29 Nëntori? Ai është pa parime dhe pa moral, por nuk është budalla…

Viktor Malaj November 29, 2018 11:44

29 Nëntori? Ai është pa parime dhe pa moral, por nuk është budalla…

Ata që e kanë ndjekur me vëmendje politikën shqiptare të këtyre viteve, e dinë se Sali Berisha, në kohë dhe për shkaqe të ndryshme, ka paraqitur tri arsye pse pati bërë lutje për t’u anëtarësuar në Partinë e Punës (komuniste).

Në fillim pati thënë se ishte lavdia e Luftës Nacional-Çlirimtare që e shtyu ta bënte këtë. Madje, edhe kur mbajti fjalimin e tij para studentëve dhe popullit në Qytetin Studenti në dhjetor 1990, ai i thuri lavde udhëheqësit komunist, Ramiz Alia që “me guxim dhe trimëri udhëhoqi formacionet partizane për çlirimin e vendit…”.

Më vonë, pasi u ul në krye të vendit, filloi të sillej si ia donin nevojat për të ruajtur pushtetin, duke shkelmuar të vërtetat dhe parimet morale. Arriti deri atje sa të ndryshonte datën e Çlirimit. Pse? Po ta shohim me vëmendje këtë veprim kundërhistorik, imoral dhe antikombëtar mund të evidentojmë disa shkaqe, por po veçoj tre prej tyre, që besoj se ndikuan më drejtpërdrejt.

Së pari, Sali Berisha nuk e kishte politikën si mision në shërbim të vendit, por si qëllim individual, nga njëra anë, për të promovuar veten politikisht për t’u bërë sundimtar, mundësisht i përjetshëm, dhe, nga ana tjetër, për të arritur atë pozitë ekonomike që tashmë ka familja e tij, një familje milionerësh.

Ambiciet e tij për pushtet kanë qenë të hershme dhe ai e ka synuar dhe kërkuar atë qysh gjatë regjimit komunist. Për njerëz si Sali Berisha nuk ka rëndësi lloji i sistemit por vendi që zë ai në atë sistem. Ai sistem që e bën atë sundimtar është sistemi i tij dhe ky, vetë, kryegardiani i sistemit.

Po, ç’punë i prishte 29 Nëntori Sali Berishës?

Ai është pa parime, pa moral dhe pa shpirt, por nuk është budalla. Saliu e di shumë mirë se tre momentet më të rëndësishme historike të popullit shqiptar janë: Epopeja e Skënderbeut, Shpallja e Pavarësisë dhe Lufta Nacional-Çlirimtare. Të gjithë popujt më dinjitozë dhe më të zhvilluar të botës konsiderojnë dhe nderojnë si figura të mëdha kombëtare individë që kanë kontribuar në çlirimin e vendit, në pavarësimin e tij, në zhvillimin e revolucioneve arsimore, kulturore apo industriale të vendeve të tyre.

Sali Berisha e di se nuk mbetesh në histori si figurë madhore me ngritjen e sistemit të kjoskave, të firmave piramidale, të komplekseve të aty-këtushme të bixhozit apo me zhvillimin marramendës të hoteleve, restoranteve dhe vilave të ndërtuara me paratë që rrjedhin nga veprimtaritë kriminale.

Ai e vuan fort mungesën e një beteje reale në jetën e vet politike. Në kërkim të saj, ka dy dekada e gjysëm që lufton me mullinjtë e erës. “Lufta” e tij dhe ushtrisë së tij ka qenë një zinxhir aktesh të turpshme dhe antikombëtare që çuan në shkatërrimin e fabrikave, uzinave, vreshtave, pyjeve, minierave, shkollave, qendrave kulturore, shëndetësore etj.

Lufta e tij marrake e ka detyruar gjysmën e shqiptarëve ose të kërkojnë punë nëpër rrugët e botës, ose ta ngrysin ditën nëpër qendrat e bixhozit. Alibia e luftës kundër komunizmit e komunistit Sali Berisha do të vdesë një ditë. Atë vazhdojnë ta besojnë sot vetëm dy kategori shoqërore: tufa e injorantëve, pre e propagandës vulgare të pesëdhjetepesë fahrinjve dhe një pjesë e individëve që vazhdojnë ende të jetojnë me urrejtjen pasiononte që iu ka pas shkaktuar persekutimi komunist.

Sikur Gjergj Kastrioti Skënderbeu dhe Ismail Qemali të ishin gjallë apo të kishin parti të tyre politike, që i rrezikojnë pushtetin Sali Berishës, ne do të kishim qenë dëshmitarë të tiradave denigruese ndaj tyre. Por Berisha e ka zakon të “lartësojë” ata që s’i bëjnë dëm. E dëgjuam si e shpalli të ndjerin S. Olldashi “një njeri poliedrik”, megjithëse ishte një individ fare mesatar, në çdo aspekt që ta gjykosh. Po të ishte gjallë i ndjeri dhe të fajësonte, me të drejtë, Berishën për disfatën e 23 qershorit, kush e di çfarë do na dëgjonin veshët kundër tij.

Faik Konica thoshte dikur se, sikur Ahmet Zogu të kishte drejtuar rezistencën kundër Italisë në prill 1939, ai (Zogu) do të merrte atributet e një heroi kombëtar. Nëse kjo është e vërtetë, atëherë këto atribute iu përkasin atyre që e bënë një akt të tillë.

Gabimet dhe fajet e tyre të mëpastajme nuk ia zbehin vlerën luftës. Prandaj, për t’i denigruar ata, duhej denigruar vepra e tyre. Jo fare hapur por nëpërmjet ndryshimit të datës së Çlirimit, pra nëpërmjet instalimit të harresës.

Data është preteksti, është mjeti dhe jo qëllimi.

Së dyti, mendoj se gjatë aktivitetit të vet politik Sali Berisha ka qenë dhe është i rrethuar nga individë dhe forca ekstremiste të djathta, të cilat, jo vetëm nuk pranojnë bashkëpunimin e tyre me pushtuesit gjatë luftës, por përpiqen ta paraqesin atë si “luftë civile”.

Ndikimi i tyre, jo romantik, por për interes të votave, e ka çuar Berishën deri në ekstremin e marrëzisë.

Së treti, të menduarit dhe të gjykuarit e njeriut evoluon dhe ndryshon me ndryshimin e pozitës së vet shoqërore. Nuk kanë thënë kot se ndryshe mendohet në pallate dhe ndryshe në kasolle.

Kur Partia e Punës e mori Saliun e Vogël nga  “kasollja”, domethënë pa qenë askushi, dhe e bëri dikushin, madje gjithkushin, Saliu iu përgjërua asaj ta pranonte në radhët e saj, ku qëndroi 22 vjet. Kur Partia “vdiq” dhe ky u bë Saliu i Madh, punët ndryshuan. Nuk mund të mendojnë njëlloj si sundimtari, si i sunduari, si milioneri ashtu edhe varfanjaku. Në këto rrethana shkon të thuhet: më trego sa ke në “xhep” të të them se çfarë mendon.

Rëndësia dhe vlerat e LNÇ nuk qëndrojnë aq shumë në trimëritë, reale apo të zmadhuara, të partizanëve. Para së gjithash, kjo është një çështje morale, kombëtare dhe historike. Kjo ka të bëjë sa me faktin se ajo luftë i rreshtoi shqiptarët me fituesit dhe parandaloi ndarjen e mëtejshme të Shqipërisë, aq edhe me mesazhin që ne iu përcjellim brezave të sotëm dhe atyre që do të vijnë.

Shkurt, shtrohen pyetjet: A duhet luftuar kundër atij që të shkel vendin me tanke e topa apo duhet puthur me të? A duhen nderuar ata individë që e rrezikojnë dhe e japin jetën, duke iu kundërvënë pushtuesit, apo duhen ngritur në piedestal ata që pushtuesin e konsiderojnë “çlirimtar”, administrator apo thjeshtë “kalimtar”?

Nëse shkojmë me predikimin se është e kotë dhe gabim të luftosh kundër të madhit dhe të fortit, atëherë zhvlerësohen automatikisht të gjitha përpjekjet e popullit shqiptar për liri e pavarësi në shekuj, madje edhe epopeja e Skëderbeut do të quhej një marrëzi, pasi Perandoria Osmane ishte superfuqia e asaj kohe. Trimëria, sakrifica dhe atdhetarizmi tregohen kundër të fortëve sepse të dobëtit nuk guxojnë të të mësyjnë.

Prandaj, ata që sulmojnë 29 Nëntorin, në thelb janë kundër të vërtetës, kundër të drejtës, kundër moralit. Ata janë jo vetëm kundër të shkuarës, që ka ruajtur dhe forcuar identiteti e kombit, por edhe kundër të ardhmes. E ardhmja iu përket atdhetarëve dhe atyre që japin jetën për një të ardhme pa pushtues.

 

 

Viktor Malaj November 29, 2018 11:44
Komento

107 Komente

 1. Vladimir Dushniku December 1, 16:36

  Analize shkencore dhe me fakte,qe GOZHDOJNE edhe ARMIKUN me te madh te shqiptareve,pervec te CMENDURVE!!!
  Duhet shtuar edhe kjo:
  -Sali Berisha te gjitha keto MENXYRA kunder popullit shqiptar nuk i ka bere thjesht nga arsye personale!!!
  Ai eshte AKUZUAR hapur boterisht nga deputeti Spartak Braho,se ka qene “AGJENT POTENCIAL I UDB-se” dhe deri me sot,AS AI EAS PROKURORIA NUK KANE BERE NDONJE HAP per kundershtimin apo HETIMIN e kesaj AKUZE SHUME TE RENDE!!!
  Kryeministri i Shqiperise akuzohet si AGJENT i sherbimeve sekrete te huaja dhe KRIMINALISHT HESHTET!!!
  Ne asnje vend te botes nuk ka ndodhur nje precedent i tille!!!

  Reply to this comment
  • mendim i lire December 2, 06:05

   Kushedi sa keq duhet te ndjehen deshmoret kur ju shkon Berisha per t’i nderuar.

   Reply to this comment
  • "Veza e Kolombit" November 28, 17:13

   Eshte fare e thjshte, Viktor nuk ka nevoje per gjithe ate analize. Ky kriminel
   komunst doli si antikomunsti me kriminel dhe per kete donte si tek Makbethi te zhdukte cdo lloj gjurme Komunste (tek Makbethi gjurmet e gjakut, krimit).
   Ai donte te fshinte “komunstin” nga ndergjegja e tij, nga psikoza e tij e semure.
   Ai ishte nje komunst ekstremist 23 vjecar , sekretar Partie.
   Prandaj ky gjarper shpelle zhduku 29 Nendorin, e futi poshte 28 Nendorit, per te zhdukur vlerat e luftes qe sipas tij e bene komunstet, pra zhdukjen e gjurmes komunste,
   Pra me nje gure ai donte vriste dy zogj, pastronte ndergjegjen e tij (realiteti per te sunduar keshtu e donte) dhe shtonte perkrahesit ekstremiste per hakmarrje
   ndaj pjeses tjeter qe kishte humbur (komunsteve).

   Reply to this comment
   • Dn November 30, 20:40

    Ky komunisti doli si cdo komunist ne cdo kohe kriminel edhe mashtruese,si ju sot qe shkoni te Papa edhe prape i thoni vetit enverista…ju jeni ata qe pshtyni mbi ate qe keni adhuruar deri dje,edhe ky berisha eshte si ju kur nuk duhet t’i besohet,ashtu si juve per asnje send…
    Sepse nga enveri pederasti tek ramizi boshniku keni degraduar ,nga ramizi tek berisha,nga berisha perversi tek pijaneci nano,nga pijaneci nano tek drogerashi rama …cdo here nje shkalle ma poshte se ishit jeni e do jeni te degjeneruar…

    Reply to this comment
  • Dushku November 29, 17:44

   Po dita e “çlirimit” nga pushtuesit italiane e Shtatorit 1943 a do te festohet?
   Po dita e “çlirimit” nga pushtuesit italiane e Shtatorit 1920 a do te festohet?

   Reply to this comment
   • qytetar November 29, 13:54

    Po mo dushko po qenke kokrra e dembelit ti.Ne jemi i vetmi shtet qe kemi festa zyrtare me shume ne bote deri dhe per hashuren e groshen,ti na dashke te shtosh dhe ca te tjera

    Reply to this comment
  • syri November 29, 12:28

   Nuk jam dakord qe Saliu qe ne fillim kishte qellime sic thote outori i shkrimit! Ne fillim Saliu ishte shume i turbullt derisa e moren perdore dhe i thane se c’duhet te bente! Me vone kur u qartesua vendosi te punoje per vete dhe per shqiptaret jashte atdheut te larguar pas clirimit apo te lidhur me qarqe antishqiptare! Nuhatja prej tropojane spiun e beri ate ky qe eshte!

   Reply to this comment
  • Ylli November 29, 21:53

   Analize shkencore me fakte….hahahahahaha.
   Shkrim Viktori me fakte ????
   Sa mundet Fahri Balliu te jete objektiv kur shkruan per Edi Ramen ,aq dhe Viktori kur ben kete palacollek qe quhet shkrim.
   Me kujton “Tablon sinoptike te veprimtarise armiqesore te Mehmet Shehut” ,fjalim -vrases i Enver Hoxhes per Mehmetin.
   O Viktor ….sinqerisht nuk mundesh ti besh analize shkencore karrieres politike te Sali Berishes.Ti ja ke besuar formimin tend si njeri Partise dhe kendveshtrimi juaj mbi kundershtarin eshte percaktuar nga brumatriçja e Institutit Marks – Leninist.
   Se keni kuptuar qe ne jeten tuaj ,nuk keni arsyetur nje here te vetme si qenie e lire njerezore por si kallup i pregatitur nga Nena Parti.
   Me kete 29 Nentorin jeni qesharare kur arsyetoni me referenca idiote te “ikjes se gjermanit te fundit”.
   29 Nentori eshte dita e clirimit te Beogradit.
   28 Nentori ka lidhje me 2 ngjarje madhore ,e para me ngritjen e Flamurit ne Kruje nga Skenderbeu dhe e dyta me ngritjen e Flamurit ne Vlore nga Ismail Qemali.
   A nuk.do ishte me e bukur festa e çlirimit ne daten 28 Nentor duke e kthyer kete date ne nje pervjetor te shenjte per Shqiptarine.
   Ce pengoi Enverin te caktonte dt 28 Nentor.??
   Mos valle i cuan me Whatsaap foto nga Kopliku te gjermanit te fundit apo dy partizane kishin vene fotofinish ne kufi me Malin e Zi dhe sapo gjermani i fundit kaloi vizen ,partizanet moren ne telefon Komandantin.
   Ishte vendim politik i komunisteve shqiptare qe festa te ishte e njellojte me vellezerit jugosllave.
   E ke mbushur shkrimin me opinione personale te nivelit militantesk te tifozerise rilindase.
   Ky budallalleku pervers dhe i lig qe Sali Berisha eshte agjent i UDB ofendon shokun Enver i cili zbuloi Mehmetin dhe do ja hidhte Saliu nga kasollja (sipas jush).
   Partia dhe shoku Enver o shkencetari Viktor ,benin dhe Arushen Mira te cirkut te Tiranes me pranu qe ishte agjente e UDB e jo me Sali Berishen.Gjysem ore ne bodrumet e Sigurimit dhe Sala do kishte pranuar qe ishte agjent dhe i Alieneve.
   Ju lutem shoku Viktor ,mos ja ulni vlerat vigjilences se shokut Enver.
   E di qe kete Beogradin e keni fiksim ju komunistet o Viktor ,por e verteta eshte qe takime te fshehta ( Nano – Millosheviç) dhe vizita ne Beograd kane bere lider te se majtes Enveri ,Meta ,Rama.Eshte fakt o Viktor jo improvizim potencial.
   Sali Berishen sigurisht qe do ta urreni.
   Eshte detyre Partie e ju Partise nuk dilni dot.
   Por me kujtohet nje dhenie per burrat e politikes ,e cila thote….
   ….Burrat e medhenj marrin vendime.Disa u dalin e disa jo.Burrat e vegjel i.gjykojne ato (vendimet).
   Jeni shume liliput per te gjykuar Sali Berishen.
   E keqja eshte se ke nivel te kushtezuar per qenie te kushtezuara qe jane krenare qe kane dale nga inkubatori i Partise.

   Reply to this comment
   • Umor Ishti December 1, 07:00

    29 Nentori per Jugosllavine eshte i vitit 1943, e theksoj, 1943! Nuk eshte date clirimi, por i konferences se dyte te AVNOJ. Kerko ne Google per me shume.

    Enveri e zgjodhi 29 nentorin 1944 sepse ajo ishte dita kur nendetsja amerikane USS ”Archer-Fish” mbyti aeroplanmbajtesen japoneze!

    Kurse amerikanet e zgjodhen kete dite ta mbytnin aeroplanmbajtesen qe te perputhej me festen e jugosllaveve!

    Kurse jugosllavet zgjodhen kete date sepse:
    “John Hopkins Hospital performs first open heart surgery on this date.”

    Eh sa e lidhur eshte bota: pjerdh nje majmun ne Indi e behen arrat vjeshten tjeter ne Bolivi!

    Reply to this comment
 2. tani December 1, 18:54

  po ky eshte kryekeput filoserb ku mos ta mohoje ky felliqesira e udb-se serbe e 29 nentorit,ky ka qene edhe sekretare i ppsh-se pse e mohon 29 nentorit ky palaco,23 vjet ky milet eshte zgjenjyer e genjyer rende nje sekretare ppsh-je apo pjelle udb-je nuk mund te sjelle kurre ne demokraci ketij plere jo gjyqi hages qe sja lan mekatet qe i ka bere ketij kombi por ky meriton edhe me shume barbari se ka veshur shume gra nena motra shqiptare me te zeza nga krimet qe ka bere SRB do vare ne litare dhe ti vihet kripe neper plage ta shohi edhe ky cdo te thote dhimbje…

  Reply to this comment
 3. fat man December 1, 18:58

  Shoke Saliu tani do te kete te burgosurit e Burgut 313 dhe te cmendurit qe do ti ristrehojme ne Spitalin e Budallenjve ne Vlore, ky eshte fati i tij.

  Reply to this comment
 4. Dhori December 1, 19:26

  Z. Malaj!
  Edhe ne kete analize jeni mbeshtetur ne fakte te pakundershtueshme. Keni plotesisht te drejte kur konkludoni se cfare na mban te bashkuar si komb.

  Reply to this comment
 5. Mark uk December 1, 19:26

  Nje dhoj si 28 si 29 eshte dita e ekupimit komunist.Vertet shume luftetar rane ne luft me fashistet italjan e nazist gjerman,po pjesa ma e madhe u vran ne mes njeri tjetrit.Dhe sherri ishte i komunistve.Mbi dymij shqiptar nuk u dihen as varret te vrar zhdukur nga kjo diktar qe vetem ne vendet islamike jan te tilla.Dua te pyes kta historian qe vetem cfar ka thene Enveri per historin thon,bile e mbrojn me fanatizem,pse u festua me 1945 e 1946 si dite clirimi 28 nendori. Mire thoshnin gjermanet e luftes komunist kaput. Pesdhjet vjen sunduan e po aq do qelbet era e keqe e tyre.

  Reply to this comment
  • diamond November 28, 16:22

   Uku prej uk….
   E ke njohur lenden e gjuhes shqipe ne shkolle???Nqs po, ç’fare note ke patur?
   Kot per kureshtje, sa per te ditur nivelin tuaj…..Sa per historine zoteri,do me falesh por nuk merr vesh. Lerja kete pune profesionisteve.

   Reply to this comment
  • prizem November 29, 23:03

   @Mark uk
   Kur thua vrane njeri-tjetrin e ngaterron me ’97 ku kumandar ishte ai qetiilepinsumen vullnetarisht…te tjerat jane llogje Kavaje.

   Reply to this comment
 6. Aliu nga Selenic December 1, 19:27

  PERSE SALI BERISHA NUK E NJEH 29 NETORIN.

  Berisha e gjeti pushtetin ne Tavoline si dhurate ne rrespekte nga zona ku vjen dhe nga miqesia qe kishte me Enver Hoxhan.
  Vinte nga Vendi i patriotve te medheje, Mic Sokoli, Haxhi Zeka, Sef Kosharja, Barjam Curri. si dhe nga vendi ku u mbajt mbledhja e Bujanit. Mbi keto baza edhe Enver Hoxha e afroi Sali Berishen mjek teke Bllokut. Madje ai kishte mardhenje shume miqesore sa ky shkonte edhe ne zyren e tij.Mos harron shkrimin e Sali Berishes. “Me zuri sherri me Enverin “une thote Berisha- i hapa kompjuterin.Sokoli me normalizoi dhe perseri ata ngelem miqe. Mos harroni fotat vozitse ne liqenin e Pogradecit e plote aktivitete te tjera pran familjes Hoxha.
  Sali Berisha u orjentua nga rregjimi, per te marre kreun e shteti duke menduar ata se shqiperin do ta lejme ne dore te sigurta edhe perse kaloj ne Demokraci faktoret e meseperme e bejne te besueshme kete qe them une. Mbi keto baza Sali Berisha e mori pushtetin ne Tavoline Ata mendonin dhe besoni tek besa e malsorit.!
  PO PERSE SALI BERISHA NUK E NJEHE 29 NETORIN.?
  Arsyeja kryesore qe nuk e njeh kete se Sali Berisha ra ne kontakte me Nacionalistet te cilet iken ne bishte fashizimi, ata bashke me qarqet e egra antishqiptare e blen i dhan para dhe e orjentuan drejte destabilizimit te vendit ndryshe ata do te nderhynin per ta larguar nga pushteti.
  Po c`far i rrekomanduan ata.!
  Ata i rrekomanduan provokimin e nje lufte civile te cilen, duhet te laheshin hesapet me ata qe i perzune bashke me Nazistat. koken e kesaj ideje te orjentuar e shfaci Sami Repishti ne Shkoder sapo erdhi per her te pare.
  Samiu rrekomandoi dy porosi.:
  1. Te hiqet sa me pare drejtshkrimi shqiptare qe u vendos ne viti 1972.
  2. Ne cdo shtylle te tensionit te larte te varet nga nje komuniste.
  Kjo deklarat eshte e arshiviuar ne arkivin e TVSh Tirane.
  Mbi keto baze Berisha ka provokuar gjithnje nje gjakderdhje te madhe ne shqiperi, pore fale krehut te majte te Partise Socialiste e cila e ka shmangur me sukses.
  – Keshtu Berisha provokoi me 2 Prill ne shkoder duke vrare tre veta dhe duke akuzuar shtetin per terrorizem.
  – Provokoi ne vitin 1996 kure beri vjedhjen masive te votes dhe dhunoi deputete e opozites.
  – Provokoi ne viti 1997 ku dergoi ushtrin per te shtypur protestuesit ne Jugun e shqiperise. Nga ku dergoi edhe dy avjon me LHL per te vrare popullin e Jugut.
  – Provokoi me vrasjen e Azem Hajdarit i cili me arkivolin e tije goditi dyert e kryeministrise dhe organizio grushtin e shtetit.
  – Gjithashtu pes largimit te tje nga pushteti dhe me kthimin e tije berisha provokoi perseri.
  – Provokoi me vjedhje masive te votes si ne vitin 2009 ashtu dhe ne zgjedhjet e pushteti vendore per Tirane ku pushtetin e mori me forca policore pa asnje fitore.
  – Provokoi me 21 Janar.
  -Provokoi me dhenjen e detit Greqise.Te gjith keto jen provokim te cilat i kishte marre nga ustallaret te Qarqeve antishqiptare Serbo-Greke dhe po nga keta nacionaliste te cilet priteshin me shprese se Berisha nje dite do te realizonte nje provokim ku te laheshin hesapet me ata qe bene luften Nacional Clirimtare. Duke mos u bashkuar kurre me interesat e vendit pore vetem me interesat e tyre te xhepit te tyre.
  ARSYE TJETER QE NUK E NJEHE 29 NETORIN ESHTE EDHE.
  -Nje arsye shume e forte se Nacionalistet kurre nuk e ngriten gishtin kunder pushtuesve Nazi Fashiste ndaj dhe ata perfunduan ne fundrina te kombit dhe Berisha , mori persiper te behet pinjoll i tyre dhe mendoi qe tashme erdhi koha te shfrytzoi kohet e arte edhe ne kohen e Demokracise ndaj Berisha jo vetem qe nuk e njohu 29 Netorin pore nuk njohu ase ekonomin qe na e la trashegim sistem per ta rikthyer ate ne kushte e ekonomis se tregut. Ne keto kushte Barish rrafsho cdo gje dhe arriti ta fundos ter ekonomin e vendit.
  Sote nga dora gjakatar e ketij njeriu mne keto 23 vjete, kane humbur jeten ne shqiperi me shuime se ne luften e dyte botrorea si rezultat i papunsise i amullis qe krijoi dhe nga drejtimi dhe keqmengjim arriti qe shqiperi te jet sot ne keto nuvele kaqe te renda ekonomikishte .!Pra nuk munde te njihet kjo date historike nga ata qe e luftuan kunder kesaj lufte deri ne fishekun e fundit.!Berisha ai pinjoll i nacionalisteve dhe bashkpuntorve te Nazizmit eci ne gjurmet edhe te Xhafer Deves dhe te Rexhep Mitrovices duke sulmuar Jugun e Shqiperise.
  Keto jane edhe arsyet qe Berisha nuk e nje 29 Nentorin.
  29 Netori do te njhet do te rrespektohet ne jete te jeteve edhe karrshi kundershtimit te kesaj minorance injorante qe asnjeher nuk eshte ne gjendje te drejtoj ase vete e vet pa ler shteti jo e jo.!

  Reply to this comment
  • kujtesa November 28, 22:55

   E keni lexuar librin “Refleksione” Edi Rama,Ardian Klosi, Tirane 1992. ?

   Reply to this comment
   • elio November 30, 07:29

    Mire, llafe, llafe, llafe…e vetmja menyre per te harruar Saliun, Enverin Nanon eshte mire qeverisja..por keshtu si po vepron e qeveris Rama, po I dhuron Saliut pushtetin…

    Reply to this comment
  • koco November 30, 15:09

   Po Ky eshte Monstra , Perbindeshi , Pjelle e fara me e keqe Sahli Berisha . Duhet koha te beje detyrimisht drejtesi dhe te nenshkoje kete Monster .

   Reply to this comment
 7. Aliu nga Selenic December 1, 19:38

  O Mark Uk.Eshte e turpshme kur shkruan se ti nuk ke haber nga keto ane.Me vjen keq qe kerkon te kapesh pas te mbyturit, po e din ti o mark se i mbyturi te mbyte. Sali Berisha eshte i mbytur dhe e mbyti ter shqiperine. E rrafsho njelloi si rruspull vetem e vet qe ky popull kurre te mos behet. Keshtu e udhezuan ustallaret e antishqiptarizmit.
  Mos u mundo kote se nuk ka perendi qe e shpeton Sali Berishen.Ai eshte i perfunduar si nje gje me e keqe ne tere historin e popullit tone. Keti flasin faktet vete dhe jo se flasim ne .Jo ketu jane gjera qe diken me sy dhe nuk duan kallauz. E ke te kote.!

  Reply to this comment
 8. Kulti i Komunizmit vazhdon... December 1, 19:42

  E vetmja gje e sakte ne kete shkrim eshte se orvajtja e Sali Berishes (gjoja) per tu marre me simbolet e sundimit komunist ne Shqiperi “nuk eshte qellim por mjet”.

  Tere pjesa tjeter eshte nje orvajtje per ta nxjerre Sali Berishen antikomunist, te djathte ose te lidhur me te djathten shqiptare.

  Malaj dhe tere propaganduesit e se majtes komuniste shqiptare, edhe 24 vite pas dekretimit te pluralizmit prej shefit te tyre zyrtar Ramis Alia, nuk e nuk e nuk pranojne dot se Sali berisha ishte i zgjedhur prej radheve te tyre.

  Berisha, ketu Viktor Malaj ka te drejte, eshte arrivist ne te gjithe kohet, kerkon karieren, kudo ku eshte, -edhe po te kontribuonte ne letersi (sic ka promovuar Ismail Kadare Enver Hoxhen dhe Besnik Mustafaj Sali Berishen!), do haej me thonje e me dhembe me Ismail Kadarene, madje besoj se vetem Berisha krijues do sherbente ta bente Kadarene vertete disident, qysh ato kohe!!!
  Por Sali Berisha dhe asnje nga individet qe lulezuan ne keto 25 vjet, nuk ka asnje lidhje me te Djathten. Jo me me Te Djathen historike, por as me ate qe vjen ose do te vij si bindje, si kulture, si aresyetim ne nevoje te atdheut e shqoerise shqiptare…

  Sali Berisha kunder komunizmit ka bere vetem zhurme, dje dhe sot dhe sa te jete gjalle, ai eshte ne sherbim te idese se vetme qe ai perqafoi: komunizmit qe realizoi natyren e tij. Dita e Çlirimit as nuk ka qene dhe as eshte ajo qe i ndaj komunistet nga nacionalistet e vertete. Qendrimi nda fateve te kombit dhe jo internacionalizmi i kuq, liria e vertete sociale dhe jo uzurpimi i pushtetit, teresia kombetare dhe jo izolimi prej botes -ne fillim prishja me Perendimin dhe me pas edhe me lindjen, pasurimi shpirteror e material dhe jo varferimi deri ne ekstrem i shqiptareve, keto jane reaultatet e pushtetrimit te atyre qe “fituan luften” dmth pushtetin, se populli shqiptar realisht doli i humbur prej kesaj fitoreje…
  Viktor malaj nuk dallohet fare nga berisha ne kete plan.

  Berisha, edhe tashme qe nuk ka per te ardhur me ne pushtet, cuditerisht bashke dhe e perkrahur nga nje mendjeholle qe vjen prej nje shtrese tjeter prej se tijes, edhe 22 vjet pasi ai u be president i ketij vendi, akuzon Edi ramen se ringjalli Enver Hoxhen kur ai vete se paku e kishte ne dore te mos e vononte me marrezine dhe krimin ne veprim: qenien e Enver Hoxhes hero i Popullit!
  Malaj nuk ka ndermend ta zere kete ngoje, madje ai naivisht, per verberi ideologjike, ua hedh supeve komunisteve mantelin qe gjoja s’e mbajti dot Ahmet Zogu! Mjerim mendor…! Nese Malaj beson vertete se italine e dyte dhe jermanine e Hitos e munden partizanet shqiptare, do ta dtoja te lexonte dhe te besonte Kasem Trebeshinen, po ate disidentin real, qe ne vitet e para e kishte ne krahe edhe Edi Rama. Edi rama e di realisht se cfare lufte eshte bere dhe sa i kushtoi Shqiperise “pushtimi nga komunismi”.

  Nese Edi Rama ben ate qe s’beri sali berisha, heqjen e aures zyrtare enver hoxhes si hero Populli, do na provoj se paku se ai ka dicka qe na ben te shpresojme se Dhjetori 1990 nuk ishte teresisht, ne te gjithe skalionet e tij, vazhdim i nentorit te kuq…

  Reply to this comment
  • ortes December 2, 00:52

   @”kulti i Komunizmit vazhdon…”:
   Mos u lodh kot me SOFIZMAT e tua IDIOTE!!!
   Komunizmi si IDEAL eshte e ardhmja e NJEREZIMIT!!!
   Kapitalizmi,po e provon edhe sot,qe eshte nje REND i vdekur,por i pa varrosur!!!
   Kriza e madhe,qe ka perfshire botem,qe nga SHBA ,nuk mund te NDREQET duke MBUSHUR THASET ME COPA LETRE MONEDHA,por me prodhimin e cdo vendi,qe duhet te sjelle doemos edhe mireqenie per popujt!!!
   I dhane Greqise miliarda euro,por i thane,qe te HIDHTE NE RRUGE SI TE PAPUNE QINDRA E MIJRA NJEREZ!!!
   Ku eshte ketu mireqenia???
   Socializmi e tregoi veten se ishte SISTEMI ME HUMAN SE TE GJITHE,sidomos per shumicen e popullit,nderkohe ishte i garantuar PUNA,ARSIMI E SHENDETESIA FALAS DHE TE NJE NIVELI ME TE LARTE,JETA DHE E ARDHMJA E NJERIUT(ndonese jo luks) nuk diskutohej ,STRESI,DROGA,TRAFIKIMI I NJEREZVE,SIDA etj nuk njiheshin etj!!!
   SHTETI BEHEJ GARANT PER NJERIUN,ndersa sot SHTETI ESHTE XHELAT I TIJ!!!
   KAPITALIZMI I NDAN NJEREZIT NE TE PASUR DHE TE VARFER,qe eshte PADREJTESIA ME E MADHE,QE MUND T’I BEHET NJERIUT NE JETE!!!
   Megjithate,ju LANGOJTE e atyre,qe bashkepunuan me pushtuesit,KURRE NUK DO TA PRANONI TE VERTETEN E MADHE SE JU PERFAQESONI KALBJEN E NJEREZIMIT!!!

   Reply to this comment
   • Mondi November 29, 06:21

    Te shplafte mortja plak mut,pa vdekur kasta juaj nuk behet Shqiperia,or Ortes bebelina,ma fare e keqe se komunizmi nuk ka ne bote.Cfare kapitalizmi or matuf,kapitalizmi eshte lule,ajde jeto ketu ne perendim e do shikosh qe ke rri lindur,por je mesuar me spiulliqe,me servilizma e me thashe e theme or vemje komuniste.Sa per moral i kame provuar te dy sistemet,edhe im ate ishte komunist i thjeshte qe nuk e ngopi barkun me buke,ndersa ti zotrote do kesh qene ndonje hafije,ose oficer Zallheri….se keto muter rrijne ne kompjuter dhe leshojne peralla me komuniste.Pasatj punova si me Salen doren tuaj qe e sollet pako nga zyra e Ramiz Toptanit,dhe bejini duha qe ju mbrojti koken se do kishit patur te gjithe fatin e Causheskut,se kishit lyer duart me gjak,qe gjaku ju dalte nga veshi. po punova me Nanon e me dreqin me te birin dhe kam patur pozicion pune ne nje sektor kyc,por provova se njerez me te ndyre se ish sigurimsat,dhe pjella e tyre nuk kishte,prandaj nuk behet Shqiperia.Kur te permendesh Perendimin laje gojen me sapun or trap,ketu eshte jeta,pa stres e ato veset e ndyra komuniste,qe Allbania nuk ka per ti harritur per 100 vjet….

    Reply to this comment
   • Lili November 30, 20:43

    Booo,paska halla shume budall ky vendi jone…

    Reply to this comment
  • Bureto November 28, 19:34

   Kulti i komunizmit vazhdon!…Ke thene gjera te mencura. Bravo! Komunistet (sidomos arrivistet) dhe trashegimtaret e tyre po ta donin Shqiperine nuk do kishin bere kete atdhe qe kemi sot. Ketu futet dhe Sali Berisha, qe eshte padyshim pjelle e tyre. Keta (dmth klishete te ‘majte’ e te ‘djathte’ te sotem) zihen sepse kane hallin e pushtetit qe prodhon te mira materiale etj dhe jo se i ha meraku per 29 nentorin, apo numrin e deshmoreve apo partizaneve. keto kane pak rendesi ne fund te fundit. Por si njera pale dhe tjetra e kane kete alibi si lufte politike per te mbajtur prane sa me shume elektorat nga ata qe i mendojne gjerat ndryshe. Psh Saliu ka mashtruar viktimat e komunizmit jo me datat por me veprat kunder tyre, duke bertitur me shume se kushdo me antikomunizmin e tij. E njejta loje ne krahun tjeter. vene ndonje shall te kuq ne qafe dhe gjoja respektojne datat e tyre. nese duhen respektuar ata qe derdhen gjak ne lufte duhej te realizonin aspiratat per te ciat e dhane ate. Dhe per kete s’flet askush. se pse jane mender te gjithe te dhier.Po! U luftua dhe rane edhe deshmore ne ate lufte, por sipas cdo tradite nderkombetare dite clirimi vendoset dita e clirimit te kryeqytetit, pra 17 nentori, dhe nuk do kishte asnje qe ta kundershtonte. Po pse kundershtohet, (o lufta, por data e clirimit, sepse ajo, ashtu si 28.000 deshmoret eshte fantazi, ose pragmatizem i e E.Hoxhes per qellimet e tij politike (te pushtetit te mbas luftes), i cili edhe pse kishte hyre ne 28 nentor ne Tirane me qeverine e tij, beri edhe parade per kete dhe prej andej i beri telegram Titos se tash e tutje edhe festat do t’i kemi bashke. Keto ka thene servili i Titos dhe pastaj ronxhobonxhot historiane e toren ate dhe shume te tjera sipas oreksit te dites se enverit. Po te kthehemi tek shkrimi dhe ndonje koment. Kur kane degjuar keta qe e mbrojne se ka ndonje qe nuk e ka vleresuar luften per clirim (jo vetem nga partizanet) si simbol dhe si realitet? Asnje dhe asnje here! Dhe m’u per kete nuk kane te drejte te deformojne te vertetat. Megjithate eshte pune e tyre. Jane te lire te besojne dhe te deklamojne c’te duan, ose ato qe besojne. por mos fyejne ata qe mendojne ndryshe. Fyrja dhe genjeshtrat nuk jane argument. Duan 29 nentorin si date, le ta festojne. Ka qe e shohin gjetke daten dhe simboliken jane ne te drejten e tyre gjithashtu. Por nuk jemi ne qe e shkruajme historine, do te jene historianet e papolitizuar dhe te rinj, qe do ta bejne dhe kane filluar, mbi bazen e fakteve, dokumentave dhe deshmive qe ca kane dale ne drite, e te tjera do te vijojne te dalin. Gjithsesi ne do te kemi vdekur, historia do te shkruhet dhe e verteta do te mbetet.

   Reply to this comment
 9. Gregori December 1, 19:53

  Sali Berisha, nuk ka fuqine te zhbeje 29 nentorin. Por ai ka mbeshtetjen dhe kerkesen e paskrupullt te atyre qe e sollen dhe e mbajten ne pushtet, ne emer te luftes kunder komunizmit, bashkepunetoreve te fashizmit, ballisteve e zogisteve, te cilet si thote dhe zoti Viktor Malaj, mund te ishin po aq patriote sa edhe komunistet, po te kishin drejtues patriote.Por une shtroj nje pyetje: Pse ishin te paket ne numur ballistet e zogistet ne krahasim me partizanet, qe nuk ishin te gjithe komuniste, por iu bashkuan udheheqjes se luftes per clirimin e vendit, sepse pane qe keta te fundit ishin atdhetaret e vertete, qe luftonin per clirimin e vendit nga pushtuesit. Kjo eshte nje e vertete historike absolute, jo te gjithe partizanet ishin komuniste, dhe prandaj duhet mohuar 29 nentori, se clirimin e sollen komunistet. Clirimi erdhi si rezultat i nje lufte popullore mbarekombetare e te gjithe njerezve atdhetare, te rreshtuar ne lufte nen udheheqjen e PKSH, e cila ishte atehere forca e vetme politike qe luftone pa asnje kompromis pushtuesin, dhe ketu s’ka asgje te keqe.
  Bashkepunimin e mirekuptimin me komunistet e kane shprehur edhe misionaret anglo-amerikane, qe kane qene prane shtabit te pergjithshem te ushtrise nacional-clirimtare, bashkepunim qe e kane kerkuar me se pari me forcat balliste dhe te legalitetit, por qe nuk e gjeten asnjehere. Historia eshte e tille dhe s’ka si te mohohet, sa te duan pasardhesit e bashkepuntoreve te fashizmit qe te bejne nje gje te tille.
  Sa naive dhe idiote duket ideja e “gjermanit te fundit”, kur edhe dokumentat gjermane perputhen me daten “komuniste” te clirimit te vendit. Jemi bere gazi i botes kur diskutojne ne kete menyre edhe disa “historiane” te mjere, vetem e vetem qe te behen zedhenesit e pasardhesve te bashkepunetoreve te pushtuesit, te cilet edhe sot, si dhe paraardhesit e tyre jane po aq antishqiptare, sa baballaret e tyre. E duan Shqiperine vetem si lope per ta mjele, zhvatur e rjepur, e per asgje tjeter. Nacionalizmi i tyre tingellon shume fallc.

  Reply to this comment
  • loni December 2, 00:11

   ti o grigori i zgjuar,,PKSH do te thote partia komuniste shqiptare,,ka meritat e veta gjate luftes nacional clirimtare dhe merita shume te dobishme,,po te permend nja dy tre emra hero komuniste,,vasil shanto,,qemal stafa,,etj qe nuk po me kujtohen per momentin,,sa per komunistet qe erdhen ne pushtet mbas vitit 1944 ishte nje fitore e madhe per popullin tone,,kjo eshte de facto,,ai sistem ishte me i perparuar sesa evropa,( pervec amerikes imperaliste)nqs do te kishim vazhduar me sistemin e europes ne ate kohe mbas 1944,,shqiperia nuk do te ekzistonte si shtet,,ne rradhe te pare do vazhdonte nje lufte civile me njeri tjetrin per shum vite me rradhe,,sic ishte greqia pershembull me nje lufte civile per gati 5 vjet,,1945 1950,,mbas luftes europa ishte ne nje udhekryq,,italia po rezistonte fal ndihmes angleze,,spanja hyri ne nje perandori fatmkeqe,,gjermania u nda ne dy pjese,,franca per vite me rradhe hyri ne nje rruge pa dalje me qindra te vrare nga demostradat qe u zhvilluan per vite rrjesht derisa arriten ate qe meritonin,,skadinavet po merrni arratine drej amerikes dhe kanadase,,prandaj komunizmi ne ate kohe ishte nje nga sistemet me te bukra te atyre viteve per shqiperine,,mos harroni se ne shqiperi mbas 1944 mbreteronte,,papunsia,,semundjet,,analfabetizmi,,hakmarrjet ( qe i dhame te drejte mbas komunizmit te lulezoje perseri ) lufta per pushtet sipas traditave dhe jugu per vete malsia per vete,,i dha fund tradhetareve te kombit,,komunizmi e rindertoj vendin,,vuri bujqesine ne pune,,ndertoj ushtrine qe deri ne vitet 80 ishim nje lloje me fqinjet,,blektorine,,vuri ambulanca deri ne fshatin me te humbur,,( qe sote ambulanca nuk ka)ndertoi fabrika uzina,,dhe fal atij sistemi qwe sote e perbuzin ne u beme njerez me pashaporten tone u identifikuam si shqiptare me trojet tona,,( mos harroni se dikur shqiptaret u paraqiteshin neper ambasada turke se nuk na njihni si komb),,dhe fal atij sistemi sote ti gregori dhe une bashke me gjithe shqiptaret e tjere ndricohemi po nga ai sistem,,na dha shkollat kopshet falas,,na dha gjithcka qe kishte dhe bota perindimore,,kishim rend,,nuk njihesh droga,,vrasjet,,prostucionet etjetj,,sistemi komunist filloje te deshtonte mbas viteve 1980,,kur bota moderne kishe ecur shume perpara fal tregut te perbashket,,por qe te arrije ate qe arriten bota moderne duhesh te derdhej shum gjake edhe mbas luftes 1944,,dhe per shqiperine kjo do ishte fundi jone nqs do ndiqnim rrugen e evropes moderne ne ate kohe,,do te na kishin coptuar po mos te ishim lidhur me lindjen,,por gabimi i komunisteve pleq ishte se e mbajten ate sistem deri ne piken kritike,,kjo ishte e pa falur,,qe sot te gjithe i kundervihen atij sistemi,pa folur kurre per ato arritje qe ai sistem ndertoi,,edhe mbas renies se komunizmit ne jemi perseri te izoluar,,europa nuk te afron pa letra,,amerika te largon si qen per tere jeten po i vajte atje ne menyre ilegale,,italia te heth ne det si 1997,,greku te vret ne kufi,,gjermanet as gje behet fjale,,franca na quajne bota e trete,,anglezet te kontrollojne pa iu afruar ishullit,,etj,,sa edhe kosova te vendos vule po shkele ate shtet gjysem te saporformuar,,ja kush jemi sote,,nje barre e popujve te tjere,,me mire buk me djath,,sesa me mish dhe ter perbuzje,,ne jemi nje popull kafshe dhe sistemi komunist ishte ilaci me i mire per te na mbajtur ( gjasme ) te lidhur me njeri tjetrin,,pluharizmi sodhi,,percarje ne familje,,vellai vret vellane,,pronat grabiten ne menyren me brutale se ne komunizmen,( te pakten ne ate kohe komunizmi thoshte prona e popullit)kurse sote thote tropojani pronat e mia ne sarande apo vlore etj,,ai sistem filloj te deshtonte mbas vitit 1980,,deri atehere bota moderne e kishte zili ate sistem ne te gjithe lindjen,,dhe e fundit per te gjithe shqiptaret nje pyetje,,nga antaret e byrose politike qe ishin per 45 vjet ne shqiperi,,kush nga ata dolen te pasur dhe kush e vodhi shqiperine dhe ku i cuan gjithe ato pasuri???prandaj ka edhe te mirat e veta ai sistem po edhe te keqiat e veta,,sa per krimet qe ndodhen ne ate kohe,,jo te gjithe ishin te mire,,se shumica e tyre qe u vrane ishin te gjithe me vrasje mbi kurriz,,dhe nuk keni thene dicka per keto 23 vjet pluharizem se cfare kan ndertuar keta drejtuesit e sotem,,pervec se shkaterrim,,vjedhje vrasje politike si dikur,,tradheti ndaj atdheut,,shitje deti,,varrezat e grekeve,,platforma serbe per te gllaberuar cdo pasuri qe kemi etj etj,,mos harroni kush ishim dhe kush jemi,,me perbuzje na i shikojne pashaportat vendet moderne,,kjo eshte ulje per ne si komb jo krenari..rrofte pluharizmi i leshit neper bote si uzmiqare…

   Reply to this comment
   • plaku November 29, 01:09

    loni,
    Faleminderit per shkrimin. Te me falesh por persa i perket “SOCJALIZMIT REAL SHQIPTAR” mendoj se ai deshtoi sepse :
    _ Ndergjegjia e njeriut nuk do te arrije kurre ate nivel mbi te cilin Marksi bazoi teorine e tije shkencore.
    – Jeta tregoi se forca levizese e shoqerise nuk ishte lufta e klasave dhe diktatura e proletaritatit por prona dhe inisitativa private.
    _ Nuk u be asnje perpjekje per ekujlibrin midis shtetit dhe tregut. Shteti u fetishizua dhe u kerkua qe cdo gje te behej sipas nje plani te caktuar qe nuk merret fare parasysh konkurencen e tregut. Shteti i kishte te gjitha : shtepine, punen dhe shkollimin e femijeve.
    – Nuk u lane hapsira te lira per inisiativen private dhe mendimin kunder.
    – U ndoq politika e gabuar o me mua o kunder me je.
    – Ne qender te vemendjes se shoqerise ishte kolektivi dhe jo individi.
    – Sistemi antidemokratik mbytes nje partiak.
    – Feja eshte Opium per popullin ishte nje gabim i madh.

    Eshte per tu shenuar se socjalizmi real deshtoi jo vetem ne Shqieperi por ne te gjitha vendet socjaliste. Ishte ana ekonomike ajo qe e shkateroi.

    Te uroj nje fund jave te kendeshme.
    Pershendetje

    Reply to this comment
    • diamond November 28, 16:25

     Mos fol me plaku se e prish……
     Fundjave te mbare dhe gezuar festat….

     Reply to this comment
    • ganiu November 30, 10:30

     plaku, tek pika e parë, dhe si pikë të parë është efektiviteti i ekonomisë.
     Në Shqipërinë 1945-1990 patëm një ekonomi politike.
     Ekonomia politike është e mirë për kohë të shkurtër, por nëse do një shtet që të qëndrojë në këmbë duhet një ekonomi eficiente.
     Një ekonomi që kur të bëhen llogaritë e fundvitit, funddekadës, fundshekullit të mos jenë në ngjyrë të kuqe.
     Duhet të jenë në ngjyrë të zezë.
     Gjithnjë PLUS.
     Çdo gjë tjetër, është VK.

     Reply to this comment
  • Lili November 30, 20:48

   Mos u mundo kot o gregori,se e dime ma mire se tij si u perzgodh berisha,pse u perzgodh ky mbas pazareve qe Ramiz alia beri me nderkombtaret ,sepse ishim aty,po ju nuk e keni ditur …
   Mos mendo se eshte zgedhja jone,eshte zgedhja e ramiz alise edhe e byros politike te partise tende. Pyet gramozin te tregon…

   Reply to this comment
 10. lili December 1, 20:14

  U bashkuan prape :gjithe faqjen e Dites me foto te berishes:BERISHA e grate e tij,BERISHA e 29 nentori,BERISHA e drejtesia…
  Po ju mungon aq shume apo nuk existoni pa te? Jo Jeni nevoje qe ai,komunisti 24 karat te perfasoje te ‘djathten’ tuaj!,,,

  Pffff,

  Reply to this comment
 11. Horri i Bulevardit December 1, 20:52

  29 Nentori eshte dita e clirimit te Shqiperise dhe kjo eshte fakt, vetem ata qe i shnderon e kaluara e tyre, duan qe ta fshijne nga faqja e historise, kjo jo se u behet vone per diten e clirimit, por se duan te harrojne te kaluaren e tyre qe eshte me teper se e erret dhe plot pabesi.
  Por ne fakt dita e clirimit te nje shteti, duhet te jete dita kur u cliruar kryeqyteti i tij dhe per mua 17-nentori eshte dita kur duhet te njihet clirimi i Shqiperise.
  Kete zgjedhje e kane bere shume shtete qe kane qene te pushtuara nga nazi-fashizmi.

  Ju kujtoj se Saliu mund te dale me nje opsion tjeter, se Shqiperia nuk u cliruan nga nazistet deri ne vitin 90-te, vit kur disa familje gjermane te mbetura ne Shqiperi, jetuan ne ne ate vend qe ne e njohem si vilat e gjermaneve, poshte varrezave te deshmoreve.

  Saliut do ti pjelle mendja cdo here per prapesi jo se ai eshte i zgjuar, por se ustallaret e tij ne Beograd, jane profesioniste qe dine shume mire te japin mesazhe se si te shkaterrohet faktori shqiptar dhe kete me mire se nje injorant shpellar, ska se kush tja beje.

  Reply to this comment
  • Vëzhguesi F. December 3, 15:02

   Perveçse vlersoj analize prfekte te z. Viktor Malaj, nuk p jap asnje mendim tjeter se jam ne nje lnje me opinionin tuaj. Pershendetje.

   Reply to this comment
 12. Arber December 1, 21:12

  Ekonomia e tregut .ku dalin leket me shum me gaztorin e fatkeqsin e vendit saliun

  Reply to this comment
 13. Eko December 1, 23:10

  O injoranta, enver hoxha e mori 29 nentorin nga jugosllavet, qe kete dite e kishin si diten e formimit te Republikes Jugosllave. Nje budalla ben nje problem, e 100 ne mençur nuk mund te gjejne zgjidhje. Harrojeni 29 nentorin dhe diten e clirimit, se ajo ishte dita e roberimit. Gezuer 28 nentorin!!!

  Reply to this comment
  • bbb December 2, 04:32

   29 nentori i 1945 ka qene dita e themeleimit te Repulikes Jugosllave e cila kaloi nga mbeteria Serbe-kroate-sllovene ne sistem republikan. Sak far ete beje me clirimin…

   Reply to this comment
 14. sokrat sokrati December 2, 00:16

  Artikull i shkruar per naivet dhe fanatiket e nje bote qe perendoi.Kush ka lexuar me mend ne koke historine e vertete te Shqiperise e di mire se sa falsifikime monstruoze jane bere.Kriminelet u shpallen heronj dhe martiret tradhetare.Akoma.Argumente qesharake per te mbrojtur ide qe pakkush i beson sot ne shqiperi.Mos haroni se ata qe drejtonin realisht shqiperine nga 1944 dhe deri 1947 kane qene Jugosllavet.Ata qe se bashku me Hoxhen pergatiten planin per ta kethyer shqiperine ne republike te shtate te Jugosllavise.Ishin ata qe sugjeruan edhe 29 nentorin si diten e clirimit.Mundet qe ushtari i fundit te jete larguar nga shqiperia edhe me 29 nentor.Por fakti se kjo date shenonte jo clirimin por nje pushtim te ri te shqiperise te ben te pranosh si sjellje te mencur politike nderimin e saj.Mbas 29 netorit ’44 vlerat u konsidruan antivlera dhe antivlerat u konsideruan vlera.

  Reply to this comment
 15. TOTILA NUMERO UNO,,NUMBER ONE !! - i vertete . DIREKT PRENOST. December 2, 03:00

  Saliu ,ka 4 muaj ,qe nga fundi i gushtit qe mundohet te ndeze MOTORRIN e madh me motorrino .
  SALIU kerkon shkak qe te ngrere ne proteste bashibozuket e tij qe e kane rrethuar ,aq do ai se pastaj UREN me ZJARR ai di vete se si ta ndeze .
  Mirpo deri tani keto perpjekje i kane deshtuar .
  SALIU jo m ekot ben te FORTIN sepse HAMZA METEN e ka ne qeverri .
  HAMZA ((ILIR ) META do ta rrezikoje EDI RAMEN gjithe kohen ,bile per mua ILIR HAMZAI ,pret rastin oportun qe te shkaterroje EDI RAMEN duke i bashkuar votat me SALIUN.
  Por ILIR FLORIRI nuk esht aq budall ,sepse ai e di qe nje levizje te tille te tijen nuk e miraton DAJ SAMI ,pertej atllantikut ,prandaj LIRUA rri si I MIRE ,I PA-FJALE ,I EMBEL , I DASHUR .
  ” EKO ” !
  Le te supozojme se ENVERI daten 29 e mori nga JUGOSLLAVET ,posacerisht nga HAVNOI nga TITUA ,ndersa une shtroj pyetjen :
  Kush ka te drejte qe ta vendos “DATEN e CLIRIMIT ” ,FITIMTARET apo humbesit ,qofshin keta edhe “FISNIKE” ,por qe u bashkuan me OKUPATORIN FASHISTO-NAZIST .
  Pse iken ne NENTOR bashke me GJERMANET ish KRERET e BALLIT te KOMBIT ,LEGALISTAT ,KOLABORACIONISTET ,BASHIBOZUKET , REGJENTET ,KUISLINGET ,KUKULLAT , e soji dhe sorolopi i tyre ..
  Pse , sepse kishin lyer duart me gjak .
  Ke njohu Aleanca ANGLO-SOVJETO-AMERIKANE ,FITUES ?
  Natyrisht levizjen NA-CLIRIMTARE e cila e rreshtoi ate Shqiperi qe na la KONFERENCA e AMBASADOREVE e 1913 ,ne anen e fitimtareve .
  FITIMTARI ,asnjehere nuk gjykohet !
  FITIMTARI e ka bere dhe do ta beje HISTORINE ,dhe eshte edrejta e tyreqe jane te pakten 70 % e POPULLIT SHQIPTAR qe ka te drejte te vendose DHE jo 30 % qe eshte pjesa qe luftoi kunder PAVARESISE dhe CLIRIMIT .
  Po te mos ishin ata bij nenash qe luftuan ,dhe rane fli per ATDHE ,sot SHQIPERIJA do te ishte ndare midis ITALISE -GREQISE -SERBISE .
  Por SHQIPERIA ,JETOI edhe per faktin se po te mos kishim kete SHQIPERI qe kemi sot ,BIJA jone KOSOVA nuk do te kishte dot kurre DERE “BABE “, sido qe kjo dere BABE nuk ndenji asnjehere e hapur komplet !

  Reply to this comment
 16. bbb December 2, 05:50

  Ketu cmenduria dhe maskaralleku ka arrit kulmin…Te mohosh 29 nentorin do te thote qe te mohosh rreshtimin e luftes partizane ne Shqiperi perkah aleances BS-Angli-SHBA. Kjo do ish fatale…Ne aspektin diplomarik dhe ate politik te mohosh 29 nentorin do te thote te mos kesh dashur clirim te Shqiperise dhe rreshtim te saj ne frontin antinazist. Mos harrojme se ne Konferencen e paqes ne paris me 1946, Greqia synonte ta rreshtone Shqiperine ne frontin nazist, ne memyre qe Shqiperia te quhej force e mundur dhe ti merrej jugu i Shqiperise e ti jepej Greqise. Ky eshte nje fakt histprik shume vendimtar ku merita duhet dhene Enver Hoxhes dhe qeverise se tij, per diplomacice e tij brilante ne kete konference dhe per qendrimin e tij patriotik kunder synimeve shoviniste greke. Kujtoj se Greqia ne kete nisem per ta nxjerre Shqiperine force te mundur, kishte parasysh pretendimet e saj false te luftes Italo-greke si dhe perkrahjen e fshehte dhe te fuqishme diplomatike i i jepnin Anglia, Franca de SHBA ne kete nisem( e dale tani nga materilaet e arkivave perendimore) nderkohe qe Rusia ne ate kohe ishte gati te vinte veton qe Shqiperise te mos i cenohej integriteti i kufijve…Edhe kjo merite e Rusise(BSovjetik) duhet jepet per kete ndihme diplomatike dhene Shqiperise qe trojet e saj mos qetheshin si me 1913

  Reply to this comment
 17. prenge sherri December 2, 05:57

  nje artikull i perkryer po desha te theksoj se saliu duke qene i infiltruar nga agjentura serbe dhe per te mbuluar spiunlleqet qe ka bere gjoja na del nje (antiserb) njeri amoaral politik qe per pasurimin e familjes se tij vret nene e babe.

  Reply to this comment
 18. VF-LP December 2, 09:08

  Tradhetari i kombit do Plumb!

  Reply to this comment
 19. marina December 2, 11:32

  Historine nuk mund ta mohoje asnjeri, aqe me pak saliu, pavaresisht tymnajave qe kerkon te krijoje ky njeri per interesat e tij dhe atyre qe i shkojne prapa qe i perdor per te treguar antikomunizmin qe ka ky komunist i pandreqshem.Te gjithe shqiptaret (shumica) kane pranuar sistemin demokratik dhe si te tille edhe historine e vendit ne te gjitha etapat nga pavaresia,paspavaresia,lufta n-cl,komunizmi dhe demokracia dhe keto kane legjimitetin e tyre duke kryer aktivitete nga perfaqsuesit perkates.Na pelqen apo sna pelqen i eshte ngritur kulti edhe figurave shume te perfolura,sejcili ka kontributin e tij.Mendoj se duhet te merremi me problemet kryesore e te mos behemi PRE e atyre qe po ju vjen festja verdalle nga bemat qe i kane shkaktuar keti populli,ky njeri tallet me ne,deri dje ishte ne pushtet pse se denoji komunizmin,pse i bashkoi votat per bashkine e kryeqytetit me komunistet,prandaj lereni ne vetmine e kahereshme te kujtoje ato e te krijoje per te jetuar endrrat e pleqerise.

  Reply to this comment
 20. Deda December 2, 11:40

  Po ky eshte nje mjeran qe terhiqet per kapistre nga Beogradi prandaj eshte edhe kunder dites se çlirimit.

  Reply to this comment
 21. Gege Kosova December 2, 12:21

  E di more ti, sa njerezit i ke marr ne qafe, duke shpifur te Enveri dhe organet e sigurimit, ne PPSH, ku ishesekretar dhe sa koleg i denoncoje partiakisht kur ishe sekretari i partise ne Fakultetin e mjekesise.Krenaria yte eshte brtja e urines se Enverit nper analiza ne Paris,Or faqezi,m po 29 nentori eshted ate historike ore marroq, kur Shqiperia i lirua nga fashizmi, i cili kur pat huje ne Shqiperi, ai faqeziu tjter i qujatur mbret, vodhi cka gjeti, mblodhi njerzet et ij dhe ia mbathi, sic thot populli ne Kosove”Ike bth se te lash”.Po ti cdo me then me ate shemtine tendekriminale te familjes sati gjakprishur, te klanit tend partiak qe tash po i vret vet, dhe kriminalizimeve qe keni kryer kur sundoje me ate fytyre te nevritshme, edhe kur flewt edhe kur qesh edhe kur shan.

  Reply to this comment
 22. rrapo December 2, 19:16

  E ardhmja iu përket atdhetarëve dhe atyre që japin jetën për një të ardhme pa pushtues……..por jo per ta pushtuar vete dhe aq me keq per t’ia lene jugosllaveve ta pushtojne.

  Reply to this comment
 23. pelivan December 3, 04:06

  KUR UA NDEZI PARTIZANI!….
  (Humor…)

  Rreth vitit dyzetepese,
  Degjoni o shoke xhani
  Harrova hallet qe keshe
  sa kalova ndan’nje stani.

  Qumesht i hidhte cobani,
  Nje beleci sa nje ka,
  Me nje “Kuke” italjani
  qe i zoti shkret e la…

  Pak me tej loste ballani,
  Per nga boja,si i pari,
  Se ku dreqin e kish nxjerre,
  nje koconar gjermani!…

  E ndolli e prane iu qas,
  dhe te kembet ja leshoj,
  Cobani,pak buzen n’gaz,
  Zu me vaj te ligjeroj :

  – O nazist, a orezi
  Se te poqen ne adhap,
  “Kaput” s’dije vetem ti
  Ndaj kokallet,ketu i late

  Ku vejet o te kembyer,
  jeshet si do Perendia,
  Pas atij,me emrin Fyhrer
  Qe kish dale nga cmendia.

  Pse nuk erdhi vet Hitleri,
  Pallton me kryqe ngarkuar
  Gjane,e ndjeu kickiferi,
  Hellin do t’i keshem shkuar.

  Kur ua ndezi partizani,
  pallet dhe opingat late
  Si lopet,qe ze zegali,
  ne buzeeee e perposh vat.

  Ju me pushke,na me shkop,
  U vum, perpara si derra,
  pa u bet’ gazi ne bote,
  mbete si mecet neper ferra…

  Ketu mbaron vajin cobani
  Edhe nga qe lot nuk nxori,
  Ngreka,njeren kembe ballani
  Dhe helmeten ja permori…

  Reply to this comment
  • Dule Picari November 28, 20:49

   Cmimin Nobel per letersi Pelivanit, me nje here….poezi e shkelqyer nga nje analfabet funksional…..

   Reply to this comment
   • shqipe November 28, 23:19

    Eshte nje bejte humor,me dialekt safi lab!, Bejtet, kane brenda filosofin….Natyrishte ato s’kuptohen,nga idiot klasi / si ky Durua i picarit,qe qenka i autorizuar per te ndare cmimet! Sa do i thoshja,me hengesh mun!,Por,m’a mbajti cepi i buzes…

    Reply to this comment
 24. Muhamed Tabaku December 3, 11:18

  29 Nendori eshte nga ditet me te shenuara te popullit tone dite ne te cilen çliruam vendin nga hordhite Nazi-Fashiste dhe tradhetaret e kombit. E tille do te jete sa te rroje njerezia.

  Reply to this comment
 25. TOTILA NUMERO UNO,,NUMBER ONE !! - i vertete . DIREKT PRENOST. December 5, 01:41

  Pelivan je i madh .
  Per mua duhet te jesh o I TERBEC o VRANISHJOT .

  Ngreka ,njeren kembe Ballani
  Dhe helmeten ja Permori !

  Pa u bet’ gazi ne bote
  Mbete’ si Mecet neper ferra !

  Reply to this comment
 26. Labi Vlore November 28, 18:41

  Epopeja e Luftes Nacional Clirimtare eshte Gur Kilometrik ne Historine e Popullit Shqiptar.Lavdi perjete djemeve dhe vajzave qe dhane luften per Liri.Kolaboracionistet e te te gjitha llojeve jane denuar Boterisht dhe varrosur ne harresen e turpit te Historis,ne Konferencen e Paqes tee Parisit,viti 1946.Ata kane titullin e c’nderuar “Kuisling” .Sigurisht edhe Kolaboracionistet kane vendin e tyre ne librin e Historise.Natyrisht historia e tyre,do te shkruhet ne faqen e “Turpit”.Lavdi perjete LANC-it…

  Reply to this comment
 27. I.Troplini November 28, 21:03

  Nuk eshte 28 apo 29 Nentori, arsyeja e neverise qe ndiejne shumica absolute e shqiptareve per Sali Berishen.
  Personalisht, rreshtoj 23 qershorin, si diten e clirimit te Shqiperise nga nje shkerdhatokraci primitive dhe kthetrat e felliqura te nje Don Kishoti te pabese qe me “vepren” e tij, i shkaktoi ketij vendi, shkaterrimin total, pergjakjen dhe percarjen. As gjermanet, italianet apo kushdoqofte tjeter, nuk kane gjakosur dhe damkosur kete vend, ne kete menyre.
  Edhe pse duket e pamundur dhe e paarritshme per momentin. Dita festive e radhes, do jete dita e arrestimit te tij dhe groposja ligjore e kurverise dhe tradhtise te njerezve te peshtire si ai.

  Reply to this comment
 28. M A R K O November 28, 23:16

  29 Nentori u verbon syte tradhtareve te Kombit.

  Reply to this comment
 29. 29 nentori November 28, 23:39

  Piedestalet pa heronj

  Piedestalet kanë mbetur pa heronj
  në sheshe qytetesh,
  si dyshemetë e shtëpive pa mure e dhoma.
  Heronjtë kushtojnë politikisht
  që t’u veshësh monumente;
  revolucionet vdesin në bark pa lindur akoma.

  Piedestalet janë tkurrur nga dhembjet,
  me heshtjen e tyre fisnike,
  varre pa emër me trupa qytetesh fashuar si mumje…
  Zgërdhihen në trotuar macet e zeza
  që me putrat në kazane pislliqesh,
  shpërndajnë avuj gjellësh që ndjellin përgjumje.

  Heronjtë i përzunë me hakërrimë barbare
  ata që xhunglën e sollën për festa
  e me duart tona rrafshuan tempuj nderimi…
  I vranë dhe njëherë me zhvarrime
  dhe i shpuan me heshta,
  në turrën e druve i dogjën heronjtë nga fillimi.

  Reply to this comment
 30. avrizuja November 29, 08:11

  C’A KA BO VAKI MORE SHOKU FANATIKU ENVERIST VIKTOR MALAJ?

  Po si i behet qe Komandanti Legjendar Enver Hoxha o SHOKU ishte ne fakt nje MONSTER sic e cilesoi edhe ambasadori i SHBA? Shiko si po i bien nje nga nje gjethet FIKUT te politikes sone kombetare dhe pas kesaj deklarate te ambasadorit te SHBA kane dale te gjithe lakuriq dhe bythejashte, te majte dhe te djathte ne kete 70 vjetor krejt te paqarte:

  Sapo Avrizuja e shpalli zyrtarisht Enver Hoxhen MONSTER menjehere Like Floriri u distancua nga figura e tij dhe shpalli se LSI-ja nuk e njihte fare Enver Monstren si Komandant Legjendar, por ama LANC-in e tij deklaroi se do ta respektonte deri ne fund. Pas Like Floririt edhe Edi Rama menjehere deklaroi se Enveri ishte me te vertete nje ANTIKRISHT, por hodhi badiava LEKAT qe kishte marre borxh nga BE-ja antikomuniste per te festuar 29 nentorin e ZI qe mbolli MURTAJEN bolshevike ne trojet tona dhe tha se Enveri e radhiti Shqypnine ne anen e drejte te historise. Pas Edvinit edhe Saliu me hijen e tij Lulu Bashen deklaruan menjehere se distancohen nga Miku i tyre familjar Enver Hoxha por u nguten te bejne homazhe me vrap lepri tek vorrezat e xhelateve te Enverit ne Sauk te Tirones qe Enveri i quante si “Deshmore te Kauzes Komuniste” dhe filluan te gjithe sebashku PD e djathte me PS-ne dhe LSI-ne e majte te vajtojne si kukumjacka pylli per LANC-in e Enverit duke derdhur lote krokodili prej verteti para kamerave TV dhe medias diletante albaneze. Njerezit pyeten:

  C’A KA BO VAKI MORE SHOKU?

  Po ja qe doli nje profesor i huaj historie Bernd Fischer qe i nderpreu vajtimin e qyqeve politikes sone kombetare, te majte dhe te djathte dhe tha se LANC-i ishte me te vertete:

  LUFTE E ARMATOSUR

  por jo

  LUFTE ANTIFASHISTE

  sepse Komandanti Legjendar Enver Hoxha gjate kesaj LUFTE ishte strehuar tek vila e Kryefashistit Bahri Omari qe e kishte kunat dhe bamires njekohesisht, ku kalonte ditet dhe netet me Nexhmijen e tij nga 1941 deri ne 1944 fare i pa trazuar nga fashistet dhe nga ku Enveri spiunoi tek fashistet Qemal Stafen dhe te gjithe shoket e tjere komuniste qe e pengonin ne rrugen e tij per ta bere Shqypnine si nje CIFLIG mesjetar te familjes se vet. Prandaj LANC-i i Enverit nuk ka si te jete ANTIFASHISTE. Nga ana tjeter LANC-i i Enverit nuk mund te qyhet si:

  LUFTE NACIONALE apo LUFTE PATRIOTIKE-KOMBETARE

  sepse Bernd Fischeri e cileson si LUFTE CIVILE ku me shume u vrane shqyptaret me njeri tjetrin sesa vrane gjermonet qe po kerkonin te shpetonin koken nga katunaret e Shqypnise. Po masakren e Tivarit si ta cilesojme? Sepse LANC-i i Enverit ne Tivar u tregua krejt ANTINACIONAL kur ne bashkepunim me Rankovicin e Titos vrau dhe masakroi me pabesi te papare kosovaret tek Magazina e Duhanit. Prandaj edhe LANC-i i Enverit ishte nje Lufte ANTIKOMBETARE per te fituar pushtetin bolsheviket e Moskes dhe Beogradit. Por fletet e FIKUT bien edhe me argumentin e fundit qe jane kapur enveristet ne politiken tone mjerane per te spjeguar ne grahmat e fundit si i mbyturi pas fijes se kashtes me hipotezen se LANC-i ishte:

  LUFTE CLIRIMTARE

  qe e renditi Shqypnine ne anen e Aleateve te Koalicionit Fitues nuk qendron sepse Greqia akoma nuk ka hequr GJENDJEN E LUFTES, sepse Enveri nuk pranoi ofereten angleze te Mukjes ne vitin 1943 per bashkimin e armeve me Aleatet Perendimore kunder gjermaneve sepse ja kishte shitur BYTHEN dhe VATANIN Jugosllavise titiste per interesat e pushtetit te vet personal kunder interesave kombetare dhe sepse vrau dhe masakroi anglezet ne Kanalin e Korfuzit pikerisht me mina jugosllave me urdher nga Moska dhe Beogradi. Per cfare Lufte Clirimtare behet fjale atehere kur ne vend te fashizmit te Bahri Omarit erdhi vete kunati i tij me pushtet komunist jugosllav qe mbolli MURTAJEN bolshevike ne trojet tona?

  KU ESHTE NDRYSHIMI?

  Reply to this comment
 31. avrizuja November 29, 08:13

  29 NENTORI ESHTE DATA ME E ZEZE E HISTORISE SONE KOMBETARE

  sepse:

  Kjo date u IMPONUA me dhune nga Jugosllavia Komuniste
  Kjo date VULOSI ndarjen e Kosoves nga Memedheu
  Kjo date implementoi MURTAJEN bolshevike ne vendin tone
  Kjo date shenoi PUSHTIMIN e Shqypnise nga familja sadiste Hoxha
  Kjo date shenoi IZOLIMIN e Shqypnise nga Bota e Cvivilizuar
  Kjo date FALIMENTOI ekonomine dhe RENOI shtetin ne agonine e vet
  Kjo date fatale i ka bere shqyptaret si nje fis fanatikesh prej Afrike ZULU
  Kjo date famekeqe eshte TURPI dhe REZILI i politikes sone kombetare

  Reply to this comment
 32. avrizuja November 29, 08:47

  PSE ENVERISTET NUK E DUAN PJELLEN E TYRE SALI BERISHEN POR DUAN T’JA LENE “DOBICIN” E TYRE KOMUNIST NE DERE BOTES DEMOKRATIKE, NJESOJ SI SI KURVA BORDELLOSH?

  Enveristi i Partise se Punes Viktor Malaj perpara se te shkruaje dacibao ne DITA per te mbrojtur ISTIKAMIN e Partise Komuniste Jugosllave, 29 nentorin e ZI te Enver Hoxhes qe mbolli MURTAJEN bolshevike ne trojet tona dhe ndau fatalisht Kosoven nga Memedheu, pra Viktor Enveristi ne DITA le t’i therrase trunit te fishkur te fanatikut komunist qe te kuptoje se keto data te ZEZA te historise komuniste te vendeve satelite te BRSS staliniste jane fshire kudo ne Evropen e Bashkuar si data TURPI dhe REZILI per popujt qe aspirojne vlera demokratike dhe qe DEMONET komuniste si Enver Hoxha dhe Sali Berisha i kane flakur me kohe ne koshin e plehrave te historise kombetare dhe nuk e mashtrojne me miletin me formula hileqare:

  NE TE MAJTET BEJME KESHTU SE JU TE DJATHTET KENI BERE ASHTU!

  prandaj ne, pinjollet e intelektualeve te vrare dhe masakruar nga regjimi sadist i Enver Hoxhes te themi me sinqeritet te plote o enveristi Viktor Malaj:

  AMAN DHE BOLL ME KETO DACIBAO KOMUNISTE NE DITA!

  Reply to this comment
  • Ai qe di ti November 29, 20:01

   O INTELEKTHALE qenke bere ARVIZU tani.? Te diskretiton stili deficient dhe me “shoqaten e intelektualeve demokrate perendimor” si dhe sulmet patologjike kunder kudo qe shkruan si Malaj Tarifa..Shehu Islami.Xhufi dhe kushdo qe shkruan cfare mendon .etj…….Ndrroi pseudonimet si ti duash prap plehra duket ,bie ere mut…

   Reply to this comment
 33. Spirua November 29, 11:38

  Nderim per te gjjithe ata qe luftuan per clirimin e Shqiperise, nderim te thelle per djemte dhe vajzat e shumte qe dhane jeten per clirimin, neveri per kreret balliste e zogiste dhe keqardhje per njerezit e thjeshte qe i ndoqen nga pas tradhetaret ballisto-zogiste ne bashkepunimin e tyre me pushtuesit e vendit, duke u kthyer armet vellezerve te tyre partizane.
  Nderim edhe per zoterinjte Viktor Malaj, Bedri Islami dhe Shaqir Vukaj. Nderim te thelle per Malisen e Madhe qe duket se quhet e Madhe edhe ngase ka nxjerre kurdohere atdhetare sypatrembur, jo vetem Oso Kuken, Dasho Shkrelin, prijsin legjendar te luftetareve shqiptare Dede Gjolulin etj,, por edhe si te tre burrat e penes qe sapo permenda, qe ia shtojne madheshtine Malesise se Madhe.
  Respekt

  Reply to this comment
 34. shqiptar sharri. November 29, 17:49

  O’Plako,ja ke fut kot,kur thue se sistemi socialst deshtoi se nuk la,hapur asgje per kilturen private dhe iniciativ te ekonomis private.Po,atehere nuk dote ishte secializem or derdimen, po ta beje nji pyetje plako:pse ne kin nuk deshton ai sistem dhe e dij qe ne kin eshte sistemi dyfish,dhe privat por dhe kolektiv nji shtet me dy sisteme eshte dhe mos ma thuj ti,se une ta them vet,por fjalen e kam se kina SHESHINE KUQ E SKUQI DHE E PERGJAKU SHUM MA SHUM SE CFAR KA BERE SISTEMI NE SHQIPRI;por prap ai sistem u rujt,dhe amerikant dhe kapitalizmi cnjerzor nuk u sherbye nga te shiturit,kinez se,ata u shkuan ne sater,dha krejt perendimi u gjunkzue nga kina e maos,dhe sejcili nga perendimi mundohet sa ma afer me qen me kinen se kina eshte treg shum i madh,dhe kapitalizmit tregu i intereson,dhe jo te drejtat e njeriut kinez,se dhe perendimi me ameriken vetem bejn zhurm,bla,bla,bla,per te drejtat e njeriut,per te drejtat e puntorve,dhe sdi cka tet them or plaku,ti je ne zvicer,po une jem shum ma gat se ti nu zvicer e evrop,po te drejtat e propaganduara nga perendimi jan vetem fjal boshe,se rendin dhe shtetin e bejn klasa borgjeze e jo populli.Po,shqipria cfar tregu ka per kta te pa ngyr kapitalist?Shum pak ne krahasim me kinen apo brzilin,apo indin,rusin,etj,pra shqiptaret i lutin kta perendimoret qe te vijn teinvestoin dhe me kushte shum te mira per fitime,por kta ju vijen kushte qe vet te fitoin 99%,dhe 1%te ju mbes shqiptarve,kurse ne kin,vrapo,merkeli,obama,presidenti frabcez,kryeministri anglez.ai austalian,kanadez,jo per te miren e popullit kinez por interesat e tyre kapitaliste e gllabruse.E ‘ haroin tenjenmenin,e gjakosur or plako.Sistemi ne shqipri ishte i njejt per te gjith,kam pasur fatin ta vizitoi shqiprin ne vitin pak para shkatrimit,atje ishit plako te gjith nji lloi,nuk kishte klas as te pasurish,as te mesem,as fukara,pra nji lloi ishit,si mjeku,inxhineri,si arsimtari dhe koperativisti,si ministri ashtu dhe zavendsi pra nuk kishit per cfar teishit xheloz ndaj njri tjetrit,sa ke LUANI;gjall smundi amerika dhe udb,te beje gje,por kur VDIQ LUANI,dhe kijt dolen nga strufullari,dhe e bene shqiprin si vitet,e kohes se zogut,PARULLA E P.D.DHE AMERiKeS iShte ZERO;dhe nen zero e cuen shqiprin.Pati nrishime ne gjith evropen lindore por ata nuk shkatruan ate qe e kishin bere vet,vetem ne shqipri unikale u be nji gjeme e till,dhe per kete nuk ishte sisatemi fajtor por vet ju,me urdhrat e te hujve e shtruat per tok are ekonomi,dhe cka ngeli pa u gjeg dhe shkretu,e vodhen hajdutet demokrate sicialist,prandaj mos ja hudh fajin sistemit or plako.grüsse von mier.

  Reply to this comment
  • plaku November 29, 19:47

   shqiptar shari,
   Faleminderit per shkrimin civil. Me vjen keq por une kam keto mendime :
   – Si e spjegon ti faktin se socjalizmi real u cduk nga vende si Shqiperia, Bullgaria, Rumania, DDR, Jugoslllavia, Vietnami, etj. ? Kjo eshte nje e vertete historike.
   – Kina ka nje sistem ekonomik Kapitalist tregu dhe nje sistem Politik nje pertiak. Tens Sia Pin thoshte me te drejte se nuk ka rendesi se cfare ngjyra ka macja kuq APO blu, rendesi ka qe ajo te haje mij. Ai cduku pronen private, futi ekonomine e tregut dhe tregoi se socjalizmi real nuk kishte perspektive.
   – Kapitali i huaj nuk eshte Jesus Krishti, nuk ka atdhe dhe ai shkon ku fitimi eshte me i madh dhe me i siugurte prandaj shkon edhe ne Kine.
   – A ke degjuar gje per te drejtat e njeriut ne Kine dhe polarizimin e shoqerise ?
   – A e di ti more zoteri se ne Shqiperine e Enverit :
   – Per te blere nje Liter qumusht per foshnet duhet te ngriheshe dhe mbaje radhe ne oren kater te mengjezit ?
   – A e di ti more zoteri se mishi, kafja, vaji etj. shiteshin me lista ?
   – A e ti more zoteri se ne Tirane nuk kishte dyqan ku shitej mish.?
   – A e di ti more zoteri se anetaret e byrose politike te partise kishin nje dyqan Special ku gjeje dhe qumushte dallandysheje dhe fshatari hante vetm buke misri me ret 15 cm te trashe.
   – A e di ti more zoteri se kur fshatari kisht dasme vinte ne Tirane tek dyqani i bukes dhe ju lutej qytetareve te blenin per te buke gruri.
   – A di ti mosre zoteri se shoku im vetem se shau djathin bullgar per cilesi te keqe u fut ne burg.
   – A e di ti more zoteri se fshataret nuk lejoheshin te kishin lope.
   – A e di ti more zoteri se kur ullinjte ktheheshin nga eksporti per cilesi te keqe njerezit turreshin se te cmendur me kazana, bidona, etj per te blere ullinj.
   – A e di ti more zoteri se dhutatat qe na jepeshin nga partneret e huaj ne tregetine e jashtem duhet ti dorezonom ne nje zyre ne protololl dhe pastaj keto dhurata shiteshin ose dhuroheshin ne dyqanin e anetarev te byrose.
   – A e di ti more zoteri se kur dilja me sherbim jashte shtetit duhet te ishin minimumi dy veta.
   – A e di ti more zoteri se Shqiperia u mbush me bunkera dhe turistet e huaj talleshin me neve duke na pyetur ne se keto bunkera ishin qe fshataret te Benin dush kur djersiteshin.
   – A e di ti more zoteri se fshataret qe mbillnin pambuk kur i pyesnim per moshen ata dukeshin si dyzet vjece dhe thoshin se ishin vetem 20 vjece.
   – A e di ti more zoteri se vjeleset e pambukut merrnin vetem 30 leke ne dite dhe une si inxhinjer elektirk 300 leke ne dite ?
   – A e di more zoteri se tanket T35 qe kishte ushtria jone e lavdishme ishin tanket e betejes se Kurskut ne vitin 1942 ?
   – A e di ti more zoteri se nene ime bente triko me pagese dhe kur binte dera e shtepise duhej te fshiheshin shtizat dhe leshi i trikos sepse shteti budalla nuk lejonte qe nena ime e semure te fitonte dicka me teper.
   ——————————————————————————————–
   Kur te paska pelqyer kaq shume Shqiperia e dikatures pse nuk mbete atje por erdhe ne Zvicer dhe na ben teorira.
   Nuk po e zgjas me teper se nuk ka kuptim.

   Reply to this comment
   • ganiu November 30, 14:16

    Falemderit plaku.
    ke përshkruar ditët më të këqija të Shqipërisë. A thua se ke lindur, je rritur, inxhinjerosur nga viti 1989 deri në vitin 1990?
    plaku, ti mund të shkruash çtë duash me sherrin, por mos harro se kemi rojtur dhe në në atë dreqo vënd.
    Ty flm që je rikthyer tek dita, me Vëzhguesin F, Albi Vlorë dhe Horrin e Bulevardit, por mos e lëshon aq pa dur. Mbaj ndonjëherë frena.
    plaku e keni bo me fjalë që jeni kthy të gjithë në të njëjtën kohë?

    Reply to this comment
 35. Mark uk November 29, 18:47

  Viktor Malaj ish funsionar i larte ne ministrin e mbrendshme ne komunizem kerkoj te tregoj historin.Apo nuk i del ne mbrojtje operativi i sigurimit Aliu nga Selenica qe ka sherbyer ne Kukes.Th.u8aj jo po deshe se te tregoj edhe gjera te tjera

  Reply to this comment
  • Spirua November 30, 14:45

   Viktori sot eshte ne te dyzetat ju thoni se ka qene funksionar i larte i Ministrise se Brendeshm 25 vjet me pare. Nje mesues i ri paska qene edhe funksionar i larte i shtetit komunist!!
   Nuk eshte mire te nxisni njerezit te shohin enderra me sigurimsa.

   Reply to this comment
  • Kopliku November 29, 18:20

   More Mark, po be pak perpjekje te shkruash mire shqip se na degjenerove gjuhen e na turpnove Shkodren mbare.

   Reply to this comment
 36. Mark uk November 29, 18:49

  Viktor Malaj ish funsionar i larte ne ministrin e mbrendshme ne komunizem kerkoj te tregoj historin.Apo nuk i del ne mbrojtje operativi i sigurimit Aliu nga Selenica qe ka sherbyer ne Kukes.Thuaj jo po deshe se te tregoj edhe gjera te tjera

  Reply to this comment
 37. tomorr November 29, 20:17

  O te shpelafte purthi shalet o Viktor mavria. Po kush te ka thene o gjytyrym qe Berisha ka mohuar luften? Berisha ka mohuar daten 29 dhe ka dashur ta zhvendose ne 28. Luften e ka mohuar dhe e ka quajtur lufte civile ky palla i gjate Edvina Rama qe ne 1991. Ky bente thirrje qe te vareshin te gjithe komunistet pa perjashtim (perfshire Kristaqin dhe ty o Viktor). Keshtu eshte kur shitesh per nje grosh o frikacak.

  Reply to this comment
 38. Tradita November 29, 20:18

  Viktor, duhet te jesh pak me dinjitoz. Berisha kurre nuk ka mohuar Luften e popullit tone. Ajo filloi jo nga komunistet por nga Abaz Kupi dhe deshmori pare i kesaj lufte ishte Mujo Ulqinaku.Kapterr ne ushtrine mbreterore shqiptare. E djathta shqiptare nuk eshte me daten 29 nentor sepse ajo u caktua si date se kjo festohej edhe ne Jugosllavine e Titos. Vete Ben Fisher e thote kete. Askush nuk mund te thote se ai ka lidhje m e Pd. Ai thote se lufta me te cilen mbureni ju u kthye ne nje lufte civile. Dhe kjo eshte e vertete. Pasojat e kesaj lufte i vujti populli shqiptar per 5o vjet. Nje keshille nuk duhet te shitesh kaq lire se. Duket se je edhe verior dhe duhet te dish sa fjala mbetet dhe prej saj do te vleresohesh. Fjala nuk eshte kaq e pavlere. Dhe nuk shitet aq lire.

  Reply to this comment
 39. tomorr November 29, 20:58

  o Vike o xhan. Ja kush e ka mohuar luften o 80-leksh. Ky shalegjati qe kemi ne krie te ministrave.
  Per artikullin e 71 vjetorit kije parasysh qe sic ja qendise Sali hunderrit sot, tja qendisesh edhe ketij vitin tjeter se kete vit te shpetuan mohuesit e luftes. O pika ty per faktet shkencore qe me shitesh per nje grosh.

  http://www.gazetaminerva.com/index.php/opinione/item/706-pajtimi-kombetar-duhet-te-filloje-te-lufta-civile

  Reply to this comment
 40. Arben November 30, 06:28

  LUFTA KA QENE AJO QE KA QENE.

  1- NE SHQIPERI KANE QENE TE STACIONUAR ME PAK SE 500 USHTARE GJERMANE.

  2- NUK ESHTE ZBARDHUR PER 50 VITE MASHTRIM SE SA USHTARE GJERMANE JANE VRARE NE SHQIPERI

  3- KOMUNISTET, SIDOMOS PAS 1943, ELEMINUAN GJITHE AJKEN E SHOQERISE SHQIPETARE, E ME KUJDES TE VECANTE INTELIGJENCEN E ARSIMUAR NE PERENDIM, DISA NGA KETA I BENE EDHE HERONJ TE LUFTES, TITULL TE CILIN E MERITOJNE VERTETE, POR VDEKJA U KA ARDHUR NGA KOMUNISTET QE I SHIKONIN SI RIVALE, NEN UDHEZIMET E DUSHAN MUGOSHES E MILADIN POPOVIC.

  ENVER KRIMINELI DUHET DENUAR DHE NUK DUHET TE GJERE QETESI AS ATJE KU ESHTE PER ATE QE I KA BERE KETIJ POPULLI…

  Reply to this comment
 41. Jani December 1, 09:28

  29 nentori 1944 eshte dita e ardhjes ne fuqi e regjimit komunist. U larguan gjermanet dhe erdhen ne pushtet partizanet e Hoxhes. Se sa ” clirimtare ” ishin komunistet kete e pame pas 47 vjetesh pushtet te tyre kur ne 1990 njerezit vajten e u futen ne ambasadat e ish-pushtuesve italiane e gjermane per te shpetuar nga pushtimi murtaje komunist 47 vjecar.

  Reply to this comment
 42. E po kjo pune! November 28, 15:31

  ben lojen e serbit dhe grekut… se nuk ka llogjike tjeter te neperkembesh historine e popullit tend

  Reply to this comment
 43. perkthyesi November 28, 16:25

  Ai, me bajraktarizmin e tij, tashme te njohur, ka marre peng jo vetem nje parti, ku mbeshteten shpresat mjjra e mijra shqiptare, por, nepermjet saj dhe gjithe Shqiperine! Ky personazh, bashke me mjaft te tjere, por mbi te gjitha, me Meten, i kane futur litarin ne fyt shqiptareve, dhe ne ende rrime e veshtrojme…….

  Reply to this comment
 44. petraq November 28, 16:38

  29 nendori festa me e lavdishme e popullit shqiptar eshte e sanksionuar me ligj,djalli sali berisha qe me se fundmi i eshte bere fytyra si koke breshke pikerisht se kerkon te mohoje kete feste ka furur ne grope partine demokratike.landia e 29 nendorit eshte ngritur me larte.

  Reply to this comment
 45. ne emer te popullit November 28, 16:46

  Po vicidoli kur u clirua, me 28 nentor.

  Reply to this comment
 46. Andrea November 28, 17:02

  DRU ME PRE,u ngriten idiotet e te perdhjereve per vjedhje te bejne demokratin.U pika o Mark U.K. qe deri sa shkove ushtar nuk dinje se cfar rregjimi kishim e jo me te dinje se kush beri luften.Lere o shul politiken se ate nuk e bejne zagare rugesh si puna tende,apo ky avroja(intelektuali)nje mbetje e sojit te tradhetareve me damke si Esat toptani,zogji qe shkerdhente te motrat etj.Te meresh me kete lukuni mjeranesh eshte e kote se lufta nac-cl.ja u cori masken ballit te kombit dhe dolen llumi kombit.Ngushellime nastradin po ske ci ben keshtu e ka jeta,haleja ngelet hale vendi ku nga turpi soji juaj vrisni vehten.Ipa haruar 29 nentori data e clirimit te vendit dhe e aratisjes se tradhetareve te kombit.

  Reply to this comment
 47. Mark uk November 28, 18:05

  Andrea: Nuk ja vlen te replikoj me idioter si puna jote.O ish sekretari i partis se fshatit me kater klase.

  Reply to this comment
 48. edi November 28, 18:09

  sali birrisha eshte tatoo-ja e stampuar ne karin e shqiptarit

  prandaj eshte e pamundur ta shmangim surratin e tin ,

  saher bejm shurren

  Reply to this comment
 49. Arjani November 28, 18:21

  Hedh nje budalla nje gur ne lume dhe 40 te zgjuar diskutojne pse e hodhi ,keshtu dhe Saliu O shqiptare po doni ta eleminoni kete kerme qe ka pamje njeriu mos i jepni rendesi lereni te zjeje ne lengun e vet si supa e pules dhe c do gje regullohet .

  Reply to this comment
 50. intelektuali November 28, 20:05

  29 NENTORI ESHTE DATA ME E ZEZE E HISTORISE SONE KOMBETARE

  Kjo date nuk eshte festa e shqyptareve, por u imponua nga Josip Broz Tito i Jugosllavise Komuniste. Dokumentat dhe faktet historike tregojne per luftime me 30 nentor ne Shkoder me ushtare austriake qe po perpiqeshin te largoheshin nga vendi per ne Mal te ZI.

  Kjo date, pra 29 nentori i ZI jugosllav nuk mund te quhet as CLIRIMI i Shqypnise nga gjermanet, sepse solli me vete PUSHTIMIN e Vatanit nga MURTAJA bolshevike qe mbolli Enver Hoxha me ndihmen e emisareve te Titos ne vendin tone, qe jo vetem likuidoi me masakra te papara intelektualet properendimore shqyptare duke mbushur lumenj me gjak njeriu te pafajshem, por edhe e transformoi Shqypnine si nje CIFLIG feudal te familjes Hoxha dhe i beri shqyptaret si skllever me pune te detyruar ne fabrikat socialiste dhe kooperativat bujqesore enveriste dhe me pas falimentoi ekonomine dhe renoi shtetin ne vitet 80-90 si kurre me pare ne histori.

  PRANDAJ EDHE 29 NENTORI NUK MUND JETE CLIRIMI I SHQYPNISE DHE AS FESTA E SHQYPTAREVE.

  Dudumi i Partise se Punes Xhelal Gjecovi le te hedhe syte e fanatikut ne vendet ish komuniste te Evropes Lindore qe te mesoje se keto vende shume kohe perpara e kane hedhur poshte 29 nentorin e tyre clirimtar dhe i kane fshire nga kalendari i festave zyrtare keto data te zeza te historise gjakatare komuniste ne vendet e tyre. Mbetet te shikojme si do te veproje klasa jone politike qe po kerkon me padurim te antarsohet ne BE-ne Antikomuniste, nderkohe qe VEMJET e Enverit gelojne ne te gjitha mediat tona kombetare si ASKUND ne Bote.

  Reply to this comment
  • zef November 28, 20:59

   ti duhet me ken intelektual mysliman ,
   nji nder ato qi varet posht kamve sali kurv berrishas
   i diplomu narabi ose turrqi

   Reply to this comment
 51. Kris 1 November 28, 21:50

  Muhabete kot per te coroditur trutharet.Daten nuk e ndryshon dot Saliu por po deshi Horri I rilindjes me audit ndekombetar verteton se shqiperia u clirua me 27 nendor.
  te dy Grupet e mafiozeve te Kriminelit Sali dhe te kryhorrit te rilindjes bejne gallate me daten e clirimit kur shqiperia eshte e pushtuar nga koncensionet dheFmn.
  princi regjent ,Horri i rilindjes eshte bere si devishet e Maleshoves,bredh dere me dere me thesin e pikturave ne krah

  Reply to this comment
  • mirel November 29, 15:09

   Fiks fare Kris 1. Pershkrimi me i sakte i tragjikomedise shqiptare qe percillet nga nje horr te tjetri per ta vjedhur e grabitur pa e vrare fare mendjen se kur u clirua Shqiperia..vetem sa per sport

   Reply to this comment
 52. arJan November 29, 03:59

  Bla bla bla beni i dim gjerat po fakte e pse nuk arrestohet ka sh gjera qs sduhen koment jeni zhytur t gjith dhe beni bla bla kushdo t jet ne politik tek ne sa do t gaboj nuk ka ndeshkim per nje politikan ndaj u lodhem me bla bla.

  Reply to this comment
 53. Bardhyl November 29, 05:40

  Askush nuk mund te fshije Nga historia e Shqiperise diten e clirimit te vendit.Sali Berisha eshte shume i Vogel qe te mohojne Nje lufte gjigande.Sali Berisha nuk mund te mohojne gjakun e atyre qe Shane jeten per ate vend.Sala edhe si komunist qe ishte Le ty Lepije by…..t..ballisteve dhe zogisteve.ky nuk e ka per gje qe tradhetaret e vendit Ti beje deshmore,Por ky harron se ballistet dhe zogistet Kane Nje histori te hidhur ku edhe vete nuk e shkruajne dot historine e tyre sepse nuk Kane Cfare te shkruajne.Atyre Tani Nje gje Ju ka mbetur,te cpifin,te shtrenberojne te verteten dhe ne fund te shajne.Logjika e tyre eshte per te ardhur keq.

  Reply to this comment
 54. rudi November 29, 06:36

  VINI RE!Nje sondash i hidhur per minorancen te udhehequr nga”uk market” Nga 71 komentet uku ka 10 antare me keq ardhje o mark po 61 me 10!!!!Se ben vaki dhe na del gjith shqiperia keshtu e bagazhi juaj intelektual do shkonte dem se pelqehesh kur thua te vertea si kj o(gjermanet thrisnin kaput komunista)por nuk i falet nje intelektuali si ti, tja heqesh fjalen fashistet gjermane apo je larg pames dhe nuk do te ofendosh gjermanet e sotem qe i denojne ata lloj gjermane qe ti ju jep te drejte

  Reply to this comment
 55. Une November 29, 09:02

  Ky eshte Sal-uk-karraduza i shpellave,
  qe e çoi kete vend poshte humnerave,
  ky eshte njeriu me zemer e shpirt te zi,
  qe shpif,vjedh,vret per pushtet e pasuri.
  Si kjo monster lind shume rralle ky vend,
  poshtersite e tij gjate do mbahen mend,
  ky ishte nje komunist,spiun,arrivist i lig,
  eshte maniak i pushtetit,tere hile e frike.
  Ky eshte ai, karraduza i zi i shpellareve,
  u lane kembet,u ben varrin baballareve,
  ky me perçarjet djallezore hyri ne histori,
  si perçares i vendit me urrejtje,hipokrizi.
  Ky eshte nje monster:urith-ari-hiene-buf,
  qe duartrokitet nga nastradinet-uk-tartuf,
  ky eshte fantazma e vampirit te varreve,
  ky eshte ikona adhuruese e rrumpalleve.

  Reply to this comment
 56. Bashkim November 29, 12:12

  no koment per nje njeri qe eka shpirtin e zi

  Reply to this comment
 57. Kariz Matik November 29, 13:52

  Ai eshte me parime, me moral, dhe shume i zgjuar.

  Mendoj se jo te gjithe e njohin prandaj pyetja ime eshte se cili eshte ne te vertete mjeshtri i penes Viktor Malaj ???

  Reply to this comment
 58. METEH November 29, 18:12

  Z.V.MALAJ,ju lumt per komentet dhe jo vetem kete here.Pena juaj eshte nje “plumb” belçiku gjerman e luftes se dyte boterore qe ju more ushtrise pushtuese nga partizanet legjendar,ku 28 mije ran deshmor qe SB ky korb i zi,ky hund lejlek don ti poshtroi me mohimin e 29 nentorit.Por,duhet thene se megjithe keto krime qe ka bere si ka mundesi qe ky njeri perseri mbisundon ne kete vend te shkaterruar matrialisht e moralisht prej tij ?.1- Ky mbrohet nga lobist te fuqishem ne 4 kontinente,te cilet nuk ja duan te miren ketij vendi.2-Ky kerkon te shpallet MBRET ose DESHMOR.Mbret nuk u be dot se deshtoi me referendumin per kushtetuten 1994,ndersa kerkon medoemos te vritet e te shpallet deshmor i demokracise me propozimin e LOBISTEVE se gjoja ky e pruri demokracine ne kete vend.Rruge tjeter nuk ka.Ndryshe Rama nuk deklaronte ne kuvend se”..Tyj Sali nuk te denoncoj ne drejtesi sido qe te besh…”.

  Reply to this comment
 59. petraq November 30, 03:50

  sali berisha nje pseudo komunist.deri me sot shqiperia nuk ka njohur njeri me te rrezikshem se sali berisha qe shkaterroi sy prilli ne shkoder te ngritja e monumentit te zogut ne tirahqiperine per hir te disa familjeve gjoja te medha reakcionare zogolliane te cilat kane punuar per vehten e tyre.saliu i betuar i rekrutuar beri nje mije e nje te liga karshi popullit e karshi demokracise qe nga firmat piramidale te 97 e deri te dy prilli ne shkoder dhetentativa per te perdhosur luften nac clirimtare dhe akoma vazhdon.saliu qe mbolli ne popull kulturen e ofendimeve e sharjeve te vjedhjeve e mashtrimeve e te njemije e nje te ligave te tjera.pra nuk eshte budallak se i sherben ustait qe e ka paguar e tashma dihet ku i ka rrenjet.

  Reply to this comment
 60. Alphade November 30, 10:51

  Shenim: Vetem nje dite te vihet ligji i denimit kapital per njeriun me te urryer te kombit
  shqiptar…!!!!!

  Reply to this comment
 61. SHISHJA E RAKISE November 30, 13:54

  VAFSH NE NEVOJTORE O PSIKOPAT SE KUR TE VDESESH TI DO VDESI EDHE SERBIA MORE KAQAK THERRASH BANDIT ME GJITH FAMILJEN EDHE KUSH TE VJEN NGA PAS

  Reply to this comment
 62. info analitike November 29, 12:29

  O shku Viktor mos i bini ne qafe Saliut se po te mos ishte ai njerezit do t’ju kishin vene hune me kohe e nuk do te kakarisnit akoma mediave teorite tuaja te stervjetra qe jane hedhur me kohe ne koshin e plehrave.

  Reply to this comment
 63. info analitike November 29, 12:35

  O shoku Viktor mos i bini ne qafe Saliut se po te mos ishte ai njerezit do t’ju kishin vene hune me kohe e nuk do te kakarisnit akoma mediave teorite tuaja te stervjetra qe jane hedhur me kohe ne koshin e plehrave.

  Reply to this comment
 64. mirel November 29, 15:56

  Ketu jam dakort me Viktorin kur thote se Berisha nuk eshte aq budalla sa te mos e dije vleren e LANCl, puna eshte qe si Berisha, si Rama punojne per axhenden greko serbe te shkaterrimit dhe copetimit te Shqiperise.
  Me mohimin e LANCL ata tunden themelet e shtetit shqiptar, rrezuan moralisht besimin e gjeneratave te reja qe ne jemi te afte per te bere lufte, per ta fituar, dhe per te bere shtet.
  Shikoni rezultatin..shumica akoma nuk e besojne qe shteti dhe Liria u krijuan nga Lufta.
  Askush nuk te dhuron Lirine, pervecse Lufta
  Nuk i plasi as Jugosllavise e as BS te fitonte Lirine Shqiperia. As Anglise e ShBA.
  Bashkimi i shteteve ne Luften kunder Hitlerit ndergjegjesoi forcat konuniste se kjo ishte rruga qe duhet te ndiqte per te fituar perfundimisht Lirine dhe Pavaresine ndaj grekerve dhe serbeve qe ishin me hartat ne dore per copetim.
  Ishte ky shtet qe u krijua qe garantoi te drejta themelore per shqiptaret, te jetoj e si njerez, dhe jo si specie me bisht qe i pa Zogu. I arsimoi..u ngriten shkolla ne te gjithe vendin. Dhe sot shqiptaret aspirojne te bejne shkollat e larta pikerisht prej frymes se edukimit qe mbolli komunizmi. Ne ate kohe vetem soji i Mitatit dhe te bejlerebe venin ne shkole. Te tjeret i hante malarje dhe ngordhnin nga uria. Keto fakte nuk i beson me rinia. Kujtojne shqiptaret linden vertet te ditur apo me shkolla
  Po u desh lufta qe te behedhin shkollat, spitalet, te ngriheshin qytetet dhe te fillonin kooperativat te prodhonin buke.
  Cfare kujtojne vogelushet sot? Se mos luftuan partizanet.. Te njejtin mendim si ballistet qe nuk luftuan me partizanet, por i luftuan partizanet.
  Po te ish per ballistet do e kishe Grekun ne Vlore.
  Mos do na kursente greku me shume nga camet?
  Jo. Dhe te vjetrit e dinin kete, prandaj ata u ngriten dhe kunder grekut dhe kunder Italianit, dhe kunder gjermanit qe do na i sillte greket mbi shpine sikur Enver Hoxha te mos i kish ngritur pushket kunder tij.
  Po te rinjte e sotem nuk besojne te Historia. U duket se gjermanet iken vete. Ja kaluan sa per nhe shetutje, sa te njiheshin me Mitat Frasherin se per bese figure e madhe e kohes dhe do i ngelej peng Hitlerit te mos e nderonte me ndonje titull shteteror..
  Jaq e lehte eshte te mendosh qe nje pushtues pasja deshire vete ike.
  Ketu ke nje Sali dhe nje Rami qe nuk ta leshojne karrigen oer qamet, perdori mijera horra dhe qorra per ta mjelur lopen e pushtetit, ndersa Hitleri kishte dale me zemer ne dore per ti bere mire njerezise. Me nje makine ushtarake qe vrau miliona ne gjithe Evropen, nga Shqiperia u largua paqtor dhe me dashuri per shqiptaret.
  Kjo lloj cmendurie mund te gjeje vend vetem te injorancia qe u mboll per nje qellim, te zhbeje Luften, qe te zhbeje vetedijen e shqiptarit per te ndertuar nje shtet te pergjegjshem per fatet e tij.
  Nje shqiptar tani e ja te veshtire te mendoj se ka force te ndaloje ndarjen dhe shitjen e Shqiperise ndermjet Serbuse dhe Greqise. Diskreditimi qe ju be Luftes dhe konsolidimit te shtetit te Enver Hoxhes i sherbeu pikerisht ketij qellimi.
  Prabdaj dhe Berisha dhe Rama do ta luajne karten e mosnjohjes se vlerave sepse keshtu do garantojne pushtet me ane te tradhetise. Te parrezikuar nga nje qendrim i perbashket kunder akteve tetyre te tradhetise dhe te vjedhjes se pasurive kombetare.
  Shqiptaret, te paafte te besojne qe mund te luftojne per ta rindertuar kete vend, ne vend te luftes kunder krimit te pushtetit dhe korrupsionit zgjedhin te ikin duke e lene te ardhmen e Shqiperise ne duart e horrave dhe te krimit politiko ekonomik.
  Sa do vazhdoje kjo gjendje kronike e agonise?
  A do vazhdojme te mohojme vetveten dhe te mohojme qe mbartim vlera qe mundt ti perdorim per te ndrequr pasojat e shkaterrimit te shtetit pas 90es?
  Kerkon kurajo, kerkon karakter, kerkon nje rini si ajo e LANCL qe mbi gjithcka kishin me vete Idealin me te Bukur per Shqiperine dhe Atdheun: Lirine, dhe me te dhe Besimin ne vetvete.
  Prandaj kjo Lufte dhe keta bij e bija te popullit meritojne vendin me te larte ne Altarin e Nderit te Kombit.
  Duhet te sherbejne si shembull qe Rinia te mos i dorezohet deshperimit dhe te behet viktime e nje kaste horrash qe ne Historine e Shqiperise nuk krijuan asgje, nuk sollen asgje, por vetem vodhen dhe grabiten cfare gjeten perpara.
  Si mundet qe keta njerez te diskutojne historine kur vete i kane ndyre duart ne shkaterrimin e Shqiperise?
  Te vazhdosh te vegjetosh me duar kryq pa marre mundimin tju thuash ndal, ky eshte fatalitet.
  Prandaj heshtja 30 vjecare per meritat dhe fitoren e madhe qe Shqiperia korri me LANCl duhet te thyhet njehere e mire, dhe socialistet duhet te flasin hapur dhe te ndihen krenare pse jane bij dhe bija te atij brezi.
  Progresi vjen nga levrimi i vlerave me te mira, dhe jo nga “nderimi” i akteve te shemtuara tradhetise si Mitat Frasheri

  Reply to this comment
 65. mirel November 29, 15:59

  Rrifte 29 Nentori Duta e Clirimit! Lavdi te perjetshme bijve e bijave te Shqiperise qe bene epopene heroike te LANCL
  Lavdi Komandantit Legjendar Enver Hoxha!

  Reply to this comment
 66. Dodona mbi Tomorr November 29, 18:22

  Pershendetje Viktor Malaj!Ju thoni se ky “mostra ” eshte paparime e pamoral , por nuk eshte budalla!Une mendoi se eshte mendje cartur , qe e cfaq hapur ne te ahtuquajturat “debate” televizive , apo “fjalimet e famshme ” ne vende te ndryshme ,nga te cilat vecoi ate ne OKB, ku u detyruan ta largojne nga foltoria ,sepse jo vetem po fliste marrezira , por as nuk po shkulej prej andej sic bente ne parlamentin Shqiptar me Ilir Meten.

  Reply to this comment
 67. Kopliku November 29, 18:23

  More Mark, po be pak perpjekje te shkruash mire shqip se na degjenerove gjuhen e na turpnove Shkodren mbare.

  Reply to this comment
 68. intelektuali November 29, 19:24

  O enveristi Viktor Malaj,

  Po thirri trunit fanatik dhe pyet vetem me pare more mavri:

  KU JANE BOSAT E SHTETIT PER 29 NENTORIN E ZI TE ENVERIT?

  Ku eshte Kryetari i Parlamentit te Shqypnise o Shqypnia e Enverit, krimineli, Gramoz Ruci qe vrau djemte e Shkodres sikur te ishin zogj pule?

  Ku eshte Presidenti i Shqypnise o Shqypnia e Enverit, Mbreti enverist i Ryshfetit, Like Floriri qe e pa gjithe Bota si vidhte ryshfetin pushtetar me ze dhe figure dhe qe ishte sebepi i protestave te 21 janarit?

  Ku eshte Kryeministri Kaqol, Edi Rama qe e ka babane kriminel te Enverit qe ka firmosur varjen ne litar te havzi neles, poet disident antikomunist ne vitin 1988, nje vit para se te binte Muri i Berlinit dhe per te regulluar hijet ne biografi behet tradhtar i kauzes enveriste dhe sjell Mit’hat Frasherin ne mes te Tiranes tek Piramida Famekeqe e Enverit si nje estrade groteske tipike shqyptare me partizane dhe gjermane.

  sepse:

  NUK PO JA SHOHIM AS HIJEN DHE AS BOJEN E TYRE KOMUNISTE

  per:

  Te festuar me buje 29 nentorin e ZI jugosllav te Enverit

  qe:

  MBOLLI MURTAJEN BOLSHEVIKE NE TROJET TONA DHE E BERI SHQYPNINE SI NJE KAMP PERQENDRIMI AUSCHWITZ PER 50 VJET ME RADHE.

  Reply to this comment
 69. betixho November 29, 22:11

  Sa larg i bini dhe sa thellë futeni,sa shumë lodheni për një deduksion të vetëm:AI erdhi i ngarkuar me misionin për të trazuar Shqipèrinë dhe shtetin Shqiptar.Efekti: që ata të mos bashkohen asnjëherë të gjithë në taktikat dhe strategjinë e objektivave të Shqiptarëve në synymin final të çështjes Shqiptare në Ballkan.Si të gjitha veprimet e tij edhe data e çlirimit të vëndit nuk ka asnjë tjetër qëllim veçse farën e përçarjes dhe sulmin ndaj unitetit dhe faktorëve kohezivë të bashkimit.
  Ky ka qënë është dhe mbetet misioni që i është ngarkuar.Të tjerat janë rrjedhim i pushtetit të Tij dhe raportit të tij me pushtetin në funksion të misionit strategjik të ngarkuar.Kush nuk e shef kështu është një miop dritë shkurtër dhe injorant.

  Reply to this comment
 70. Tol francezi November 30, 05:14

  Lavdi 29Nentorit 1944ter, dhe LANC,te Popullit Shqiptar,dhe PKSH qe doli fitimtare.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim