BSPSH: Rama të mbajë fjalën për kontakt me grupet e interesit

Redaksia Online October 12, 2013 09:43

BSPSH: Rama të mbajë fjalën për kontakt me grupet e interesit

Është mbledhur sot Asambleja Kombëtare e Bashkimit të Sindikatave të Pavarura të Shqipërisë.

Kryetari i BSPSh-së ndër të tjera shprehu dhe theksoi përfaqësimin e punëmarrësve, të cilët sipas tij nuk përfaqësohen nga shoqëria civile, por pikërisht nga sindikatat. Ndër kërkesat që u parashtruan të cilat do të bëhen zyrtare ishte edhe ulja e moshës së pensionit për burra 55 vjeç dhe për gratë 50 vjeç si dhe kërkesa me këmbëngulje për statusin e minatorit.

Rama të mbajë fjalën për kontakt me grupet e interesit” – tha Kalaja, duke shtuar se  “ne do të respektojmë qeverinë shqiptare aq sa ajo do të respektojë BSPSH-në

 

 

Redaksia Online October 12, 2013 09:43
Komento

46 Komente

 1. EURO MALOKU October 12, 09:53

  URAAAAA!
  Gezim Kalaja–Rrypi trasmesionit te SALIUT!
  Esht’ Saliu i zi ketuuuu!!!
  JO!JO!JO!
  Tri her’ kena me e kalu’…
  …keto e te tjera i dijme une e Gezimi….

  Reply to this comment
  • miniera e kripes October 12, 10:36

   kush eshte ky dhe ku ka qene 23 vjet??

   Reply to this comment
  • antonio October 12, 14:06

   E futi ne LUFTIM edhe kete SAHANLEPIRES te peshtirosur Berisha!!!
   Po ku ishje ti,kur Berisha VIDHTE PASURITE KOMBETARE,kur VIDHTE VOTAST,KUR VRISTE PROTESTUESIT NE BULEVARD,kur VRAU 26 VETE NE Gerdec etj???
   Ne cilin ishull ke caktuar PARAJSEN tende,o Kalaja e TRADHETARIT SERB BERISHA???
   Mbarove edhe ti,o Gezim!!!
   Nuk te beson e as te degjon njeri ty!!!
   Ka mbaruar koha kur ju ngrinit CUBAT TUAJ SHPELLARE PER TE TRONDITUR SHQIPERINE SA HERE I NEVOJITEJ Berishes!!!

   Reply to this comment
  • nek October 12, 19:30

   plere……..plere…….plere…

   Reply to this comment
  • Sallomi Yzberishtit October 12, 20:43

   Ktij burracaku ,sahanlepires,i shkon ma mire me e qujt ..
   Qelpsin Kalaja,
   tani u kujtu ky PIZEVENG se ka minator,te cilet prej vitesh po len jeten neper miniera.
   Ky sherbtor i Berishes,e ka vendin tek plehrat e kombit,atje ku perfundoi dhe ati i tij shpirtnor.
   Pfui race e peshtir.

   Reply to this comment
 2. andi October 12, 10:41

  Gezim mashtrusi e sheptori i kriminelit Sali duhet te liroje vendin e zgjidhet nje njeri i ndershem e i afte ne krye te Sindikatave. Ky njeri eshte tipik servil e mashtrus.

  Reply to this comment
 3. miri October 12, 10:52

  i doli gjumi tani ketij , po ska puntore me o gzim kane firu ske car mbron . duhet shkri sindikatat

  Reply to this comment
 4. ivani i madh October 12, 11:39

  po sa vjet do qendrosh ne krye te sindikatave te pa varura o zvaraniku i Berishes .Ti e nje takem si ty duhen te ishin pas hekurave dhe duheshin hedhur ne kazanin e plerave me sa dem te madh qe i keni bere levizjes sindikaliste ne Shqiperi .Si dhe vjedhjet e pasurise te sindikatave.Per kete kjo mazhorance duhet te ngrere nje task force per te verifikuar gjithe abuzimet e vjedhjet qe jane bere nga kjo kupole mafjoze me KRYE MAFJOZIN KALAJA.

  Reply to this comment
 5. Sindikalisti i vërtetë October 12, 12:32

  Janë mbledhur sabotatoret kryesorë të sindikalizmit shqiptar! “Aristokracia sindikaliste” po riorganizohet me urdhër të saliut për të përcaktuar programin e sabotimit të mëtejshem. Sindikalistë! Flakni gëzim kalanë dhe kol nikollin,dy pasanikët e médhenj shqiptarë nëqoftëse nuk doni të përfundoni në shërbëtorë të përjetshëm të zaptuesve të tregut dhe të ekonomisë shqiptare dhe nëse nuk doni të mbeteni përherë të varfër! Qeveri! Ndiko që përballë jush të kini sindikata që përplasen me ministritë dhe ministrat nëqoftëse doni që këta të punojnë më mirë. Nën presionin e luftës sindikale atyre do t’ju imponohet që të punojnë më mirë? Do të jenë të detyruar të punojnë më mirë? Shtetet e forta kanë lindur nga sindikatat e forta!? Një shtet me sindikata të dobëta dhe të mvarura politikisht nuk mund të realizohet pa presionin e punonjësve! Rilindje nuk mund të ketë pa rilindur njerëzit e punës dhe aksioni i tyre i fuqishëm kundër javashllëkut e burokracise administrative? Rroftë sindikalizmi i vërtetë,fryma rilindase e nje shqiperie të re! Punonjës! Çohuni nga përgjumja sindikale ku ju kanê katandisur gëzim kalaja dhe kol nikolli!

  Reply to this comment
 6. Sindikalisti i vërtetë October 12, 12:34

  Vdekje sindikalizmit të rremë! Janë mbledhur sabotatoret kryesorë të sindikalizmit shqiptar! “Aristokracia sindikaliste” po riorganizohet me urdhër të saliut për të përcaktuar programin e sabotimit të mëtejshem. Sindikalistë! Flakni gëzim kalanë dhe kol nikollin,dy pasanikët e médhenj shqiptarë nëqoftëse nuk doni të përfundoni në shërbëtorë të përjetshëm të zaptuesve të tregut dhe të ekonomisë shqiptare dhe nëse nuk doni të mbeteni përherë të varfër! Qeveri! Ndiko që përballë jush të kini sindikata që përplasen me ministritë dhe ministrat nëqoftëse doni që këta të punojnë më mirë. Nën presionin e luftës sindikale atyre do t’ju imponohet që të punojnë më mirë? Do të jenë të detyruar të punojnë më mirë? Shtetet e forta kanë lindur nga sindikatat e forta!? Një shtet me sindikata të dobëta dhe të mvarura politikisht nuk mund të realizohet pa presionin e punonjësve! Rilindje nuk mund të ketë pa rilindur njerëzit e punës dhe aksioni i tyre i fuqishëm kundër javashllëkut e burokracise administrative? Rroftë sindikalizmi i vërtetë,fryma rilindase e nje shqiperie të re! Punonjës! Çohuni nga përgjumja sindikale ku ju kanê katandisur gëzim kalaja dhe kol nikolli!

  Reply to this comment
 7. sindikalisti October 12, 12:35

  o ivani madh, vertet qenke i madh, ky Ka(sollja)laja bashke me ate Ko(kakolen)l Nikollajn e KSSH-se, duhen cuar ne gjyq nuk di sa informacion ke por keta du burracake i vjedhin sindikalisteve rreth 700 mije $ ne vit, pervec kuotave sindikale, dhe per kete z.Rama duhet te ngreje patjeter nje komisjon a task-force c’rendesi ka emri i institucionit, e ti vere para ligjit keta sharlatane hajduta, dokumenta ka plot, por edhe nese i fshehin keta legena do ja u nxjerim ne.

  Reply to this comment
 8. Flamurtari October 12, 12:40

  Ju lumtë o sindikalisti i vërtetë. Na emocionuat me thirrjen tuaj luftarake kundër përgjumjes sindikale? Përshëndetje nga nje shkodran,nje vlonjat,një korçar dhe një beratas!

  Reply to this comment
 9. Grup sindikalistësh October 12, 12:48

  Na ke me vete “sindikalist i vërtete” dhe “flamurtari”. Sa të ndizni shkendijen e pare dhe gati jemi ti bashkohemi levizjes se punonjesve te vërtetë! Poshte kryehajdutet kalaja,nikolli??!!

  Reply to this comment
 10. METI October 12, 12:59

  Akoma jeni ju nuk ja u kan leruar nenen mir beni qe na kujtoni qe te mos harrojme dhe ne se nuk bejm dot pa ju kolaboracioniste te ndyre.Te gjitha arritjet e qoft largut arritjet renditjet pas gjermanis e te tjera bema jan patjeter dhe nje kontribut i juaji.

  Reply to this comment
 11. sindikalisti October 12, 13:07

  Te dashur miq komentus Kalaja e Nikollaj nuk jane vetem mos haroni krye mashtrusin Xhafer Dobrushi i federates sindikale te arsimit dhe shkences nje plak i lig ne shpirt i cili ka 8 vjet qe nuk thote nje fjale per mesuesit e larguar nga puna,nje i vetquajtur profesor ky e keta te dy kane qene varrmihesit e sindikalizmit.

  Reply to this comment
 12. sindikalisti October 12, 13:09

  Te dashur miq komentus Kalaja e Nikollaj nuk jane vetem mos haroni krye mashtrusin Xhafer Dobrushi i federates sindikale te arsimit dhe shkences nje plak i lig ne shpirt i cili ka 8 vjet qe nuk thote nje fjale per mesuesit e larguar nga puna,nje i vetquajtur profesor ky e keta te dy kane qene varrmihesit e sindikalizmit.
  Përgjigjjuni

  Reply to this comment
 13. Horri i Bulevardit October 12, 13:16

  Ku mer Gzim Kalaja, te doli gjumi, por mos harro se ti e ktheve ate sindikate ne bashkime profesionale dhe rreth partise grusht bashkuar, qme udheheqesin e partise Sali Berisha, gju me gju dhe vure ne gjume gjithe sindikalizmin shqiptar.
  Ju plehrat e PD-se skeni goje me te folni, koha juaj eshte e njejte me ish komunizmin.

  Reply to this comment
 14. Tani October 12, 13:17

  Nuk mund te bisedohet me hajdute, dhe mashtruesa. Ky duhet te nxirret zvarre nga zyra. Eshte i paligjshem.

  Reply to this comment
 15. LORA October 12, 14:27

  Akoma gjallon ky qelbesira shkaterruese e sindikalizmit shqiptar?????????

  Reply to this comment
 16. Vlora October 12, 14:30

  Ti Gezim Kalaja ,per punen e ndyre ndyre qe ke bere ne sherbim te Sali kriminelit,do besh mire te hidhesh nga kalaja e Vlores ,por mos harro te marresh me vehte Salen me CO.

  Reply to this comment
 17. Baro Liçaj October 12, 14:48

  Ky Kalaja, tani u zgjua nga gjumi i rende qe e kishte vene Saliu !!! A bejme gabim te themi me plot gojen se Ky eshte njeriu me batakçi ne krye te sindikatave shqiptare, bythlepires i Sali Berishes !

  Reply to this comment
 18. Darieni October 12, 14:49

  Ku ishe keto 8 vite zotrote,te zgjoj Saliu nga gjumi qe te ndersej kunder qeverise,pra je thjesht nje zagar I Vicidolit.Iluzione dhe vetem iluzione,ju ka dale boja dhe ju kan rene patkonjt,por te drejten e lehjes e keni.

  Reply to this comment
 19. Agushi October 12, 15:32

  Gezim Kalaja e kompani duhet te japin llogari se ku shkojne parate e qirave te pronave te sindikatave, te cilat ata i perdorin si t’ua kishte lene babai, e nuk jane prona te te gjithe shqiptareve, djersa e te cileve eshte derdhur ne to. Me ç’te drejte G. Kalaja merr 20 miliom leke ne vit nga ish-shtepia e pushimit te punetoreve ne Pogradec, se ciles i ka vene edhe emrin “KALAJA” dhe i fut ne xhepin e tij te ndyre? Qeveria duhet doemos t’i marre ne shqyrtim keto prona dhe se ku kane shkuar parate e marra nga qirate e tyre.

  Reply to this comment
 20. karolina October 12, 16:03

  Gjalle eshte ky ? Po si ka fytyre e del e kerkon bashkpunim me qeverine? Po kush e ka zgjedhur ne krye te sindikatave kete njeri pa vlera? Per c sindikata flet ky ?A mund te na tregoje se kush e financon kete ? Me sa dime kuota si sindikaliste nuk paguan asnjeri atehere lind pyetja si mund te mbroje te drejtat e punonjesve ai qe paguhet nga qeveria.? Ky njeri me pare te beje trasparente te gjithe veprimtarine e kesaj pseudosindikate , te japi llogari se c fare eshte bere me pronat e saj dhe per mendimin tim te shkrihet fare se eshte vegel e Saliut.Sindikatat zgjidhen nga poshte larte e jo sic eshte vepruar ne Shqiperi qe njerezit vetshpallen kryetare dhe jane vegla ne duat e nje grupi njerezish per perfitime personale. Keshtu qe keput qafen njeri i urryer e i padeshirueshem.

  Reply to this comment
 21. tanino October 12, 16:09

  po gjalle qenka ky mo???????

  Reply to this comment
 22. arben lika October 12, 16:22

  boooooo,doli prape ky klyshi kurves.merreni mer futeni ne burg kete sqap,se vetem aty e ka vendin.

  Reply to this comment
 23. Dike Mullai thote- October 12, 17:43

  Ne fillim vitet ’90, me ardhjen e ‘Demokracise’, vendin tone e vizitoi nje Grup Sindikalistesh Franceze:- E quajten FAT-KEQESI percarjen ne shume “SINDIKATA”! Ato mbine si “Kerpudhat pas Shiu”! Ne emer te ‘Pluralizmit partiak’ u krijuan mjafte Sindikata, ne mbeshtetje te partive e jo te ‘Pune-dhenesve’. Puna e pare qe bene ishte PRIVATIZIMI i Shtepive te Pushimit te Puntoreve nga Veriu ne Jug te vendit, ne favor te KREREVE Sindikaliste!!! Per t’u bindur se sa jane ‘merakosur’ per sindikatat shikoni si jane “tretur”(DHJAMOSUR) keta KRERE!

  Reply to this comment
 24. Gjergji October 12, 18:29

  Te dashur miq te FIKS-it.
  Me habine me te madhe dje dhe sot mesova se zoterinjte Gezim Kalaja i sindikatave dhe Altin Goxhaj i Institutit te mbrojtjes se konsumatorit qenkan gjalle.
  Dhe shendoshe e mire bile.
  Ha ha ha haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.
  Po ku ishin deri dje keta baballaret e kombit more zoterinj?
  Po tete vjet qeverisja PD-iste beri tarapanen dhe keta trimoshe nuk ndjeheshin fare, aq sa ne ja u kishim harruar emrin fare more.
  Uroj qe zoti Rama tja u tregoje vendin ,sidomos Altinit qe ” eshte preokupuar kaq shume” per shpenzimet e qeverise se re per riparimet e zyrave.
  Sa per zotin Kalaja, nuk kam cte them sepse te gjithe te pushuarit nga puna ne keto tete vjet ” e kane ndjere ndihmen kolosale dhe doren e ngrohte” te zotit Kalaja.
  Pika vreshtit qe s’ben rush.
  Miq te FIKS-it. Kini material te bollshem per keta trimoshat e mbas luftes.

  Reply to this comment
 25. ardi October 12, 18:38

  Ky eshte nje produkt katovician.Niveli i maskaralleqeve te tij eshte i tille sa qe kritikat nuk vlejne me.Shpresojme qe Rama te krijoje kushte qe edhe ky aset shqiptar te rilinde,pasi vertet porsa lindi menjehere vdiq.

  Reply to this comment
 26. Malo October 12, 20:13

  Gjalle qenke more kokrra e magjarit. Tete vjet ke qene ne gjume letargjik ne preherin e Sales, tani je zgjuar vone, more zog magjari.

  Reply to this comment
 27. lisdushku October 12, 20:24

  Kryeministri kete ftyre duhet ta padise ne prokurori per pervetesimin e dhjetra shtepi pushimi ne zona turistike,kino klubet e punetoreve neper rrethe,qendra argetmi te punonjesve,pervetesimin e pasurise sindikaliste,shkaterrimi i ndermarrjeve prodhuese,nxjerrja ne reforme dhe hedhja ne rruge e mijra punonjesve.Ky eshte nje nga elementet kryesore te Katovices dhe posedon pasuri prrallore nga shitja ose dhenja me qera e pasurive te mesiperme.Ti merren te gjtha ndertesat e sindikatave qe ja dhuroi Sali Berisha !

  Reply to this comment
 28. Koco Piqoni October 12, 20:28

  Si ka mundesi qe nje bastard i felliqur si ky kelysh , ky qen bit qeni eshte bere Cifligar i pasurise te ketij populli sikur t’ja kete bere p … i se jemes . Po si ky qen e ka bere monopol e monarki Sindikalizmin ? ? ? nje ore e me pare qeveria , parlamenti te reformoje e menshkoje keta bandita fytyra te qelbura nepotike te Sahli Jude djallit .

  Reply to this comment
 29. Kuqeziu October 12, 20:36

  Shikoni sindikatat ne botë sa luftarake qe jane? Zjarr ndizet greqia,italia,franca etj,kur ngrihen sindikatat! Ketu kanë vdekur fare ose kuisin e mjaullijné si macet e ngopura! Po nuk ndryshuat mentalitetin sindikalist o punonjës shqiptarë mire ja u bëjné keta qahallarët e pushteteve! Heshtja ështé virtut i skllavit ka thënë një komentues! Dhe ju punònjesit si skllevër reagoni në vënd që një levizje mbarëkombëtare e gjithë sindikatave t’i bëjë qeveritë të dridhen! Por mësoni edhe sesi te zgjidhni krerët që qeveritë të mos ju fusin kodoshët e tyre si kalaja dhe nikolli në udhëheqje!

  Reply to this comment
 30. byli October 12, 20:57

  Gjalle je ti ? Shko beju bashke me sindikalistin Sadetin Fishta qe deri dje nuk fliste fare, por i bente fresk Saliut. Ik more pleher……… shiko sa te eshte bere koka ……..si qen stani…….

  Reply to this comment
 31. studenti. October 12, 21:28

  Zoteri sindaco i nderuar, i njerezve te pasindikuar,ju keni vegjetuar duke mashtruar ne menyren me te perçudnuar, te padegjuar,keni shperblyer e nderuar kryeministrin me te korruptuar, te cilin vota popullore e ka rrezuar.Dhe tani beheni i gjalle pasi sindikaten tuaj e keni varrosur me dy duar dhe doni t’i kendoni mbi varr duke miaullitur pas ulerimave te kryeshpellarit te deshtuar.

  Reply to this comment
 32. shamikuqja October 12, 22:20

  IK ORE BYTH LEPIRESI I SALES

  Reply to this comment
 33. rezi October 12, 22:23

  Nëse është mbledhur asambleja, duhet më parë të bëjë zgjedhjet e kryesisë të kësaj sindikate. Po pse 23 vjet ti do drejtosh sindikatat? Ti që u bëre shërbëtor besnik i pushtetit të Berishës? As drejtuesit e bashkimeve profesionale dikur, nuk kanë qënë kaq bythëlëpirës të pushtetit sa ke qënë ti. Ti duhet të përgjigjesh për jetën e minatorëve të vdekur, se as këtë detyrë që i takon sindikatës, të mbrojë punëmarrësit s’e ke kryer. Nëse do kish fituar Sala, s’do ishe parë fare të flisje për të drejta…ti vetëm ke ngjitur e zbritur avionet dhe ke rjepur ata punëtorë që u bënë pjesë e kësaj shoqate që nuk i mbronte. Unë e njoh mirë jetën sindikaliste dhe e di si luftohet për të drejtat e punëmarrësve. Gjithë koha jote ishte një tradhëti ndaj atyre pak punëtorëve që besuan tek kjo sindikatë. Më vjen pështirë të vazhdoj më e të merrem me emrin tënd, e pësovsh nga nuk e pret.

  Reply to this comment
 34. tanino October 13, 01:23

  na ishte njehere gezim kulufi ne tirane ,tani na doli ky tjetri

  Reply to this comment
 35. Mesuesi October 13, 02:55

  QENKERKE GJALLE ,O BISHTI I SALIUT ? PO KU KE QEN, SE NUK TE KEMI DEGJUAR ZERIN SA QE SALIU NE PUSHTET! MOS KUJTON SE DO GJESH PERKRAHJE NGA MASA E POPULLIT,O HAJDUT I SHTEPIVE TE PUSHIT ,O NDYRESIRE QE NUK E HAPE NJE HERE GOJEN PER GJENDJEN E MINATOREVE TE BULQIZES,PER GJENDJEN E SHKOLLAVE E KORRUPSIONIN? Te erdhi goja ,o pasuesi i VALER XHEKES ,QE NUK DIHET SE KU ESHTE? CILAT JANE POROSITE QE KE MARR NGA BERISHA PER TE VEPRUAR KUNDER QEVERISE SE SOCIALISTEVE?
  O sindikalist,qe mbani shprese te kjo sindikate ,mos e degjoni kete njeri ,pasi nuk ka menduar kurre per ju,por siti sherbej BERISHES,E TE PASUROHET PER VETE . Shikoni si eshte dhjamosur ,e shikoni veten tuaj qe samezi qendroni ne kembe!

  Reply to this comment
 36. lary October 13, 04:40

  doli ne skene ky.ku e kishe future koken kaq vite.prit edhe pak kur te dale ne skene rdhe Valteri

  Reply to this comment
 37. gozhda October 13, 05:29

  tani u kujtove ti more mbrosh sindikatat ku ishe gjithe keto vite opo ke qene ne gjume letargjik ik mor mos na prish humorin qe ne mengjes.asnjehere nuk te eshte ndier zeri deri me sot ne te vertete nuk e di a ekziston sindikate sa punonjes jane larguar nga puna nga viti 2005 e deri ne 2013 dhe nuk dole te thuash nje fjale mor kryetar i….

  Reply to this comment
 38. Xhako Veldoni October 13, 07:23

  Pa u larguar keta pelivane qe e mbajne vehten per sindikaliste, si Kalaja me shoke, ne Shqiperi nuk ka asnjehere sindikalizem. Jane pikeirsht keta qe kane mare pronat e Sindikatave dhe mashtrojne me sindikalizmin, duke hyre ne pazare me cdo qeveri qe shkon e vjen. Tashme po na beka kerkesa Kalaja per qeverine e re se kerkon te beje pazarin e radhes. Pse nuk e ka bere kete gje me pare per tete vjet me radhe? Nese ka ndonje cike fryme sindikalizmi te mebtur ne ndonje qoshe, duhet qe te ngrihet e ta flake kete Kalane me shpuren e tij, i cili eshte bere vertete kala e mashtrimit dhe Korrupsionit.

  Reply to this comment
 39. Billi USA October 13, 09:32

  Ne kohen e Dulles ky Kalaja ka qene pilot e gishtat I kishte te gjate (xhepist).E sollen punetor ne minieren e mushqetase.Kam qene pergjegjesi I tij.Ishte llafazan,intrigant etj.Dihet si u be vegel e shpellareve te Pd-se.Vodhi sa mundi dhe mundohet perseri.

  Reply to this comment
 40. Naftetari October 13, 09:36

  Gjalle qenka ky kelyshi po ku ishe kaqe vite o plere apo i fshije kepucet qveritareve.Po kjo qeveri duhet te beje analizen e pronave qe keni privatizuar dhe nje njeri i trash si puna jote duhet te veje ne burg o mashtres ordiner ke goje dhe flet per qeverin ti palpco.

  Reply to this comment
 41. Meno October 13, 10:29

  Ky eshte nje kokerr hajduti. Ku ka qene deri tani, apo si servil e spiun te sabotonte levizjen sindikaliste ne favor te qeveriase Berisha. Edhe Berishes duhet ti vije turp qe vazhdon te merret me te tilla letyra te shoqerise se djeshme. Ky ne realitet e ka vendin ne burg per vjedhje. Prandaj eshte e kote te merresh me te. Edhe ata tv. qe merren me te jane po thuaj te te njejtit kallep.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*