Marku: Berisha nuk po e lëshon partinë, po i kërkon llogari popullit

September 13, 2013 09:01

Marku: Berisha nuk po e lëshon partinë, po i kërkon llogari popullit

Ish-deputeti demokrat, Mark Marku, tha në një intervistë televizive se Partia Demokratike po sillet sikur populli u ka bërë një padrejtësi.

Marku ishte i ashpër edhe me seancën e fundit të Kuvendit, duke theksuar se Berisha nuk po ia lëshon drejtimin e partisë Bashës.

“Berisha deri më tani nuk ka ndonjë shenjë që do t’ia lërë drejtimin e partisë zotit Basha. Ky i fundit nuk ka fuqi të bëjë opozitë deri sa të ketë kontroll të plotë brenda strukturave të PD-së. Është lideri që ka legjitimitetin më të madh se gjithë liderët e tjerë por ka pushtetin më të vogël. Në gjykimin tim nuk ka kurrfarë autoriteti.

Para tre ditësh Basha tha që do kemi opozitë konstruktive, ndërsa pas tre ditësh zoti Berisha u dha urdhër deputetëve dhe i nxori nga salla. Krijoi atë skemë që më tepër se zotit Rama, i drejtohej zotit Basha për t’i thënë se opozita nuk do jetë siç do ti, por siç dua unë. Berisha vazhdon të ketë ndikim shumë të madh në PD,” tha Marku për News 24.

Duke ju referuar votimit për zgjedhjen e Ilir Metës kryetar Kuvendi, Marku theksoi se “ka pasur rrjedhje votash tek PD dhe do të ketë prapë të tjera”.

“Kriteret me të cilat i ka zgjedhur Berisha deputetët ishin vlerësimi i emrave me sa më pak personalitet. Këta njerëz që nuk kundërshtojnë, kur ti humbet pushtetin, të braktisin të parët. Vetë konfigurimi i grupit parlamentar të PD është i mjerueshëm e nuk premton asgjë. Ka disa personalitete, por janë të komprometuar me pushtetin e nuk bëjnë dot opozitë”.

 

September 13, 2013 09:01
Komento

7 Komente

 1. Gege Kosova September 13, 09:41

  Po Berisha kerkueka llogari nga populli.Po populli te kerkomte llogari nga ky inkriminues ne gjitha llojet e krimit,Ku do shkonte ky kriminel ordiner.Shih si sillet ndaj partise se tij dikur.skur te ishte pron e len nga babai i tij nga Tropoja.Shporreni kete ,betrine patriarkale se ju mori fytyren e moralin politik e kombetar,Ky hiq i hiqit ju sjell hiqin e hiqit.

  Reply to this comment
 2. Pellazgu September 13, 09:51

  Pse mor ish-spiun i sigurimit nuk ka qenë po ky Berishë? Përse bën si disident ti mor legen sahanlëpirës? Apo ngordhi kali e hajt t’i heqim patkonjtë! Për 4 vite që ishe deputute a ke refuzuar të votosh ndonjë ligj apo komision antikushtetues, nga ata dhjetëra që i paudhi Berisha ka urdhëruar? Asnjë!

  Reply to this comment
 3. Baro Liçaj September 13, 10:48

  Sali Berisha betohej e sterbetohej se e respekton sovranin, respekton ligjin ,por tashme na del se ai i ka genjyer shqiptaret ( me gjithese ai njihet si genjeshtari dhe mashtruesi me i madh ). Ndersa tani na akuzon sovranin se ka gabuar qe ka votuar per Edi Ramen !!!
  Populli nuk eshte budalla siç mendon Sali Berisha,por ai votoi per te hequr qafesh nje Sali Berisha diktator, uzurpator i te gjitha pushteteve ! Mirpo Saliu akoma po mbijeton dhe eshte ai Kryetari i PD-se.

  Reply to this comment
 4. Kopuku September 13, 12:18

  I nderuar Mark .

  Reply to this comment
 5. Kopani September 13, 13:24

  I nderuar Mark ju pershentes edhe deshiroj te jeni me i pranishen ne media mbasi jeni intelektual i mirfillte dhe njohes okular i atij subjekti politik me salin , bashen e ate grup deputetesh pa shtylle kurizore te cilet te shpresojme se do mundin te shkeputen nga keta lloj lidera monstra dhe te kryejne misjonin e mandatuar te si perfaqesues te popullit . mendoj se eshte e pa mundur qe zoti Basha te munde dot te shkeputet nga lidhja simbiotike qe ka ai me Berishen , sepse eshte krau i djathte e beniamini i familjes e Berishes , ne afera ne lidhje me Krimin e Korupsjonin prandaj llogjikisht ata kane edhe nje fat te perbashket , sepse ata jane pjese e sistemit Domino . me gjithe shputen e tyre nepotike te kriminalizuar . Monstra Sali tashti ka zgjedhur skenarin me te poshter me te djallezuar mbase ate te strucit i cili mendon se tashti ai mund te flase me gojen e duart e firmen e bashes , ne syte e ketij populli e te botes , Ky djall kerkon te beje Mesine si mbrojtesi i flaket i saj , duke edhe i ” Falur ” per gabimin qe bene me 23 qershor dhe ashtu u genjyen dhe e flalen ate e shputen e tij ne kazane e plehrave atje ku perfundojne edhe qente e ngordhur . por kam besim se koha progresi te remben e ben te ecesh per krah tij, dhe nuk mund te ndalet ngaajo pjese e shoqerise qe tashme eshte shpallur e njohur si jashqitja e asaj klase politik bersash hipokritesh qe vazhdojne te bejne lavirjet e asaj bande, prej te cileve duhet distancuar dhe te mundesojne shkuarjen e tyre para drejtesise , si i vetmi veprim qe do mundesoje te pastroje e ringreje realisht kete opozite te kapur nga nje grup bastardesh , te dhunshen , qe po perpeliten , perpara pushtetit te vertete te Sovranit. Ky Monstea Sali Bosi i Krimit , Kontrabandes , Korupsjonit , Trafiqeve , Nepotizmit , Percarjes . duhet te aroje se do munde te shpresoje se do kaloje pa u gjykuar e nenshkuar , Prandaj keto parpalitje ju duhet thene vazho , vazhdo edhe ca dite pa do shikojme si do besh “kakerdhi ” Ti o Cjap i gribes thote populli .ishte shume me vend nga ana juaj, pershtatja ne nje shkimin tuaj , pergjigjja e dhene atij pronarit te asaj ” shtepise publike ” ne Gjirokaster , i cili i kerkoi nje mendje , nje njeri te mençem Gjirokastrit . Mbasi ju ankuar se i kish rene puna, po i largohej cdo dite klientela , ju lutem me sugjeroni me c’ngjyre ta bojatis shtepine publike ? dhe mori vertet pergjigjjen e duhur : ” Se duhet te nderonte prostitutat jo ngjyren e shtepise publike , ” d . m . th . njerzit e politik berja jo si nderimi i selise te P. D me Sh . Q .
  U ? po se paku , ata e ato politikberes me te degjenesuar bartes A I D S

  Reply to this comment
 6. lisdushku September 13, 22:33

  NOLI KETA LLOJ I QUANTE;FRYN BULCITE E TRUMBETON,QE KATRANI ZBARDHELLON,SA TE KETE NGA KETA ,LLOJ DO TE KOMANDJE BACA NE PD. EDHE TI RRAHE SALIU,ATA I PUTHIN ,..

  Reply to this comment
 7. Pëllumb zaimi September 14, 21:05

  Nuk e ka pasur të lehte i nderuar “Pellazg” por sidoqoftë eshté pozitive qe mark marku ka filluar te reflektojë! E theksoj-nuk e kishte te lehte. Udb-ashi i mbante nën terror psikologjik e fizik ne shumë menyra. M’i ka treguar nje gazetar i njohur investigativ cilat ishin menyrat e sundimit te saliut. Kam bërë nje bisedë te gjate me luan hoxhen(ish-kryeshefi ushtarak)para se te ikte ne shba. U futem ne nje kafene ku për çudi pame se na ndiqnin,sado qe nuk lame asnje shenje per takimin vec telefonates…(kjo duket na ishte pergjuar..). Shkuam ne nje vend tjeter duke u marre vesh me kod dhe me tha gjera te tmerreshme sesi i rrezikoheshin femijet.. Iku pas ca ditesh… Prandaj them se marku nuk ka shume faj…? Nderime!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim