“Mbathjet e Kuqe”

April 22, 2018 18:01

“Mbathjet e Kuqe”

 

Që dikush të arrijë deri aty sa të mbathë artin, dikush tjetër duhet të zbathet.

Nga Massimo Gramellini

Një shoqatë islamike në Itali mori me qira një teatër në Savoneze për një debat që përqendrohej mbi dialogun ndërfetar, të cilin e ktheu në monolog.

Shoqata kërkoi, (dhe ia doli), të largojnë pikturën e një gruaje që kishte bërë gabimin e madh të zbulonte shpinën me veshjen e saj. Por nuk e mbyllën me kaq. Ata kërkuan (dhe prapë ia dolën) t’i vendosin një mbulesë të kuqe pjesës së poshtme të një statuje të heroit grek, Epaminondas. Shoqata e quan veten të moderuar dhe nuk jep asnjë arsye për të dyshuar të kundërtën.

Epaminonda, kur zgjidhte ushtarët e batalionit të shenjtë të Tebës, synonte të mbante në të njëjtin divizion ushtarët që kishin lidhje dashurie me njëri tjetrin. Ai vetë ndoshta do të kishte dashur të mbulohej nga koka te këmbët në këtë sallë.

Natyrisht, organizatorët mund të kishin zgjedhur salla të tjera, pa statuja nudo, në vend që të transformonin sipas dëshirës së tyre atë që u duket blasfemi.

Mund të kishin shmangur të paktën fshehjen pas formulave të tjera, por ata thanë që e censuruan Epaminondan jo për “arsye kulturore”,  (pra jo për arsye fetare), por për “nevoja ceremoniale”, pasi këmbët e tij të zhveshura do të kishin stonuar me “ambientin maroken”.

Ata që e morën me qira teatrin nuk duhej ta kishin nënshtruar sallën sipas pëlqimeve të tyre,  duke ia ndryshuar thelbin në një mënyrë degraduese për kulturën italiane, si dhe për mundin e talentin që ka kushtuar ajo skulpturë./tch

Corriere della Sera

l.h/ dita

April 22, 2018 18:01
Komento

8 Komente

 1. Ato s'jan mbathje ne asnji kendveshtrim por "citjane" April 22, 18:42

  “mbathjet” e modes islamistave
  qe e shofin boten ,me syte e nji idioti Fundamentalist

  Reply to this comment
 2. nje shqiptar prej 25 vjetesh ne Itali April 22, 18:52

  Islamiket dhe feja tyre (nje ideologji kriminale) , nuk duhet te kene vend ne Evrope . Italiane , mos i prisni dhe mos i shpetoni , hidhini ne det se na i ndyne jetesen dhe kulturen tone . Jane njerez UFO qe nuk dine as tolerance , as demokraci , as integrim : Fuori dal’ Italia questi bastardi di merda !

  Reply to this comment
 3. Aliu nga Selenic April 22, 19:25

  Duke lexuar Biblen kam hasur ne nje leter te Apostoliu Pvli i cili ne ate kohe ndodhej ne Iliri. Ne leter shkruate tekstualishte.” IDeme Une kete dime do te qendroi ne Iliri. Pasi nuk vij atje nga dimri i madh.Ti do te qendrosh ne Kret. Ke kujdes se keratsit jen si bishat,Jan at vrasi presi vjedhin madje shkojen ne grate e njeri tjetrit si hamshoret. Po ti kujdes dem mo u lendo.Puno qe ti kthjem ne rrugen e perendise se dikure edhe ne kemi qen si ata. Pore perendia na sollin ne keto ketu.” Duke analizuar kete leter nxjer konkluzionin se sa gabim shkruan ti shqiptar 25 vjet bne Itali. Evrop duhet ti pranoje dhe te punoj per ti ber edhe at si ne evropianet e jo ti mbys ne det.Ndofta ne anijen qe mbyti 81 shqiptare ne vitin 1997 duhet te ket qene ne timon te anijes Italiane nje i pa shpirte si puna jote.! Mallkuar qofsh .! Mallkuar qofte edhe ai qe mbyti ne det 81 shqiptar.!

  Reply to this comment
 4. Arben April 23, 08:26

  ITALIANET 0 MORAL FAMILJAR KANE,

  NUK E KANE PROBLEM.

  KETU NE SHQIPERI, NUK LEJOJME LAKURIQESINE.

  PER JU KJO, O SHOKET E DITES, QE TRUMBETONI

  SI TRUMBETA QORRA, GJITHSHKA JU SERVIRET,

  PA E FUTUR TRURIN NE PUNE FARE.

  Reply to this comment
  • nje antiturk i betuar April 23, 12:13

   O Arben turku-idiot -injoranti ! Po ato jane skulptura disa shekullore , qe hyjne nder kryeveprat boterore te trashegimise njerezore , more dallkauk islamik . Italia eshte e gjitha plot e perplot me kryevepra te tilla , qe terheqin miliona njerez nga e gjithe bota per t’i pare e shijuar . E kujt i plasi , per ca injorante arabe e myslymane , emigrante ne Itali , se nuk i pelqeka skulptura lakuriq ? Le te shkojne ne Afganistan , nga kane ardhur , te thyejne qafen . Po ne Shqiperi , kush te ka thene , more zagar islamik me emrin fallco Arben , qe nuk lejohet lakuriqesia ? Shko te shikosh ne Galerine e Arteve ne Tirane , ke plot piktura e skulptura nudo (lakuriq) , me dhjetra . Pse çfare e kujtove Shqiperine ti turk i qelbur , Arabi , apo Turqi ? Shqiperia eshte vend evropian dhe askush nuk i ka syte ne shkretetirat turko-arabe , por te gjithe shqiptaret , kane inspiracion evropian . Ju kemi bere naften juve , islamike injorante , qe iu ka mbetur ora ne shek e gjashte , kur lindi kuçedra islam .

   Reply to this comment
 5. nje antiturk i betuar April 23, 12:15

  O Arben turku-idiot -injoranti ! Po ato jane skulptura disa shekullore , qe hyjne nder kryeveprat boterore te trashegimise njerezore , more dallkauk islamik . Italia eshte e gjitha plot e perplot me kryevepra te tilla , qe terheqin miliona njerez nga e gjithe bota per t’i pare e shijuar . E kujt i plasi , per ca injorante arabe e myslymane , emigrante ne Itali , se nuk i pelqeka skulptura lakuriq ? Le te shkojne ne Afganistan , nga kane ardhur , te thyejne qafen . Po ne Shqiperi , kush te ka thene , more zagar islamik me emrin fallco Arben , qe nuk lejohet lakuriqesia ? Shko te shikosh ne Galerine e Arteve ne Tirane , ke plot piktura e skulptura nudo (lakuriq) , me dhjetra . Pse çfare e kujtove Shqiperine ti turk i qelbur , Arabi , apo Turqi ? Shqiperia eshte vend evropian dhe askush nuk i ka syte ne shkretetirat turko-arabe , por te gjithe shqiptaret , kane inspiracion evropian . Ju kemi bere naften juve , islamike injorante , qe iu ka mbetur ora ne shek e gjashte , kur lindi kuçedra islam .

  Reply to this comment
 6. nje vezhgues i drejte April 23, 12:38

  Kush te ka thene ty turku Arben , qe italianet nuk kane moral familiar ? Ti , qeni myslyman , ke pare vetem Turqine anadollake , por , kudo ne Evrope e Amerike dhe ne bote (perjashto vendet islame , qe jane tjeter planet) , ka piktura e skulptura lakuriq . Bota , nuk ka katandisur deri atje , sa te marre mend nga vendet islame , qe jane , te pakten 1000 vjet prapa njerezimit . Per fat te keq , ka edhe ne Shqiperine evropiane ndonje idiot si ti , por qe per neve te tjeret , je nje plehre per t’u flakur ne kosh .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim