Mbiemrat më të përdorshëm në Europë

March 17, 2016 12:24

Mbiemrat më të përdorshëm në Europë

jo hartë tregon emrat më të përdorshëm në Europë. Ajo mban firmën e linguistit, artistit dhe matematikanit çek Jakub Marian.

Për shembull, në Angli, mbiemri më popullor është Smith, cili vjen nga praktika e përpunimit të metaleve. Ndërsa Muller dominon në Gjermani dhe vjen nga “mullixhi”.

Në Shqipëri, mbiemri më popullor, sipas Marian, është Kelmendi dhe derivon nga Malet e Kelmendit.

March 17, 2016 12:24
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*