“Materniteti thirri Andin…” Ironia e regjisorit të njohur me analistin

July 29, 2018 11:59

“Materniteti thirri Andin…” Ironia e regjisorit të njohur me analistin

Regjisori i njohur Pëllumb Kulla ka ironizuar situatën e krijuar me Teatrin e ri Kombëtar, me një letër publike drejtuar kolegut të tij Leka Bungo.

Me një satirë të hollë karakteristike, Kulla vë në shënjestër anën komike të këtij konfikti të ri të radhës në Tiranë, duke e nisur letrën me shprehjen:

“I dashur Lekë, U qetësova për fatin tënd vetëm kur Presidenti Meta i trembur, e dëgjoi kërcënimin me luftë të kryetarit teatërdashës të PD-së, iu bind dhe e shpëtoi Shqipërinë nga Lufta Civile. Por qetësimi përfundimtar ende nuk është siguruar, se ata që miratuan ligjin janë të çmëndur, nuk përfillin refuzimin e Metës dhe do të vazhdojnë atë që kanë në kokë. Dhe Basha, dihet, e mban gjithmonë fjalën, po përgatitet për luftë në vend të përgatitet për votime. E kështu, atdheu i të parëve tanë është në prag të konfliktit të madh vëllavrasës. Pra, se ti Leko, mban edhe një valixhe gati, nuk bën keq…”

Kulla satirizon ndër të tjera analistin Andi Bushati, duke e quajtur “djalë i fismë që ka mend, sa të mbajë me bukë të tërë kanalet televizivë të Ballkanit”. Shkruan Kulla:

Pëllumb Kulla

“Por ja, Andi i Bushatajve nuk ia fal Robert Ndrenikës që të ndërrojë mendje! Edhe pasi falë këmbënguljes së këtij kryeaktori të rrallë, qeveritarët e sotmë u detyruan të ruajnë të paprekur truallin dhe ta ngrenë godinën, aty, ku teatri i ka mbledhur tërë jetën artdashësit!

Andi, ky djalë i fismë që ka mend, sa të mbajë me bukë të tërë kanalet televizivë të Ballkanit, duhet të ishte më i kujdesshëm në fjalorin e tij për një individ që për nga vlerat që ka, nuk i gjen dot të dytë. Por prapë edhe për Bushatin më vjen keq të rrezikojë në luftë. Dituritë që ka ai për tëra fushat, nuk ia vlen t’i humbin në një palo luftë civile. Le të sakrifikohen të tjerë, por jo ai!

Një ndërkallje të shkurtër… Ore Lekë, është e vërtetë ajo ngjarja që më treguan, që në maternitetin e Tiranës një shtatzënë u ndodh në një lindje tepër të vështirë dhe tërë gjinekologët e vendit nuk i gjenin dot zgjidhje? Vërtet u detyruan të thërresin specialistë të gjinekologjisë nga Franca ,e Gjermania dhe tok me ta edhe dy kinezë? Dhe pasi edhe ata ngritën duart, se nuk dinin si të vepronin, pa, ç’pa, Shtëpia e Lindjes u detyrua të thërresë Andin?”

Regjisori i njohur që jeton në SHBA e mbyll me ironi duke vënë në dukje se si ne që shmangëm luftën civile në 97 jemi gati të vdesim për një godinë.

“Epo, more mik, të shuhet një popull në luftë të brendshme civile për një teatër! A nuk na bën krenarë kjo sakrificë sublime e një populli teatërdashës? E shmangëm luftën kur qe rasti i piramidave, ku njerëzit humbën shtëpi e katandi, shitën lopët dhe tufat e dhenve, vunë krahëve kallashnikovët e zotëruan tanke dhe avionë dhe ja ku jemi! Punë e madhe fort, për ca lopë e për ca topa! Por të prishet ai teatër që pas orës tre pasdite i perëndon dielli, ngaqë i bie hija e atyre ministrive të mëdha që ka përpara vetes, njerëzit nuk do ta lejojnë kurrë…”

n.s. / dita

July 29, 2018 11:59
Komento

45 Komente

 1. biometri July 29, 12:02

  Popull teater dashes…
  I ke thene te gjitha me dy fjale

  Reply to this comment
  • kastriot July 29, 12:34

   A oiseveng piseveng Sapo dremis pak me con nga nderzimi artificial i lopeve tek amerikanet ne VietnamPrandaj jam i dobet une ne pune politike [ole-le-le veshi] kapeni -kapeni

   Reply to this comment
 2. Une July 29, 12:23

  Andi kishte thirrur edhe Tosin dhe Shkullakun i cili kishte marre me vete edhe Yllin,Rakipin e kisha fjalen,i ciDeri kur ky popull dhe ligji do te tolerojne keta mytebere?li nga ana e tij telefonoi ish doktorin kardiollogjik Sali!

  Reply to this comment
 3. demo July 29, 12:27

  Kur flaken patetike te SHARLATANEVE e shuan me pshurren e HUMORIT..
  Ja pse duhet USTAI i vjeter i humorit Pellumb Kulla.
  Qe te kursejme topat,tanket dhe POZAT HEROIKE TE vOJO kUSHIT MBI TANK.As per zjarrfikese nuk eshte nevoja.Vetem per nje kallam shurre,.

  Reply to this comment
  • L.k. July 29, 13:21

   Demo, si shume e ke marre me shurren, me prostatin si shkon? Ah, po harrova une, ty te mjekon Saliu, sa here qe ngre dy gishtat lart ta ul zjarrin e prostatit.

   Reply to this comment
 4. Pellumb Kulla & Leka Bunga dy Mjeshtra te rralle ,dy Yje mbi catine e Tetarit Shqiptare July 29, 12:32

  Rrespekt i Madhi Pellumb Kulla .

  Qytetaria , roli qytetare i njeriut te Kulturuar ,qe ndihet pergjegjes ,per shoqerine ,vendin e tij ,zhvillimet ne Atdhe nuk fshihet kurre perball asnji Dallge te cemdnur ,qe Stuhite e kohes provokojne ne nji shoqeri ,si per ti shkundur pluhurin qe ererat e kohes ,kane ber pis “pisanjoset ” e shoqerine Shqiptare ,
  figura qytetare mundet te zbehet ,te lihet pa drita per nji kohe ,por kurr s’mund te ndaloje se exzistuari ,duke ja arritur te bashkuar ,te mbledhi te gjitha rezervat e forcat e saje , e rinuar ne cdo kohe dhe dale mbi siperfaqe ,duke i dhene asaj shoqerie ate qe asaj i mungoj ,per 28-vjet me radhe .

  Rrespekt edhe njiher per dy Gjigandet e Teatrit Shqiptare ,
  Pellumb Kulla & Leka Bunga ,

  ata qe i bene dikur Epoke ne Artin Shqiptare ,

  si dy yje mbi qiellin e Teatrit Shqiptare ,

  ndricojne njelloj edhe sot mbi ate qiell edhe pse kann ndryshuar pozicion .

  (Pellumbit ne vecanti i uroj shume -shume lumturi ,atje ku eshte me Familjen e tij ,me gruan e tij artisten Xhulin dhe dy femijet e mrekullushem, te nji cifti po te mrekullushem hendet dhe jete klm.)

  Reply to this comment
 5. L.H July 29, 12:38

  Je i vonuar ose deshtak o Kulla qe here zbarth pendet e behesh ‘pellumb’!!!!
  Nga regjizor me emer i ‘realizmit socialist’ u ktheve ne aktor i keq e sistemit salisjan obskurantist e ne skene kishe perkrah dhe nipin e Hysni Kapos qe e ‘kuronte’ me kujdes e dashuri dhendurri i krushkes Serbi…Mire Salija si agjent e andi paguehisjhin nga i njejti padron e Lehnin dhe vazhdojne te lehin per padronin po TI?

  Reply to this comment
  • na mbyten spiunat July 29, 13:41

   Ore ti, po a ke verifikuar ne familje se mos edhe yt’ate ka bere pjese te klani i Kapove?

   Reply to this comment
  • Nivel skandaloze mendimi sindroma skicofrenie kudo July 29, 13:53

   L.H

   nuk e di se cfar kuptoni ju me “deshtak”

   per sa e njohim ne qytetaret Pellumb Kulles
   ai eshte me shume se i suksesshmen ne profilin e tij .
   Nji Regjizore i Madhe i suksesshme.

   Dhe tjertra ,
   te ndihmoshe vendin tend ,
   te kontribuoshe shoqerise atdheut tend ,
   ne kohe te veshtria ,kur llumi rrezikon Dinjitetin e asaj shoqerie ,
   nuk eshte kurr vone , por eshte nder e krenari eshte pergjegjesi Qytetare e Atdhetari .

   Perdoreni trurin para se te komentoni se late nam .
   Nivel skandaloze mendimi .

   Reply to this comment
 6. Leksi July 29, 12:43

  O Pëllumb , shumë mirë e ke qëndisur , siç di ti.Ia përplase këtij Andit se është mësuar t’i thotë gjërat siç i mendon,po të mësojë nga ti o burazer .Ti kampioni i letrave anonime,i prerjes në besë dhe i psedudonimeve di aq shume sa Andi nuk të afrohet.

  Reply to this comment
 7. intelektuali July 29, 12:46

  PO CFARE KE O PELLUMB KULLA ME ANDI BUSHATIN?

  sepse:

  CILA ESHTE POZITA JOTE PER TEATRIN E BOSIOS SI REGJISOR I REALIZMIT SOCIALIST?

  Mua per vete me duket se nga ky skec enverist qe shkruan se romuzet qe hedh sot ne gazeten DITA per nipin e Hysniut dhe te Vitos perkojne me propaganden gebelsiane te lapangjozit te Edvinit, Lali Eri qe e cilesoi Teatrin Kombetar si nje “doplavoro fashiste” te Duces, por harroi se poashtu jane edhe Bashkia e tij ku ul BYTHEN e tij enveriste cdo dite te Zotit mashtruesi Lali Eri, edhe Ministrite e Mussolinit, edhe Universtiteti me Rektoratin dhe Muzeun nga ana tjeter, edhe Konservatori, edhe Stadiumi Kombetar qe Edvin Droga e shkaterroi pa asnje meshire per kujtesen qytetare,

  prandaj:

  KUSH JE TI ZOTI KULLA?

  Regjisori i skeceve idiote te Enverit qe i luante papushim Luftar Paja?

  apo:

  Disidenti artist antikomunist i persekutuar qe ja mbathi ne SHBA per te gjetur veten dhe te VERTETEN e Demokracise matane oqeanit?

  sepse:

  Andi Bushatin e njohin te gjithe me biografi dhe liber shpie ketu ne Shqypni dhe me thene te drejten ne intelektualet qe nuk paten fatin tend, por qe u masakruan nga regjimi katil i Enverit, llogjika e shkrimeve te Andi Gazetarit na pelqen dhe prandaj nuk duam ta paragjykojme si drogaxhinjte enveriste te Edi Rames dhe Erion Veliajt.

  Reply to this comment
  • Une,Lubonja July 29, 22:12

   O “intelektuali” komentues! Zgjidh nje pseudonim tjeter sepse vetem intelektual nuk je dhe s’ke qene kurre! Po te kesh qene, si saliu spiun dhe tropojan, nuk behesh dot i tille! Vetem fjalori qe perdor dhe gabimet e shumta ortografike, Mul Noka i ben kur flet, tregojne nivelin mjeran tendin!

   Reply to this comment
 8. Leka July 29, 12:46

  Po o Pëllumb servili, mirë e ke shkruar.Ti je specialist i spiunllëkut dhe i di mirë këto punë.

  Reply to this comment
 9. One 13 July 29, 12:58

  Na vdiqen keta te Bllokut
  Ca te brendshem ca t jashtem, po ata jane

  Reply to this comment
 10. Doni,apo nuku doni ju mizakali e mije kenetash,Drejtesia do te BEHET. July 29, 13:07

  O Pellumb,si dje dhe sot mbete po bishte qeni.Teatrin Kombetare,kete dhurate te Italise fashiste te ardhur pas shekujsh mbas Butrintit,Apollonise,Durresit,etj,trashegim nga stergjysherit tane,qe i rezistuan shekujve dhe injorances njerezore,ka nje domethenje qe quhet INDENTTET.Nje qytet pa identitet te pare e prekur me dore,shpreh servilizem,antikulture e banditizem te rendjes pas lekeve te piset e pushteteve pa kufi mbrenda djallit.Ne kete konteks c’do puthadore me bandat kriminale-korruptive-ekstremiste e imoralo-politike te politikave te Tiranes zyrtare ne dite e vite deri me sot,do te thote te mbeturit mizekali.Tirana ka nevoje per politikane qe ti ruajne IDENTITETIN,sikurse Londra me rikonstruksionin dy here te Teatrit Shekspirjan te djegur nga koha,apo shume Teatro te tjere te rikostruktuar ne Milano,Paris,Rome,Kopenhagen,Berlin,Madrit,Barcelone,Amsterdam,Brussel,Moske,Stockholm,Prage,Athin,Budapest,Vjene,Zagreb,Lubian,Shkup,Sofie,Oslo etj qendra te tyre historike qe nuku ka guxuar kush ti perdhose me teatro apo gradaciela te stilit “modern”pore ne fakt mbeten mozaik i mrekullueshem per brezat.Shume kryeqytete e qytete u shkaterruan gjate cmendurise se nazifashizmit,apo mga fatkeqesi natyrore,por arkietektet e politikanet pushtetare i rindertuan ne baze te projekteve te vjeter duke i kthyer shkelqimin e dikurshem,pra duke i ruajtur INDENTITETIN.Vetem ne Shqiperine komuniste bastardesh si dje nga eterit dhe sot nga bijte e mostrat e tyre u shkaterrua Indentiteti i Tiranes,aqe sa dhe tironasit apo tiranasit nuku e gjejne kollaj shpine,kopshtin,shkollen,apo fushen ku kane lujtur futboll e kukamcefti,apo me toparrasa e kopaca dhe zare.Turp,marri dhe nje krim qe vazhdon,qe nuku duhet stimuluar apo injoruar,por denoncuar,hetuar dhe ndeshkuar me tere fuqine e ligjeve,qe c’do cmendurie apo pangopesie ne krie te pushteteve ti thuhet NDAL,ne nderim te brezave qe shkuar dhe atyre qe leme pas.

  Reply to this comment
 11. Llogjike e cuditeshme prej shqiptari ! July 29, 13:43

  Lexon komentet ktu,
  e kupton perse vuan ai vend gjate gjithe kohes .
  Njerez qe nuk shikojne dot ne Realitetin qe jetojne ,
  te gatshem gjithmon per Konflikt ,
  per te kundershtuar ne cdo vend e kjo jollogjikisht ,
  por instiktivishte ,gje e cila le shume per te deshiruar ne ate shoqeri dhe te trishton.
  -Nuk arrij te kuptoj perse njeriu nuk i referohet temes se Autorit , pra Shkrimit e beje vleresimin e tij e raport
  me Realitetin qe sot Jeton ajo Bote ,
  por kerkon te gjej patjeter nji “klecke” ku te kapet e mbahet forte me thonje , e nga ai pozicion ,
  ti nxjerri dhembet Autorit edhe gjuhen jashte ,

  per te ngacmuar ate pjes te trurit te tij te frustruar nga ajo jete e aktivizoje nervin . Qetesia e mendimit
  eshte anomali per shume shqiptare .Duan te jene permanent ne Konflikt ,qe nervat te jetojne ate skuqje
  te tyre deri ne orgazem .
  Hej milet ,

  ulini kacabunjte qe ju ka ngrit perpjet kafsha politike ,

  vini ne funxion truin llogjiken e mos politizoni
  gjithcka ,
  mos kerkoni Pefeksionin ne jeten e nji Artsisti si P.Kulla etj , kur vet nuk jeni aspak te tille .

  Mos kerkoni Skenderbeun ke secili qe ben dicka per kte vende ,
  por beni edhe ju dicka per ate shoqeri ,duke dhene
  edhe ju kontributin tuaj per jeten ,per te ardhmen e atij vendi .
  Vetem parazitet dhe pesimistet ,i dalin gjithckaje kunder , ata te cilet Duan te rrojne me injorancen ,

  ata qe pertojne te ngrene nji leter te hedhur ne bulevard dhe hedhin ate ne koshin e plehrave atje ku i takon , duke bere keshtu nji detyre qytetare ,
  duke u ndjer i pergjegjshem erball botes qe e rrethon e vetevehtes se tij . Provojeni edhe ju ,jepni nji kontribute
  per ate shoqeri si Pellumb Kulla dhe mesiguri qe do ndiheni ndryshe e s’do provokoni ne cdo raste ngritjen e nervit e cila ju demton vetem juve ,e aspak Pellumbin etj . Cdo qebdrim negative ,cdo cjerrje ,perdorimi dhune njelloj se cfar dhune mentale ose fizike ,
  ajo ndikon shuuume – shuuume keq ne organizmin tuaj ,te nderuar bashkatdhetare .Eshte njelloj si ushqimi qe ju i jepni gojes tuaj . Eshte njelloj si edhe lajmet negative qe merrni nga media ,qe ushqen trurin tuaj duke ju nxjerre nga ajo qenie qytetare ,njerezore ,qe ju ben nervoze ,te kerkoni konfliktin edhe atje ku s’exziston , sepse ju eshte ambjentuar truri vetem me negativen ,tju ngrihen nervat .Ka disa studime ne Europe qe kane arritur ne pefundime ,se ushqimi i trurit ,ndikon direkt ne shendetin dhe semundjet e kqia ,qe sot kane pushtuar njerezimin .Pra lajmet konfliktuale e negative semurin njeriun me semundjet me te kqia , e jane me te rrezikeshme se ushqimi qe ne njerzit marrim nga goja per shendetin tone .
  Thrirrini mednjes o njerez ,per veten tuaj e jeten tuaj . Mesoni te kuptoni njerezimin dhe rrespektoni te tjeret qe ju afrojne dicka qe i sherben te mires se pergjitheshme ,e cila eshte njikohesishte e mire e secilit .

  Reply to this comment
 12. Ky Andi me nje And tjeter eshte shqipja e Andeve ne TV qysh kur smbahet mend July 29, 14:01

  Andi dhe nje Andi tjeter bashke me Frangun kane qene dhe jane Shqipja e Andeve te shqiperise qysh prej viteve 1990 te ngjitur si balta mbas kepuces me PD fal ketyre qe shesin mend nuk ka treg tjeter ne Mediat shqiptare, nje mut per 27 vjet ka neper televizione qe i japin tonin vendit Agje te re, asgje ndryshe sepse edhe Mediat si gjykatat, si Presidenca jane te kapur nga POLITIKA dhe korrupsioni !
  Ironia e Kulles eshte shume interesante, por duhet te shoqerohet me 100 ra Pellumb Kulla te tjere qe te clirohet Media nga Diktatura Mediatike e nje ushqimi qe serviset nga te njetet persona ne te gjitha KJOSKAT TELEVIZIVE !

  Reply to this comment
 13. Nje shqiptar July 29, 14:55

  Or Pllumb Kulla, ne shkrimin tend perveç boshellekut shpirteror, shoqeror dhe njerzor nuk ka asgje tjeter dhe aq me shume per te qeshur. Problemi i teatrit eshte shume me i thelle se e shikon ti duke bere shaka me mikun tend Leka Bungon. Nuk mund te kete asgje per te qeshur ne shkrimin tend, perveç nje servilizmi vulgar ndaj pushtetareve e bossave te parase si dhe paraqitjen e nje intelektuali qe siç duket eshte mesuar ti perkulet pushtetit. Nuk ju njoh dhe nga ky shkrim e ndjenje vehten te lumtur qe nuk kam pasur fatkeqesine qe te ju takoje. Artistet patriote shqiptare si Leka Bungo me shoke apo gazetaret si Andi Bushati me gazeten e tij, gazeta Dita qe ka hapur rubrika te gjera etj. i kane bere nje sherbim te papare historik popullit dhe vendit tone. Ata ndihmuan ne zgjimin e ndjenjes patriotike dhe pergjegjesise te mases ndaj prones publike, i thane “NDAL” per here te pare grabitjes te prones publike qe ka vazhduar qe nga viti 1992, kerkuan per here te pare ndjekjen e procedurave ligjore ne tenderat qe behen, u thane ndal ligjeve personale, denuan publikisht aferat korruptive. Ne kete rruge te zhvillimit demokratik te vendit dhe te popullit ore Pllumb Kulla duhej te vendoseshe edhe ti me aftesine tende te fjales, te shkrimit e te ironise. Viti i mallkuar 1997 nuk do te perseritet me ne vendin tone keshtu qe Leka Bungo nuk ka nevoje qe te kete gati nje valixhe qe te vije tek ti. Kemi ne shoket e tij te feminise ku ta strehojme e te jete i sigurte.

  Reply to this comment
  • Bureto July 29, 17:43

   Nuk të kuptova mirë o shqiptar. Duket se nuk je i informuar që miku yt i fëminisë Leka Bungo, ishte i pari në listën e 52 artistëve që i dërguan peticion Ilir Metës që ta dekretonte ligjin për teatrin. I dyti, pas tij, në listë ishte Mjeshtri i Madh Robert Ndrenika. Pra nga sa kuptohet Leka yt qenka në një anë me Pullumbin. Nëse me të qeshur ai i thotë Lekës që të ketë gati një valixhe, unë ironinë e Pëllumbit e kuptova se ai tallet me kërcënim-ulurimat e Bashës, se do ketë luftë civile, thirrje që Basha, që ka mend sa të mizës në politikë, minimalisht na i ka kumtuar, qysh nga Çadra e famshme e në vijim. Ironia e Kullës me këtë gjoja dordolec që tremb vetëm laraskat, është e gjetur si një shembull e asaj që ka thënë Shopenhauer se: “Ironia është atribut i njerëzve të zgjuar”.

   Reply to this comment
   • Nje shqiptar July 30, 00:16

    I nderuar Bureto, Leka Bungo e artistet e tjere ne peticionin drejtuar Presidentit Ilir Meta kerkojne ndertimin e Teatrit por pa falur asnje centimeter toke nga trualli i tij.

    Reply to this comment
  • Po , Po July 29, 19:38

   Viti 1997 ishte gati te perseritej , bile duke perfshire edhe grushtin e shtetit te vitit 1998 , diten e zgjedhjeve bashkiake ne Kavaje , si dhe me minen me sahat , te quajtur “Cadra” e marrezise ,e ngritur para k/ministrise dhe qe u mbyll bvetem kur PD-ja mori ne tavoline me teper se gjysmen e qeverise dhe mjaft institucione qe i ka te vetat edhe sot! , si dhe plot 15n milion euro per pallatin e prishur ne Vlore . Ishte kontributi i faktorit nderkombetar , por dhe durimi e mencuria e Edi Rames , qe e shmangen nje gje te tille . Saliu me sumcen Lulush , nuk heqin dore nga perpjekjet per lufte civile , sepse jane te bindur 100% qe nuk fitojne dot ne zgjedhjet e rregullta . Ndaj , nuk duhet marre kaq lehte , situata teper e veshtire per te dy keta bandite serbe , qe duke mos gjetur tjeter rruge shpetimi , zgjedhin luften vellavrasese midis shqiptareve , per te shpresuar ne nje amnisti , te imponuar nga nderkombetaret , ashtu sikurse kellira serbe e Vicidolit e shpetoi lekuren per grushtin e shtetit te vitit 1988 ! Eshte kjo , e vetmia arsye , se perse Saliu me Lulin nuk pranojne asnje lloj dialogimi me mazhorancen , por vetem bllokojne e sabotojne gjithecka ka bere e ben mazhoranca !

   Reply to this comment
 14. ! July 29, 15:00

  Andit i ka mbetur te marrin hak me kondite te lexoje veprat e socializmit qe ta tundin Kullen me c’ka.Bare ham e parimet nuk i shkelim edhe pse asht tifoz i lojtarve Berisha Basha qe po vdesin te krijojne lufte civile per te shpetuar teatrin qe nuk di nese kane frekuentue ma shume se dy bileta cfaqeje.Por,mos t’ia hame hakun ishin autoret e krenarise se kioskizimit kulturore te kryeqytetit.”Me ne fitojn e te gjithe”.Kur,keto sot,edhe pse jane ma te humburit nga te gjithe,ndihen Krenar.

  Reply to this comment
 15. demo July 29, 15:14

  Shurra ime nuk ishte per turirin tend o L.K.,C`ke qe i nderron drejtim?

  Reply to this comment
 16. Doni apo nuku doni ju o mije kenetash e mizakali,Drejtesia do te BEHET. July 29, 15:26

  Po,po politika e Tiranes zyrtare ndjehet sot o kurre e dhjere, por “krenare”.

  Reply to this comment
 17. Doni apo nuku doni ju o mije kenetash e mizakali,Drejtesia do te BEHET. July 29, 15:35

  Po,po politika e Tiranes zyrtare ndjehet o sot o kurre e dhjere, por “krenare”,megjithse populli ne shumice i bojkotoje ne zgjedhjet e fundit parlamentare.

  Reply to this comment
 18. Shkodra July 29, 16:00

  Ne do fillojme te behemi “dikushi”, pikerisht atehere kur te fillojme te kuptojme se cfar duan te thone keta rrebele te perjetshem si Pellumb Kulla, Leka Bunga e rraca e tyre, qe per te zezen e ketij vendi qe quhet Shqiperi, kane mbetur pak dhe po paksohen dita dites.
  I gjith “mekati” i ketyre Pellumbave dhe i Lekove eshte se ata me pak rreshta shprehin fortdhembjen e madhe, apo gjemen e madhe qe e ka perfshire kete vend, ku per tekat apo interesat e tyre, ca maskarenj jane gadi ti vene flaken Shqqiperise, te pengojne kete te shkrete popull te shohi nje dite te bardhe.
  Prandaj turret drejt tyre i gjith arsenali antikombetar, te gjith banditet qe mafia i caktoi ne poste te ndryshme si politikane, mender analiste, mender gazetare e te tjera e te tjera.
  Keta minj haleshe, dridhen para arlilerise se rende qe here pas here leshojne “te paudhet” Pellumb Kulla e Leka Bungo dhe bejne cmos ti pengojne, ti trembin e rrezik ti kercenojne me mbyllje goje.
  Kulmi i kesaj “nderkallje” arrin deri ne synimin per te baltosur figurat e ketyre kolloseve per gjoja “dyfytyresi”, “perdredhje si bishti i qenit” etj.
  Shume bukur, kush e ka kete merak, te shkoje te kerkoje prane Autoritetit te Dosjeve dhe te na e mbushin mendjen me qe e kan merak kete pune,
  Por do gjeni “ndoc rrokun” dhe kjo e vertete qe po them une eshte shume e thjeshte. Kane shume vite qe keta silurojne ashper te paudhet e paudhesite e tyre me ne krye TE KRYEPAUDHIN.I PAUDHI i ka celesat e atyre bodrumeve.Po te kishte dicka per keta qe ju i quani “me dy fytyra” do u a nxirrte sic ju a nxirrte te gjith atyre qe duhej t ua mbyllte gojen.
  Pellumb Kulla, Leka Bungo e disa te tjere te rraces se tyre, kane gjynahe sa te duash dhe kryegjynahi i tyre eshte se shkruajne shume rralle. Ata duhet te shkruajne me shpesh, te riaktivizojne si dikur “Artilerine e Rende te Humorit” dhe te godasin pameshireshem kodoshet qe na torturuan me “nderkallje” e “sterkallje” neper ekranet e televizoreve saqe “na e kane ngrire buzeqeshen” aq sa kemi harruar tashme edhe te qeshim.
  Faleminderit Pellumb Kulla e Leka Bungo.

  Reply to this comment
 19. Edi July 29, 16:01

  Kete quani humor ju shqiptaret?!
  Ky eshte cinizem i thate. Duhet te beni dallimin midis dikujt qe te gudulis dhe dikujt qe ta fut me grusht…
  Kulla humor?!
  “ hapi syte e zeze moj”?! , apo Malo …fillon skeci sot e mbaron neser?! Ne boten e stand up comicks…te Woody Allen, Ky te quhet humor?!
  Kjo eshte sharje me nene, fyerje…por jo humor…shije te degraduara si ne cdo gje, muzike( zhvishu dil kendo) , filma( latine ,turke), godina( sa me e larte,me e bukur. Sa me e re me e bukur….).

  Reply to this comment
 20. Aliu nga Selenic July 29, 19:00

  Populli thote :Ku dhembe dhembi vete Gjuha. Berisha i ardhure ne pushtet me ndihmen e qarqeve me te egra antishqiptare i gershetuar me nje pjes te diaspores tersishte tradhetar, kishin si qellim kryesore nje lufte civile, qe te lanin hesapet me C`lirimtaret e vitev 1944 ate te luftes se dyte botrore, pasi ata nuk e realizuan dote sapo vemndi u Clirua.
  Renigart Hibert ne librin e tij :”Fitorja e Hidhur” nder te tjerat thote. Nacionaliste nuk e shkrepen fare.Me gjithe nderhyrjen tone.Ata kerkonin ti ruanin fisheket kunder Clirimtarve sapo te clirohej vendi:
  Kjo nuk ndodhi per faktin se Partizanet dolen nga lufta me te fort se kurre ndonjeher, ndaje dhe ata me bishte nene shale iken bashke me fashzmin dhe nazizmin,
  Keshtu renja e komunizmi atyre u doli “djelli” i arte dhe ferkuan duart qe ne shqiperi ata do te realizoin qellimi e baballrve te tyre dhe si garanci per ket e gjeten “komunistin” e duhur te cilit ja besuan organizimin e luftes civile.
  Keshtu ata e filluan ne Shkoder.
  1.Me 2 Prill te viti 1991 , ku vrane kater drejtues te demokracise dhe fajsuan shtetin. Ata menduan se Shkodra do te ngrihet ne revolte te armatosur pore nuk ja arriten qellimit.
  2. Nje rebelim te dyte e kerkuan nepermes ndarjes se pasurise se perbashket. Kryesishte kjo ne fshatra.Pore edhe ketu nuk ja arriten qellimit.
  3. Organizuan firmat Piramidele ku me deshtimin e Tyre Berisha shpresoi se erdhi momenti per te lare hesapet,
  Berisha doli hapur madje i flaku spaletat kombetar.Ai mobilizoi disa injorante nga veriu i shqiperise me iden per te sulmuar Jugun e shqiperise.
  Fatmisresishte ata nuk arriten me large se teke ura e mifolit dhe degaduan me turpe me keqe se xhandaret e Xheferr Deves!.
  Ushtira nuk ju binde Berishes dhe keshtu deshtoi kasaphanje qe ishte pergatitur. Aviatoret qe do te godisni Jugun e Shqiperise dezertuan dhe keshtu E majta shqiptare e pengoi me suksese planin antiklombetar e djallzore te Berishes.
  Iku viti 1997 dhe
  3. Do te ciej viti 1998 Vrasja e Azem Hajdarit Kjo vrasje provokoi edhe njeher per nje lufte civile . Berisha sulmoi institucionet pore bota i dha urdher te terhiqet dhe perseri deshtoi.
  4. Do te vij lufta e Kosoves Qarqet serbe menduan se me shpernguljen e shqiptarve te Kosoves do te krijohen kushte per nje kaose te madhe ne shqiperi ku do te krijoheshin edhe lufte ne mes te shqiptarve. Pore edhe ketu E majta shqiptare me largpamesi duke pasur para nje popull velladashes i perballuan me sukses .Sukses ky qe habiti Evropen per nga organizimi dhe drejtimi i kesaje situate.Berishea i zi edhe ne ket situat kaqe kautike bente thirrje per dite per rrezimin e qeverise, pore dhe ketu deshtoi.
  5. Ne mandatin e dyte Berisha perdori 21 Janarin ku vrau kater veta , edhe ketu per qellim te nje lufte civile, pore edhe ketu e majta shqiptare i perballoi dhe menjanmoi me sukses.
  6.Ishin zgjedhjet e pushtetit vendor ku berisha e la Bashen kryetar Bashkia pa fituar votat. Pra ishta i vetmi kryetar qe ishte me procesverbale te pa mbyllura nga komisioneret e megjithate Berishe tha: .Basha do te jet kryetar Bashkie me cdo Cmim. dmth edhe me lufte. Edhe ketu e majta shqiptare e shmangu katastrofen..
  Tani me qe deshtuan ne te gjith keto plane me sa duket Berishes i erdhi mendimi qe ta perdore teatrin per qellime te nje lufte civile. Ndaj thirrje e Bashes nuk eshte pa qellim, tjeter gje eshe se sa ja arrin qellimit. pore arsye ka Berishe jo thejshte per teatrin pore per te realizuar dy qellim kryesore.
  a) per te realizuar amanetin e qarqeve dhe te rreaksioni shqiptare per nje lufte vellavrasese qe u mbeti penge qe gjate luftes se dyte botrore
  b) e dyta dhe kryesorja eshte per te rrezuar reformen ne drejtesi dhe per te shpetuar pasurit e tyre te grabitua popullit gjate ketyre 28 -vjetve.!
  Ky eshte qellimi kryesore i tyre .
  Ju po deshte merreni me Tallje keto jan shume te verteta.!

  Reply to this comment
 21. mirel July 29, 19:55

  po ik o Pellumb, se u bere sorre e neveritshme.
  Humor i shemtuar si fytyra jote e dyshimte.
  Ti, qe ke pritur tere bastardet e Sali Berishes, nga rruga dhe jo nga materniteti..
  Yyy, felliqesire

  Reply to this comment
 22. Gëzhuta July 29, 21:14

  Vetëm nëna jote se dinte
  O pëllumb mavria
  Me dy bordero
  Një në policia

  Mirë qe të kruhet
  Vend edhe pa vend
  Po vërra e halesë
  Nuk të jep dot mënd

  Vër në gojë një koçan
  Nga një laker foragjere
  Se nga poshtë akoma
  Ke të enverit pas vërre

  Reply to this comment
 23. Shpendi July 29, 21:42

  Pulumbi, si sorre.
  Ik o idiot , nuk qeshen njerez te zgjuar me “humorin “ tend….
  Faji eshte i atyre qe nje vulgar e moren e bene ambasador..
  Gjithnje ne krah te fituesit rreshtohesh. I vetmi fitues qe nuk do te te qate eshte e djathta. Pazarxhi burre.

  Reply to this comment
 24. Drin July 29, 21:44

  Gjigand i humorit?! Lol.
  Fshataresk.

  Reply to this comment
 25. Rr. B. Gramshi July 29, 23:27

  Sec jane disa mendere intelektuale, dema etj. te cilet mesa duket jane pensionista ose te papune qe paskan humbur kot nga diskriminimi i regjimit te kaluar dhe nuk humbasin rast pa shpalosur njohurite e tyre.
  Une nje pyetje kam per keta humbes; Cfare kontributi i keni dhene shoqerise ju qe merni guximin te kritikoni kedo qe ka bere dicka ne jete!?

  Reply to this comment
 26. Katerina die Große-Madona prej Sauku July 30, 00:08

  Pllumb Kulla eshte MJESHTER I FJLAES DHE I HUMORIT.Ai eshte thjesht fare GJENIAL.

  Reply to this comment
 27. Katerina die Große-Madona prej Sauku July 30, 00:11

  Andin si ANAL-ist e thirren ne Matarnitet se ajo zonja do pillte nga analja 😉

  Reply to this comment
 28. Sokol July 30, 00:12

  Hahahaaasasshahahasaaahahahaha!
  Cfare humori i larte…lol
  Ik o idiot, asnjehere, asnjehere nuk kam qeshur dot me idiotesitst e tyua. Medioker, ambadador, albanistan- asnje konflikt ne keto tre fjalet e fundit.

  Reply to this comment
 29. intelektuali July 30, 13:00

  O BOLE fanatike:

  Laje gojen me kolinozin e Partise se Punes kur te permendesh dhe te zesh me goje emerin e intelektualit:

  sepse:

  Kolinozet e Demokracise nuk e shuajne dot eren e gojes se qelbur enveriste dhe Saliun dhe Mulin ju kam thene disa here:

  MOS JA NGJISNI SI MUTI PAS KEPUCE INTELEKTUALIT,

  sepse:

  Jane nga soji juaj i peshtire i Partise se Punes,

  apo:

  NUK E KE PARE SALI VARKARIN E ENVERIT NE DRILON?

  He mo BOLE ke gje per te thene per gabimet ortografike te intelektualit?

  Reply to this comment
 30. gjermani i fundit July 30, 16:17

  ky e ka hallin tek Teatri apo tek Bushati? Si tek ai qe kur i tregon Henen te shikon gishtin. Per Teatrin po behet estrade alla Kulla, Rama e Veliu bejne sikur pyesin por gratacelat do ndertohen dhe ne kembet e tyre dhe palestra e Teatrit. Se biznesi eshte aq i madh saqe prodhon Teater qyl. Basha me shoke bejne sikur s’duan Teater te ri, se u duhet si kauze behari, por Pazari me Bashen u vulos tek godina e vjehrrit ne Vlore per 13 milione euro. Edhe aktoret e vjeter qe duan teater te ri bejne kot, se kur te mbaroje teatri jallah qofshin ne kete dynja. Edhe Kulla ben sikur tallet vec per inat te Bushatit, a thua se Bushati eshte kompani ndertimi qe dhuron teater ne kembim te sheshit te ndertimit falas. ceshtja eshte se pengu i Teatrit te ri eshte ne bazen e nje afere korruptive apo jo? Me kujtohet dikur nje shkrim i te ndjerit Ardian Klosi ketu ne Dita qe denonconte tangencialen e unazes se madhe qe conte ne TEG. Teatri i ri ia kalon edhe asaj.

  Reply to this comment
 31. ALBAN DEGA July 30, 18:20

  Sent: Friday, January 31, 2014 7:10 PM

  Subject: OPINIONE: MARIONETAT

  Opinione

  MARIONETAT ….

  – Sabelotodo es sabelonada, thone spanjollet

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Ata dine gjithcka… Gjithcka e per gjithcka… Jane mjeshter e specialiste, eksperte e njohes te shkalles me te larte, fjala e fundit e politikes e ekonomise , artit e mjekesise , kultures e arsimit, te financave e ceshtjeve ushtarake, te shkences e te teknikes … te armeve kimike edhe atyre termoberthamore… Ata dine e njohin gjithcka. Enciklopedi e gjalle e cdo fushe
  Shume pak…. Nuk do te jete e larget dita kur do te na shpikin ndonje arme te re… apo mrekulli te tete te njerezimit.
  Te njejtat fytyra. Te njejtat fjale. Te njejtit persona… Kurdo e kudo. Tek Topchanal e tek Klani. Ne Vizion Plus e ne Koha TV… Ne RTSH e ne RTK… Kudo e kurdo. Per gjithcka e per cdo gje. Lum Shqiperia e Kosova, lum Maqedonia e Mali i Zi, lum Lugina e Presheves e lum Cameria, lum shqiptaria qe i kemi.
  Sabelotodos… Ata qe dine gjithcka, thone spanjolle per keta sojesez analistash e publicistash, gazetaresh e rrota…k…, sipas gjuhes celulare te Fatos Nanos me mikun dhe servilin e tij Zheji

  Deliri i madheshtise apo deliri i marrezise

  Xhorxh Uashingtoni e Winston Churchilli, Abraham Linkolni e Sharl De Goli, Bill Klintoni e Toni Bllejer, Henri Kisingeri e Ten Hsiao Pini, Golda Mejer e Mahatma Gandi… Albert Ajnshtajni e Isak Njutoni, Bill Gejtsi e Steve Jobsi… Sulzburger e Larry Kingu… Skenderbeu e Nene Tereza …., ” The New York Times” e “ The Times”, CNN e BBC… Euronews e Raiuno… jane nje hic para tyre.
  Lum si ne shqiptaret qe i kemi keto koka te medha .
  Ketu e gati 150 vjet me pare rilindasi mendjendritur Sami Frasheri ka bere radiografine e shkelqyer te kesaj mendesie dritshkurter shqiptare:
  – Cdo shqiptari i duket vetja i perkyrer , por mjafton te degjoje vetem pese per qind te asaj qe mendon ai per vetveten nga goja e dikujt tjeter dhe ai eshte i kenaqur.
  A mund te gjesh pershkrim e vezhgim me te perkryer per delirin shqiptar te madheshtise se ky i Sami Frasherit. E sic thone amrikanet Deliri i madhshtise nuk eshte vecse deliri i marrezise.

  He si tu duka… !?

  E sa dalin nga mejhanet e kurverise apo kamerat e TV-se, nga ditlindjet apo vdekjet, nga gazmendet apo deri edhe funeralet .. si askush tjeter ne shqiptaret pyesim familjaret apo kanakaret, dashoret apo inatcoret, shoket apo miqte….
  – He si tu duka !?
  U jane merzite edhe grave e femijeve te vet ne shtepi qe mezi presin te perzene prej sysh.
  Na cajne menderen dite e nate, nate e dite sa ne nje ekran ne nje tjeter, sa ne nje gazete ne nje reviste me te njejtat llogje Kavaje apo pallavra Paruce.
  U jane merzite e shkaktojne alergji tek shikuesit e lexuesit qe mezi presin te mbarojne perrallat e tyre ruse me salce kineze apo nderrojne kanale per te shpetuar prej marrezive te tyre.

  Pse !?

  Pergjigjen e keni tek “Opinionet” e 30 janarit 2014 te Blendi Fevziut me Ministrin e Brendshem Saimir Tahiri ne Televizionin “Klan” dhe tek kronikat e séances se djeshme te Kuvendit Popullor te Shqiperise. .
  Tre prej ketyre “yjeve” te analizes mediatike shqiptare Artur Zheji dhe Ardian Hoxha dhe Blendi Fevziu dora vete jane deshmia me e qarte e marrezise jo vetem te medias, por edhe te krejt politikes dhe mendesise shqiptare.
  Skenat e fjalimeve ala Fidel Kastro te Sali Kadafit, replikat pafund te tij me cilindo qe mendon e vepron ndryshe nga mendja e tij e cartun, kacafytjet verbale te sejmeneve te tij sipas porosive dhe urdherave te tij ne altarin e demokracise shqiptare, Kuvendin e Shqiperise ishin preludi dhe udhezuesi i “Opinioneve” te Fevziut.
  Ekranet e celulareve te tyre jane edhe vete ekrani i persosur i marrezise dhe mendesise se pandryshuar ketu e gjithhere shqiptare te stigmatizuar aq sakte nga Samiu i madh ketu e 150 vjet me pare. Eshte ekrani i turpit jo vetem i medias por edhe politikes, i mendesise se marre, shkurt i krejt marrezise shqiptare.

  Pasqyra e marrezise shqiptare

  Ekranet e filmuara te celulareve te ish- kryezedhenesit te qeverise dhe shtetit shqiptar Artur Zheji, “ish- kandidatit surprise” te Sali Berishes per President i Shqiperise Ardian Hoxha, jane deshmi e gjalle dhe pasqyre reale e kesaj marrezie shqiptare.
  Ato jane denoncimi dhe demaskimi i persosur i krejt mekanizmit te lidhjeve okulte e marredhenieve mafioze midis politikes dhe medias, i pushtetit politik dhe atij mediatik, i korruptimit total te te gjitha hallkave te pushteteve ligjor, zbatues, juridik, mediatik… i pushteteve numer nje, numer dy, numer tre, numer kater… i te gjitha pushteteve reale ne Shqiperi.
  “Yjet” e medias shqiptare e marrin ndricimin , guximin, frymezimin, udhezimin, veprimin, komandat, urdherat nga dy dinosauret, nga dy kucedrat e politikes shqiptare te 23 vjeteve te fundit Fatos Nano dhe Sali Berisha, nga klanet e pjella e tyre e deri niperit e mbesat, tek dhenduret e kollovaret e tyre.
  Nuk eshte fjala vetem per Blendi Fevziun e Artur Zhejin, per Ardian Hoxhen e Prec Zogajn, per Henri Cilin e Cim Peken, per Sazan Gurin e … por edhe per deputete e ish- ministra qe nga Arben Imami e Enkeled Alibeaj, Kastriot Islami e Albana Vokshi, Flamur Noka e Genc Ruli… per cdo hallke te klaneve politike Berisha- Nano, fatkeqesia e politikes, ekonomise, financave , fatkeqesia e mallkimi i shqiptareve dhe Shqiperise si shtet ne keto 22 vjet e fundit.

  Miti dhe realiteti

  Secili prej ketyre hallkave mediatike e politike u duket vetja i perkryer, sic thoshte Samiu . Jo vetem kaq, por dhe si koka Zeusi, Sabelotodo. Ky eshte miti. Po realiteti!/
  Realiteti eshte ai i ekraneve te celulareve te Hoxhes dhe Zhejit, te Fevziut, dhe Cilit….
  Realiteti tregon qarte se secilit dhe te gjithe ata vec e vec apo te marre se bashku nuk jane gje tjeter vecse marioneta, kukulla qe komandohen nga Berisha apo Nano, Nano apo Berisha , fatkeqesia e Shqiperise.
  Si te tille edhe keto marioneta jane jo vetem fatkeqesia e vetvetes, por edhe e shqiptareve dhe Shqiperise qe jane te detyruar te degjojne llogjet, porosite urdherat, komandat pa fund te Nanos e Berishes, te Berishes apo Nanos.
  A nuk u kujtojne keto skena turpi e marrie mbledhjet e dikurshme te Byrose Politike e plenumeve te KQ te PPSH-se, RTSH-ne qe ne fakt ishte e RTPPSH-se kur te gjithe gerxhot e tyre flisnin si ai Qoftelargu, thoshin cka u thoshte ai Qoftelargu, lavderonin apo ndeshkonin, syrgjysnosnin apo varrosnin per se gjalli apo se vdekuri cilindo qe donte vetem ai Qoftelargu, dora vete. I vetmi ndryshim ishte teknologjia por jo produkti. Atehere nuk kishte celulare…
  Marionetat jane shume me te vjetra se celularet… Ato mbeten marioneta. Jo dosido!
  Marioneta qe dine gjithcka… Sabelotodos… Sabelotodo es sabelonada, thone spanjollet.
  Pra, ata qe dine gjithcka nuk jane gje tjeter vecse ata qe nuk dine asgje !

  SHTESE: Lukunise se marionetave, prostitutave te mediave kurva ne sherbim te politikes karakurve shqiptare po i shtohen mantenuta te reja cdo dite….
  Do te vecoja “Profesorin” e Plepave Agron Gjekmarkaj jo vetem per peshtirosjen deri ne krupe edhe te vete fjales servilizem Politik por edhe te pa dined, analfabetizmit gjuhesor… Vetem ne pese paragrafe te nje “analize te botuar para nje muaj ne gazeten ” Panorama” numerova plot 115 gabime fatale ortografike, 74 fjale te huaja jo vetem te panevojshme ose me kuptim tjeter per tjeter, kuptim te kundert !
  Pse? Vetem nga padija madhore, mosnjohja e plote e gjuhes shqipe, moskuptimi i plote i gjuheve te huaja, prirja per te shitur mosdijen si dije te shkalles siperore!
  Te mos dish nuk eshte mekat… Te shesish padijen per maje te dijes eshte maja e gomarlkekut, thoshte filozofi i madh kinez Konfuci!
  Ndalova leximin sepse me erdhi te villja… Ma coi tugen nga prapanica, sic thoshte babai im i nderuar!
  Bera nje pergjigje qe “Panorama” ” e pavarur” nuk e botoi kurre sepse Agron Gjekmarkaj eshte jo vetem marioneta me e peshtire e PD-se por edhe mantenuta me e vet shperdoruar e Lulezim Bashes!
  Mjere studentet qe u jep cmesim Agron Gjekmarkaj!

  Reply to this comment
 32. info analitike July 30, 23:41

  Materniteti thirri Andin ndersa Griselda i ra shkurt e thirri shitesin e fiqve.

  Reply to this comment
 33. Servet July 31, 07:05

  Ti i ve gjithmone piken mbi i me hartimet e tua por ke vetem nje te keqe se nuk nderron asnjehere teme,me sa duket e ke mesuar permendesh vetem kete lloj teme.

  Reply to this comment
 34. Kris July 31, 11:47

  Lexon komente te ndryshme per artikullin e superditurit Andi kapo Bushati! Me te dhjere se keta komuniste, qe na u bene demokrate nuk ka! Pse PD dhe Saliu flasin kunder te te kaluares se Rames.Gjinushit,etj dhe nuk flasin per djemte e Mehmetit ,qe na hiqen si te persekutuar?! Pse deri ne 2011 21 Janar saliu e quante Andin pjese te pucit dhe tani jane bere bashke! Andi i sherben me besnikeri saliut,si nje qen rrugesh qe po i hodhe nje kocke te shikon me dhemshuri! Apo edhe Andi ndjehej si ne burg kur jetonte ne bllok si djemte e Mehmetit !Lexon dhe cuditesh se sa injorante lexojne dhe komentojne! Nuk kuptojne asgje se saliu ka lene Tosin dhe Andin, pa folur per fshatarin Armando,t’ju spiegojne shqiptareve situaten! Nuk e kuptoj se si nje njeri mund te bjere ne keto nivele jerimi shpirteror! E ka fajin paraja qe marrin apo e kane semundje ne gen?!

  Reply to this comment
 35. Lili July 31, 18:00

  Sketch idiotesk alla albanistanilili

  Reply to this comment
 36. Doni apo nuku doni ju o mije kenetash e mizakali,Drejtesia do te BEHET. August 3, 06:50

  Po,po politika e Tiranes zyrtare ndjehet o sot o kurre e dhjere, por “krenare”,megjithse populli ne shumice i bojkotoje ne zgjedhjet e fundit parlamentare…….

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*