Mblidhet sot Kuvendi për Vettingun në Politikë

December 21, 2018 09:21

Mblidhet sot Kuvendi për Vettingun në Politikë

 

Kuvendi i Shqipërisë do të mblidhet sot në orën 10:00 në një seancë vetëm për draftin e Partisë Demokratike për Vettingun në politikë. Opozita do të jetë e pranishme në Kuvend, ndërsa shumica pritet që të rrëzojë draftin.

Amendamentet e PD u dorëzuan në Kuvend në datë 7 shtator, ndërsa shumica deklaroi asokohe se nëse Komisioni i Venecias do të jepte ‘OK’, nisma do të konsiderohej.

Komisioni i Venecias nuk duket se i mbështet propozimet kushtetuese të Partisë Demokratike për sa i përket Vettingut në politikë, ndonëse e quan legjitim qëllimin e opozitës për pastrimin e politikës nga krimi.

Nga ana tjetër, draft-opinioni paraprak që ka mbërritur në Tiranë e që iu është shpërndarë palëve, thekson se pavarësisht qëllimit legjitim, aktualisht nuk ka një vakuum ligjor për këtë.

Në konkluzionet e raportit prej 20 faqesh, Komisioni i Venecias ka shumë rezerva për sa i përket mekanizmit të ofruar nga opozita përmes ndryshimeve kushtetuese. Çfarë konsiderohet kontakt i papërshtatshëm, kush do e bëjë Vettingun e politikanëve dhe për sa kohë do të përjashtohen subjektet, janë disa prej shqetësimeve kryesore të Venecias.

Komisioni i Venecias ia lë Parlamentit që të gjejë një zgjidhje, përmes dialogut politik.

“I takon Parlamentit të Shqipërisë të vendosë mbi hapat e ardhshëm në lidhje me amendamentet kushtetuese të propozuara, përmes dialogut konstruktiv mes të gjitha forcave politike dhe shoqërisë në shkallë të gjerë, në interes të demokracisë së Shqipërisë”, thuhet ndër të tjera në raport.

Dje Kuvendi rrëzoi me 76 vota pro dhe 22 vota kundër dekretin e Presidentit të Republikës nr. 10997, datë 13.12.2018 “Për kthimin për rishqyrtim në Kuvend të ligjit nr. 99/2018 “Për buxhetin e vitit 2019”.

l.h/ dita

December 21, 2018 09:21
Komento

2 Komente

  1. Nje shqiptar December 21, 10:00

    Po nuk u pastrua edhe politika nga krimi nuk kemi te ardhme. Shumica duhet patjeter te perkrahe Vettingun ne POLITIKE.

    Reply to this comment
  2. Befana December 21, 10:14

    Vetingun ne politike e ben Spak -u.nuk eshte nevoja e propozimeve te opozites.te cilet vetem duan te pengojne e vonojne krijimin. e pushtetit te drejtesise..

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim