Kuvendi i hap rrugën prishjes së Teatrit, votohen amendamentet e PS

September 20, 2018 14:15

Kuvendi i hap rrugën prishjes së Teatrit, votohen amendamentet e PS

Mazhoranca ka miratuar në seancë plenare amendimet në ligjin që i hap rrugë prishjes së Teatrit Kombëtar.

Me 75 vota pro maxhoranca pranoi dekretin e presidentit të republikës, dhe menjëherë nisi votimin e amendimeve të saj për teatrin.

Sipas amendimeve të miratuara në Komisionin parlamentar të veprimtarisë prodhuese hapet gara për realizimin e projektit si dhe zhvillimin e zonës në qendër të kryeqytetit.

Shumica u tërhoq nga ligji i posaçëm i propozuar më parë nga Qeveria, pasi hasi në kundërshtime nga Komisioni Europian, i cili në letrën dërguar autoriteteve shqiptare theksonte se i inkurajonte ato “që të ndjekin pajtueshmërinë me parimet e prokurimit publik të BE-së dhe të sigurojnë qasje jodiskriminuese në treg”.

Dje opozita e bashkuar i dërgoi një letër kryetarit të Kuvendit Gramoz Ruçi ku i kërkonte të mos përfshijë në seancën e sotme ligjin për teatrin. Në letrën e përbashkët që dy kryetarët e grupeve parlamentare të opozitës, Edmond Spaho dhe Petrit Vasili i kanë dërguar Ruçit thuhet se “miratimi ‘pro’ i Dekretit të Presidentit, sjell automatikisht rrëzimin në tërësi të ligjit.” Po dje kreu i PD-së Lulzim Basha pati një takim me artistë, intelektualë e qytetarë për çështjen e Teatrit.

Pas takimit Basha iu bëri apel deputetëve të Rilindjes të mos e votojnë sot ligjin për Teatrin, një ligj antikushtetues sipas kreut të PD-së. Votimi i amendimeve, tha Basha është një grusht shteti, ndërsa theksoi se të gjithë deputetët që do i votojnë do konsiderohen politikisht nga opozita si terroristë shtetërorë.

l.h/ dita

September 20, 2018 14:15
Komento

6 Komente

 1. Prisni se nuk keni pare akoma gje.... September 20, 15:34

  Ha mut o Bashe, kjo eshte menu-ja qe preferon ti dhe baxhella Mona.
  Kuvendi behet ne Tirane ti i dergon me nder “ultimatume” Edit me te cilat fshin bythen.

  Reply to this comment
 2. Arben September 20, 16:43

  duhet rezistence me sakrifica.

  po kalusn kullst kriminsle lalidhjeri-prokuroria fusha,

  hapi i radhes eshte te na futen ne shtepi e te na

  perdhunojne familjet,

  o vdekje o drejtesi.

  Reply to this comment
 3. gopisti i sales September 20, 17:33

  Po ju te perdhunuar jeni mor mjerane, qysh se kur keni perqafuar vizionin e shkaterrimit. Ju nuk keni qene dhe as jeni per te bere ndonje gje te mire ne kete vend. U versulet si mongolet e xhingishanit per nje kend lojrash femijesh, slat gje pa ndersyer kunder stadiumit, me von dolet kunder sheshit Skenderbej , anatemuat restaurimin e tregut te fruta perimeve, tani na dolet si shume te dhimsur e te deshperuar per godinen ne renie te teatrit kombetar.E keshtu do vazhdoni te helmatisni miletin me jarget tuaja te helmatisura edhe per piramiden apo cdo veper tjeter qe do ndertohet ne Tirane a qytet tjeter. Kjo sna cudit aspak , sepse nga njerzit shterp e te liq, smund te presesh gje te mire.

  Reply to this comment
 4. intelektuali September 20, 18:34

  Shikojini keta dy enveriste MAFIOZE krimi, ftyrkeqa ne kete foto mbreselenese te DITES dhe pastaj mendoni se kush e qeveris Shqypnine dhe pastaj thirrini trunit pse vendi yne ka mbetur ne “bisht te kavallit” per antarsimin ne BE.

  MEDET

  Reply to this comment
 5. Hosteni September 20, 18:36

  Ju dhjefsha mu ne Teater. Stambolli digjet, kurva krihet.

  Reply to this comment
 6. Doni apo nuke doni ju o mije kenetsha e mizakali,Drejtesia do te BEHET September 20, 22:53

  PS-ja votoje per servilizem e anarshi per shembjen e Teatrit Kombetare,por dhe per fundin e saje te shpejte,te turpshem dhe pakthim.Nje thenje popullore thote;njeriut jepi pushtetin qe ti zbulosh ligesite,dhe kete e vertetoje Edi Rama katerciperish me 75 sozite e tije.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim