Marrëveshja Rama-Basha, reagon kryenegociatori i PPE-së, McAllister

May 18, 2017 13:34

Marrëveshja Rama-Basha, reagon kryenegociatori i PPE-së, McAllister

Mbi bazën e paketës që mban emrin e tij, Basha dhe Rama arriten nje marreveshje nje dite me pare, por detajet e se ciles pritet te zbardhen oret ne vijim.

David McAllister ka reaguar ne Facebook pas ketij lajmi duke shkruar se “zgjidhje të qëndrueshme mund të arrihen kur qeveria dhe opozita shohin përpara dhe dialogojnë me njëra-tjetrën.

Reagimi i plotë:

Unë jam i kënaqur që përpjekjet dhe ndërmjetësimi i Bashkimit Evropian dhe Shteteve te Bashkuara për t’i dhënë fund krizës politike në Shqipëri kanë qenë të suksesshme në fund. Mesazhi kryesor është se zgjidhje të qëndrueshme mund të arrihen kur qeveria dhe opozita shohin përpara dhe dialogojnë me njëra-tjetrën.

May 18, 2017 13:34
Komento

10 Komente

 1. Arber I May 18, 14:04

  Eshte fat i madh per popullin shqiptar qe stafeta e pushtetit do te kaloje perseri ne duart e Ali baba Saliut dhe Ilir Floririt.

  Reply to this comment
 2. Agron May 18, 14:31

  Ti je i kenaqur ,
  Kurse populli nuk eshte i kenaqur .
  Kriza politike ndermjet Lulit dhe Edvinit u zgjidh ,
  Kriza e popullit nuk eshte zgjidhur .
  Me mesimet e miqve Amerikane dhe te Europes ,
  shqiperia po shkon drejt Afrikezimit .

  Shendetesine e kishim pa Leka , Tani duhet te paguajme .
  Shkollimi ? shiten dipllomat si Kungujt ne pazar te Korçes .
  Siguria ?
  I mbanim dyert hapur , Sot nuk te mjaftojne te jesh i sigurte as me Tre dyer te blinduara ,

  Reply to this comment
 3. Mark uk May 18, 14:33

  Ja troqen veshet amerikanet edi rames ,dhe i thane hiq dore prej komunistit , Edi Rama u pshur prej frige

  Reply to this comment
  • @$# May 18, 16:28

   Amerikanet ja futen Lulit sa krau tani Cadra vjen era bajg !3 muaj recitim vjershash para copave te mishit ! Tani Luli u shkarkua dhe nuk I mbetet tjeter vecse te hyj ne zghedhje me Edi Ramen dhe te lepij te gjithe te vjellat e 3 muajve !

   Reply to this comment
  • Gringo May 18, 17:12

   @mark vicidolit,

   Kur sheh komentet e kesaj vemje gjirizi me nickname mark ukukuja sheh te ardhmen e pede-se. Bravo mark uk na jep shembelltyren e gjirizit qe eshte gatuar ne cader prej tre muaj.

   Reply to this comment
  • ALBAN DEGA May 18, 17:16

   SA TRU PSHURRUN JE MOR MARKUKU!

   Reply to this comment
 4. tosi toronto May 18, 14:44

  Eshte fat i madh per suksesest e popullit shqiptare keto 27 vite , me keshillat e mire Paguara te miqve tane Amerikane .

  Reply to this comment
 5. Drita May 18, 14:50

  Sa bukur e kuptokan gjuhen e Amerikes politikanet ?
  Po gjuhen e popullit te cilit i perkasin si ka mundesi qe nuk e kuptojne ?

  Reply to this comment
 6. thana May 18, 15:19

  Themi lavdi Zotit qe u arrit kjo marreveshje, por ne fakt ajo duhej realizuar ne prani te te gjithe lidereve te partive politike qe ishin ftuar aty dhe pas nje takimit koke me koke vetem midis Rames e Bashes. Kjo menyre me kujton ate marreveshjen midis Berishes e Rames ne hotel “Krokodili” ne France disa vjet me pare. Pra, ashtu si pati nje pazar te piset atehere mendoj se ka edhe sot. Lideret e partive te tjera politike qe ishin ftuar ne ate takim duhet te jene vigjilente ne proceset e perfundimit te kesaj marreveshjeje. Marreeveshjet vetem midis dy lidereve partiake nuk jane demokratike, prej tyre ka vuajtur Shqiperia dhe populli shqiptar keto 27 vjet paskomunizem…

  Reply to this comment
 7. shpatar May 18, 18:04

  E thirri Z.David Ramen e i tha: Faleminderi qe po e duron kaq shume Bashen .
  -Rama .Nuk kam cte beje . Bete mire qe erdhet e u njohet me Cadren e Lirise.Atje te rrije .Do ta duroje deri ne 18 Qershor dhe merruni ju me te.
  -Si regullohet kjo pune se negocjatat, per ne Evrope, nuk hapen pa qene Pd pjese e politikes shqiptare. —
  Rama . Ja ku i ke me shkrim se cfare i kam propozuar Lylit .Merrni keto i studjoi me ekipin dhe ja paraqisni Lylit bashke me ato qe ju doni .
  Davidi nuk i besoje ato qe Rama i kishte leshuar para 2 muajsh kur kuptoje se Lyli me Berishen luanin bllofin.
  Shkuan me vrap tek Lyli dhe i thane .Keto jane propozaimet tona per te cilat eshte dakorte dhe Rama. Lyli i lexoje me nje fryme dhe u tha . Do bisedoje me Berishen se ai nuk me le te jap dakortesi pa pelqimin e tij . Davidi duke qeshur i pergjigjet .-Berisha te akuzon ty . Ai eshte qe te marri Pd pjese ne zgjedhje .
  -Lyli.Kete nuk e dija .Po qenka keshtu une sot jap doreheqje .Jo i thane . -Tani na duhesh me shume se kurr . Prano kete paqete dhe kapitulli mbyllet .
  Nuk do ta pranoje u pergjigjet Lyli .Une sjam kukulla e Berishes.Do konsultohem me aleatet e mi dhe do te vendos ne te arthmen per keto propozime .
  – Ne nuk rrim ketu te presim .Fjalen e kemi dhene kur na pyeti Rama se a do ti njohim zgjedhjet ne .Ju pergjigja se do ti njohim .
  Lyli u skuq e u mblodh sa me ne fund pa u menduar tha .-Kam dhe nje shprese qe do tua paraqes tek miqte e mi kongresmen ne Amerike .
  -Lyli .Ne po te lem ne aventuren tende .Po pate nevoje mund te te degjojme perseri .
  Iku Davidi por Lylin dhe Berishen nuk e zinte gjumi. Nuk dinin te orjentoheshin dhe nga “Cadra e Lirise” hodhen idene e “Republikes se Re”Filluan sharjet dhe kercenimet por Rama as e rruante tr… fare .Berisha u be me nervaz dhe leshoje bomben .Revolucjon e mos bindje civile per”Republiken e Vjeter” . Ambasadori Lu dhe Vlahut u shqetsuan dhe menjehere shkuan tek Berisha .
  -Ceshte kjo bombe qe ke leshuar .Revolucjon dhe mos bindje civile eshte ne kundershtim me parimet e demokracise .Ketu nuk te ndihmojme por do te parashikojme te te nxjerrim jashte vemendjes tone. Hidhet Lyli. Mos ja vini veshin se e thote per te trembur Ramen .Rama ka biseduar me ne dhe as qe i merr ne konsiderate keto qe leshoni ju .Bile qesh dhe cdo mengjez pershendet cadren me dy gjishta .
  Lyli pa Berishen ne sy dhe ulen koken .-Jemi ne duarte tuaja si miq te vjeter te Amerikes .PPE na la ne mes te baltes. Shpresa jeni vetem ju . Do bejme cte na thoni .
  Luja e kuptoje qe te dy kishin marr fund .Duke pare dhe kundershtit nga disa deputet te Pd ,me zonjen Bregu ne krye, u tremben per mos egzistencen e kesaje partie ne te ardhmen dhe i premtuan 2 Beve se do ta zgjidhnin .
  Luja shkoj perseri tek Rama dhe e provokoje .Keto dite vjen ZvendesSekretari amerikan per shtetin. Mbasi beri nje pune te madhe ne interes te shqiptarve ne Maqedoni do te vije ketu me nje propozim konkret per te zgjidhur ngercin politike .
  Rama .-Zoti Lu .Deri me sot ne kemi ecur bashke per gjithe kete lemsh qe po gatuajne 2 frikacaket e Vettingut .Une cte beje me shume .Ju e dini, se bashke i kemi kopsitur, qe ju dhashe me shume se cduhet qe ti fusim ne zgjedhje. Por te dorhiqem une kete skam per ta bere edhe nese ju me ktheni krahet.
  Luja kete donte qe Rama u qendronte pikave qe kishte lene Davidi .Qe te futej dhe Yee ne kete mersele shtuan dhe ata disa pika qe ne thelbe nuk kishin asnje me shume e me pak nga ajo paqketes McAllister .
  Erdhi Yee me fytyre shume serioze e i prere, se ne raste te mos dakortesise do te ngushtohen mardhejet per persona te vecante me Ameriken moter .Lyli dhe Berisha hodhen peshqirin por nuk dinin se cdo te bente Rama .Rama e kishte fituar davane me 2 Bet dhe menjehere kur i thane ra dakorte te ulej per propozimet e reja qe ne thelb ishin ato te paketes McAllister.
  Me tutje shpjegojeni ju qe ngaterroheni duke komentuar e vini ne dyshim ate kontribut qe dhane Aleatet tane te ulin hunden e qelbur te Tenja.
  Kjo shemelltyre e shpifur nuk meriton aspake respekte per politiken shqiptare .Ne do ti vuajme te gjitha keto mbasi aleatet e dine ,qe politika shqiptare, ka rene ne duar te disa primitiveve ,qe skuptojne se ne cfare periudhe jetojme . Bravot i takojne vetem popullit qe nuk u ngrit si ne 97 e ti shkaterronte e ndeshkonte Donkishotet e demokracise shqiptare .
  Popujte e tjere keto situata i kane kaluar me perplasje qe kane sjelle pasoja te medha e permbysje politike duke filluar nga e pare ndertimin e strukturave shteterore .
  Nuk na kane pelqyer deklaratat e Gjinushit por keshtu duhej bere si ne Siri e Egjipt.Nuk deshi Evropa te hapte nje grope te zeze ne Ballkan se zjarri i urrejtjes nga politikane te shitur tek agjenturat do te ishte shtrire me thelle . Vune dore e do te vene sa here mendjet Donkishoteske te cfaqen ne politiken shqiptare .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?