Mbi koncesionet, PPP-të dhe raportin e DASH pas një debati

August 2, 2018 11:18

Mbi koncesionet, PPP-të dhe raportin e DASH pas një debati

Redaksionale

Po bëhen disa javë që gazeta DITA, duke nisur një rubrikë të hapur për analistë, bashkëpunëtorë dhe ekspertë të fushave të ndryshme, po bën “rontgenin” e qeverisë Rama në pragun e mbarimit të vitit të parë të mandatit të dytë.

Ndërkohë u publikuan pjesë nga raporti i Departamentit Amerikan të Shtetit dhe vërehet se ka një mbështetje të cilësuar mes problemeve që kemi ngritur dhe asaj që është cilësuar në këtë raport. Për të shkuar më tej, disa nga problemet e cituara nga autorë të debatit në DITA kanë qenë deri në hollësi të njëjta me ato të shkruara në raportin e Departamentit Amerikan të Shtetit.

Më e dukshmja është kritika e përbashkët se në strategjinë ekonomike të qeverisë së tashme, por edhe të katër viteve të shkuara, ndoshta më shumë se tani, i është dhënë prioritet kompanive të lidhura me politikën.

Kjo e vërtetë, e cila ka qenë tipari themelor i qeverisjes Berisha, po bëhet mënyrë pune edhe nën qeverisjen Rama. Janë thuajse të njëjtët biznesmenë të fuqishëm, përkrahës të dikurshëm të së djathtës në pushtet, financues të saj të fuqishëm, që tani, sipas modelit të vjetër dallëndyshe ktheje ndryshe, papritmas e gjetën veten pranë qeverisë, taborri i saj financiar, me një mundësi që nesër të jenë detashmenti i saj politik.

DITA, kur ka ngritur këtë thyerje të madhe të politikës së majtë dhe marrjen nën sqetull të biznesmenëve politikë, ka pasur parasysh se kjo qeverisje erdhi në pushtet dy herë rrjesht përmes besimit të patundur se, e keqja, ngado që do të ishte, do të ndëshkohej, sidomos në oligarkinë financiare, e cila ishte bërë dhe po vazhdon të jetë një oktopod në këmbët e pushtetit.

Në të gjithë analizat përpara raportit të DASH, është ngritur shqetësimi për metodën e theksuar financiare, të njohur si PPP, Partneritet Publik Privat, e cila po bëhet dominuese në jetën ekonomike të vendit.

“Përdorimi në rritje i kontratave të partneriteteve publike dhe private kanë ngushtuar mundësinë për konkurrencë”, theksoi DASH, duke shënuar më parë se “raportet për korrupsion në prokurorimet publike janë të zakonshme”.

Ministri i linjës tha se kjo metodë përdoret në gjithë botën, por ajo që ai nuk tha është që kjo qeveri është ndoshta e vetmja në botë që në një hark të shkurtër kohor deri në fundin e vitit 2017 ka dhënë më shumë se 200 kontrata PPP.

Kontratat koncensionare për ndërtim rrugësh, deri tani, janë me një vlerë prej 711 milionë euro dhe pritet që kjo shifër të vejë tek një miliard euro. Ky është edhe objektivi i qeverisë kur shumë muaj më parë deklaronte se këtë vit do të investoheshin 1 miliard euro.

Jemi shprehur kundër kësaj rruge financiare, e cila, tani për tani duket e lehtë për qeverinë, por që lë pas pas vetes shuma të mëdha, tejet të mëdha, të borxhit publik dhe , për më tepër, për shpenzime të cilat kanë në vete analiza të dobta t kosto – përfitimit, kanë mungesë të theksuar të ekspertizës teknike dhe askush nuk e di se çfarë përfitimi do të ketë vendi nga këto 1 miliard euro, sa do të ketë humbje, në sa vite dhe me çfarë përqindje do të paguhen, kush i merr përsipër shpenzimet shtesë, etj.

Ndërtimi i rrugëve me para borxh, sepse shkurtimisht PPP ësht një borxh i vonë që nuk gëzon askënd, me kosto të larta, deri në 12 milion euro për kilometër, është shtegu i madh i abuzimeve, të cilat, jo vetëm nga borxhet e mëdha që lënë pas, por edhe nga çmimet e marramendshëm, nuk lënë mundësi përfitimi.

Shefi i qeverisë , në një bisedë të tij televizive, duke folur për PPP, solli edhe shembullin gjerman. Nëse ai mendon se në shtetin gjerman ka variante të tilla të PPP atëherë mungesa e tij në fushën financiare është e theksuar.

Do apo nuk do ai, kjo metodë, e kritikuar ashpër nga Fondi Monetar Ndërkombëtar, nga BE dhe DASH, krijon një absurditet të së nesërmes, por edhe përdallimet e së sotmes. Krijon klimën e largimit të biznesit të huaj appo vendas, pasi çdo gjë është e përcaktuar që më parë dhe e ditur. Dhe, duke i shtuar edhe koncensionet e dhëna në vepra të tjera, një ditë, kjo metodë e shtrirë kaq masivisht, mund të bëhet gangrena financiare me themelet në erë.

Ndoshta Rama nuk do të jetë asaj kohe në pushtet dhe e gjitha do të ngjajë me atë thënien e njohur të Berishës, “ pas meje qameti u bëftë”, por njeriu që është nisur për të bërë vendin e tij në histori nuk mund ta bëjë përmes kësaj metode të rënduar financiare.

Kemi qenë përkrahës të një qeverie të majtë, të fuqishme, inovatore, të aftë për të marrë  përsipër ndryshime të mëdha. Jo të pasurojmë një klasë, edhe ashtu të pasur, apo të ribinjakëzojmë pushtetarët e rinj me oligarkinë financiare dhe të lihen në harresë të tjerët.

I kemi thënë të gjitha kto, i kemi thënë sinqerisht, me besim se qeveria mund të ndryshojë në ndërmarrjet e saj, se është koha që tri gjëra themelore të bëhen më mirë dhe më saktë: ndëshkimi i së keqes, brenda e jashtë vetes; shpejtimi joselektiv  i proçesit reformues të sistemit të drejtësisë dhe, kthimi i kokës dhe i vemendjes nga ata që e sollën dhe e mbajtën në pushtet, tek njerëzit e vuajtur dhe të shkallës së mesme.

Kjo do të ishte rruga e një mandati të tretë, çka do të ndodhte për herë të parë në jetën plurale të vendit tonë dhe që, nëse kthesa do të bëhej në kohën e duhur, do të ishte në të mirën e gjithkujt.

 

August 2, 2018 11:18
Komento

67 Komente

 1. Ekonomist August 2, 11:49

  Me kete redaksionale jam dakort por nuk jam fare dakort me foton ne balle te saj. C’hyn Rama me diskutimet per ekonomine? Ai nuk ka lidhje as me Ekonomine, as me Shqiperine. Te paren nuk e ka kuptuar kurre, te dyten nuk e njeh fare. Edi Rama ne njohuri ekonomike eshte ZERO, mos kerkoni kot gje nga ai ne kete fushe. Eshte njesoj si te kerkosh nga nje gomar te kete vesh muzike.

  Reply to this comment
  • Ortuna August 2, 14:17

   “Dita”! Ishim ne kohen e qeverisjes Nano, kur po bisedoja me dy kuadro drejtues dhe te mireshkolluar, nder te tjera, ata thane se korupsioni eshte zhvillim, se keshtu na paska thene edhe kryeministri! Jo, them une, ai eshte zhvillim per ata qe perfitojne nga korupsioni. Po me qe thote keshtu i madhi dhe ju qe jeni dakord, le t’a ligjerojme korupsion si nje mekanizem zhvillimi dhe integrimi. Ketu ata u zune ngusht.Ja si vjen e keqeja nga lart. Ortuna.

   Reply to this comment
   • Turi August 2, 17:17

    Ata qe mendojne se FMN dhe BB jane duke punuar per Shqiperine, jane plotesisht gabim. Fondi Monetar dhe Banka Boterore punojne per investitoret e tyre. Duan para, gjak shqiptari. Japin borxhe me 25% interest. Dhe ai borxh eshte teper me i kushtueshem se marrja borxh nga investitoret shqiptare. Prandaj ata qe bejne analiza pa patur as edhe konceptin me te vogel se si punojne borxhet e kane gabim. Nese z. Rama nuk do te merrte borxhe nga PPP shqiptare, nga do ti merrte tjeter? Asnje nuk afrohet ne Shqiperi. E konsiderojne delen e zeze te Europes. Vendin me te varfer te Europes qe nuk ke ci merr. Mendojne se nuk ke nga i merre pleshtit dhjame. Prandaj, ne keto kushte kur investitoret e huajn nuk afrohen, ose afrohen por me hua me interes teper te larte per zhvillimin dhe berjen e Shqiperise duhen aleanca te tilla ekonomike te mrekullueshme win-win-win (fitim-fitim-fitim) i trefishte. Qeveri-privat shqiptar-popull shqiptar. Te gjithe fitojme. Puna behet, prona kthehet tek shteti shqiptar. Privati shqiptar behet i fuqishem te investoje perseri dhe te behet Shqiperia. Kritikat e bera ndajn qeverise jane ne dobi te investitoreve te huaj, jo te Shqiperise.

    Reply to this comment
  • Tani August 2, 17:02

   Cdo vend ne bote ka borxhe qe i merr per zhvillim. Madje disa vende qe bejne kritike kane me shume se trilliona (jo miliarda dollare borxhe). Prandaj te kritikosh politiken e Rames per zhvillimine vendit me biznesmene vendas eshte mendjeshkurtesi. Greqia ka marre 1 trillion dollare borxhe dhe ja ku eshte. Sigurishtv ne krize por po jeton. Ne krijojme 1 miliard euro dhe bejme ulerima si idiote. Zhvillimi qe po krijon z. Rama nuk ka te paguar sepse do te sjelle me shume turiste dhe me shume investime ne Shqiperi. Investimet ne rruget, aeroportet, dhe linjen ajrore Air Albania do te sjellin edhe eksportet e produkteve shqiptare me shpejt, me mire, dhe me me lire. Prandaj kritikat per PPP jane pa vend dhe te bera nga njerrez qe nuk kuptojne ekonomine dhe menyren se si zhvillohet ajo. Kritikat e bera ndaj qeverise jane ne mbeshtetje te investitoreve te huaj qe kerkojne te lyejne gishtat ne torten e qeverise Rama. Por, z. Rama e ka aleancen me kompanite shqiptare. Sigurisht, qe sllogani ‘Ta Bejme Shqiperine Te Madhe, perseri eshte fantastike. Interesi i vendit para cdo interesi tjeter. z. Rama e ka kuptuar dhe po e zbaton shume mire kete sllogan te njohur mjaft mire se fundmi. ‘Make Albania Great, again’ eshte nje sllogan fantastik. Ne votuesit qe kuptojme vlerat e ketyre investimeve PPP jemi ne mbeshtetje te qeverise Rama dhe politikave te saj ekonomike.

   Reply to this comment
   • mirel August 2, 17:49

    O Turi e o Tani, i njejti person. Ne mos je arben Ahmutaj vete, boll vodhet hapur dhe me “nder” se nuk jua ha me njeri brockullat.
    Nese FMN dhe BB punojne kunder Shqiperise, perse vijoni dhe i merrni borxhet e tyre?
    Apo mbushni xhepat, dhe pastaj oburra i quani armiq?
    Plera mashtrues, nuk ju ka ngelur argument tjeter pervec shpikjes se armikut te jashtem

    Reply to this comment
    • Vlora1912 August 2, 18:10

     Ik ore tutkall i Saleh b*thes…..dhe i ketj b*thes tjeter(Se dhe Ata, dhe ju militantet qe i pasoni, nuk kini dallim nga njeri tjetri)

     Servila te peshtire……

     Nje rruge 20 km e gjate, fushore, me 6 korsi, ne gjermani kushton me pak se 100 mln euro..

     Ne ne shqiperi, kur i bejme pa gare, na kushtokan 350 mln euro…vjedhja e hapur me shum se 250 mln euro.

     Vodhi Saliu te rruga e kombit, o burra te vidhni dhe ju..

     Pse, kur ti vjedhka shqiptari, bashk me ministrin 250 mln, qenka me mir se kur ti merr 50 mln interesa FMN???

     Ju militantet e b* thes, si ne kohen e Salehut dhe tani, pasi zini nje zyre vjedhje, filloni mbroni kete hajni ne menyre anonime.

     PPP-tw…Jane menyra me e poshter dhe me e sigurte per Skllaverimin e nje populli…..Eshte nje lloji Fashizmi Ekonomik….i cilli hajdutin e stimulon dhe te varferin e sakaton…….
     ……..
     Kete qeverri, kur e votuam me kuc e mach, nuk e votuam qe detyrimet/pergjegjesite kushtetuese ndaj qytetareve ti kaloj ne forem PPP-je tek privati..

     Arsimi i larte I privatizuar apo i Qilizuar

     Mjeksia e Koncesionuar

     Rruget e privatizuara

     Atehere pse na duhet me qiverrisja, kur te gjitha leket e buxhetit na shkojne tek privati:
     1-Per sherbime qe si afrojne..
     2- me cmime stratosferike, te marra pa konkurrence
     3- Ku qytetari nuk ka asnje te drejte te ngre zerin ndaj ketyre koncesioneve ?????????

     E Kupton se per cfar behet fjale o qilitant….??
     Na kane dorezuar, ne si qytetare dhe te drejtat tona, ne duart e 3 – 4 familjeve qe kane 25 vjet qe na vjedhin…….
     Dhe kuptohet, qe jane vet mbas Tyre…..

     Reply to this comment
    • Gimi August 3, 08:09

     Mirel kaka, je nje ndyresire dhe funderrine i pakorigjushem. Sigurisht qe dukesh se je Shkelzen kurva. E shikoj qe je nje idiot nga komentet idioteske qe ben. Te gjitha akuzat per mbushje xhepash jane mashtrime te ndyra. Qeveria shqiptare eshte e monitoruar nga nderkombetaret dhe vetingu do te kap edhe politiken, suc deklarojn edhe kryeministri para ca kohesh. Prandaj bajgat qe leshon cdo dite ne kete forum jane shashka inati. Edi Rama po e ben dhe do ta beje Shqiperine. Te gjithe e dime se kush jane hajdutet, kriminelet dhe vrasesit e kombit tone. Sigurisht qe bie dakord me faktin qe kete shkaterrim qe i bene Shqiperise kopilat e Vicidolit nuk ja beri as Esat Pasha (mire e that kryeministri). Prandaj te gjithe ata qe bejne komente pro-esadiste nuk jane tjeter vecse mbeshtetes te njerezve me te urryer te Shqiperise, kopilave te Serbise Berisha e Basha.

     Reply to this comment
   • Vlora1912 August 2, 18:07

    Ik ore tutkall i Saleh b*thes…..dhe i ketj b*thes tjeter(Se dhe Ata, dhe ju militantet qe i pasoni, nuk kini dallim nga njeri tjetri)

    Servila te peshtire……

    Nje rruge 20 km e gjate, fushore, me 6 korsi, ne gjermani kushton me pak se 100 mln euro..

    Ne ne shqiperi, kur i bejme pa gare, na kushtokan 350 mln euro…vjedhja e hapur me shum se 250 mln euro.

    Vodhi Saliu te rruga e kombit, o burra te vidhni dhe ju..

    Pse, kur ti vjedhka shqiptari, bashk me ministrin 250 mln, qenka me mir se kur ti merr 50 mln interesa FMN???

    Ju militantet e b* thes, si ne kohen e Salehut dhe tani, pasi zini nje zyre vjedhje, filloni mbroni kete hajni ne menyre anonime.

    PPP-tw…Jane menyra me e poshter dhe me e sigurte per Skllaverimin e nje populli…..Eshte nje lloji Fashizmi Ekonomik….i cilli hajdutin e stimulon dhe te varferin e sakaton…….
    ……..
    Kete qeverri, kur e votuam me kuc e mach, nuk e votuam qe detyrimet/pergjegjesite kushtetuese ndaj qytetareve ti kaloj ne forem PPP-je tek privati..

    Arsimi i larte I privatizuar apo i Qilizuar

    Mjeksia e Koncesionuar

    Rruget e privatizuara

    Atehere pse na duhet me qiverrisja, kur te gjitha leket e buxhetit na shkojne tek privati:
    1-Per sherbime qe si afrojne..
    2- me cmime stratosferike, te marra pa konkurrence
    3- Ku qytetari nuk ka asnje te drejte te ngre zerin ndaj ketyre koncesioneve ?????????

    E Kupton se per cfar behet fjale o qilitant….??
    Na kane dorezuar, ne si qytetare dhe te drejtat tona, ne duart e 3 – 4 familjeve qe kane 25 vjet qe na vjedhin…….
    Dhe kuptohet, qe jane vet mbas Tyre…..

    Reply to this comment
    • LungoMare August 3, 08:17

     Bullshit! Rrena te gjitha @Vlora1912 my ass. Ku i gjete keto shifra qe na jep per rruget ne Gjermani dhe rruget ne Shqiperi. Na thuajn pak kush rruge kushton 300 milion euro? Te gjitha rruget qe do te ndertohen nga Veriu ne Jug kushtojne 1 miliard euro. Nga i gjete ti 100 km 300 milion euro? Kush qenkan keto 3-4 familje qe ti na paraqitke ketu? Na i thuajn qe ti dime edhe ne. Sigurisht qe ndertimet do ti bejne ata qe kane para dhe jo ata qe kane morra. Keta investitore ishin ata qe ka perdorur edhe PD. Pra nukm ka dallim se kush i ben ndertimet. Mjafton qe ato te behen nga kompani shqiptare. Ju jeni te humburit dhe nuk vini me ne pushtet as per 300 vjet. Ne 1 milion votuesit e dime shume mire kujt ja dhame votat dhe pse ja u dhame. Lehni si qena ketu sepse sju ka mbetur me gje derisa tju konfiskohen parate bosave tuaj dhe te perfundojne nje nga nje ne birucat ku meritojne te ishin mbyllur prejn kohesh. Tik-tak tik-tak ora po vjen more bastarde esadiste. Edi Rama ishte i zoti dhe ja u preu gishtat ne fillim, pastaj duart, pastaj kembet dhe tani po ju vjen radha e kokes. Ne hale te gomarit do te perfundoni te gjithe ju bij kurvash te Ballit e Zogollit dhe te Vicidolit. Krimba te ndyre!

     Reply to this comment
     • mirel August 3, 09:43

      Po ku u bene parallinj keta horrat, qe deri para 20 e ca vjetesh ishin si te gjithe morrat?
      E molen mire shtetin dhe tani na dalkan parallinj.
      Te mbushni dhe mendjen pale.
      Ne kohen e Saliut ishin hajdute, te njejtet tani ne kohen e Ramutit qenkan bosa te fuqishem, me paret e taxave te popullit
      Me naften e popullit, minierat, hecet, taxat e rrugeve.
      Nga te kate anet po e mjelin, dhe tani quhen te pasur.
      Para 25 vjetesh nuk kishin as morra, se te tjeret dhe e kishin ndonje, sa per kruarje .

  • Gringo August 2, 17:42

   Po ti ekonimisti i shqupit sa haber ke nga ekonomia??? Apo do vjellesh ne blog gjithe “arritjet” e Salehut me Ridvan Bolen. Yt fare muti.

   Reply to this comment
  • me fal August 3, 10:29

   Po ti je ekonomist, ku merr vesh nga muzika, apo vetem nga ato qe gomari yt, sipas ty, ben kur e qellon me kerrbaç. Prandaj kur te besh krahasimet here tjeter, kujdesu qe te te mos kthehen per koke se ne kete bote s’ka me te bardhe e te zese, nje ngjyre kane: njerez.

   Reply to this comment
 2. vlonjati August 2, 11:53

  Ky artikull ishte nje kritike e mbetur ne tentative ndaj Kryeboles qe kemi per kryeminister! Kur e lexon te duket sikur je perpara organeve te propagandes te kohes se xhaxhit, koha ne te cilen ndodhet realisht dhe menderisht gjithe stafi qe punon te Dita, sepse i behet thirrje udheheqjes te reflektoje dhe kjo thirrje e sinqerte vjen nga poshte, nga masa, e cila eshte e shqetesuar per mandatin e trete te Debilit ne pushtet. Dallimi eshte i “Kjarte” me logorene qe perdorej dhe perdoret kur kritikohej, me te drejte, koha e Doktor kurves. Pse e them kete: Ne kohen e Sali kurves bertitej nga mengjesi ne darke qe familja po vjedh shqiperine, po e plackisin maloket, po na vrasin maloket, po digjet shqiperia etj. Jo se nuk ishte e vertete, por ca po ndodh tani? Kane ardhur maloket nga Tepelena, nga Mallakastra nga pidhi i semes dhe po vjedhin ata. Psh: ne kohen e Saje Qorrit gjithe shefat e tepelenas te policise ben namin. Tha gje Dita?…tha Karin. Kush po vjedh me koncesionet e naftes? Maloku dhe fshatari nga Mallakastra Beso i Tajvanit, njesoj si Taci Oil. Tha gje Dita?…tha Karin. Po masakrohet shendetesia, saqe koha e Nard Ndokes, nje nga njerezit me te trashe qe ka pare kjo toke po duket lule? Tha gje Dita?…tha Karin.. Lojrat e fatit me te cilat Dita nuk linte rast pa sulmuar Xenin e babit, me te drejte, sot po perjashtohen nga tatimet. Po thote gje Dita?…po thote Karin! U vrane 4 vete me 21 janar dhe Bolja qe kemi per Kryeminister tha qe do denoje autoret, dhe i denoji duke i bere pjese te qeverise, dhe po kerkon ti bej prape ne shtator. Tha gje Dita?… tha…!!
  Pra, nese i behet thirrje pas 5 vjetesh ne qeveri te Madhit, qe te ndryshoje kurs sepse masa ose baza po e kerkon kete, e shumta qe mund te thuhet per ju te Dites eshte me mire vone se sa kurre. Saliu me Ramen jane fiks e njejta gje. Njeri vrau per pushtet, kurse tjetri nuk i rruhet hic nese vrien disa koke palare per te zene vendin e te parit te qeveri. Dhe Rames jo vetem qe nuk i rruhet per ata qe vdiqen atehere, por nuk i rruhet as per keta qe po vdesin tani si rezultat i politikave te tij! Keshtu qe juve te Dites, nese realisht ju intereson te beni gazetari, filloni flisni per te gjitha keto se po nuk folet prape Karin keni per te marre!

  Reply to this comment
 3. Guri August 2, 12:06

  Nje analize e sakte, pa keqdashje dhe mllef. Nqs edhe me keto verejtje qeveria Rama nuk do t’i vere gishtin kokes, do te thote se ky vend eshte duke rreshqitur drejt humneres se pashmangshme.

  Reply to this comment
 4. korçari August 2, 12:09

  Mendoj se analiza e mesiperme eshte e sakte dhe e vertete e mbeshtetur mbi raportet e organizmave nderkombetere gje qe e ben dhe te besueshem ,por mendoj se k/ministri e ka marre mesazhin e duhur dhe duhet te beje menjehere nje kthese 180°persa i takon financimeve PPP pasi nuk besoj qe te riperseriten kontratat famekeqe te aeroportit,te skanimit te kontenjereve,apo te hidroçentraleve dhe nqs e krahason me Gjermanine k/ministri yne nuk duhet te harroje se nuk kemi akoma ate shtet te fuqishem ligjor dhe ate kulture demokratike si ajo e gjemaneve.te ecesh shpejt perpara nuk do te thote te futesh ne borxhe brezat e ardheshem pa i pyetur apo pa u votuar pasi borxhi do te paguhet ne pjesen me te madhe nga ata,ashtu siç po paguajme sot biletat e avionit me te shtrenjta ne Europe sepse ish-Nano hodhi nje firme pa ju dridhur dora .STOP rritjes se borxhit ku ka vend shprehja se shtrij kembet sa ke jorganin.

  Reply to this comment
 5. alphade August 2, 12:18

  Caushesku,i tha shoferit, sinjalin jepe nga e majta por
  timonin ktheje djathtas…..! Kjo ka vlere per K/ministrin
  tone te nderuar. Vertete biznesmenet i shkuan pragma-
  tizmit ” dallandyshe ktheje ndryshe” por une si qupytetar
  i zakonshem i ketij vendi qe quhet Shqiperi,”Ku na ka
  rrenuar koka” nuk e kam hallin te biznesmenet se ata
  kete pune kane: “Vdiq mbreti,rrofte mbreti” ! Por une e
  kam hallin te kryeministri yne qe “sinjalin e jep majtas
  dhe timonin e kthen djathtas” ketij s’kemi c’ti bejme se
  na ka zene rrota bishtin. Si eshte e mundur po biznes-
  menet e Saliut i marrin pothuajse te gjitha tenderat dhe
  sapo merr nje tender ndonje biznesmen me tendenca ose simpatizant i socialisteve menjehere fillon sulmi i
  bsndes mafioze te Sali Vicidolit.Bisnesmenet e Saliut di-
  ten i bejne lajka kryeministrit,naten vejne e “flejne” me
  Saliun dhe K/ministri mendon se po i ben per vete konti-
  gjentet bisnesmene te Saliut ?! Jo more JO !!! E ke ga-
  bim fund e krye ! Any way!

  Reply to this comment
  • Vlora1912 August 3, 09:55

   Zonjes LangoMare…
   E nderuar Zonje!

   Jeni komplet e gabuar per orientimin tim politik.

   Po te shikoni komentet nen kete “nick”, tek [email protected] apo tema, qe para 7-8 vitesh, do ta kuptoni lehtesisht.

   Ne gjykimin tim, Salih Berisha eshte armiku me i madh i shqiptarve…….ende i pandeshkuar per krimet ndaj ketij vendi..

   Dhe ai, Saliu, i ka bere ketij vendi krime ekonomike dhe vrasje diten per diell…

   Per Like Bllokqenin dhe videon 700 mij evro, qe rilindja e ber Preshident, nuk kam se Cte them….!!

   Tani me ngelen keta qe kam votuar vet, me kuch e me mach, cdo vot qe kam patur…

   Po ta perseris, ty dhe te gjith Laraskave si puna jote, ::

   PPP- ….jane menyre Fashiste e Sundimit te Qytetareve. Nuk ka asgje Socialiste ne to..

   PPP- Jane rruga e perjetesimit te pushtetit politik, nepermjet pushtetit te shitur ekonomik.

   PPP- Jane 3 fish me te shtrenjta se punimet normale- nje vjedhje e hapur.

   Ne rast se une genjej per kostot e rrugeve ne BE, ju mund te sillni fakte per te kunderten….

   Informacioni eshte ne website te hapura..ne anglisht……..

   Ju po anglishten e fliskeni mire,( edhe nga B*tha moj cupe!)….silli faktet dhe me kundershto.

   Jo cdo qytetar qe kritikon vjedhjen dhe cmendurine e qiverriut eshte militant i Sali bastardit…

   Por ju militantet, edhe pse skeni asgje te majte ne mendimin dhe sjelljen tuaj…..te vetme pergjigje ndaj nje kritike eshte- ….je i Saliut.

   P.S
   Duhet ta dish, se si nga vlora qe jam, e kam te plote fjalorin e sharjeve….pooor nuk komentoj te Dita per sharje dhe ofendime, por per te ndar mendime.

   …..edhe pse militant si puna jote, qe nderron bindje bashk me pushtetin e radhes, dhe i beni hosana, cdo hajduti, shfaqeni me komente vetem per T’ju shar..

   Nje dite te mbare Zonje,
   Un nuk po te shaj, ofendoj, edhe ju mezi e prisni!

   Reply to this comment
 6. Albi_I August 2, 12:19

  Lodheni kot.

  Shumica derrmuese e lexuesve tuaj nuk kane as njohurite me minimale te ekonomise dhe financave publike.

  Ata jane me PS sot se gjyshi ishte partizan dikur dhe jane kundra PD-se se Berisha i nxorri ushtaraket ne pension ne vitet 90. Demarkimet politike ne Shqiperi keto jane, dhe askujt nuk i behet vone per asgje tjeter, fatkeqesisht.

  Rama ka 5 vjet qe vjedh e grabit me kete formule. Ideja qe ai do nderroka rruge eshte feminore. Ai po lan borxhet e njerezve qe e sollen deri ketu.

  Reply to this comment
  • lili August 2, 14:02

   Best comment,fatkeqesisht !

   Reply to this comment
  • lili August 2, 14:03

   Rebesht comment,fatkeqsisht per shqiperine.

   Reply to this comment
  • PRONARI! August 2, 14:54

   O gazeta “Dita”, mavri, ç’janë këto analiza idjote që bën, kur në fund të shkrimit thua:
   “Kjo do të ishte ruga e një mandati të tretë, çka do të ndodhte për herë të parë në jetën plurale të vendit tonë dhe që, nëse kthesa do të bëhej në kohën e duhur, do të ishte në të mirën e gjithkujt.”.
   Oh…, sa ta ka ënda një gjë të tillë!
   Për këtë unë Pronari po të pyes: Cila është rruga për një mandat të tretë që, nëse “kthesa” do bëhej në kohën e duhur, do ishte në të mirën e gjithkujt, kur kjo mut qeveri si dhe qeveritë e para, “haron” të thuash se janë dënuar në mes të ditës me Dyell nga Gjykata e Strasburgut, për grabitjen që i kanë bërë dhe po i bëjnë tokës dhe pronës së trashëguar?
   Por, që vendi ynë të kthehet në normalitet, duhet që toka dhe prona e trashëguar pa kushte dhe urgjent duhet ti kthehet subjektit të shpronësuar nga baballarët e këtyre që sot e 27 vjet janë në pushtet.
   Pra, o mavri “Dita”, më fal që po e përsëris, që kësaj mut qeverie vetëm kjo “rrugë” dhe vetëm kjo “kthesë” i ka mbetur që të bëjë, ndryshe së shpejti do t’ia dëgjosh “ulurimën” dhe jo vetëm kësaj, por “ulurimë” do ketë edhe për të gjitha “(para)qeveritë” që kaluan në këta 27 vjet, por edhe për ju mediat e pista shqiptare, që në shumicë keni 27 vjet që po u bëni fresk “qeverive”, (klaneve të poshtëra shqiptare, pasi edhe ju në ortakllëk me to kni marrë dhe merrni pjesën nga “tepsia”, atë që u ka caktuar Mafien në Pushtet!) pasi mirë Evropën e ka kapluar “shoqëria e hapur”, thënë ndryshe, anarshia, kaosi, krimi, korrupsioni dhe degjenerimi ashtu, si dhe “Shqipërinë Tonë” që drejtohet akoma nga “bosi” Soro dhe, kjo do duket me të parë që me ardhjen e Ambasadorit të Ri Amerikan në Shtator 2018, që nuk i përket më krahut “liberal”, por i përket Presidentit të Nderuar Donald Trump!

   Reply to this comment
  • mirel August 2, 17:01

   Ky eshte problemi, qe socialistet nuk kuptojne qe jane shitur qe nga koha e Fatos bixhozit.
   Ai fali kriminelin Berishe, dhe cdo gje vazhdoi si ka vazhduar deri me sot.
   qeveria grabit, populli brohorit

   Reply to this comment
 7. intelektuali August 2, 12:50

  PRIT O GAZETA DITA DITEN KUR EDI DROGA TE HYJE NE RRUGE TE ZOTIT SE KESAJ I THONE PRIT GOMAR TE MBIJE BAR!

  sepse:

  Strategjia e Edi Rames eshte se nuk ka asnje strategji ekonomike, por vetem HAJNI dhe KUSERI

  Reply to this comment
 8. Bolle ju nastradinat e Ekonomise shpellave August 2, 13:07

  si mer nuk pushuan njiher se lehuri
  kta sharlatan ,,qe dijne se c’eshte ekonomia e nji vendi .

  Mesiguri jane militante te bandes se shpellarit .
  Fjalen e kann per ekonimine e shtepise tyrre .
  Kta plehra e prune Shqiperine ne kte derexhe ku
  eshte sot ,mbasi e shkaterruan gjithe ekonomine
  e shtetit e vodhen si me i pas hedh bomebn atomike .
  Sot ,qe Rama ,po e hipern karrocen mbi bulevarde ,
  shpelaret e ekonomise dalin e mbajte lexione ,te
  uni-t talibane.
  Sigurishte Rama nuk eshte ekonomiste ,por flet ne emer te atyre qe drejtojne ekonomine ne ate vend ,si kryeminister oja hongshi topat Tamos ju qent e stanit
  te bandes se shkerdhatave

  Reply to this comment
  • intelektuali August 2, 13:59

   Po ti c’ke me intelektualin?

   Qe perserit fjale per fjale gazeten e nerume DITA?

   Reply to this comment
   • Intelektual-o ,mos ja kput kot katundit or tej ! August 2, 14:40

    po jo mer zotria juej intelekktual ,

    asgje nuk kam me asnji .

    Perse duhet te kisha gje vall ?

    Ne fund te fundit secili ka te drejten e tij te shprehjes .

    Problemi shte mendoj un ne trurin e asj shoqerie
    ,
    e cila nuk mesoj njiher ti referohet Realitetit ,te vertetes !

    Ky mentalitet absurd vazhdone per fat te keqe prej 500-vjetesh ne ate vend . Ku realiteti , injorohet ,jeta injorohet ,vlerat injorohen dhe gjithcka tentohet te spostohet ne nji pseudoRealitet ,si me dasht me spostu jeten shqiptarit ne varre

    Un mendoj se ecuria ,zhvillimi ekonomik ,politike ,

    shoqeror ,etj i nji vendi , ka te bej me Realitetin e jetuar psh sot .

    Kush ishte Shqiperia dje dhe kush eshte sot !

    Ktu nuk ka nevoje ,qe dikush te jape lexione ekonomie ,

    por as te pergenjeshtroje Realitetin Shqiptare sot ,
    i cili eshte ne cdo drejtim te jetes se atij vendi
    shume -shume her me i mire se i cdo qeverrie bastardesh e kriminelesh ,qe e vetmja gje qe kann ditur te bejne ,ka qen shkaterrimi ,vjedhja e Shtetit ,
    vjedhja e popullit shqiptare , pra ktu s’ka asgje per
    te krahasuar me te kaluaren .
    Shif Tiranen sot – krahasohe me ate dje dhe kjo i thote shume qytetareve shqiptare .

    Pastaj nqs disave ktu , i pelqen qe (sipas konceptit te tyre shteti te kishte nji pamje e strukture e kulture ndryshe ,si ajo e tipiit te Afganistanit ,
    kjo eshte ceshtje tjeter . Ktu ,kemi te bejme me shume joshqiptare ,qe nuk jane fare te interesuar per zhvillimin e vendit e Kulturen ne shoqeri ,e site tille
    ngaqe ,ajo qe dijne te bejne eshte vetem te vjellin ,
    kjo ka te beje me gjellen /corben me te cilen ata uushqehen .

    Un nuk mendoj se jame duke perseritur asnji fjale te Dites , sepse s’e kam zakon te perseris asnji ,por i kundervohen injorances se atij truri te mannget .

    (natyrishte qe asnji s’duhet te presi mrekullira nga ky pushtet ,por ne fund te fundit ,ai popull en kte pushtet sado probleme te ket ,po hecen rejt mrekullirave ose te themi po orinetohet drejt tyre . )

    Reply to this comment
 9. Arben August 2, 13:26

  Stature lidri botror.

  Reply to this comment
 10. Zagoriti August 2, 13:35

  Dita pergezime per perpjekjen serioze per ti bere diagnozen qeverisjes.Ne lidhje me PPP do te ishte interesante te merrej e te analizohej nje kontrate PPP e bere ne gjermani e krahasuar me nje ne Shqiperi. te viheshin ne dukje gjithe gropat qe kemi ne kontratat ne shqiperi pra dicka konkrete se si duhet te jete nje kontrate e partneritetit publik privat per te nderprere abuzimet.Kjo kerkon specialiste qe e njohin kete fushe e legjislacionin Europian ne kete fushe.Eshte shume mire qe te behemi sa me konkrete larg tifozllekut te semure qe bejme per partite.

  Reply to this comment
 11. dashamires August 2, 13:46

  Ky shkrim mbase mund te kishte vlere diten kur Rama mori qeverine. Sot kur Rama ka 5 vjet ne qeveri dhe per me teper mburret si gjeli maj plehut pikerisht per ekonomine qe e ka bloze, ky shkrim nuk vlen. Ka 5 vjet qe ekonomia perkeqsohet, ka 5 vjet qe Rama vetem mburre! Sa kohe te vazhdoje kjo qeveri ekonomia do vazhdoje rrenimin dhe Rama do vazhdoje autolevdatat bajate. Pas natyrisht do kete ca qe do ta lavderojne per deshtimin. Edhe Neroni kishte pasues ndonese dogji Romen.

  Reply to this comment
 12. Ide August 2, 13:47

  Jam dakord per faktin qe redaksia ka nje kendveshtrim tjeter, si te thuash me prane realitetit. Argumenti qe Rama ka 5 vjet qe perdor, se PPP i ushtron dhe Gjermania, nuk pi me uje. Sidomos, kur nuk eshte fjala tek procedura, por me shume te mungesa e gares, po ata grup njerezish qe perfitojne, kur ne thelb duhej nje qeverisje me e majte, me pro klases se varfer dhe shtreses se mesme.
  Megjithate, nuk jam dakord me gazeten DITA, sepse akoma ne lajmet tuaja shprehet nje lloj proaktiviteti kundrejt qeverise. Ju akoma nuk keni mbajtur nje qendrim per teatrin. Nuk mund te denoncosh PPP dhe te thuash, se ajo cfare qeveria dhe bashkia po bejne me teatrin eshte normale. Jeni gazeta qe dhate lajmin e gjykates per mandatet e keshillit bashkiak, por me nota triumfi te bashkise dhe Erion Veliajt, kur dukej ashiqare kercenimi qe beri kryetari i keshillit bashkiak ndaj gjyqtareve me vetingun.
  Per kete arsye, ju ftoj qe te keni nje politike editoriale me kritike (sigurisht konstruktive, jo si RD).
  P.S Ju lutem, kufizojeni sa te mundeni hapesiren e Arben Dukes, se vetem me analizen qe s’ka lidhje.

  Reply to this comment
 13. valentina August 2, 13:48

  A jeni ne vehte ju te Dites?si mund ti vehen ne dukje poshtersite e nje legeni kryeminister kur si qellim te vetem i angazhimit te tij ne politike ka qene dhe eshte paraja dhe pushteti?Si mund ti kerkosh kesaj qeverie eunukesh te tredhur te ndryshoje ne nderrmarrjen e saje duke hedhur poshte sakrificen pese vjecare per te arritur deri ne kete pike per te pervetesuar kete miniere ari te quajtur shqiperi per tu pasuruar te gjithe ata derra dhe dosa te ashtuquajtur pushtetare?sa per ate thenien ” mbas meje qameti u befte”i pershtatet ketij populli lepur qe kurre nuk kupton qe eshte shnderruar skllav ne vendin e tij,dhe qe keta te degjeneruar politikane prej 27 vitesh jane bashkevjedhes dhe bashkegrabites te popullit dhe vendit tone,sepse ky popull nuk kupton qe cdo tete vite keta kurva politikane ndryshojne pushtetet per arsyen e vetme qe te mbulojne vjedhjet, grabitjet,vrasjet qe kane kryer ne dem te vendit,cili shqiptare i ndershem mendonte se kopili i vicidolit pas asaj katastrofe qe i solli vendit do vinte perseri ne pushtet?a nuk ishte fatos nano qe i mbylli dosjet e krimeve te kopilit te vicidolit?a nuk ishte kopili i vicidolit qe mbylli maskaralleqet e fatos bixhozxhiut,a nuk eshte ky mashtrues kryeminister qe kemi sot qe po bashkepunon per te mbyllur te gjitha maskaralleqet e kopilit te vicidolit, te presidentit hajdut te shqiptareve,te shalengjitures lulzime,dhe meqenese nuk ka cfare ti jape me ketij vendi,po kerkon aleanca me njerezit me te urryer per pjesen derrmuese te shqiptaret per te vetmen arsye qe te mbrojne njeri-tjetrin per grabitjet qe i kane bere vendit ne bashkepunim.

  Reply to this comment
 14. Futja kottttt August 2, 13:49

  Po po DITA, po 5 vjet qe i keni care veshet njerezve, duke mbajtur krahun e Rames, ndjeni apo jo ndonje pergjegjesi?

  Reply to this comment
 15. Perjetesisht ballkanas August 2, 14:11

  Zgjidhja eshte e thjeshte…
  Banke investimesh publike me leket e shqipetareve qe flene neper bankat e nivelit te dyte me interesa qesharake.
  Investime per shqiptare me leket e shqiptareve.
  Win win ….fitojne te gjithe….jo plehrat qe kane hyrje dalje me politiken…
  EDO….kalon koha shume SHPEJT..

  Reply to this comment
 16. Bureto August 2, 14:34

  Një mësim nga historia. Në shtypin e kohës në vitin 1971 lexoj një intervistë të Titos dhënë një gazetareje britanike në rezidencën e tij. Veç të tjerave ishte dhe pyetja se si do t’i përgjigjej ai akuzave të kundërshtarëve politikë, se e kishte futurJugosllavinë në borxhe, të mëdha (më duket se jepej shifra 3 miliardë dollarë, që për atë kohë ishte goxha). Për më tepër që këto borxhe ia kishte marre Perëndimit, pra kapitalistëve. Dhe pyetjes në vazhdim, se cilët do t’i paguanin ato, Tito, në mënyrë lakonike iu përgjegj: “Sigurisht që do t’i paguajnë ata që do t’i gëzojnë veprat që do të bëhen me ato para, pra brezat që do të vijnë”. Dhe ‘revizionistit’ Tito, historia i dha të drejtë në aspektin e zhvillimit ekonomik të Jugosllavisë.
  Kjo është dhe do të mbetet sfida më e madhe ekonomike tek ne, për sot e për nesër, nga të majtë e nga të djathtë. Kredi janë marrë e do të merren, ndryshe në mungesë të tyre, vendi mbetet në stanjacion. Mos duhet të vendosim këtë si në Kushtetutën e 1974-ës? Nga do të nerren këto para? Sigurisht nga ata që kanë dhe i ofrojnë ato, qofshin të brendshlm apo të jashtëm. Është pa sens të themi biznesmenë të djathtë apo të majtë. Ata janë thjesht biznesmenë, ku brenda filozofisë së tyre është fitimi , investimi dhe riinvestimi. Po mund të thuhet, ç’hyn qeveria këtu? Sigurisht që në këtë kërkesë-ofertë ajo me Kushtetutë, hyn që ç’ke me të, është mbrojtësia e interesit publik. Ama, për ta vlerësuar performancën e saj në këtë aspekt ndaj janë edhe institucionet e tjera kushtetuese ligj zbatuese, që ta vënë atë në mengene. Po ndaj është dhe opozita, ndaj janë komisionet parlamenrare dhe vetë parlamenti, që veprimet e qeverisë jo vetëm të qortohen, por edhe të përmirësohen , dhe në ekstrem kur zullumi bën mu, edhe të bllokohen. Presidenti, Kushtetuta, Media, Shoqëria Civile deri tek i stitucionet financiare relevante ndërkombëtare si FMN dhe BB, për këtë arsye ekzistojnë. Gjithë kjo makineri si mundet të mos bëjë zap një qeveri? E di që ndonjë do të më kritikojë e do të thotë, që qeveria e sotme e ka gjithë ‘tepsinë’ për vete dhe timonin gjithashtu. Nuk duhet banalizuar kaq shumë ky aspekt. Vërtet kështu është sot, po këto 27 vjet, që të gjithë e pranojmë se është qeverisur me të meta, për të mos thënë keq, ku ka qenë problemi? Kjo është pyetja që në përgjighen përkatëse duhet jo veyëm të identifikojë të metat, gabimet dhe deri tek fajet, por krahad tyre të hartojë dhe strategji dhe brenda saj edhe rrugët që duhen ndjekur për ta vënë atë në jetë. E pra ne nuk kemi asnjë strategji të zhvillimit ekonomik afat mesëm e afat gjatë të vendosur me ligj me votim të cilësuar (si reforma në drejtlsi) prej së cilës askush nuk duhet, por dhe as do të mund t’i shmanget. Më duket se me këtë klasë politike, që të vetmen strategji ja pushtetin dhe paranl, me debate boshe dhe vetëm me kritika, asgjë nuk do të ndryshojë.

  Reply to this comment
  • TT August 2, 19:42

   Kritikén e kérkove,
   Dhe pak kritiké do hash,
   Se pér koncesionet,
   Gjykon si méngjarash !

   PPP-te s’jané borxhe,
   Dhe as kredi bankare,
   Ato jané lak litari,
   Mbi koka shqiptare !

   Borxhe merr téré bota,
   Ashtu éshté vértet,
   Por borxhe qé té marrésh,
   Nuk éshté dhe aq e lehté !

   Té marrésh sot hua,
   Do kredo financiare,
   Kur tjetri investon,
   Siguri bankare !

   Siguri bankare,
   Ofron njé shtet ligjor,
   Ku drejtésia “shkopin”
   Nuk e keqpérdor !

   Partneriteti publik privat,
   Éshté si njé “Schneeball”
   Dikush do dalé me qarin,
   Dikush do mbesé batall !

   E futmja – praktiké pune,
   Si shumé sot éshté pérhapur,
   Neo-liberalizmi,
   Pér fyti shpejt do kapur !

   Neo-liberalizmi,
   Drejt shthurrjes shtetin con,
   Kush tek ai varr shpresat,
   Kallomin ka me ngron !

   Por dhe njé lavdérim,
   Pér ty ekstra e kam,
   Ke rreshtat e fundit,
   Ja ke béré bam-bam !

   Reply to this comment
  • Lili August 2, 20:45

   Edhe debakla ekonomike qe kaploj yougoslavine na solli nje krize me milosheviq qe shkateroj definitivisht yu.

   Reply to this comment
 17. LUANI August 2, 14:35

  Z.THANO! U VLERESOJ PER MENCURIN E ATDHE DASHURIN.PO NJE GJE DIJENI MIRE. EVROPA E BALLKANI NUK DO KENE KURRE QETESI ,PA U BASHKUAR SHQIPTARET NE TROJET E TYRE NE NJE SHTET TE VETEM.PER NE EVROPA E TURQIA OSMANE TE BASHKUAR SE BASHKU NA KATANDISEN KESHTU SI JEMI.MARRVESHJA ME GREQIN E ZGJIDHJET QE DUAN TI IMPONOHET KOSOVES ME SERBIN JAN NUL.KETA QE NA DREJTOJNE PER TE MBAJTUR PUSHTETIN I KAN SHITUR INTERESA TONA SI KOMB NE TROJET TONA.LUANI I VLORES

  Reply to this comment
 18. Argjon August 2, 14:46

  PPP-të apo PFI siç i njeh Anglia, me të vërtetë nuk i kanë shpikur shqiptarët, por përse duhet që shqiptarët të vuajnë gabimet dhe politikat që kanë bërë të tjerët?! Tashmë ka një literature të bollshme se çfarë pasojash të sjellin këto mënyra. Me sa duket, askush nuk bën studime para se të harxhojë paratë e qytetarëve dhe mjaftohen me shprehjen se kështu e ka edhe bota. Mos të harrojmë se këto para janë BORXH PUBLIK edhe pse qeveria gënjen në këtë pikë. Lajmi se borxhi publik është më i lartë se i Gjermanisë, nuk ka të llogaritur borxhin nga PPP-të.
  Midis piramidës që ndërtoi regjimi komunist dhe piramidës në Sheshin Skënderbej(sheshi ka formën e një piramide), që ndërtoi regjimi i Ramës; janë piramidat që ndërtoi regjimi i Berishës nëpërmjet Sudës, Xhaferrit, Cenajt etj. Të gjithë këta janë mendje dhe piramida ndërtues. Pasojat dhe vuajtjet i njohim të gjithë. “Nuk keni parë gjë akoma!”. Mjerë ata që do t’i zërë poshtë piramida e radhës!

  https://www.bmj.com/content/344/bmj.e2949
  https://www.theguardian.com/commentisfree/2009/apr/07/olympics-2012-m25-pfi
  https://www.telegraph.co.uk/news/nhs/11748960/The-PFI-hospitals-costing-NHS-2bn-every-year.html
  https://www.bbc.com/news/uk-15016986

  Reply to this comment
 19. antiharresa August 2, 14:47

  Mire e keni ju qe kerkoni te rkthehet ekonomia e saliut kur ishim te dytet pas gjermonit ne bashkimin europian.

  Reply to this comment
 20. ETHEM August 2, 14:49

  E LEXOVA DHE PPP.SI TE GKITHA ANALIZAT E MEPARESHME PER MENYREN E QEVRRISJES RAMA 1,2.NE KETE K/ARTIKULL NUK PERMENDET EMRI I SHKRUESIT SI HERET E TJERA NGA GAZRTARET E MIRENJOHUR TE D I T E S.
  THUHET SE KJO QEVERI KA LIDHUR 200 KONTRARA ME PPP.DJE DEGJOVA MF.HAMETAJ SE KJO QEVERI KA LIDHUR VETEM 28 KONTRATA DHE SALIU KA LIDHUR 178 KONTRATA.
  PO KESHTU DUHET THENE SE KONTRATAT E LIDHURA NGA SB NUK MUND TE ANULLOHEN NGA KJO QEVERI POR NGA GJYKATAT QE KONKRETISHT NUK EKZISTOJNE.PO KESHTU KJO QEVERI PO PAGUAN NE GJYKATAT ND/KOMBETARE PASOJAT E SB ME PRONAT E JASHTE-LIGJESHME GJITHANDEJ.EDHE TE HEQJES NGA PUNA TE NJEREZVE PA KRITER.
  SIDIQOFT PPP DUHET TE ANALIZOHET MË ME KUJDES DHE JO SIPAS BINDJEVE POLITIKE ANARSHISTE.SIGURISHT KM RAMA NUK ESHTE EKONOMIST,POR RRETH TIJ PO PUNOJNE NJEZ TE MIRE DHE QE PO E ZBUKUROJNE VENDIN QE I KISHTE ZEN ZHULI.
  UNE KAM BESIM SE KM RAMA DO E BEJ KETE VEND,SE PO BENE REFORMA TE DOMOSDOSHME QE PO I PERKRAH SHBA+ BE.DHE POLULLI DO TI JAPI PRAO NJE MANDAT TE 3,4,..E KO.SE PS ESHTE ME E MIRA NE KETE VEND,SE PD+LSI JANE PER VJEDHJE E VRASJE.KETE E KA VERTETUAR HISTORIA 28 VJEÇARE NE KETE VEND.

  Reply to this comment
  • Et’hem rilindioti August 2, 16:15

   Et’hem! Ruaj shendetin! Se kemi zgjedhje prape vitin tjeter. Dhe Edvinit sa te votosh ti dhe ata sj ty, i marrin te keqen armiqte e brendshem e te jashtem. Te rroje Partia!

   Reply to this comment
 21. Rod Gary August 2, 15:52

  I nxehti afrikan duket se po jep efektet e saj edhe ne gazeptari…

  Nese nje medie pretendon se eshte duke i bere röntgenin (!?) qeverise rilindjotase, ajo analizen e saj e ben te besueshme nese zhvillimet e fundit shoqerohen dhe me sjelljen e nje kronologjie ngjarjesh qysh nga dita kur kacatorrat “per sperkatje mushkonjash” nguleshin pingul mbi rere dhe deri ke dorovitjet e paskrupullta te koncensioneve dhe njetrajtave te tyre te deklaruara gjoja si partneritete.

  Perseritja si papagall e konstatimeve selektive te bera prej DASH nga njera ane, dhe mungesa e nje analize te detajuar individuale prej gazetareve investigative nga ana tjeter, lexuesit i duket me teper si nje shplarje goje sa per te kaluar radhen, sa sa si nje “check up”.

  Marrja si baze e te dhenave te fundit te DASH dhe deklarimi i tyre si konstatim i bere me pare dhe nga gazeta Dita eshte paksa kontradiktor. Kjo per faktin, se kjo gazete, deri para javes se fundit (e theksoj) nuk ka shfaqur kurre interesin e duhur per te vene me shpatulla per murri kete qeverisje as mish as peshk.

  Po te krahasohen me njera-tjetren qendrimet e kesaj gazete me dy format pak a shume te njejta te qeverisjeve, aty vihet re nje varesi e rendomte politike, e cila cuditerisht ka filluar te deklarohet me paturpesi fare hapur.

  Kjo varesi ka bere qe gishti qortues i Dites te drejtohet vetem nga njeri kah, edhe pse mes dy qeverisjeve faktikisht nuk ka patur ndonje ndryshim esencial. Per qytetarin e vemendshem dhe te paanshem, padrejtesia, droga, dorovitja e koncesioneve, korrupsioni, krimi i organizuar, diku me shume e diku me pak, kane mbetur pak a shume ne nivelet e meparshme.

  Kur varesia politike e nje gazete deklarohet hapur, besueshmeria e saj shkon drejt zeros, sepse manipulimi ideologjik dhe ai me faktet nuk mund te perjashtohet.

  Me pak fjale, gazeta Dita ka plot 5 vite qe e ka ngjitur me zamk te majtin sy, dhe ka bere sa te cikllopit te djathtin.

  ***

  Petritat e Ditës

  Me nja pesë petrita,
  Komunista lule,
  Po mbron ditëzeza,
  Ripjerdhjen e kuqe !

  Reply to this comment
 22. info analitike August 2, 15:58

  Mooos shoke e paskeni goditur fort korrupsionin!
  Po ju jeni vete vegla me e mire e kriepsikos per PPP-te e pakerkuara. Shikoni propaganden qe po i beni per vjedhjen e truallit te Teatrit. Me pare rregullohuni me veten se cfare kerkoni e pastaj kerkojani dhe kriepsikos. Mos ia beni si me Tahorrin qe e sulmuat derisa u kenaqet me cka ju ofroi e pastaj heshtet perballe lumit te hashashit qe trafikohej.Aaa jo keshtu shoke se kjo sjellje ju nxjerr si gjobaxhinj e jo si gazetare.

  Reply to this comment
 23. katarakti August 2, 16:34

  Ajo qe une nuk pelqej te qeveria Rama eshte arroganca e tij. Ka shume fjale, shume spekullime, hamendesime, kritika, denigrime etj etj.Po ashtu ka shume probleme dhe çeshtje qe jane ngritur kohet e fundit. Sidomos ne fushen e ekonomise. Dhe ajo qe veçanerisht nuk me pelqen eshte heshtja e kryeministrit dhe e njerezve qe e rrethojne. Me kete sjellje kryeministri duket sikur thote: Bjerini sa te doni legenit, se ate pune keni! Nje qeveri e afte me nje kryeminister te pergjegjshem e ka per detyre dhe ka interes te sqaroje kritikat qe i vijne nga shtypi, nga analistet dhe njerezit e thjeshte. Ka shume kohe psh qe eshte bere terkuze kjo puna e PPP-ve, po spekullohet dhe pergojohet pa mase, por nga selia e kryeministrise, kemi vetem kartolina me urime! Perse nuk del kryeministri ne televizion dhe te spjegoje dobine dhe domosdoshmerine e ketyre PPP-ve?! Perse ai nuk pergjigjet per kostot e larta te shtrimit te rrugeve?! Perse ai nuk ka shpalosur deri me tani asnje program strategjik te zhvillimit ekonomik te vendit?! Dhe jo te dale perballe ndonje te ashtuquajturi gazetar apo analisteje, por te dale ne TV gjate nje emisioni special qe mund te titullohet “Kryeministri ju spjegon…., ju pergjigjet etj etj.Te pakten nje here ne muaj. Dhe aty ai te sqaroje te gjitha problemet qe ngrihen per qeverisjen e vendit. Dhe nje sjellje e till do te ishte mese normale dhe do i rriste piket kryetarit te qeverise para njerezve. Nga ana tjeter Lartgjatesia e tij gjen kohen dhe prish nervat ne ca lloj debatesh idiote ne Facebook me lloj lloj turli njerezish pa din e pa iman. Ne rast se kryeministrit aktual nuk i behet me vone per nje rizgjedhje te trete,i behet vone shumices se votuesve, qe kane votuar 2 here rrjesht per te dhe nuk mund ta imagjinojne qe opozita vrastare, shkaterrimtare dhe hajdute te rikthehet ne pushtet. Normalisht ne çdo vend ka alternime, por rikthimi ne pushtet i opozites se babaleve do te konsiderohej vertet nje tragjedi mbarekombetare. Populli shqiptar do te vuante keshtu sindromen e Sifizit qe e çonte gurin ne maje dhe pastaj e linte te binte perseri ne humnere! Nje politike komunikimi me e mire dhe me e hapur me njerezit, degjimi i zerit te specialisteve ne çdo fushe, formimi i nje qeverie me njerez me reputacion, moshe dhe eksperience, – do te ishin disa nga veprimet me te domosdoshme dhe urgjente qe duhet te ndermarre Lartgjatesia e tij. Mendja e madhe, e keqja e te zotit. Por kam frike se do te jete me shume e keqja e popullit se e Rames.

  Reply to this comment
 24. reshi August 2, 16:55

  Qadristet e shkrete te shqupit po pergatiten te futen prape brenda qadres para zgjedhjeve te 2019 pasi dolen huq me babalen dhe me perrallat antiamerikane kunder reformes ne drejtesi .Nejse ju beni mire qe vazhdoni dhe rama ben mire qe nuk ju pjerdh fare por vazhdon me reformat e ndertimit te shtetit funksional dhe ligjor per shqiptaret e ndershem..

  Reply to this comment
 25. Doni i Qetë August 2, 17:04

  “Ditto”, kur thonë anglezët, për redaksionalen dhe për komentin e parë nga Ekonomisti! I mbështes që të dyja.

  Reply to this comment
 26. gjermani i fundit August 2, 17:06

  ka shume te ngjare qe Rama te beje autokritike,por ç’a te beje qe eshte i madh shume dhe gjigandet nuk kerkojne ndjese. Ne nuk dinim gje fare çfare jane PPP(pim-pam-pum), por shyqyr qe paskan nxjerre raport keta te trios
  se Washngton consensus. Por pse mberritem gjer ketu, ku Rama e shikonsuksesin tek meshira e pronareve te medhenj te Shqiperise? Dhe pa meshiren e ketyre pronareve te medhenj qe po marrin konçensione per hater te Rames se duan ti zbardhin faqen kapitalizmit “me shoqni” te Ed Rames ne qenkemi te destinuar te biem ne kolaps te plote ekonomik, se helbete, kjo qenka “rruga e vetme”. Pikesepari, tendenca autoritariste e Rames dhe kembengulja per te bere shtet nepermjet represionit akut, dmth paguaj dritat ose te fus ne burg, paguaj ujin se te flaka ne qeli, etj, deshmojne se Rama sillet si administrator i emeruar i nje province e jo si drejtues politik qe sipas librit “Kurban<" i paskesh rene kryq e terthor Shqiperise dhe e kih prekur me dore varferine kronike dhe problematikat e saj. Tanime sherimin e varferise ia ka besuar disa pronareve te medhenj qe me kompanite e tyre po privatizojne sherbimet jetike te ekonomise se vendit, Nuk besoj qe Rama i ben keto se ka dijeni sieprfaqesore per ekonomine, as se kjo rruge qenka "rruga e vetme". I ben se do qe ti beje dhe nuk ka avokat me te keq sesa ai qe mbron çeshtjen e te varferve duke ua rritur tarifen e ndermjetesit. Jam dakord qe qeverisja e majte nuk mund te beje mrekullira duke pasur parasysh problematiken e pafund te çeshtjeve ekonomike dhe mundesite e shanset tona te pakta per te qendruar ne kembe ne sistemin ekonomik global,pro jo ama qe Rama vete, ne vend te behet zedhenes i hallexhinjve, fale shumices se te cileve eshte ne pushtet, eshte kthyer ne nje qokaxhi konçensionesh dhe avokat i pronareve te medhenj apo oligarke qofshin.

  Reply to this comment
 27. mirel August 2, 17:10

  Po o Dita po, sipas teje Privatet jane financuesit e fuqishem te qeverive, si te se majtes, ashtu dhe te se djathtes.
  Kete nuk kuptoj une si jua nxe goja qe e thoni.
  Keta “financues te fuqishem” i marrin rruget me pare minimale, dmthe vene nja 25 milione Euro fillimisht ndersa qeveria ju jep 250 milione Euro dhe kompanite i shtojne me vone me vjeljen e fitimit,,
  Me pak arthmetike te thjeshte: Kush eshte financuesi ne kete rast, se te barazosh 25 apo 60 milion euro kapital fillestar te kompanive private me 100 apo 250 milion euro kapital fillestar te shtetit, duket hapur qe financuesi eshte shteti, ndersa perfituesi eshte kompania private.
  Jo me shume se dy jave me pare ishte nje shkrim te DIta qe denonconte Privatet e “fuqishem” qe nuk kane asnje kapital…dhe cuditerisht quhen investitore ,ndersa investimim fillestar te fuqishem e jep shteti..
  Si ta quajme kete kontradite pervecse vjedhje ne dite te hapur dhe me vendime qeverie..
  Me kritika miqesore ndaj qeverise kriminele, apo me qendrime te hapura publike kunder krimit?

  Reply to this comment
  • Lili August 2, 20:49

   Edhe debakla ekonomike qe kaploj yougoslavine na solli nje krize me milosheviq qe shkateroj definitivisht yu.shuaj, mos iu trego shqiptareve se e paguajne vete ,se besojne vertete kryeministrine e tyre kur thot paguan privati…. loja per me vjedh me bukuri

   Reply to this comment
   • ' August 2, 22:44

    ndryshimi qendron ne ate se Jugosllavine
    e financuan Banka te huaja Boterore ,
    pra then me thjeshte ,- u experimentua me Jugosllavine ,
    kur Bota pa se ata dinin vetem me u shkerdhy si qen dhe
    nuk lanin dot Kredit ,qe arriten ne shuma katastrofike ,
    # e ndaluan financimin menjiher (duke then eshte e kote me harxhu kohe e pare me kta Idiote )
    dhe jugua ra ne gropen e halese .
    Pra ktu ska asgje te perbashket me ate cfar ndodh ne Shqiperi sot

    Reply to this comment
 28. MALI QE S'BEZAN August 2, 17:20

  Nuk ka me tallje funebre per shqiptaret qe gazeta “dita” por dhe dashi washingtonit qe po ben me keto artikuj..
  Eshte tallje makabre te thuash sot nga dashi delja apo nga koteci i Dites qe.

  CITOJ: kritika e përbashkët se në strategjinë ekonomike të qeverisë së tashme, por edhe të katër viteve të shkuara, i është dhënë prioritet kompanive të lidhura me politikën.
  .
  ky eshte nje pohim kriminal pasi ky eshte rregulli nr NJE i pa shkruar ne te gjitha shtetet demokratike apo jo demokratike por qe vetem qorrat nuk e kuptojne..
  .
  .Problemi i Rames por dhe i miqve tane eshte se
  VERDIKTI I 23 QERSHORIT 2013 DHE KAUZA E 4

  KOKPALAREVE NE 21 JANAR 2011 PER TE CILAT

  MORI VOTAT EDI RAMA ESHTE TRADHETUR NE

  MENYRE KRIMINALE…..LERINE PPPPP E RAMES

  DHE SHIKONI VVVVV E SALIQNIT !!

  Shqiptaret nuk kane cfere humbasin i kane humbur te gjitha,,por nje vlere te madhe njerzore mund ta fitojne shume shpejt..Dinjitetin..
  .
  Dhe kjo arrihet duke thene te verteten e hidhur..pambarimisht te hidhur..
  .Lexoni me kujdes ju lutem:
  .
  1-Sali Biberisha.. ka qene ..eshte.. dhe do te jete …nje kobure ne duart e makartisteve te tipit Biberaj-Rajerson qe zbatuan nje nga doktrinat me antishqiptare ate te “dekomunistifikimit” qe rezoltoi me reaksionare se NACERTANIA APO MEGALIDHEA
  2-Sali Biberisha eshte kriminel shume dimensional i kthyer ne perbindesh por absolutisht nuk eshte fajtor….
  Fajtori nr 1 eshte ( ishte) Donald Luli i rradhes qe ne menyre te kuptueshme eshte lexuesh fermanesh i berishisteve te Washingtonit & Brukselit qe nga Wisneri ..Podestat e deri te Elez Biberaj.
  .
  Fajtori nr 2 eshte KOQETREDHURI Edi Rama me Pisaistat e tij duke shtuar dhe intelektualet si Kadareja qe deri tani nga mijra krime te Biberishes nuk e kane hapur sqepin..
  _______________________
  Izet Haxhia-Mero Baze-Bedri Islami -Alban Dega dhe shume te tjere me shkrimet e tyre direkt apo indirekt kane kritikuar apo akuzuar Elez Biberaj si “nentoka serbe ne amerike” i cili eshte faktikisht Sali Berisha Amerikes.
  Kam shume argumente qe tregojne se pa u “rrezuar”Elezi=sali berisha amerikes” ai Saliu i Shqiperise do ju nxjerr uje te zi akoma
  _______________________
  Argumenti me i “ububujshem” eshte si me poshte:
  COMMISSION ON SECURITY AND COOPERATION IN EUROPE
  OF THE UNITED STATES CONGRESS (6 May 2013)
  Philip T. Reeker, ; Elez H
  Biberaj, ; Besa Shahini,analiste
  Gilbert Galanxhi, ..
  …..
  Ku shtrohen keto pyetje:
  E para
  Cfare statusi ka Elez Biberaj qe merr pjese ne kete forum kaq te larte te Kongresit
  E dyta
  Pse ne gjithe “hartimet” e ngjarjeve ne Shqiperi nga 2005-20013 e mbajtura ne kete komisjon nuk ka asnje fjale:
  -Per masakren e 21 janarit
  -Per Holokausin e Gerdecit
  -Per vjedhjen e Bashkise Tiranes nga Arvizu & Basha
  -Per vrasjen mafioze te Kosta Trebickes
  -Per prokurorin amerikan qe mbuloi kete vrasje
  …..etj etej….
  ………………….
  Pra pyes publikisht lexuesit dhe komentuesit
  A nuk e kuptoni qe Sali Bisha ka nje mbrojtje te fuqishme nga berishistet e WDC & BE ?
  A nuk e kuptoni qe Edi Rama ishte/eshte nje jelek antiplumbi per Salibishen per te cilen mori votat ne 2013 dhe tre here me vone?.
  .Boll me mashtrimet e PPP te Rames…merrini me VVV e Berishaorrit per te cilet dashi washingtonit dhe delja e brukselit mbyllin syte ne menyre te denueshme dhe thellesisht antishqiptare..pse jo dhe antiamerikane

  …..

  Reply to this comment
 29. antiharresa August 2, 17:27

  Mirtela ,keto pyetje duhet tja besh babales tend te dashur dhe sudes + tokes se xanun qe eshte modeli juaj ekonomik i se djathtes opozitare .Shteti ligjor qe po nderton rama nuk i lejon hajduterite e dritave ,ujit ,taksave per votuesit e partise.Te fala intelektuhales qe kerkon te rikthehet e dyta pas gjermonit.

  Reply to this comment
  • Moj kasolle ku na mblodhe... August 2, 20:17

   Ndryshe nga pellitjet e tua tendencioze, cuditerisht edhe ET’HEM RAMADUCI eshte munduar sipas formimit dhe kapacitetit te tij foshnjor te jape nje mendim te tijin personal rreth ceshtjes. Krahasuar me te ti dukesh akoma dhe me i tredhur.

   Tip: Qe mos te humbase fare dhe ajo pak kujtese qe te ka mbetur duhet t’i besh patjeter derman… rilindjotesise.

   Reply to this comment
   • ok August 2, 21:06

    Ke te drejte zoteri !
    .
    Shikoni fytyren e vrerosur te Edi Rames qe vuan shpirterisht se kupton tradhetine ndaj krimeve berishiane dhe ng ashterngimi i koqeve qe ja bejne me pinca ‘GARANTET E TIJ NDERKOMBETARE”
    .
    Shikoni fytyrat e xhelatinosura te Monikes lulit xenit etj
    .
    Edi Rama ne kohen qe emroi Vishon e Gazidedes ne Nato vdiq zyrtarisht dhe shqiptaret duhet te kuptojne qe nga 1991 vendi i tyre quhet Republike ambasadoriale e Saliperise..
    .
    Pra duhet te kerkojme qe Rama te shkoje te plehrat e historise por me nje kusht:
    .
    Euro-amerika duhet te dorzoje koken e salikriminelit te tyre
    ——–
    Pra hiqeni pordhacin edirama por me nje kusht qe te arrestohet Sali Bisha sepse ky njeri për shumë arsye nuk duhet të lihet i lirë, jo vetëm se përbën një rrezik eventual për destabilizimin e vendit por së pari ai ka llogari për të larë me drejtësinë. Sali Berisha ka në ndërgjegjën e tij njëzet vjet krime, e jo vetëm shkaktuar prej pushtetit të tij personal të ushtruar dhunshëm, por edhe si pjesëmarrës direkt në krime të përbindshme siç janë vrasja e 26 njerëzve në Gërdec, ku protagonist ishte edhe ish-ministri i Mbrojtjes, Fatmir Mediu, i cili i ka shkarë drejtësisë vetëm për shkak të imunitetit si deputet, çfarë është një skandal sepse nuk ka imunitet që e mbron shkaktarin e krimit qoftë ky deputet, ministër apo kryeministër i një vendi.
    *
    Sali Berisha i Elez Biberit duhet të dalë para togave të zeza dhe të jap llogari për SHIK-un e tij, këtë mekanizëm monstruoz, që pasi e torturoi, e vrau dhe e zhduku pa gjurmë veprimtarin e UÇK-së, biznesmenin Remzi Hoxha, që duhej të ishte shpallur Martir i Atdheut. Sali Berisha duhet detyruar të tregojë se çfarë di për këtë krim, si e pse e bëri kreu i shërbimit të tij sekret Bashkim Gazidede këtë masakrim barbar dhe për llogari të kujt, të Serbisë apo Sali Berishës personalisht, sepse kanë dalë dyshime serioze e të besueshme se Remzi Hoxha është vrarë mbasi kish nisur të hetonte takimin sekret të Sali Berishës me xhelatin e shqiptarëve të Kosovës, Sllobodan Millosheviçin në Ohër. Me këtë rast Sali Berisha duhet të sqarojë para togave të zeza a ka pas ndonjë lidhje me shërbimin sekret UDB të ish-Jugosllavisë e si rrjedhim Serbisë sepse rezulton që edhe në kohën e embargos ndaj Serbisë kompanitë e klanit të Sali Berishës furnizonin me naftë përmes Muriqanit Malin e Zi me destinacion Beogradin, naftë me të cilën punonin tanket serbe që bënin gjenocid mbi shqiptarët e Kosovës.
    **
    Sali Berishës te Rajersonoviqit te duhen vënë prangat për shumë e shumë krime që ka bërë mekanizmi i tij shtetëror i kthyer në një shërbim sekret personal, por para së gjithash për krimin e përbindshëm kur vrau katër njerëz të pafajshëm që nuk po bënin kurrgjë në shëtitoren “Dëshmorët e Kombit” veç protestonin paqësisht. Sali Berisha jo vetëm që ka qenë në zyrën e tij ku ka ndodhur kjo vrasje prej trupave të Gardës, por ai e ka ndjekur situatën dhe janë të gjitha gjasat që mbeten të vërtetohen se ka qenë urdhëri i tij personal për të qëlluar mbi demostruesit paqësorë, aq më tepër se ai krijoi rrethana për të zhdukur gjurmët e krimit, akt antiligjor që duhet ti konsiderohet gjithashtu krim.
    ***
    Sali Berisha i Wisnerit duhet të hetohet në lidhje me vrasjen e Kosta Trebickës, shqiptaro-amerikanit i cili ishte dëshmitar i çështjes “Gërdeci”, e kishte dëshmuar se i biri i Sali Berishës ishte pjesë e skemës së kompanisë fantazmë që fitonte para në mënyrë të paligjshme prej demontimit të armëve në Gërdec dhe u bënë shkaktarë për vrasjen e 26 njerëzve duke përfshirë gra e fëmijë. Për këtë krim të përbindshëm, Sali Berisha duhet të jetë në bankën e të akuzuarit bashkë me të birin Shkëlzen Berisha, i cili, është e ngjashme që nëpërmjet rrethit të besnikëve të tij të ketë organizuar “aksidentin” e dëshmitarit kundër tij, Kosta Trebicka. Në këtë rast duhet që prokuroria të hetojë se si ndodhi që dëshmitari kryesor kundër djalit të kryeministrit nuk kishte mbrojtje të veçantë në bazë të ligjit që i mbron dëshmitarët e një çështje kaq të rëndësishme ku është bërë një krim masiv.
    ****
    Sali Berisha Damir Fazlliqit duhet të arrestohet e të përballet me drejtësinë përveç krimeve të vrasjes së njerëzve edhe për krimet ekonomike të bëra në kohën kur ai ishte kryeministër dhe korrupsioni ishte metodë pune e qeverisë dhe e ministrave të tij. Akoma më tej Sali Berisha duhet të dalë para togave të zeza për të sqaruar cilat janë lidhjet e tij me mafiozin serbo-boshnjak Damir Faslliç, i cili nëpërmjet vajzës së Sali Berishës që bënte avokaten e tij, ka blerë prona në Shqipëri dhe ka marrë pjesë edhe në një mbledhje të Këshillit të Sigurisë Kombëtare çfarë përbënte një precedent të rrezikshëm për sigurinë e Shqipërisë. Duhet kuptuar nga të gjithë se arrestimi i Sali Berishës nuk duhet të bëhet për hakmarrje por për drejtësi dhe se me daljen e Sali Berishës dhe ministrave të tij hajdutë para gjyqit në Shqipëri do të marrë fund mendësia e mos ndënshkueshmërisë të atyre që duke shfrytëzuar forcën që u jep pushteti bëjnë krime njerëzore dhe ekonomike, vrasin, vjedhin e plaçkisin pasuritë kombëtare. Sali Berisha nuk mund të falet nga asnjë instancë shtetërore, parlamentare, nga asnjë shtetar apo politikan apo keto ambasadora qe jane bere si morra….

    Reply to this comment
 30. kokepalari August 2, 19:59

  NEVE NA DUHET NJE PUTIN I SHKURTER DHE I SAKTE SE ZOTI VIZATIMOR ESHTE AQ I GJATE SA DUHET KOHE TI VEJE GJAKU NE TRU. PO BEN FIKS TE GJITHA ATO QE THOSHTE SE NUK DO I BENTE KURRE.
  SA PER PPP -TE NUK HARROJNE TE SHENOJNE QE ESHTE OFERTE E PAKERKUAR QE TE SIGUROJNE B..EN E TYRE PER ME MBRAPA.
  KY PER MUA ESHTE HAPTAS PASTRIM PARASH QE VJEN NGA AKTIVITETE KRIMINALE.

  FAJIN E KA SALIU POR FAJET E SALIUT PO DUKEN HICGJE PARA KETYRE TE RILINDASVE TE DROGES.

  Reply to this comment
 31. N.VJOSA August 2, 22:11

  O DITA,
  U paske ardhur pas oreksit Vuvuzelave te Saliut!
  Por dhe raporti i DASH-it, qosha i gabura, i fryn nje ere tjeter. Po duket gjithnje e me qarte se Shtetet e Bashkuara , ose e thene me sakt krahu i Trampit, i ben iso populisteve dhe nuk i vjen pas oreksit nje Europe e Bashkuar.U duk sikur do percante boshtin Paris-Berlin, por nuk cau dot!

  Nje Populist i ri po duket ne Horizont!
  Kryeministri italian.
  Nuk mjaftonin populistet e Orbanit, hollandezet, kundershtimet e polakve, cekve e te tjere, Europa eshte plotesisht ne shenjestren e percarjes…
  Qofsha i gabuar, por dhe Shqiperia e vogel po bie gjithnje e me shume ne vorbullen e Ciklonit EU-SHBA…

  Dhe ne kete kuptim te gjitha vuvuzetat e saliut mendojne se u erdhi zogu ne dore te rrezojne Mazhorancen qeverisese qe votuan shqiptaret.

  Qe Rames mund ti gjesh gabime, kjo nuk eshte e veshtire, sidomos ne nje Shqiperi teper te percare, ku njeri i bie Gozhdes dhe tjetri Patkoit.
  Duhet patjeter dhe raporti Dash-it ti fryje kesaj ere…
  Por cfare pritet, rrezojeni shpejt Ramen dhe bini ne pushtet Lulushen dhe Monen pa cizme…

  Eh, Kadare, Kadare, ti ke plotesisht te drejte kur thua se SHQIPTARET NUK I KANE QEF NJERZIT E ZGJUAR…

  3 dhjetvjecare po mbushen qe Sali Monstra vret e pret, i ka vene Kazmen nga themeli atij vendi….
  Cfare prisni?
  Bjereni prape ne pushtet Rrumpallen qe Shqiperise ti mbyllet Arkivoli…

  Reply to this comment
  • Opozitar i sfliitur August 2, 22:36

   O Neti pse ja fut kot o njeri
   Nese Rama vjedh duhet te zevendesohet. Ka plot alternativa brenda se majtes, pa shkuar tek Saliu e Mona.
   Po edhe keto rruge me.trefishin e cmimit sikur nuk kane lezet. Po dhe ti japesh Lulit pushtet ne tavoline e mos pjerdhesh fare per ata qe te kane votuar, pak e rende eshte o Neti.
   Po ti me siguri nuk jeton ne Shqiperi

   Reply to this comment
   • N.VJOSA August 3, 05:46

    O @Redaktor,
    O derman,
    Nuk behet hisoria me “sikur”…me “nese”…
    Ato alternativat e se majtes mbaji per vehten tende!
    Se e majta ka folur dhe ka votuar!
    Per ate trefishin e cmimit te rruges, une kam qene nder te paret qe e kam ngritur zerin!..
    Por ky eshte deri tani nje proces ne shqyrtim e siper.Mund te jete gabimi i drejtorise se planifikimit te rrugeve, i nje drejtori apo dhe i ministrit, apo dhe me larte. Por eshte nje praktike qe korigjohet… Andej nga anet tona ne i themi “nuk shitet kali me nje te qorrollisur”…
    Sa per bashkpunimin me Opoziten eshte me se normale.Jo vetem me Opoziten por dhe me biznesmenet qe mund te jene me afer Opozites…Se ata nuk i ka bere Njerka… Dhe Rama nuk duhet te favorizoje vetem biznesmenet me afer Partise se tij…
    Jo or derman, Rama eshte Kryeminister i te gjithe shqiptareve!…
    Sa i perket raportit te amerikanve, ceshtja eshte me serioze, sepse ata ndikojne shume ne politikberjen shqiptare.
    Por edhe ne kete rast duhet ti themi gjerat ashtu sic jane.
    Ka tre dhjetvjecare qe Politika amerikane nuk ka nje qendrim te prere ndaj Varrmihsit te Shqiperise, qe deri tani vetem e ka groposur Shqiperine!…
    Amerikanet le ta cojne deri ne fund Reformen ne drejtesi dhe te shohim nje here se cfare do behet me ato 300 dosjet e Sali Monstres dhe kulishve te tij!…
    Te shohim nje here te funksionoje godina e Drejtesise!
    Te drejtosh shigjetat kunder Rames, sot per sot, do te perkthehej:
    Te lejosh te vegjetoj Sali Kodoshi sic ka vegjetuar!
    Do te thote tu besh naften reformave te nisura per te funksionuar realisht shteti shqiptar!
    Se si perkthehen kritikat amerikane, ja shikoje tek ky link, ku duket shume qarte se si ferkon duart e lyera me gjak Sali Marshalli i Krimit:

    https://www.youtube.com/watch?v=x0jN67Q6X3o

    E verteta eshte se Politika amerikane ne keto tredhjetvjecare ne lidhje me Shqiperinme eshte pare qarte se ne te fryjne shume erera.
    Dhe prej tyre eshte favorizuar hapur, direkt dhe indirekt Marshalli i Krimit.
    Tani nen drejtimin e Trampit , po duket akoma me qarte Vorbulla e Ciklonit te perplasjeve te hapura SHBA-BE…
    Dhe ne kete vorbull nuk merret vesh se si do vazhdojne qendrimet amerikane per Shqiperine.Trampi po sfidon lidhjet tradicionale me partneret europiane dhe Shqiperia e vogel,
    sa nje gogel,
    eshte kollaj te humbase orientimin e vet ne luften qe ka perfshire dy Gjigantet saj strategjik…
    Prandaj , kur mendoj perplasjen e dy Gjigantve them nga thellesia e shpirtit:
    Zoti e shpetofte Shqiperine!
    Por Zoti te ndihmon kur ne ndihmojme vehten.Te rrije apo te mos rrije Rama ne pushtet kete e vendos vullneti i lire i Popullit shqiptar dhe askush tjeter.
    Por fatkeqsisht po jetojme ne kohe shume te trazuara…

    ******
    Nje mendim modest edhe per gazeten DITA, gazeten time me te dashur, te cilen e lexoj sapo hape syte e nganjehere kur fle mire ne pushimin e drekes,
    edhe ne qetesine e oreve te nates,
    ashtu sic punon stafi i perkushtuar i saj me nje Kryeredaktor shume te perkushtuar.
    Si lexues, besoj se e kam kete te drejte.
    Para ca ditesh lexova nje opinion te botuesit te gazetes. Duket qarte se botuesi i perket nje krahu politik te majte, por jo aq dashamires me Ramen….
    Per mendimin tim botuesi nuk duhet te ndikoje ne politiken e pamvarur te gazetes, te Redaksise dhe drejtuesit te saj, por te “shtyp” ato parate qe merr nga puna e Stafit dhe te mos influencoje ne politiken editoriale. Kam parasysh kur shkruaj keshtu, praktiken teper negative te botuesit te SHEKULL-it, Koqo Kokedhimes, para disa vjetesh, i cili ne menyre subjektive, i prishi keto raporte dhe e shkaterroi gazeten…
    Thano eshte nje Kryeredaktor qe di te ruaj ekulibrin dhe te respektoje te Verteten.
    Botuesin e lidhin interesa te tjera, te biznesit dhe te interesave politike.
    Kur i shkruaj keto radhe, une,
    si nje lexues i thjeshte i saj,
    i dua me te miren Gazetes DITA,
    qe te jete zeri i Vertet i Opinionit Publik shqiptar.
    Kaq. As me shume as me pak.

    Reply to this comment
    • **** August 3, 09:52

     Hajde koment largpames hajde.
     Meqe thua qe gjerat nuk behen as me sikur e as me nese, zgjidhja me e mire do ishte qe ‘sepse” Ramuti eshte mekembesi i doktor qoftelargut, qe ka marre peng PSne, e mira eshte tja presim duatt qe i ka zgjatur shume te korja e bukes se popullit.
     Dhe meqenese ky fare garipi e kruajti shume me Trampin, si burre me i “mire”, atehere largimi i tij eshte domosdoshmeri per sigurine kombetare

     Reply to this comment
  • ppa August 3, 08:50

   Sakte N.Vjosa…je gjithnje korrekt dhe objektiv; nderkohe DITA tjerr analiza boshe e te stergjatura per te gjetur te meta ne qeverisje, te cilat asnjehere nuk do te mungojne; sepse fundja keshtu funksionon sistemi kapitalist ; tjeter, pa qene nevoja per “eksperte” politologe, mua me mjafton – ekonomia rritet, krahasim me te kaluaren nuk mund te behet…!

   Reply to this comment
 32. Dn August 3, 17:22

  Ppa o per cfare sistem kapiralist flet ti,ate qe keni shpikur ne shqiperi qe esgte vjedh se nuk te ndodh gje…se ne kapitalizm konkurenca nuk te pranon keso zgedhje alla albanistani

  Reply to this comment
 33. Nickname August 3, 19:10

  Ju jeni thjesht ca parazite qe jetoni ne lekuren e Rilindjess dhe vdekja e Rilindjes do te ishte vdekja juaj. Ne fakt po jetoni si parazite mbi nje kufome qe per t’u bere e tille pergjegjesia eshte edhe e juaja. Pasi lani gojen duke thene se kjo qeveri ka deshtuar ne te gjitha aspektet, i uroni asaj nje mandat te trete. Po si mund t’i urosh nje mandat te trete qeverise me katastrofe ne gjithe historine e shtetit shqiptar!? I vetmi shpjegim logjik eshte ajo qe ju thashe: jeni krimba qe ushqeheni mbi nje kufome, ndaj edhe i uroni jete te gjate kufomes tuaj, sofres tuaj.

  Reply to this comment
  • i paemer August 4, 17:51

   Zoti ose Zonja Nickname ,nuk eshte faji i komentuesve qe rama tall bolet dhe fallusin me te gjithe ju .Impotenca tende nuk ka lidhje me komentuesit dhe te drejten e tyre per tu shprehur. Duhet qe te jeni me shume aktive .

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*