Mbi 26 mijë pensionistë të rinj në një vit, sa është pensioni mesatar në muaj

June 25, 2020 16:12

Mbi 26 mijë pensionistë të rinj në një vit, sa është pensioni mesatar në muaj

Mbi 26 mijë pensionistë të rinj i janë shtuar skemës gjatë vitit 2019. Sipas të dhënave zyrtare të Institutit të Sigurimeve Shoqërore, në total janë lidhur 26,345 pensione të reja pleqërie vitin që lamë pas.

Numrin më të lartë të individëve që kanë mbushur moshën e pensionit e përbëjnë meshkujt me 14,260 pensione të reja, ndërsa gjinia femërore numëron 12,085. Sa i takon pagesës me të cilën trajtohen, masa masa mesatare mujore e pensioneve të reja regjistrohet në afro 14.841 lekë, shkruan skantv.

Ajo që vihet re është se meshkujt trajtohen me pensione më të larta se sa femrat, çka tregon dhe diferencat që kanë pasur në paga, pasi masa e pensionit llogaritet në raport me kontributin e dhënë, i cili është i lidhur drejtpërdrejtë me nivelin e pagës së deklaruar.

Lexo edhe :  Guvernatori Gent Sejko thirrje bankave: Mbështesni ekonominë

Kështu pensioni mesatar mujor për burrat është 16,283 lekë, ndërsa për gratë 13,139 lekë. Mosha mesatare e daljes në pension për meshkujt është 65.1 vjeç ndërsa për femrat 61 vjeç. Aktualisht në të gjithë vendin trajtohen me pension pleqërie 529 mijë individë.

 

l.h/ dita

June 25, 2020 16:12
Komento

17 Komente

 1. qytetar i zakonshem June 25, 16:46

  Po numeri i atyre qe kontribojne sa eshte ?

  Reply to this comment
 2. Arben June 25, 17:47

  Paguani sigurimet shoqërore se të gjatin keni për të marrë në fund.

  Reply to this comment
 3. Gertruda June 25, 17:54

  Mos i merrni neper goje pensionistet vecse t’i mbroni ata se kane pensione shume te ulta!
  Me pensionet te gjitha qeverite kane luajtur nje loje kriminale!
  Te ashtuquajturat reforma nuk kane qene asgje vecse mashtrime per ndryshimet e legjislacionit ne fuqi!
  Me poshtersisht eshte luajtur me ish ushtaraket,aq sa gati cdo vit miratohej nga nje ligj,qwe hidhte poshte ligjet e mepashme,gjithnje ne ulje ye mases se pensionit!
  Kjo deri sa sot pensionet e ish ushtarakeve nuk bazohen tek statusi i ushtarakut,por ne ligjin per sigurimet shoqerore te civileve!
  Mbi 70 % te gjyqeve te hapura ne gjykatat Administrative jane per pensionet,kjo verteton se ne kete institucion veprohet jo me ligje,por me urdherat e “maliqit” dhe korrupsion!

  Reply to this comment
  • ? June 25, 19:31

   Po perse o Germuta ushtaraket duhet te kene pensione me te larta se civilet, apo se e thyen dysh gjithe jeten e tyre? Edhe ato qe marrin qyl i kane, parazite te ketij populli.

   Reply to this comment
   • Gertruda June 25, 21:18

    Bravo “?”,se dukesh qe nuk ha kot..mut!
    A ke pyetur sot se sa paguhet ne muaj nje ushtar i thjeshte profesionist ( jo oficer ),ne ushtri?
    Merr ne muaj rreth 800 mi8je leke,aq sa nuk merr nje drejtor ne ministri!
    A ke degjuar ti kellire qe ushtaraket nje pjese te rroges e marrin per “VESHTIRESI SHERBIMI”?
    E kjo veshtiresi sherbimi do te thote,qe te sherbesh me kohe te zgjatur,orar pa orar ne detyre,brenda dhe jashte vend banimit,te kalosh nje kohe te vyer larg familjes,femijve dhe ata te mos e kene cdo dite prezencen e babait te tyre!
    Te mos llogaritet ketu rastet e rrezikshme kur ushtaraku ndeshet me kriminelet etj,ku vihet edhe jeta ne kandat!
    Ndersa ti kellire,qe fle cdo dite ne krevat me gruan dhe ha ushqim te ngrohte,qe ben dush cdo dite etj kurre nuk do pranoje te punoje ushtarak!~
    Ndersa sa i perket ish ushtarakeve,per vete situaten gjeo politike te acaruar te kohes para 90-tes veshtiresite e ushtarakeve ishin dhjetra here me te shumta se keta te sotmit!
    Ushtaraket mbronin atdheun dhe jo partine,se po te ishte ndryshe,ushtaraket mund te kishin bere grusht shteti ne 90-ten,por nuk e bene,pervec ndonje rasti sporadik pa vlere!
    Sidoqofte,ti plehre e ndyre merre vesh mire se ushtaraket sot ne pension nuk kerkojne te zbatohen ndaj tyre ligjet e socializmit,por ligjet qe i kane hartuar vete banditet politike,qe grabiten pushtetin dhe sot ne marrim vetem 50 % te pensionit qe na ka takuar me ligj!
    Bile armiku me i madh i ushtarakeve dhe i kombit shqiptar,Sali Berisha,cdo vit nxirrte nga nje ligj ku ulte masen tone te pensionit mujor,ndersa per 3 vjet rresht 1996-1998 nuk na dha asnje lek pension,qe as te burgosurve te Aushvicit nazist nuk u preu njeri buken e gojes,ndonese dihej qe do shkonin drejt vdekjes!
    Ky eshte regjimi diktatorial fashist,qe ka sunduar per 30 vjet ne Shqiperi!
    Ne se ti gjykon se mire na e bejne,atehere i jep te drejte Enver Hoxhes qe rracen tende fashiste e burgosi dhe internoi!
    Kjo eshte diktatura,o “?” e zgjebosur!

    Reply to this comment
   • Gertruda June 25, 21:18

    Bravo “?”,se dukesh qe nuk ha kot..mut!
    A ke pyetur sot se sa paguhet ne muaj nje ushtar i thjeshte profesionist ( jo oficer ),ne ushtri?
    Merr ne muaj rreth 800 mije leke,aq sa nuk merr nje drejtor ne ministri!
    A ke degjuar ti kellire qe ushtaraket nje pjese te rroges e marrin per “VESHTIRESI SHERBIMI”?
    E kjo veshtiresi sherbimi do te thote,qe te sherbesh me kohe te zgjatur,orar pa orar ne detyre,brenda dhe jashte vend banimit,te kalosh nje kohe te vyer larg familjes,femijve dhe ata te mos e kene cdo dite prezencen e babait te tyre!
    Te mos llogaritet ketu rastet e rrezikshme kur ushtaraku ndeshet me kriminelet etj,ku vihet edhe jeta ne kandat!
    Ndersa ti kellire,qe fle cdo dite ne krevat me gruan dhe ha ushqim te ngrohte,qe ben dush cdo dite etj kurre nuk do pranoje te punoje ushtarak!~
    Ndersa sa i perket ish ushtarakeve,per vete situaten gjeo politike te acaruar te kohes para 90-tes veshtiresite e ushtarakeve ishin dhjetra here me te shumta se keta te sotmit!
    Ushtaraket mbronin atdheun dhe jo partine,se po te ishte ndryshe,ushtaraket mund te kishin bere grusht shteti ne 90-ten,por nuk e bene,pervec ndonje rasti sporadik pa vlere!
    Sidoqofte,ti plehre e ndyre merre vesh mire se ushtaraket sot ne pension nuk kerkojne te zbatohen ndaj tyre ligjet e socializmit,por ligjet qe i kane hartuar vete banditet politike,qe grabiten pushtetin dhe sot ne marrim vetem 50 % te pensionit qe na ka takuar me ligj!
    Bile armiku me i madh i ushtarakeve dhe i kombit shqiptar,Sali Berisha,cdo vit nxirrte nga nje ligj ku ulte masen tone te pensionit mujor,ndersa per 3 vjet rresht 1996-1998 nuk na dha asnje lek pension,qe as te burgosurve te Aushvicit nazist nuk u preu njeri buken e gojes,ndonese dihej qe do shkonin drejt vdekjes!
    Ky eshte regjimi diktatorial fashist,qe ka sunduar per 30 vjet ne Shqiperi!
    Ne se ti gjykon se mire na e bejne,atehere i jep te drejte Enver Hoxhes qe rracen tende fashiste e burgosi dhe internoi!
    Kjo eshte diktatura,o “?” e zgjebosur!

    Reply to this comment
    • ? June 25, 22:44

     Hej Germuta, ti qeke vete nga ato parazitet e ushtrise qe do te shkaterronin koalicionin e armiqeve NATO – Traktat i Varshaves. Po ta them perseri ju ishit parazite, parazite, parazite qe hengret qyl gjate gjithe kohes te atij merhumit Enver. Edhe fasulet i kishit qyl edhe bojen e kepuceve e kishit qyl e tallnit bythen me rreshtore e me lesh cari. Ik or pirdhu se teper i keni edhe ato qe merrni sot. Se sa marrin ushtaret e sotem nuk me duhet fare, po edhe ata kot po e hane buken , pervec atyre qe shkojne ne zona ku luftohet, pse cfare kujton ti ata vene ne rrezik jeten, ju cfare vute ne rrezik? Kete timin.

     Reply to this comment
 4. Bertrand June 25, 18:34

  Me pensionet qeverite e Rames kane bere krimin me te madh!
  Cdo gje eshte rrumpalle!
  Te gjithe ankohen,sepse nuk veprohet me ligje,por me ryshfete!
  50% e bizneseve qe jane informale nuk paguajne kontribute per sigurimet shoqerore,prandaj nuk ka leke per te rritur pensionet!

  Reply to this comment
  • Kris 1 June 25, 19:43

   Sic premtoi sharlatani i rilindjes beri reformen e pensiob e ve sic quhet Reforma Lae Eri.Nje sukses i papare qe i ndau pensionistat ne dy epoka,ne te Sali !ortjes dhe ne ate te hajvanit ne fuqi.Me milionerin arben ametuxhin i futi pensionet ne kandarin e farmacistit doke i rritur me presje dhjetore.Keshtu ju hpq mundesia rilindasve te ndertojne via e te bejne nga dy dasma !e paret qe u teprojne prinderve.Le te punojne se ka Beu i Surrelit bixhak.

   Reply to this comment
 5. edi June 26, 08:16

  Nga kush e mbrojtet atdheun ju ushtaraket perveçse torturonit popullin me zboret.Ku paskan qene keta armiq nga te cilet ju na paskat mbrojtur dhe qe keta armiqte qe nga te cilet na mbrojtet ju na hapen dyert e na priten na trajtuan si nuk na keni trajtuar kurre ju dhe partia qe ju i sherbenit.

  Reply to this comment
  • Kris 1 June 26, 13:27

   Ne cdo vend te botes ushtaraket zbatojne vendimet e pushtetit te votuar nga populli ne mbrojtje te kufijve.Ata nuk percaktojne armiqte.Ty Edi sebashku me familjen tende ke votuar per Enverin.Pra i ke haput ushtaeakeve nje pune te kote.Yte ate dhe jot eme nuk duhet te marin pension per periudhen e zborit.
   Tashti qe i kemi te tere miq nuk na duhet ushtri fare.Nje !inistri !e pak

   Reply to this comment
  • 777 June 26, 23:50

   Ti edi ke te drejte se ty te priti Europa me krahe hapur,ndersa nena,gruaja,motra apo vajza jote i perqafoi europianet me shale hapur!
   Tani je i kenaqur se ke pare shume me ndihmen e kurvave qe ke ne shtepi!

   Reply to this comment
 6. Adih June 26, 16:00

  Dihet pensionet jane qesharake ,nuk i del pensionisteve te gjore as per leter higjenike dhe per uje te pishem .Por qe te rritet pensioni eshte fare e thjeshte po te kete predispozite .
  1..Korrupsioni shteteror te ulet ne minimum ..

  2 ..Dhe nxirini ne ankand te gjitha vilat rezorte te politikaneve dhe te mafjes se tyre qe kane bere me para te pista dhe ndertuar ne troje te vjedhura ,dhe do shikoni pensionisti do kapi rreth 75 % te pensionit perendimor .Parate nuk burojne prej qiellit ,por eshte qeveria vet fajtore ,duam ,apo nuk duam ne , kjo eshte e verteta .

  Reply to this comment
  • ? June 26, 18:35

   Adih, shume mire e ke ti po lind pyetja KUSH KA AQ PARA SA TE BLEJE VILAT E POLITIKANEVE? APO DO I SHESI LENA E DO I BLEJE PRENA?

   Reply to this comment
   • Gjeloshi June 27, 09:14

    Ti o “?” mund t’i blesh kollaj, se kot nuk punuan tek semafori nena,gruaja,motra dhe vajza jote?

    Reply to this comment
    • ? June 27, 15:04

     Po ti ku e di apo ta tha nena, gruaja, motra dhe vajza jote qe te kallxonin ty per shoqet e semaforit? Ato ma jepnin mua per dite, pa leke, pranej edhe ti o Gjelosh ke ngel me breke te grisme.

     Reply to this comment
 7. Me emer June 26, 17:33

  Si nuk keni turp qe dhe e komunikoni..!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim