A mund të funksionojë?

August 27, 2019 00:42

A mund të funksionojë?

Ndoshta na ka ndodhur vetë, shpesh kemi dëgjuar nga miqtë tanë apo kemi diskutuar duke pirë një kafe se si marrëdhëniet në distancë janë një dështim i sigurt.

Si mund të funksionojë një lidhje vetëm nëpërmjet Skype apo duke harxhuar fatura të gjata telefonatash për të mesuar të rejat më të fundit nga personi i zemrës?

Asgjë nuk është e pamundur në fund të fundit.  Psikologët i qëndrojnë tezës se ndjenjat nuk mund t’i mposhtë largësia , por padyshim mund t’i ftohë.

Ka disa gjëra që mund të bëni për të shmangur frikën e “ftohjes” së marrëdhënies suaj kur mundësitë për të qenë afër janë të kufizuara.

Të bëni gjera së bashku

Fakti që ndodheni larg njëri tjetrit mund t’ju kufizojë të takoheni çdo ditë, por nuk ju kufizon që kur ky moment i shumëpritur  të ndodhë, të bëni  sa më shumë gjëra me njëri tjetrin duke filluar që nga shëtitjet, bisedat për detajet më te vogla, filmat në kinema , aktivitete në natyrë e shumë të tjera.

Bëni udhëtime të shpeshta

Planifikoni të  bëni udhëtime së bashku sapo t’ju krijohet mundësia. Qëllimi nuk është të shkoni sa më larg apo të shpenzoni shumë. Koha cilësore me njëri tjetrin është ajo që ka rëndësi.

Bëni kujdes me xhelozinë

Të jesh larg partnerit, nuk do të thotë domosdoshmërisht që të bluash në kokë se ku ndodhet apo në shoqërinë e kujt.  Do ta dëmtonte rëndë marrëdhënien tuaj. Thjesht flisni me njëri tjetrin hapur dhe jepini mundësinë të” ndihet me ju dhe kur është pa ju”. Nëse xhelozia është pjesë e pashmangshme e karakterit tuaj, atëherë rimendojeni çështjen e marrëdhënies në distancë sepse për fat të keq ështe një armik i tmerrshëm.

Flisni sa më shumë për objektivat e përbashkëta

Fakti që jeni larg njëri tjetrit nuk cënon objektivat tuaja të përbashkëta. Duhet t’i keni idetë e qarta dhe të  qëndroni afër njëri- tjetrit në vendimet tuaja, ndonëse jo fizikisht.

Epo, në fund të fundit, marrëdhëniet nuk janë të lehta!

j.l./ dita

August 27, 2019 00:42
Komento

5 Komente

 1. Psikologët i qëndrojnë tezës se ndjenjat nuk mund t’i mposhtë largësia , por padyshim mund t’i ftohë February 9, 20:48

  ti ftohe saaaa ti kapi tartakuti nga te dridhurat

  ti shkoj Temperatura 41° + Ca viza ,

  njilloj ose me keq se Gripi I zogut .

  #Opo te kput ne mes fare ca llafos ti e.

  Mos e prvofshe vet se pasha Perenin

  t’rrexo per Toke

  Reply to this comment
 2. - Te beni " gjera "se bashku °!° (Tingellon mjaft omel) February 9, 22:30

  gjera po -e .

  po kush te kupto ,

  maj zoja psikolloge .

  Njerzit sot nuk jan aspak Empatik,

  se cfar i mungon tjetrit ,cfar do ai

  dhe ndjenjat fluturojn kuturu diku dmth shtegetojn

  sepse i mungon Foleja e ngroht dhe ajo qe ndodh pastaj ,
  qe asnji nga te dy sdo ti gezonte eshte ajo se,

  dhallandyshi kerkon Fole tjeter dhe kjo con ne padyshim ne shkaterrim te asaj ndjenje te bukur e te vertete ,
  qe X Y s’arrin ta kuptoje dot.

  Reply to this comment
 3. Krist February 10, 00:51

  Shqiptaret e urte thonin:Larg ,syrit-larg zemres.Te tjerat jane thjesht fantazi,per njerez ireale.Shikoni numurin e divorceve,ndaj numurit te martesave,ne cdo vend,ne cdo kohe (dhe duke jetuar bashkarisht,pra prane e jo larg).

  Reply to this comment
 4. vetem shpirtrat binjake i mbijetojn cdo distance e stuhie February 10, 11:50

  si gjithmone hidehn per diskutim Tema te tilla ,

  qe s’kan asgje te ngjashme me ndjenjat e strapacuara

  te asaj shoqerie aty .

  Ndryshe e konceptojne dhe ndjejne lidhjen personat

  qe jetojne ne nji shoqeri te vertete Vlerash ,ku gjithcka

  funxionon brenda nji llogjike njerezish te lire e civilizuar ,

  te patraumatizuar nga dhuna /antivlerat ne shoqeri ;

  ku vdo Vlere eshte zevendesuar me antivleren ,

  # nga ajo shoqeri aty e zhveshur nga ndjenjat e verteta

  pra e traumatizuar nga kafsheria e jetuar ne kto 30-vjet

  perdhunim Vlerash .

  Nuk mbin asnjii Trendafil ne nji shoqeri qe jeton ne Landfill me plehrash .

  Edhe ata pak njerez te vertete ,pra qytetare te vertete qe kane ngelur ne ate vend ,aty,

  i jane mpire ose tjetersuar atoi ndjenja te verteta

  nga mizerja qe e rrethon .

  Si pasoje Koncepti mbi nji lidhje ndjenash te perbashketa aty,
  # dhe s’mundet te trajtohet aspak sipas ktij shkrimi .

  Megjithate nqs nji lidhje ka kaluar kufijte e zemres dhe ka depertuar ne Sjpirtin e dy personave ,

  distanca qe i ndan nuk perban asnji problem .

  Lidhjet shpirterore i qendrojn cdo furtune e largesie

  dhe nji dit te bukur zbarkojne ne breg …por qe kto jane

  raste shuuuuuume – shume te vecanta 1 ne 3 + Miljon 😉

  Reply to this comment
 5. Milosao August 27, 22:55

  Nese eshte dashuri e vertete nuk duhet te jete ne distance, me perjashtim te rasteve te sherbimeve te shkurtra me pune. Njeri nga te dy duhet te shkoje tek partneri. Kete e vendos çifti vete. Nuk ka asnje justifikim per dshurine ne distance. Kur ajo e kalon periudhen nje vjeçare eshte mire qe palet qe sjane te lidhur ne martese te ndahen. Nese kalon dy vjet per ata qe jane ne martese edhe ajo eshte e diskutueshme. Jeta eshte e shkurter. Ç’u pa ne se njeriu e çon jeten vetem kur shokun e zemres e ka larg me vite!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim