Të kamurit, të skamurit dhe liria. Një histori “me shishe vere” që na mëson se liria, e vetme, nuk shërben

June 5, 2020 13:00

Të kamurit, të skamurit dhe liria. Një histori “me shishe vere” që na mëson se liria, e vetme, nuk shërben

“Liria e të varfërve” është një metaforë e fuqishme gati profetike për popujt dhe shoqëritë që duan ta shpëtojnë veten në kohë.  

Është një himn për lirinë e rreme. Që të bën të mendosh thellë mbi lirinë e vërtetë.

Ai që e ka shkruar quhet Ascanio Celestini, shkrimtar, regjisor dhe dramaturg, datëlindja 1972. 

Adrian Thano

 

*****

Të varfërit u varfëruan kaq shumë, saqë morën Urinë e tyre, e futën në një shishe dhe shkuan ta shisnin.

E blenë të pasurit: të pasurit, të cilët në jetë kishin ngrënë gjithçka; nga haviari, te palca e kockës së qenve. Por shijen e urisë së të varfërit nuk e kishin provuar kurrë.

Kështu, të pasurit e blenë, e paguan mirë, dhe të varfrit u lumturuan. Për ca kohë ecën disi përpara, por pak më vonë u kthyen të ishin të varfër si më parë.

Atëherë paketuan Etjen e tyre dhe shkuan ta shisnin.

E blenë të pasurit: të pasurit të cilët në jetë kishin pirë gjithçka, nga Brunelo te Tavernelo, por nuk e kishin shijuar ende Etjen e vërtetë, etjen e të skamurit.

Pra, të pasurit e blenë, dhe e paguan mirë.

Të varfërit u lumturuan. Dhe vazhduan ca kohë zvarritjen, por pak më vonë u rikthyen të ishin më të varfër se më parë.

Atëherë morën Zemërimin e tyre, e futën edhe atë në një shishe dhe shkuan ta shisnin.

E blenë të pasurit.

Të pasurit të cilët në jetë kishin patur kokëçarje, ishin ndjerë të nxehur e të inatosur, por Zemërimin e vërtetë shkatërrues nuk e kishin provuar kurrë. Kështu që e blenë nga të varfërit që e kishin me shumicë, dhe e paguan mirë.

Të varfërit u lumturuan ca kohë, por mjaftoi pak për t’u rikthyer te varfëria.

Atëherë shitën gjithçka: Revoltën, Mosbindjen, Muzikën, Fjalët, Letërsinë, Kujtesën e tyre, Ndërgjegjen Klasore, Dhunën…

Gjithçka e shitën!

Dhe të pasurit akumulonin. Në kantinat e tyre ata kishin tani mijëra e miliona shishe. Përkrah verërave të cilësisë më të mirë, kishin shishe në të cilat ishte e gjithë kultura e të varfërve, mllefi i tyre, fuqia revolucionare, zemërimi i punëtorëve të krahut, dhimbja nga padrejtësitë, etj, etj.

Ehee, ato shishe… Në kantinat e të kamurve, tani kishte çdo gjë; aty ndodhej e mbyllur tashmë Krenaria, Vendosmëria, Indinjata… Gjithçka e taposur mirë.

Derisa… Derisa pas disa gjeneratash, të varfërit kishin shitur gjithçka.

Ata u bënë aq të varfër, saqë morën Varfërinë e tyre, e futën në shishe dhe shkuan ta shisnin. E blenë të pasurit, që donin të ndiheshin aq shumë të pasur saqë të pronësonin edhe mjerimin e të mjerëve.

Kur të varfërit mbetën pa gjë fare, ata u armatosën. Dhe jo me thika e me pirunë, por me pistoleta e me armë, sepse revolucioni nuk është një drekë solemne: revolucioni është një akt dhune, force!

Dhe kështu të varfërit e armatosur marshuan drejt ndërtesave të Sunduesit.

Arritën dhe aty ishte Sunduesi.

I vështronte nga ballkoni, nga dritaret. Qëndronte serioz dhe i shikonte.

Të varfërit ishin të armatosur, por qëndruan të heshtur, të palëvizur. Nuk bënë asgjë.

Sepse pa uri dhe zemërim, pa etje dhe krenari, pa indinjatë dhe pa kulturë, pa ndërgjegje klasore, nuk kryhet revolucioni.

Kështu, sunduesi zbriti në kantinë dhe nga shumë shishe që kishte blerë prej të varfërve, mori një. Një të vetme.

Ishte Liria.

Liria e tyre, e të varfërve.

Ishte paketuar bukur Liria që e kishin fituar gjyshërit e tyre e më pas baballarët e kishin shitur për hiçgjë.

E mori dhe ua riktheu të skamurve.

Ata e rimorën dhe provuan të bënin një parti, një rreth shoqëror, një himn apo një flamur.

Por nuk arritën të bënin asgjë.

Sepse liria, e vetme, nuk shërben.

Atëherë, sunduesi kërkoi në xhep dhe gjeti një kuti karamelesh mente.

E mori dhe ua hodhi ato karamele të varfërve.

Dhe të varfërit që nga ajo ditë, u rikthyen të ishin të lirë.

Të lirë për të përtypur karamele…

 

****

Përshtati A.Thano / Botuar në Dita, ndalohet ribotimi i plotë ose i pjesshëm pa lejen me shkrim të redaksisë 

June 5, 2020 13:00
Komento

67 Komente

 1. Guri February 10, 06:42

  Ja çfare ka shkruar rreth 200 vjet me pare poeti i madh rus:

  A.S. Pushkin (1799-1837)

  DHE DOLA UNË QËMENATË

  Dhe dola unë qëmenatë
  Liri të bjell në shkretëtirë.
  I rashë tokës gjerë e gjatë,
  Veç ajo ish e paarrirë.
  I hodha farat një nga një.
  Më kot u lodha, nuk biu gjë,
  Asnjë mendim, asnjë dëshirë….

  Kullot o popull pa u trazuar,
  Se klithma ime nuk të zgjon.
  Kopeja mishin ka të çmuar,
  Për atë mahet, për atë rron.
  Zgjedhën, kamzhikun, i shaluar
  Ti brez pas brezi trashëgon.
  1823
  Perkth. Guri

  Reply to this comment
  • Berati June 6, 15:19

   Guri e kote. Z. Thano e kote. Lexoni ca shkruajne delet ketu poshte. Te vjen te qash.

   Reply to this comment
  • Feniks June 6, 16:23

   Z.Thano kjo eshte MADHESHTORE!

   Reply to this comment
  • Granada June 4, 21:47

   Ndersa sot eshte perfeksionuar mashtrimi i sundimtareve ndaj fukarenjve!
   Vini re filozofine gebelsiane te Rames dhe do harroni gjithcka kane bere nder shekuj sundimtaret e shumte!
   Sot Rama e ka lene popullin ne mjerim te tmerrshem aq sa nuk kane marre mundimin t’ia shesin gjithcka kishin,qe nga liria e deri tek dinjiteti njerezor vetem per nje vend pune ne administrate!
   Aq e poshter eshte sjellja e Rames sa i ka bere militantet e vet te flasin me vete se,
   -Po iku Rama do vije Basha”!
   -“Ate qe ka bere Rama nuk e ka bere njeri”!
   -“Ne PS nuk ka njeri me te afte se Rama”! etj
   Edhe une socialist kam qene por Ramen e urrej me gjithe shpirt,se ka vrare PS-ne,shtetin ligjor,demokracine dhe ka lulezuar korrupsionin!

   Reply to this comment
 2. sali bolleku per familjen e tij February 10, 09:08

  te varferit e shkrete genjehen me nje karamele nga te pasurit,por nuk e dine qe ka helm ne te,ka genjeshtren e te pasurit.
  te varfereve u kane dhen lirin e fjales ose te llomotitjes;flisni i thone sa te doni,shfryni dufin tuaj por ama mos na prekni paret,dhe sa i varferi e kalon pak cakun e te folurit fillon kerbaci qe eshte ne sherbim te te pasurit.
  edhe shqiptareve ju mungonte e lehura ne kohen e soc,u ngrit saliu (me lejen e ramizit) dhe ju tha tani lihni sa te doni,por mos mu afroni mue dhe familjes time miliardere se une rrezova bllokmenet per tu bere vet bllokmen.
  dhe turmat sa zgjohen ne mengjez marin ne telefon tv dhe ankohen se nuk kane se cfare te hane,se po vuajne.
  Por ne kemi liri te shajme kedo,saliu me co kane te drejte te vrasin dhe te vjedhin e te pasurohen.
  ne soc nuk kishim te drejte te flisnim,nuk vidhnim,nuk drogoheshim,nuk shkatrronim(vetem ndertonim) e sa e sa vese te tjera na ishin ndaluar.
  ja e shikoni saliun me kriminelet e tjer komunist e hajduta,sa te urte ishin ne kohen e enverit,sa te bindur,sa servila,sa duartrokisnin dhe betoheshin per partine dhe jepnin ditet e tyre per udheheqsin…..

  Reply to this comment
 3. Glauku February 10, 13:11

  Liria qè e kishin fituar Gjyshèrit e tyre, por mè pas baballarèt e kishin shitur pèr hiçgjè !!! Ky èshtè thelbi i kètijè shkrimi ironik qè na referohet ne shqipètarève sot dhe veçanèrisht atyre politikanève tè pardesyrave tè bardha tè post socializmit. Karamelet po na prishin dhe dhèmbèt dhe mè pas nuk mund tè bèhet dot asgjè….

  Reply to this comment
 4. vasili February 10, 14:33

  Zhvillimet,ne bashkesine njerzore,kane ne bazamentin te tyre,natyren kontradiktore te individit njerzor,ku jane te ngerthyera,instiktet, egoizmi,nderthutur me ambicien dhe deshiren per perparimin kulturor dhe shkencor te tij.
  Drejtimin perfundimtar nga do te tregoje shigjeta,mendoj ka te beje se pari, me cilesine e genit te racave te vecanta,nderthurur me fene e tyre.
  Raca europiane,ka patur dhe ndonje oshilacion zhvillimi,qe varej nga ndonje sundues i vecante,por e pergjitheshmja eshte ajo,qe kjo race europiane, bashkuar me fene e tolerances dhe humanizmit kristian,ka bere qe kontinenti ne shekuj te njohe zhvillim te pandalshem kulturor dhe shkencor.
  Dhe po keta europiane emigruan dhe ne Amerike dhe e ben Ameriken Amerike,me kulturen e tyre mbartur atje.
  Shembull i vecante per kete eshte kombi izraelit.qe kurre nuk e kaluan 20 milionin si popull,por dhe qe mijra vjet te zbuar,kurre nuk e harruan vendin dhe racen e vet.Kane nje zgjuaresi te vecante nderthurur me nje edukate pune exepsionale,qe i ka bere gjithmone te jene ne krye te shkences dhe kultures,ne vende te perparuara si Gjermani,France,SHBA etj,ku kane emigruar.
  Dhe cmimet Nobel,te marre nga ata,jane shume me teper,per fryme te popullsise,krahasuar dhe me shtetet me te perparuara.
  Kurse nocioni lufte klasesh,z.Thano,si nocion klasik i takon,tashme vendeve te prapambetura,jo me teper ekonomik,se sa kulturor:
  Shqiperia ndonse ne Europe,vazhdon te funksionoje,me nje mentalitet aziatik mesjetar katundaresh.
  Ka mbi nje cerek shekulli,qe fjala demokraci shqiptare me te gjitha cka ajo permban,shkerdhehet eger, nga bandat,ne kullat e errta te Vicidolit dhe Cepanit,kurse kopeja,qe ndodhet ne keto ane,vazhdon te mos blegerije.
  Ne ndryshim me kohen e Marksit,ku cfrytezohej,klasa puntore,ne shoqerite moderne,crytezohet shtresa intelektuale ose si quhet ndryshe kaptali human.Per te punuar me shume,nderrmarja apo institucioni i josh ata intelektualet me me teper para,apo me lloj karrotash te tjera,nga ka lindur dhe termi ´´djegie e njeriut´´.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 February 10, 16:24

   vasil propaganduesin e fesë së tij që na thotë bla bla blu:
   “Raca europiane,ka patur dhe ndonje oshilacion zhvillimi,qe varej nga ndonje sundues i vecante,por e pergjitheshmja eshte ajo,qe kjo race europiane, bashkuar me fene e tolerances dhe humanizmit kristian,ka bere qe kontinenti ne shekuj te njohe zhvillim te pandalshem kulturor dhe shkencor.”
   rraca europiane nuk ka përparuar falë “fesë së tolerancës”si e quan ti,mor hajvan!!rraca europiane falë kulturës së saj demokratike,të hapur,falë besimit të parë llogjik,atij pellazg,i njohur ndryshe dhe perënditë greke,bëri të mundur që ta këthënte në fe tolerante krishtërimin që për 1000 vjet rresht vetëm me tolerancën nuk pati lidhje!!për 1000 vjet rresht ka qënë myxyrë mbi mynxyrat!!kjo falë të njëjtëve njerëz,popuj që e sollën mesjetën e inkuizicionit!!
   toleranca fetare është vetëm në anën katoliko protestante dhe jo në atë ortodokse!!pjesa ortodokse,akoma nuk ka hyrë në periudhën e tolerancës!!predikuesit e saj akoma kanë probleme me sivëllezërit e tyre katolik!!nuk kanë fuqi se do ta kishim parë tolerancën fare mirë!!
   indoktrinimi është aq i thellë sa të duket vetja se je në mesjetë!!

   Reply to this comment
   • vasili February 10, 23:11

    Gazeta,vazhdon te mos e meremetoj kete tub gjirizi anadolli,qe del gjithmone ne siperfaqe dhe vazhdon te qelbe dynjane.
    Keta lloj gjirizi,te cilet ndryshojne gjitmone vec ngjyren,ne vend qe te rrjedhin drejt origjines se tyre,shkojne drejt Perendimit kristian,qe ti hane buken dhe ti vene minat.

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 February 12, 07:30

     hale ose vasil!!
     “shkojne drejt Perendimit kristian,qe ti hane buken dhe ti vene minat.”
     ti ke tradhëtuar atë që quan perëndim!!
     ti ke tradhëtuar të parët e tu,ata falë të cilëve perëndimi gjeti rrugën më të drejtë!ti ke mbetur në doktrinat fetare araboaziatike,tek ato që nuk janë reformuar asnjëherë që nga dalja e tyre!!
     pak më lart të thashë se ke “tradhëtuar të parët e tu”,thjeshtë duke u nisur nga vëndi që ti quan atdheun tënd!!por që në të vërtetë ka shumë mundësi të mos jetë!!rrënjët e tua janë larg shumë larg,drejt lindjes!!
     njerëz si ti kanë në kokë vetëm besimin fetar dhe asgjë tjetër!!bile janë aq të ngushtë sa dhe ata që janë të të njëjtit besim por me rite të tjera,i quajnë armiq,bile më të mëdhenj se ata me besim tjetër fetar!!jeni aq mëndje mbyllur sa ju duhet shumë pak për të mos pranuar as veten tuaj!!
     jeni të tredhur në tru,dhe kjo ndoshta jo për fajin tuaj personal!!thjeshtë ju është ndryshuar dhe ADNja!
     ADNja e popujve europian ka në bazë lirinë,llogjikën dhe jo besimin e verbër!!pavarsisht se kjo cilësi e europianëve u përpoq të ndrydhet për 1 mijëvjeçar prapë ajo doli në shesh!prapë ajo fitoi!!
     ty o batak me europën të lidh vetëm marrja e kredive!me prejardhjen tënde të lidh mashtrimi dhe mospagimi i tyre!!
     mëso histroinë vesil humbamenua!!historia nuk është përmbledhur në një libër o monokulturë!!historia është shumë shumë e madhe!!fillo të lexosh një libër të dytë pasi të kesh lexuar këtë replikë dhe do të shohësh se bota është shumë shum më ndryshe se e ke parë deri tashti!!

     Reply to this comment
   • Plaku June 6, 19:03

    Po pse o vella e quan hajvan tjetrin kur ka nje mendim ndryshe. Nqs ti ke ide tjeter shume mire. Nga diskutimi ti del me dy ide tenden dhe te atij qe e quan hajvan. Nuk je vetem ti si shqiptar qe ka kete lloj sjellje ne diskutim. Te gjithe shqiptaret vuajne nga kjo lloj megallomanie,kur tjetri ka nje mendim ndryshe per shqiptaret ky eshte hajvsn dhe budalla qe si nuk ka arritur te kuptoje idene time. Kjo eshte dhune dhe violence verbale e shqiptareve qe shume here ne ate fizike. Jemi si komb mendjemedhenj qe kuptojme dhe i dime te gjitha. Qe njeri s’na i hedh dot etj etj. Kjo eshte arsyeja qe jemi “kaq te zhvilluar dhe te avancuar. Aq perpara jemi sa te gjithe na kane zili dhe duan te na imitojne”. Bir selman i nenes c’te te qaj me pare.

    Reply to this comment
    • mirel June 5, 16:29

     Po mor plaku, po. Vetem shqiptaret nuk kane te drejte te gjykojne, se te jete per boten, ne gjithe boten, denoncohet roli i erret i kishes ne koherat e mesjetes.
     Qe ta marresh vesh ti, dhe cenua e di qe e di, ky Vasili bajga minorikare, do ishte inkuizitori ideal qe do te fuste ne turren e druve pa nje pa dy.
     Per tipa si puna e ketij dhuna dhe diktati nepermjet mashtrimit hyjnor eshte i shenjte.

     Reply to this comment
 5. anticensurë25642654 February 10, 16:23

  shumë shumë i bukur!!
  i bukur dhe i kuptimshëm,që në gjuhën popullore,të paktën tonën,do të thotë “me ta pi lëngun”!!
  ne sot kemi me të vërtetë lirinë!!me një shumicë të jashtëzakonshme!!
  bile,bile dhe për të mos protestuar për padrejtësitë që na bëhen,privatisht,shoqërisht,kombëtarisht!!
  ne kemi lirinë për të mos shkuar për të mos i thënë qeverisë tonë,mos na shisni,mos na tradhëtoni!
  adrian thano e ke zgjedhur shumë mirë këtë shkrim!!
  çfar ke dashur të thuash!?
  se duhet të lëvizim?!
  apo
  thjeshtë se nuk kemi më bythë të lëvizim??
  të parën nuk mendoj se e ka pasur ndërmënd,sepse po bën gjithçka për të na treguar se je, dhe jemi të paloqe(mos e ngatërroni me atë deputetin e PD me të njëjtin mbiemër,thjeshtë jemi pa hallate)!!

  Reply to this comment
  • Gzim Kulufi June 6, 20:24

   Adrian Thano mire ka bere qe e ka zgjedhur kete tregim, ta quajme me mire esse e gjate, sepse i mungon narrativa, per mendimin tim, pra kemi nje tregim skematik (pllakativ), ku te pasurit jane kendej, te varferit andej, dhe gjithkush mbetet po aty ku ishte panvarsisht disa perpjekjeve turmese te te varferve per tu pasuruar. Ky tregim bardh e zi kuptohet se ka simboliken e vet, por serish i perket nje kohe tjeter. Ka nje tjeter kuptim ne kohe te dikurshme, apo ne disa vende (Gjermani, Amerike, etj), e tjeter kuptim ne kohe te sotme e ne grupe njerezish. Kjo simbolike qe ai sjell eshte e pranueshme per pjese te popullsise se botes, por pa kuptim dhe e neveritshme per nje shumice njerezish, sidomos nga brezi i ri, qe ka akoma ideale, dhe ku varferia dhe pasuria nuk kane ate kuptim qe percjell esseja dhe shumica e njerezve sot. Ndaj dhe une i bera nje shtese tregimit me komentin tim, po ashtu simbolik dhe me gjysem narrative, por Adrian Thano & Co. nuk e nxorren, sepse per ‘ta liria e tyre eshte mbi cdo liri elementare te cdo kujt njeriu tjeter. Ironi e fatit, sepse dhe tregimi bente fjale per lirine, por duket Thano & Co. e konsiderojne veten te pasur si qehajate e turkut ne shek. e XVIII. Dhe keto qendrime qehajajsh fatkeqsisht i shohim ende edhe ne vende perendimore! Ndaj ka shume tek ky tregim per te diskutuar.

   Reply to this comment
 6. Waaw ! Das ist mein Ding ...ich liebe Literatur & Filosofi February 10, 19:21

  Fantastike …!
  Nji nder prurjet me te mrekullushme te Dita-s
  qe meriton rrespekte e pse jo falenderime .
  Eshte nji nder Arte-t me te kendshem te Literatures per mua personalishte ai gershetim i te shkruarit bukur me Filosofine e jetes , duke i afruar lexuesit edhe ate qe ne e quajme Dije . Nji shkrimtar fantastik .Njerzit jane te etur mbas asaj qe ne e quajme Dije …e cila eshte njikohesishte Liria sot per secilin nga ne.
  Dija eshte si nji Pasqyre,kur secili nga ne shef ate se ,
  kush eshte dhe kush do qe te Jet ne kte Bote …

  Grazie Ascanio Celestini *

  Reply to this comment
 7. Pensionisti February 10, 22:06

  Thirrje , drejtuar parlamentareve , pushtetareve e qeveritareve ! Nuk kerkojme te blini “urine , etjen , varferine” tone , sepse nuk jemi as te uritur , as te etshem as deri ne ate shkalle varferie sa t’ja u shesim ju ate ; por kerkojme te na hiqni taksat , tvsh, dhe te na kompesoni pensionet per cdo rritje cmimi. Ja sa pak kerkojme nga ju .. Plotesoni keto dhe rriini te qete edhe ju edhe ne !

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 February 12, 09:09

   fantastik je o pensionist!!
   pikërisht ashtu si përshkruhet në këtë shkrim!!
   bile dhe më poshtë!!je në nivelin më primitiv,kur njeriu nuk ja kishte idenë se çdo të thoshte shtet!!ndoshta ske faj,arsimi në të cilin je arsimuar nuk të mësoi se shtet nuk është i barabartë me fabrikë parash,por shtet do të thotë taksa,tvsh dogana etje,etje!!
   këto që ti kërkon të mos i kesh,janë baza e shtetit!
   ti duhet të kërkosh administrimin e mirë të tyre dhe jo heqjen!!
   më duket se nuk e ke kuptuar aspak këtë shkrim fantastik!!

   Reply to this comment
   • Pensionist Proletar February 12, 11:42

    anticensure 25…………………………

    shtet do te thote Taksa ? tvsh ? dogana ?’

    Ku e ke bo shkollen – e kush eshte Tall me ty
    o Bylmes =?

    Meso – se nuk je i Vetmi ”’ DEBIL = INJORANT ììì”’QE nuk di arsyen pse duhet SHTETI .

    Meso e mo ha Fasule ————-

    Nje nga detyrat Themelore qe shteti ka eshte .-
    Te rregulloje gjithçka ne interes Publik .
    Pagimi i
    Taksava nuk ben shtet ,[ taksat duhen paguar o kastravec ]

    Taksat kane tjeter funksion o Kungull .

    Shteti demokratik bene Ligje qe jane barrikade
    per te Mbrojtur Interesin Publik

    – Nga perfitimet e fuqive Private —–
    e kupton dot kete o Carac ?

    Perse egzistojne AKOMA taksat sot o Qefull ?
    Qe te frenoje Fuqine e Privateve te dale
    mbi shtetin .

    Nje nga arsyet e shpikjes se taksave ishte kjo ,

    Sot komandojne Oligarket qe jane mbi Shtetin .

    taksimi ka 5 funksione .

    1- Te frenoje Inflacionin
    2- te kontrolloje te pasurit
    3 – te kontrolloje Ambjentin
    4-
    5-qe per momentin nuk me kujtohen
    Por kurre Taksat bejne SHTET O Gjytyrym I Lagjes Varrosh .

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 February 12, 12:43

     si nuk e kuptova që pensionist mënçuria na është mastro mavria!!
     më pëlqeu ky varianti tënd për shqtetin!!
     më dha shumë e shumë për të mësuar dhe në të ardhmen!!
     p e vazhdoj unë atë që stë kujtohet ty:
     6-të mbajë nën kontroll të çmëndurit si ti!!
     hahahahahahha!!
     aman kush ka tallur hajdarin me ty o nastro!!të dija më të mënçur,por sipas asaj që po lexoj,po kuptoj se po doli muhabeti jashtë çështjes enver hoxha,ti pirdhesh në tru menjëherë!!
     shteti,100% i privatizuar,amerika,të vetmin buxhet ka taksat!shtete pjesërisht të privatizuar,kanë gjithashtu taksat plus fitimin nga aktiviteti i tyre prodhues!
     pra është paraja ajo që mban në këmbë shtetin dhe më pas ai bën detyrat që ka!!ndër këto detyra është dhe ajo pjesë paka a shumë M-L që ke shkruar ti!!
     më ke dhi tu qesh nastro,për kokën tënde!!
     sa për shkrimin fantastik!?
     nuk ja ke futur as si kau pelës!e ke trurin çakmak të uzinës dinamo!!7 herë me të parën,të ndez!!

     Reply to this comment
     • Pensionist Proletar February 12, 13:44

      ti voglio bene Caro injorante .

      Je i pafajshem . dhe i bindur per Traplliqet e tua .

      Per klasen e dyte fillore ———–

      Na ishte njehere nje vend , qe ishte
      ne hije te vargmaleve te mbuluara me Bore .

      UJI vinte tek ky vend nepermjet Perenjeve
      duke furnizuar njerzit qe e perdornin per nevojat e tyre .

      Qeveritaret , kuptuan rendesine e ujit ,dhe shume shpejt bene Ligjin ::

      Perdoreni , por mos e shperdoroni .

      Naturlisch – shume qytetar nuk u binden ligjit ,
      filluan te mbushin damigjanet e gta fshihnin ne kantina UJIN ,
      DIKUSH ndertoje edhe pishina private ,
      madje kishte nga ata qe bene edhe Liqene artificiale .

      Malet , furnizonin gjithmone me uje , qe rezervuaret e shtetit te ishin gjithmone PLOT ,
      DHE keshtu uje kishte per te gjithe mjaftushem
      edhe se kishte VJEDHJE .

      Nje dite nje shpirt i Keq nderton nje dige te madhe ,
      Duke u bere ai Padron i ujit , qe zbriste nga malet .
      Dhe vendos nje rregull , duke lene te kaloje shume pak Uje .

      aI VEND NGA AI moment fillon te vuaje per uje .
      Tashme ata njerz qe kishin mbushur damiçanet
      dhe e kishin fshehur ujin ne kantin
      shikoheshin si Kriminele .

      Media ” alurin ” kur plas skandali i ndonje efazioni fiskal nacional ose internacional .

      Kurse Ti Qensure shtrengon dhembet dhe
      sperdrdhesh Forumeve duke terhequr zvarre
      edhe Injorancen tende qe rendon me shume se pesha e trupit Tend .

      POR cili eshte motivi qe ty te Nervozon ?
      infazioni fiskal ?

      Sallatori im I PAZHVILLUAR .

      Kujt i plasi per evazionin fiskal
      Boll te besh aritmatiken e nje shteti ,
      dhe ne 5 minuta KUPTON , qe edhe se evazioni fiskal eshte ne Pile miliardesh
      nuk na i ndryshon Jeten ………..

      KTHEHEMI tek uji , se keshtu kupton me mire
      Ti , ne forme perralle ………

      Planeti toke ka atmosferen , ka rete
      dhe jane Rete qe na japin shiun dhe Boren ,pra UJIN .

      sI Thua je dakort apo jo , apo une po gaboje ?

      Jane qytetaret qe çojne Ujin [ taksat lexo Kungull ]
      TEK RETE ? qe pastaj te bjere Shiu dhe Bora ?

      Jo Caro ,
      Rete kane mijra vjete qe sjellin ujin
      dhe kane prodhuar pa mbarim per miliona vite .

      RETE nuk kane nevoje qe Ti te çosh uje
      lart ne Qiell me kova

      Ujin – lexoje Leka
      Kova – lexoje Taksa

      Shteti ka MONOPOLIN e lekut ,
      dhe sot ne kohet moderne e shtyp [ leter ]
      e shtyp nga Hiçi – ashtu si reja prodhon ujin .

      TI DHE une nuk mund ta krijojm Lekun .

      Ne fillim duhet ta japi shteti ty lekun
      pastaj te taksaon .

      Shteti me monedhe Sovrane [] ne kemi lekun ]
      eshte si qielli …………….

      mos u koklavit me inflacionin [ jane detaje qe ti nuk del dot .- Mer kume tek bova ]

      Leksionet e tjera hajde ti marresh me leka
      ne çole …………………
      Dhrami
      Lireta
      Marka
      dollar
      Jo evro – eVROJA NUK ESHTE MONEDHE

 8. Pensionist Proletar February 12, 11:43

  anticensure 25…………………………

  shtet do te thote Taksa ? tvsh ? dogana ?’

  Ku e ke bo shkollen – e kush eshte Tall me ty
  o Bylmes =?

  Meso – se nuk je i Vetmi ”’ DEBIL = INJORANT ììì”’QE nuk di arsyen pse duhet SHTETI .

  Meso e mo ha Fasule ————-

  Nje nga detyrat Themelore qe shteti ka eshte .-
  Te rregulloje gjithçka ne interes Publik .
  Pagimi i
  Taksava nuk ben shtet ,[ taksat duhen paguar o kastravec ]

  Taksat kane tjeter funksion o Kungull .

  Shteti demokratik bene Ligje qe jane barrikade
  per te Mbrojtur Interesin Publik

  – Nga perfitimet e fuqive Private —–
  e kupton dot kete o Carac ?

  Perse egzistojne AKOMA taksat sot o Qefull ?
  Qe te frenoje Fuqine e Privateve te dale
  mbi shtetin .

  Nje nga arsyet e shpikjes se taksave ishte kjo ,

  Sot komandojne Oligarket qe jane mbi Shtetin .

  taksimi ka 5 funksione .

  1- Te frenoje Inflacionin
  2- te kontrolloje te pasurit
  3 – te kontrolloje Ambjentin
  4-
  5-qe per momentin nuk me kujtohen
  Por kurre Taksat bejne SHTET O Gjytyrym I Lagjes Varrosh .

  Reply to this comment
 9. Pensionist Proletar February 12, 13:47

  ti voglio bene Caro injorante .

  Je i pafajshem . dhe i bindur per Traplliqet e tua .

  Per klasen e dyte fillore ———–

  Na ishte njehere nje vend , qe ishte
  ne hije te vargmaleve te mbuluara me Bore .

  UJI vinte tek ky vend nepermjet Perenjeve
  duke furnizuar njerzit qe e perdornin per nevojat e tyre .

  Qeveritaret , kuptuan rendesine e ujit ,dhe shume shpejt bene Ligjin ::

  Perdoreni , por mos e shperdoroni .

  Naturlisch – shume qytetar nuk u binden ligjit ,
  filluan te mbushin damigjanet e gta fshihnin ne kantina UJIN ,
  DIKUSH ndertoje edhe pishina private ,
  madje kishte nga ata qe bene edhe Liqene artificiale .

  Malet , furnizonin gjithmone me uje , qe rezervuaret e shtetit te ishin gjithmone PLOT ,
  DHE keshtu uje kishte per te gjithe mjaftushem
  edhe se kishte VJEDHJE .

  Nje dite nje shpirt i Keq nderton nje dige te madhe ,
  Duke u bere ai Padron i ujit , qe zbriste nga malet .
  Dhe vendos nje rregull , duke lene te kaloje shume pak Uje .

  aI VEND NGA AI moment fillon te vuaje per uje .
  Tashme ata njerz qe kishin mbushur damiçanet
  dhe e kishin fshehur ujin ne kantin
  shikoheshin si Kriminele .

  Media ” alurin ” kur plas skandali i ndonje efazioni fiskal nacional ose internacional .

  Kurse Ti Qensure shtrengon dhembet dhe
  sperdrdhesh Forumeve duke terhequr zvarre
  edhe Injorancen tende qe rendon me shume se pesha e trupit Tend .

  POR cili eshte motivi qe ty te Nervozon ?
  infazioni fiskal ?

  Sallatori im I PAZHVILLUAR .

  Kujt i plasi per evazionin fiskal
  Boll te besh aritmatiken e nje shteti ,
  dhe ne 5 minuta KUPTON , qe edhe se evazioni fiskal eshte ne Pile miliardesh
  nuk na i ndryshon Jeten ………..

  KTHEHEMI tek uji , se keshtu kupton me mire
  Ti , ne forme perralle ………

  Planeti toke ka atmosferen , ka rete
  dhe jane Rete qe na japin shiun dhe Boren ,pra UJIN .

  sI Thua je dakort apo jo , apo une po gaboje ?

  Jane qytetaret qe çojne Ujin [ taksat lexo Kungull ]
  TEK RETE ? qe pastaj te bjere Shiu dhe Bora ?

  Jo Caro ,
  Rete kane mijra vjete qe sjellin ujin
  dhe kane prodhuar pa mbarim per miliona vite .

  RETE nuk kane nevoje qe Ti te çosh uje
  lart ne Qiell me kova

  Ujin – lexoje Leka
  Kova – lexoje Taksa

  Shteti ka MONOPOLIN e lekut ,
  dhe sot ne kohet moderne e shtyp [ leter ]
  e shtyp nga Hiçi – ashtu si reja prodhon ujin .

  TI DHE une nuk mund ta krijojm Lekun .

  Ne fillim duhet ta japi shteti ty lekun
  pastaj te taksaon .

  Shteti me monedhe Sovrane [] ne kemi lekun ]
  eshte si qielli …………….

  mos u koklavit me inflacionin [ jane detaje qe ti nuk del dot .- Mer kume tek bova ]

  Leksionet e tjera hajde ti marresh me leka
  ne çole …………………
  Dhrami
  Lireta
  Marka
  dollar
  Jo evro – eVROJA NUK ESHTE MONEDHE

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 February 12, 17:21

   PASKE SHKUAR PËR LESH O NASTRO!!
   po të jap të drejtë!!
   besoj se i vjen në fije përse!?
   thjesht që që mos bëhem si ti,duhet të të hap rrugë!!

   Reply to this comment
  • mirel June 5, 17:54

   Proletar, jam dakort me ty ne koncept, po diku me ngaterron pak me keto kovat dhe rete.
   Rete nuk gjenden vete mbi Toke, por gjenerohen nga avullimi i ujerave, qe dhe mund ndajme neper “kova avullimi”, pra del qe “Rete” furnizohen nga “taksat”. Jam dakort per pjesen tjeter qe populli nuk duhet te taksohet per punen dhe fitimin qe siguron (deri ne nje fare pike).
   Ideja jote qe populli, si fuqi prodhuese ose force pune, nuk duhet te taksohet, eshte e drejte.
   Sepse nuk ben sens qe ai qe punon dhe gjeneron te mirat materiale te taksohet, dhe ai qe merr fitimet me biliona, ose dhe qindra miliona, te mos paguaje koker leku. Si psh Bezos, dhe oligarke te tjere neper Amerike.
   Por sot teorite financiare jane nje sistem i djallezuar qe investojne ne krijimin e teorive fiktive qe te sigurojne fitimet mbi shfrytezimin e forces se punes se shumices, dhe qe te rrisin dhe me tej normen e fitimit e detyrojne te paguajne dhe punen qe bejne, nepermjet taksimit te shperblimit, (lekut ose cfare do monedhe tjeter). Keshtu jane ne gjendje te paguajne sistemin ushtarak dhe policor qe ju siguron diktatin e perjetshem mbi shumicen.

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 June 9, 10:29

    mirel ky është një shkrim i botuar shumë kohë më parë!
    prandaj janë dhe komentet e vjetra!!
    më duket pak si gabim kur ti pranon një pjesë të mendimit idiot të nastrobythës!!
    fare thejshtë,se duke pranuar një pjesë të idiotësisë së këtij idioti e ligjëron në tërësinë!!
    po diskutoj me ty dhe jo me idiotin që thotë se”Shteti ka MONOPOLIN e lekut ,
    dhe sot ne kohet moderne e shtyp [ leter ]
    e shtyp nga Hiçi – ashtu si reja prodhon ujin “!!
    ti thua” Jam dakort per pjesen tjeter qe populli nuk duhet te taksohet per punen dhe fitimin qe siguron (deri ne nje fare pike).”sado “farë pike” që i vë një farë kufizimi!nuk janë problem taksat dhe kush taksohet!në këtë sistem,mënyra e të taksuarit ka bërë që të ketë diferenca të tmerrëshme,për të ulërierë!
    taksat duhet të paguhen nga të gjithë personat që përfitojnë nga shërbimet e shtetit!!sepse çdo gjë që shteti bën, në atë që idioti nastrobythë e quan monopol,e bën duke paguar si kreun e tij dhe pastrusin e rrugëve apo të haleve publike!!ndryshe nga idioti që thotë se “qeveritarët kuptuan”(asnjëherë qeveritarët nuk kanë qënë të përjetshëm,dhe në demokraci nuk janë të përhershëm)shteti u krijua për të qënë rregullatorii jetës!!u krijuan ligje në bazë të llojit të shtetit!!
    pra gjithkush,që të mos hyjmë në lumin e idiotësisë së bythësapunisurit,duhet të paguajë për të përdorur shërbimet e shtetit!!përqindja duhet të jetë në bazë të të ardhurave,dhe jo në bazë të ligjit të më të fortit!!
    historia ka treguar se gjithnjë populli ka paguar për “sigurinë e tij”haraçin tek i forti,që ishte i fort fashati,fisnik,mbret a perandor!!pra populli ma mbajtur gjallë “drejtuesin e jetës së tij”!!
    sot në demokraci,ky drejtues nuk është më ai skllavopronari,fisniku,mbreti e perandori,por është një qeverisës që zgjidhet(kjo në një farë mënyre)teorikisht nga populli!!
    korrupsioni,paraja e më të fortit, bën që qeverisësi i zgjedhur teorikisht nga populli,të mbajë anën e më të pasurit,të bëjë ligjet që të anojë peshorja në krahun e atij që paguan më shumë!!pavarsisht se populli paguan më shumë!?prapë ai për person paguan më pak se i pasuri!!prandaj ai tërheq ligjet në krahun e tij!!ai ka vetëm një ligj!
    rritjen e fitimit të tij!
    ne sot e dimë që në tërë sistemet që kanë egzistuar dhe që janë krijuar në teori,sistemi komunist duhej të ishte më i miri!por dhe ai atje ku u vu,u provua të vihej në funksion!?nuk bëri gjëtjetër veçse krijoi diktatura që çuan shtetet në katastrofa dhe çvleftësuan teorinë mbi të cilën u mbështetën!dhe në ato shtete u bë e njëjta gjë!u krijuan ligje për të mbrojtur një klasë të caktuar dhe jo të gjithë popullin.
    kështu,që problem nuk janë taksat,por mënyra e taksimit!!
    kjo mënyrë taksimi,për shoqërinë në të cilën jetojmë,bën që mbivlera e punës tonë,jo vetëm të përvetsohet por dhe të shtohet,dhe të përdoret për të na mbajtur gjithnjë poshtë në bazë të ligjeve që prodhon fuqia financiare e atyre që kanë paranë!!

    Reply to this comment
    • mirel June 10, 01:01

     Ceno, e kisha fjalen pikerisht per konceptin e taksimit. Ti i thua menyre taksimi, dhe kjo eshte ajo qe luhet per te bere lojera me varferine dhe te pasurit.
     Une nuk jam ekonomist, por mendja ma thote qe fuqia punetore, dmth ai qe hedh kasmen, ai qe punon token dhe prodhon te mira materiale, buke, domate, djathe, ai qe nderton ose qe te sjell, ty ushqimin ne dyqan nuk duhet te taksohet.
     As ai qe shet krahun e punes per te marre nje rroge tek x pronar apo korporate, nuk duhet te taksohet,.
     Shteti eshte pikerisht ajo qe thua ti, rregullatori. Dhe kur themi rregullator nuk mund te kete statusin e ndermjetesit, por te autoritarit, pra te kete fuqine e ligjit qe te rregulloje interesin publik perkashi atij privat. Ky eshte ndryshim me komunizmin. Megjithate e leme komunizmin ketu, se mund ta vazhdojme me tej. Por te mos dalim nga tema.
     Kur themi taksim duhet te kemi parasysh qe shteti duhet te taksoje jo rrogetarin, por aktivitetin e pavarur nga shteti, pra aktivitetin privat qe perdor resourse (ta themi ne anglisht tani, se ka zene vend, por e drejte eshte ta themi burime), publike, natyrore, qe shteti dhe mund te mos i lejoj per perdorim sepse shteti duhet te kujdeset qe njeriu, individi, qytetari, fshatari, dmth shtetasi shqiptar, te kete te drejten te marri ajer te paster, te kete te drejten te beje shetitje ne pyll, ne park kombetar, te kete te drejten te pije uje te pijshem natyror, dhe te mos ja marri njeri te mbushe bidonat e tja shesi miletit per qef te vet, te kete drejten te lahet ne lume e ne det dhe te mos infektohet apo te mos semuret nga toksinat kimime, te kete te drejten te shkoje ne mal, ne fushe, pra te gezoje te drejten e ajrit, te ujit, te tokes, brenda territorit. Nese, dikush ka toke private, ta gezoje. Nese dikush ne kete toke private vendos te beje nje aktivitet, por qe prish balancen ekologjike, shteti ka dhe te drejten ti thote :JO, se me demton ajrin e perbashket, ujin e perbashket, token e perbashket, etj. Pra ka shume klauzola me te cilat shteti ose te kufizon ose te stimulon te besh aktivitet, dhe ne varesi te demit apo te interesit publik te takson, dhe ta luan koken. por nese aktiviteti behet ne interes publik, ruajtja e pyjeve, bonifikimi, pastrimi i ujerave, prodhimi bujqesor, aktiviteti shkencor ne dobi te publikut, etj, nuk duhet te taksohet. Cdo gje qe eshte ne interes publik qe te sigurojme mireqenien, shteti duhet ta stimuloje dhe ti siguroje mbarevajtjen.
     Nese keto aktivitete kryhen nga private, gje qe rralle ndodh, atehere shteti duhet te vere takse mbi fitimin.
     Ne fakt shteti duhet te kete pronesine mbi resurset natyrore. Nuk mund ti kaloje kjo privateve dhe putanave te PPPve, as me tendera dhe as me koncesione. Keto jane burime te ardhurash qe investohen ne shendetesi, arsim, vepra publike etj. Dhe kjo nuk ka te beje me komunizmin. Shtetet e medhaja nuk i kane private ujin dhe energjine. Ne amerike me sa di une jo, ndersa ne Angli u provua ne Londer qe ti jepej uji nje ndermarje private dhe brenda vitit rezultoi nje eksperiment katastrofik. Ju kthye cdo gje bashkise se Londres. Uji dhe energjia jane private vetem ne republikat e bananeve si shqiperia ose ne vendet e treta ne bote, qe i lene te vuajne si qeni, dhe duhet te pagujne Ahmetet, Fushat dhe Ulajt e tyre per te pire ujin qe e ka falur natyra.
     Nga ana tjeter shteti lejon aktivitete private dhe duhet te kete nje llogari mbi fitimin e aktivitetit, pra raportohet mbi te ardhurat e aktivitetit, i cili duhet te taksohet mbi fitimin, patjeter, ketu fillon pjesa e konceptit te taksimit.
     Por, punetori qe jep fuqine e krahut pronarit, dhe nuk ka pjese ne fitimin e pronarit, ky mund te mos taksohet.
     Pse? Sepse shteti, duke patur informacion te plote mbi aktivitetin, shpenzimet, fitimet, siguron dhe normen e taksimit te aktivitetit, dhe ne kete norme taksimi, vlera e fitimit te punetorit, pra paga, eshte e llogaritur. Nuk ka pse i jepet punetorit paga, dhe pastaj i mbahet takse per kete apo per ate.
     Kjo mardhenie, apo institut, mund te rregullohet qe ne fillim kur behet planifikimi i shperblimit te punetorit. Pra, shteti e di se sa privati do e shperbleje punetorin, shteti ka te drejten te parashikoje ose te vendosi minimunin, por jo maksimumin- ky i perket pronarit, ndersa mbi bazen e shperblimit behet dhe llogaria sa i takon shtetit si takse, psh ti merr 10000 ne muaj, shteti e ka llogaritur qe 10 % i ke takse shendeti, 5 % i ke pension, 6 % takse policie, ushtrie, etj,, dhe nuk ka pse detyron punetorin ti beje keto llogari, por i jep pronarit tabelen e llogarise sa do i mbaje punetorit per keto taksime, dhe punetori merr ate qe i jep pronari, dhe i lan duart me shtetin. Mund te behen dhe tabela pastaj nese punetori i tejkalon shperblimin minimal . Po per mua puna e krahut duhet te jete zero takse. Punet qe jane me te lidhura me sherbimet, teknologjine dhe punet jo prodhuese, te taksohen dhe te taksohen mbi fitimin dhe jo mbi ate qe spekullohet se gjoja krijojne vende pune dhe vari leshte, ja lene taksimin punetorit, dhe e taksojne dyfish, njehere per vete, dhe njehere per pronaret. Pra, ne thelb, po themi te njejten gje.

     Reply to this comment
     • anticensurë25642654 June 10, 09:16

      mirel
      çdo njeri që punon merr një rrogë!pra ka fitimin e tij!!
      çdo njeri që jeton në një shtet përfiton nga shërbimet e shtetit!!
      çdo njeri duhet të paguaj për shërbimet që përfiton nga shteti!
      çdo njeri duhet të paguaj taksat që shteti të ketë mundësi të ofrojë shërbimet!!
      këtu flasim gjithnjë për një shtet normal dhe të drejtë!!
      për ta bërë këtë duhet të ketë një bazë fitimi minimal për person!
      në këtë duhet futur dhe harxhimi që ka personi!!
      nuk duhet taksuar fitimi por harxhimi që ka personi për të jetuar!!
      këtu futet personi privat dhe familja e tij!
      nëse personi është beqar,nëse personi është i martuar,nëse personi ka njerëz të tjerë në ngarkesë të tij!!
      në bazë të këtij niveli bazë,minimumi,fillon taksimi!
      unë një beqar marr minimumin për të jetuar taksohem,afër zeros!
      ti një beqar që merr 50% mbi minimumin taksohesh brënda zonës 1!
      e kështu me rredhë një sipërmarrës beqar me fitim 1’000 X mbi minimalen taksohet sipas zonës 10!
      unë i martuar me dy fjëmijë dhe me rrogë minimale,nuk taksohem dhe përfitoj nga ndihma e shtetit,sociale!!
      ti me familje që arrin kufirin minimal në familje taksohesh afër zeros!
      është gomarllëk shqiptar të taksosh rrogën dhe jo shpenzimet që ka personi!!mund të kesh rrogë të mirë por dhe 7 fëmijë,kjo të bën që në fund të muajit të sigurosh vetëm bukën për të ngrënë!pra në fund të muajit ti ke më pak para se një puntor me rrogë minimale por beqar!!
      e kështu me rradhë!
      pra unë dhe ti që nuk ja kemi takatin,o nuk paguajmë taksa o na mbështet shteti,ata që kanë më shumë mënd e fitojnë më shumë,paguajnë më shumë taksa,por dhe ju mbetet më shumë se ne!!
      pra sipas zotësisë dhe fitimi,sipas fitimit dhe taksimi!
      dhe si përfundim gjithnjë jemi të barabartë në pabarazinë tonë!të gjithë jetojnë mirë!dikush jeton,dikush jeton mirë dhe dikush shumë më mirë!!
      por nuk do të kemi këto ndryshime kaq të tmerrëshme,ku një njeri fiton më shumë në një vit se një kontinent i tërë!!
      as unë nuk kam ndonjë ide për ekonominë,por provoj të fus në punë llogjikën!!
      puna e komunizmit është e bukur,por ne nuk jemi në gjëndje që ta fusim në punë!!ka vënde si suedia,skandinavët në përgjithësi,zvicra,gjermania që e kanë,deri në një farë mënyre këtë lloj taksimi,ose funksioni të shtetit!
      kuptohet se nuk janë perfeksioni,por funksionojnë mirë,më mirë se të tjerët!!punojnë që të zhdukin pabarazinë shoqërore!!
      kuptohet të dy krahët përplasen me njëri tjetrin!njëri të jetojë më mirë tjetri të përfitojë më shumë!!

 10. Ata qe e duan Lirin vertet luftojne e sakrifikojne June 6, 15:09

  shqiptaret gjate gjithe historise tyre ,

  mjerishte nuk kan lufutar asnjiher per Lirine e tyre te vertete ,

  por per te ndruar Padronet e tyre sepse nuk e njohin aspak konceptin e lirise .

  Me lir shqiptaret kuptojne te qenin ne komanden e dikujt dhe te bejne cfar ti pelqej nen mbrojtjen e tij ,
  ta kthejne gjithcka permbys.

  Nji nga te meta e mjerimit te sotem.

  Reply to this comment
 11. Liria e njeriut Filozofi e komplikuar per njeriun ! June 6, 16:22

  Sa her padashur kaloj ne bulevardin e Filozofise ,

  degjoj nji Simfoni Hajvanesh qe i gezohen “Lirise “

  Reply to this comment
  • Korrekt ...! June 6, 20:02

   Cfar Filozofie jete e art Demokratie; zgjedh nji popull …

   kjo varet gjithmone ,nga ajo se, cfar njeriu (populli) je ti

   Reply to this comment
  • gjermani i fundit June 6, 09:51

   Kendez qymezi, ai qe po krruhet je ti, zotrote. Ne ushtri, si kudo, ka pasur burra te mire, te keq, cinike, budallenj, hafije, shoke te fjales, te mendjes, te beses osé e kunderta. Si kudo, ne fushat e veprimtarise njerezore. Ne emer te konkurrences leale apo jo korrekte. Ne njerezit jemi si elemente kimike, pas shume luhatjesh gjejme vendin e duhur ne tabelen e elementeve. Shiko veten ku te ka rene pjesa. Nuk them qe je budalla, por je cinik, merreshe personat dhe jo me ceshtjen. Ke mungese argumenti. Keshtu qe perfundon te besh kirikikiu nga pozicioni jot pa I shtuar ndonje vlere debatit, biles me dashje e degradon. Hajde, pac shendet, se kjo eshte kryesorja.

   Reply to this comment
   • ... alle Ziegeln ins Dach ? June 6, 12:53

    zotria juej Soldat “gjermono i funit” ,

    ke hy gabimishte ne kopeshtin tim .

    Kendezi qe kerkon ti ,kerkoje diku tjeter jo ktu

    ke mua, qe s’te kam rreplikuar ndonjiher deri me sot .

    Apo te mbaroj benzina ngele rruges !!!!!!!!!!!!!!!!!!

    [ Hör mich ; Realität ist besser als Fantasy }

    Reply to this comment
    • E hongri zyba June 6, 15:32

     O Mono. Ky kopili me llagap kilometrik nuk ja ka fare fare haberin replikes. Murmurit non-stop me vete se e di qe e ka fiqirin shterpe. Helbete, ka se kujt t’i ngjaje. Nuk thone kote “bem o hamshor i mamit qe te ngjaj”. 😉

     Reply to this comment
    • gjermani i fundit June 6, 23:09

     Sorry. S’kam rwplikuar me ty por me kendezin kosebari. S’è di qysh doli tek ty replika, por po ta lexoje e kuptoje kollaj qe ishte per tjeterkend. Kam vetem nje sugjerim, sikur te perdornim te njejtin nick.

     Reply to this comment
   • Kinez Kosovar June 6, 21:57

    Hahahaha ç’na dhjeve gazit or kaporal, hahahahaha, qeke ngaterrue keq ktuna. Tashti po te duken te gjith si kendeza, paske nevoje me shkue ke psikanalisti. Po si, si/Njerzit qekan si elementet kimike e me vene ke tabela e elementeve. Po kur them une qe te ka ngri truni ne pozicion Enveri ti nuk beson. Ashtu si atehere edhe njerezit i do neper kutiçka. Ti shoku me pseudonim gjerman fale kete kapterrin se nuk e ka pas ne ty. E ka pas me mue po osht ngaterrue.

    Reply to this comment
 12. gjermani i fundit June 7, 00:11

  Marksi pat thene qe ideologjia e te kamurve behet ideologji sunduese. Koncepti I burgut u superua, kur me e lehte eshte ti mbash njerezit si ne rezervate metropolitane. Levrijne te gjithe si milingona me iluzionin e lirise urbane. Por me lepurin ne bark. Se Pasiguria eshte padrone. Nderkaq faturat shtohen, uji, energia, gazi, plehrat, shendetesia, arsimi, trasporti, etj. Po’ mbeti gje nga keto ka shpresa te blesh edhe ushqim per te ngrene. Shikoni nivelin e martesave, te lindshmerise, qe te diskutojme nese ciftet e reja kane besim tek e ardhmja.

  Reply to this comment
  • Kinez Kosovar June 4, 15:38

   Uh shyqyr qe qeke gjalle se me trembe, thashe se i kishe kethyer patkojt. Nuk po e zgjas shume sot, vetem po te them: akoma me syzet e Marksit e shef boten or njeri, Marksi eshte bere sot per filozofine si tallavaja per muziken, edhe jevgjitet kur duan te duken sikur çoç po thone permendin Marksin.

   Reply to this comment
 13. Vasili June 9, 20:05

  Nqse ka vend te botes,ne mos te universit,ku Liria e ndjen vehten,krejt ne funksion te kundert me ate qe ka,ky eshte
  Albanistani i ndodhur ne Europe:
  Eshte ajo lloj turme,qe ju bashkua pushtuesit me te erret,duke u kthyer ne nje kopje te bastarduar te tij.
  Dhe kur kesaj turme qe i pelqente deri ne orgazem pushtuesi aziatik,fuqit e tjera i dhane Lirine,bastarde bejleret e saj,e sunduan dhe e perdoren ate dhe me keq se vet osmanllinjte.
  Po keshtu ndodhi,kur kete vend e la italiani dhe gjermani,nje roberi e vertete shpirtetore dhe trupore e sundoi kete vend,nga komunistet vendas.
  Dhe roberia nga vetvehtja me e rende dhe e ndyre se ajo e nje sundimtari te huaj,po vazhdon nga shpellaret haxhiqamilas,qe ka mbi tre dekada,qe po e shkerdhen kopene tone te bastarduar para dhe mbrapa,pa u ndier asnje blegerime ankonjese,perkundrazi kenaqesie.

  Reply to this comment
 14. ? June 4, 15:42

  Nje gje nuk kuptohet mire nga ky shkrim, ky autori eshte me te varferit apo tall bythen me te varferit, i nxjerr te mencur, apo budallenj, jo per gje po mund te jesh i varfer dhe i mencur, qe do te thote se nuk ke per te mbetur per shume kohe fukara, dhe mund te jesh i pasur dhe budalla qe do te thote se shume shpejt mund te hidhesh nga ana tjeter e barrikades. Keta te varferit me gjithe ato para qe moren nga shitja e te gjitha gjerave me vlere qe kishin, cfare bene? Apo i harxhuan me te ngrena, te pira e orgjira. Njeriu i mencur po i rane ne dore ca para mendon edhe si t’i shtoje. Po e leme me kaq qe te mos dalin sekrete te tjera.

  Reply to this comment
  • ? June 4, 16:11

   O pykë -?….ku di ti sekrete të tjera,ku di kush është autori ,mir rruajë ka…….rin -halabak- funksional .

   Reply to this comment
 15. mali June 4, 16:29

  Kjo bote keshtu eshte ndertuar me te kunderta:Dite-nate,i holle-i trashe,i pasur -I varfer,i mencur-budalla…….Kane mijra vjet qe flitet per NDRYSHE dhe perseri kemi:nate-dite,i tashe-i holle,ivarfer-i pasur,BUDALLENJ-te mencur….

  Reply to this comment
 16. Heretiku June 4, 16:35

  Para se gjithash, nocioni “varferi” eshte shume planesh, ka varferi materiale, mendore, shpirterore, morale, karakteriale etj. Autori sigurisht ben fjale per ate materiale dhe per kete fajeson te pasurit, qe lene nje pjese te popullsise ne varferi. Une personalisht, kete teze e marr me shume rezerva. Boll te marresh si shembull emigrimin masiv te shqiptareve pas 1990-tes ne shume vende te botes, iken nga Shqiperia vetem me rrobat e trupit dhe sot shumica e tyre jeton, te pakten normalisht, punojne dhe perballojne shpenzimet e jetes. Le te shohim SH.B.A.-ne, ku ka mbi 100 mije shqiptare emigrante te pas 90-tes ( jo ata te para luftes ). Shumica e tyre punon e jeton normalisht, dikush qe ka pasur me shume talent, ide, force, rezistence, shendet, ka nisur edhe biznes, punon 14-16 ore ne dite dhe fiton me shume. Pra punon vete dhe krijon pune edhe per te tjeret, gjithmone ne perputhje me ligjet e vendit. Ka edhe te tjere qe me mundime e sakrifica kane bere edhe shkollen e larte, dikush duke punuar naten e dikush tjeter i ndihmuar nga prinderit, qe punojne me sakrifica.
  Megjithate ne Sh.B.A. ka edhe te varfer, qe kane lindur dhe jane rritur atje. Atehere si shpjegohet ky fenomen ? Dikush vjen nga jashte pa nje dyshke ne xhep dhe arrin te integrohet me dinjitet ne jeten e vendit dhe dikush tjeter qe eshte vendali e i varfer !
  Atehere lind pyetja, keta te varfer jane keshtu per fajin e te pasurve apo jane keshtu se nuk kane as deshire e as vullnet per te punuar ndershmerisht ? Apo jane te prirur per te vjedhur, per te luajtur bixhoz, per akte te tjera kriminale, te cilat heret a vone te çojne para ligjit, çfare ke vjedhur apo rrembyer te sekuestrohet dhe kur del nga burgu je prape tek pika e fillimit.
  Autori i artikullit e sheh problemin e varferise ne menyre shume te njeaneshme; problemi eshte shume me kompleks, duhet pare ne nje rreze shikimi 360°, per te nxjerre nje konkluzion me te plote e me te sakte.

  Reply to this comment
  • ? June 4, 18:26

   Krejt dakord me ju, kush perpiqet e punon nuk mbetet i varfer, sigurisht kjo ne perputhje edhe me intelektin qe ka. Ndarja ne te pasur e te varfer behet qe luftes se demoduar te klasave qe shpiku Marksi ti jepet nje baze nga realiteti. Kryesisht e bejne dinaket qe duke propaganduar barazi per te gjithe, perfitojne thjesht per vehte, ja si ne Shqiperine e viteve 1945 – 1990. Sigurisht ka edhe qe pasurohen duke ndjekur rruge te shtrembta, ose duke abuzuar me pushtetin, si ne Shqiperine e pas 1990s, por kjo nuk e ndryshon faktin qe kush punon me vullnet, ndershmeri dhe inteligjence nuk mund te jete i varfer.

   Reply to this comment
  • gjermani i fundit June 4, 21:46

   Heretiku, ky autori eshte artist, aktor, regjisor, dramaturg, shume I vleresuar, lindur e rritur ne Rome, ne qytetin e perjetshem (città eterna). Caput mundi(kryeqyteti I botes). Ka fituar cmime te rendesishem. Ne fakt ai flet qarte per humbjen e te drejtave themelore te njeriut, dinjitetin, kulture, solidaritetin. Degradimin gradual te aspiratave humaniste.Psh ne Itali ky recitim u shkrua pas abrogimit nga nje qeveri e majte e artikullit 18 te statutit te kodit te punes, qe mbronte te drejtat e punetoreve per mosheqjen nga puna pa arsye te forta. Theksin ai e ve tek dobesimi I solidaritetit mes njerezve. Lere, se eshte e gjate ta diskurojmw ketu. Ky autor, si edhe Thano qe jo me kot e rivendosi, s’kane probleme personale per buken e gojes. Ceshtjen e shikojne me larg, tek padrejtesite e nje sistemi qe pjell pabarazi dhe konflikte, shtresezim dhe baze per shfrytezim te shtresave te varfra. Tani, keta qe thua ti ne Amerike, I ke pyetur mire c’probleme kane? Nqs Shqiperia do behej per 2 dekada vend per te qene a do ktheheshin? A ke pare inxhiniere, doktore, mesues, profesore, aktore, ushtarak, ekonomiste, etj, qe punojne atje ne punterà te rendomta? Doemos, kane buke te hane, makina me 4 rrota, shtepi ne pronesi, etj, por a jane te qete? A ndihen “si ne shtepine e tyre”? Jo, si cdo emigrante ne bote. Kane pranuar emigrimin se ne Shqiperi e ka marre ne dore harbuti apo kunguj si ky kendezi me pikepyetje qe eshte I njejti person. Pyeti njehere, se une e di qe te shumtet do ktheheshin sikur Shqiperia te filloje te zhvillohet e jo te vidhet, te zhvatet akoma, te sundohet me karamele ambasadoresh qe luajne kungulleshkash me gangsteret e Sistemit politik shqiptar. Po edhe per te varferit e Amerikes ka folur, qe nuk meritojne te jene te varfer, te papune, te paarsimuar, te lene margjinalisht ne lagjet e degraduara. S’è di ku rri ti, po une I kam pare gratacelat me xhama te ndritshem dhe as 1 km larg tyre rruget me te zinj ku duhej te ecje mbyllur ne makine me antiplumb. Ja, shiko tani protestat ne Amerike, per ate te ziun qe vdiq nga gjuri I policit mbi zverk. Pra, per keto flet. Per varferine universale, qe eshte edhe materiale, edhe mentale, edhe ambientale. Kush e ka fajin? Po ja, edhe te varfrit e kane, qe te mos mashtrohen duke u shitur boseve te sistemit te drejtat e tyre.

   Reply to this comment
   • ? June 5, 01:27

    OK meqe u krruajte vete, betoni qe ke ne koke qe nga koha e Dulles nuk cahet as me dinamitin e Mjeksit or ti gjermani i fundit. Nuk na ke thene perse e le ushtrine, te perzune se ishe i paafte, apo te nxoren ne lirim se ishe teper, dmth kishe qene gjithmone teper me gjithe shoket e tu. Na i trego pak keto, perpara se te na besh format e edukimit marksist lenisnist. Le qe aq di ti , c’te kerkosh me teper prej teje.

    Reply to this comment
    • gjermani i fundit June 5, 12:13

     Kendez, po ben si prokuror i plepave. Jo, une dola ne rezerve. S’kerkova me te rihyj ne ushtri. Ke gje me shkrimin? Ia ka futur kot autori? He, na shpjego ndonje xhevahir nga te tuat. S’me intereson kush je, cfare ke bere, ku ke kaluar burgje apo beauty farm. Jemi tek shkrimi.

     Reply to this comment
     • ? June 5, 15:19

      Po te jem une kendez, zotrote i bie te jesh pule, ushtarake vertet, po gjithsesi pule. Ato qe kisha per shkrimin i kam thene. Po nuk e marr vesh cfare ke qe krruhesh kot, kur nuk je veç nje kokerr injoranti i ngurtesuar ne nje ideologji tashme te provuar qe vjen era mut.

   • mirel June 5, 16:42

    Mono, shume e sakte kjo qe thua, bashke me komentin e pare ky eshte vete thelbi i shkrimit. Shqipot duan kohe te kuptojne te drejtat e tyre si popull. Ja lene ne dore gjithmone “perfaqesive”, maskarenjve dhe krimineleve.
    Dhe e drejta zakonore ka qene me civile se kjo sot.
    Te pakten atehere kishte pleqesi qe ndanin fajin dhe fajtorin, sot ka nivel te ulet mendimi qe tjetri i jep te drejte automatikisht te fuqishmit, le te jete i zhytur ne krim, dhe ben fajtor te ndershmin, megjitheqe punon, prape eshte fajtor qe nuk vjedh e mashtron.
    Ky eshte morali i varferise sot. Ka blere lirine per te vrare principet.

    Reply to this comment
    • ? June 5, 21:24

     Haha, ja edhe i betonizuari tjeter me tru laraskash miloqja – enveristi i ferkon kurrizin kapterrit gjerman, idiotit tjeter.

     Reply to this comment
 17. ? June 4, 19:41

  Prap pykë mbete ?,Ke gojë e përmend dhe Maksin !

  “kush punon me vullnet ,nuk mund të jetë i varfër !”…haaaa,haaa ,Halabak ,sa njerëz kan punuar dhe jan robruar dhe mbeten shumë të varfër .Ndrro version , shko e gënje tjetër këndë ose ha ndonjë mut.

  Reply to this comment
  • ? June 4, 20:12

   Pyka te hyfte ne bythe e te cafte zorren. Kam goje ta permend Marksin (ti thua Maksin, po une si pyke qe jam e marr vesh ku e ke fjalen ti o koqe gomari) se Marksi ua ka pjerdhur mendjen paraziteve te botes dhe u ka mush mendjen qe nuk ka nevoje te punosh, mjafton tia marresh pasurine te tjereve.

   Socializmi merr fund kur nuk ke cfare t’i marresh te tjereve.

   Reply to this comment
   • fteri June 5, 18:32

    Bravo “?” ,
    …i paske provuar pykat ,zorrën e paske të çarë haaa,haaa ,ashtu e ke të çarë trurin e vogël sa një pulë ,ulë kokën ,shko ha një M…….ut të madhë të Ver llapës ,provoi dhe K….rin po nuk të mjaftoi . .

    Reply to this comment
    • ? June 5, 21:22

     fteri mer kadosh, vendose te vesh emrin tat, qeke burre per zotin, pse nuk vazhdove te mcifesh mbas ? time. Sa per mut ti ke honger plot dhe vazhdon te hash. Hajt te qifsha robt edhe ty ne bythe. Sikur kishe thone qe do vishe te me gjeje, hajde pra po nuk ta shkalavara tet’ome e tet’ate.

     Reply to this comment
 18. Niku June 5, 09:55

  Per te gjithe ata qe komentojne se per varferine e tyre fajin e kane te varferit. A e dini se mbi 70% e pasurise boterore eshte ne duart e me pak se 1% te popullsise boterore? Shifrat jane te peraferta.

  Reply to this comment
 19. Si mer nuk late njiher qytetarin shqiptare te Diskutoje e Debatoje si gjithe shoqerite e Botes ,ne qetesi ,si njerez duke rrespektuar codin e miresjelljes June 5, 10:10

  Cfar lloj kafshesh jane kta !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Ne cdo teme ,

  ne cdo debat ,do dalin kafsha e do leshoj bajgat ne mes te tavolines !

  Reply to this comment
 20. Gzim Kulufi June 5, 11:52

  Sic e shikoni ju te DITA-s, komentit tim te meposhtem nuk i kam ndryshuar asnje presje qysh nga dje. Qe nese ndokush nga ju, apo kushdo tjeter, gjen gabime e faje, apo shpifje dhe ofendime, t’mi tregoje hapur. Edhe ne kohen e diktatures lejoheshin fletrrufete dhe gjithkush shkruante kritiken e tij ndaj nje e tjetres fletrrufe. Ndersa ju te DITA-s, dhe jo vetem ju, nuk lejoni sot ne kohen e demokracise as komente te thjeshta, mendimi i te cilave eshte pjeserisht i kundert me ato qe shfaqni dhe (sic duket) mbroni ju! Detyra e medias eshte te lejoje dhe mbroje mendimin e lire, ndersa ju, si padrone, vendosni se cfare mendimi lejohet dhe cfare jo! Mundet qe une ta kem gabim, dhe ju keni te drejten te ma tregoni gabimin, keni te drejten te me kritikoni, te me akuzoni, te me padisni, te diskutoni nwse keni aq intelekt, por nuk keni te drejte te ndaloni edhe komente te thjeshta! E keni bere disa here kete gje (ndalimin) e pikerisht ne disa tema mjaft pikante. Duket ndjeheni aq te fuqishem, sa nuk keni frike as nga vetdiskretitimi qe i beni gazetes dhe vetes tuaj. Nxirreni komentin dhe tregoni ku eshte gabimi im, nwse mendoni se ndonje e drejte ua ka lejuar ndalimin e komentit te meposhtem!
  ***
  Nje pjese e tregimit te mesiperm mllefues te Celestanve dhe Thanave eshte lene jashte:
  Te pasurit kishin vene re se ata i ngjanin njeri-tjetrit ne lumturine e tyre, ndersa te varferit ndryshonin shume nga njeri-tjetri ne palumturine e tyre. Ndaj ata u kerkuan tu blinin individualitetet e tyre. Dhe keta u sulen dhe i shiten edhe individualitetet e tyre. Mirpo kishte te varfer me shume se te pasur, ndaj mbeten shume te varfer pa e shitur individualitetin e tyre, pa perfilluar ata qe nuk levizen fare vendit per ta shitur edhe kete gje te fundit te tyre. Kur pasaniket pane se tashme ata ndryshonin prej njeri-tjetrit, ata nisen te dallonin edhe vetite e njeri-tjetrit dhe aty ata nisen per here te pare te filozofojne per jeten, dhe per here te pare ata dalluan se ne bote nuk ekzistonin vetem turma e te pasurve dhe te varferve, por ekzistonin prej mijra vjetesh njerez dhe kafshe dy-kembesore; njerez kishte pak ndersa kafshe me shume. Por sa me shume kohe qe kalonte, numri i njerezve shtohej, dhe dallimi i dy turmave (te pasur e te varfer) sa vinte e emulsohej.

  Reply to this comment
 21. betixho June 5, 21:35

  LIRIA,në kërkim të përjetshëm.Por Liria nuk mjafton.Duhet kuptuar ç’është liria.Liri për të folur?,Liri për t’u ushqyer?Liri për të jetuar?Liri për t’u pasuruar?,Liri për të sunduar,Liri për të mashtruar?,Liri për të thënë të vërtetën?,Liri për të punuar?,Liri për t’u organizuar?,Liri për t’u vetqeverisur?,Liri për të krijuar institucione drejtuese dhe administrimi?……dhe mund të vazhdojmë pa fund.
  Po si e trajton filozofia lirinë?:
  F.BEKON-Liria,sa dimë,aq mundemi,sa mundemi aq jemi të lirë.
  HOBSI:Liria e njeriut u nënështrohet atyre ligjeve sikurse edhe natyra.
  SPINOZA:Liria nuk konsiston në dekretin e lirë,por në domosdoshmërinë e lirë.
  KANTI:Liria nuk është e mundur në botën empirike ku sundon kuazaliteti.
  HEGELI:Liria është domosdoshmëria e njohur,e kuptuar.
  HAJDEGER:Liria,ndjenjë fundamentale e qënies,ndjenja e frikës që të jemi a mos jemi.
  SARTRI:Liria ndodhet mes dy poleve:Determinizmit dhe Inderteminizmit.
  EPIKURI:Njeriu synon lumturinë e tij.
  Nga të gjitha këto citime të filozofëve të mëdhenj të botës rezulton se ajo është e kufizuar nga dijenitë,dhe nga mundësitë,pra ka karakter historik përputhasi me zhvillimin,se ajo kufizohet nga ligjet e natyrës,se ajo,aty ku nuk paraprin mendimi në gjithanshmërinë e vet,mbetet liri për mbijetesë dhe se liria është brënda domosdoshmërisë së njohur,e kuptuar.
  Hapat e lirisë paraprihen nga dijenitë,kultura dhe vullneti pozitiv.
  Ne Shqiptarët-analizojeni vetë-nuk mund të kërkojmë tej hapësirës sonë kulturore,shkencore,teknollogjike,vullnetit civilizues,organizativ politik dhe ligjor.
  Liria për të sharë,për të vjedhur dhe për të vrarë duhet burgosur.Ndryshe ne nuk do kemi liri KURRË.

  Reply to this comment
 22. Erhard June 6, 14:31

  Te dashur komentues te mesiperm!
  Shumica e juaj duket hapur qe jeni aq injorante,te pa kulturuar dhe pa edukate sa i afroheni gomarit tim,por vetem nga paraqitja,se per pune ju i hani mune atij te gjithe!
  Lexoni edhe nje here komentet tuaja dhe do gjykoni se ju perfaqesoni shumicen e shqiptareve idiote,qe te gjitha qeverite i njohin mire,prandaj kane 30 vjet qe tallin bythen me ne!
  Ziheni me njeri tjetrin,por pa dhene asnje ide racionale,se nuk keni asgje per te dhene!
  Niveli juaj shkon deri tek te berit GAM-GAM si qente e rrugeve te fshatit qe i sulen cdo rrugetari qe kalon andej!
  Jo cdo njeri,qe ka siguruar internet dhe te komentoje perralla me mbret eshte intelektual!
  Kjo eshte aq e vertete,sa edhe fakti,qe ndonese gomari koken e madhe e ka,por nuk eshte profesor apo gjeni!

  Reply to this comment
  • Feniks rrota June 6, 15:07

   Mire gamori o i fendaksur, por si i behet hallit kur shkallon kryegamori hypur mbi te

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 June 9, 10:37

   Erhard
   në një farë mënyre ke të drejtë!!
   por kjo “farë mënyre”e të pasurit të drejtë!?
   nuk të bën ty më të mënçurin e “të gjithë injorantëve”!
   seicili nga ne ka shprehur mendimin e tij,pra mund të bëjmë një krahasim!
   ti nuk ke shprehur asgjë për të të dhënë medaljen brënda segmentit të nohur ar-dru!!
   pavarsisht se seicili nag ne ka të drejtë sipas botkuptimit,dijeve,injorancës ose budallallëkut,ti nuk mund të kesh të drejtë!!
   ose më mirë ke vetëm një të drejtë!
   ti ke heshtur në vëd që të nxjerrësh!?!?!?
   mendimin tënd!!ndoshta ky është gjenialiteti yt??

   Reply to this comment
 23. Muti Ver LLapës nuk të mjaftoi ?... June 6, 15:43

  E habitëshme ” ? “………..
  ,Muti Ver llapës nuk të ka mjaftuar !… një ditë do takohemi ,por s’ kam punë me tet’ ome e tet’atë ,sepse kan fatin e keq ,që kan lindur një gjarpër ! Kokën do të shtyp,o neperkë helmuese që dhjeve komentet e blogut g. nderuar Dita.Ha një mut .

  Reply to this comment
  • ? June 6, 18:34

   ftero, ti s’kishe lone gjo nga muti i Ver Llapes, e kishe fshi pjaten edhe me çape. Mesa shof mutin e ke qejf se komentet e tua i mush plot.

   Reply to this comment
 24. Te deruar skicofren , perdorni ju lutemi trurin kur komunikoni me Njerezit ! June 6, 16:48

  tE hOngert zyba ,

  me Replik sigurishte qe un s’kuptoj
  Hajvanin mbi Gomare ,
  qe pellet kur ka dike perpara ,sepse nuk njoh gjuhen
  e pellitesit
  o copa e idiotit ,qe zhgarravit ktu mutrat qe ke ne tru,
  ne gjuhen e nji shoqerie te méjhaneve mesjetare .
  Dhe me interesantja eshte se e mbake vehte edhe per bir kurve !
  Shpresoj qe edhe mejhania te njohi per te tille
  plehrat e njerezimit ,qe i rendoni asaj Toke

  Reply to this comment
 25. KOKEPALARI June 10, 20:56

  FLM zoti THANO per shkrimin!
  Mesazhi eshte i qarte, kambanat bien per ata qe kane veshe te degjojne jo per te shurdhet!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim