Masakra në Zelandën e Re: “Skënderbeu” dhe “Gjergj Arianiti” në armën e autorit

March 15, 2019 15:29

Masakra në Zelandën e Re: “Skënderbeu” dhe “Gjergj Arianiti” në armën e autorit

Njëri prej agresorëve të Christchurch-it në Zelandën e Re duket se ka qenë admirues i flaktë i nacionalistëve ballkanas dhe përpara se të hapte zjarr mbi njerëzit e pafajshëm në xhami, kishte vendosur një këngë që nderonte Radovan Karaxhiçin.

Në faqen e tij të Facebook, Brenton Tarrant kishte postuar foto te simboleve nacionaliste të rajonit si dhe një deklaratë ku kritikohej ndërhyrja e SHBA në Kosovë.

Brenton është pikërisht personi për të cilin u tha se kishte publikuar një “manifest” me shpjegime për arsyet e sulmit duke e treguar hapur se ai po ndërmerrej “për të mbjellë frikë”; postimi përshkohej i gjithi nga një gjuhë urrejtje kundër emigranteve, thirrjet për vrasjen e myslimaneve dhe retorika te supremacisë së bardhë.

Një pjesë lidhej dhe me luftën e Kosovës. Ballkanizimi do të reduktojë aftësinë e SHBA për të projektuar pushtetin në mbarë globin, duke garantuar kështu se nuk do të ketë më kurrë situata si ajo e përfshirjes së SHBA-së në Kosovë, kur forcat amerikane dhe ato të NATO-s luftuan në krah të myslimaneve dhe masakruan europiane të krishterë që tentonin largimin e këtyre pushtuesve islamike nga Europa, thuhej në tekst.

Fotot e armëve të përdorura në sulm tregojnë se mbi to është shkruar emri i udhëheqësit ushtarak malazez Marko Miljanov Popovic, që i drejtoi njerëzit e tij në Luftën kundër Perandorisë Osmane, ai i Bajo Pivljanin, komandanti që u ngrit gjithashtu kundër otomaneve në Bosnjë e Mal të Zi.

Në mesin e fjalëve të tjera që evidentohen në armën automatike në gjuhë të ndryshme shihen të shkruar edhe “Gjergj Arianiti” dhe “Skanderbeg”, të cilin agresori duket se e shihte si mbrojtës të krishterimit.

o.j/dita

March 15, 2019 15:29
Komento

9 Komente

 1. anticensurë25642654 March 15, 15:56

  këta janë të çmëndur dhe asgjë më tepër!!
  të përmëndësh gjergjin e madh dhe aranitin në të njëjtën kohë të quash sulmin e amerikanëve mbi sërbinë si sulm në krah të mysylmanëve dhe kundër të krishtetëve,do të thotë të jesh një copë idioti që lexon literaturë idiotësh!!

  Reply to this comment
 2. Amerikani March 15, 20:08

  Ky eshte nje koker debili qe veç arsyes si terrorist nuk ka asnje arsye tjeter per tu mare me te.

  Ky eshte ana tjeter e medaljes se terrorizmit dhe akteve teroriste qe jemi mesuar te degjojme deri me tani.

  Reply to this comment
 3. Daja March 15, 21:31

  I ka dhene shkak gazetes impakt olsi bythqirit qe eshte gati te sulmoje figuren e skenderbeut po Ca’ faji ka skenderbeu qe del nje i cmendur dhe vret persona te pafajshem bota eshte plot me te cmendur ne qofte se e ka qene islamifob nuk ha ja fajin skenderbeu

  Reply to this comment
 4. Leart March 15, 21:54

  Fajin e keni ju qe jeni bere te gjith turq.
  Skenderbeu dhe Arianiti u perkasin shqiptareve te vjeter dhe jo turkoshakeve te sotem qe na e kane mbushur vendin me xhamia.

  Reply to this comment
  • Nick March 16, 06:28

   Edhe ti nje mut si puna ktij qeke. Pse feja na ka bo Turq ? Me arsyetimin tend I bien qe po te ishim budista do ishim kinez? Ik ndrro vajin se paske bo shume kilometra.

   Reply to this comment
 5. Rita March 16, 09:22

  Vizitonte ballkanin (Serbine e Bullgari ) nje kriminel maniak qe donte te hynte ne histori si shpetimtari i botes se krishtere e pergjegjsia e autoriteve eshte e madhe qe keto njerez te rrezikshem nuk i mban ne vezhgim e
  te reagoje para se te godiiten njerez te pafajshem .Pas kaq kufomave qe shkaktoi pse nuk u vetflijua ???? Sic veprojne te gjithe ne keto momnente cmendurie ???? E quan veten hero . “”Hero ” perpara njerezve te pambrojtur e te pa armatosur Uroj te kete ligjin me vdekje per xhahile te tille Neo Zelanda !!.

  Reply to this comment
 6. Epiriot me Zemer e me Shpirt March 16, 11:36

  Skender Beu,nje fisnik i larte Osman.Qe edhe pse ka disa shekuj qe ka vdekur ende e ruan titullin Osman ,dmth Bej.
  Mysliman me vetedije te plote ,si si tille jetoi edhe vdiq.Edhe si i tille njihet ende sot.
  Gjergj Araniti.nje despot lokal qe ra pre e intrigave te latineve venetikas.Edhe qarqeve sllavo greke te kohes.
  Bijte e tij edhe arberit e tjere ne pergjithesi kuptuan gabimin qe luftuan kunder shtetit Osman, edhe kur e kuptuan u bene nga aksioneret kryesore ne ate perandori.Plot 39 kryeministra ,i dhane Perandorise Osmane edhe qindramijera ushtare e gjenerale apo dijetare te fushavete ndryshme.Deri sa padrejtesisht nacionalzmi evropian masonisti perpiu krejt tokat tona edhe ato reth nesh ,duke krijuar luftra kufitare nacionaliste e shkaktuar gjakderdhje te madhe.
  Mjerisht trushplarja vazhdon ende sot ne rrugeshtetetore kryesiht me manipulime te historise se vertete.Arberit u bene myslimane me deshire edhe me vullnet ,edhe te tile jane ende shumica absolute e tyre.Nje pakice qe absolutisht nuk ka pedigri Arberore ,por jane hiena sllave e mbeturina kulturare grekoaziatike,ngaterrojne kete popull e kete vend.
  Shumica absolute e katolikeve ne veriun e sotem jane te ardhur pikerisht gjate qeverisjes se Osmaneve.,nuk jane Arber.Njekohesisht shumica absolute e ortodoksve ne jug ,jane me pedigri jo arberore ,edhe te ardhur
  masivisisht gjate qeverisjes se Osmaneve.
  tegjithe te shenuara me data edhe harta.
  qe aty fillon dizinformimi i madh edhe qe i shkaterron Arberotet psikisht.Katoliket *historiane* ne veri ,te japin deshmi po te duan se nga jane e kur kane ardhur (shumica absolute e tyre),edhe pse emrtimi Arber per banoret e Arberise ,u nderrua ne Shqiptar ,pikerisht ne kohen e ardhjes se tyre?

  Reply to this comment
  • Taku March 16, 14:37

   Ik futi nga nje pkate pilaf se ke pierdhur o “epirot” Te paret qe u bene musliman me pushtimin osman ishin epirotet. Por megjithate nuk ka shqiptar te ardhur. Te ardhur jane sllavet. Feja nuk tregon perkatesine etnike. Po trushplare si puna jote nuk i kuptojne keto pune vec nqs je ndonje grek, sllav apo turk qe hedh helm percares ne kete forum per pjeten e supes qe te paguan.

   Reply to this comment
  • Perandoria e dhier osmane March 16, 14:40

   Te dhjevsha p.o.
   Kujt i duhen mercenaret dhe renegatet qe luftuan per osmanet?
   Shqiptareve u duhet Gjergj Kastrioti, Ismalil Qemali , vellezerit frasheri dhe gjithe rilindasit e ndritur .
   Turkoshanet si puna jote ne Anadoll e keni vendin.

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim