Marrëveshja Rama-Basha, genocid mbi Partinë Socialiste!

May 19, 2017 10:23

Marrëveshja Rama-Basha, genocid mbi Partinë Socialiste!

 

Gjashtë orë me Lulin,
kokë më kokë qëndroi,
një marrëveshje turpi,
në fund nënshkroi!

Ky është Edi Rama,
burri që bën shtet,
që fali çdo gjë,
veç bythës së vet!

Socialistja jonë,
s’është më në pushtet,
se asnjë ministër,
s’ka në kabinet!

Edvin kapedani,
burri që bën shtet,
bëri genocid,
mbi partinë e vet!

Askush s’e shtrëngoi,
s’i vuri zinxhirë,
po gjithçka e bëri,
me vullnet të lirë!

Ai është në qiell,
dhe nuk mund ta dijë,
se PD në zgjedhje,
fare do ta grijë!

Me humbje fatale,
veten ka dënuar,
këtë pis-marrëveshje,
kur e ka nënshkruar!

Veten ka dënuar,
me humbje fatale,
se i dha PD-së,
kartë të fortë morale!

Kur i fal të tëra,
si derrin në thes,
s’kam asnjë arsye,
që të të mbështes!

Po unë kot që nxehem,
se të gjithë e dinin,
se kështu do tretej,
PS me Edvinin!

 

Arben Duka

May 19, 2017 10:23
Komento

44 Komente

 1. NETI VJOSA May 19, 11:06

  I nderuar Poet,
  Me gjithe respektin shume te madh qe kam per ty, ketu me duket mua se nuk ke te drejte ta shtrosh problemin keshtu!
  Rama nuk ka bere genocid mbi Partine Socialiste, por ne nje fare kuptimi e ka drejtuar ate nga Suksesi i Vertete!
  Mos u deshpero, i nderuar.Duhej ky lloj Kompromisi,
  PER TE SHPETUAR TË TËRËN,
  NGA NJEHERE DUHET TE SAKRIFIKOSH….!
  Ti e di mire kete parim, se je O f i c e r !
  Dhe çfarë Oficeri!
  Ajka e Oficerëve, Oficer Zbulimi!…
  Rama luftoi shume, te vendoste Reformen ne Drejtesi.Por ka ne krahë nje Partner qe i shkel syrin, sa here ja do “puna,” Sali Rrufjanit!…
  O Zot i madh, kurr nuk ka qene Shqiperia nen nje monitorim kaq te rrepte nderkombetar!
  Jane miliarda te hedhura dhe miliarda te tjera qe presin te hidhen!
  Sherret e Sali Sherrit nuk kane fund, ndaj ky Kompromis ish nje levizje taktike qe i fut te gjjtha partitë ne garë, se ndryshe jepej sebep per trazira dhe anarshi, anarshi qe nuk u jep bukë shqiptareve…!
  JA, ERDHEN ZGJEDHJET,
  VOTONI ATE QE DONI TU QEVERISË!…
  KRYHET VETINGU!…
  NDEZ MOTORRAT DUKE I HAPUR UDHEN SHTETIT LIGJOR!…
  Të pakten ndeshkimi krimineleve dhe te korruptuareve nuk ka pengesa ligjore, sepse eshte premisa te pastrohet Drejtesia!
  Vendi ka nevoje per Q e t ë s i, ndryshe do vazhdonin sherret pa fund.
  Ti e di shume mire, i nderuar, qe Kompromisi, kur eshte ne interes te Atdheut, duhet bere.
  Ka kompromise e kompromise!…
  Eshte nje shembull klasik:
  Kur te kap ne pyll Hajduti dhe te thote :
  O KOKËN, O KULETEN…
  Natyrisht do besh kompromis ti japesh Parate dhe Kuleten, jo Kokën, se Koka e merr prape Kuleten…!
  Krahasimi, gjithnje çalon, por besoj se kush do ta kuptoje moralin e keti shemulli, e kupton.
  Gjithsesi ti mire bën qe ngre opinionin, se e majta po ben shume leshime, por ja ku erdhen Zgjedhjet dhe atje vendoset e Ardhmja…!
  Të pershendes Miku im,
  Pena top si gjithnje!
  Me e mira do behet!
  Nga sherret me Sali Sherrin, deri tani Shqiperia nuk ka fituar!…
  Mos u merzit i nderuar se nje dite te bukur Sali Kerma do ta paguaje Faturën qe i ka borxh Popullit shqiptar!…

  Reply to this comment
  • kris 1 May 19, 14:09

   O Neti,
   Kur flet per koken shikoj koken e Edvinit.Eshte fryre e deformuar aq shume sa qe duket sikur i jane infektuar gjithcka brenda saj.Vetem budallenjte e parazitet kane kete shtim dhjami.Une jam ne dileme dhe nuk e percaktoj dot ne cgrup hyn i biri i Netes.

   Reply to this comment
   • 666 May 19, 17:00

    Mire qe e paske kuptuar dhe ti arben. Pastaj se sa sh e mbeshtesin kete qendrim dhe te majtetve tjere mjafton te shohesh komentet te shenimi dites dhe jo keto ketu ku jane futur ca kurva dhe b… te edi tradhetarit

    Reply to this comment
  • anticensurë25642654 May 19, 15:21

   neto pash që kishe fshirë tërë postimet për edi ramën në fejsbythë,dhe thash se çfar ka ndodhur,por ma hoqe merakun!!
   neto mos u ërzit me benin!!shpirt është i shkreti dhe pëllcet!çfryn i shkreti se plai si ai dhe ne!!por është vetëm këtu e kufizuar në kohë!!njëlloj si me 1 prillin,dhe atëherë beni,bile dhe ti,unë po e po,çfrymë sa plasëm!!më pas ju u qetsuat,ti u bëre sheleg fare dhe more armët për të mbrojtur ato të dashit tënd,beni po ashtu!ti po e mbron akoma*,kurse beni ndonjëherë o këthjellohet o luan rrolin e kritizerit në të thatë për ta mbrojtur në të njomë!
   kështu ka për të bërë dhe kësaj rradhe!!
   po bën një rugë e dy punë!po thot nja dy “ave maria”për të larë mëkatet,dhe do të fillojë ta lavdërojë,si i pamëkat,kur të jenë zgjedhjet!!
   kështu ne kështu!!vetëm mmos u nevrikos lali!!je i egër dhe më ngjethet mishi pastaj!
   si shkoi kampioniti i gjimnastikës neto??zune ndonjë vënd të mirë??
   ps:kjo puna e moterrave të ndezur më duket si e kopjuar nga familja LSI,ajo që është bo e bukur tashti e tha pak më parë!?më duket!
   *vetgënjehesh

   Reply to this comment
   • Shkodra Loke May 19, 16:02

    I nderuar anticensur 25642654 .

    N,Vjosa eshte nje i majte i Lodhur .
    Po perpelitet si ai Gjeli i Vitit te ri qe
    ne e Nderojme duke e vendosur ne mes te Tavolines .

    Sapo morra vesh , qe Krieministri i ine i Gjate
    ,ka Ofenduar nje Kryetare Bashkie , ate Voltanen e shkodres mo ,
    Ndaj ki Vjosa me beri Thirje qe ti kerkoja falje , Ashtu si i kerkova Vllautinit .

    Ne fakt nuk kam Fejsbuk , me thane ,
    po ashtu nuk e kam idene se kush jeni ju qe me shkruani
    Por duke qene se ne pergjithsi jemi popull delirant
    ku ç’do shofer autobuzi , pastruse , apo emigrant ne Austri si marangos GAZETAR
    I DRejtohet nje intelektuali .

    Do tja kisha plotesuar deshioren ketij Vjoses ,
    por nashti une Ismaili kam pjerdhur ne poçe
    dhe keto vite qe me kane mbetur , duhet ti shpenzoje per hesapin tim
    dhe jo te plotesoj deshirat e ç’fare do lloje bibe apo debili ku vendi im eshte i mbushur Dingllas .

    I nderuar N.,Vjosa
    me fal qe u zgjata ,
    sepse e di qe ty te ze LEXIMI
    POR jam i detyruar te nderpres vrullin e ç’fardolloje DELIRANTI
    DUKE HARXHUAR pak me teper energji elektrike
    por edhe tastieren time te konsumuar kundra Injorances .

    Lumi ti o Vjosa qe ke nje iLL ,
    ne jeten tende , Te bukurin e te gjatin Edvin .

    Vetem mos bjere ne dashuri o Vjosa ,
    se Edvini ka demostruar dashuri te EGER .

    TE FALA mark – uk

    Reply to this comment
  • Ivan i madh May 19, 15:35

   Neti me gjithe respektin per komentet e tua po kete radhe e ke gabim. Se shkruan si nje tifoz i semure personal i Rames. Me sa duket i shekon nga larg dhe se ndjen mbi kuris si socialistet e thjeshte mizorive e pa drejtesise e ketij mikut tend Rames. Qe gjate qeverisies se tij vetem per te djathtet e te perndiekurit eshte mundur e prekupuar sikur e solli ata ne pushtet e jo socialistet qe i la rugeve e pa pune si ne kohen e qofte largut Berisha. Prandaj i madhi poeti A. Duka i ka bere nje pjese te pershtatshem po ta kishte fishkelluar me shume se qe kur ka mare pushtetin dhe kryerin e PS eshte bere nje njeri i neveritshem qe shtet asnje edhe se jepet e tij qe gjakun nga brockullat e tija bajate. Bravo poet dhe shkruaj plera me te forte e therese se PS dhe e majta me kete njeri po mer tatepieten me pazaret qe ben me” kundershtaret” ne kuris te socialisteve.

   Reply to this comment
  • Tofiku nga Gjerbsi May 19, 16:07

   N.Vjosa
   o vella te rrosh vete ,
   Shendetin o vella se trute me pak pune ” edhe ”’ Kthehen .
   Shtrengohu pak , vere Napa me akull ne koke ,
   dhe futja vrapit lart e poshte ,
   dhe mbaj gjithmone Majtas o derman ,
   se une e ngateroj nga njehere
   here Pshur majtas e here dhjes Djathtas .

   Reply to this comment
  • Mark uk May 19, 16:09

   hera e pare qe jam dokort me komentusin N.VJOSA .

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 May 19, 17:35

    duhet të jesh ai moarki fallco më duket!!
    ose ke pjerdh komplet!!

    Reply to this comment
    • N.VJOSA May 20, 06:28

     Thashethemexhinj te klasit te larte,
     Qenka prishur bota se ka bere marrveshje Rama me Bashen, qe te hyjne ne zgjedhje gjithe partite dhe sidomos Opozita!
     Po si mund te quhet normale qe ne nje vend te zhvillohen zgjedhjet pa Opoziten?!…
     Pamvarsisht se kemi te bejme me nje Lulush sharlatan dhe nje Sali Kriminel!…
     Partia Demokratike nuk eshte parti armike, por pjese e e rendesishme e jetes politike shqiptare!
     Ca komentues ketu me duken aq bardhe e zi, sa ata qe kundershtonin Driteroin kur u krijua PS-ja, se mendonin se do ish e perjetshme Partiae Punes!
     Jo ore truderra, Partia Socialiste mund te beje koalicion me çdo Parti politike ne Shqiperi, , ne se i intereson Shqiperise dhe shqiptareve!
     Çfarë e ka gjetur Austrine , e cila, pas Luftes se dyte Boterore e deri sot eshte qeverisur nga dy parti te medha ne koalicion, nga sSocialdemokratet dhe Konservatoret e Partise Popullore?!….
     Çfarë e ka gjetur Gjermanine , e cila qeveriset nga Merkeli konservatore dhe Socialdemokratet gjermane?!…
     Vetem stahbilitet sjellin marrveshjet midis partive te medha!…
     Disa pseudoanaliste na e shohin marrveshjen Rama-Basha si. Kundervenie ndaj LSI….!
     Broçkulla!
     PS e votoi Meten unanimisht per postin me te larte te Shtetit!
     Dhe PS ben shume mire qe i mban te hapura ambasadat edhe me PD, edhe me LSI-ne, me cilendo Parti qe e voton Populli…!
     Çeshtja e denimit te Krimineleve, eshte çeshtje e Drejtesise!
     Per Menderen e Saliut e te Lulushit, nuk mund te sakrifikohet Shqiperia!
     Per nje Plesht, nuk mund te djegesh Jorganin!…
     Paska ndodhur drama se u morr vesh Rama me Bashen!!!!!.
     Ja , perpara jane Zgjedhjet, zhvillimi normal i te cilave eshte me i rendesishem se çdo lloj marrveshje!
     Nuk eshte e rastit qe e gjithe diplomacia Perendimore e pershendeten kete marrveshje, me perjashtim te disa teknefezve tane qe shohin drama dhe komedi surealiste, kur defakto spektri politik shqiptar perfaqsohet kryesisht nga PS dhe PD…!
     Dikush ketu me larte me paska lexuar dhe fejsbukun tim,…te cilin une nuk e kam fare! Une nuk kam FB, qe para afro nje viti, që kur si ne Austri edhe ne Gjermani u fol shume se nepermjet fb, hynte derri dhe dosa dhe prekej atmosfera private…
     Por nuk ke çfare u thuaj ca llafazanve dhe me tej akoma ca ordinerve primitivë…!

     Reply to this comment
     • Sallakja May 21, 13:19

      O Net Bylmezi !
      Eshte me mire te lexoshe se sa te shkruash.
      Edi Rama eshte carac. A e di cfare eshte caraci ?
      Eshte nje peme e madhe qe ben koqe te vogla.

     • N. May 21, 14:26

      Edhe ti @Sallake je nje koqe e vogel, me e vogel se caracat… Rama per nje kohe shkurter ka bere me shume se cdo kryeministër tjeter…, por ti nuk i shikon dot sukseset e Rames, se i ke syzet si byth kavanozi …!
      Ik o Sallake ,se nuk merr vesh ti nga drejtimi shtetit, nga demokracia jo e jo…Bej ate pune qe ke dhe je i nderuar…

  • Tani May 19, 16:50

   Prandaj prq e beri ilirin presidoent qe ta hiqte nga mundesia per te bashkepunuar me saliun.keshtu genjeu te pakten. Por tani doli qe e paska pasur per te bashkepunuar vete me saliun. Prandaj shko q… ti dhe me gjith edin

   Reply to this comment
 2. Ilir May 19, 12:10

  Shume mer neper goje ti PS në e shkrete ajo eshte fshire nga lista këtu e 8 vjeter, njehere si punist, njehere Nanoist,
  Njehere xhaketa e vjeter , dhe gjenerate e re
  Kudo qe hedh syte nuk lexon PS
  Por Rilindja qe do na bej ne
  PS me pasaporte me identitet leviz si emigrant dhe ne toke te vete.
  Rilindja parti elitare na e ktheu vendine
  Me parti bajraktare ,
  ne kete menyre na ben persekutim
  Do ngreme shoqatën per demeshperblim
  Në pune nuk na fusin, licenca nuk na japin
  AS ndihme sociale pa bere kejçapin.

  Reply to this comment
 3. Ilir May 19, 12:12

  Shume mer neper goje ti PS në e shkrete ajo eshte fshire nga lista këtu e 8 vjete, njehere si punist, njehere Nanoist,
  Njehere xhaketa e vjeter , dhe gjenerate e re
  Kudo qe hedh syte nuk lexon PS
  Por Rilindja qe do na bej ne
  PS me pasaporte me identitet,
  leviz si emigrant dhe ne toke te vete.
  Rilindja, parti elitare na e ktheu vendine
  Me parti bajraktare ,
  ne kete menyre na ben persekutim
  Do ngreme shoqatën per demeshperblim
  Në pune nuk na fusin, licenca nuk na japin
  AS ndihme sociale pa bere kejçapin.

  Reply to this comment
 4. nuk ka tym pa zjarr May 19, 13:20

  Sa keq me vjen per ty arben se je idealist dhe beson. Shume here ta kam thene pseblodhesh more morre. Kto gjera behen ne rruge te elbasanit. Atje vendoset. Ne tani jemi protektorat, jo shtet i pavarur. Dhe mos u merzit. Rrotacioni vazhdon. Edi do rrije dhe kater vjet te tjera se i ka zbatuar mire urdheresat nga lart.
  Edhe per hashashin mdoshta ata i thone mbyllni njerin sy se nuk u be qameti. Bar eshte, duhan i llojet.
  Po te doje perendimi ta pervelon hashashin qe ne rrenje. Po e lejojne qe te bejne ca leka me te fortet. Se plakat dhe pleqte qe mbollen ne vazo i kapen e i futen brenda.
  Te kam quajtur gjithmone naiv arben dhe prap te quaj naive. Sepse nese qeverrine do ta zgjishte populli me vote, ajo kurre nuk do te vihej ne dore te popullit.
  As ne france dhe amerike nuk ka zgjedhje por vec rrotacion. Show televizive. Vendimin kush do zgjidhet e marrin korporatat dhe bankieret. Pipulli bageti eshte.
  Sali berisha kurre ska marre me shume se 20% por ka qendruar sa ka dashur.
  Kur ja dha ramizi per here te pare nuk mori as 5%. Po duheshe nderruar.
  Prandaj ta kam thene here tjeter. Puno te besh nje iliade te 50 viteve te enverit qe te mbaj ment historia.
  Me keto cicmicet politike qe shkruan, sa harxhon talentin e madh dhe kohen. Diten tjeter hidhen ne plera.
  Mos e humb talentin. Jeta eshte e shkurtwr. Ne kenaqemi qe te lexojme por nga ty presim shume.
  Presim nje nje iliade

  Reply to this comment
 5. Socialisti digjital May 19, 13:32

  Sme plas bytha per shqiperine dhe shqiptaret, vetem edi rama mos leviz nga posti

  Reply to this comment
 6. prisni se skeni pare gje akoma May 19, 14:06

  Partia socialiate nuk egziston. Kush mendon ndryshe eshte budalla.
  Tani kemi partia socialiste e rilindur.
  Prandaj rama e mbylli zerin e popullit dhe i hoqi te gjithe socialistet dhe i zevendesoi me karierista pa identitet dhe lidhje me socializmin.
  Te gjitha reformat qe beri rama ne kater vjet i perkasin partive te djathta. Si psh. Privatizimi i sektorit shteteror me dhenie me koncesipne. Rritja e korenti dhe taxave. Ulja e intereit bankar te perfitimeve. Dheshume te tjera per ta cuar ekonomine ne recesion per te detyruar biznezet e vogla te falimentojne per te konsoliduar dhe perkrahur biznezin e madh.
  Ishte edi qe nepermjet koncesioneve te dyshimta te hidrocentraleve kerkonte shpernguljen e mijera fshareve nga tokat e tyrw per tju drejtuar rruges se gjate te emigracionit.
  Ishte edi qe per perfitim personal prishi nje monument te mbrojtur nga shteti si stadiumi qemal stafa duke i ndryshuar dhe emrin e heroit.
  Eshtw edi ai qe po shkaterron parkun kombetar te divjakes.
  Edi socialiat??????
  Hahahaaaaaaa

  Reply to this comment
 7. arben May 19, 14:46

  Zoti Arben kam respekt për idealizmin tënd dhe për penën tënde që gjithmonë ka qëlluar në shenjë. Por këtë radhë ngatërove keq politikën me artin.Me Ramën shumë shqiptarë mund të mos pajtohen për mënyrën se si ka qeverisur dhe për faktin se nuk e mbajti premtimin para zgjedhor për luftën kundër korrupsionit.Por për marrëveshjen e fundit me PD të gjithë duhet ti njohim meritën që shpëtoj vendin nga një katastrofë e vërtetë.Kaq shpejt e haruat 1998 kur u tentua ti vihej zjarri vendit nga krimineli Berisha e kur asnjë socialist nuk doli në shesh për të mbrojtur demokracinë që me gjak e sakrifica u vendos pas 1997.Haruat që kupola e PS vuri bishtin nder shalë e nuk u bë e gjallë derisa amerikanët ja vunë Berishës këmbët në një këpucë e nuk e lanë vendin ti vihej zjarri.Po sot çfarë po ndodh a nuk po e kuptoni se është I njëjti skenar me të njëjtin autor e aktor por që për fatin e shqiptarëve koha punon për ta pasi SHBA ka gjetur aleatin e vërtetë në Shqipëri që është kryeministri Rama I cili mendon e punon sipas interesit amerikan që për fatin tonë përputhet plotësisht me interesin kombëtar të shqiptarëve.Në poezi qaje për hallin e socialistëve që I ka braktisur Rama.Po ku ishin këta socialistë gjatë gjithë kësaj kohe.Nuk pamë askënd ti dilte në krah qeverisë aktuale por të gjithë prisnin se si do përfundonte dueli Bash – Rama.Ku janë simpatizantët e PS apo janë shnderuar në kultivues hashashi e nuk kishin kohë të protestonin në mbështetje të Romës. Po aleati tinëzar që edhe minutat e fundit I fuste thikën pas shpine Ramës e filtronte me dashnorin e vjeter Berishën.E harove deklaratën idiote të Petrit Vasilit se jemi gati të japim dhe presidentin a thua se ky president I zgjedhur është në varësi të LSI.Pas gjithë kësaj lufte djallëzore Rama do ishte idiot në politikë po qe se nuk do bënte lëvizjen e fundit që u dha shah mat të gjithë atyre që thurin planet djallëzore për të përfunduar shkatërrimin total të vendit vepër kjo e nisur që në 1990.Si përfundim do të thoja se detyra patriotike për çdo njeri që ndjen se ka gjak shqiptari është të gjykojë me mëndje të kthjellët e të votojë për të ardhmen evropiane të Shqipërisë. Vota të shkojë për ato forca politike që kanë dhënë prova se punojnë për të mirën e vendit dhe të ndëshkojnë të gjitha ato forca politike që pengojnë rrugëtimin e popullit shqiptar drejt zhvillimit e përparimit .

  Reply to this comment
  • Joni May 19, 16:56

   Ik o te q… rr.. ty e edi rames se sju voton me njeri nga e majta.nuk je i makte qe shkruan keto ketu joo!!! Ju jeni tradhetar qe keni per qellim te shkaterroni ps dhe te majten shqiptare. Dhe jeni aq te shk…yer sa kerkoni te na bindni me genjeshtra qe si ha njeri si kjo qe edi na paska shpetuar nga shkaterrimi me kete marreveshje. Ooo rro… ty dhe edit qe pikerisht kir kishim mundesi te shkaterronim pd ju i dhate pushtet e fuqi asaj serish dhe e vetmja gje qe po shkaterroni tani eshte ps.

   Reply to this comment
 8. Emigrant May 19, 15:12

  Neti Vjosa je nje bajge e gjysem dhe ajde gamisu

  Reply to this comment
  • pelivani May 19, 17:13

   Net vjosa,Je i madh,je largpames,je i vertete…lozet shah diplomatik dhe Rama po i ben’ levizjet te matura.s’behet fjale per rremi,(Per humbje jo se jo),por,per fitore..Qe te harriet kjo duhet jo vetem durim derri…!

   Reply to this comment
 9. Mersin May 19, 15:13

  O Arben here-here qullos dicka, sot ia ka futur kot.

  Reply to this comment
 10. anticensurë25642654 May 19, 15:38

  beno para disa javësh pata një debat me të madhin neti vjosa!!
  ai megjithëse nuk kishte të njëjtin mentalitet të ulët sa parlamentarët tanë,prap mbronte me thonj e me dhëmbë mentalitetin e qelbur të politikës sonë,shqiptare!kuptohet atë rilindiote!!
  puna e tij,arsyet e tija mëndja e tij!!
  unë i thashë se unë personalisht nuk mund të shkel principet e mija për të mbrojtur moralin e krimbur të politikës shqiptare!!e kujtdo krahu që të jetë!!sepse principi është princip,po e shkele bëhesh paçavure!!tashti po e lë neti dhe po vazhdoj me ty!
  shumë vite më parë kur në një moment,ti shkruaje tek shekulli në atë kohë,the se nuk do të shkruaje më!!mua më le përshtypjen se e kishe me tërë mënd,besoj akoma në vërtetësinë e thënjes tënde!
  shumë komentues të kritikuan për vendimin tënd,unë personalisht,të thash që “nuk duhet ta lësh shkrimin tënd,sepse e ke për detyrë ta bësh një gjë të tillë”!ishte koha e saliut atëherë,dhe në mos gaboj diçka pas 21 janarit!!ti na dëgjove ne miqve virtualë,opozitarë në atë kohë!!bëre mirë,por me kalimin e kohës dhe ti fillove të shkelësh principet e tua!!ato principe që na bashkuan!!diku më pak diku më shumë!!diku dhe i mbrojte me forcë,por prap i shkele!!
  beno shpresoj që ndodhitë e këtyre ditëve të të kenë bërë më të ndërgjegjshëm për atë që ndodh!!
  nëse jo??
  zbato atë vendim që more në atë kohë!!

  Reply to this comment
 11. lexion per Benin May 19, 16:17

  Zoti Arben e ke gabim….

  kjo qe ndodhi me marreveshjen UJKU SALI BASHA DHE GOMARIN EDI RAMA
  ishte nje tallje e boleve e dipllomateve nderkombetare
  .
  nqs se ka patur GENOCID ai u krye ne periudhen 1991-1996…qe u maskua me terorine antinjerzore dhe antiamerikane te dekomunistfikimit te rajerson-biberajt.
  .
  si rezultat i ketij genocidi me shume se gjysma e intelektualeve dhe fuqise puntore te kualifikuar iken te lemerisur nga ai vend….
  .
  Por ajo qe ngelet turpi me i madh i dipllomacise amerikane & europjane eshte se “socjalistin fatos nano” e arrestuan per nje shume qesharake kurse
  kriminelin lul basha ambasdori “deleted” arvizu e quajti yll ne ngjitje…dhe kjo eshte me shume se genocid..eshte POSHTRIM KOMBETAR
  …..
  Kur u arrestua Fatos Nano ne korrik 1993, në mbledhjen e Komitetit të Përgjithshëm Drejtues të PS, ai do të deklaronte midis të tjerash:

  *

  “Nuk jam unë i pari viktimë politike e shtetit ballisto-fashist që po riinstalohet në Shqipëri nga klani revanshist që drejtohet nga Sali Berisha.

  .Ka mbi një vit që në Shqipëri drejtësia është vënë nën presionin dhe kërcënimet e tipit të oborreve feudale nga partia që drejton Sali Berisha; ka mbi një vit që çdo shqiptar i ndershëm është i kërcënuar për të shkuar në burg ose me bukën e fëmijëve po të guxojë të kërkojë drejtësi politike e sociale…

  Këtë e kanë ndjerë edhe “diplomatë” të tipit Hill dhe Rajerson, që pasi bënë karrierë në CIA dhe Beograd, i vunë në tavolinë Berishës skenarin.
  .

  Nuk ishin aspak të rastit paralajmërimet e tyre gjatë fushatës së zgjedhjeve kundër socialistëve, kënaqësia e tyre patologjike për të urdhëruar një genocid të përgjithshëm politik në Shqipëri kundër të gjithë atyre që denoncuan dhe iu kundërvunë zbatimit të skenarëve dhe planeve të pluhurosura të “antikomunizmit” makartist të përgatitur jo vetëm për vendin tonë, në periudhën e “doktrinës Truman” të pasluftës.
  .

  Dhe Berisha e klani i tij nuk kanë hezituar të veprojnë para mesazheve, porosive dhe skemave të gatshme për të cilat kanë nënshkruar në zyra sekrete.
  .

  Ata që aq shumë flasin për lirinë, marrin frymë vetëm nga thesi ku i kanë futur dhe ku ua kanë mbyllur edhe kokën. Kështu dhe ata vetë do të shkojnë siç kanë nisur, drejt asfiksisë. Fundet e diktatorëve dhe diktaturave janë të pashmangshme. Është fatkeqësi e madhe dhe fatalitet që Shqipëria nuk drejtohet sot në Shqipëri.
  .Politika për Shqipërinë nuk bëhet në Shqipëri, për shqiptarët e me shqiptarët…

  .
  .Do vije koha qe shteti amerikan do kerkoje falje
  per Berishen dhe Bashen e tij..por do jete vone

  Reply to this comment
  • Sallakja May 21, 15:49

   Ooooooo leeeee !
   Me se fundi nje Shqiptar inteligjente.
   Bravo, komplimetet mija.
   Dy gjera te vogla.
   1. Amerikanet nuk kerkojne falje, nuk eshte ne natyren e tyre.
   2. Pse “inteligjentet e politikes” shqiptare nuk arrijne dot ne kete konkluzion ?
   Te jete vertete kaq e veshtire ?

   Reply to this comment
 12. prisni se skeni pare gje akoma May 19, 16:36

  E dini ju more qafira socialist pse edi i beri elozhe fatos nanos ne konferencen e ps??? Sigurisht qe jo. Sepse ju jeni socialista bathorista. Edit nuk i plas menderja per fatosin dhe per ju. Por tani ai ka mesuar te beje politike. Ai tani kerkon votat e socialisteve kudo. Edhe te nanoisteve. Prandaj ua permendi nanon se i duhen votat e socialisteve te percare ne ramist dhe nanoist.
  Asjtu sic veproi saliu kur krijoi partine e kreshnikut ku me ane te saj kerkonte te merte votat e njerezve qe urrenin sali berishen ne menyre qe ato vota mos ti shkonin ps por perseri sales me ane te kreshnik kaqurrelsit.
  Hani nje m….

  Reply to this comment
 13. Plaku Xhuxhumaku May 19, 17:52

  Hahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!

  Reply to this comment
 14. Albius May 19, 18:28

  Arben Duka i sakte si gjithmone.Te japesh. Me shume sec te kerkojne eshte dobesi.Eshte fyerje.

  Reply to this comment
 15. Qarri i zigurit May 19, 18:43

  Hej neti vjosa.
  Per te miren e atdheut bejme nje kompromis bashke???
  Ku e do me mire?
  Nje here ne lule apo ne tule???
  Per te miren e atdheut duhet te pranosh me te miren. Me te shijshmen. Hahahahaaaa

  Reply to this comment
  • N.V. May 19, 22:16

   @Ziguri i Carit,
   Normal tipave si ty nuk duhet tu pergjigjesh, se je nje ordiner…Ne se ke q i e j f, une ti leroj te gjitha vrimat, edhe ato te kokës….!
   Jam ca i vjeter, por po ta hipa, nuk te zbres kollaj, pa ta bere mire T e g e l i n!…
   Plehrë!…
   ————
   Nje tip tjeter ketu me larte shpif se me paska pare dhe FB, kur une fb e kam mbyllur qe para 6-7 muajsh!…
   Dava llapaqenësh , keta tipa dine vetem te lehin , keqardhje.

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 May 22, 15:58

    o neto tij ” tip tjeter ketu me larte shpif se me paska pare dhe FB,”shkruaja emrin se nuk të thahen gishtat!!
    ai “tipi tjetër” nuk i bie nga kina për të të pyetur për shëndetin!!
    sa për llapaqen??
    shiko shkrimet e tua!
    tarrallak euforik!!
    tu zverdhën presht,karburant i fluturimit tënd!!

    Reply to this comment
 16. Taxisti digjital. May 19, 18:57

  Pergjigja e neti vjoses me ngjan e pergjigjet e rames qe u jep komentuesve ne fb. Hahaha.
  Paska fillu rama me komentu ne gazete.
  Hahahaaaaa.
  Mire i thoshte njoni, o edo ngele ne kompjuter ik o burre e bo noi pune.
  Hahahaaaa

  Reply to this comment
  • XEN DIGJITALI May 19, 20:25

   taksisti dixhital ke drejte.
   .
   edi rama ka ndenjur duar kryq ne krahesim me bacen sali barisha.
   .
   kqyre or jaron sa pune ka bere mixha yt…

   na fal se kam te gjate kete timin por e meriton.
   .
   SAGA KRIMINALE
   E BURIT TE SHTETIT
   TE HAHAHARVIZUSE

   .Kabllogramet, Shkëlzeni presion Luan Hoxhës
   Kabllogramet e ambasadës amerikane në Tiranës, dërguar DASH, dëshmuan qartësisht se çfarë mendonte Uashingtoni për pushtetin e Sali Berishës. Në kabllogramet e publikuara nga Uikiliks, përmendej Luan Hoxha për një bisedë në të cilën ai kishte informuar ambasadorin amerikan Uidhers në lidhje me Gërdecin. Hoxha kishte dënuar tek Uidhers edhe kërcënimet e djalit të Berishës, nëpërmjet telefonit. “Hoxha pranoi se stafit të tij ishte thënë të transportonte municionin në atë vend dhe të ruante vendin. Pas kësaj, presioni mbërriti përmes telefonit nga një djalë i ri, i cili më pas u konfirmua si Shkëlzen Berisha, djali i kryeministrit, që e urdhëroi të vijonte dërgimin e municionit të kalibrit të lartë në Gërdec, pa pasur asnjë vonesë”, shkruhet në kabllogramin e ambasadës së SHBA.
   Uikiliks, SHBA: Berisha strehon të akuzuarit e Gërdecit
   Në një kabllogram të dërguar më 17 prill 2009 nga ambasada amerikane drejt Departamentit të Shtetit, thuhet se: “Të akuzuarit e skandalit të Gërdecit mbajnë postet qeverisëse në Shqipëri dhe madje, atyre po u kërkohet ndihma-ekspertizë për hetimin më të madh në vend”. Sipas amerikanëve, të pandehurit e Gërdecit hetuan veten për tragjedinë. Në kabllogram theksohet se kjo është një shaka e Ministrisë së Mbrojtjes pasi Prokurorja e përgjithshme ka dërguar një kërkesë në Ministrinë e Mbrojtjes për ndihmë me ekspertizë ushtarake në hetimin për Gërdecin, dhe kështu drejtori e gjen veten duke dhënë ekspertizë dhe këshilla për hetimin. Pasi edhe pse akuzohen për shpërdorim detyre, drejtorët nuk janë lëvizur nga postet.
   Kabllogrami, Fahri Balliu u përfshi në Gërdec
   Ish-ambasadori amerikan në Tiranë Xhon Uidhers, informoi Departamentin Amerikan të Shtetit, mbi përfshirjen e një klani të ri të familjes Berisha në Gërdec, për mbrojtjen e përgjegjësve të tragjedisë si dhe për presionet mbi Ina Ramën për të mbyllur skandalin. Në kabllogramin që mban datën 17 prill 2009, thuhet se Fahri Balliu është i përfshirë në skandalin e Gërdecit, por ai çuditërisht nuk u hetua nga drejtësia.
   Kabllogrami, Shqipëria theu embargon e armëve
   Ish-ambasadori amerikan në Tiranë, Xhon Uidhers, në një kabllogram drejtuar Departamentit Amerikan të Shtetit, trajton trafikuan e armëve dhe rolin e MEICO-s. Në kabllogram thuhet se Shqipëria ka shkelur embargon e armëve me Kongon, i ka shituar Sudanit helikopterë si dhe ka trafikuar armë sistematikisht drejt Afganistanit.
   Kabllogrami, Berisha afera me armët
   Një tjetër kabllogram që zëvendësambasadorja amerikane në Tiranë Deborah Jones i ka dërguar Departamentit Amerikan të Shtetit, flet mbi përfshirjen e kryeministrit Berisha dhe kreut të shtetit në një skandal me pronat e ushtrisë shqiptare. Në kabllogramin e saj, shpreh shqetësimin e thellë për spastrimin e të gjithë drejtuesve të lartë të ushtrisë, të cilët nuk pranuan t’u shesin pronat e ushtrisë miqve të Berishës.
   Agjent i UDB
   Sali Berisha akuzohet se është rekrutuar nga UDB, shërbimi sekret jugosllav. “Sali Berisha është spiun i UDB jugosllave. E ka vendosur Shqipërinë dhe Kosovën nën varësinë energjitike të klaneve mafioze serbe”, ka deklaruar Taulant Balla. Në këtë kuadër, dyshohet se kryeministri i ka ruajtur lidhjet e tij me të gjitha pushtet që janë instaluar në Serbi, përfshirë edhe atë të Millosheviçit.
   Bombardimi i Vlorës
   Sali Berisha deshi të mbante pushtetin me dhunë në ’97. Ai urdhëroi bombardimin e Vlorës me avionë ushtarakë, por fatmirësisht asnjë nuk ia zbatoi urdhrin. Më tej, ai tentoi të shtypte revoltat me SHIK-un famëkeq të Bashkim Gazidedes.
   SHIK-u famëkeq
   Emri i Sali Berishës lidhet me SHIK-un famëkeq. Ai ishte pjesë e një mekanizmi represiv të qeverisjes 1992-1997, me shpërndarjen e dhunshme të protestave të opozitës, me burgosjet pa shkak të kundërshtarëve, si dhe me antiamerikanizmin drithërues, që kaploi në ditët e saj të fundit, qeverisjen e parë të demokratëve.
   Zhdukja e Remzi Hoxhës
   Emri i tij lidhet me ngjarje ende të pazbardhura si rrahja për vdekje e një mitomani që e morën për gazetar, Bardhok Lalës, dhe zhdukjes së një biznesmeni kosovar, Remzi Hoxhës. Familja e të nderit Hoxha akuzon edhe sot Berishën dhe Gazideden për vrasjen dhe zhdukjen e njeriut të tyre. Thuhet se Hoxha u zhduk se ishte dëshmitar i lidhjeve të Berishës me Millosheviçin.
   Trafiku i armëve
   Kryeministri Sali Berisha dhe ministri i Brendshëm Arben Imami kanë thyer embargon e vendosur nga Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, duke trafikuar armë drejt Libisë në bashkëpunim me sekserë serbë të kërkuar ndërkombëtarisht. Ky është konstatimi i raportit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara për trafikun e armëve.
   Vrasjet e 21 Janarit
   21 Janari është ngjarja më e rëndë dhe njolla më e zezë e kësaj qeveri pas Gërdecit. Më 21 Janar qeveria vrau katër qytetarë të pafajshëm dhe plagosi me dhjetëra të tjerë. Në fillim Berisha tha se protestuesit kishin vrarë njeri-tjetrin, më pas pranoi vrasjet, por tha se Garda kishte zbatuar ligjin, pasi demonstruesit ishin vrarë brenda rrethimit. Kur u vërtetua se protestuesit ishin vrarë jashtë rrethimit, Berisha sajoi puçin e shtetit dhe ngriti një komision hetimor. Po ashtu, Berisha nuk lejoi as zbatimin e urdhrit të Prokurorisë për arrestimin e komandës së Gardës. Refuzimi i Berishës për të dorëzuar komandantët, shokoi ndërkombëtarët. Zhdukja e pamjeve filmike u vërtetua edhe nga FBI. Më pas Berisha hodhi në koshin e plehrave ekspertizën e FBI për vrasjet. Sot nuk ka asnjë të dënuar për këtë çështje.
   Vrasjet e Gërdecit
   Gërdeci është krijimi më i madh njerëzor dhe ekonomik i familjes Berisha. Tragjedia e Gërdecit është orkestruar në mënyrë të drejtpërdrejtë nga familja Berisha. Një biznes fitimprurës për kompaninë Albademil dhe SAC, por që nga shpërthimi i Gërdecit, humbën jetën 26 persona (mes tyre dhe baxhanaku i kryeministrit), u plagosën mbi 300 vetë dhe u dëmtuan mbi 4000 prona. Tre ditë më vonë jep dorëheqjen Ministri i mbrojtjes Fatmir Mediu, ndërkohë që prangoset Ylli Pinari, drejtor i MEICO, Mihal Delijorgji pronar i Albademil dhe Dritan Minxolli drejtor i fabrikës. Hetimet një vjeçare vunë nën akuzë 29 persona dhe çështja shqyrtohet në gjykatën e Lartë. Korrupsioni i Gërdecit, dhe dosja hetimore nxorën në pah shumë elementë. Një ndër njerëzit që kishte influencuar në bërjen e akteve nënligjore dhe ligjore që çuan në tragjedi ishte djali i kryeministrit, Shkëlzen Berisha.
   Shitja e detit Greqisë
   Mbetet historia më e zezë e qeverisë së Sali Berishës. Është konsideruar tradhtia më e madhe kombëtare pas shitjes së Shën Naumit nga Ahmet Zogu dhe shitjes së Shkodrës nga Esat Pashë Toptani. Ky skandal identifikohet me emrin e Sali Berishës dhe Lulzim Bashës. Ky i fundit asokohe mbante postin e Ministrit të Jashtëm dhe ka negociuar në fshehtësi marrëveshjen për shitjen e detit. Në takimin midis Dora Bakojanis dhe Lulzim Bashës më 20 mars 2008 një nga temat kryesore të bisedimeve ka qenë pikërisht marrëveshja për përcaktimin e kufirit detar.
   Skandali me rrugën Durrës-Kukës
   Tetor 2007: Durrës-Kukës, plas skandali më i madh financiar i kësaj qeverie. Protagonist është sërish Sali Berisha dhe Lulzim Basha. Prokuroria filloi hetimet. Dikasteri i Transporteve u vu akuzë. Procedurat për tenderin në Shqipëri, bazoheshin mbi ligjin anglez. Hetimet e prokurorisë çuan deri në heqjen e imunitetit të Lulzim Bashës. Sipas KLSH, në raportin e janarit 2008, abuzimi shkon deri në 232 milionë euro.
   Grabitja e SHQUP-it
   Sali Berisha po tenton të largohet nga pushteti, duke marrë me vendet edhe pasuritë shtetërore. Me një vendim të fshehtë dhe në bashkëpunim me Ministrin e Mbrojtjes dhe Presidentit, Berisha tjetërsoi Shtëpinë Qendrore të Ushtrisë, duke e kthyer në seli për PD. Po ashtu ai mori edhe Shtëpitë e Oficerëve në Fier dhe Shkodër.
   Zhdukja e Kosta Trebickës
   13 Shtator 2008: Humb jetën në rrethana misterioze aksidenti ish biznesmeni Kosta Trebicka, i pari biznesmen që denoncoi aferën korruptive të Gërdecit dhe trafikut të Armëve nga Shqipëria drejt Afganistanit. Hetimet e prokurorisë dhe konkluzionet e një eksperti amerikan nxorrën se vdekja e tij në një fshat të Korçës ishte aksidentale, edhe pse në opinion ky mendim nuk gjeti vend. Më pas emri i tij u përdor për luftë politike nga të dy palët.
   Damir Fazlliç, skandali me pronat dhe Argita
   5 Tetor 2008: Prangoset në Sarajevë Damir Fazlliç. Në Shqipëri kishte krijuar firmën SRF Developments, me administrator Erjon Isufin, kunatin e Lulzim Basha. Pas zgjedhjeve 2005, regjistroi në QKR tre firma. Ndërkohë që te Kompania Rompetrol kishte punësuar mbesën e Sali Berishës, shpresa Breçani. U verifikua blerja e tokave në Porto Romano, para se kryeministri Berisha ta deklaronte këtë si një park industrial. U akuzua edhe për ndërhyrje në blerjen e energjisë për llogari të Shqipërisë nga Rudnap. Ortakja e Argita Berishës, Flutura Kola i bleu Fazllicit një kompani në vlerën e 1.7 milionë eurove për firmën Croën Acquisitions.
   Zhdukja e 1.3 miliard USD
   .3 miliard USD janë zhdukur nga Shqipëria. Organizata “Global Financial Integrity” deklaroi se elita e korruptuar ka nxjerrë më shumë se 1.3 miliard dollarë nga Shqipëria. Ministri i Financave Ridvan Bode tha se ishte krenar për këtë shifër.
   Përplasja me SHBA për SHISH
   Korrik 2010. Shërbimi Informativ Shtetëror kthehet në një mollë sherri mes amerikanëve dhe qeverisë Berisha. Partia në pushtet tentoi të miratonte një ligj në Kuvend, i cili e kthente SHISH në një vegël në duart e Berishës. Beteja përfundoi me përçarjen e mazhorancës dhe më tërheqjen e Berishës para se të humbte pushtetin.
   Shkarkimi i kreut të SHISH
   Duke sfiduar hapur amerikanët, kryeministri Sali Berisha, ia arriti më në fund që të shkarkonte kreun e SHISH, Bahri Shaqiri, duke e zëvendësuar më një kamikaz politik, me të shkuar të zezë në SHIK-un famëkeq.
   hkarkimi i Ina Ramës
   muaj para se t’i mbaronte mandati. Skandali bëri bujë ndërkombëtare. Zonja Rama u zëvendësua me një njeri të besuar.
   Spastrimet në Ushtri
   as kapjes së Presidencës, Berisha iu turr Ushtrisë. Disa gjeneralë u liruan nga detyra në mënyrë arbitrare dhe pa asnjë bazë ligjore. Në vend të tyre u katapultuan ushtarë të oborrit të pushtetit.
   Masakra në drejtësi
   Pas bllokimit dhe rrëzimit të dekreteve të Topit, Berisha arriti ta shtrinte kontrollin e tij në piramidën e drejtësisë. Ai diktoi disa emërimeve nepotike në KLD, Gjykatën e Lartë, Gjykatën Kushtetuese dhe gjykatat e shkallëve më të ulta.
   52 hidrocentrale në duart e klanit familjar
   Gjatë tetë viteve në pushtet, mazhoranca e djathtë, ka dhënë 100 leje për ndërtimin e rreth 400 hidrocentraleve të përmasave të ndryshe. Licencat për ndërtimin e hidrocentraleve i kanë marrë kryesisht kunetërit e ministrave, burrat e deputetëve, njerëz pranë familjes kryeministrore dhe sekserë anonimë. Njerëzit e pushtetit kanë marrë 52 hidrocentrale.
   20 ligje klienteliste
   Kuvendi i Shqipërisë, gjatë tetë viteve të fundit, përpos shkeljes në mënyrë sistematike të Kushtetutës dhe Rregullores së Kuvendit, është kthyer në një zyrë noteria e qeverisë, ku noterizon dhe vulos dhunën e kartonëve ligjet klienteliste. Qeveria dhe Kuvendi kanë miratuar plot 20 ligje klienteliste.
   Shitja e Albtelekomit
   . Shtator 2005: Menjëherë pas krijimit të kabinetit qeveritar, Berisha anulon shitjen e Albtelekomit. “Nuk mund të lejojmë privatizimin e Albtelekom më shifra tepër të ulëta”, tha ai për Calik. Por vetëm pak muaj më vonë, kreu i qeverisë sërish ua dha Albtelekomin turqve.
   Fshesa në administratë
   Shkurt 2007: Për shkak të ndryshimeve në administratë dhe “fshesës Berisha”, buxheti i shtetit u detyrua të paguajë 1 milionë euro për të gjithë ata që u hoqën padrejtësisht nga puna. Ishte vetë Komisioni i Shërbimit Civil që zbuloi abuzimet e bëra në administratë nga ministrat kryesorë të qeverisë.
   Fahri Balliu
   15 Shkurt 2007. Skandali, rruga Levan-Vlorë i jepet firmës “Alpine”. Firma menaxhohet nga kunata e Fahri Balliut, anëtarit të Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike dhe botues i gazetës “55”. Ndërkohë që menaxherja e “Alpine” ishte njëkohësisht sekretare e përgjithshme e Ministrisë së Kulturës. Ndërkohë që austriakët e Alpine ishin të implikuar në një proces korrupsioni në Gjermani.
   Minierat
   29 Gusht 2007: vdes punëtori i katërt në minierën e kromit në Bulqizë. Menjëherë ministria ndërpret punën në minierë derisa të plotësoheshin kushtet. Por duke filluar që nga viti 2007 e deri më sot, fabrika nuk është mbyllur dhe në Bulqizë kanë humbur jetën nën shkëmbinjtë e galerive rreth 30 punëtorë.
   Presioni ndaj Financial Times
   2 Prill 2008. Qeveria shqiptare i bën presion gazetës prestigjioze Financial Times që të shihte edicionin special në këmbim të reklamave shtetërore që duhet të merrte nga ministritë. Por gazeta nuk pranoi këtë akord. Specialja botohet pa reklamën shtetërore, ndërkohë që menaxheri i gazetës Financial Times deklaroi se Berisha prishi kontratën me këtë gazetë.
   Spotet turistike
   Prill 2008: Qeveria nëpërmjet ministrisë së Kulturës paguan 300 mijë euro për spot turistik në CNN. Dokumentet zbuluan që Pango e bleu spotin katër herë më shtrenjtë sesa normalja.
   Arben Sefgjini
   5 Maj 2008: Gjykata shkarkon nga puna Arben Sefgjinin, drejtorin e përgjithshem të tatimeve në administratën e Sali Berishës. Akuzohet për zhdukjen e biznesmenit shqiptaro-maqedonas Remzi Hoxha. Drejtori vendoset në arrest shtëpie. Gjyqi vazhdon edhe aktualisht.
   Largimi i FMN
   23 Shtator 2008: Qeveria largon FMN nga Shqipëria. Në vitin 1996, ka qenë Fondi Monetar Ndërkombëtar ai që tërhoqi në mënyrë demonstrative, përfaqësinë e tij nga Shqipëria. Ishte pragu i kolapsit të piramidave, president i plotfuqishëm i Republikës ishte Sali Berisha dhe ministër Financash, Ridvan Bode.
   Lejet e ndërtimit
   26 Tetor 2008: Qeveria ndërmerr hapin e miratimit të një ligji të ri për lejet e ndërtimit “Për territorin”. Projekti shkaktoi skandal në zyrat e Bankës Botërore dhe Këshillit të Evropës: Qeveria po cenon autonominë e pushtetit vendor. Jemi kundër.
   Ligji i dosjeve
   16 Dhjetor 2008: Ligji i “Spiunëve”, Berisha akuzon Zamir Shtyllën drejtorin e hetimeve në Prokurorinë e Përgjithshme si hetues komunist. “ky është një ligj që prek shtyllën dhe gjithë shtyllat e tjera” deklaroi Berisha. Zamir Shtylla jep dorëheqjen nga prokuroria, ndërkohë që hetonte çështje të rëndësishme si Gërdeci, Fazlliç e Durrës-Kukës.
   Skandali me “Plazhin e Gjeneralëve”
   29 Janar 2009: Skandali me pronat për herë të parë emri i kryetarit të grupit parlamentar të PD Astrit Patozi në skandalin e “Plazhit të Gjeneralëve”. Arrestohet Fatos Gjuzi, i cili ishte edhe kryeregjistruesi i Kavajës, njëkohësisht kushëri me kryetarin e grupit parlamentar të PD.

   Reply to this comment
 17. demo May 19, 19:08

  Kur te numuroje votat Ristani,
  Mbani veten e mos qani
  Mos kerceni si shejtani
  nga kangjellat,nga tavani

  Kur te hapen ca kutia
  te hyje grupi ciftelia
  mos ju zere lemeria
  S`ka c`u ben antaresia.

  Kur t`u vjedhin,kur t`u rrjepin
  kur t`u marrin bereqetin
  me vota ta mbushin thesin
  Se ju u tallet me shtetin.

  Reply to this comment
 18. lis dushku May 19, 20:24

  Kur te numuroje votat Ristani,
  Mbani veten e mos qani
  Mos kerceni si shejtani
  nga kangjellat,nga tavani

  Kur te hapen ca kutia
  te hyje grupi ciftelia
  mos ju zere lemeria
  S`ka c`u ben antaresia.

  Kur t`u vjedhin,kur t`u rrjepin
  kur t`u marrin bereqetin
  me vota ta mbushin thesin
  Se ju u tallet me shtetin.

  Reply to this comment
 19. N.VJOSA May 20, 06:29

  Thashethemexhinj te klasit te larte,
  Qenka prishur bota se ka bere marrveshje Rama me Bashen, qe te hyjne ne zgjedhje gjithe partite dhe sidomos Opozita!
  Po si mund te quhet normale qe ne nje vend te zhvillohen zgjedhjet pa Opoziten?!…
  Pamvarsisht se kemi te bejme me nje Lulush sharlatan dhe nje Sali Kriminel!…
  Partia Demokratike nuk eshte parti armike, por pjese e e rendesishme e jetes politike shqiptare!
  Ca komentues ketu me duken aq bardhe e zi, sa ata qe kundershtonin Driteroin kur u krijua PS-ja, se mendonin se do ish e perjetshme Partiae Punes!
  Jo ore truderra, Partia Socialiste mund te beje koalicion me çdo Parti politike ne Shqiperi, , ne se i intereson Shqiperise dhe shqiptareve!
  Çfarë e ka gjetur Austrine , e cila, pas Luftes se dyte Boterore e deri sot eshte qeverisur nga dy parti te medha ne koalicion, nga sSocialdemokratet dhe Konservatoret e Partise Popullore?!….
  Çfarë e ka gjetur Gjermanine , e cila qeveriset nga Merkeli konservatore dhe Socialdemokratet gjermane?!…
  Vetem stahbilitet sjellin marrveshjet midis partive te medha!…
  Disa pseudoanaliste na e shohin marrveshjen Rama-Basha si. Kundervenie ndaj LSI….!
  Broçkulla!
  PS e votoi Meten unanimisht per postin me te larte te Shtetit!
  Dhe PS ben shume mire qe i mban te hapura ambasadat edhe me PD, edhe me LSI-ne, me cilendo Parti qe e voton Populli…!
  Çeshtja e denimit te Krimineleve, eshte çeshtje e Drejtesise!
  Per Menderen e Saliut e te Lulushit, nuk mund te sakrifikohet Shqiperia!
  Per nje Plesht, nuk mund te djegesh Jorganin!…
  Paska ndodhur drama se u morr vesh Rama me Bashen!!!!!.
  Ja , perpara jane Zgjedhjet, zhvillimi normal i te cilave eshte me i rendesishem se çdo lloj marrveshje!
  Nuk eshte e rastit qe e gjithe diplomacia Perendimore e pershendeten kete marrveshje, me perjashtim te disa teknefezve tane qe shohin drama dhe komedi surealiste, kur defakto spektri politik shqiptar perfaqsohet kryesisht nga PS dhe PD…!
  Dikush ketu me larte me paska lexuar dhe fejsbukun tim,…te cilin une nuk e kam fare! Une nuk kam FB, qe para afro nje viti, që kur si ne Austri edhe ne Gjermani u fol shume se nepermjet fb, hynte derri dhe dosa dhe prekej atmosfera private…
  Por nuk ke çfare u thuaj ca llafazanve dhe me tej akoma ca ordinerve primitivë…!

  Reply to this comment
 20. N. May 20, 10:46

  Pse i vononi botimin e komenteve, apo keni hallin e klikimeve?!…

  Reply to this comment
 21. orli May 21, 11:51

  Eeeee nuk keni pare gje akoma! Pardesyte e bardha, kamarjeret do bejne vetingun e reformen ne drejtesi! Pastaj gjithmone do kete pengesa imgjinare, nuk na la shtangisti, nuk na la kamarjeri ne nje kohe kur keta plehra te gjithe jane bashke, jane kopilat katovician te ramizit.Po te ishte se rama nuk pjese e kesaj loje perse nuk u nda nga shtangisti dhe te shkonte ne zgjedhje te parakohshme?! Do ti kishte te sigurte mbi 70 deputet dhe do bente reformen ne drejtesi dhe do godiste korrupsionin dhe kriminelet, nuk e beri kete se pastaj nuk ka si justifikohet per mosmbajtjen e premtimeve dhe do dilte e verteta lakuriq si pjestare i rrethit ramizist-katovician(a nuk dolen ne nje moment te caktur hapur ne bashkpunim berisha me nanon?)prandaj hidhen nga nje dege ne tjetren duke gjetur alibi se nuk me la ky e ai se nuk e kam shumicen.Normalisht votuesit shqiptare nuk asnje lloj mundesi zgjedhje sepse te gjitha partite jane nga i njejti llume, a nuk tha dhe “amerikani” shenasi rama se kam respekt per antishqiptarin me te madhe pjestar te trustit te geshtenjave salen?! Mora shembull kete “amerikanin” qe ka vite ne Amerike se per keta ben blusherat dihet qe me mengjes.

  Reply to this comment
 22. MH May 21, 13:02

  N.V.
  Asht e logjikeshme ne politike qe per te perfituar,apo per te arritur qellimin qe don veq varianteve te tjera duhet te sakrifikosh.Po jo ne kete derengje sic sakrifikoi piktori.
  Piktori doli front m’vete duke iu futur fallit per fitore.Kur ishte i fituar pa fall.

  Reply to this comment
 23. Bureto May 21, 13:13

  Qofsha i gabuar, por kam kohe qe me kane lindur dyshime, qe gazeta “Dita”, nuk po kupton qe me kritikat ndaj Rames, gjoja ne emer te paanesise dhe objektivitetit, apo kushedi se per cfare, i ben sherbimin me te mire Berishes. Mua me duket se stafi i gazetes se nderuar ka aq njerez me inteligjencen e duhur qe te kuptojne se politika nuk eshte poezi, por arti i te mundshmes. Inati qe dikush mund te kete me Ramen, mos behet njesh me korrin e Lubonjes, Blushit, Gjekmarkajt, Precit, Bushatit, Shkullakut etj qe cdo kush e kupton qe urrejtja qe kane per Ramen (do isha me ta po te ishin te vertete) u ka zene syte. Sot per sot Rama ka te drejte me shume se te tjeret. Koha deri ne 25 qershor nuk eshte larg. Eshte naivitet te fillosh te denigrosh Ramen dhe ta vesh ne nje balance me Berishen, Bashen dhe po te doni dhe Meten.Dy te paret si gjithmone bertiten “fitore”, per ate qe eshte humbje politike e paster e tyre (arsyet jane me te forta se ato qe dime ne), ndersa Meta do paguaje pabesite dhe piruetat e tij. Mos e harroni Meten! Ne 25 qershor mos u çuditni qe ta gjeni perseri ne preherin e Berishes si ne 2009. A nuk u shqeteson kjo? E harruat se ç’bene ata te dy, gjate bashkeqeverisjes se tyre?!

  Reply to this comment
 24. Petro May 21, 16:53

  E po te flase ndonje tjeter mire por ti Arben Duka? Po ty kjo qeveri dhe ky Edi Rama te dergoi ne Itali e te kuroi me paret e shtetit si me qene ti ndoj President! Rri mos u bej bukshkale, vazhdo me vjersha per Enverin…

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 May 22, 16:08

   o petromaks o debil
   sipas teje beni duhet të mashtrojë, se e paska kuruar qeveria me paret e popullit,për llogari të pallosh ramës??
   mos vallë duhet të shitet si të gjithë idiotët si puna tënde??
   nëse u kurua nga shteti u kurua me paratë tona dhe jo të ramës!!paratë tona janë dhe ato që ram përdor për të korruptuar njerzit për qëllime politike!paratë tona janë dhe ato “dhurata” falas që bën rama me legalizimet!paratë tona janë dhe ato që ju fal rama biznesit,vlerën e shtuar dhe rrymën elektrike!!
   bile paratë tona janë dhe rrogat që marrin legalisht këta hajdutë që na kanë hypur në qafë!!
   petromaksi ndriçon por ti paske mbetur në errëirë mor tru trashë!!

   Reply to this comment
 25. Petro May 21, 20:20

  Po komentin tim, apo jam ” armiku klases ” me biografi te keqe?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*