Mbroni veten nga virusi social, shkencëtarët: Mos u puthni dhe përqafoni për Shën Valentin

February 13, 2020 16:45

Mbroni veten nga virusi social, shkencëtarët: Mos u puthni dhe përqafoni për Shën Valentin

Shkencëtarët britanikë kanë paralajmëruar së fundmi banorët të shmangin puthjet e përqafimet në prag të festës së Shën Valentinit, për paralandalimin e koronavirusit të ri vrasës.

Profesor John Oxford, i Universitetit Queen Mary tha se njerëzit duhet të mbrojnë veten e tyre nga sëmundja që është një ‘virus social’ dhe mbijeton me kontaktet e afërta mes njerëzve, prandaj ata duhet t’i evitojnë ato.

Virusi i njohur gjithashtu si SARS-CoV-2, shpërndahet me anë të piklave në frymën e dikujt dhe mbijeton disa orë në objekte jo të gjalla duke qëndruar infektuese.

Virusi ka vrarë deri tani 1,100 persona dy prej të cilëve jashtë Kinës.

l.h/ dita

February 13, 2020 16:45
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim