Mashtrimi publik i Kryeministrit / Çfarë fshihet pas një “shkarkimi” në Polici

March 13, 2019 01:40

Mashtrimi publik i Kryeministrit / Çfarë fshihet pas një “shkarkimi” në Polici

Nga Adrian Thano

Kastriot Skënderaj ishte deri pak ditë më parë drejtor i policisë së Tiranës.

Për të shmangur para dhe pasgjykimet e atyre që lexojnë por nuk duan të kuptojnë dhe të atyre që kuptojnë por bëjnë sikur nuk lexojnë, po them në fillim që Kastrioti është familjari im, për saktësi, bashkëshorti i motrës.

Këtë e them mbi të gjitha sepse shqetësohem për atë që do mendojë për këto rreshta lexuesi i rregullt i Ditës.

Prej tij unë do doja të shkonte në fund të këtij shënimi dhe pas kësaj të gjykojë nëse lidhja ime me këtë zyrtar policie është arsye për të mos e bërë këtë shënim, apo përkundrazi, është pikërisht arsyeja pse duhej bërë.

Derisa të shkojë në fund, unë po i vendos edhe vetë një pikëpyetje bindjes sime që ato çfarë po shkruaj më poshtë, nuk kanë asnjë lidhje me kë është martuar Kastrioti.

I cili do t’i lexojë këto rreshta vetëm sot, njësh me të tjerët. Dhe me siguri nuk do t’i vijë mirë.

Por ky shkrim “për Kastriotin”, në fakt nuk është për Kastriotin.

E vetmja gjë që rrjedh prej lidhjes time me të, është ajo që i intereson më shumë lexuesit: E vërteta.

E mjaftueshme për fat të keq, për ta identifikuar edhe njëherë tjetër Kryeministrin e vendit si të papërgjegjshëm e mbi të gjitha, mbartës dhe zbatues të një mendësie po aq të rrezikshme e po aq shkatërruese për shtetin, sa ai që ka qenë përpara tij në atë post.

A po e teproj? Premtuam që do shkojmë në fund.

Kryeministri pra, postoi dje, për befasinë time, një deklaratë, në të cilën e lidhte “shkarkimin”e Drejtorit të Policisë së Tiranës me një ngjarje banale pranë shkollës “Petro Nini”.

Deklarata erdhi një ditë pasi Ministri i Brendshëm postoi të njëjtën gënjeshtër, ku spikati një fjali sipas së cilës “nuk mjafton” që policia të zbatojë ligjin (!)

E di që Kryeministri me zellin e një të papuni i kontrollon dhe shpesh i shkruan vetë ato që nxjerrin ministrat në rrjete sociale. Por derisa lexova postimin e tij të djeshëm, ende shpresoja që fraza e Lleshit mbi kufijtë e policisë dhe ligjit të ishte vetëm lajthitje e Lleshit, ndërsa poetika me zemra që vinte pas ishte prej dellit (të shumëpërhapur) letrar të një ushtaraku.

Por jo.

Postimi i djeshëm e bëri të qartë që pas ministrit “të zemrave mbi ligjin”, qëndroka vetë timonieri.

Të cilit dje nuk i mjaftonte tepsia, sot nuk i mjafton ligji. Nesër…

Gjithsesi, befasia ime me postimin e Kryeministrit lidhet me dijenitë e mia mbi “rastin Skënderaj”. Për të cilat pak ditë më parë, Kryeministrit iu dërgua një kërkesë për intervistë që mbeti pa përgjigje.

Çfarë di unë për rastin Skënderaj e për të cilat do pyetej në intervistë Kryeministri.

E para gjë që di unë – dhe që e di edhe Kryeministri – është që drejtor Skënderaj ka kërkuar me këmbëngulje prej të paktën dy muajsh të largohet vetë nga detyra për arsye që do t’i them në vijim.

E dyta, drejtor Skënderaj dhe eprorët e tij e kishin marrë vendimin për kalimin e tij në një detyrë tjetër, të paktën dy ditë përpara se të ndodhte i frikshmi episod famëkeq tek “Petro Nini”.

Kryeministri pra, gënjen publikisht duke e lidhur largimin e drejtorit Skënderaj me ngjarjen te “Petro Nini”.

Po është më keq se kaq. E bën të tillë arsyeja reale pse drejtor Skënderaj po kërkonte me këmbëngulje prej dy muajsh të largohej nga detyra.

Pse po e kërkonte? Po e kërkonte sepse Drejtorit të Policisë së Tiranës po i bëhej në vijimësi presion, fillimisht nga Ministri dhe më pas nga vetë Kryeministri që të “zhdukte nga rruga” protestuesit e Astirit me “çdo mënyrë”, madje edhe me të atilla që nuk kanë të bëjnë aspak me ligjin dhe detyrat që ky ligj i cakton policisë.

Kur ministri gënjeu i pari për “shkarkimin” duke e lidhur me “Petro Ninin”, ai në fakt reflektoi debatet e brendshme që ka patur me drejtorin e Tiranës për “kufijtë e ligjit”.

Shprehja e çuditshme, sipas të cilës policia nuk mund të mjaftohet me zbatimin e ligjit  ishte një përgjigje publike për atë që në vijimësi drejtori i Tiranës i ka thënë atij dhe Kryeministrit për kërkesat antiligjore lidhur me protestat: “Nuk dal dot mbi ligjin”.

Në vend të reflektimit, Kryeministri zgjodhi të bëjë atë që bëri: mashtruesin publik.

Nuk po flasim për Kastriotin, as kunatin e Thanos.

Edhe sikur “shkarkimi” i drejtorit të Tiranës të kishte vërtetë lidhje me ngjarjen tek “Petro Nini”, çfarë është e udhës për një ministër apo kryeministër:? Të bëjë palaçon në rrjete sociale, apo të dëshmojë veprime dhe maturi të heshtur prej burri shteti? Cfarë u peshon më shumë në atë kandarin e tyre: një ngjarje banale apo autoriteti publik i policisë më të rëndësishme në vend?

Edhe sikur shkaku i “shkarkimit” të ishte, pra, ai që nuk është, çfarë mesazhi jep për policinë, Kryeministri dhe Ministri i Brendshëm? Po për atë që do zëvendësojë drejtorin dhe që gjithashtu e di të vërtetën? Po për vartësit e tyre në rrugë në kontakt të përditshëm me qytetarët?

Këto, nëse ngjarja e “Petro Ninit” do ishte vërtet shkaku i largimit të drejtorit të Tiranës.

Por nuk është.

Ajo që realisht ka ndodhur, në tërësinë e saj, është e rëndë.

Jo vetëm pse ridëshmohet se Kryeministri është një gënjeshtar i pacipë që e vendos propagandën bajate mbi gjithçka tjetër dhe vulgaritetin politik të momentit mbi interesat afatgjata të shtetit dhe forcimin e autoritetit të tij.

Mbi të gjitha pse rasti “Skënderaj” që nis me presion për “zgjidhje” në anashkalim të ligjit dhe vijon me një mashtrim publik është i njëjtë në mendësi dhe veprim me skandalin e Unazës dhe OST-së.

Kjo e rinjollos dhe e rëndon shumëfish pozitën dhe figurën e Kryeministrit.

“Kur të mos më keni, do më kujtoni. Por deri atëherë ka yhyhy sa kohë” – tha dje ai.

E ka me të pandëshkuarit.

Të cilët e sollën dhe e mbajnë në pushtet.

Po nuk do duhet “yhyhy sa kohë” përpara se votuesi i majtë të mbërrijë tek e vërteta cili ai është realisht, a ka qenë i tillë prej fillimit apo shkau rrugës.

****

Botuar sot si kopertinë e Dita

March 13, 2019 01:40
Komento

133 Komente

 1. blendi ...ziu March 13, 13:32

  Doni me per…THANON ?!!!

  Reply to this comment
  • Anne Frojd March 13, 20:10

   Rama ndryshe nga pacienti Sali pqraqet me shume rrezikshmeri tani pas 7 vjetesh anarki :
   -Se pari Berisha eshte shume e shume me lart si antishqipetar i ‘zgjuar’ ne i ‘lexuar…
   -Se dyti Berisha ka patur dhe ka tere agjenturat mbeshtetese si poliagjent serb Rus ,islamiko xhihadis dhe Edvini nuk i ka gjithe keto si antikAmunist apo zogolljan e Zogist…
   -Salija e mban nen kontroll problemin e rende psiqik se4 jo vetem eshte mjek por e mbajne nen kontroll te vazhdueshem agjenturat me terapi e psiko terapi deri sa te shuhet nga faqja e dheut emeri Shqiperi…

   Reply to this comment
   • Korcari March 13, 20:14

    Ministri i brendshëm që bëri karjere e e çoi ushtrinë shqipëtare në majat më të larta nën udhëheqjen e mimistrave të llojit Zhulal e Imam e Berisha,duhet të dëgjojë një poezi që ju bë Osman Gazepit,kur ky kërkoi të behet Prefekt në Korcë:”Korcën kërkove Korcen të dhamë.Mos na dhjesësh Korçën siç dhjetë Beranë…

    Reply to this comment
    • N.VJOSA March 13, 20:14

     une si komentues i rregullt i Ditas, nuk me pelqen me te komentoj me tej per gazeten tuaj.

     Duke ju referuar pervojes time, asnjehere nuk do ta shfrytezoja gatzeten nisur nga platforma personale, ku flitet per njerez te tut, ku dashur pa dashur ke te besh me Konflikt interesei. Edhe gjykates te ish, nuk do merrte persiper gjykimin!
     Sado te thuash se je i paanshem, ti nuk e mohon dot se behet fjale per kunatin tend.
     Dhe ti je jo cdo lexues i gazetes, por Kryeredaktor i saj.
     Largimi i kunatit nga detyra dhe fakti se si e komenton kete kryeministri , nuk eshte objekt i Kunatit te ish drejtorit te policise, por i vet ishdrejtorit dhe strukturave te policise se shtetit.
     Ish drejtori mund te lagohej edhe per faktin se mund te kete humbur besueshmeria e eproreve tek ai. Ai eshte ushtarak, dhe besueshmeria eshte nje nga kriteret kryesore.Si mund te mbaje ministri apo Kryeministri nje vartes tek i cili mund te kete humbur besimin. Arsyeja e paraqitur mund te jete nje pretekst.
     Dhe veshtire te marresh vesh te verteten.

     Ne te tilla raste, i nderuar Kryeredaktor, ose ngarko nje gazetar te pamvarur te shkruaj, por jo ti vet.
     Po te ish per mua, nuk do shkruaja fare tek Dita, per kete rast.
     Me qe ra muhabeti (dhe une kam kohe te shkruaj) po te tregoj nje rast qe ja vlen te mesohet.
     Im bir perkthente per nje biznesmen shqiptar qe blente ketu ne Austri tek nje fabrike druri. Fabrike shume moderne.I kenaqur nga biznesi dhe i interesuar per historine e Shqiperise, pronari i fabrikes i thote djalit se me ftonte per nje vizite ne fabrike dhe me ate rast te njiheshim. Shkova me kenaqesi. Vizitova Fabriken dhe ne fund pronari qe kish dale ne pension, por mbetej pronar, me ftoi per nje dreke.I tregova per Shqiperine , por edhe e pyeta se si kish arritur tok me te vellane te organizonin nje biznes aq te sukseshem. Me tha:
     – Celsi i suksesit tone eshte besimi qe kemi vella me vella.
     ..tani jemi ne moshe pensioni dhe kemi krijuar nje byro qe drejton Fabriken.
     – Po grate tuaja cfare pune bejne ne fabrike? – e pyeta une pa e fshehur kurjozitetin.
     Ai kerceu, sikur ta kish pickuar grereza dhe vuri doren tek balli:
     – Grate?!… Po te ishin ngaterruar grate ne punet e fabrikes, ajo me siguri do kish cofur shpejt…
     – Pse kaq radikale , konservatore e mosbesues ndaj grave?! – e pyeta une me tej.

     – Jo, jo, jooo…- tha – grate larg nga fabrika. Atyre u kemi caktuar nga nje pagese normale dhe kryejne vetem detyrat e shtepise… por me punet e fabrikes aspak.
     Dhe ma spjegoi. Secia nga grate thote,- vazhdoi ai,- qe im bir eshte me i miri ne bote… Dhe Fillon sherri… dikton interesi…
     Kjo eshte arsyeja.
     Ne fillim nuk desha ta besoj, por ai me bindi se kishte te drejte. Dhe me numeroi raste kur biznesi kish falimentuar sepse kish hyre ne mes interesi, subjektivizmi etj. etj.Ndokush mund te thote per cfare lidhje ka ky rast?
     Ka, sepse, sado i vertete dhe objektiv te jesh ti zoti Kryeredaktor behet fjale per burrin e motres.
     Larg nga shkrimet qe nisen nga platforma personale!
     Edhe dicka tjeter.
     Kujdes me gjuhen e perdorur. Vende-vende gjuha e perdorur eshte teper e vrazhde dhe ofenduese. Aq me teper qe kushdo nga ne qe shkruajme nuk ka monopilin e se Vertetes. Te mos harrojme se nuk behet fjale per Ramen si person privat, por per Ramen e veshur me pushtetin qe i ka dhene shumica e shqiptareve. Kritikoje, por jo ta ofendosh.
     Sado kritike te jete Gazeta,
     Ramen dhe cdo Kryeminister e largon vetem Vota e Shumices dhe po kjo Vote edhe ne Parlament.

     Reply to this comment
     • gjermani i fundit March 14, 00:17

      Me fal Neti, se po nderhyj por me duket se ti nuk e kupton se c’ndryshim ka per nje nepunes te dorehiqet nga detyra dhe ta shkarkpjne nga detyra. Aq me teper per nje ushtarak. Rama zborist ka qene, edhe I falet qe si shume gjera qe I di perciptas si shakaxhi bulevardi ka te ngjare qe kaq di edhe per kete. Lleshi ka qene ushtarak, dhe metaforat letrare è di shume mire qe rregullorja ushtarake i var ne gozhde kur vesh uniformen. Ka ndryshim kozmik biles edhe midis Thanos qe perdor gazeten è tij (prone private) per ti bere apologji drejtorit – ku at dhe ministrit+kokeministrit qe per ceshtjen ne fjale te perdorin apriori pushtetin (qe s’eshte prone private). Pertej faktit se drejtori eshte familjar i Thanos(dhe ketu tepsixhiu me duket se ben shantazh), me thuaj te lutem, si è do policine ti? Ambulance shetitese apo autoritet te Ligjit?

     • shqipe March 14, 03:44

      I nderuar N.Vjosa!
      Jamkrenar qe kam thene i pari,se Vjosa eshte me i miri nder gjithe komentuesit ketu,per te mos thene, balli i komentuseve ne gazeten dita.Paçka se ate tani po e quajne,gazeta Nata.com. Se kryeredaktori i saj zoti thano,i eshte ngjitur majës se thanes dhe he per he nuk ka ndemend t’i zbres.Ka gjetur tamam kohen per te fshikulluar Ramen! Ndersa sali gjirizi,vazhdon pergatitjet per nje tjeter 97-te. E gazeta dita,me falni Nata,shyqyr qe i ka mbetur ben Duka, por dhe ky i vetem!

     • anticensurë25642654 March 14, 09:43

      O MONO
      ça flet or ti??
      diskuton me netin??të diskutosh me net beterrin është njëlloj si të shkruash në ballë “jam idiot”!!
      e ti i tillë nuk je!!
      futi ca të shara dhe këtu mbaron diskutimi!!
      shiko çfar shkruan haleja”Ramen dhe cdo Kryeminister e largon vetem Vota e Shumices dhe po kjo Vote edhe ne Parlament.”,është zytur aq shumë në mut sa ka përsuar trapjant truri!!
      deri dje copa e idiotit kërkonte të merreshin armëtë për të rrëzuar saliun kurse sot vetëm vota e rrëzoka!!
      harron copa e idiotit se në diktatura,diktatori nuk rrëzohet me votë!harron idioti që në demokraci ka zgjedhje,ka ndërrim kryeministrash ndërmjet zgjedhjeve,ka rrëzim qeverie me protesta para afatit të parashikuar për zgjedhjet e radhës!!
      ky ndyrësirë,ky mesjetar idhtar diktaturash,pavarsisht se jeton në demokraci prej 30 vitesh,nuk mund të dalë nga lëkura e tij!!
      shpresoj që të mbajë fjalën e të mos shkruajë më këtu!!
      ndyn gjithçka!!
      bile dhe mutin!!

     • anticensurë25642654 March 14, 11:24

      qipe
      nuk e ke marrë vesh??
      po ndajnë dekorata për idiotë,shko e merre tënden motivacioni është “Jamkrenar qe kam thene i pari,se Vjosa eshte me i miri nder gjithe komentuesit ketu,per te mos thene, balli i komentuseve ne gazeten dita.”
      pra mburrësi i parë i një idioti tjetër!
      për të dytin jepet si dekoratë një shkelm bythëve!!

     • Ver Llapa March 14, 17:04

      Me fal… NEVOJTORE… por nese dikush e ka pak problem shkelljen e etikes, pasi edukata nuk ja lejon te ta thote ashtu alla shqiptarce se sa e ndyn kete forum te nderuar prezenca tende, kjo nuk do te thote automatikisht se ti nuk je e destinuar vetem per depozitim muti. Gjermoni dhe Cenua, edhe pse me formime te ndryshme, te kane dhene haracin per traplleqet me qillo. Tutorin tend nuk e heq.as vota e lire, dhe as ajo e manipuluar.

     • N.VJOSA March 15, 05:09

      NJË SHPORTË ME KARAVIDHE…

      Për anticenshurrën me matrikull ish të internuari
      dhe Ver Llapën , qen i zgjebosur i SHQUP-it dhe të tjerë,

      Po jetojmë nje regres te Llumit të një partie fashiste, varrmihse e interesave me te larta, më të shenjta të Shqipërisë.
      Vetëm Qorrat nuk e shikojne dot se po kristalizohen dy fronte diametralisht te kunderta ne shoqërinë shqiptare,
      NJË FORCË PROGRESIVE SI E MAJTA SHQIPTARE ME QEVERINË E SHUMICËS NGA NJERA ANË
      DHE
      NGA KRAHU TJETËR,
      LLUMIN MË TË ZI QE PO HELMON DITA DITES SHQIPERINË…
      Të dy ketyre fronteve u jane bashkangjitur simpatizantet e tyre….
      Nëlloj (me pak ndryshime dhe në një kohë tjeter) njëlloj si gjatë Luftës se madhe Antifashiste!
      Nga një krahë Çlirimtaret e vertete antifashistë!
      Dhe nga krahu tjeter, antishqiptaret, profashistët, një Shportë me karavidhe, qe i mbështillen si miza kali NJË QENI TË TERBUAR ME DUAR DHE FYTYRË TE GJAKOSUR ME GJAK TË SHQIPTARËVE TE PAFAJSHËM….
      Atmosfera eshte me se e helmatisur!
      Hijenat kanë vënë në shenjë Kryeministrin shqiptar Edi Rama, sepse e shohin ate si pengesë të realizimit qellimeve te tyre vrastare, sepse Rama , de fakto, edhe pse me gabime, është vënë nga Shumica e shqiptarëve në krye te zhvillimit demokratik te Shqipërisë!
      Sa më shumë i afrohet Shqiperia Unionit Europian, aq me i eger behet fronti i Shportës së Karavidheve…!
      Shikoni si janë egersuar Hijenat e SHQUP-it!
      Po u del shkumë nga goja!
      Shajnë, një diarre e vertete fjalësh të ndyra, nje mëllef dhe nje hakmarrje primitive!
      Gjëndja eshtë acaruar akoma më shumë sepse Opozita Sharlatane, beri një veprim vetvrasës, u largua nga Parlamenti, Tempulli i Demokracisë dhe dogji mandatete!
      Kryekrimineli dhe kulishet e tij po shkojnë si Cjapi te Kasapi!
      SPAK dhe Byroja Kombetare e Hetimit, sipas shembullit te Drejtesise se vendeve demokratike euroatllantike dhe nen udheheqen e tyre,
      jane te dera…
      Sali Monstres po i dridhen leqet e kembeve!
      Per Lulush Karabushin Qesharak, po afron Ora e se Vertetes, që të gjykohet si Vrases dhe Kusar!
      Çiftit Megahajdut me nje parti personale, po ju shkaterrohet jo vetem partia, por po u trokëllijnë Prangat!…
      HALL TË MADH KANË VARRMIHSIT E SHQIPERISË…
      Unë i kuptoj , prandaj lehin keshtu si të terbuar edhe keta korbat dhe hijenat e tipit anticenshurra dhe Ver Llapat me 100 nickname të tjera…
      Mos u tkurrni o Demokratë të Vertetë, ju Socialista, ju miq të Fukarasë, JU JENI NË ANËN E DUHUR TË HISTORISË…
      FRONTET PO KRISTALIZOHEN, ME PAK NDRYSHIME, SI DJE NE LUFTËN E MADHE ÇLIRIMTARE!…
      Llumi,
      ballisto-zogistat e djeshëm,
      ish kriminelet,
      hajdutet,
      partizanët e Njëmijë e nje flamujve,
      anarkistët,
      dembelët,
      hileqaret,
      llapaqenët,
      cmirzinjt,
      servilët,
      bythlëpirsit,
      karieristet,
      dallaverexhinjt,
      GJAKU I ZI I ESADTOPTANVE,
      NUK I MUNDIN DOT BIJT
      E S H Q I P O N J Ë S …
      Ata që permbysen Shqiperine e prapambetur analfabete dhe turkoshake!
      Dridhuni o minj të Haleve, o miza kali, o llumi i zi i kombit,
      SHQIPERIA DO NDERTOHET ASHTU SIÇ E ENDERRONIN RILINDASIT TANË TË MËDHENJ..
      HISTORIA
      NUK
      MUND TË NDALET!
      MJERË ATA QË KANË QËNË
      DHE JANË
      NË ANËN E GABUAR TË HISTORISË…!

     • anticensurë25642654 March 15, 09:35

      NET QËNI
      ti e di fare mirë,dhe që ta kuptosh dhe më mirë,”Unë i kuptoj , prandaj lehin keshtu si të terbuar edhe keta korbat dhe hijenat e tipit anticenshurra dhe Ver Llapat me 100 nickname të tjera…”,unë nuk shkruaj me pseudonime të tjera!!është i vetmi që mbaj!çdo pseudonim tjetër o do të më tradhëtonte,në bazë të mënyrës si shkuraj,o nuk do të shprehja dot atë që mendoj dhe si e mendoj!nuk jam as shoku tënd e as i dikujt tjetër që nuk ka bole ta shprehë mendimin edhe kur është i prezantuar me një pseudonim anonim!!
      ju jeni skutha në jetë skutha në anonimitet!!
      ti o qën muti e di fare mirë se kur ke pasur të drejtë të kam mbështetur,ashtu si dhe demën,infon,bile dhe nastrokarin,por në të njëjtën kohë nuk të kam falur,jo vetëm ty,por kam debatuar dhe me të tjerë,monin,mirelin,ortekun,që janë në të njëjtën valë mendimi me mua!!jua kam thënë pa dorashka mndimin tim,PA PASUR NEVEOJ TË PREZANTOHEM ME IDENTITET TJETËR!!
      PRA SHKO E SHKËRDHEU NË GOJË ME KËTO SHANTAZHE PREJ PEDERI!!
      ps:sa për qipe bythën nuk ja vlen me fol fare!!dhe me shkelm bythës nuk ja mshon dot!!e dhjerë nga koka në këmbë!!që të kesh kënaqsinë e dhënjes së shkelmit bythëve duhet ta çosh më parë në ndonjë autolavazh!!

     • anticensurë25642654 March 15, 10:46

      net bytha
      “Vetëm Qorrat nuk e shikojne dot se po kristalizohen dy fronte diametralisht te kunderta ne shoqërinë shqiptare,”
      o debil këto fronte janë krijuar 30 vjet më parëëëëë!!
      o qoooooooooooooooorr,tashti janë bërë njëëëëëëëëë!!!
      nuk ka më fronte,por dy banda që luajnë teatër dhe bëjnë luftë vetëm për përqindjen e fitimit asgjë më tepër!!
      mor copa e idiotit,ti qënke në indjetro akoma!o taksist bytha i integruar në xhihadizmin turk në austri,atë që quan ti të majtë,gjysma e krimit,ajo që në realitet është e MAJTË,është populli,jam unë është mireli bile dhe nga ata që e mbajnë veten për antikomunistë por janë dhe anti berishistë e anti ramistë,dema,infoanale e të tjerë!!
      o copë mishi me gojë dhe pa tru,o logorik idiot HAP SYYYYTË!!
      të shkruash gjëra të tilla”SHQIPERIA DO NDERTOHET ASHTU SIÇ E ENDERRONIN RILINDASIT TANË TË MËDHENJ..
      HISTORIA
      NUK
      MUND TË NDALET!
      MJERË ATA QË KANË QËNË
      DHE JANË
      NË ANËN E GABUAR TË HISTORISË…!”nuk të vënë pa tjetër në rrugën e drejtë!!
      dhe mitati,ai turpi i frashërllinjve të njëjtat gjëra shkruante,si me xhon turqit dhe me nazistët,POR NË TË DY RASTET ISHTE NË ANËN E GABUAR!!
      të paktën edhe për mendimin tënd!!
      apo jo o GOMAR??

     • N.VJOSA March 15, 11:50

      Anticenshurrë,
      mos shaj më keshtu or gojëdiarre, se mali me malin nuk takohen …
      Në se ke probleme me shëndetin mendor, shko mjekohu, or Psikopat!

  • Opgj March 13, 20:10

   Heqia e Kryepolicit te Tiranës 3 ditë para një proteste që reklamohet si destruktive bie erë shumë të keqe.Heqia është e padrejtë.Ai nuk ka shkelur asnjë ligj,nënligj apo urdhër.Ai deri tashti i ka përballuar me ekselencës protestat dhe veprimet e atyre që duan të shkatërojnë Tiranën e më gjërë.E shoqëruar kjo me emërime të drejtuesve të lartë të inkriminuar hapur në veprimtaritë e Sali Berishës ndër vite.

   Reply to this comment
   • A.GRAMSH March 13, 20:12

    KRYEMINISTER PA QEVERRI E QEVERRI PA SHTET ?LOJE ‘NUSE DAJASH’!

    ‘Ne nje vend ku ka vetem dele,lindin qeverri me uqer’!
    —————————
    Ne vend te paraDhenjes
    Keqardhje per kete ‘editorial’ te shkruar nga kryeredaktori,jo se eshte ne konflikt interesash

    Apo pse pergenjeshtron ‘genjeshtren’ apo mashtrimin e radhes te nje ‘politikani’ aqe me teper i veteemeruar kryeminister.

    Por futet ne vorbullen e nje loje sa bajate aqe te peshtire qe luhet mbi 30 vjet mbi kurrizin e nje poipulli tashme ‘Bageti’ qe i kane hequr te gjitha te drejtat e perjeton nje skllaveri ne nje vend 30 vjet koloni!

    Kryeminister pa qeverri!?
    Si mund te konsiderohet kryeminister nje qenje qe ka 6 vjet qe nuk ka se ç’fare te qeverrise nuk di si te qeverrise dhe qeverrine e konsideron nje grup tru shpelaresh analfabete me perizoma e ferexhe apo Pandelinj ,hajdare e ‘kosovare’!?

    Te qeverrisesh nje vend aqe me teper si ky i yni 30 vjet pa shtet e mbi te gjitha pa Ekonomi BUKE kerkohen jo IDJOTE edhe pse te veshur moderne me atlete Adidas qe politiken e konsiderojne futboll ,ministrat futbolliste e elektoratin tifoze ndersa POPULLIN shumicen Bageti!

    Te qeverrisesh kete vend ,tashme toke e djegur nga Neroni Sali, jo vetem duhet ta kesh RACIONALITETIN e trurit ne limitet maksimale por duhet te funksionojne tere hallkat e e te qeverrisurit e aqe me teper te tere kater pushteteve e istitucioneve nderkohe qe ketu mungojne katerciperisht!

    Te vazhdosh ne nje vend mesjetar primitiv drejt shperberjes pa shtet pa 4 pushtetet,pa istitucione pa BUKE ku tere qelizat e antishtetit jane te uzurpuara apo MONOPOL i krimit ,korrupsionit INJORANCES, e te flassesh per nje EDVIN qe eshte nga pikpamja intelektuale e aqe me teper me probleme te shendetit mendor tregon se ketu jo vetem nuk ka shprese te rilindi shteti por po shkohet gjithmon e me mbrapa si trisdhjet vjet me moton:
    ”Kur themi Partija shteti qeverrija policija prokurorija sistemi bankar Fullhanerija financat,shteti nenkuptojme SAQLIJA”!

    Kjo eshte tragjedija!
    Qe nje tufe me ‘bageti’ kane tridhjet vjet qe rilindjen e shtetit e presin o nga te ‘HUAJT’ o nga nje ‘NJERI’!
    Edvini jo vetemnuk eshte politikan e aqe me teper ‘burre shteti’ por ne 6 vjet tregoi qe eshte nje sharlatan i rezikshem,dhe me probleme ‘personaliteti’ qe jo vetem nuk e ka idene e demokracise qe eshte sinonim i fjales POPULL por ne gjendje deliri ka perdhunuar njesoj si babai i tij shpirteror SALIJA mandatin e popullit si te ishin bageti duke jo vetem shitur pushtetin si ta kish mall te Anetes por e ka falur ate krereve te krimit!”

    Edvini te vetemen gje ne gjerndje te kthjellet ne keto 7 vjet e te vertete ka thene:’Qe i vjen keq qe kjo opozite po del nga parlamenti”!
    Kjo eshte plotesisht e vertete se AI vete ish pjese integrtale e saj sa KRRIMINALE dhe e korruptuar sepse Edvini nuk mund ta imagjinoje vehten VETEM fillikat si femijet aqe me teper me probleme pa patur ne krah e si mbeshtetje baba SALINE e Like florine!

    Edvini nuk ka me se te meret se nuk ka qene asnje dite kryetar qeverrije sepse nuk di qe qeverrisja aqe me teper e ketiju vendi pa shtet kerkon REFORMA SA radikale AQE DHE GJITHEPERFSHIRESE e KUSHTETUESE dhe keto jo vetem nuk i BERI por as i imagjinon se nuk mund e ska mundesi ti beje me perjashtim te vetem -REFERENDUM POPULLOR qe ai nuk i ben sepse e ka frike POPULLIN se nuk e njeh ate si pupulist ashtu si dhe babai i tij shpirteror sepse ai Edvini njeh vetem ndjekesit TIFOZERINE qe i manipulon si te doje me stadjume me aeroporte me autostrada njesoj si Kalifi Sali manipuloi 30 vjet tere Hajdaret e ‘kosovaret’ me DemoKroaci’!

    ‘kush nuk di te qeverrise eshte uzurpator’ thuhet.Rama kerkon te jete uzurpator por nuk arrin te kuptoje seky popull e ‘polici’ pas 30 vjeteshnuk zbaton me urdherat si Saliut por zbaton ligjin e nuk vret se e vrasin dhe kjo nuk eshte merite e ‘edvinit’ tek pergjegjesimi i policit,policise se shtetit por e shume intelektualeve kuadrove e shqipetareve ne kete istitucion!

    ”Qeverrija e mire eshte ajo qe qeverris pak”- thote nje nga presidentet Amerikane Jefferson!
    Rama po te ndihej njeri pas 7 vjetesh qe nuk ka bere ASNJE reforme dhe me mandatin e popullit ka fshire bythen e Krriminel Berishes dhe Metes duhet te kish ikur me kohe si ikin e bijen shume qeverri qe nuk arrijne te bejne reforma!Ne kete vend 30 vjet pa shtet ne krye kemi patur qeverri KRRIMINALE kujslinge qe nuk kane folur KURRE as per reforma ekonomike as financiare e as bankare e femijet shqipetare vdesin per BUKE ne mes te Europes dhe istitucionet nderkombetare KRRIMINALE investojne e financojne qeverri Kujslinge krriminale me 11 MILIARD euro BORXH!

    Qeverrite dhe kryeministrat ne cilin do vend te Botes perfshi ne Ballkan mund te nderrohen edhe tre here brenda vitit .Vetem tek ne qe nuk perfaqesojne popullin jetojne ne perjetesi si ne feudalizem e monarki!
    Policija e shtetit nuk eshte as e Qeverrise e aqe me teper e kryeministrit si dikur e Kalif Salise qe Edvini kerkon ta perdore si zogist si Qazim Mulleti apo Mon Kukaleshi nga frika e kAmunistave qe jep urdhera ti kapin ‘ÇËFËSHT’!
    Jo policija e shtetit eshte istitucion kushtetues i pa varur dhe ne nje vend me demokraci edhe kur nderrohen pushtetet tek ne ‘R\rotacioni i rrotave’ drejtori i pergjithshem e drejtoret e tjere mund te jene te ‘perjetshem’ ne funksionet e tyre !
    Edvini si femijet dhe tragjikisht dhe shumica e shqipetareve nuk kane frike LIGJIN si ndodh ne Bote po kane frike POLICIN..Pikerisht ketu ndryshon Demokracija nga Diktatura…..

    P.S Nese bandat ‘PD’ dhe ‘LSI’ po japin shpirt ,po vdesin PS-Nuk lindi asnjehere!(neser)

    Reply to this comment
    • gjaku i te reneve March 13, 20:13

     Shume shume drejt……..
     Ndersa ish presidenti francez apo ‘babai’ i Frances Charles de Gaulle thosh:
     ‘Si mund te qeverriset nje vend me 246 varjetete djathi si Franca” tek ne mund te thuhet;
     ‘Si mund te qeverriset nje vend me 128 banda parti familje ‘njeri’ qe jane me shume se sa zgjedhes????

     Reply to this comment
    • Koli March 16, 10:29

     Shume e drejte.Keshtu eshte.Nuk kam c’fare shtoj.

     Reply to this comment
   • shqipe March 14, 14:40

    o ti mender anticenshurre!
    Harrova te shtoj qe ti s’je as bishti i fundit te komentuseve,balliste,mender ashish…

    Reply to this comment
    • Leko March 14, 17:40

     o qipe, ik kurohu se je dhe i semure. Rri se je mire ne Amerike, po ta mbajti hajt te te kuroje Rama

     Reply to this comment
   • anticensurë25642654 March 15, 12:10

    net pizga
    “nëse mali nuk vjen tek ti!?shko ti ke mali!”
    këtë thënje e njoh shumë mirë!!
    dhe ta këshilloj ta mësosh dhe ti!!
    unë nuk kam frik të shkoj tek mali,edhe kur jam në rregull!përfytyro ti,si psikopat që jam!!

    Reply to this comment
   • N. Klasike March 18, 11:06

    Edhe nje here tjeter per kete NEVOJTOREN KLASIKE…

    Pikerisht se tjetrit i vjen per te vjelle kur sheh se si ky forum i nderuar qelbet si mos me keq prej nja dy-tre hajdaresh kokpagdhenur, te cilet te zezes i thone e bardhe dhe te bardhes e zeze, nuk mund te rri dot pa te dhene haracin e merituar

    Kur merr guxim dhe flet per “maredhenie interesi” ne rastin ne fjale, ketu ben autogolin e radhes (ripjerdhsave aq i ben), se interes madhor per lexuesit, perfshi dhe pjesen dermuese te shoqerise, nuk eshte thjesht vetelargimi (apo ashtu si do te deshironte ta prezantonte ne publik tutori yt, “shkarkimi”) i nje kryepolici.

    Se eshte kryepolici apo jo pjesetar i rrethit familjar te gazetarit, kjo nuk perben thelbin e shuplakes thanore. Thelbi i ketij shkrimi eshte tentativa e nje tepsixhiu te pangopur per te pergenjeshtruar nje veprim kurajoz, i cili sipas te dhenave rezulton te kete ndodhur te pakten dy dite me pare.

    Shprehja se tutorit tend dje nuk i mjaftonte tepsia, kurse sot nuk po i mjafton as ligji, per qenie inferiore si puna jote mund te duken krejt “normale”, por ne thelb, ajo eshte pak ta quash domethenese.

    Nese do te bejme nje krahasim midis deklarates se kryepolicit se “Nuk dal dot mbi ligjin” dhe asaj te kryeministrucit tend te disa viteve me pare se Nuk jam as gjykates dhe as prokuror”, ketu do te mund te konstatosh me lehtesi nje perpjekje per te mos i kapercyer kompetencat qe te jep posti. Dhe keto deklarata jane si ne njerin rast, po ashtu dhe ne tjetrin, nje “mburoje vetjake” per te mos kryer nje veprim kapricoz, i cili mund te binte me vone ne kundershtim me ligjin.

    Sado te njejta qe te duken ne pamje te pare, ndryshimi mes ketyre dy shprehjeve eshte, se e para del nga goja e nje qytetari te perkushtuar per detyren, gje qe e deshmon dhe gatishmeria e tij dhe e trupes qe drejtonte per te mbrojtur kryeministrine prej “hijenave te Shqupit”, dhe e dyta nga goja e nje pardesybardhi, “bashkepunetor” i dikurshem i Berishes [ https://opinion.al/wp-content/uploads/2017/05/rama-me-pardesy-te-bardhe.jpg ], premtimet parazgjedhore te se cilit, kane mbetur per te dytin mandat radhazi pezull ne ajrin e ndotur te gjytyrymave te Vjoses.

    Reply to this comment
  • une March 14, 11:35

   Lexon Diten dhe te duket sikur lexon Lapsin e Andit! Lexon Thanon dhe te le pershtypjen se lexon Tosin apo Zhejin apo kur lexon komentet behet e qarte se jane importuar komentusit nga Lapsi tek Dita! Dhe maskarallek me te madh nuk ka! Shume shpejt Dita do te behet nje pacavure dhe do t’i ngelin lexues si Zigurr Qarri dhe monstra gjysem analfabetesh saliniane! Ta gezoni diten e Ujit te Bekuar!

   Reply to this comment
   • mirel March 14, 16:39

    ik moj nevojtore injorante, lexo Temen e Kaloshit dhe pastaj shiko anetaresohu te partia e Ballit dhe legalitetit

    Reply to this comment
 2. Zalo Buba March 13, 13:34

  Te lumte Zoti Adrian!Kjo tregon se gazeta po shkon per dite drejte se vertetes.

  Reply to this comment
  • Mandi S. March 13, 21:19

   Thano mirembrema.

   Nuk e dija qe Kastrioti ishte kunati jote,eshte nje nga njerzit me te mire dhe me te ndershem qe ka policia e shtetit, kam shume respekte per Kastriotin.

   Shkrimi shume i mire dhe i sakte .Te uroj te kalosh mire

   Reply to this comment
   • H.E. March 13, 21:21

    Vetëm mos harro të thuash:

    E para cdo vrasje e zbardhur në tiranë këtë vit.

    E dyta si mund të thuash që policia menaxhoi në mënyrë të shkëlqyer protestën e 16 shkurtit ose atë para parlamentit dhe i thua po të heq se një familje te petro nini nuk pranon të dal nga shtëpia…

    Reply to this comment
    • asnjanesi March 13, 21:23

     Ti thonë Faleminderit ketij kunatit te Thanos
     Mbajti dy protesta te kafaheve ne menyre te shkelqyer
     Por sic thote dhe kryeredaktori, Rame narcizit dhe kopeve te tij u intereson vetem imazhi i vetes, prooaganda e dites, e momentit.
     Me njerez te tille te semure keq si Rama, dhe me nje opozite te dal mendsh Shqiperia do vej keq e me keq, ketu do jemi

     Reply to this comment
 3. Orteku i Fekenit March 13, 19:51

  Asgje e cuditeshme ne kete mes!!!
  Jemi ne Shqiperi ne nje vend te vogel ku gazetaret politikanet si dhe zgjedhesit kane te njejten shkalle morali! Po pse nuk folet me mua se e kam mik une Lleshin dhe Edin ta kishm “rregulluar” problemin e kunatit pa zhurme fare!
  Pse nuk i lejon komentet?Mos u merzit “Una raca una facia ” thone kushot tane ne Itali!!!!!

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 March 13, 19:55

   orteko
   prandaj nuk i ka lejuar komnetet!
   për komente si ky tëndi!!
   ty nuk të bën përshtypje;e quan natyrale,e quan normale,e quan politikë kurvë;gënjeshtra e ministrit të brëndëshëm dhe e kryeministrit,por kapesh me mardhënjen që ka Thano me drejtorin e shkarkuar!!
   komenti tënd është o mentalitet naiv shqiptar ose manipulues politik!!
   më shumë është e para!!është e vështirë të shkëputesh nga mentaliteti naiv shqiptar që pranon si një skllav,që quan normale gënjeshtrën e të zgjedhurit,dhe që kapet vetëm e vetëm pas interesit personal!!
   ky lloj mentaliteti me të cilin ti po shkruan është katastrofa jonë!!normalisht është e të gjithë popujve të nivelit tonë e më poshtë,por mua më intereson populli tim!!
   unë personalisht në atë shkrim pash gënjeshtrën e K/ministrit dhe jo kunatin e Thanos!!
   kurse ti pe shokun e shkollës,K/ministrin që i ke dhënë votën dhe mundësinë për të ndërhyrë!!pavarsisht se këtë të fundit e thua si shaka!!
   orteko, oreteko,jemi për të qarë hallin kur lexojmë komente të tilla!!
   bile duke bërë llogarinë që ti,si nivel komentuesi,nuk hyn tek ata që mund ti quajmë, idiotë!!
   do të na duhet shumë kohë të dalim nga bataku i orientalizmit otoman!!

   Reply to this comment
   • Orteku i Fekenit March 13, 19:55

    Anti Ce
    Ironia ju drejtohet si Rames dhhe Thanos! Thanos per faktin se perdor kunatizmin pa vend! Esht e njejta si me politiken !!!

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 March 13, 19:56

     “kunatizmin pa vend” mendoj se është një mënçuri e thanos!!
     përfytyro sikur thamo të kishte shkruar shkrimin pa mundësi komentesh,pa thënë se drejtori i hequr ishte kunati i tij!?
     do ti ishin vërsulur të gjithë dhe shkrimi do të kishte humbur komplet vlerën!!ai i ka dalë të keqes përpara dhe e ka përmëndur!gjithashtu me këtë përmëndje përforcon vërtetësinë e lajmit!pra që kunati,drejtori i policisë ka qënë i pushuar nga puna kur ka ndodhur ngjarja!!
     mua më intereson gënjeshtra e ramës dhe jo ndoshta “hakmarrja” e thanos,për kunatin!!
     edhe nëse do të ishte 1mijë % hakmarrje,prapë gënjeshtra e ramës dhe e lleshit janë në plan të parë!!
     pra kemi përballë një kryeministër dhe një bahskpuntor të tij të afërt GËNJESHTAR dhe një redaktor gazete hakmarrës,por me një lajm të vërtetë!!

     Reply to this comment
     • Tartufi March 13, 23:52

      Ky kallam I gjate eshte krijesa me ideale e kesaj turrme te deshtuar dhe tru thare,qe u reshtua tek kutija e votimit pa I folur kurre mendjes se dishimit [ me ke kemi te bejme ]
      ne kete votim ?? Kjo turrme,nuk e ka privilegjin Akoma dhe sot qe derdellit te zgjedhi ate qe e kerkon koha per keto dite te keqija te kesaj Shqiperije. Kesaj turrme vetem nje qesharak si ky dhe nje shtipes I keq si I koheve te hershme I takon ,,, pa koment … Fatkeqesija e kesaj rompalle nuk I takon [ qesharakut te papergjegjshem qe eshte ne krye ] por turrmes se madhe 1 milionshe idiote ,qe grumbullohet dhe I jep te drejte nje rompalles te qeverise . !!!

 4. Lili March 13, 19:57

  Shkurt e shqip: te jesh ne rregull me ligjin nuk mjafton,duhet te jesh ne rregull me Njishin!!
  Kjo eshte qeverisja ne albanistan, ku asnje institucion nuk respektohet…
  Se po te ishte problemi siçthoni, vete ministri Lleshi do te guaje me dhane doreheqje..
  Po kur je ne rregull me Njishin mundet me u shkel cdo ligj si ne rastin e Unazes si ne rastin e Hec si ne rastin e incineratoret ne Fier etj etj

  Reply to this comment
 5. Psss... March 13, 19:58

  ” Kur të mos më keni do më kujtoni”
  Jo s’do lihesh pa u kujtuar per allishverisht ti me gjithe lulusherat e metusherat

  Reply to this comment
  • kapadaiu mbrohet vetem nga qorrat qe jetojne jashte Shqiperie March 13, 22:47

   Nëse Rama, mendon se mund ta kalojë me llogje, intervista të blera mediatikte në Itali e me video-mesazhe arritjesh madhështore imagjinare, gabon, mbasi në Shqipëri, po vlon një situatë sociale-ekonomike e rënduar, gati për shpërthim.

   Kryeminsitri, duhet të ketë të qartë, se rreziku i shpërthimit të një kaosi katastrofik, ka si bazë, gjëndjen e mbingakruar psikologjike të shqiptarëve, përballë kësaj katrahure, varfërie, padrejtësie, hajdutërie, krimi e korrupsioni shtetëror ekstrem prej një klike politiko-oligarkike.

   Shqipëria nuk është “qendër” luksi si në sarajet e tij, as si në zyrën me piktura ku nuk shkon prej muajsh nga frika e protestës, e bredh zonë më zonë për të shtyrë ditët, me takime e shpenzime pa asnjë vlerë,

   Jeta e shqiptarëve, nuk është as aheng e as orgji e qejfe, si “darkat e grupit” me Alma Hiçkën, Belinda Ballkun, Blerina Gjylametin, Endri Fugën, Ëngjell Agaçin, Ilir Beqjen e Artan Shkrelin dhe, as si pazaret me Bashkim Ulajn, Beson e Tajavanit, Rrok Gjokën, Salillarin e Vangjush Dakon.

   Përkundrazi gjendja në Shqipëri, është në situatë identike, si ato, me të cilat Edi Rama është përballur disa herë, kur i “ka ngecur sharra në gozhdë” e është gjunjëzuar dhe tërhequr me “bisht ndër shalë”, duke ndalur menjëherë kapadaillëkn e aventurat.

   Ramës, i duhet kujtuar, protesta kundër importimit, depozitimit dhe asgjësimitë të lëndëve kimike luftarake në Shqipëri, kur kërkoi falje dhe u zbyth.
   Ramës, i duhet kujtuar, protesta kundër importit të plehrave të Europës e Ballkanit, nga grupi mafioz “Comorra-Ndragheta”, me sekser Bashkim Ulajn, Kristianin e Drilonës dhe Baton Haxhiun.
   Ramës, i duhet kujtuar, protesta kundër prishjes së Teatrit, për të cilin ndërhyri BE duke i bllokuar pazaret me oligarkët dhe krimin ndaj vlerave historike e kulturore.
   Ramës, i duhet kujtuar, protesta e studentëve, që e tmerroi dhe detyroi, të gjunjëzohet e bindet përballë tyre, duke bërë 12 vendime qeverie brenda 1 nate, por vazhdon akoma.
   Ramës, i duhet kujtuar, protesta e banorëve tek Unaza e Re, per te cilet i paska kerkuar DHUNE drejtorit te Tiranes nga e cila u zbulua krimi 30 milionë euro, bërë me Bashkim Ulajn, përballë të cilës është tërhequr.
   Ramës, i duhet kujtuar protesta e mbi 100 mijë shqiptarëve më 16 shkurt 2019, si sinjal popullor, që të mos bëjë, çmendurinë që bëri Berisha në mars të vitit 1997.

   Reply to this comment
   • ganiu March 14, 20:25

    Shumë i drejtë komentin yt.
    Por këto protesta që i duhen kujtuar po patën Sali Berishën brënda tyre është si në vënd të qershisë, mbi tortë, të vesh një copë mut.
    Sgjen kërkënd ta haj.

    Reply to this comment
 6. bart72 March 13, 19:59

  Ho drogaxhiu ho drogaxhiu

  Reply to this comment
 7. Gani USA March 13, 19:59

  Rama jo vetem eshte nje pinok z.Thano por edhe i rrezikshem me idete e tij per te futur ushtrine ne polici.
  Do tia shofim hajrin me vone kesaj meseleje
  Sic mori PS-ne duke u jargavitur keshtu po ben dhe me pushtetin
  Kini kujdes se eshte si gjarpri, kafshon dhe rreshqet ne ferra
  Legen burre

  Reply to this comment
 8. E verteta tjeter! March 13, 20:01

  ´´Pergezime´´ gazeta DITA !
  Ashtu sic shkruajta ne komentin tim qysh ne mengjez , te cilin nuk e shfaqet, jeni bere njesoj si gazetat e Kazanit qe , kur nuk u pelqen komenti kritik , nuk e botoni ate.
  A keni ndonje pergjigje per kete ?
  Pergjigja me e mire do ishte , ta shfaqni komentin tim , ne te cilin nuk ka asgje jashte etikes . Apo pergjigja juaj do te jete …heshtja… bile duke mos e botuar as kete koment !?…. Ta shohim , nese jeni vertet te pavarur qe udhehiqeni nga mendimi i lire dhe e verteta , apo kazan !

  Reply to this comment
  • larg modelit, DERR I KENAQUR ..me mire, SOKRAT I VUAJTUR . March 13, 20:01

   degjoni, DERRA (shtetar e komentues); ju thash derra, vetem per t’ju terheq vemendjen . s’ma ndjen fare, qe jeni derra nga trute, se kete, kam vite, qe e ve re dhe po e vuaj, si njeriu me i vetmuar ne bote .

   theme i vetmuar, se s’ka vetmi me te madhe, se kur njeriu s’gjen njeri, qe te kete aftesi arsyetuese NJERIU, per te shkembyer ide, veprime e pikpamje .

   bashke me kete thagme, per penalizimin e policise, per kete rast, do trajtoj telegrafisht dhe dy thagma me dem kolosal, moral e praktik, per kete vend .

   ne kete moment kaq delikat, kur opozita eshte ne nje situate qe mund t’a coje veten dhe vendin ne katastrofe, te kritikosh policine si Rama e Lleshi eshte t’i japesh opozites zemer, t’a shpejtoje zullumin, qe duket se ka ndermend te beje . ne vend qe t’i jepni policise, duhej me kohe, po dhe tani te beni dhe keto dy deklarata te tjera :

   1- drogezimi i vendit pas humjes se pushtetit nga e djathta, u be me frymezimin e te djathtes, e cila ka depersonalizuar me mynyrat me te ndyra, maxhorancen dhe liderin e saj z .km . si rezultat populli i thjeshte, por me shume ata te djathte, sidomos me moral ordinere dhe ne menyre revanshiste, i jane turre droges me qellim fitimi dhe venjen e pushtetit ne situate te denueshme .

   po keshtu 2- askush, nuk foli (edhe sikur te ishte paradoks), se “kthimi i prone ish pronareve” dhe rimburesimi (i pa fund) i “ish te perndjekurve” (sikur te jene ajka e kombit) te quhet krimi me i pa skrupullt moral e ligjor ne dem te njerezve te denje e te ndershem te ketij vendi, sepse e ndan shoqerine shqipetare, ne te privilegjuar dhe njerez, qe luftojne per buken e gojes .

   Reply to this comment
 9. Dn March 13, 20:03

  Do me interesonte me dite Mbi cfare baze ligjore ´per zemer’ eshte bere ky shkarkim…

  Vertete interesante kjo pjese juridike sepse mundet me na sherbye ne shume raste ku kerkojme ´zemer’ nga ligji

  sikur rastet kur policia e erion veliajt largon gjyshet nga rruga edhe va shkateron mallin…

  Me zemer per cdo rast apo jo Zotni kryeminister?

  Reply to this comment
 10. ALBAN DEGA March 13, 20:10

  VENDIM I DREJTE KUNDREJT NJE SHKARKIMI TE GABUAR E TEPRUAR !

  Nje nene qe nuk mbron femijet e vet nuk mund te mbroje as lignin as shtetin!
  Duajeni Atdheun si shqiponja folene !
  Afrojuni folese se kafsheve dhe provoni cfare do te bejne per te mbrojtur habitatin= banesen e vet !
  Edhe shkarkimi i drejtorit te policise se Tiranes eshte i tepruar dhe kunder ligjit!
  Ai duhet kthyer ne detyre ose ne nje post paralel !
  Do jete ne nderin e Lleshajt dhe Edi Rames ta marrin nje vendim te tille sa me shpejt !
  Askush nuk eshte mbi ligjin !
  Nese eshte i vertete lajmi se Zoti Skenderaj eshte ngritur ne detyre duke u bere keshilltar i Drejtorit te Pergjithshem te Policise se Shtetit, sic thuhet ne dy komente te sotme ne kete gazete, atehere si Z.Lleshaj edhe Rama kane bere veprimin e duhur per policine qe duhet dhe qe e duam !
  Thano duhet te kerkoje falje per kalimin e mases ne epitetet fyerese per Z. Lleshaj dhe sidomos per Kryeministrin.
  Sidoqofte mids nje kritike dhe nje bythelepirje une jam ne anen e kritikes por pa fyerje
  .Kritika ndihmon, i jep shtytje para zhvillimit dhe perparimit edhe sikur pese per qind te jete e vertete!
  E Adrian Thano eshte nga ata qe nuk ia perton !
  Nuk mund te shkarkohet nje Drejtor Policie i kryeqytetit per zbatim ligji.
  Ajo eshte detyra kryesore e nje polici te thjeshte e jo me e nje kryepolici kryeqyteti si Zoti Skenderaj.
  Ngritja e Skenderajt ne detyre eshte nje motivimin, shtytje, fyrmezim per cdo polic e kryepolic te Shqiperise sidomos ne keto caste te trazuara nga trazovacet e politikes shqiptare!

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 March 14, 09:31

   o iiiiiiiiiiiiiiiiiiiidiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiioooooooooooooootttttt
   “Edhe shkarkimi i drejtorit te policise se Tiranes eshte i tepruar dhe kunder ligjit!”
   drejtori ka qënë i shkarkuaaaaaaaaar dy ditë para se të ndodhte ngjarja!!
   a i lexon ato që shkruhen??
   he të shkërdhefsha trutë mor idiot e kaluar idiotit!!
   nuk mund të shkarkohet dikush për një ngjarje që do të ndodhë në të ardhmeeeeee,o GOMAR DEGA!!

   Reply to this comment
   • Alban Dega March 14, 13:45

    VETEM NJE TRU SHKERDHYER PERDOR NJE GJUHE TE TILLE SI TI O ANTICENSURE PA CENSURE TE VETVETES !

    Te jane prishur frenat e trurit pa tru o idiot I vetdemaskuar…
    Shko tek nallbani qe ti mbathe o njethundrak veshegjate …!

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 March 14, 16:37

     o degë e pjerdhur
     përse nuk i përgjigjesh pyetjes time për atë artikullin që ke shkruar në 2009 për ti bërë propagandë berishës në zgjedhje??
     o qën thuaj përse e ke shkruar atë artikull dhe lëri frenat e mija!!
     o mut ngrënës diktatorësh!!

     Reply to this comment
 11. BUJARI JU DEGJON March 13, 20:20

  Se ku eshte mashtrimi i Kryeministrit ketu,e shikon vetem Thanoja…
  Me fal,po me kaq sa ke shkruar nuk mundem te kuptoj dicka…
  Ose me sakte,kuptoj dicka,por ajo qe kuptoj eshte ne favor te Kryeministrit…

  Reply to this comment
 12. Zigur Qarri March 13, 20:21

  Që genjen Kryeministri,eshte më se normal,lajm do te ishte nese nuk genjen.Rama genjen si nje ordiner.Policet jan prej 29 vitesh ne mes
  dy frontesh,politikaneve dhe gangsterave,qe kane bere koalicion me njeri tjeterin.Kjo ka sjelle,qe policet te jene(viktima)humbesit me te
  medhenj.Mbi 200 police te vrare.Asnje shtrese nuk eshte perdorur nga politikanet aq keq sa policet.Pasojat dihen.Sa ore,dit apo jave,do
  te qendronte ne deyre Edvin skizofreni ,nese do te ishte veshur Polic?

  Reply to this comment
 13. Aladini me eskorte March 13, 20:30

  PER ATE OLSI RAMEN KUR DO TI NXIRRNI HORRLLIQET?
  SR NA ESHTE BERE SI ARGITA ME KOQE

  Reply to this comment
  • . March 13, 22:45

   Nese Olsi eshte Argita me koqe, Linda Rama eshte Shkelzeni me vryme

   Pavarësisht atij imazhit prej gruaje të mirë dhe të urtë që mundohet të përcjellë në publik, Linda Rama mund të jetë një nga gratë më komplekse që tranzicioni shqiptar ka nxjerrë në sipërfaqe këto 28 vjet.

   Ajo është rasti tipik i ambiciozes për para e pushtet që ka ditur t’i lidhë fijet aq mirë, të kapë e përdorë njerëz sipas nevojës aq mirë, sa sot e kanë shndërruar atë në një nga gratë më me influencë në Shqipëri.

   Për këtë ka plot fakte, dokumente, por edhe dëshmi njerëzore për këtë grua që në mesvitet ’90-të vinte vërdallë në kërkim të ndonjë mashkulli që do t’i siguronte para, për vete, por edhe për familjen e saj. Po, ka nisur pikërisht kështu “karriera” e bashkëshortes së kryeministrit të sotëm, e cila aktualisht është një nga njerëzit rreth së cilës rrotullohet çdo qindarkë shtetërore, çdo fond apo investim. Tek Linda falen ministret (ministret gra e bashkëshortet e ministrave burra), rreth saj sillen një duzinë emrash drejtore OJF që “luftojnë” për të drejtat e grave”, e gjithashtu lobe e qarqe të errëta, të fshehur nën emra donatorësh ndërkombëtarë. E përmbledhur, kjo është Linda e sotme, një sulltaneshë e vërtetë….por ama, jo ajo e djeshme.

   Të parin që Lindita Basha (sot Linda Rama) kapi në kohën e duhur dhe vendin e duhur ishte Thanas Xhillari (aktualisht pedagog në Fakultetin e Shkencave të Natyrës). Mendoni një vajzë të dalë nga Fakulteti Ekonomik, në fillim të ’90-tës, me shumë nevoja jetike, por pak mundësi për t’i përmbushur ato, sidomos si punonjëse e thjeshtë e Kombinatit Tekstil në Tiranë.

   Zgjidhja e parë që mendoi për veten ishte burri. Ai quhej Thanas dhe mjaftonte për të qenë babai i vajzës së tyre. Por ambicia është gjë që nuk administrohet kollaj dhe një tip si Linda nuk mund të mjaftohej me jetën modeste të një familjeje shqiptare të asaj kohe. Për shumëkënd është shumë i errët kapërcimi drastik i saj, nga ish-Kombinati drejt e në zyrën e drejtores së Agjencisë Kombëtare të Privatizimit, në Këshillin e Ministrave. Thonë se një person që e kishte fort për zemër ekonomisten e re të ish-Kombinatit, dikush që më vonë u bë njeri i rëndësishëm në jetën e saj, i shtriu Lindës dorën e fatit. Këtë post ajo e mbajti për disa vite aq sa ju desh që, nga varfanjake, Linda të siguronte 4 apartamente në zona të lakmueshme në Tiranë, dy garazhe, disa hektarë tokë në Korçë dhe Tiranë dhe një llogari të majme bankare. Vetëm një gjë doli jashtë kontrollit në atë kohë. Paratë dhe pushteti ndryshojnë edhe këndvështrimin e njeriut për jetën, kështu që Lindës, Thanasi – bashkëshorti i asaj kohe – i doli tepër. Një tjetër person, me influencë kësaj here, i kishte marrë mendjen dhe zemrën gruas që dukej se nuk kënaqej kurrë.

   Ai quhej Ylli Çabiri. Ishte krah saj edhe për 10 vjet të tjera kur Linda Rama kuptoi (e për këtë do përgëzuar) se tjetër kund fshihej sekreti i vënies së pasurisë, justifikimit dhe fshehjes së saj kur ishte e nevojshme. Ylli Çabiri ishte edhe ylli i saj ndriçues që e futi në rrjetin e shoqërisë civile tek Qendra për Nxitjen e Zhvillimit Njerëzor.

   Ylli ishte dashuria e madhe, e fshehta e Lindës, ai që sot e gjithë ditën është AS-i nën mëngë i gruas së kryeministrit.

   Për të jetuar e lirë historinë me Yllin, por edhe për t’u çliruar nga detyrimet, Linda ishte gati të bënte çdo lloj pakti, qoftë edhe duke sakrifikuar disa nga pasuritë e deklaruara të saj. Ajo pranoi t’ia linte Thanas Xhillarit apartamentet dhe tokën që kishin regjistruar si pasuri, mjafton që ai të ndahej në heshtje dhe të mos fliste kurrë për të vërtetat e ish-gruas. Për disa kohë Thanasi u largua fare nga Shqipëria. Kështu vazhdoi lidhja e saj me Yllin, një nga dashuritë e mëdha të saj. Veçse jo e destinuar të zgjaste përjetësisht.

   Fati i Lindës ishte i tillë, të jetonte si konkubinë ca kohë e pastaj të kërkonte të bëhej më tepër e më tepër. I pëlqenin paratë, por nuk ngopej kurrë me to. I pëlqente pushteti, por donte akoma më shumë, sado të kishte. Nëpërmjet Yllit, Linda u lidh me rrjetin e njerëzve që paguheshin nga Sorosi. Puna me organizatat jofitimprurëse ishte një parajsë dhe gjatë kësaj kohe ajo afroi e futi në rrjet edhe shumë shoqe të vetat, me të cilat çuditërisht ka një të përbashkët: të gjitha janë, të paktën, një herë të divorcuara nga bashkëshortët. Këtu ylli i Lindës ndriti me të vërtetë.

   Se si funksionon rrjeti i Sorosit në Shqipëri përflitet shumë, ama e vërteta është shumë me e errët se sa shkruhet. Është i pabesueshëm sekti i soroistëve dhe lidhja e tyre. Ata e mbrojnë me fanatizëm njëri-tjetrin dhe kanë krijuar një mur të padepërtueshëm për këdo që u afrohet. Janë të tillë dhe lëvrojnë miliarda në vit.

   A nënkuptonte kjo që Linda Rama duhej të mbetej e kënaqur? Natyrisht që jo. Sulltanati i saj do të kishte kuptim vetëm në formën që ka marrë sot. Ylli Çabiri mbetet një dashuri e madhe e Lindës, edhe sot, por rrugës asaj i propozuan të mbërthente dikë që i kapërcente edhe interesat e vetë Lindës. Nga Thanasi deri te Ylli, nga Ylli deri te Edi Rama, Linda kishte kaluar shumë personazhe nëpër dorë, ndër ta njerëz të medias dhe të panjohur për publikun (për të cilët do të shkruajmë në ditët në vazhdim), në varësi të interesave të momentit. Por, tanimë ajo ishte pjesë e një loje të madhe dhe rasti nuk duhej humbur. Kjo ishte më shumë sesa konkubina e dikurshme që kishte ëndërruar.

   Ai ishte Edi Rama që duhej bërë me patjetër kryeministër i Shqipërisë. Edi, piktor i mbetur në tentativë, shumë i paqëndrueshëm si personalitet, po tregohej kokëfortë nëse do të hynte në shërbim të interesave të errëta të një grupi të fortë financiar në Shqipëri. Edhe ai kishte marrë para nga grupi i Sorosit, por për shkak të paqëndrueshmëri së tij nuk ishte ende i besueshëm. Për këtë duhej një grua dhe vullnetare më të mirë se Linda zor se gjendej.

   Për ta bërë të besueshme historinë duhej një martesë e mundësisht një fëmijë. Ndodhën të dyja. Ceremonia e dasmës u bë në Tiranë, ndërsa ajo, për shkak të moshës së madhe, me metodat bashkëkohore të fertilizimit dhe me donatorë të besueshëm, mbeti shtatzanë. Të tjerat dihen.

   Ato që nuk dihen për publikun e gjerë janë se gjatë mandatit të parë të Ramës, Linda ishte e plotfuqishme. Rama thjeshtë firmoste. Ajo ishte e pranishme edhe fizikisht, pothuaj çdo ditë në kryeministri. E këshilluar ngushtë nga miq të saj gazetarë, që gjithashtu gëzojnë nga një copëz tortë pushteti në heshtje, ajo përzgjidhte dhe përgatiste terrenin për pushtetin e plotë të një sulltaneshe. Ndërsa Edi Rama argëtohej duke luajtur kryeministrash, Linda mblodhi nën yqmin e vet çdo fond e investim. Rama ka vetëm namin sepse në fakt i gjithë kabineti drejtohet nga Linda. Ministrja e Shëndetësisë (përtej adhurimit të pakushtëzuar për Edin), i luan paratë dhe fondet e drejtuar nga një nga mikeshat e ngushta të Linda Ramës, Mirela Arqimandriti dhe shoqatën e vet. Agjencia Shqiptare e Zhvillimit të Investimeve (AIDA), e vetmja që kalon nëpër duar të gjitha fondet shqiptare ka për nënkryetar bordi Andi Balltën, gjithashtu i dalë nga shoqëria civile, ish kavalier i Lindës dhe ortak i saj në krijimin e Abi Bank.

   Në kthetrat e lindës është edhe ish NBG Bank dhe Intesa San Paolo Bank, me drejtorin e përgjithshëm të së cilës, Silvio Pedrazzi, Linda ka gjithashtu një miqësi speciale.

   Me këtë perandori që e ka ngritur me mend e djersë, Linda Rama tashmë mund të quhet më plot gojën një grua e pushtetshme që gëzon sulltanatin e saj. Një nga ato që ia di vlerën këtij pushteti sepse e ka nisur nga zëro dhe ka sakrifikuar për të./Pamfleti

   Reply to this comment
   • N.VJOSA March 15, 06:08

    O LUGAT…

    Ore ti anonim me një pikë,
    Po ti o qerrata , nga kush ke frikë?
    Të siguroj se nga Edi nuk ke rrezik
    Dil hapur, or Kodosh i lig…!

    Ti shkruake me stil si Sal Dixhitali
    Thashethemet i paske si Pordhë Kali
    Mbaje gojën , or Qen i Stanit,
    I qënke fshehur Lindës poshtë Fustanit…!

    Na shkruaj po deshe dhe per Anetën
    Se lehke tamam si Qeni Sali
    I paske marre me radhe personat në shtepi
    Dhe shpirtin e paske katran të zi…

    Si të mbarosh edhe me Anetën Gjyshe
    Merru dhe me Zahon si e ke zakon
    Se Zahon e kemi nje “etalon”
    Është i tmerrshëm për
    K o r r u p s i o n !…

    Po mbarove me Zahon e vogël e Edin e gjatë
    Futu pak po deshe edhe në krevat
    Ti e hake të njomë dhe jo të thatë,
    Medet, ç’na dëgjojnë veshët, o Lugat…!

    Reply to this comment
 14. T. Topi March 13, 20:36

  Nese zbatimi i ligjit per nje polici qe deshiron ta quaje veten “e shtetit” na qenkerka i pamjaftueshem, atehere ne kete rast kemi te bejme dukshem me nje tentative te paprecedente, e cila synon kapercim te kompetencave te policise. Duke qene se kompetencat e saj jane te saksiononuara gjithashtu me ligj, deklarata e bere prej pasardhesit te z.Xhafa, paraqet rrezikshmeri si per demokracine e brishte, po ashtu dhe per vete punonjesit e policise.

  Vetelargimi nga detyra e drejtorit te policise se Tiranes eshte vazhda e nje serie vetelargimesh, ku ajo me e spikatura eshte doreheqja e ish-zv-/ministrit te aresimit Taulant Muka, i cili flaku postin drejtues vetem 15 dite pasi e mori ate periper.

  Shkrimi i z.Thano bart me vete vlera te padiskutueshme jo pse ngjarja ka lidhje me nje person te familjes se tij, por se kjo ngjarje i bashkangjitet shume e shume te tjerave, duke nxjerre edhe nje here cullak para syve te lexuesit, varesine e pashprese te te kapurit prej te pandeshkuarve.

  Pershendetje z. Thano!

  Reply to this comment
 15. besa v. March 13, 21:04

  Thano te paska hy vetja n’qejf
  ngushellime

  Reply to this comment
 16. Vladimir Dushniku March 13, 21:23

  Na shqeteson fati i Shqiperise e jo i Edi Rames!

  Lidhur me shkrimin tuaj sot bej kete koment:
  Keni shume te drejte i nderuari Thano,se kryeministri qe kemi eshte jo vetem i pa afte,por edhe arrogant,hakmarres,mendjemadh dhe me te gjitha tiparet e diktatorit.
  Ju kam derguar nje shkrim per keto cilesite e ketij kryeministrit si rrenues i shtetit ligjor dhe mbeshtetes i korrupsionit me fakte dhe argumente te sakta,me pohime te vete ketij diktatori,por ju si gazete as si koment nuk e botuat!
  Ky kryeminister nuk e sundon i vetem kete vend,por ka edhe “jenicerin” kryesor qe eshte kryebashkiaku Veliaj,qe eshte nje shembelltyre e gjalle e tipareve arrogante dhe mashtruese te vete ketij kryeministri!
  Ju kam derguar edhe per kete kryebashkiak nje shkrim me fakte dhe argumente te sakta,qe u ka “vrare femijerine femijve te Yzberishtit” dhe se banoret e Yzberishtit i ka trajtuar njelloj sic i trajtonte dikur klika Tito-Rankovici kosovaret,pra pa asnje investim!
  Sot ne Yzberisht (Astir),ndonese bashkia xhvat miliona leke ne muaj per taksat vendore te rreth 30 mije banoreve ,nuk ka ndertuar asnje cerdhe,asnje kopesht,asnje kend lojrash,asnje peme te mbjelle,asnje lulishte,plehra kudo etj,etj!
  Ku i ka cuar milionat e banoreve ky kryebashkiak?
  Mos mendoni se Rama eshte tjeter dhe Veliaj eshte tjeter!
  Te dy jane lustraxhinj te realitetit qe i sherbejne reklames se imazhit te tyre e jo popullit!
  Eshte ky kryebashkiak,qe kam 2 vjet qe i ankohem se UKT vjedh qytetaret me faturat e taksave vendore te kunderligjeshme,por asnje here nuk me ka dhene pergjigje,ndonese bejne demagogji me fantazmen e “bashkeqeverisjes”!
  Edhe vete kreyeministri,kur e informova se “UKT vjedh qytetaret”,prap m’u pergjigfj me arrogance e perbuzje se “UKT nuk varet nga qeveria”!
  Dhe per te gjitha keto probleme ju nuk i keni botuar te dy shkrimet e mija!
  Eshte po ky kryeminister qe ka vepruar me arrogance dhe mashtrim edhe ne rastin tuaj!
  E kam thene me kohe se Rama jo vetem duhet te largohet nga qeveria,por edhe nga PS-ja!
  Ai duhet te shkarkohet,bile edhe te dale para drejtesise per shkarterrimnin e shtetit ligjor dhe mbeshtetjen e korrupsionit!
  Ramen ,ashtu si te gjithe diktatoret nuk e shkarkon dot kjo opozite e kriminalizuar,qe ka hallin e kokes se vet,por socialistet e vertete,qe duan me shume Shqiperine se sa partine,qe duan me shume interesat e popullit se sa te diktatorit!

  Reply to this comment
  • v.d. March 13, 22:37

   Dy kane qene kushtet kryesore,qe Europa i ka vene Edi Rames per te hapur negociatat ne qershor:
   1-Forcimi i shtetit ligjor!
   2-Lufta kunder korrupsionit!
   Ne te dy keto kushte Rama ka deshtuar totalisht dhe e ka pranuar vete zyrtarisht se eshte ai fajtori kryesor i ketyre deshtimeve!
   Per rrenimin total te shtetit ligjor Rama e ka pranuar vetre ne 21.11.2018 ne mbledhjen me koordinatoret e te ashtuquajtures kufome te tij “bashkeqeverisje me qytetaret” se:
   -“”Ne fakt,Platforma eshte nje inovacion qe ve teknologjine ne dispozicion te cdo individi dhe transformon nje here e pergjithmone zyrat e ashtuquajtura te maredhenieve me publikun neper institucione,duke krijuar nje nivel te ri pergjegjshmerie te shtetit dhe nje nivel komplet te ri marrje pergjegjesie te institucionit.Deri dje,ne se do merrnim perseri shembullin e zonjes Drizi,zonja do ishte pre e ecejakeve ne te ashtuquajtura zyra te maredhenieve me publikun,do shkruante letra qe nuk do I lexonte askush.Ne rastin qe do shkruante edhe ne kryeministri,do te merrte pergjigjen “drejtohuni tek institucioni perkates”,qe perseri nuk do pergjigjej dhe faktikisht sot do ishte pa pune”!
   Me hapur,me qarte se kaq nuk mund te pohohej nga ideatori i saj, se eshte Rama vete “xhelati” i shtetit ligjor!
   Edhe per lulezimin e korrupsionit ne Shqiperi Rama eshte vetdeklaruar se ai ka qene dhe eshte mbeshtetesi dhe nxitesi i lulezimit te tij,ndersa e ka pranuar kete ka pranuar para gazetareve !
   Pasi shpertheu skandali korruptiv i tenderave te Unazes se Re ,ne fund të dhjetorit, duke folur për rastin e kompanisë DH Albania, kryeministri Edi Rama deklaroi se “kompani që hyjnë me letra të falsifikuara nëpër tendera ka në të gjithë botën. Një qeveri, një ministri, një ministër nuk gjykohen nga fakti nëse hyn apo nuk hyn një kompani me letra të falsifikuara. Gjykohen nga mënyra sesi reagojnë në momentin kur fakti konstatohet… Përsa i përket rastit në fjalë, ku është korrupsioni që ka ndodhur, që të jem unë i qartë? Si?” u shpreh ai.

   Ne frazen e mesiperme vetem me 4 fjali,kryeministri ka justifikuar 4 veprime te kunderligjeshme te zyrtareve te tij dhe te vete atij personalisht!
   A nuk tregojne vetem keto 2 reagime te tij se ai vete o eshte I pa afte, o eshte mbeshtetes I veprimeve korruptive te zyrtareve te tij?
   Vetem nga ky pohim I tij dalin disa probleme :
   1 -Per deri sa kryeministri dhe vartesit e tij e dine qe kudo ne bote paraqiten neper tendera, dosje me dokumente te fallcifikuara dhe keto nuk i parandaloka as legjislacioni yne,atehere pse nuk eshte amenduar ky legjislacion, qe te mos te perfitojne te korruptuarit brenda dhe jashte vendit, por tani zyrtaret e shtetin na rrahin gjoksin me justifikimin se”kemi zbatuar ligjin”?
   A nuk eshte detyre e ministrave te linjes qe te propozojne amendimet e legjislacionit sa here te jete e nevojshme?
   2-Nga ana tjeter kryeministrin apo ministrin e linjes,nuk I ka akuzuar njeri se pse pranuan dosjet me dokumente te fallcifikuara,por se pse keto fallcifikime u kapen jo nga keta zyrtare,por nga media?
   Fakti qe zyrtaret e shtetit pranuan te japin tenderin me dokumente te fallcifikuara I ben ata fajtore,ne mos bashkepuntore me fallcifikuesit!
   Eshte e habiteshme se ky shtet qe edhe per nje pension mjeran qe I jep nje shtetasi te vet, qe eshte rropatur tere jeten per nje pesion 150 dollare ne muaj,I verifikon dokumentet e sjella nga vete personat ne organet e Sigurimeve Shoqerore ne te gjitha institucionet ku ka punuar kerkuesi I pensionit,ndersa per nje tender prej 20 milion eurosh nuk paskan asnje detyrim ligjor qe t’I verifikojne shkresat e depozituara?
   Kush mund ta pranoje kete arsyetim skandaloz,qe paska ne Shqiperi nje legjislacion te tille qe edhe me dokumente fallco mund te marresh tendera disa milionesh dhe ta kalosh pa lagur?
   Mire ky rast u kap rastesisht,por sa raste te tille ka patur keto 28 vjet?
   3-Mburret kryeministri se qeveria paska reaguar drejt pas konstatimit te skandalit!
   Reagimi I qeverise ishte skandaloz,qe ne fillim!
   Eshte I njejte me justifikimin qe beri Berisha pas pushkatimit qe u beri 4 protestuesve ne 21 janar,duke akuzuar jo veten,por opoziten!
   Reagim I drejte I qeverise do te ishte,qe menjehere pas denoncimit te skandalit,te mblidhej qeveria,te verifikohej ne parim fakti dhe te shkarkoheshin ne vend ministrat e Infrastruktures,Finances ,drejtori I ARRSH-se etj dhe t’u behej kallzim penal ne prokurori!
   Qe te gjendeshin fajtoret e dhenies se ketij tenderi skandaloz nuk kishte nevoje te kerkohej ndihma e huaj,se dosja me dokumentet fallco ishte aty,qe dihej se ishte e tille qe me pare!
   Te japesh nje tender me shkresa te derguara on line eshte njelloj sit e blesh mallra me leke fallco!
   As kete nuk e dinin keta mjerane rrogtaret tane?
   Dhe qeveria nxorri drejtorin Qendro ne media qe te justifikonte skandalin me arsyetime feminore!
   4-Ne fund te deklarimit te tij pompoz,kryeministri Rama u hakerrehej gazetareve se “ku eshte korrupsioni qe ka ndodhur,qe te jem une I qarte”?Si?
   Nje kryeminister I afte dhe I pergjegjshem kurre nuk duhet ta bente kete pyetje ne fund te justifikimeve te tij,qe si gjithmone kurre nuk pranon faktet e provat e bashkebiseduesve vec ato te tija!
   Nje njeri qe tenton te vrase nje tjeter por per arsye te ndryshme nuk ia arriti qellimit dhe kapet nga policia,nuk quhet I pa fajshem,zoti kryeminister!
   Nje njeri,qe shkon te vjedhe nje banke,shqyen kasafortat,por kapet brenda,pa I grabitur milionat,nuk quhet I pa fajshem zoti kryeminister!
   Ata qe tentuan te vjedhin tenderin me dokumente fallco me mbeshtetjen e zyrtareve tuaj,por qe nuk u realizua per merite te denoncimit nga media e jo nga organet tuaja te specializuara,nuk mund te quhen te pa fajshem ,zoti kryeminister!
   Por nga te gjitha keto eshte shume I habitshem arsyetimi qe ju I bete ketij skandali,gje qe minimalisht verteton se juve u mungojne sensoret e nevojshem te menaxhimit te shtetit dhe te parandalimit te korrupsionit si fenomen gerryes I tere administrates shteterore e vendore!
   Ju nuk duhet te keni keshilltare te afte,ose nuk I degjoni ata ,qe te mos gaboni gati ne cdo rast!
   Zoti Rama!
   E keni futur shtetin ne qorrsokat ku bashke me ju si mazhorance,po merrni me vete edhe nje popull te tere!
   Fakti qe vjet aplikuan 367 mije persona per green card duhet te ishte kembane alarmi per qeverisjen tuaj,ndonese ju e interpretuat kete shifer sipas interesave tuaja personale!
   Edhe deklarimi I juaj ,kohe me pare,se “shqiptaret kurre nuk kane vuajtur per buken e gojes,bile as ne mesjete”verteton ate se ju nuk jetoni me realitetin,se ju perbuzni fukarenjte,te ngujuarit nga gjakmarrja,te pa punet,lypsat,analfabetet ,jetimet,romet,invalidet etj,te gjithe keta qe vuajne per buken e gojes,por qe ju nuk doni t’ia dini per ata,ndonese qeverisni me votat e tyre!
   Mungesa e nje opozite te pergjegjshme,qe nuk ka si kauze hallet e popullit por te saja, eshte akoma nje rrezik potencial,qe ju si kryeminister te sundoni , me pas me arrogance,duke u ngushelluar me ate se perseri do fitoni ne zgjedhje!
   Ne se gjykoni kaq ngushte e jo per popullin,gaboheni rende dhe nuk do shpetoni pa u ndeshkuar nga historia,ashtu sic ndodhi edhe me Berishen!

   Reply to this comment
  • Lili March 14, 04:46

   Vladimir,keni ndonje faqe ku mundeni me i nda me publikun edhe me aktiviste jo te shituar ketoqe shkruani ketu? Te niset nje’ class action’ kunder ketyre nga shoqeria

   Reply to this comment
  • shqipe March 14, 16:10

   Rrofte shqiptari i madh Ed Rama,posht’ ata ,vladimiret, qe i ven pas akoma sali gjirizit dhe lulash M…poshte e vjella,jo,pjella e ballisteve tyme shuar 70 e ca vite me pare…

   Reply to this comment
   • Sigfrid March 14, 17:54

    Si ata shpellaret qe ulurinin “Sali Berisha ti je bota” edhe ju “shqipet” qe derdellitni “Rama shqiptar i mdh” jeni njelloj:Plehrat dhe idiotet e Shqiperise!
    Nuk jane individet qe sundojne ata qe duhen nderuar,por vetem nje shtet ligjor qe mbron te gjithe nga shtypja dhe shfrytezimi i NJESHIT!
    Ramen nuk e vleresojne dot as opozita politike e as ata qe kane perfituar nga pushteti i tij,por vetem viktimat e pushtetit te tij te korruptuar!
    Ne nje familje ku ka ndodhur nje vdekje dhimbjen e ndjejne vetem ata qe jane pjese e familjes se viktimes,ndersa te tjeret bejne vetem ritin ose bejne qoken e rastit!
    Na lini ne qe e kemi pesuar nga sundimi i Rames te ankohemi e te qajme,ndersa ju te tjeret hani mut kot!

    Reply to this comment
   • Moni March 14, 18:01

    O Sh-QIJE!
    Rrofte Edi Rama,rrofte Sali Berisha,rrofte Esat Toptani,rrofte Hamit Matjani,rrofte Mut-hat Frasheri,rrofte shqipe idiotja!
    Tradhetare te te gjitha vendeve,bashkohuni!

    Reply to this comment
    • shqipe March 14, 19:05

     po ti kush je o M?!..,(Moni,desha te them),apo je anticenshurra me tjater link?

     Reply to this comment
     • Moni March 14, 21:35

      O Shqype!
      A nulla po’ me njeh a?
      Po’ jam njaj bariu qi te boni me barre o Shqype !

    • shqipe March 14, 23:44

     Ore, mender M…Moni!!! E para,më hëngësh mun dhe t’a kesh harram,se une jam mashkull,madje jo dhe do si do ,sepse jam ca si ‘Sakat”, tek ai vendi… Qe po t’ma shoç të mer gojen!.. e dyta,te fala nga shtepia /
     të mos ket merak xhixhia… E treta,,une s’kam thene kurre,rroft per askend nga keta bajgat qe ke permend ti o pështirosja e sali gjirizit dhe lulash m… ok sir? Vazhdo te quesh,Enë per pështymosje,te fala dhe asaj motres me hajmali ,Anticeshurres,a si quhet ndryshe,se ajo ka fiks 52 linke

     Reply to this comment
     • anticensurë25642654 March 15, 10:49

      qipe PS quhem në ato 52 linke!!
      ti e di se çdo të thotë PS??
      nuk ka të bëjë me partinë socialiste,por me tët’ëmë!!

     • Moni March 15, 11:51

      O Sh-shqije!
      Ti mund te jesh mashkull por edhe GOMAR mashkull ka plot.

 17. Vlora 97 March 13, 21:27

  Zoti kryerdaktor
  E nderuar “Dita”!

  Ashtu si ne matyre, edhe ne shoqeri nuk ka vend bosh. Atje ku mungon mencuria, aje ku mungon ndershmeria e sinqeriteti, atje ku mungon e verteta, aje ku mungo e mira, atje ku mungon atdhedashuria etj., zene vend te kunaertat e tyre.

  Sot, me shume se te kushdo, keto te kunderta kane zene vend ne kokat e kokes se Rilindjes.

  Atyre, ndjenja per pushtet ua ka erresuar syte dhe mendjen. Arsyeja: Te sundojne, te pasurohen dhe te mosndeshkohen.

  Njesoj si ata qe zevendesuan

  Reply to this comment
 18. Teki Koka March 13, 21:29

  I nderuar Thano

  Si cdo here, fjala jote shkon ne zemer.

  Padyshim politika e tranzicionit ka
  qene nje katastrofe e vertete per shqiptaret .Te djathtet dhe te majtet e kane kaleruar pushtetin gjithmone, por te dy kampet kane deshtuar duke pasuruar vetem veten e klanet e tyre ,plackitur Shqiperine dhe vjedhur shqiptaret.

  Megjithate te majtet e reformuan mjaftushem shtetin,ndersa te djathtet si ne opozite dhe ne pushtet kane deshtuar gjithmone duke shkaktuarvqanet si termet

  Pamvaresisht deshtimit permanent te djathtet(pedeiste
  ,balliste ,zogiste ,konsrvatore ,latifondiste, veriopiriste & co ekstremiste ,vetmburren vazhdimisht se kane ndertuar shume vepra ta medha per shqiptaret duke kujtuar hyrjen ne Nato ne v.2008(nje muaj pas Gerdecit) dhe “levizja e lire”pet shqiptaret njelloj si liridalje per ushtaret . Duke sulmuar direkt kundershtaret politik ,socialistet(Ps) .

  Sigurisht koha ka deshmuar e provuar te kunderten . Te djathtet si ne opozite dhe ne pushtet jo vetem nuk kane menduar fare per forcimin e shtetit e nuk kane bere asnje veper te madhe por kane bere vetem reklame e propagande te madhe duke ndertuar vepra vetem per shtetaret dhe kryer vepra krimi me shumice per shqiptaret me shkaterrime,
  vjedhje,drogederi vrasje
  qytetaresh te pafajshem .

  Konkretisht :
  – Veper krimi -1, Shkaterrimi i Shqiperse prej v.1992- 1996 .
  – Veper krimi -2, Vjedhja e votes popullit gjithmone pervec v.1992.
  -V – K3 , Shkaterrimi ushtrisr(F.A)
  ne v.1997,super pasuri kombetare.
  -V – K4 , Grushti shtetit ne v.1998.
  -V – K5, Krimi mbjelljes droges ne v.2006-2013 si vendi politik .
  -V- K 6, Krimi per Kosoven, kundershtimi marrveshjes ne
  Rambuje(1999)dheShBA(2019)
  dhe Embargondaj Serbise (1999).
  -V -K7, Krimi faljjes detit Greqise ne vitin 2009.
  – V-K8, Krimi Getdecit me 30 qytetare te vrare e shume te plagosur .
  – V-K9 ,Krimi rruges kombit e paperfunduar dhe 230 ml€ borxh.
  – V-K10, Krimi 21 Janarit me kater
  qytetare te vrare ne proteste .
  – V’K11, Braktisja e reformes ne drejtesi permes bojkotit saj .
  – V-K12 , Braktisja e reformes zgjedhore me bojkot parlamenti.
  Superkrimi 13 – Dorezimi mandatt
  te deputetit,braktisja e sistemit,etj.

  Padyshim Pd Pas 30 vite demokraci pedeistet
  akoma po punojne per destabilizimin e Shqiperise me cdo mjet,me qellim t”i shpetojne drejtesise per krimet e kryera kunder popullit .Prandaj shqiptaret
  duhet te jene vigjilent dhe te distancohen menjehere nga kjo politike kriminale e dhunes tritolit ,zjarrit dhe pushkes te Pd -Lsi & co,per te mos vuajtur perseri dhe kercenuar te ardhmen tone .
  Teki Koka

  Reply to this comment
  • Lili March 14, 04:50

   Teki,nje korrigjim nuk eshte e djathte PDja e ish komunistit,ish spiunit Berisha,eshte vetem pjella e Ramizizmit siç eshte Rama

   Reply to this comment
   • mirel March 14, 19:57

    Korigjimi nuk eshte i sakte, kjo eshte pjella e UDBizmit te Berishes, ndoshta dhe te Alise, por kurre te Komunizmit te Enver Hoxhes.
    Ai ishte armiku i tyre i pare. Pasi vdiq Enver Hoxha levruan gjithe vemjet e UDBse, qe sipas Takut priten rastin te ngrene koken.

    Reply to this comment
 19. Biometri March 13, 21:37

  Thano te lumte pena per dy shkrimet e fundit.
  Ti shkruan rralle por i thua gjerat shkurt, sakte dhe te ka hije forca e fjales.
  Kam menduar kur mbeshtesnit Ramen pa kushte qe interesat ua kishin marre lirine.
  Por kthesa juaj eshte shprese e madhe per te majtn ne Shqiperi.
  Mos kini frike.
  Nuk keni pse te kini nese jeni me te verteten
  Frika eshte ndjenje e natyrshme fiziologjike. Eshte njerezore. Po ajo nuk na e ndryshon dot fatin. Ajo vetem.mund te na zhveshe nga dinjiteti per ta perballuar ate.
  Ju e keni zgjedhur fatin tuaj.
  Mos adhuroni, as mos u lepini si te gjithe.
  Bjerini t keqes ne koke se sh shpejt ka per te qene shume e veshtire nese lihet te rritet perbindshi i ri

  Reply to this comment
 20. Shefqet Cela March 13, 21:45

  Ne kete shkrim gjeta sinqeritet duke dhene informaten paraprake mbi marredheniet familjare me te “denuarin” shef policije.
  Gjeta profesionalizem gazetari dhe kurajo per ti thene fgjerat TROC, si gjithmone.
  Une nuk dua te perseris sepse e kam thene qe ne zanafille qe pretendimi i ministrit: PER POLICET LIGJI,
  POR EDHE ZEMERGJERESIJA…., duhet te bashkejetojne. Kjo vjen era anti shtet, ku se merr vesh i pari te dytin. Pa dyshim jo te gjithe policet e kane kapacitetin profesional te tille, qe tja u kaloje gjykatesve qe kishin dhene ate vendim; te drejte apo te pa drejte.
  Vjen era antishtet, po ti referohemi çdo qytetari te thjeshte, te ndershem, apo delinkuent, qe te beje sipas ndergjegjes. Shkurt hesapi VETEGJYQESI. Mu duk sikur ato fjale i tha Basha, me ate “MOS BINDJE CIVILE” te protestuesve.
  Pa i ditur keto hollesi, une pashe dy deklarata kontradiktore te kryeministrit: diten e pare mbeshtetje te ligjit dhe te dyten per ncergjegjen.
  Shpresojme me dashamiresi, dhe deshirojme qe keto praktika te mos perseriten ne te mire te vendit, sepse jemi ne momente kyç te vendosjes se rendit gjyqesor dhe integrimit ne Evrope.

  Reply to this comment
  • Niko Shpiragu March 14, 06:17

   Z. Cela: mendoj se keni te drejte. Ministri me ate qe deklaroi tregoi se ose eshte debil ose punon per opoziten. Mendoj se edhe fakti qe opozita po ben cfare i do qejfi dhe policia eshte kthyer ne lolo eshte i qellimshem. Me vjen keq por mendoj se ky minister po perpiqet te sjelle prap ne pushtet Berishen. Sa per Thanon, mendoj se ai nuk duhet te ishte autori i ketij shkrimi. Ate mund ta bente nje tjeter.

   Reply to this comment
  • N.VJOSA March 14, 08:53

   I nderuar Shefqet,
   Atë që ke shkruar ne frazen e fundit te komentit tend, e shpresoj edhe une.
   Për të qënë i sinqertë komentet ketu tek Dita, me krijojne nje shije te hidhur, ketu lexon vetem nje LUFTË TË EGËR KLANESH…
   Duanë ta hanë njeritjetrin të gjallë.
   Nuk ju intereson fare futja e Shqiperise në Komunitetin Europian, por luftojne secili klan per hesapet e tij.
   Klani që është kthyer KANCERI I SHQIPERISË, me Sali Monstrën dhe Don Metën Megakusarin, DUANË ME ÇDO KUSHT TE RREZOJNE QEVERINE LEGJITIME TE SOCIALISTËVE DHE TË MARRIN
   PUSHTETIN
   POLITIK
   NË DORË…
   Per kete qellim mobilizojne gjithcka, Medjen, Shpifjet, Baltën, Bojën e Zezë..Paratë e vjedhura…
   ….gjithçka mundin…
   Autogoli që bënë duke dorëzuar mandatet e deputetve, i ka terbuar fare!
   Po shohin ashiqare që po shkojne SI CJAPI TE KASAPI…!
   Qellimi i tyre është ti shpetojne Drejtësise dhe te krijojne turbullira per të rrezuar me çdo mjet Kryetarin e Socialisteve, meqellim që të dekurajojne Popullin ,të mos votoje ate qe ka dëshirë ai, por te votojne Saliun, Monën dhe beniaminët e tyre…
   Në veprim po vihen edhe të pakënaqurit nga radhet e Socialistëve, duke filluar nga ata më të vjetrit e deri keta më të rinjtë…
   Po kur i bashkohet ketij kori edhe Teta Arta dhe pinjollët e saj!…..
   30 vjet nuk i mjaftuan ne Parlament dhe zyrtare e larte Teta Artës, por i turbullon akoma ujrat…
   E të tjerë keshtu si Arta, mbi ujë e nën ujë…
   RAMA DUHET TË IKË! -thonë në kor parrullen 30 vjeçare të Sali Marshallit të Krimit…
   E thone hapur,
   po qe Rama ne krye te Qeverise,
   nuk fitojme dot!…
   Po shikoja dje nje skenë tragjikomike nga Dibra:
   I lutej Lulushi Karabushi nje Dibrani:
   – Hajde ti ne 16 Mars ne Tiranë ne demostraten tone, të rrezojme Ramën, pa nuk do të mungojë asgjë…do te rritet rroga, pensionet, do falen taksat, i premtoi edhe Qiellin edhe Tokën!…
   Por Dibrani i mënçur iu pergjigj:
   – Do ta mbani fjalën, se kështu na keni premtuar edhe herë tjetër?!…
   Eh, medet, medet!…
   Saliu do revolucion proletar, mundesisht si Revolucionin e Tetorit ne Rusi, TË RRËZOJË “CARIN”….
   Medet, medet!
   Aq ju ben se Shqiperia ka 30 vjet që tretet ne nje luftë të pistë politike!!!
   U merzitem edhe ne shqiptaret me keta funderrina,
   pa le keta të huajt deputete te Europës që heren e fundit gati e thanë copë :
   – NUK MERREMI MË ME JU, VRISNI VEHTEN PO DESHËT…
   Dhe keto klanet tona jane gati
   PËR INAT TË SIME VJEHRRE,
   SHKOJ E FLËN ME MULLIXHIUN….
   Rama deri tani duket se ka me vehte Popullin!
   Do ti rezistoje Populli Klikës se H i j e n a v e…?
   Unë them se po, sepse tashmë e kanë kuptuar se Ulajt, Manet, dhe te tjeret janë vezë të Gjarpërit…!
   Dhe nga vezët e Gjarpërit, Gjarpërinj dalin!…
   Them dhe shpresoj se Haku i Fukaras do fitojë!
   Të shpresojmë…!
   RAMË, YES YOU CAN,
   YES WE RAMË!…
   (Ka thënë Mister Obamë!)

   Reply to this comment
   • Shefqet Cela March 14, 19:51

    I nderuar Neti!
    Së pari ju falemnderit.!
    Tema e komenteve më ka shqetësuar fort.
    Në se vihet ndërgjegja përpara ligjit, radhën e ka kaosi. Së paku. Atëhere do të kishim situatën e përshkruar nga Naimi i madh tek Qerbelaja:
    NË ÇDO CEP TË ÇDO QYTETI,
    DO GJEJE NJË FARË MBRETI…..
    E kemi ndier në lëkurë me policët e Saliut, të cilët Rama, në një pamflet të mrekullueshëm, nga emigracioni, I quante; POLICË ERË DHI.
    Kjo ndodhte kur nuk i ishin mbyllutr akoma plagët që kishte marrë në sheshin Skënderbej, mbas rrahjes nmasive.
    .Këta policë erë dhi vrepronin sipas koshiencës së tyre dhe jo sipas ligjeve të një vëndi demokratik. Këtë koshiencë ja kishin përshtatur satrapit mbi krye.
    Dy fjalë pëtr satrapin: sipas meje, Saliu, nuk ësbhtë thjesht një produkt shqiptar. Sigurisht trashëgoi genin e vet nga prindër të lindur në këto troje por… po gërmojmë më thellë, na del origjina më e largët nga Krimeja. Kjo sigurisht është legjendë për fiisin Berisha, që unë e kam lexuar dikur tek revista HYLLI I DRITES te viteve 39-40. Nejse; kjo nuk ka domethënie të madhe. I rëndësishëm eshtë fakti që, për fat të zi, të këtij vëndi, na e sollën peshqesh sërbët e jo vetëm apo Rajersoni i amerikanëve (me biberajn prapa krahëve), me gjak të shprishhur).
    Dy fjalë për Ramën: m
    Me gjithë të metat, NJERËZORE, SUBJEKTIVE,me apogjeé Mitatllëkun, ai ka merita madhore:
    1 – E shporri Saliun nga kupola e komandimit, duke plotësuar misionin, që i ngarkoi populli
    2 – Po e çon përpara çrrënjosjen e praktikave kriminale të sistemit të drejtësisë. Kjo është ëndërra e shumicës së shqiptarëve që ja ngarkuan mision Ramës.
    3 – Ka bërë hapa të rëndësishëm në krijimin e shtetit. Këtu, çudditërisht, është NJERKË ME TË VETËT E NËNË ME ATA PËRBALLË.
    Duke ju përshëndetur, kërkoj ndjesë që u zgjata.

    Reply to this comment
  • N.VJOSA March 14, 09:00

   I nderuar Shefqet,
   Atë që ke shkruar ne frazen e fundit te komentit tend, e shpresoj edhe une.
   Për të qënë i sinqertë komentet ketu tek Dita, me krijojne nje shije te hidhur, ketu lexon vetem nje LUFTË TË EGËR KLANESH…!
   Duanë ta hanë njeritjetrin të gjallë!…
   Nuk ju intereson fare futja e Shqiperise në Komunitetin Europian,
   por luftojne secili klan per hesapet e tij.
   Klani që është kthyer KANCERI I SHQIPERISË, me Sali Monstrën dhe Don Metën Megakusarin, DUANË ME ÇDO KUSHT TE RREZOJNE QEVERINE LEGJITIME TE SOCIALISTËVE DHE TË MARRIN
   PUSHTETIN
   POLITIK
   NË DORË…
   Mbi të gjitha të shkaterrojne ose ndertojne Drejtësinë si e duanë ata!…
   Per kete qellim mobilizojne gjithcka, Medjen, Shpifjet, Baltën, Bojën e Zezë..Paratë e vjedhura…
   ….gjithçka mundin…
   Autogoli që bënë duke dorëzuar mandatet e deputetve,
   i ka terbuar fare!
   Po shohin ashiqare që po shkojne SI CJAPI TE KASAPI…!
   Qellimi i tyre është ti shpetojne Drejtësise dhe te krijojne turbullira per të rrezuar me çdo mjet Kryetarin e Socialisteve,
   me qëllim që të dekurajojne Popullin ,
   ,të mos votoje ate qe ka dëshirë ai, por te votojne Saliun, Monën dhe beniaminët e tyre…
   Në veprim po vihen edhe të pakënaqurit nga radhet e Socialistëve, duke filluar nga ata më të vjetrit e deri keta më të rinjtë…
   Po kur i bashkohet ketij kori edhe Teta Arta dhe pinjollët e saj!…..
   30 vjet nuk i mjaftuan ne Parlament dhe zyrtare e larte Teta Artës, por i turbullon akoma ujrat…
   E të tjerë keshtu si Arta, mbi ujë e nën ujë…
   RAMA DUHET TË IKË! -thonë në kor parrullen 30 vjeçare të Sali Marshallit të Krimit…
   E thone hapur,
   po qe Rama ne krye te Qeverise,
   nuk fitojme dot!…
   Po shikoja dje nje skenë tragjikomike nga Dibra:
   I lutej Lulushi Karabushi nje Dibrani:
   – Hajde ti ne 16 Mars ne Tiranë ne demostraten tone, të rrezojme Ramën, pa nuk do të mungojë asgjë…do te rritet rroga, pensionet, do falen taksat…
   i premtoi edhe Qiellin edhe Tokën!…
   Por Dibrani i mënçur iu pergjigj:
   – Do ta mbani fjalën, se kështu na keni premtuar edhe herë tjetër?!…
   Eh, medet, medet!…
   Saliu do revolucion proletar, mundesisht si Revolucionin e Tetorit ne Rusi, TË RRËZOJË “CARIN”….
   Medet, medet!
   Aq ju ben se Shqiperia ka 30 vjet që tretet ne nje luftë të pistë politike!!!
   U merzitem edhe ne shqiptaret me keta funderrina,
   pa le keta të huajt deputete te Europës që heren e fundit gati e thanë copë :
   – NUK MERREMI MË ME JU, VRISNI VEHTEN PO DESHËT…
   Dhe keto klanet tona jane gati
   PËR INAT TË SIME VJEHRRE,
   SHKOJ E FLË ME MULLIXHIUN….
   Rama deri tani duket se ka me vehte Popullin!
   Do ti rezistoje Populli Klikës se H i j e n a v e…?
   Unë them se po, sepse tashmë e kanë kuptuar se Ulajt, Manet, dhe te tjeret janë vezë të Gjarpërit…Rama , per hir te investimeve , por dhe te pazotsis se administrates se vet, bie viktime e Peshkaqenve, Gjarprinjve…
   Dhe nga vezët e Gjarpërit, Gjarpërinj dalin!…
   Them dhe shpresoj se Haku i Fukaras do fitojë!
   Të shpresojmë…!
   RAMË, YES YOU CAN,
   YES WE RAMË!…
   (Ka thënë Mister Obamë!)

   Reply to this comment
   • **** March 14, 17:34

    Aman mor kafshe parahistorike, e bere dhe Diten klan te Berishes. Harroni se e keni kthyer PSne ne xhaketen e Mitatit dhe te Kalosheve, po na beni dhe teori klanesh tani, ju te mbaruarit qe as per bythe nuk ju godet dot me shqelem se e keni te shqyer dhe te rene nga palla e Ramutit dhe Berishes..
    Iiiiik mor debil haleje

    Reply to this comment
 21. zef March 13, 21:55

  Adrian, shkarkimi dhe trajtimi i njerezve sipas orekseve te momentit dhe humorit te nje drogaxhiu ordiner jane gjeja me e zakonshme per te.
  Por demi me i madh po behet me PARATE e shtetit.
  Shperdorime masive dhjetra here me te renda se ato te Saliut.

  Rrjedha e parave eshte kryesisht drejt Saliut.

  Vetem Bashkim Ulaj ka edhe 4 HEC-e në Librazhd, maskuar pas firmës “GIZAVESH”. Pse nuk belbëzon Edvini ose te pakten Taulant Balla?

  Sipas investigimit, që po bëjnë institucionet, për llogari të hetimit të falsifikimeve nga “D.H Albania”, me të cilën Rama-Gjiknuri, i dhanë 2 tenderët 30 milionë euro në Unaza e Re dhe OST, rezulton se Bashkim Ulaj ka marrë 52 HEC-e nga pushteti Berisha, 9 me firmën “Gener 2” në Valbonë-Dragobi, ndërsa të tjerët i ka marrë me 13 firma të tjera, të krijuara qëllimisht si “maskë”, me pronësi ortak i vetëm, duke caktuar administratorë familjarë e njerëz të besuar si veproi me nipin Avdjol Dobi, të noterizuar vetëm tek noterja që certifikoi letrat amerikane false, të tenderëve të Unazës e OST

  Asnjë qytetar, nuk e di saktësisht, se çfarë batërdie, kanë bërë në favor të pasurimit të vetes, klaneve, bandave të krimit dhe oligarkëve, qeveritarët e politikanët e PD, PS, LSI, në pushtetet e tyre veçmas e të përbashkët.

  Reply to this comment
 22. Adih March 13, 22:28

  Zoti Thano . Me vjen keq per ju ,qe i shkruani Rames ,ne kete menyre ,dhe konkretisht me llogjike , duke ja argumentuar te gjitha ..Nga njera ane ,nuk ja vlen me kete bastart ,nga ana tjeter duhet tja perplasesh ?? . Por realiteti i dhimbshem ,eshte se Rama eshte komplet i pa pergjegjshem ,fundit do e kete me turp,do me kujtoni dhe do me jepni te drejte nje dite ,as nuk e diskutoj !!! . I ka hyre vetja ne qejf ,dhe ka filluar prej kohesh te ndjehet si padron ,si patishah ,me tiapare diktatatori . Nuk po e ndihmojne as edhe nje nga partija e tij ,qe i ka felliqur qe te gjithe ,koleget ne PS .Ky ja ka kaluar edhe Enverit ,konkretisht ,ky ka zhdukur ,mbyllur zyrat e ankesave te populit ne kryeministri ,ku Enveri e deri tek Sali larqofti funksiononin ,por ka shejtan budalla ,thote ,per ankesat , deregoni letra ,dhe pergjgja vjen ” nuk e kam une ne dore ?. Kam patur nje rast me kete bandill balle per balle ,Por do shkruaj jo ilegal me pseudonim si sot ,por legal ,dhe do habiten shqiptaret cfare kalibri pa llogjik eshte ky i pa pergjegjeshm. Mjere ne shqiptaret kush na drejton . Zoti Thano : Sinqerisht i lutem Zotit qe E .Rama te jete katovicari i pardesy bardheve te Ramiz Alise i fundit , se na mori dreqi te gjitheve ne Shqiptareve .
  Nderime z Thano.

  Reply to this comment
  • Lili March 14, 04:56

   Adih : nje rast per te te treguar se po eshte katovician edhe ky : n’ate kohe pashaportat per jashte shteti i jepke me shume kujdese pak kujt rama morri nje pashaport per t’u larguar ne greki tek familja e Anetes per t’i shpetuar koken,apo jo Aneta…

   Reply to this comment
 23. predaktor March 13, 22:43

  Kjo që po i ndodh kryeministrit Edi Rama, u ndodh të gjithë atyre, janë në hall kur vjen momenti, të rikthejnë ose lëshojnë diçka, që të tjerët ia kanë besuar e lënë në administrim, përdorim, ose ruajtje, por pasi u pëlqen e i kanë parë leverdinë, ata pushtohen nga mendimi dominues, se është pronë e tyre private dhe nuk pranojnë ta rikthejnë.

  Në këtë situatë egoizmi anormal, gjendet dhe Edi Rama, në raport me postin kryeministror, që i kanë dhënë në administrim votuesit dhe me postin kryetar partie, që i kanë dhënë ish-socialistët brenda ish-PS (prej 6 vitesh “Rilindja”), duke deklaruar, se nuk i lëshon asnjë këto dy kolltukë.

  Ky hall, e ka bërë të shfaqet herë përkëdhelës me popullin e anëtarësinë e partisë, herë i dhunshëm, herë normal, herë anormal e qesharak në sjellje, por përherë sy-hapur edhe në gjumë, duke mos humbur vigjilencën, nga frika e humbjes së pushtetit në qeveri e parti.

  Kryeministri i kalbur moralisht e ligjërisht, nga aktiviteti i përbashkët me krimin, vazhdon hiqet si “i fortë, i ndershëm, i drejtë” dhe bën karshillëk e matje forcash me poullin, duke mos dorëzuar “çelësat”, për t’i hapur rrugë një kryeministri të përgjegjshëm e të aftë brenda partisë.

  Edi Rama, vazhdon jeton me ëndrrën se është “ZEUSI”: në Shqipëri, ndërkohë që është “Djalli i Zi”, i veshur me lëkurë “Engjëlli” kur kërkoi e mori pushtetin, të cilin shihet qartë, se si dhe për çfarë po e përdor privatisht e piratisht në 6 vite.

  Ëndërron, se e do populli, kur kudo që shkon, i bllokohet rruga me gurë, goma të ndezura, protestues e, megjithëse në çdo qytet e zone, ka protesta për bukën e gojës, papunësinë, çmimet e larta, rrezikun ushqimor, korrupsionin e tij e të ministrave, shpërfilljen e deputetëve, ryshfetet dhe kapadaillëkën e administratës, grabitjen e pasurive dhe inkuizicionin tatimor e bashkiak mbi bizneset..

  Psikoza e megalomanisë qiellore, se përveç tij në këtë vend, të tjerët janë “Hiç” dhe bindja definitive, se pushteti që i kanë dhënë shqiptarët për administrim, është pronë e tij e përjetëshme, ka shkaktuar stres të justifikuar e po lë pa gjumë, kryeministrin e tejlodhur nga mëkatet veta

  Reply to this comment
 24. mirel March 13, 22:51

  Mos u bej si Merua dhe ti, postoji te gjitha komentet

  Reply to this comment
 25. emigranti March 13, 22:54

  Thano po nxirre koken tamam, cfare po kerkon ti konkretisht??
  Te ike Edi Rama??
  A jeni ne terezi??
  e kush vjen ne vend te tij?
  Kush pra?
  Na i thoni ju qe e njihni me mire situaten.
  Me kete sistem zgjedhor vjen Saliu, doni Saliun?
  Prano qe do Saliun serish ne pushtet dhe une te kuptoj, dhe nuk kam per te shkruar me kurre ne kete gazete

  Reply to this comment
  • Zef Shpatari March 13, 22:56

   Emigrant

   Siç dihet, zgjedhjet e qershorit 2017, i ka fituar PS si forcë politike e jo Edi Rama si individ, ndërsa referuar sistemit demokratik dhe Kushtetutës, sipas të cilës Shqipëria është Republikë Parlamentare, kryeministri zgjidhet nga parlamenti e përgjigjet për çdo akt, vendim, veprim e sjellje, përpara përfaqësuesve të popullit.

   Shqipëria nuk është as koloni, as xhungël, as vend me komunitet primitiv të para 1000 vjetëve dhe as shoqëri tribale, që zgjedh të “Parin e Fisit”, i cili, mund e duhet të rrëzohet nga froni, vetëm në duel fizik me sfdantin e fortë të fisit, ose me luftë brenda turmës.

   Sjelljet e kryeministrit Rama, me mos largim nga detyra, po konfirmojnë këtë mendësi komandimi në detyrë, si indiivid i pazëvendësueshëm e si “kryetar fisi”, që nuk njeh fjalën, dialogun, verdiktin publik, por forcën e mbajtjes ose humbjes së pushtetit.

   Më këtë qëndrim, Rama nxiti e krijoji precedentin e rrezikshëm, për dorëzimin e mandateve nga 62 deputetët e opozitës e cila, sipas vendimit të saj, nuk do të jetë më pjesë e parlmanentit, deri sa kryeministri të dorehiqet, ose të hiqet nga partia e tij dhe të zëvendësohet.

   Nga Edi Rama, nuk po bëhet ky akt normal e demokratik, që shuan krizën politike dhe eviton precedentin e konfrontimit fizik qytetar mes palëve e me shtetin, ose qoftë dhe reagimin popullor anti-kryeministër, duke u sjellë, sikur e ka blerë, trashëguar privatisht, apo është i dërguar i Zotit në këtë detyrë?!

   Opozita nuk po kërkon rrëzimin e pushtetit me dhunë, madje as ikjen e PS nga pushteti, por largimin e kryeminsitrit Rama, i cili, për shkak të veprimtarisë kriminalizuese të qeverisjes, nuk e gëzon më besimin, mbështetjen dhe as respektin shoqëror si individ, nga një pjesë e madhe e popullatës.

   Ndoshta ka mbeshtetje nga ju emigrantet, por ju jeni larg, disa gjera nuk i jetoni dot.

   Kur përdhos detyrën kushtetuese që të kanë bësuar qytetarët, dhe kur humbet respektin individual përballë shoqërisë, individi është lehtësisht i zëvëndësueshëm, sidomos nga PS e cila është një forcë e madhe politike, që ka formatuar e sprovuar shumë figura kryeministrore e qeveritare, që Ramën mund ta zëvendësojnë lehtësisht, në çdo element të personalitetit, sjelljes, edukatës, moralit, aftësive e karakterit.

   Precedentët e dorëheqjeve të tilla, si kjo që po i kërkohet Edi Ramës, nuk janë tabu, as të panjohura, përkundrazi, janë evidente e krejt normale në shoqëritë demokratike, por dhe në formacione të tjera jashtë politike e sociale.

   Siç është, rasti i dorëheqjes së Papa Ratsinger dhe zëvendësimi i menjëhershëm i tij, me Papa Françeskun, largim që u bë me bindjen, se duhej të largohej për të shuar reaksionin e shpërthyer brenda e jashtë Vatikanit, por nuk ra as Vatkiani e as besimi ndaj tij, përkundrazi punët po shkojnë më mbarë.

   Ndërsa Edi Rama, mendon se është i vetmi EKZEMPLAR DREJTUES SHTETI dhe, si ai e veç atij, nuk ka tjetër në PS e Shqipëri, duke bërë karshillëk, si sundimtar “Kult” i pa zëvendësueshëm, brenda një hapësirë demokratike, me shumë ide e personalitete të çdo fushe.

   Reply to this comment
   • Lili March 14, 05:00

    Best comment
    Ne demokraci,nuk ka njereze te pazevendsueshme.
    Vetem ne diktatura Njishi eshte i pazevendsueshme.

    Reply to this comment
    • shqipe March 14, 16:24

     O ti Zef shpellari emigrant!
     Ke gëzim nuk gëzon z.Rama?!
     Ate te nje grushti palaçosh,qe vran’ e dogjen dhe po e djegin shqiperin? Po ata nje miljon te tjeret qe s’jan me ju o hurra,ku i fut ti? ne zgjedhjet qe vine do jene nje miljon e gjysem,ndersa sali gjirizi yt dhe lulash me nder M… do jene po ai grusht hajdutesh,vrasesh,tradhetaresh,te damkosur heret me vulen e turpit ne lule te ballit. Hapi syt’ o Zef bre,mos shko pas ukit,se uk berlloqesh eshte,ok? Bye…

     Reply to this comment
 26. E verteta per Ramen March 13, 23:00

  Thano ka folur ndershëm dhe nuk ka nevojë të thotë asgje tjetër.

  Nëse Rama nuk na ka gënjyer të dalë e të na thotë cfare realisht ka ndodhur me Drejtorin e Tiranës që i shpëtoi Kryeministrinë nga hordhitë e Saliut

  Edi Rama ka shumë ndryshime për mirë nga parardhësit e tij, të cilët s’kanë qenë as më pak komunistë, as më pak psikopatë, perkundrazi disa prej tyre kanë qenë edhe më kriminelë se ai.

  Biles ne jemi të bindur se Edi Rama në atë formën e vet mund ta dëshirojë shumë që Shqipëria të jetë vend më i mirë. Por halli është se si?

  Si mund të arrihet deri aty?! Të qenurit psikopat 100%, nuk e lejon të ndajë pushtet me njerëz më të ditur se vetja, përkundrazi i imponon rrethimin me servilë e injorantë, të vetmit qe i japin siguri në paranojat e tij. Jo se Edi Rama është injorant. Ai është njeri i artikuluar dhe shquhet për talent të jashtëzakonshëm në përdorimin e fjalës. Halli i tij nis kur mbaron leximi i problemit dhe vjen rradha e zgjidhjes.

  Edi Rama ka mangësi të shprehur në aftësitë konjitivo- logjike. Ai është ngelës kur bëhet fjalë për llogari dhe një i paaftë në llogari s’mund të marrë vendime të sakta, aq më tepër në drejtimin e një shteti ku duhen kombinuar pafund të dhëna, për të nxjerrë rezultatin më të mire.

  Reply to this comment
 27. veterani March 13, 23:14

  Adriani eshte gazetar qe e kemi ndjekur prej vitesh dhe rralle gabon.
  Nese ai thote qe ka dicka qe nuk shkon me Ramen, ketu ka vertet nje problem.
  Une si qytetar dhe lexues i Dites po shof perdite e me shume histori qe nuk shkojne hic dhe bien ere.

  Pershembull eshte ky turpi i OSSHE dhe mjerimi i mbifaturimeve.

  Me mbifaturime 5 herë më të larta se normalja e 3 viteve, kjo ndermarrje po “vret” qytetarët, ndersa drejtori i saj nje i superkorruptuar, thote gjithandej qe ka mbeshtetjen e Rames personalisht.

  Po te ankohesh në zyrat e OSSHE të sorollatin deri në bezdi, derisa të paguash kosin për Havjar.

  Si eshte kjo pune?

  Reply to this comment
 28. Mue më thonë Mirditë gazepi March 13, 23:17

  NË FILLIM ËSHTË LIGJI

  Ministri i Punëve të Brendshme,zoti Lleshaj, duke reaguar rreth ngjarjes së ndodhur ditën e hënë tek “Petro Nini”, ku ndodhi edhe përplasja mes banorëve të një godine, trupës përmbarimore dhe efektivëve të Policisë së Shtetit, mes të tjerave solli edhe lajmin e largimit nga detyra të kryepolicit të qarkut të Tiranës, Kastriot Skënderaj.
  Në Statusin e tij në fb, ministri i brendshëm, mes të tjerave ka shkruar se “Vendimi i kreut të Policisë së Shtetit për lirimin nga detyra të drejtuesit të Policisë së Tiranës, është reagimi i duhur.Nuk mjafton që Policia të jetë ligjërisht në rregull. Prej saj kërkohet më shumë. Ajo duhet të jetë me mendje e zemër në lartësinë që e kërkon ndjeshmëria dhe interesi i publikut. Jo si sot, tek rruga e shkollës “Petro Nini”.
  Do të ndalem më tej në shkakun e vërtetë përse u largua nga detyra drejtori i Policisë së Qarkut të Tiranës, Kastriot Skënderaj dhe përse , aq turrshëm, me të njëjtin konkluzion u bashkua edhe shefi i qeverisë, në një unison si të dalë nga një zyrë e vetme.
  Ajo që më bëri përshtypje në momentin e parë nga deklarata e Ministrit qëndronte në thënien e tij , gjysëm poetike e gjysmë politike, se, “ Nuk mjafton që Policia të jetë ligjërisht në rregull”.
  Është disi e pakuptueshme thënia ministrore , sipas së cilës , të jesh ligjërisht në rregull, nuk është e mjaftueshme. Atëherë, çfarë tjetër duhet të jetë e pranueshme?
  Ngjarja tek rruga e shkollës së njohur ishte tronditëse, por fillesa e saj nuk është në qëndrimin e Policisë së Shtetit, e cila, herë veproi aktivisht e herë qëndroi pasive.Nëse ligji ia kërkon asaj të mbështetë trupën përmbaruese, atëherë ajo këtë duhet të bëjë. Në çdo shtëpi, ku njerëzit nxirren jashtë, me leje apo pa leje qoftë, me vendim mashtrues të gjykatës apo vendim të drejtë, Policia ka të njëjtën detyrë dhe këtë, jam i bindur, e bën sipas ligjit, dhe, duhet thënë, me më shumë mendje e zemër se sa shumë nga qeveritarët. Sepse policët , përgjithsisht, një shtëpi kanë dhe shpesh herë e mendojnë veten në vendin e këtyre banorëve, disa prej tyre i kanë shtëpitë ende të palegalizuara dhe një ditë përmbarimi mund të trokasë në dyert e tyre.
  Ndërsa qeveritarët, jo vetëm që janë të bindur se tek ato nuk troket njeri, por edhe nëse ka trokitje, ata kanë edhe sumë banesa të tjera, në mal e në det, apartamente në kryeqytet dhe në vendlindje.
  Është e vërtetë se ligji nuk është gjithçka dhe ndërhyrja e Policisë mund të jetë edhe me zemër, por, po të njëjtën zemër duhet të kenë edhe ata funksionarë të lartë që, pa i shkuar deri në fund proçedurave të posaçme ligjore për grumbullimet e protestat, edhe duke qenë në mjedise të hapura publike, përdorin që në fillim gaz lotsjellës.
  Apo që, me mendje e me zemër, por përmes një mjegullnaje, thërrasin në hierarkinë e lartë të Policisë së Shtetit figura të keqnjohura nga njerëzit, si grupi i Çiftelive. Zoti Ministër ka mbuluar për shumë vite këshilltarin për Sigurinë Kombëtare pranë shefit të qeverisë, dhe, duhet ta dijë se mendja dhe zemra e njerëzve nuk shkon në këtë rast në njësh kolonë me atë që quhet “ ligjërisht në rregull”.
  Ministri i Punëve të Brendshme është një njeri që ngjalli besim në pozitën e tij, por , kurrë nuk duhet ngutur pa i shikuar gjërat deri në fund. Ndjenja e tij për detyrën duhet të jetë mbi përkushtimin ndaj figurës kryeministrore, sepse edhe shefi i qeverisë nuk është mbi ligjin, si është shpesh herë, dhe këtë ai nuk mund ta zbutë as me mendje e as me zemër, sepse, në shumë raste, mungon edhe mendja, edhe zemra.
  Tani të vijmë tek ajo që u lançua si vendim i drejtë në ëargimin e kryepolicit të qarkut të Tiranës, një lançim që u bë , thuajse njëkohsisht, nga shefi i Punëve të Brendshme dhe shefi i qeverisë.
  Drejtori i Policisë së Qarkut të Tiranës, sipas të dhënave shumë – shumë të besueshme, ka më shumë se një muaj që ka kërkuar largimin nga detyra. Pra, ka kërkuar vetë të ikë. Kërkesën e tij ai ia ka drejtuar Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit dhe ishte në pritje të vendimit përkatës.
  Ngjarja tek “Petro Nini” ka ndodhur ditën e hënë. Pasdite.
  Largimi i tij nga detyra, me vendim të posaçëm, ka ndodhur ditën e shtunë, pra, dy ditë para se të ndodhte ngjarja.
  Atëherë, si qenka vendim i drejtë, kur dy ngjarjet, largimi dhe deklarata e ministrit e më pas e kryeministrit, kanë ndodhur në kohë të ndryshme?
  Përse kërkoi të largohej drejtori i Policisë së Qarkut të Tiranës?
  Sepse, mendoj unë, veç ligjit, ai kishte edhe mendje, edhe zemër.
  Prej disa kohësh, ministri Lleshaj, i ka kërkuar në emër të shefit të qeverisë, Edi Rama, kryepolicit të Tiranës që të marrë të gjitha masat dhe të largojë me çdo mjet protestuesit e Astirit, sepse , duke bllokuar rrugën në mënyrë të paligjshme, kanë nxjerrë shqetësime në komunitet.
  Njëkohsisht ata po përbënin një shembull trazues, përmes së cilit, shumëkush mund të mendonte se vetëm dhuna e protestave i zgjidh problemet në këtë vend.
  Zoti Skënderaj ka patur mendimin dhe këtë ia ka bërë të njohur eprorëve të tij se, ligji nuk ia lejon ndërhyrjen e dhunshme, pasi protestat mund të zhvillohen kudo, dhe, për më tepër, nuk mund të largohen me dhunë.
  Pas protestës së 16 shkurtit kjo kërkesë është bërë edhe me imediate. Megjithëse drejtori ishte njeriu që prishi planin e opozitës tek kryeministria dhe përballoi edhe protestat e tjera, për shefin e qeverisë duheshin dëbuar përmes dhunës edhe protestuesit e tjerë. Dhe këtë ia ka thënë direkt drejtorit të Policisë.
  Çfarë është e papranueshme këtu dhe, për më tepër e dënueshme?
  Shefi i Ministrisë së Brendshme përdor politikisht një ngjarje, për të çliriar veten dhe për të devijuar të vërtetën e largimit të një nëpunësi të tij të lartë dhe të besuar.
  Ai e bën këtë duke humbur ndërgjegjen e tij dhe duke u bërë mashë e përdorimit politik, në mënyrë të vetdijshme,pasi të gjithë rrjedhën e ngjarjeve e ka ditur.
  Së pari, vetë atij, i duhet të mendojë se cili është shembulli që jep ai vetë në këtë komunik dhe ndryshim politik të ngjarjeve, cila është përgjegjësia e tij dhe sa ndikon kjo në vetë punën e policisë, shumë nga të cilët e dinë fare mirë të vërtetën.
  Si mundet që shefi i qeverisë, pa asnjë ndrojtje, kërkon të përfitojë mbi figurën e punonjësit të Policisë, kushdo qoftë ai dhe, të ndërtojë një skemë krejtësisht ndryshe.
  Ish Drejtori i Policisë së Qarkut të Tiranës, mund të ketë qenë frikaak kur ka kërkuar të largohet nga posti,megjithëse përballimi i protestave të tjera dëshmojnë se nuk është i tillë, por nuk ka pranuar dhunën si mjetin e vetëm, por zbatimin e ligjit, të mndjes dhe të zemrës.
  Atëherë, përse shefi i qeverisë përdor makinacione të tilla të stërkëmbjes së shtetit, njëlloj si Berisha, shemb figurën e një institucioni që sakrifikon sumë më tepër se gjithësecili prej nesh dhe që, nesër a një ditë tjetër, do ia kërkojë sakrificën e ardhshme?
  Dhe, me cinizimin e njeriut që ka në duar gjithë tepsinë e pushtetit dhe që këtë tepsi e rrtullon si të dojë, përtallet me ata që e dëgjojnë, se do e kërkojmë kur mos ta kemi. Nëse ky është koncepti i tij i shtijes së shtetit, mos të ketë asnjë merak…askush nuk do e kërkojë, por nuk dihet se do e kujtojnë.
  Ministri i Punëve të Brendshme, lleshaj, që edhe nisi këtë farsë politike, është nga Mirdita, në të cilën, shumë herët, ka pasur një këngë, të cilën doja të ia rikujtoj:
  Mue më thonë Mirditë gazepi,
  Më ka lindë nana majë një kepi
  S’ka ç’a më ban as krajli ,as mbreti!

  Le ta kujtojë herë pas here urtinë popullore të vendlndjes së tij.

  Reply to this comment
 29. gjermani i fundit March 14, 01:30

  I dashur Thano, te kuptoj mire. Biles ju beni kujdes te mos permendni edhe ate qe ne nje muhabet kafeneje do ishte gjetja e pare spontane, qe Rama ka urdheruar shkarkimin per hakmarrje. Ndaj teje. Se eshte evidente qe kokeministri è kuron shume imazhin e burrit te madh te shtetit dhe doemos mediat jane pasqyra ku ai nuk don te shohe surratin e tij te vertete por automonumentin. Eshte kohe è veshtire te mbrosh bindjet e tua. Megjithese tregon burreri. Nje svev I mire gjykon drejt pasi I kalon te dyzetat thote nje aforizme bavareze. Jam kurioz te ndertoj zinxhirin e komandes. Dmth drejtorin è Tiranes e shkarkoi Ard Veliu, pastaj Sandri deshi s’deshi mbrojti vendimin è Ard Veliut dhe pastaj Rama pa c’pa, I mbrojti te dy, se keta te dy e njohin me mire proceduren. Arti klasik I nxjerrjes se geshtenjave me duart e te tjereve… I dashur Adrian! Nuk ka te shenjte ne Shqiperi. S’je as ti, besoj, as drejtori, kunati yt, as Veliu, Lleshi, Rama, etj. Por te pakten e kuptoj qe Rama ka luksin te laje duart si Pilati, Lleshi ka detyren te percjelle pa tretur urdhrin arbitrar dhe Veliu ne fund te behet kasnec fermani, dhe e gjitha kjo per te shkarkuar nje llogari te vogel per linjen editoriale te gazetes keto kohet e fundit. Gjindja è analfabeteve kronike qe mbush rrjetet sociale ne shqip do rende pas flluskave me ngjyra qe leshon Rama gjithandej, biles tre golat e Ronaldos jane nje ogur I mire qe kokeministri te shkoje ne Itali per vizite shteterore tek Juvenstus e mbase e ftojne tek Maria De Filippi per qyfyre dhe audience. Por pa diskutim fare pak è kuptojne qe keto gjera jane kinkalerira peselekrshe. E verteta eshte se Rama nuk duron dot shtypin kritik. Aq me teper kur kritika eshte e argumentuar. Aq me teper kur shtypi Investigon dhe provon mekatet origjinale te pushtetit qe jane autokracia dhe korruptimi. Skandali tek tenderi I Unazes u zbulua eskluzivisht nga shtypi dhe te thote kokeministri qe fallsifikime si ky behen ne gjithe boten ve ne pikepyetje sidomos karriken ku rri ulur Rama.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 March 14, 10:04

   mono
   nuk e di a jam shpejtuar unë si gjithnjë në leximin e këtij shkrimit tënd apo ti nuk ke kuptuar atë që shkruan thamo??
   ai nuk po nakohet se i kanë shkarkuar nga puna kunatin!!ai nuk po thotë se mund tia kenë bërë për raprezalje kundër shkrimeve të tij!!
   ai po thotë thjeshtë se rama ka GËNJYER!!
   ai thotë se rama nuk e ka shkrakuar për ngjarjen e ndodhur në afërsi të gjimnazit “petro nini luarasi”,sepse ajo ngjarje nuk kishte ndodhur kur ai është shkarkuar!!
   mor njerëz e keni të vështirë të kuptoni atë që do të përçojë një shkrim??
   përse ju duket normale dhe e lejueshme gënjeshtra e një politikani??
   përse nuk i thërrisni mëndjes që të kuptoni se kur një politikan kapet duke gënjyer,do të thotë se kemi kapur vetëm majën e aisbergut??
   nuk i plas kujt për shkarkinin e një polici a të një drejtori policie!!ka sa të duash për ti zëvëndësuar!!
   ne duhet të mos lejojmë që K/ministri ynë të na GËNJEJË!!!!!

   Reply to this comment
   • mirel March 14, 23:36

    anticensura, ashtu si mono dhe une e pashe me vemendje heren e dyte kur e lexova.
    Nuk e di pse isha i kapur nga pritshmeria e nje skandali dhe me te madh sesa ato qe kemi pare e degjuar, dhe ndoshta kaloi pa u vene re fakti qe kishte dy dite qe i ishte komunikuar shkarkimi.
    Ajo qe vura re dhe une ishte nevoja e Thanos per mirekuptim me lexuesin e Dites, dhe menjehere me vajti mendja si monos qe Ramuti eshte hakmarre dhe per Thanon. Kjo eshte e qarte.
    Thano duhej te shkruante pak me qarte se sa eshte perpjekur te jete interesant. Skandali i madh, por dhe me i madh ishte dicka fare e rendomte per nje njeri qe i ka kaluar kufijte dhe caqet e Ligjit deri ne diskutimine Sovranitetit Kombetar
    Heqjen e policit e ka quajtur reagim te plote te shtetit ndaj dhunes policore, duke shfrytezuar paturpesisht ndjeshmerine e shqiptareve ne situaten qe u krijua.
    Dhe te mendosh cfare urdherash duhet ti kete dhene kunatit te Thanos per te shtypur protestat e banoreve te Astirit.
    Per kete kam me teper kuriozitet, qe njerezit te perballen me faktet e verteta te Ramutit me teper sesa pershendesin shpirtgjeresine e nje njeriu qe nuk eshte larg ngjyerjes se duarve me gjak.
    Sa per Thanon, te vetmen gje qe i shkruajta-si lexues i Dites, meqe e kishte drejtuar shkrimin e vet per lexuesin, ishte qe Thano ishte kujtuar pak vone, sepse stafi i Dites kane kontribuar bashke me Temen per ngritjen e mitit te ketij palacoje mini-diktator. Qe do te thote qe shume lexues te Dites e kane paralajmeruar me kohe qe kur fshiheshin dhe heshtej per aktet antishqiptare te Ramutit.
    Po nejse, ka kthyer THano, po Viktori cthote valle?
    Do ngrihet dhe do shkruaj ndonje artikull tjeter per kucedren Sali? Si ato qe po na shet xha Brahua psh..

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 March 15, 11:03

     mirel
     ndoshta gënjeshtra ram-lleshi ishte më e shpejtë se reagimi që mund të bënte thamo kundër shkarkimit të kunatit!!
     këtë po e them sikur thamo të kishte ndërmënd ta bënte një gjë të tillë,POR sipas asaj që ka shkruar thamo,nuk të lë përshtypjen se ai ka pasur ndërmënd të rreagojë ndaj shkarkimit të kunatit!!
     përse e them këtë??
     ai e thotë që në fillim se kunati i tij ka kërkuar largimin nga detyra,pas presioneve që i janë bërë nga politika për të përdorur mjet jo ligjore për shtypjen e demostratës së astirit!!para nuk pretendon se e kanë pushuar për shkak të tij,thamos!!gjithashtu mund të kemi dh evariantin tjetër që pushimi nga detyra ka qënë një manovër prapë lleshi-rama,për të mos pasur një dorheqje!!një dorëheqje do ti jepte mundësi kunatit të thamos që të denonconte urdhërat e dhëna nga politika për të përdorur veprime antiligjore!!pushimi nga detyra,i menduar mirë,bën që çfardo denoncimi që të bëjë kunati i thamos,të merret si hakmarrje!!minimumi,i minimumit është që të gjithë ta vënë në dyshim!!
     si e kam thënë dhe më lart,ne me mentalitetin tonë shqiptar,nuk arrijmë të kuptojmë se gënjeshtra e K/ministrit,presidentit,ministrit apo e çdo të zgjedhuri nga ne nuk është e njëjtë me gënjeshtrën time e tënden!!ne gënjeshtrën e politikanit e quajmë POLITIKË, në një kohë që ajo nuk është gjë tjetër veçse në gënjshtër jashtëzakonisht dëm prurëse!!
     mirel këta egzistojnë se ne i pranojmë si të tillë!sepse ne i pranojmë si të ndyrë!!në një kohë që për të na drejtuar duhet të zgjedhim më të pastrit,më të ndershmit më të mënçurit!!
     prandaj mirel,ne na bie më shumë në sy mundësia e hakmarrjes së thamos sesa gënjeshtra e hapur e ramës!
     jemi njerëz të vegjël,mirel!

     Reply to this comment
 30. mars March 14, 02:43

  O ju komentusa keni ikur te gjithe per lesh ,ceshte kjo prapagande qe beni kundra kryeministrit tone te nderuar, a po ju vret syte sukseset etij , vetem villni vrer .Edi Rama do te hyje ne histori si kryeministri me i sukseshem ne keto 30 vjet.Jukomentuse mos haroni 97ten piramidat Gerdecin 4 te vraret ne bulevard ,keto nuk duhen haruar kurre eshte prodhim e opozites nen drejtimin e Sali Berishes.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 March 14, 11:35

   nëse ne “ju komentusa keni ikur te gjithe per lesh ,”
   ti me këto që shkruan”ceshte kjo prapagande qe beni kundra kryeministrit tone te nderuar,”je duke ngjyer gjuhën në çokollatën e ramës,por të freskët fare,fare,si thotë i ndershmi deri në vetmohim, erion braçaletua!!

   Reply to this comment
 31. Genti March 14, 05:57

  Pas 7 vitesh mbeshtetje te nje qeverisje qe ka ne krye nje ordiner me varesi kokaine, narsisist, imoral e njeri pa shtylle kurrizore, me ne fund Dita po i kthehet sensit te realitetit.

  Ju zoti Thano keni pergjegjesine qe jeni perdorur si kolone per mbeshtetjen e kryeplehres se Rilindjes. Neqoftese jeni i sinqerte ne ato qe shkruani me siper, duhet te pakten tu kerkoni falje lexuesve te Dites. Edi Rama e bleu PS-ne nga Fatos Nano dhe e ktheu ne nje parti pa identitet.

  Ai u emerua per hir te iluzionit te rrotacionit dhe demokracise nga mafia nderkombetare, duke ju kushtuar Shqiptareve shume shtrenjte.

  Reply to this comment
 32. N.VJOSA March 14, 07:25

  Ore ti me (.)
  Shkruake bukur thashetheme!
  Tamam ne oreksin dhe stilin e Sali Dixhitalit!…
  Po munde ,
  na shkruaj dhe një koment për Anetën!…
  Dhe po nuk pertove,
  me që ja ke marrë dorën dhe ke stil,
  na shkruaj dhe një koment per
  K o r r u p s i o n i n
  e
  Z A H O S…!

  Reply to this comment
 33. fteri March 14, 09:14

  Gabim THANO !
  Mos rrëshqit në vorbull të krimit Sali Berishës ,L.Bashës,Ilir Metës ,Monika k. se do gremisesh dhe kurkush nuk ta jep dorën ,kushdo që ka hyrë në ombrellë të Saliut ka merr fund.Edi Rama ka vizion ,ka kulturë,ka mbështetje amerikane europiane dhe të shumicës popullit ,ka gabime por nuk ka vrasje e krime.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 March 14, 10:07

   A COPA E IDIOTIT
   me siguri që e bën trurin mut fare duke u munduar të shkruash idiotësi me dy personazhe,ujkun dhe kësulkuqen!!
   o copa e idiotit bota është më e madhe dhe ka më shumë personazhe se ujku dhe kësulkuqja!!

   Reply to this comment
   • kur trut të bien në qafë. March 14, 20:13

    OOOOOOOO ! Zaten dhe AAAAAAAAANNNNNTTTTTTSHSHSHUUURRRAAAAAA25642654,hajde pëshuuuurrrri kokën ,qafën e turijt o mjeran o sharlatan ,sharja nuk është zgjidhje duhen argumentat që të vishë më vete.
    Dhe vrap te spitali psikiatrik nuk qënke shëruar akoma o derzi ,te kan dalë trutë jashtë në qafë

    Reply to this comment
    • Zaten March 14, 20:56

     O ti “kur trut…”!
     Kawasaki gomar ne sa vetem shan dhe ketej ankohesh de po shan une.
     Nderro samarin se me duket se te vret kurrizin me gunga!

     Reply to this comment
    • anticensurë25642654 March 15, 12:05

     kur trut të bien në qafë.
     e para
     mos ndërro pseudonimet si kurva karët!!
     e dyta
     kur mbarohet me argumente!?
     fillohet me sharje!!
     me fterrin kanë mbaruar argumentet,me net bajgën po ashtu!ti duke qënë se je një anonim në anonimitetin e kësaj gazete,nuk ja vlen të këthesh përgjigje,por kur nuk ke çtë bësh!?
     e shkarkon tek ti!!

     Reply to this comment
  • Zaten March 14, 12:19

   O fteri!
   Mire qe je militant pa tru,por pse e katandis veten ne debil?
   Akoma ti o dallkauk e mat politiken e Shqiperise me tiparet e nje sundimtari?
   Vendin nuk e qeveris nje njeri i vetem ,por nje administrate e tere!
   Shtetin e qeveris LIGJI e jo “maliqi”!
   Akoma ne do vazhdojme me bajraktaret?
   Nuk kane vlere pashallaret individe,por qeverisja e nje shteti te tere!
   Kemi 29 vjet qe mbetem tek “Berisha ti je bota”,”Nano-Nano”,”Meta-Meta”,”Rama-Rama” etj!
   Sot ka plot militante tru tallashi te PS-se,qe gjykojne me trute e gomarit se po iku Rama do vije Basha etj!
   Kush eshte tjeter qe mund ta beje me mire se Rama ne PS?-thone tru tallashet gjoja socialiste!
   Po ja une di nja 150 pensioniste qe mund ta bejne 1 milion here me mire detyren e kryeministyrit se Rama!
   Te pakten nuk jane antishqiptare qe nderojne kolaboracionistet,nuk jane te korruptuar, do zhdukin varferine,do ulim shpenzimet administrative,do heqin 50% te ministrive,do shtetezojne transportin urban,sherbimet e prapavijes ne spitale,burgje e institucione,do zhdukin shushunjat e policive private ,pastrimin e qyteteve do ta bejne bashkite etj,qe keshtu do te dy fishohen rrogat e punonjesve se deri tani mbushin xhepat e biznesmeneve!
   Me gjykime te tilla nje vend e nje popull shkon vetem ne gremine,se kulti i individit komunist eshte kthyer ne kultin e individit fashist!
   Te pakten kulti i individit komunist i sherbeu shumices se popullit,ndersa kulti i individit fashist i sherbeu hajduteve ekrimineleve!
   Po iku Rama ka qindra te tjere qe e bewjne me mire se Rama punen!
   Shembullin e dha keto dite SHBA-ja qe ne nje komune te SHBA-se populli votoi per kryetar komune jo nje njeri hajdut e te korruptuar,por nje DHI!
   Te pakten dhia nuk ben dem,nuk del cdo ore ne TV,nuk mbjell peme per dite e nuk na mashtron me ndertime ku i do qejfi,sic ben Veliaj ne Tirane!

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 March 14, 12:41

    Zaten
    fterr idioti ka të drejtë!!
    ti i shtron pyetjen”Kush eshte tjeter qe mund ta beje me mire se Rama ne PS?-thone tru tallashet gjoja socialiste!” dhe unë të përgjigjem:askush!!
    me idiotë si fterri kush mund të zëvëndosojë një budalla si rama??
    këto qënje idiote harrojnë, se duke ngritur në piedestal të parin e tyre,ulin veteveten!e bëjnë vetveten një vegël qorre!këta njerëz të nënshtruar janë aq të trashë sa nuk mund të kuptojnë se dhe ata vetë kanë të drejtën të kenë mendim të dnryshëm nga bajraktari i tyre!!këta janë aq të trashë sa vetskllavërohen,e falin lirinë e tyre të shprehjes së mendimit vetëm e vetëm se janë të trashë në tru!!
    thënja se “po iku rama,vjen berisha” është e ramës,është indoktrinim për të mbajtur pushtetin!është mashtrim për këta copat e mishit si net taksia e frerr beterri!këta copa mishi bënin të njëjtën gjë kur rama konkuroi kundër fatosit!këta idiotë çfarë nuk thanë kundër tij!!më pas “vdiq mbreti,rroftë mbreti”!!
    janë vemje e asgjë më tepër!!vemje që nuk arrijnë të krijojnë fshikzë,nuk kalojnë në metamorfozë!nuk duan të dalin nga të qënit vemje!!
    dhe këta pushtër,njëlloj si pushti dy metrosh,janë gati të mbëstesin saliun dhe jo një tjetër të PS,vetëm e vetëm për të vërtetuar se “kishin të drejtë” kur thoshin se “po ra rama vjen saliu”!

    Reply to this comment
 34. anticensurë25642654 March 14, 11:21

  aman o kokrra e gomarit të integruar në austri,(më malok se maloku më i keq,rrespekt të plotë për malsorët)
  a thu se do ta mbash fjalën??”une si komentues i rregullt i Ditas, nuk me pelqen me te komentoj me tej per gazeten tuaj.”
  a thu se do thysh qafën dhe nuk do të shkruash më këtu??
  o rrotë ari por nga ata që as shurrën se bëjnë dot,çfar je tu shkrujt mor idiot??
  e fillon me kunatin e thamos dhe e mbyll me gratë austriake!!mor copa e idiotit që jeton në demokracitë perëndimore dhe trurin e ke në arabinë saudite a në anadollin e trashë,po si ka mundësi të të mos shqetësojë gënjeshtra e K/ministrit dhe e ministrit,por të hash mut përlidhjen e thamos??
  EDHE SIKUR kjo që ka shkruar thamo të ishte një hakmarrje e tij!?
  EDHE SIKUUUUR,prapë ti or idiot muti duhej të shihje gënjeshtrën e ramës si kryesore!!
  o qën i ndyrë,përse i lëpin bythën izet haxhisë kur flet kundër saliut??
  o gjë e trashë,o kok shqopë a mos vallë izeti nuk po e bën për hakmarrje??
  por hakmarrja e izetit nuk më intereson fare,mua më intereson pisllëku që ka bërë ish kryeministri ynë!krimet që ka bërë ai!!
  pthu mor copë mishi që të ngrë tensionin që në pikë të sabahut!hy hale e ndyrë!!

  pale kur më del kjo QIPJA e më flet si e jëma e zeqos në piçkë të sëmës!
  çna mbytën idiotët!!

  O THAMO PËRSE I KE LEJUAR KOMENTET O DEBIL!!
  A KUJTON SE NDYRËSIRAT E NDYRËSISË SË LARTË DO TË SHKRUANIN ME OBJEKTIVITET??
  JO MOR JO!!
  ky vënd është anadoll e kaluar anadollit,por jo të këtij bashkohorit!!anadoll i mesjetës!!më të trashë nuk ke ku i gjen!!

  Reply to this comment
  • shqipe March 14, 16:42

   E si mund te quesh dhe ti femer,me ket’ fjalor,moj,palaçua e gruas shqiptare,si mund te jesh dhe ti femer,moj te dhjefsha mbi të… Harrem,qe je dhe nga piluri i Vlores ti,mutrishte!
   Mos m’a zur ne goje më emrin tim, me gojen tende, qe mbane ere ashishi… grua flliqesire…

   Reply to this comment
   • **** March 14, 20:05

    Ti Qipe nevrikare e madhe ti..

    Reply to this comment
   • **** March 14, 20:07

    Qipe, qipe, kush eshte nga Piluri? Ma thuaj mua se e ndreq une qe tani.
    Droga mire ne Pilur?

    Reply to this comment
    • shqipe March 15, 00:04

     Po ti moj zogës pa pula,ti je nga Piluri. Pse ben sikur s’je andej,apo ke fri… nejse po e vazhdoj kur te me cingrisësh here tjater,ok? Dhe per dieni, jam kuruar plotesisht ,s’jam
     i semur,jam mire e shendosh gjitheandej…

     Reply to this comment
 35. realisti March 14, 11:27

  Atehere le te bejme nje referendum qe te percaktohet nese duhet apo jo respektuar ligji. Nese duhet egzekutuar apo jo nje vendim gjygjesor i formes se prere. Nese ka perplasje midis zemres dhe kodit penal si veprphet, kush meret per baze??

  Reply to this comment
 36. memecit i erdhi goja March 14, 11:50

  U desh ta provoje ne kurriz te familjes tende o Thano qe te shihje ate qe shqiptaret kane 6 vjet qe e shohin, nje Ed Rame mashtrues. Por s’ka gje, me mire vone se kurre. Tani vazhdo ne gazeten tende thuri himne ketij mashtruesi si Ed Rama…
  (besoj se nuk do ta censuroni kete koment se nuk kam ofenduar as Thanon e as me pak kryeministrin mashtrues qe Thano po e sheh i fundit )

  Reply to this comment
 37. mars March 14, 12:25

  te gjithe ju ti hani topet Rames dhe

  Reply to this comment
 38. sorosianet March 14, 14:04

  Analiza e Kryeredaktorit Thano, duam a po nuk duam ne te majtet, eshte nje grusht fytyres per Krueministrin dhe ministrin e Zhilalit e te Saliut, Lleshi. Ky eshte shteti shqiptar, dhe aspak ndryshe. Qente e Edi Rames ate pune kane, te mospranojne asnje kritike per Ramn. Madje e kane porosi qe t bejne dy tre komente me pseudonime te ndryshme.

  Reply to this comment
 39. mars March 14, 17:46

  DONI APO NUK DONI JU RAMA DO TE HYJE NE HISTORI . AS KA VRARE AS KA VJEDHUR ,POR KA PUNUAR NATE E DITE DUKE RUAJTUR QETESINE sepse horat e PD LSI e pengojne.DUAN TE MARIN PUSHTETIN NE TAVOLINE SE E DINE QE ZGJEDHJET NUK I FITOJNE KURRE.JENI TE LIRE TE SHPIFNI POR KUJDES SEPSE KA DHE LIGJE KY SHTET.JU doni rrumpalle e xhungel e po iku kjo kohe, vdiq me Sali Berishen.

  Reply to this comment
  • mirel March 14, 19:35

   Po mor po, qe nuk ka vrare nuk e dime, se per te mjafton te qellojne te tjeret, Berisha psh. Ramiu ishte ai qe ja coi pesheqesh Berishes 4 viktimat.
   Bashkepunetor ne vrasje me e pakta..
   Aq me keq kur Ramuti ishte paralajmeruar qe do goditej me arme zjarri. Perse nuk i paralajmeroi demonstruesit, por u mbesheh ne nje kafe me Meron qelbesiren e kockave greke?
   Po per te vjedhur nuk ke as goje qe hapesh se po vjedh ne mes te dites me Gjiknuret dhe Ahmetet.
   Pa i bere syri terr..
   Dhe Shqiperine po e shet, duke krijuar minoritet me te drejta te shtetesise greke ne Shqiperi, mire detin qe e fali, por vendosi dhe sinoret e Greqise se re ne Peshtan, kushedi, deri ne Vlore.
   E ka nga shembulli i Mitat Frasherit, por per kete me vjen cudi si nuk u ben pershtypje kjo ketyre leberve patriote si N.Vjosa dhe Shqipka..e Pelivanit..
   Jane me gjak shqiptari apo jane dhe ata pjella te Zogut dhe te putanave italiane, se per ty e morem vesh qe je nje cope rrocke

   Reply to this comment
  • Rama,ballisti me i ri. March 14, 19:47

   Rama vertet o idiot nuk ka vrare me plumb njeri,por ka VRARE SHPRESEN DHE BESIMIN e nje populli te tere se ky vend mund te behet nje dite!
   Fakti qe vetem vjet aplikuan per llotarine amerikane 367 mije vete verteton ate se Rama eshte xhelati i vrasjes se shpreses se shumices se shqiptareve per ta konsideruar Shqiperine nje vend te jetueshem njelloj per te gjithe shqiptaret!
   Mos ki frike i qurrash se Basha nuk vjen kurre ne pushtet,se ate e perdor Rama si GOGOL per te trembur ty,qe te mos bien qurret,bile edhe protestat e Bashes behen per te mbeshtetur Ramen qe te terhiqet vemendja nga korrupsioni i tij!
   Rama eshte mjeshter per te tredhur trute e socialisteve
   dordolece qe kenaqen me karagjoslliqet e tij!

   Reply to this comment
  • ganiu March 14, 20:10

   Edhe ti do të hysh në histori, si gomar i pa identifikuar.

   Reply to this comment
 40. sss March 14, 21:11

  Nuk eshte hera e pare qe DITA, seleksionon komentet ; per rastet e tjera mendoja se ishte rastesi; e konfirmova me rastin e fundit: komenti ishte – mire z. Thano, por perse K.Skenderi , nuk prononcohet vete per sa pretendon Thano; ndoshta nuk ia lejon detyra / statusi ; por perse duhet ta marr ne mbrojtje kunati..

  Reply to this comment
 41. shqipe March 14, 21:56

  Pse trembesh moj shurre… pse ke frike nga vendlindja jote,Piluri,apo ata t’i din te bemat me mire se kushdo tjater… Haha,si po i maskoesh pas komenteve qe te mos e kuptojne komentusit ketu… Megjithese,komentusit s’kane nevoj te din se nga je ti,per ta mjafton qe te degjojne ç,thua dhe e marrin vesh kush je… A s’e kupton ti o dhi përralli,qe askush s’flet qofte dhe nje fjale te mire per ty syfet ketu ne forum. Dhe ti si maskaresh qe je i dergon vetes ndonje mesazh paqsor me tjeter link!!!

  Reply to this comment
 42. mirel March 14, 23:52

  Te vesh re faktin qe kryepolici ka qene shkarkuar dy dite me pare per ngjarjen qe ndodhi me pas, dhe te mendosh cfare urdherash i ka dhene Ramuti dhe Lleshi kryepolicit qe te zbatoje kunder banoreve te Astirit, te ben te mendosh qe kryepolici ka qene subjekt i nje skenari lincues edhe me te poshter.
  Duke dashur ta fusin policine ne qorrsokak per te ndeshkuar Astirin, Ramuti ka regjizuar dhe lincimin e mevonshem te kryepolicit, sikur ky te kish zbatuar urdherat, te kuptohemi. Ja, do thosh Ramuti, ky eshte krimineli qe goditi apo terrorizoi banoret e Astirit.
  Dhe pasojat do ishin dhe me te keqia per kuantin e Thanos.
  Dhe me poshtersisht do i kish lare duart Ramuti me te.

  Reply to this comment
 43. Bogonica March 15, 12:35

  Alban Dega,ju e dashuroni vendin tend,i keni thene te gjitha.Faleminderit

  Reply to this comment
 44. bogonica March 15, 17:47

  anticensure c’pate.sikur te pickoi ndonje blete !

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 March 18, 10:41

   bogi
   qesha me humorin tënd,ku e shef ti bletën!!
   “Alban Dega,ju e dashuroni vendin tend,i keni thene te gjitha.Faleminderit”,nuk e kishe me humor këtë??
   nëse jo,më fal për keqkuptimin!!
   atëherë po ndryshoj qëndrim!!
   qeke dhe më gomar se alban trungu!!

   Reply to this comment
 45. N.VJOSA March 16, 02:52

  EDHE NJË HERË PËR ZOTIN THANO…

  Pikerisht sepse kam respekt per ju inderuar Kryeredaktor, dhe me që kerkon mendimin e lexuesve, desha të shtoj edhe diçka.
  Taktikisht ju bëni gabim që merrni si objekt te shkrimit Kunatin dhe akuzoni për mashtrim Kryeministrin duke aluduar se çfarë fshihet pas një “shkarkimi” në Polici…
  Ke dashur të demaskosh Kryeministrin, por dashur padashur në vend që ti vije vetulla Kunatit, kështu i nxjerr sytë atij,
  po të perdorim shprehjen e mënçur popullore…
  Nuk mund kurrsesi te diskutosh ti mardhëniet epror-vartës në ketë rast midis Kryeministrit apo Ministrit me kunatin tënd, sepse ato janë mardhenie zyrtare ndersa të tuat, janë mardhënie interesi…Keshtu , duke i nxjerr ne pazar keto mardhënie, nuk mendoj se i bën mirë kunatit…
  Ti nuk mund ta dish psh se kunati yt, shkarkohet nga ajo detyre dhe te emrohet ne nje post tjeter më të mirë dhe që i përshtatet më mirë aftësive të tij. Dhe e kundërta. Të çohet ne nje detyrë më të vogël…
  Të gjykosh kete ti si kryeredaktor gazete, pa i ditur te gjitha hollësit e mardhënieve te punes me eproret per kunatin tënd, është njëlloj sikur Kryeministri te gjykojë per mardheniet dhe vendimet e tua se çfarë detyre do kryejë njeri ose tjetri gazetar a redaktor i Gazetës që drejton…
  Shrimi yt, per mendimin tim modest, i bën më shumë dëm se sa e ndihmon Kunatin tend të respektuar, aq më shumë kur ti z. Kryeredaktor bën objekt te Kopertinës se Gazetës, gati çdo ditë Kryeministrin shqiptar!…
  Gjella me kripë dhe kripa me karar, thotë urtësia popullore.
  Mbaje Timonin tënd mirë dhe mos ju kushto tërësisht Timonit të Ramës, se humbet kontrollin mbi timonin tënd !
  Dhe largon gazetën nga e Verteta dhe Lexuesi i saj, që eshtë objekti dhe subjekti i Gazetes.shumica e shqiptarëve e duanë Ramën!
  Duhet degjuar e lexuar mirë Opinioni publik!…
  Gazetarët jane vetëm shërbetorë te Opinionit publik.
  Falemnderit në se më kupton, por edhe po të qe ndryshe,
  nuk do më mbetej qefi edhe të mos ta vlerësoje mendimin tim modest dhe dashamirës.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 March 18, 10:47

   o net or IDIOT!!
   e dimë se sa tru ke!!
   përveç euforisë,përveçslloganeve bajate katnare,ti nuk ke llogjikë!!
   or copa e gomarit,kunati është shkarkuar dy ditë më parë se të ndodhë ngjarja për të cilën e ka ” shkarkuar K/muti dhe ky debili ushtarak”!!
   o idiot është kjo gënjeshtra dhe jo vetlla e sy që thua ti!!
   o IIIIIIDDDDIIIIOOOOOT i LINDUR,ti me komentet e tua po i nxjerr sytë pallosit që ta ka rrasur në tru!!!
   sa më shumë të komnetosh ti aq më shumë reaksione do të ketë!!
   hyyyyyyyyyy idiot i lindur!!
   mjerë ata që kanë marrë mësime prej teje!!duket alban idioti se sa ka përfituar!!

   Reply to this comment
  • N. Klasike March 18, 11:05

   Edhe nje here tjeter per kete NEVOJTOREN KLASIKE…

   Pikerisht se tjetrit i vjen per te vjelle kur sheh se si ky forum i nderuar qelbet si mos prej nja dy-tre hajdaresh kokpagdhenur, te cilet te zezes i thone e bardhe dhe te bardhes e zeze, nuk mund te rri dot pa te dhene haracin e meritar

   Kur merr guxim dhe flet per “maredhenie interesi” ne rastin ne fjale, ketu ben autogolin e radhes (ripjerdhsave aq i ben), se interes madhor per lexuesit, perfshi dhe pjesen dermuese te shoqerise, nuk eshte thjesht vetelargimi (apo ashtu si do te deshironte ta prezantonte ne publik tutori yt, “shkarkimi”) i nje kryepolici.

   Se eshte kryepolici apo jo pjesetar i rrethit familjar te gazetarit, kjo nuk perben thelbin e shuplakes thanore. Thelbi i ketij shkrimi eshte tentativa e nje tepsixhiu te pangopur per te pergenjeshtruar nje veprim kurajoz, i cili sipas te dhenave rezulton te kete ndodhur te pakten dy dite me pare.

   Shprehja se tutorit tend dje nuk i mjaftonte tepsia, kurse sot nuk po i mjafton as ligji, per qenie inferiore si puna jote mund te duken krejt “normale”, por ne thelb, ajo eshte pak ta quash domethenese.

   Nese do te bejme nje krahasim midis deklarates se kryepolicit se “Nuk dal dot mbi ligjin” dhe asaj te kryeministrucit tend te disa viteve me pare se Nuk jam as gjykates dhe as prokuror”, ketu do te mund te konstatosh me lehtesi nje perpjekje per te mos i kapercyer kompetencat qe te jep posti. Dhe keto deklarata jane si ne njerin rast, po ashtu dhe ne tjetrin, nje “mburoje vetjake” per te mos kryer nje veprim kapricoz, i cili mund te binte me vone ne kundershtim me ligjin.

   Sado te njejta qe te duken ne pamje te pare, ndryshimi mes ketyre dy shprehjeve eshte, se e para del nga goja e nje qytetari te perkushtuar per detyren, gje qe e deshmon dhe gatishmeria e tij dhe e trupes qe drejtonte per te mbrojtur kryeministrine prej “hijenave te Shqupit”, dhe e dyta nga goja e nje pardesybardhi, “bashkepunetor” i dikurshem i Berishes [ https://opinion.al/wp-content/uploads/2017/05/rama-me-pardesy-te-bardhe.jpg ], premtimet parazgjedhore te se cilit, kane mbetur per te dytin mandat radhazi pezull ne ajrin e ndotur te gjytyrymave te Vjoses.

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim