Matura, pikët për të fituar universitetin

Pranvera Kola July 12, 2013 09:08

Matura, pikët për të fituar universitetin

Me shpalljen e notave të marra në provimet me zgjedhje, si dhe zyrtarizimin e kuotave të pranimeve në çdo fakultet publik për vitin e ri akademik, maturantët mund të përllogarisin vetë rezultatin final të pikëve që arrijnë për degët në të cilat duan të vijojnë studimet e larta. Sikundër ka ndodhur edhe në vitet e shkuara, maturantët duhet të listojnë në formularin A2, 10 degët në rend zbritës duke nisur nga më e preferuara, deri tek ajo më pak e preferuara. Duke pasur notat e provimeve me zgjedhje dhe atyre të detyruara, si dhe llojet e koeficienteve të shkollave të mesme e atyre të degëve universitare, maturantët mund të përcaktojnë vetë nivelin e pikëve dhe degët në të cilat kanë më shumë shanse për të qenë fitues.
Kjo llogaritje bazohet në formulën tradicionale të Maturës Shtetërore (D1 +D2 + M) x KSH + Z1 x F1 + Z2 x F2] x100. KSH është koeficienti i shkollës së mesme, F1 është koeficienti për provimin e parë me zgjedhje dhe F2 koeficienti për provimin e dytë me zgjedhje, D1 e D2 janë notat e provimeve të detyruara, Z1 e Z2 notat e lëndëve me zgjedhje dhe M është mesatarja e shkollës së mesme. Pas nxjerrjes së këtij rezultati mund të bëhet një përllogaritje e afërt mbi probabilitetin për t’u shpallur fitues në secilën prej degëve që maturanti kërkon të ndjekë.
Procesi i llogaritjes së rezultatit final për listimin e fituesve përbëhet në masën 80 për qind nga provimet e maturës, dhe pjesa e mbetur do t’i përkasë notës mesatare të arritur nga nxënësi në tre apo katër vitet e shkollës së mesme. Në vijim të shkrimit do të gjeni të publikuara edhe listën me pikët e fituesit të fundit të pranuar në secilin nga programet universitare gjatë vitit të shkuar.
Sipas vendimit të miratuar në Qeveri dy javë më parë pranimi i studentëve në institucionet publike të arsimit të lartë bëhet nëpërmjet parimit meritë – preferencë dhe kryhet në dy raunde (me dy formularët A2 dhe A3). Shpërndarja e fituesve në programe të ndryshme studimi, të ofruara nga universitetet publike bëhet në mënyrë të informatizuar, duke u mbështetur në rezultatet e shkollës së mesme, të Maturës Shtetërore (merita), si dhe të përzgjedhjes së programeve të studimit (preferenca), të bërë nga vetë kandidati.
Raundi i parë (aplikimi me formularin A2) zhvillohet në dy faza: regjistrimi online dhe dorëzimi i dokumentacionit shtesë pranë institucioneve të arsimit të lartë publik ku janë shpallur fitues. Kuotat, që mbeten të parealizuara për çdo program studimi pas mbylljes së regjistrimeve të fazës së parë, rishpërndahen nga Ministria e Arsimit dhe Shkencës, në bazë të propozimeve të institucioneve publike të arsimit të lartë.

Në raundin e dytë kanë të drejtë të marrin rin pjesë të gjithë maturantët apo kandidatët etjerë që kanë konkurruar në raundin e parë me të njëjtën renditje preferencash të atij raundi, me përjashtim të: “fituesve të preferencës së parë të cilët janë regjistruar në këtë programstudimi, kandidatëve të cilët nuk kanë kërkuar vazhdimin e konkurrimit për preferenca më të larta gjatë regjistrimit online dhe që rezulto jnë të regjistruar në programin e studimit të preferuar.

tabelatabele 2tabele 3tabele 4tabele 5tabele 6tabele 7tabele 8tabele 9tabele 10

Pranvera Kola July 12, 2013 09:08
Komento

52 Komente

 1. ismailo July 14, 19:57

  po une qe kam mar kater te provimet me zgjedhje vete dot ne shkoll te lart?

  Reply to this comment
 2. ina October 24, 19:06

  yhhahaha patjeter

  Reply to this comment
 3. ina October 24, 19:07

  aty mbau ismailo

  Reply to this comment
 4. anja March 19, 18:29

  a m ms ja fusni pordhess ..fizika me kater mij pik -.- edhe puna sociale me pese mije pike a m mos ja qr tani ….
  pale pale cesht ky diskriminim ndermjet qyteteve.. te shkosh ne vlore tre mije pike ke mbaru per presedinte aa ka lezet -.- n tr sdel dot i cop agronomi se ka pese mije pik -.- ms ja QRRRRR uaaaaaaaaaaaaaaaa aa sa bukur aaa na cat .i.

  Reply to this comment
  • Ina April 23, 21:09

   o motra po fiziken jo tgjith jan ngjendje ta vazhdojn se esht e veshtir 😉 ndersa aty ku ka m shum fluks ato ngren piket q jo tgjith ti kapin kuotat 😉 logjika n pun e dashur 😀

   Reply to this comment
 5. Anjeza Ibrahimi March 24, 17:20

  tani keto kane te bejne me maturen 2014 ??

  Reply to this comment
 6. jona April 22, 17:24

  po pra per ke mature jane keto ?

  Reply to this comment
 7. jona April 22, 17:27

  per ke mature jane keto?

  Reply to this comment
 8. arjela May 18, 09:20

  une zgjodha pskologjin dhe gjuletersin sepse jane lendet e mia me te preferuare ketoishin lenda ime zgjedhse

  Reply to this comment
 9. elona June 6, 12:26

  a jane te sakta keto pike x secilen dege perkatese? ju ltl prgj

  Reply to this comment
 10. xheni June 12, 00:03

  keto jan per vitin e kaluar

  Reply to this comment
 11. Niki June 13, 13:41

  keto jane piket e fituesit te fundit?

  Reply to this comment
 12. amadea June 16, 11:32

  po lendet me zgjedhje me sa shumezohen sipas formules?….ne baze te cfr merret koeficienti ?

  Reply to this comment
 13. ervin June 19, 12:32

  ej ju lutem po un qe kam 3 .765 pike a me dej naj dege ne durres ju lutem

  Reply to this comment
 14. ermal bardhi June 28, 09:34

  po ne qofte se ke marre nota kaluese ne provimet a te lejohet te futesh per aktrim tek artet

  Reply to this comment
 15. EGLANTINA July 3, 00:30

  keni ndonje informacion cfare do behet me arkitekturen do behet me konkurs apo do konkurohet sic behet per cdo dege tjt? ? http://goo.gl/O2hWCi

  Reply to this comment
 16. flora July 9, 15:02

  pse nuk i ngrene me shume piket se edhe katunaret,injorantet me 4 duan shkolle po te shkojne njeheere ne kopesht te mesojne shkronjat dhe numrat pastaj te shkojne ne shkolle

  Reply to this comment
 17. Flavia July 11, 16:21

  Na jepni piket e degeve te sakta .dhe nqs kane dal te tjera dege na thoni se boll u lodhem me provimet ne sdo merremi te presim dhe kto akoma.

  Reply to this comment
 18. kristjana July 17, 13:49

  eshte e sig q keto jn piket e sakta per ne universitet ?

  Reply to this comment
 19. artan July 20, 19:25

  mund tme tregoje kush pak psh. kto piket per te shkuar ne tiran per x dege e zemm nje qe ka 5000 pike kto pik jan per nje student qe shkon ne shkolle me pik Max apo ulen pak me min ?

  Reply to this comment
 20. emanuela cengu July 24, 13:42

  behen provimet ne menyr ekstreme…nota me e lart 6-shta dhe kta rrisinn piket

  Reply to this comment
 21. sara July 27, 16:38

  me falni un dua qe te vazhdoj studimet me universitetin e sporteve te tiranes si mund te veproj gjate plotsimit te formularit???

  Reply to this comment
 22. nisa July 28, 18:59

  po sikur mos ti hedhim 10 deget e caktuara a penalizohemi

  Reply to this comment
 23. xhusti August 4, 15:47

  te sakta jane keto piket ? O.o

  Reply to this comment
 24. RESMI HAKANI August 4, 19:47

  PFF ASNJE DEGE QENKA KOT KJO PUN

  Reply to this comment
 25. Anxhela August 5, 09:29

  Po piket per kte vit a jan t publikuara ku mund ti gjej???

  Reply to this comment
 26. fatos lleshi August 5, 21:46

  na cat rakun
  po une qe kam 7000 pike a kap ndonje dege

  Reply to this comment
 27. xhoni October 10, 15:04

  n provimet e lirimit km marr 5 n matematik 7 n letersi dhe dy 6 n lendet me zgjedhje dhe mesatarja ime ishte 6…si ka mundesi qe piket e mia ishin 512.32(kaq pike do t thot rreth 500)

  Reply to this comment
 28. ina October 20, 16:59

  nuk kam besim te vetja edhe keto qe mesoj i hrroj nga emocionet

  Reply to this comment
 29. ina October 20, 17:02

  un e humb besimin te vetja kam shum frik ne orovime

  Reply to this comment
 30. Lea February 23, 18:03

  Na e kane futur me verte bukur kte vit edhe nuk e kam iden si do dalim do ngelim pa shkolle me duket

  Reply to this comment
 31. Arbnor March 17, 00:43

  A mund te me informoj ndonjeri . Jam nga koala deshiroj te studioj matematike informatike .sa jane gjasat qe un te pranohem ?

  Reply to this comment
 32. klevi July 3, 14:35

  vetem 50 pike me duhen per degen qe dua :((((((

  Reply to this comment
 33. leonsio July 7, 10:20

  kjo eshte lista e pikeve qe duhen per kete vit apo fituesit e vitit te kaluar ?

  Reply to this comment
 34. rexhina July 12, 08:18

  Sa te larta piket per ne tr

  Reply to this comment
 35. ajdela July 14, 18:20

  ju lutem a mund te me thoni se cfar behet me degen e arkitektures sepse te dhenat ne net nk jan shum te sakta.

  Reply to this comment
 36. rezi July 20, 13:13

  Po piket e universitetit Te Sarandes

  Reply to this comment
 37. Lalas July 21, 13:09

  me falni por per universitetin e Durresit. aty thot ne kllapa peshkopi, domethen duhet te shkoj ne peshkopi per shkollen apo do te behet te gjitha ne durres?
  un dua degen e kimis.
  flm

  Reply to this comment
 38. Kol Tivari July 22, 19:49

  sa eshte koeficenti ne universitetin e sporteve?

  Reply to this comment
 39. Orjada July 26, 07:30

  Kto piket nuk perputhen me piket qe ka publiku akp-ja … Nga Jan marre desha te pyesja se po I krahasoj ndermjet tyre dhe keto Pike Jane me te favorshme….??? 8/

  Reply to this comment
 40. Llaqi September 28, 09:31

  Sa jan pikete pere menaqim shalqiri??

  Reply to this comment
 41. Dorian October 8, 15:58

  Po un qe dua te vazhdoj per kineozologji ? ka ne sshqiperi se nuk po e gjeja dot ne list ?

  Reply to this comment
 42. valbona November 11, 21:04

  mesoni te dashur “student” sepse vetem keshtu mund t’ja dilni mbane…..mjafton vetem pak vullnet……….? !

  Reply to this comment
 43. rea February 26, 15:59

  ne shqiperi cdo gje e ka emrin korrupsion. mbushja xhepin zyshave qe te ruan ne provim dhe del i pari. ndersa ai qe ka mesuar cdo vit i dalin trute dhe kalon n stres. kjo esht e madhja jone shqiperi. w th f .

  Reply to this comment
 44. Fatmir Visha July 20, 13:27

  Prsh , nqs km mesatare 7.5 sa pike mund te kapesh afersisht ?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*