Francë, 18 vjeçari i akuzuar për masakrën ka alibi. Ka qenë në mësim

January 7, 2015 22:28

Francë, 18 vjeçari i akuzuar për masakrën ka alibi. Ka qenë në mësim

18-vjeçari Mourad Hamyd i akuzuar nga policia franceze si një nga 3 autorët e masakrës në Paris ka një alibi.

I dyshuari i ri u dorëzua vetë në një stacion policie në Charleville-Mezieres. Ai u tha policëve që kishte parë emrin e tij në rrjetet sociale, por në kohën e sulmit ishte në shkollë.

Pohimet e tija u konfirmuan nga shokët e shkollës së tij përmes rrjetit social Twitter, të cilët kanë krijuar një “hashtag” në mbrojte të tij #MouradHamydInnocent.

Por, për policinë franceze djaloshi 18-vjeçar ende është i dyshuari kryesor dhe po mbahet në paraburgim.

Sipas policisë dy shtetas francezë dhe një shtetas që ende nuk i dihet kombësia, kanë qenë edhe autorët e sulmit të kryer në gazetën “Charlie Hebdo”.

Dy prej tyre, 32 dhe 33-vjeçari janë franko-algjeriane që kanë luftuar në Siri, ndërsa i riu dyshohet se i ka ndihmuar.

Media izraelite ka publikuar edhe emrat e tre terroristëve. Mediat ndërkombëtare shkruajnë se autorë të masakrës janë vëllezërit Saïd dhe Cherif Kouachi.

Këta të dy kanë luftuar edhe në Irak. I treti që dyshohet është pikërisht 18 vjeçari Hamyd Mourad që ka alibi.

Cherif Kouachi

Hamyd Mourad

Cherif Kouachi

 

Saïd Kouachi

 

54ad9e5a3570b311404f3a6b

January 7, 2015 22:28
Komento

25 Komente

 1. Turti January 7, 22:30

  Pa ok e x nuk behet asgje ne bote

  Reply to this comment
 2. Miri January 7, 22:58

  Denimi i ketyre ma do mendja ose Besoj se do te jete si ai Brejvik ???
  Nje Burg Superluksoz
  Internet
  Klima
  Ushqim sipas menuse
  Palester
  Etj etj etj
  Ehhh kjo Europa
  ……….

  Reply to this comment
 3. XJIKJA January 7, 23:11

  ku i gjeti izraeli kaq shpejt emrat??’francezet kane gjithe diten qe nuk japim info per mos bere qe te deshtoje ndjekja .

  Reply to this comment
 4. oli January 7, 23:24

  Posi pra…kishin harru karten e identitetit te makina,lexova ne nje faqe tjeter….pa lidhje fare…te shohim se per ke ishte preteksi per tu fut ne lufte…cdo gje qe ka lidhje me termin terrorizem e sajuar…pfffff,gjynah ata qe vdiqen,dhe vdekshin ato qe perdorin kto flijime per te arritur gjera te tjera.

  Reply to this comment
 5. Bocari January 7, 23:28

  Sa e lehte eshte nganjehere te “kapen kriminelet”. Ne nje qytet shume milionesh u kapen brenda disa oresh megjithese ishin terrorista te organizuar dhe te pajisur me makina, ndersa ne Tiranen tone vrasesit e Santos me motocikleta nuk u “kapen” kurre.

  Reply to this comment
 6. Kola January 7, 23:31

  Puna e pare qe behet nuk meren shenja personale keta harruan kartat lojra te dala boje mjere ata te 12-të qe u vrane.

  Reply to this comment
 7. Darius January 7, 23:43

  Perplasja e Qyteterimeve dhe lufta midis 2 civilizimeve……..
  Sot cdo Europian eshte Francez………nga ana tjeter duket sikur fete kane dale te mbajne Njerezimin NEN Injorance!!!

  Reply to this comment
 8. "Horri i Bulevardit" January 7, 23:57

  Jam gjithmone kunder terrorizmit, por me cfare te drejte, kjo bota e “civilizuar”, ben karikature nje figure profetike, sic eshte profeti Moohamed.
  Shoh ne te gjitha mediat, ne te gjitha reagimet, vetem indinjate, por harrojne se bota myslimane eshte gati 2 miljarde banore, qe preken ne dinjitetin e tyre.
  Respekti duhet te jete reciprok, ne qofte se mendon se mund te prekesh nje grup popullsie, se e quan vehten demokrat, atehere prit reagimin dhe mos u anko se ky reagim, eshte i dhunshem.
  Ne si europiane e kemi te lehte te gjejme fajtorin, por nuk ndalojme fajtoret, qe shkaktojne keto viktima, qe jane pikerisht keta njerez, qe fyejne shume rende, nje popullsi, qe eshte faktor ne bote, nje popullsi, qe mund te shkaterroje rendin boteror.
  Jam kunder terrorizmit, por ne kete rast, terroristet kane goditur pikerisht ata qe kane fyer profetin e tyre, se mund edhe te kishin goditur ne ndonje shesh te populluar, por jo, goditen ata qe i fyen.
  Prandaj se kuptoj kete reagim te njeanshem.

  Reply to this comment
  • albert January 8, 15:15

   Gazeta botoi edhe karikatura qe “ofendojne” fene e krishtere dhe cifute. Cuditerisht vetem myslimanet u ofenduan deri ne ate mase sa te vrasin dymbedhjete njerez …

   Reply to this comment
 9. Christ January 8, 01:02

  BRAVO IZRAELI …..

  Reply to this comment
 10. Cen Durimmadhi January 8, 09:36

  Nje fjale e lashte Romake thote pak a shume: Te solla ne Rome, te sillesh si romak dhe me ligjet tona.

  Reply to this comment
 11. Darius January 8, 09:51

  Horri Bulevardit…….
  Njeriu lind pa FE-ne e leshit.Rruges behet,budist,kristian,myslyman…etj.atyre 2 miliardeve Europa u dha,shpi ku te flene dhe ku te Falen,kurse ata 2 miliardet ta presin bilen po kerkove ndonje kishe bie fjala.
  Une jam qe njerezimi duhet te Zgjohen nga gjumi,sepse Fe-te jane ndarja me e madhe qe ekziston sot ne toke per njerezimin,ai 5% qe kontrollon sot boten,tallen dhe qeshin kur Kaviet e tyre Fetare,vriten dhe shqyhen me nj-tjetrin,dhe mbajne nje mur imagjinar qe i ndan midis tyre.
  Te gjithe gjak kane po tu presesh gishtin…..dhe eshte e kote ti ndash ne myslymane apo kristiane….etj.
  Njerezimi do te mesoje nga vjen e ku do shkoje,dhe jo ca tha Muhameti ne shpelle,apo Jezusi qe se ka pare njeri.
  Tung

  Reply to this comment
  • 2+2=5 ESHTE E VERTET. January 8, 11:05

   DARIUS je shume i sakte,,,njerezve u duhet paqja,njerezve shteti duhet tu ”ndertoj”mure per banesa e jo mure imagjinare religjioze.Te vrasesh ne emer te fese,te pakten sot eshte e pakonceptueshme,por jetojme ne nje bote qe fillit nuk i gjendet me filli…..shpresojme ne toleranc fetare morale e shoqerore,,,se po behemi kanibal.

   Reply to this comment
  • Lleshi January 8, 11:07

   Po kjo fatkeqesisht eshte e vertete ! Dhe ja ku jemi , shiko diskutimet ! Nje ben Francen te “civilizuar” , per shkak te injorances se tij , nje tjeter diskuton per fene islame !

   Paradokse injorantesh dhe te “formatuarish” , sipas demagogjise mbi gjera inekzistente ! Nduken , shqyhen , shahen , hakemrren dhe vriten e copetohen , sepse keshtu i kane “formatuar” ne trurin e tyre qe nuk ka vleren as te nje cope djathi dhie !

   Jeni NJEREZ , ore te mjere ! Asnje “civilizim” nuk as me i “mire” dhe as me i “keq” se tjetri ! Jane thjesht shoqeri njerezore , te cilat kane kete “pamje” sepse trute ua kane “formatuar” per t’i perdorur si skllever !

   Shkurt , “vegla me ze” ne pronesi te pronarit ! Tani shqyhuni si qente ! Mu versulni edhe mua , sepse ajo cope mishi qe do te me shkulni , do t’ju beje “njerez” te “pasur” dhe te “lire” !

   O tempora , o mores ! O kohe , o moral !

   Reply to this comment
 12. treporti January 8, 10:29

  Nuk Ka rruge tjeter vec trajtimit me te njejten monedhe per terroristet islamike.

  Reply to this comment
 13. Rimi January 8, 10:36

  Nuk e kuptoj indinjaten qe shprh “H(Q)orri i bulevardit” lidhur me karikaturat e Muhametit a ku ta di une,duke edhe na s’qaruar se sa million qenkerka bota musilimane.Se pari ajo eshte nje reviste humoristike dhe se boten e pa zhvilluar e te pa civilizuar ,mendjet e erta e pa bote gjithkush mund ti satirizoje a ironizoje.Franca sa per dijeni ka vetem nje gabim se per vehte ka braktisur Kishat e nga ana tjeter ka hapur Moskete ,duke presupozuar se bota shkon drejt civilizimit e jo drejt injorances e erresires.Do ti sygjeroja ketij H(Q)orri te bulevardit se ata qe sot nuk jane me u vrane nga plumba kallashnikovesh duke patur gjithe jeten e tyre “Lapsa,Gome,e flete te bardha”.Franca duhet te mbylli urgjentisht Moskete si vatrat e terrorizmit ne kete vend qe ka qene e eshte shembull i trinomit “Liberte,Fraternite,Egalite”e qe per ironi te fatit bota injorante duan ta minojne e shkaterojne nepermjet veprimeve makabre si rasti i djeshem apo ai i sotmi i ndodhur ne jug te Parisit rreth ores 8.20 min.me dy punonjes policie duke u qelluar me bresheri automatiku pa asnje shkak!Barbaria nuk ka bindje feje por eresire mendjeje e mungese civilizimi ,kulture e politike.Poshte diktatura e injoranteve,e atyre qe ne 2015 presin koka nen thirrjet “Allahu egber”.

  Reply to this comment
 14. politika January 8, 11:39

  Pa dyshim qe muslimanet e vertet jane kundra terrorizmit.kisha nje pyetje…cdeshi kolonia franceze ne algjeri ku vrau 9 miljon popull me gra dhe fmij.dhe iu prene kokat.shihini ne internet sr do ti gjeni me foto.po francezet si ti quajme

  Reply to this comment
 15. politika January 8, 12:34

  Pastaj te vesh nje kapuc ne koke duke mos u njohur nga te tjeret…mund te bejsh shum politika duke marre persiper gjerar qe te intetesojne ne emer te nje rrace apo kombi.koha do e vertetoj nje gje te tille.une them qe ata kane qene te forcave specjale franceze te kamofluar.kush ma verteton te kunderten

  Reply to this comment
 16. politika January 8, 13:00

  Epo ketu ka cudira.te shash Profetet eshte liri e fjales….ndersa te shash homo seksualet te fusin ne burg.thote nje thenie…shperblimi vjen sipas sojit te punes.cfar ke mbjell do te korresh

  Reply to this comment
 17. likja January 8, 14:18

  Nuk e kuptoj se je apo nuk je ne gjendje zotrote o “politikan” te kuptosh lirine e shprehjes,ku pa te Ti ,Une,Ai Ajo do te Ishim mumje ne ndonje kafaz Berishjan ose me tejet!Bashkoju edhe Ti shprehjes “Une jam Charli”n.q.se ke kuptuar ç’fare eshte civilizim e liri.Me kete shprehje do te kuptosh se sot nuk eshte koha te flasim me stilolapsa pistolete e thika me helm ,por me stilolapsa qe me nje linje skicimi nenkupton e thote me shume se nje karikatore kallashi pasi nese me te paren do te marresh nje pergjigjie ne forme replike,me te dyten kur nuk do te arrish te kuptosh se ç’fare deshte te thoshte nje gryke e marrosur kallashi pasi s’do keshe mundesi per replike !

  Reply to this comment
 18. albano January 8, 14:40

  mos u mallengjeni shume ne SHQIPERI SE ME U VRA 10 SHQIPTARE FRANCA AS DO TE TE FLASI…POR NUK I JAP TE DREJTE KETYRE KRIMINELAVE TE CMENDUR … KETO JANE RRACA ME E NDYRE E BOTE ..POR FAJIN E KANE VETE FRANCEZET SE I TRAITOJNE SI KURSHERIJTE E VET … DHE I PRUNE NE EUROPE PER TU CIVILIZUAR DHE JA SHPERBLIMI … E IMAGJONONI KETO AFRIKANE JANE EUROPIANE ME TE CIVILIZUAR SE N ALBANEZET …. HA HA HA DHE SIC THOTE NJE PROVERB ..CFARE DO TE MBJELLES DO TE KORRESH .. DHE MOS HARRONI SE NE 1918 FRANCEZET NA NDANE MIDIS GREKUT DHE SERBIT NA I NDANE TOKAT TONA .. .DHE KUR VELLEZERIT DHE MOTART TONA UVRISNIN NE KOSOVE … FRANCEZET AS QE E CANE TRAPIN …AS NUK MANIFESTUAN ASNJEMNUTE N PARIS OSE NE FRANCE…POR KUR SHIKOJ KETO IMAMET E QELBET QETANI DALIN N TELE DHE BEJNE SI TE MALLENGJYER BEJNE SIKUR JANE PREKUR NGA ATENTATI…. KUR SERBET BENE MASAKRA NE KROACIE NE KOSOVE NE BOSNJIE ….KETO HIPOKRIT TE NDYRE KETO MORRACAKE AS QE NUK FOLEN ASNJE FJALE KRIMET E TERRORISTE TE SERBEVE .. JO SE CANIN …. PRANDAJ …

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim