Matura 2018, deputeti i LSI: 500 policë dhe 2500 mësues, angazhim i kotë

June 13, 2018 15:15

Matura 2018, deputeti i LSI: 500 policë dhe 2500 mësues, angazhim i kotë

Deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Shezai Rrokaj ka komentuar sot për “News 24” provimet e Maturës Shtetërore 2018.

Sipas tij, angazhimi i 500 policëve dhe 2500 mësuesve ishte i kotë sepse krijonte një trysni të panevojshme.

“U angazhuan 500 policë e 2500 mësues, se vazhdohet akoma me idenë se një notë e mirë në provim krijon një cilësi më të mirë në atë që quhet pikëzimi i maturantit”, tha Rrokaj.

Ai shtoi të thoshte se trysnia krijohet nga momenti që i jepet rëndësi lëndëve që shihen si mbyllje të një cikli shkollor.

Rrokaj propozoi që vetëm letërsia dhe matematika të jepen si lëndë të detyrueshme, ndërsa përzgjedhjet të bëhen nga shkolla e lartë.

Lidhur me të drejtën e ankimimit të nxënësve ndaj rezultateve të marra, ai tha:

“Nxënësit kanë të drejtë të ankimojnë por jo të ballafaqohen, u jepet një përgjigje përballë një pagese, por nuk mund të bëjnë avokatin e vetvetes. Por kjo është një e drejtë që duhet. Por procesi është aq masiv sa dhe ankesat krijojnë problemet e tyre.”

s.a/dita

June 13, 2018 15:15
Komento

4 Komente

 1. pensionisti June 13, 15:32

  Ah,kur je edhe ti REKTOR I UNIVERSITETIT ! PSE NUK SHUHESH ,O sHQIPERI ! Njerez pa pike autoriteti. me shume kishte autoritet nje mesues me kurse 9-mujore ne v itet pas clirimit se ky .

  Reply to this comment
 2. kasemi June 13, 15:38

  Eh felliqesire dole edhe ti. Nuk di a mbarove punen me pasurine e vjedhur se me sa duket nuk te eci viti zero. Sigurisht nuk duhen kontrolluar maturantet se keshtu humb kontrolli i lesh e lise dhe mones per te drejtat e studimit. E kjo eshte e pafalshme.

  Reply to this comment
 3. Fat man June 13, 16:10

  Shezo Rroqja, shko futi nje kar-aboj flokeve dhe je ne rregull.
  Mashkull kurve qe bojatisesh me keq se prostitutat (Ne fakte keshtu je).

  Reply to this comment
 4. Vaslilesheli June 14, 06:44

  Je i mire ne opozite Shezo bej.Flet sikur ligjin nuk e bete ti e Nora kur ishe ne pushtet.Kundershtoje tani.Hajte akademik hajde.Sot ne opozite gjen defekte se kur ishit ne pushtet jo e jo.Apo ke pyetur Kejdin dhe Kerbaçin se ato e njohin mire arsimin.E kane mbaruar te mesmen.Universitetin e mbarojne ne parlament duke gjuajtur gure.çizme.miell.Edhe fjalorin e kane te paster.Taman fjalor femre,si sjelljen.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*