Marrëveshja e detit, Meta takohet me Moisiun, Meidanin e Berishën

February 15, 2018 13:03

Marrëveshja e detit, Meta takohet me Moisiun, Meidanin e Berishën

 

Kreu i shtetit Ilir Meta vijon konsultimet për marrëveshjen e detit me ish-presidentët, Alfred Moisiu, e më pas Rexhep Mejdani dhe Sali Berisha.

Konsultimet e presidentit vijnë pasi ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati hedh hapin zyrtar tek Meta, për të marrë leje për ndarjen e re të detit me Greqinë.

Një ditë më parë, Meta u takua me dy ish presidentët Bujar Nishani dhe Bamir Topi.

Ministria e Jashtme theksoi një ditë më parë se kjo kërkesë bëhet përpara se ekspertët të ulen në tryezën me harta për të piketuar kufijtë detarë.

Në prononcimet e tij publike Bushati ka deklaruar se vendimi i Gjykatës sonë Kushtetuese do të respektohet pikë për pikë për një marrëveshje më të mirë se në 2009-ën.

a.s/dita

February 15, 2018 13:03
Komento

6 Komente

 1. Ilir flaoriri! February 15, 13:32

  A e ka ne dore tani Floriri i Ballkanit per bisedimet me Greqine? Lereni te mendohet! Vendimi do te vonehet! Mund te mos vije kurre! Mos vononi por largoni Berishen Meten dhe Co.

  Reply to this comment
 2. Eri February 15, 13:48

  Nenshtetesine Janullatusit ja dha se e lendonte padrejtesia qe i kishin bere shqiptaret hiresise.
  Po gjeti ndonje padrejtesi qe shqiptaret e kane bere Greqise,presidenti yne i ndjeshem ndaj padrejtesive ndaj fqinjeve,le ti japi c’te duan grekeve.
  Politkan pa dinjitet dhe hipokrit!
  Vemje!
  Te neveritshem!

  Reply to this comment
  • mirel February 15, 17:04

   Nuk kuptoj pse i adresoheni Metes.
   Te gjithe kete plan e ka sajuar me Edi Ramen qe kur e zgjodhi Meten president
   Kaq naiver jeni?
   As Rama dhe as Meta nuk jane konsultuar me Kushetuten, qe ndalonte mareveshjen.
   Pike.
   Tradhetine e kane bere se bashku.
   Shiko si hesht Ramuti, sikur nuk ka te beje fare me kete histori.
   Ka vite qe akuzon Saliun per tradheti, dhe se fundi vjen ora qe Saliu eshte pjesemares ne vendimet e mareveshjes.
   Kush e ftoi Saliun ne presidence?
   Kush e beri Meten president?
   Pse nuk konsutohet Kushetuesja por kosultohen te gjithe kriminelet?
   Ramuti e ka te qarte planin qe ne fillim
   Tani ne vend ti pervishen Ramutit, mileti do fajesojne Meten dhe Berishen prape.
   Ja pra qe jane te tre ne tave e tepsi.
   Te tre kane kontribuar per shitjen e detit.
   Berisha e shpiku nevojen per te shitur detin, ai shpiku shitjen si nje mundesi reale- i takon merita e pare e shperblimit.
   Meta i takon se qe kur ishte kryetar parlamenti nderhyri per pazare midis Rames si Kryeminister i ri, dhe me ca premtime te forta para popullit, dhe Greqise se shtangur qe kerkonte mareveshjen e Berishes.
   Meta vajti ne Greqi dhe i garantoi greket qe loja do behej sikur Rama u qinte nenat grekerve, por ne te vertete po punonte qe tua q.nte nenat e shqiptareve.
   Dhe Rama e perfundoi brenda ketij plani.
   As me shume e as me pak, po vetem nje tradheti ne bashkepunim.
   Populli ha mut, dhe mire jua bejne dhe Rama, dhe Meta, dhe Berisha.
   Qe tani e tutje do flas per Ramutin me respekt.
   U lodha per 5 vjet duke i thene: Rami Pusteci, Ramut bajga,,por me sa duket keto i takojne popullit tone shqipcar atdhedashes.
   Bravo o Edvin Rame Berisha. E luajte bukur, dhe po ja hedh bukur.
   Ky eshte teater o vella..
   Cfare kerkon Bujar Asqeriu? As qe i afrohet Rames nga aktrimi.

   Reply to this comment
 3. Adih February 15, 18:05

  E thjeshte tradhetia o komentues. Kush e beri Meten President , ne populli apo Rama .Dhe permori mbi 4 te vraret barbarisht e me brutalitet ne 21 Janar .Pse nuk e keni pare edhe kete Ramen ne fotografi me pardesy te bardhe si Azemi ,Berisha e kompani .Mos harroni e kini te fresket ndihmen qe i dha Ramiu ,Bashes ,me gjithe se kishte shkelje dhe vjedhje brutale ne pallatin e ujit te ftohte ,per 14 mil euro nga taksat tona ne kokpalareve. Pyesni sa i dha Basha Rames nen dore , per kete ndihme te madhe ? . Sa shpejt harroni o vellezer..

  Reply to this comment
 4. demo February 16, 08:36

  Deti nuk kthehet me.Jo Meta,por edhe djalli me brire,ti prese kembet marreveshjes,i them faleminderit.

  Reply to this comment
 5. leko February 16, 10:13

  Meta per te takuar me shume Berishen beri qe gjoja po konsultohet me Mejdanin,Topin dhe Moisiun,me e rendesishmja ka qene ajo me Berishen per te bere se Çna bere njeri tjetrit. Imagjinoni ne dore te kujt ka ngel Çeshtja,ne dore te Metes qe me siguri te kishte qene ne pushtet me Berishen,ja kishin dhene toke e det me gjith milet. Vetingu te filloji nga kreu shtetit,ky me pasuri maramendese e me shantazhe hiqet i kulluari.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*