvicres ne vitet 30-te.

  Prandaj edhe gazetes DITA i urrojme: Gezuar 2016!

  por:

  JO GJITHMONE GJERAT JANE ASHTU SIC DUKEN.

  Reply to this comment
  • Zogist NGA shenaumi January 4, 21:02

   Efendi .nasrtraddin.zogisti. Kishim nevoje per keto sqarime ballistash moderna te emancipuar me aperitiva marksiste.kokra kokra ma u ne mishi si ai i pules ,kur pinim raki me. Colli kundra komunistave. Amdurylah PAC jeten e gjate si mreti yne ./

   Reply to this comment
  • askushi January 4, 23:15

   hahaha, bravo nastradin.
   Ne fakt kjo eshte e verteta qe ka shkruajtur “Intelektuali”.
   Marksi ska qen gje tjeter veçse nje propagandues i kapitalit financjar (paras ZOT) ku thuhet se Rothschildet jane dishepujt e tij. Ai i ka ber nje sherbim te madh kapitalit financjar qe i ka fillesat ne 1690 (viti i krijimit te Bankes Private te Anglise) ose me sakte me prerjen e kokes se mbretit te Anglise Charle i I (1949). Padyshim ky model anglez ishte ideal per te pushtuar apo vjedhur pasurite e shteteve por monarkite ishin nje problem i madh. Keshtu filloi plani i permbysjes se monarkive dhe marrjen ne dore nga vampiret me te medhenje qe historia ka njohur te quajtur bankierë. Ketyre iu deshen gati 100 vjet per te permbysur mbretin e Frances qe u realizua nga “revolucioni” borgjez qe filloi ne 1789. dhe po me shume se 100 te tjera te permbysin Carin e Rusise ku vazhduan me ne fund me marrjen e perandorise japoneze ne luten e dyte boterore. Sot ata kane marr te gjithe boten perveç disa territoreve te kontrolluara nga Rusia dhe Kina.

   Reply to this comment
  • nser January 7, 15:35

   pse u shaktruan sistemet komuniste na bote , prej nje arsyes te vetme se te gjitha ishin pa baze , nuk kishin kaluar neper periudhen u kapitalizmit , nuk kishin aritur imperijalizmin si shkalle me e larte e sistemit kapitalist , prandaj deshtuan dhe u shaktruan ,,do te ishte e njejte siker do te donit te ndertoni nje shtpi shumaketshe ,,pra ndertoni katin e pare , ndertoni katin e dyte , nuk e ndretoni katin e trete e doni ta dnrtoni katin e katrt ,,,apsurd se do te mund te egzistinte nje ndertese e tille , Marksi ka parapa rugen e zvillimit shoqeror me shume saktesi te malle, shetet te cilat jan me se afermi asaj qe ka parapa Marski jan shtete skandinave ,,,shtete socijale ku nuk guxon me pase persona te cilat vyajne nda fukaralleku, me 28shkurt te vitit 1986 ne ora 23.21 u vra kryeministri Ullov Pallme ,,,,,etantat qe sot e kesaj dite mbeti i pazgjidhur, ai u vra per shkak se ishte komunist , dhe se donte qe Suedija te transformohet ne nje stet socijalist sipas kuptimeve te Marksit,,, dhe mos te zgjase shume Marksi eshte pa dyshim nje fillozov dhe vizionare ce dha rugedrejtimin e zvillimit te shoqerise njerzore ,,gjeneratat pas nesh do te dijne me mire te cilsojne se sa e madhe eshte vepra e ketij filozofi madheshtore.

   Reply to this comment
 31. ilia January 4, 13:54

  cfare miopie! nuk i lexova te gjitha postimet, nese shkruhet diku kjo qe po them, se marksi nuk besoj te kete ndonje merite ne ate qe thote se ka parashikuar, pasi klasa e masoneve dhe ebrejve e kishte kalkuluar mire te ardhmen e kapitalizmit, ku marksi eshte vetem nje zedhenes dhe asgje me shume, vetem se u be pak i rrezikshem me pas sepse guxoi te fliste per revolucionin,…,

  Reply to this comment
 32. Tonini January 4, 15:05

  Marksi zbuloi dhe argumentoi mbivleren qe eshte vlere e krijuar nga puna e punetoreve (punemarresit). Per te mos patur revulucion ne te cilin mbeshteten disa kritizer duhet studiuar Marksi qe brezat e sotem te ndertojne nje mirekuptim ne shperndarjen e mbivleres. Kapitalizmi social i sotem po i zgjat jetegjatesine kapitalizmit. Nje kapitalizem ku garantohet nje shperndarje sociale e barabarte do te krijoje nje rend ekonomik te ri. Emertimin e sakte ketij rendi besoj qe do ta bejne brezat e ardhshem ku idete e Marksit kane per te pasur vlere.

  Reply to this comment
 33. Drini i Bardhe nuk ka te ndale January 4, 15:50

  DEMO , NA SUPRIZOVE ME ATE KOMENTIN TEND PER VETEADMINISTRIMIN JUGOSLLAV E JOSIP BROZ TITON KU TI E ETIKETON SI NJE KOLLOS TE MEDH TE BOTES , SI DHE TEN SIAO PININ . ME KETE SUPRIZIM TUAJN , EDHE NE NXJERRIM KETE KONKLUZION , SE TI demo , ne kohen e Titos e te Jugosllavise se tij mund te kesh marre shperblime ne te holla per spiunllekun tend ne dem te interesave te vendit e shtetit e ne sherbim te armikut te shqiptarve TITO

  Reply to this comment
 34. XIO January 4, 17:17

  MARKSI FOLI SHKRUAJTI DHE TRASMETOI PER ATA QE KANE TRU ,ZEMER E SHPIRT…………..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 35. Lëmi Llukës January 4, 19:10

  Më vjen turp të flas për Marksin pas lexova imbecilët tip DARIUS e DEMO !
  Këta majmunë që , për fat të keq , kanë të drejtë vote janë armiq të Shqipërisë. Sepse janë tepër injorantë !!

  Reply to this comment
 36. gazeta Dita jeni ber si fariu, filtroni komentet January 4, 23:23

  Ne fakt e verteta eshte ajo qe ka shkruajtur komentuesi “Intelektuali”.
  Marksi ska qen gje tjeter veçse nje propagandues i kapitalit financjar (paras ZOT) ku thuhet se Rothschildet jane dishepujt e tij. Ai i ka ber nje sherbim te madh kapitalit financjar qe i ka fillesat ne 1690 (viti i krijimit te Bankes Private te Anglise) ose me sakte me prerjen e kokes se mbretit te Anglise Charle i I (1949). Padyshim ky model anglez ishte ideal per te pushtuar apo vjedhur pasurite e shteteve por monarkite ishin nje problem i madh. Keshtu filloi plani i permbysjes se monarkive dhe marrjen ne dore nga vampiret me te medhenje qe historia ka njohur te quajtur bankierë. Ketyre iu deshen gati 100 vjet per te permbysur mbretin e Frances qe u realizua nga “revolucioni” borgjez qe filloi ne 1789. dhe po me shume se 100 te tjera te permbysin Carin e Rusise ku vazhduan me ne fund me marrjen e perandorise japoneze ne luten e dyte boterore. Sot ata kane marr te gjithe boten perveç disa territoreve te kontrolluara nga Rusia dhe Kina.

  Reply to this comment
 37. demo January 5, 06:17

  [email protected]
  Armik i shqiptareve nuk ka qene Kroati Tito,por ka qene turko-bosnjaku Enver Hoxha.Kroati Tito ka qene dhe mbetet shpetimtar i shqiptareve,Fat i rralle providencial per shqiptaret e Kosoves.Degjoni ne you tube,fjalimin e Titos ne Kosove ne vitin 1967.Ai thote:Shqiptaret nuk jane pakice,por jane shumice ne Jugosllavi! Ne nje kohe kur Enver Hoxha dergoi brigadat e Shefqet Pecit per t`i masakruar,per t`i c`armatosur dhe per te lidhur djelmenine e Kosoves,per te mbushur rruget e Tivarit me gjak shqiptari.Enver Hoxha jo vetem i dorzoi Kosoven e cliruar Serbeve,por dha shembullin e pastrimit ethnik te Kosoves.Turko bosnjaku Enver Hoxha planifikoi nje Cameri te dyte ne Kosove.Ne 1945 ne viziten e tij te pare ne Beograd,Enver Hoxha shmangu Kosoven,dekoroi Alexander Rankovicin,xhelatin e Kosoves me medaljen Ylli partizan”Ne 1947 ne viziten e tij te dyte ne Jugosllavi,Enver Hoxha u ndesh me neverine e marshallit Tito per kete rrufjan kokoroc te lyer e ngjyer,qe po dergonte ne kasaphanen serbe popullin e tij.Tito gati sa nuk e perzuri nga rezidenca e tij ne ishull,por i bertiti,;-Shko laj cizmet,se i ke me balte!! Po atehere kush e komandonin Enver Hoxhen?E komandonin ata qe e katapultuan ne krye te rrevolucionit komunist shqiptar,te luftes vellavrasese,Dushani,Miladini,Velimir Stojnic..Lexoni pak memorialet e Mehmet Shehut kur thote:Dushan Mugosha ishte shume here me kriminel se une!Une habitem me Nastradinin,qe megjithese flet per nacionalistin Bahri Omari,nuk e di pse u pushkatua Bahri Omari.Bahriu po kuptonte cfare perbundeshi antishqiptar pat mbajtur ne familje,megjithe lutjetr e 4 motrave budallaqe dhe anese kurve,i hodhi tasin e nxehte me fasule ne surrat Enver Hoxhes dhe e sikterrisi nga shtepia gjarperin qe mbajti ne gji,por ishte vone.
  Sa per sistemin ekonomik te Titos,une kam punuar ne 1984 me ndermarrjen kroate “Rade Koncar” ne instalimin e paisjeve te tensionit te larte ne Shqiperi.Edhe punetori me i pakualifikuar i kesaj ndermarrje te fuqishme(e fuqishme eshte dhe sot) kishte dy vila :nje ne Zagreb dhe nje ne bregdet;kishin nga dy-tre vetura,kurse ne nuk krahasoheshim as me punetoret afrikane(ne 1984 kishin edhe investime ne Afrike) Me keto matet ekonomia,jo me lloqe teorike te demagogeve si Marxi,apo rrufjani i pispillosur,i pa shkolle Enver Hoxha!

  Reply to this comment
 38. perkthyesi January 5, 11:28

  Njeri gjenial! Sot ata qe e anatemojne jane cibanet e pseudodemokracive, te cilet i kane bere popujt te flasin me vehte! Nje analist i shkelqyer i sistemit kapitalist. ketij sistemi qe, sidomos ne shqiptaret, kemi 25 vjet qe po i a shohim hajrin!

  Reply to this comment
 39. demo January 5, 12:14

  Zotni moderatori!Botoje repliken time me @llukun dhe drukun,pse nuk e boton?

  Reply to this comment
 40. Jimi June 18, 22:26

  Duket qe autori i shkrimit qenka fare profan!? Duket sikur per here te pare po ja ndjen zerin ketij korifeu te fuqishem i cili ne kohen e vete dhe me teorine e vete revolucionare emancipoj mbare shoqerine njerezore!?
  E them kete per shum arsye. Se pari ne shqip nga politologet e kohes quhej Karl Marks dhe jo Karl Marx ( pavaresisht se eshte e njejta gje}Se dyti, thenia lapidare e tij eshte:Proletare te te gjithe vendeve bashkohuni! Se treti : Proletariati ne revolucion nuk ka c’humbet tjeter vec prangat.
  Qofsha i gabuar, por me duket se autori paska fobi nga teoria revolucionare e Marksit, si dhe nga proletaret!

  Reply to this comment
 41. fteri June 19, 10:03

  ****Marksi shkroi doktrinën e proletarjatit ,shkencën mbi revulicionin e masave të shtypura e të shfrytëzuara ,mbi fitoren e sociaizmit e të komunizmit në të gjithë botën,me parullën : “PROLETAR TË GJITHA VENDEVE BASHKOHUNI “. Ai zhvilloi idetë e marksizmit SI (teori,ide,shkencë,analizë, botëkuptim,edukim,qëndrim të partive M-L) .Marksi mbetet shkenctari i doktrinës marksiste të klasës puntore ,i pa mëposhtur ,luftëtar revulicionar ,filozof e dijetar,markësistë i shquar .Marksi mbetet i pa mposhtur ,është si ajo arma SHARRËZ -kundër borgjezisë gjakpirse ,që në kapitalizëm njeriu ha njerinë ,si në të kaluarën edhe sotë ,ËSHTË AKTUALE.

  Reply to this comment
 42. suli June 19, 12:00

  O,Demo leshi te qenka shpelare truri.Une qe perjetova ate regjim te titos ta theme se eshte krejte e kunerta e asaj qe thua ti.Yu e Titos e shkaterroi nacionalizmi i cili gjeti livadh per te kullote ne ekonomine lukserioze te Titos e cila ishte e ngarkuar me borxhe te jashtme dhe ne nje moment ra po ta theme si FIRMAT PIRAMIDALE te Shqiperise qe ta kuptojme me mire.

  Reply to this comment
 43. Lisi February 28, 19:19

  Për Berishën – Marksi është një kriminel !
  Për Kadarenë – Marksi është një mediokër !
  Ec’ e gjeje ma hollë !

  Reply to this comment
 44. Jimi February 28, 19:26

  Nder te tjera Marksi thote se, proletariati eshte varre rremihes i kapitalizmit! Ai u beri thirrje te gjithe puntoreve: Proletare te gjithe vendeve bashkohuni! Ne revolucion proletariati nuk ka cfare humbet, vec prangave.
  A jane aktuale keto qe parashtron Marksi per boten e sotme te kapitalismit te eger ne te cilen jetojme?
  Mbase sistemi social-komunist u ezaurua dhe deshtoi si nje teori dhe praktike utopike, kjo u pranua edhe nga Gorbacovi, por ai njekohesisht thote se sot shoqeria njerezore duhet te mendoj per nje rend te ri shoqeror, pasi edhe vete rendi kapitalist po perjeton krizat me te thella social ekonomike.

  Reply to this comment
 45. intelektuali February 28, 19:44

  PO MIRE O SHQYPTARE FANSA TE MARKSIT ,

  po:

  Nje Pijanec grek qe ishte ministri me dallkauk qe ka njohu Greqia besoni ju?

  Reply to this comment
 46. SS February 28, 19:48

  CDO MIJEVJECAR NXJER NGA NJE MARKS ……………….KJO ESHTE ABSOLUTE ………….!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 47. Arben February 28, 20:32

  kapitalizmi pa falimentin, eshte si besimi fetar

  pa ferrin, pra nuk ka kuptim.

  perendimi u lodh nga kapitalizmi dhe mendoi se

  shpiku nje te ri pa falimentin, vetem me te mirat

  e tij. prandaj po merr rrokullimen

  Reply to this comment
 48. Plaku Xhuxhumaku February 28, 22:59

  Te nai rruaç ti me gjithe Marksin o Varufaqis. Po perse na qeka hakmarrja e Marksit, edhe sikur te ndodhi keshtu, madje pikerisht po ndodhi keshtu del qe Marksi e kishte totalisht gabim. Marksi tha qe fundi i kapitalizmit do te vije nga proletariati, jo nga teknologjia.

  Reply to this comment
 49. Arben March 1, 07:00

  Greqia, duhet te ishte lene ne faliment,

  keta mutat i dhane para te mbyturit

  Reply to this comment
 50. Nje shqiptar March 1, 11:26

  Marksi duhet te studiohet nga te gjithe per te kuptuar ne parim zhvillimin ekonomik te nje sistemi qe mbeshtetet i teri mbi pronen private, mbi parane dhe qarkullimin e saj. Por sigurisht qe ne punimet e tij nuk gjen pergjigje per mekanizmat e sotme te zhvillimit kapitalist, veçanerisht per lojerat ne sistemin bankar, financen e derivateve financiare qe parashikojne e prodhojne krizat ne tavoline, zoterimin boteror te dollarit, mekanizmin e kriptomonedhave, luften e shteteve dhe sancionet permes valutave, izolimin bankar e zhvleresimet , kreditimin e ekonomise mbi bazen e garancive bankare pa likuiditetin e duhur, pasurimin e bankave permes lojes trekendeshe me bonot e thesarit, normat negative te interesit etj. etj. Mekanizmat qe lindin çdo dite permiresojne sistemin kapitalist dhe kontrollin e plote te ekonomise por nuk shmangin KRIZAT ekonomike te superprodhimit te parashikuara nga Karl Marksi. Ka vetem nje ndryshim qe krizat tashme nuk fillojne nga ekonomia reale dhe nuk jane spontane si parashikonte Marksi por nisen si financiare dhe fillojne kur vendosin per kete krize 10 bankat e medha te botes, qe quhen banka qe nuk mund te falimentojne. Varoufakis eshte per tu lexuar me kujdes pasi eshte studiues qe vene ne dukje shume gjera te rendesishme te zhvillimit te sotem social e ekonomik. Problemte e sotme per tu zgjidhur jane : raporti qe duhet te jete ndermjet ekonomise private e publike ne nje shtet te caktuar me nje zhvillim te caktuar historik? Drejtimi politik duhet te behet nga nje parti apo disa? Kontrolli i kapitaleve, sekreti bankar, taksat flat apo progresive, partneriteti privat publik etj. jane probleme qe secili shtet po i zgjidh sipas kushteve historike te zhvillimit .

  Reply to this comment
 51. Paci March 1, 12:51

  Me teorite e Marksit perfitoj edhe kapitalizmi dule u bere me social e njerezor ne shfrytzimin e punetoreve Enveri e ngriti Shqiperine nga mesjeta ne nje vend me arsim me kulture me bujqesi te idustrializuar me elektrifikim me uzina e kombinate duke u mbeshtet te Marksi jo te vicidolesi kte te fu dit e kishte per analiza .Ne fakt edhe Kina u be superfuqi duke u mbeshtet te Marksi jo te shakaxhinjte e zhvillimit .

  Reply to this comment
 52. vasili March 1, 21:49

  Zakonisht´´marksistet e vegjel´´e vendosin ne kete gazete autoresine,por cuditerisht sot jo.
  Marksin vete,eshte e vertete,qe filozofija boterore e merre ne konsiderate dhe respekton shume ane te filozofise se tij,pamvaresisht se ne realitet ajo shndrrohet ne utopi(enderr qe natyra komplekse njerzore e ka te pamundur ta realizoje).
  Dhe ish min.i financave grek,donte te aplikonte kete utopi,paksa te modifikuar ne shoqerine greke.
  Kryeminstri grek,pati zgjuaresine dhe durimin, te degjoje mendimin ekonomik te Europes dhe mbas kesaj ta braktise shokun e tij,ne aventuren ekonomike,qe do te ish me pasoja katastrofale per kete vend.
  Ne pergjithesi fajin nuk e ka kapitalizmi,pasi njerzimi natyrshem dhe jo nper syte e bukur, perqafoi kete sistem,qe i siguronte nje zhvillim te larte ekonomik dhe mireqenie shoqerore,qe nuk krahasohesh me sistemet e tjere.
  Mbas zhvillimeve teper te sukseseshme te mbas luftes dyte boterore,per disa dekada te vendeve perendimore,ekonomistet mendonin vazhdimesi suksesi.
  Por ja kur e paparashikuar nga vitet 80 ndodhi kriza ekonomike.
  Dhe tani shkenca ekonomike,ka arritur ne perfundimin,qe krizat ekonomike jane te pashmangeshme,e prodhon dhe e ka vete zhvillimi ekonomik brenda tij.Aq me teper tani,kur vazhdon shtimi i larte i popullsise dhe per me teper eshte shtuar ne miliarda popullsia si Kina India,qe e kane shumefishuar standartin e jetese per fryme,i duhet ekonomise te rritet ne menyre eksponenciale dhe jo lineare.Qe te ushqehet normal kjo popullsi aktuale,eshte llogaritur,qe duhet shume me teper se toka qe disponojme.Prandaj perdoren antibiotike dhe preparate te tjere kimike,per te rritur rendimentin,qe influencojne ne cilesine e shendetit njerezor.
  Zhvillimi linear eshte i parashikueshem dhe mbahet ne kontroll,kurse ai eksponencial ekonomik eshte i paparashikueshem dhe diku e ka te pranishem cfaqien e krizes brenda tij(si efekti i kraheve te nje flutre,qe mbas disa muajve mund te shkaktoje nje tajfun te vertete).
  Me shume interes,per ti minimizuar,keto efekte rrenuese,eshte propozimi i ndonje ekonomisti me ze,qe propozon zvogelimin e prodhimit te sendeve te panevojeshme.
  Psh ne vendet e zhvilluar,punohet shume(eshte ajo qe quhet ´´djegie e njeriut´´,ku institucionet i japin intelektualit(kapitali human) disa favore plus,qe ta miklojne te punoje me ore te zgjatura apo festave.
  Dhe perfundimi,njerzit marrin me shume para,me ato blejne veshje dhe sende,ushqime.qe mbas pak,nuk i perdorin dhe i zevendesojne me te tjera,pa i konsumuar.
  Prandaj me te drejte mendoj se thone keta ekonomista:
  Te punojme me pak dhe te prodhojme me pak,por ti cfrytezojme produktet ne menyre racionale,pa i shperdoruar dhe do te kemi me shume kohe,per te kaluar me familjen shoqerine,natyren etj,

  Reply to this comment
 53. Onkezmi March 2, 02:50

  Ne mbii 7-te universitete ne Amerike ,studjojne Marksin dhe kjo eshte normale,per njerez normale…

  Reply to this comment
 54. return of the saint March 2, 11:00

  Marksi studiohet ne te gjitha universitetet perendimore ne shkencat shoqerore ishte filozof ekonomist dhe sociolog nuk mund ta kritikoni pa lexuar gjithe filozofine gjermane pararendese te tij e cila tronditI boten megjithate duhet thene se doktrina u shfrytezua nga sisteme totalitare per te sunduar

  Reply to this comment
 55. antonio salvatores March 2, 22:17

  Lexova artikullin. Lexova komentet. Me falni per injorancen ne kete teme akademike. Kam lexuar edhe intervisten e Ismail kadare, qe e cileson Marxin nje mendje medioker. Tani ju thoni qe ky Marksi qenka krenaria e popullit gjerman, kur me sa di une ky popull ka shume krenarira si Bethoven, Gete, Kant, Hegel, Shopenhauer,etj. Persa i perket veprave qe ka lene, kam degjuar se ky Kapitali, bashke me Biblen dhe Kuranin qenkan librat me te lexuar ne bote. Ne mos u gabofsha akoma pa dale ne shitje, qenkan prenotuar 2000 kopje. Po edhe Ismaili nuk eshte me pak. Vit per vit i afrohet çmimit Nobel. Sa per ju qe komentoni sot, ju falenderoj, veçanarisht ” intelektualin”. Kam deshire te lexoja ndonje koment nga prof. Fatos Tarifa, qe pati botuar nje studim, per shkaqet e renies te sistemit komunist. Ju uroj sukses ne jete.
  P.S. kam degjuar se librat te mesojne jo vetem ç’ fare duhet te besh por edhe ç’ fare nuk duhet te besh.

  Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku March 2, 22:34

   Po eshte e vertete qe librat te mesojne edhe gabim, psh libri eshte shkruar qe ti antonio te besh dicka, po ti nuk ben ashtu, ose c’eshte me keq libri eshte shkruar qe ti te mos besh ashtu, po ti e kupton mbrapsht dhe ben ashtu. E c’te themi pune marksistash me i qivja temen.

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim