Mbas dy vjet qeverisje, kaq shumë s’do fitonte as Zoti!

June 24, 2015 15:04

Mbas dy vjet qeverisje, kaq shumë s’do fitonte as Zoti!

Arben Duka

 

Kam rënë në të thella mendime,
disa herë në fushatë,
“Për PD-në nuk jap investime!”,
kur thoshte Njeriu i Gjatë!

Marrina ka në fushatë,
dhe fjalë me barrë e me bisht,
por them se Njeriu i Gjatë,
s’i tha këto fjalë seriozisht!

Fushata ishte fushatë,
Rama infinitin synonte,
po dhe pa këtë deklaratë,
e majta po njëlloj do fitonte!

E majta mori kaq pikë,
për Shqipëri Europiane,
zhvillimi do jetë unik,
për “gjenocid” nuk ka plane!

Unë them krejt ndryshe do jetë,
në pjesën e dytë të mandatit,
askush nuk do lihet vërtetë,
këtu në mëshirën e fatit!

Askush në siklet të mos jetë,
nga deklaratë e sikletshme,
këtu e majta-vërtetë,
është një forcë e ndërgjegjshme!

E majta s’përdor dot sqeparin,
Rama s’mund të jetë zemërak,
aty ku s’ka ka marrë kryetarin,
ka marrë Këshill’ Bashkiak!

Kudo këshilli i ri,
është fuqi e vërtetë,
mbi pesëdhjetë bashki,
e majta atë do ta ketë!

E majta fuqishëm fitoi,
ishte dhe mbeti kështjellë,
po Luli nuk di të lexojë,
që humbjen e ka më të thellë!

Tani të tijën muzikë,
ta dëgjoj e kam të pamundur,
edhe është rritur me pikë,
dhe faqja e zezë ka humbur!

Ca analistë që i njohim,
përtypin gozhdë në foltore,
se s’kanë zemër të shohin,
fitore kaq madhështore!

Pas dy vjet qeverisje,
më shumë s’do fitonte as Zoti,
ora nuk ka nevojë për kurdisje,
të tjerat janë pallavra më koti!

Të tjerat janë muhabete,
dhe fantazi politike,
e majta ka marrë mbi vete,
një përgjegjësi historike!

E djathta do kohë të ringrihet,
mbase njëzetë e ca vjet,
Lulashi me nge le të krihet,
përpara pasqyrës së vet!

June 24, 2015 15:04
Komento

12 Komente

 1. As Poet, As Analist June 24, 15:50

  Jane ca analiste me dengla
  shikojne ujkun kerkojne gjurmat
  kur pyeten si shkuan zgjedhjet
  flasin per dardhet dhe hurmat !!

  Po t’a shohesh nga pikepamja
  qe e sheh fatos lubonja
  njelloj me hidrocentralin
  e nxjerr driten xixellonja !!

  cakerdisur hedh mendimet
  njelloj sic hedh edhe syte
  né tavoline tè Soniles
  bashke me bejten vet i dyte.

  Kur qendrojne perballe Soniles
  bashke me Andi Bejtexhiun
  thua sikur e kane mbrapa
  bejne dhe kapadaiun !!..

  Pale kur flet artan hoxha
  artan djale kapedani
  mendo sikur tè ish ky
  atje ku eshte sot nishani??!!

  degjoj dhe nje leli – leli
  nuk di né i punon…zilja..
  nje akoma s’kam degjuar
  pse nuk flet ‘analist ‘ Cilja?!..

  Tani tè flase kush tè doje
  cfare ka ndodhur me nuk zhbehet
  sovrani e dha verdiktin
  e dha qe ky vend tè behet !!

  Reply to this comment
 2. nuk harroj June 24, 17:32

  Me cfare keni sghkruar ju jeni dhe poet dhe analist!
  Bravo!
  Me respekt nga Berati!

  Reply to this comment
 3. LOVE June 24, 19:18

  lere Zotin se ju nuk keni perendi
  keni vetem parti dhe udheheqesa
  fitoni gjithmone me 99.99% te votave 😛 ….histori e vjeter
  Shqiperi europiane ???
  ahahahahhahahahhahahhhhahahahahaaha
  keshtjelle ,keshtjelle graniti ,fanar ndricues jeni 🙂
  [do te dali rakia shpejt ,prit shtatorin ]

  Reply to this comment
 4. myzeqeja e vogel June 24, 19:35

  Arben Duka dhe poet analist shume sakte!!! Psh nga USA

  Reply to this comment
 5. demo June 24, 19:48

  Keta PD nuk kane kuptuar ,qe populli i njeh per bande,jo si parti!

  Reply to this comment
 6. Sallakja June 24, 21:19

  Ore Ben Duka,
  se u bere i merzitshem me kete refrenin;
  ……fitoi e majta….
  A e di ti se cfare eshte e majta ?
  Po ta dishe shpjegoma edhe mua se une nuk e kam
  shume te qarte.
  Me c’di une Hitleri, Stalini, Musolini, Enveri kane qene te majte,
  e…….llafi qe bie, nuk eshte kaq shume per tu ekzaltuar.

  Shkruan cdo dite. Shume keq. Mbete nje bejtexhi medioker.

  Dikur, n’Tirone ka qen i bejtexhi i modh, bejtexhiu i vertet.
  Quhej Sefer Daja, punote ke halet e kinemo partizonit.
  Per njerzit e kategoris tate thojte;
  Ka Mallakastra ke ardh
  N’Tiron ke zon ven
  Kaptina si dardh
  Do me na dhon ne men.

  Reply to this comment
 7. lato June 24, 21:29

  Basha ka fituar.Keshtu fitofte edhe ne 2017!

  Reply to this comment
 8. Aqo June 24, 21:56

  Lato ……fjala jote ne vesh te perendise! Ai kali germuq qe i kane rene patkojt,thote se: Halim Kosova eshte i fituari.Keshtu fitofshin gjithmone!

  Reply to this comment
 9. gjermani i fundit June 24, 22:10

  Sikur nuk eshte rima jote kjo o Duka. Andej nga Jugu nuk thone Njeriu i gjate por Zdapi i gjate, nuk eshte ofeze, kur eshte zdap i gjate eshte zdap i gjate

  Reply to this comment
 10. METEH June 25, 05:55

  Z.DUKA,ju pershendes & uroj penë te mprehte si gjithmon”PENA-PUSHKE”-thot populli,ndonse disa djathtist te hidhur nuk ju pelqejne,jo per poezit brilante,por pse je i majt,duke mos ditur se e majta perfaqeson shtresen e varfer si PSH,ERIONI ka shitur fiq,ndersa ZENI shet EURO & DOLLAR me thas.Rama-Meta me ne fund u bashkuan dhe nqs jane bashk perhere do e mbajne pushtetin gjat duke nderruar karriken e Kryeministrit,Kryeparlamentari,Presidences.Athere Saliu besoj nuk do jet prezent ne politike dhe drejtimi i PD do te behet nga SUDET…!

  Reply to this comment
 11. Lleshi June 25, 12:24

  Saliun ta mbajme
  ne varr pergjithmone
  ky ish rezultati
  populli keshtu mendon

  Dhe me thene te drejten
  nuk e ka hiç keq
  se s’eshte njeri
  por veç nje dreq !

  Problemi nuk eshte ky
  por nje tjeter gje
  qe shteti yne
  nuk po ben asgje

  Ky laro njeri
  kriminel i lindur
  duhej ne qeli
  dhe kjo eshte e ditur

  E di nje popull i tere
  s’e di qeveria
  qe perbindeshi eshte nje
  vete halldup Salia

  Cfare te them me shume
  se llogje bejme plot
  por vendin tone
  s’po e rregullojme dot !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*