Shpirtkazmëria sipas ish-kryeministrit, të cilit iu zhdukën edhe fasulet nga Rezervat e Shtetit

February 3, 2015 20:30

Shpirtkazmëria sipas ish-kryeministrit, të cilit iu zhdukën edhe fasulet nga Rezervat e Shtetit

Sali Berisha thotë që qeveria Rama po tregon “shpirtkazmërinë e saj” me viktimat e përmbytjes.

Mijëra e mijëra banorë thuajse të braktisur, pa bukë, pa ujë, pa ilaçe. Në 5 ditë janë dërguar vetëm 220 pako ndihmë?!? Përmbytjet e mëdha të jugut të Shqipërisë në fundjavën që kaloi nxorën në pah jo vetëm paralizën e qeverisë, por edhe më shumë indiferencën, pandjeshmërinë dhe shpirtkazmërinë e saj”, shkruan Berisha në Facebook.

Ky koment i postuar nga ish-kryeministri, të sjell në vëmendje situatën emergjente të krijuar gjatë 8 viteve të qeverisjes së PD-së, ku rezervat e shtetit mbetën bosh për t’u përdorur në fushatën elektorale për zgjedhjet e 23 qershorit.

Gjatë raportimit në Komisionin parlamentar të Sigurisë, Ministri Saimir Tahiri do të deklaronte në 29 tetor 2013 se fondi i lënë nga qeveria “Berisha” ishte gjithsej… 57 mijë lekë (!)

Lista me mallrat e lënë gjendje nga qeveria Berisha në rezervat e shtetit:

sheqer nga 40 mijë kilogramë u gjetën 85 kilogram;

miell, nga 200 mijë kilogramë, u gjetën 30 505 kg;

makarona nga 30 mijë kilogramë, u gjetën 3 300 kilogramë;

fasule, nga 30 mijë që duhet të ishin,  nuk u gjet asnjë kilogram

konserva mishi, nga 10 mijë kilogramë që duhet të ishin, u gjetën 241 kilogramë

 

Faksimile e dokumentit

Shih edhe:

Rama në Kuvend, shifrat e skandalit me Rezervat e Shtetit

February 3, 2015 20:30
Komento

18 Komente

 1. KATHERINA DIE GROSSE February 3, 21:03

  Berisha kjo GROSH e Thartume vazhdon te pllet si drrekuc i zhytun ne fekale.
  Nuk ka faj Berri-sha ,por Zukerbergu i FB qi nuk ja mell mikrofonin ktij plaku matuf.

  Reply to this comment
 2. SuloKapedani February 3, 21:03

  Dole qe te tregosh vehten kush ke qene o kriminel..?Ku janè rezervat shtetèrore per rastet e emergjencès, dil dhe trego çfare ke lene dhe çfarè ke ngrène o thiu i maleve,.Mos na trego mè pèrralla se nuk tè dègjon njeri por veç merr neveri o kriminel i shekullit,dhe kjo do tè jete dekorata historike per ty,”kriminel i tè gjitha kohrave i kombit shqipetar”.

  Reply to this comment
 3. K February 3, 21:42

  POSHTË FATKEQËSITË NATYRORE !
  SI KY MALOKU.

  Reply to this comment
 4. adriatiku February 3, 21:44

  Po ajo piktura ne krah te majte mos eshte ajo qe i dhuruan lirise per shoqaten e bamiresise dhe ajo e meencura e pervetsoj pa piken eturpit

  Reply to this comment
 5. Nukedipse February 3, 22:03

  Nexhmie Hoxhen e denoi Plehra Sali per 86 kafe nga Pogradeci ne Tirane, kurse kete Plere Sali per kete inventar m.q.s. s’ka denim me vdekje duhet me e denu ne mes te Tiranes me keq se Tritan Shehun ne LUSHNJE ne ’97

  Reply to this comment
 6. arjan February 3, 22:14

  .ti i shkaterove te gjidha nen emrin te prishim cdo qe ishte bere ne kohen e xhaxhit enver .ishkaterove te gjidha me pyje me lumenj me fushate kanalizuara e cdo gje tjeter qe ishte bere per te miren e vendit …vdeksh ishalla .. CA TJU BESH ATYRE TE ISIS NUK TE MARIN TY E TE DJEGIN SI ATE PILOTIN QE TE DALE SHPIRTI ME VUAJTJE QE VDEKSHSHSHSH.E MOS TA DEGJOFSHIM EMRIN ME …

  Reply to this comment
 7. pijaneci i shqupit February 3, 22:18

  ku e ke sondazhin more posaqi ku e la yt shoqe ne kosh te plehrave

  Reply to this comment
 8. Ciu ciu February 3, 22:30

  LS’rri dot pa fol ti mor plehre!

  Reply to this comment
 9. gjermani i fundit February 3, 23:23

  Epopeja e Rrumpallhanes
  1.
  Shqiptarë të keq, shqiptarë të mirë,
  kur njëri – esëll, tjetri është pirë,
  kur një vajton, tjetri do qeshë,
  kur një s’do sy, tjetri s’do veshë.

  Kur njëri vuan, s’ka bukë të hajë,
  tjetri me qumësht këmbët do lajë,
  ulërin harbuti kur i urti flet,
  kur njëri fal, tjetri të vret.

  Shqiptarë të urtë, shqiptarë të marrë,
  dy të bashkuar – pesë të përçarë,
  shesin banane dhe politikë,
  kush hipur mizës e kush mbi fik.

  2.
  Ç’u bëmë kështu, si miza dheu
  na doli turk dhe Skënderbeu.
  Tjerrim e tjerrim me furka leshi,
  n’a pajton bota kapur për veshi.

  Ca gra e burra me goxha shkollë,
  që veç të zhvatin janë mendjehollë,
  punojnë të mbushet e madhe gropa,
  jo po standartet…NatoEvropa…

  Pa del Saliu imperator
  që të thajë Shkodrën për dy-tre orë:
  – Mos kini frikë nga peshq e ngjala!
  – Deshët Venecian? Jua solli Sala…

  – Heu t’u shoftë fara – po thonë në Shkodër,
  po ngjitet uji përpjetë në kodër,
  por Sala fajin ja vuri Diellit,
  Hënës me barrë, që i bie fyellit…

  U mbyt Rozafa: – Ç’na gjet mor zot!
  Një herë në shekull del Hënë e plotë…
  “Bella Venezia! – shpërthen Topalli –
  tash me kroçerat do na zërë halli…”

  3.
  Bjeri gallatës Sali dynjaja
  ku ti vë dorën bëhet hataja,
  shpërthen Gërdeci si Tora-Bora,
  ti s’di akoma nga bie Vora…

  Tym edhe flakë Sali Rrumpalla,
  u vra mileti, u dogj mëhalla,
  por ti nuk tundesh nga istikami;
  do na bësh Zvicër o bëhet nami!

  Është vepra jote Sali Doktori,
  veç ti gatuan këtë farë lakrori,
  e del çuditur: “S’e di…S’më thanë…”
  N’a vret padashje, por…”na ke xhan”.

  Jo, s’thua dot Doktor Berisha
  Që “s’dija ç’bëja…s’dija ku isha…”
  Amoku i zhvatjes t’i erri sytë;
  kafshatë e madhe të ngel në fyt.

  Por ti bëj qejf dhe loz kumar,
  se ti me botën ke bërë pazar,
  ndaj qesh e tallu zoti Sali,
  bërtit dhe shaj, korr edhe gri!

  Bëj dhe rrugaçin, bëj dhe shtetarin,
  bëj trafikantin edhe xhandarin;
  bëj si të duash – je mbret Saliu,
  je Rrumpallhana me kokë njeriu.

  Nuk t’a zë dorën të ndalë ndokush
  se ti do ndizesh i kuq me prush,
  ti me dy gishta do bësh qametin,
  do tërbosh dheun, do çmendësh detin.

  Sundo pa frikë o bir Neroni,
  ke leje me pashë nga Uashingtoni,
  je Kushtetuta, je Zoti vetë;
  Saliu i Parë…i Dytë…i Tretë…

  E ndave Shqipen me miqtë çakallë,
  xhambazë, kasapë, rrufjanë të gjallë,
  e shtrove Shqipen si bakllava;
  o burra zhvat, merr në hava!

  Zhvateni detin, zhvatni kanale,
  lumenj, fabrika, hidrocentrale…
  S’ju ndal ky popull, as Perëndia,
  banket satrapi po shtron Salia.

  4.
  Shqiptarë hajdutë, shqiptarë rrufjanë,
  që Sali Babën keni sulltan,
  çakej që lutni Saliun – Zot
  se ky ju mbushi me pare plot,

  Ju që mëngjesit e gjer në darkë
  i futni Shqipes thonjtë në bark,
  i hani mishin, i ndukni plagët,
  ju të pafryrët, ju burracakët;

  Ju zëntë fytin Mortja që mbollët
  ky Derr pisllëku, që ju n’a sollët
  se do vijë ora t’i hani vetë
  bajgat që ngrini poshtë e perpjetë.

  5.
  Shqiptarë të mirë, shqiptarë të keq,
  burra dhe gra, të rinj dhe pleq,
  ju me dy gishta, pa gishta fare,
  që deshët botën mu nën dritare,

  tani mos qani, mos u ankoni,
  në keni Zot, falje kërkoni,
  se vetë e zgjodhët Doktor Çmendinë,
  ndaj bëni qejf…T’i pijmë dollinë!

  Nëse akoma keni një shpresë
  që s’ka kuptim t’a lësh të vdesë,
  ja ku është sheshi, rruga Maestër,
  që mos të rroni më nën shënjestër.

  Dilni zot vetes me gjithë fuqinë
  që të shpëtoni nga kjo greminë,
  tundni themelesh Farsën e gjetur,
  nëse akoma cipë ju ka mbetur.

  Reply to this comment
  • arben February 4, 02:01

   Kjo poezi ishte balsam per shpirtin tone te plagosur nga shpellari i Vicidolit dhe lukunija e cakejve te tij.Urime dhe penen ta mbash sa me te mprehte pasi qellon me mire se nje arme e vertete .

   Reply to this comment
 10. Rroku i Druve February 4, 08:42

  Kjo monster drakuliane jo vetem i shterroi rezervat e shtetit, po na i ka shterruar tash 25 vjet edhe cilesoret per te, absolutisht! Ku mund te kerkosh per te gjetur nje cilesor qe t’i shykoje kesaj monstre, pasi e ka THARE rezerven shteterore, per te mbajtur pushtetin e tij supermafioz (edhe mafien e ben me turp ky, le me Shekspirin, Molierin e te MEDHENJTE E TJERE)?
  I lig! Superilig!

  Reply to this comment
 11. mersin kurti February 4, 09:09

  Ju pse publikoni cdo fjale te ketij krimineli. E beni per te pare reagimin e publikut apo nuk rrini dot edhe ju pa Sali plehren.

  Reply to this comment
 12. Billy February 4, 09:27

  Ato raportimet per sasine e rezervave qe u gjeten ne kundershtim me ligjin, nuk ngarkon me pergjegjesi ata qe u larguan, por tregon per paaftesine e ketyre qe jane ne pushtet. E cfare i ben Berishes i cili perdori rezervat ne kundershtim me ligjin? I rrojten bythen?

  Reply to this comment
 13. Uka February 4, 09:35

  Ky njeri nuk mund te konsiderohet normal,na fakt duket se nuk ka qene asnjehere por pas renjes nga pushteti ka ikur per lesh fare.Degjova Grida Dumen se si apelon te qytetaret te mos denoncojne korrupcionin ne ate platformen antikorrupcion te Rames,sepse lexonte Duma Rama do ju hakmirret. Kjo e bene te besoje secilin se Berisha,Basha dhe kreret e SHQUP-it kete e benin vete me denoncuesit.Berisha qe shkatrroi tere vlerat dhe sistemin duke e shendrruar Shqiperine ne nje shtet te pa shtet,informal te cilin e mjeli me klanin dhe familjen e tij.Ky njeri dhe papagallet e tij ne akuzat ndaj qeverise aktuale nisen nga pervoja e tyre,ato qe benin vete besojne se di bene qeveria.
  E ka te veshtire qeveria e Rames te riparoje gjithe ate shkatrrim qe i beri Berisha shtetit,sepse informaliteti dhe anarkia e Berishes ne nje menyre u ka konvenuar abuzuesve,seksereve,hajnave,krimineleve, e shume kategorive,sepse u iknin obligimeve dhe pergjegjesise per veprimet antiligjore e antiqytetare .Berisha edhe kur bjen bresher a shi e fajeson Ramen e Meten dhe kete ebene mire per naivet dhe tifozet.

  Reply to this comment
 14. i PERNDJEKURI February 4, 10:17

  Poshte moj nga cairete, cna rrane xhevairete……………….\\ xhevairi \\ saliudbashi as do tja dije……..kot qaramanet………keshtu ju pafsha thote keq e me keq………………………………

  Reply to this comment
 15. Laerti February 4, 11:10

  Kur te vjen kaq keq per gjendjen e veshtire te popullit ne zonat e perbytura, jo si politikan, por si qytetar i kamur dhe me femije super te kamur, perse nuk kontribuon dhe ti. Femijet e tu kane vila, perse nuk degron atje familje te pemrbytura. Me pikturat qe cfaqen ne muret e zyres tende e te Lirise , te shtepise se Argites, me bizhuterte e Armines , perse nuk organizon nje ankand modest ne ndihme te familjeve te permbytura. Tregoje vehten si qytetar i i mire dhe me femije te pasur, se si kryeminister na kenaqe.

  Reply to this comment
 16. pensionisti i gajasur February 4, 20:43

  Uaa!Tani e mesova se per gjithe ato vite mungonte grosha ne pazar se i paska ngrene te te gjitha Berisha.Ndaj,na vdiq,nuk i ndalen pordhet !!!….
  Kjo histori me kujton ate incidentin e nje te ngrati qe duke ecur ne rruge nga zorri,nuk e mbajti dot plaku i gjore por i shpetoi nje. Dikush e degjoi dhe iu vu pas…Kur plaku e vuri re se po e ndiqte dikush,i dha kembes..Tjetri e shpejtoi edhe ai hapin…Plaku e pa se nuk po i ndahej dhe i merzitur u ndal befas dhe i kthehet atij qe e ndiqte dhe i tha gjithe inat:”Po c’dreqin ke qe s’po me ndahesh?Une nje te vockel leshova e t’i nga pas ne cdo rruge!”
  “More,- iu pergjigj njekesi-zotrote pirdh sa te duash e t’u befte shendet,po as me thua or aman ku i ke blere groshet se nuk gjej gjekundi?!”

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*