Mbahet në Durrës takimi i Kryeministrave të Ballkanit Perëndimor

August 24, 2017 18:58

Mbahet në Durrës takimi i Kryeministrave të Ballkanit Perëndimor

Më 26 gusht 2017, Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama do të presë në Durrës, një takim joformal  Kryeministrat e Ballkanit Perëndimor, ku në qendër të diskutimeve do të jetë tema e thellimit të integrimit rajonal me fokus në ekonomi dhe tregti.

Kryeministri i Serbisë, Ana Brnabiç, Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, Kryetari i Këshillit të Ministrave të Bosnjës dhe Hercegovinës, Denis Zvizdiç, Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, Kryeministri i Malit të Zi Dushko Markoviç si dhe Komisioneri Johannes Hahn Dhe Cyril Muller, Zëvendës Presidenti i Bankës Botërore për Evropën dhe Azinë Qendrore.

Takimi njëditore do të përbëhet nga sesione pune të ndryshme gjatë së cilës do të diskutohen tema mbi tregtinë, shërbimet, investimet dhe ekonominë digjitale. Pritet që Kryeministrat e Ballkanit Perëndimor do të diskutojnë më tej dhe do të sigurojnë angazhim të lartë në nivel të lartë për  zbatimin e Planit Shumëvjeçar të Veprimit për Zonën Ekonomike Rajonale, e cila u ra dakord në Samitin e Triestes.

Për më tepër, pritet që rezultatet e deritanishme të Procesit të Berlinit dhe perspektivat e ardhshme të bashkëpunimit rajonal të Ballkanit Perëndimor do të jenë një nga temat e diskutimit.

August 24, 2017 18:58
Komento

4 Komente

 1. info analitike August 24, 19:44

  Te shohim cfare tip atletesh do te zgjedhe lideri yne Kim Jong Rama.

  Reply to this comment
  • ATEISTI August 25, 17:14

   Ik more bajgë , se nuk të pjerdh njeri ty , çfardo niku që të zgjedhesh , bile as për të të shkelur , se u ndot kepucët !

   Reply to this comment
 2. no censorship August 24, 20:32

  do diskutojne, pidhin e pjellseve te tyre ……..po pate b..ythe botoje, o mos na çaj koken .

  Reply to this comment
 3. BABAGJYSHI August 25, 17:18

  Të ka lezet shpirti , kur e sheh Isa Mustafen nen sqetullen e padronit te Beogradit ! Spiun i vjeter e i sprovuar per besnikeri ndaj tyre , por kësaj radhe duket se i zuri sharra ne gozhdë , ndaj rri sikur u ka mbushur poturet plot !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*