Marrëveshja me Serbinë, Kurti: Pajtohem me Grenellin, por më akuzojnë se jam anti-amerikan. Thaçi më sulmon çdo ditë

April 14, 2020 17:03

Marrëveshja me Serbinë, Kurti: Pajtohem me Grenellin, por më akuzojnë se jam anti-amerikan. Thaçi më sulmon çdo ditë

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti, në një intervistë për “The Economist”, ka folur rreth mospajtimeve që ka pasur me këshilltarin e Donald Trump, Richard Grenell për modalitetet e heqjes së taksës dhe për dialogun Kosovë-Serbi.

Ai ka deklaruar se me Grenellkanë rënë dakord, pasi duhet pasur një marrëveshje me Serbinë dhe se duhet një energji e re.

“Më akuzojnë se jam anti-amerikan, sepse në këtë pikë nuk u pajtova me Grenellin.

U pajtova me Grenellin se marrëveshja me Serbinë është e domosdoshme dhe që energjia e re është e nevojshme, por më pas kur erdhi puna tek përmbajtja e marrëveshjes ne i patëm këto dallimet.

Nuk e kam konsideruar që ky dallim do të jetë i rëndësisë së madhe, por ashtu doli”, ka thënë Kurti.

Ai ka folur edhe për presidentin Hashim Thaçi, për të cilin thotë se çdo ditë e më shumë është një politikan në vend të një figure ceremoniale, siç duhet të jetë një president në një Republikë parlamentare.

Më tej Kurti ka thënë se Thaçi po sillet si një prej liderëve kryesor të opozitës.

“Po sillet për çdo ditë si njëri prej liderëve të opozitarëve. Pra çdo ditë gjen arsye për të më sulmuar mua”, ka përfunduar Kurti.

j.l./ dita

April 14, 2020 17:03
Komento

5 Komente

 1. Aliu nga Selenic April 14, 19:30

  Ti thuaj tere dite Rrofte Amerika pore ne se nuk zbaton porosite e tyre ather dashje pa dashje je antiameriken.!

  Reply to this comment
  • ganiu April 14, 21:18

   Ti je kulmi i mënçurisë o Ali.
   Mjer ne për ty.

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 April 15, 08:21

   o ali o kokrra e idiotit!!
   a mund të më thuash se ata që kundërshtojnë veprimet e trampit dhe zagarëve të tij grenell e atij tjetrit me gru sërbe,pra kongresmenë e senatorë,JANË ANTI AMERIKANË??
   mor hale idiote,a ta merr mëndja se çfar je tu fol ti!?
   bile dhe ky idioti i erdoganit,albin flok ziu!!
   të kundërshtosh një diçka që nuk të duket e drejtë nuk do të thotë se je armik me atë që e propozon!!
   albin idioti,le të hanë mut të gjithë,thaç e maç,ti bëj atë që mendon se e ke të drejtë!!bëj atë që mdndon se është e drejtë për shtetin tënd!!
   bëje për shtetin dhe jo për pushtetin e aq më pak për interes të neo osmanëve,që si duken bathët po të lëvizin si marionetë!!
   nëse do të lëvizësh diçka në kosovë,lëvize,por jo duke shpërblyer natarët e partis tënde si mercenarë!!mos bëj atë për të cilën kritikove pagesat për veteranët!!ata i quajte mercenarë,mos i këthe në të tillë ata që të ndihmuan të vish në pushtet!!
   mos ndërro drejtuesit e bordeve me militantë,por ndërroi me NJERËZ TË NDERSHËM!militantë apo jo,kundërshtarë politik apo mbështetës të ndeshëm!!mos përdor ardhjen në pushtet për të bërë zanatin ballkanik!!
   1 për të shpërblyer “ushtarët” që të çuan në fitore
   2 për të zhdukur korrupsionin e të tjerëve dhe për ta përqëndruar në duart e tua!!
   këto janë veprime të sukseshme të erdoganit dhe të ramës pak nga pak!!dhe ne e dimë fare mirë dhe lidhjen vëllazërore të islamistit erdogan dhe polifetarit ramut!!
   ashtu si e dimë fare mirë se ti përkatësinë vllazërore myslymane e paraqit si lëvizje majtiste laike!!pak a shumë si një ML,i vjetër!!
   është një hile e bukur por shumë e lexushme o bin flokziu!!

   Reply to this comment
 2. Baxhanaku i Gerdecit April 14, 20:52

  Kurti eshte kokra e mashtruesit.

  Reply to this comment
 3. Gege Kosova April 15, 09:44

  Konflikti mes te quajtureve qeveritar e perfaqesues te popullit dhe shtetit, este per habi qe duhet te na bind se, me keta perfaqesues, e sa te jene e sa te veprojne keshtu, Kosova dhe shqiptaret, nuk kane asnje premtim pozitiv as per popullin e as per shtetin e Kosoves tash e ne te ardhmen.”Lufta” mes instit ucioneve,sidomoas lufta inatqore e Albinin,shume me pak e Thacit, eshte epr shqetesim,sa kur me eg er e me ashper nuk ka qene e as nuk mund te jete.Kjo ehste fatkeqesia e ketij populli dhe atyre qe sakrifikuan jeten dhe qenien e tyre fizike per Liri e atdhe.Kjo pakuptimesi qe po ndihmohet edhen nga delirantet e tyre, po e qone Kosoven drejte humneres,,mbrapambetjes dhe humbjes,sa nuk e arriten 24 projektet antishqiptare serbe, te pastrimit etnik te shqiptarve nga kjo hapesire,te cilen zeri I pushkes se UCK e shpetoi nga fanitja qe I kercnohej.Vetem toleranca dhe urrtesia e Krishtit do vije ne shprehje”Ndihmo Zot,se nuk dijne çka bejne!”

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim