Mbyllen hetimet për lëvizjet në polici, Ristani: Të shkarkohet Artan Didi

May 12, 2014 12:32

Mbyllen hetimet për lëvizjet në polici, Ristani: Të shkarkohet Artan Didi

Komisioni hetimor për lëvizjet në Policinë e Shtetit ka përfunduar sot hetimet, duke dalë më një raport përfundimtar, nëpërmjet të cilit i cilëson si shkelje ligji ndryshimet në polici.

Në raport, demokratët kërkojnë lirimin nga detyra të drejtorit të Përgjithshëm në Policinë e Shtetit, Artan Didi. Ata kërkojnë ngritjen e një grupi pune për të vlerësuar situatën e policisë por dhe të krimit në vend.

“Kërkohet lirimi nga detyra e drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit, për shkak se nuk plotëson asnjë nga kriteret ligjore për emërimin në këtë detyrë. Marrjen e masave administrative dhe ligjore për rikthimin e ligjshmërisë në policinë e shtetit nëpërmjet ngritjes së një grupi pune të posaçëm për vlerësimin e situatës së krijuar në organizatën e policisë dhe në situatën e kriminalitetit në vend duke propozuar masa konkrete dhe urgjente”, thuhet në raportin e lexuar nga kreu i këtij komisioni, Arben Ristani.

Duke u ndalur te kërkesa për lirimin nga detyra të drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit, Artan Didi, Ristani tha se nuk plotëson asnjë kriter për emërimin në këtë detyrë si dhe kërkoi  hetimin e tij lidhur me vdekjen e një pasagjeri grek në vitin 1999, gjatë operacionit të policisë në rastin e pengmarrjes së një autobusi. “Në momentin e emërimit të zotit Didi nuk kishim të depozituar asnjë dokument. Aksioni policor i drejtuar nga zoti Didi në 28 maj ‘99 është tregues i qartë i mungesës së profesionalizimit nga zoti Didi. Të hetohet roli i tij në vdekjen e pasagjerit të pafajshëm”, tha Ristani.

Sipas Ristanit, për hartimin e  raportit voluminoz prej 250 faqesh janë pyetur shumë dëshmitarë.

Anëtari i mazhorancës në këtë komision, Pirro Lutaj e cilësoi të pavërtetë dhe të njëanshëm këtë raport. Ai kërkoi përfshirjen në raportin përfundimtar të provave të ofruara nga deputetët e maxhorancës. “Lexuat pamfletin tuaj. Përfshini në votim edhe raportin tonë”, tha Lutaj.

Por kryetari Ristani tha se në votim do të hidhen vetëm provat e administruara në komision.

 

Noka luan me avionë letre

Deputeti demokrat, Flamur Noka, bëri një avion prej letre për të ironizuar kapjen e avionit në Divjakë dy ditë më parë. Gjatë mbledhjes, Noka e ka hedhur avionin e letrës në drejtim të deputetëve të maxhorancës, por ai ra nga krahu i tavolinës ku ishte ulur opozita.

Kjo shkaktoi të qeshura dhe batuta në sallën e mbledhjes.

May 12, 2014 12:32
Komento

12 Komente

 1. toni May 12, 12:43

  E pse te shkarkohet DIDI sepse keshtu ja thote alkoli nje drogaxhiu-alkolisti si ristani ,,ristano o BTHQ po pse ishte i ligjshem emerimi i kulcaj ish-badigard i saleshit,DIDI eshte shembull per policine..

  Reply to this comment
  • Raimond Vlonjati May 12, 15:44

   Ai Didi eshte komplet injorant –Patjeter duhet hequr nga kreu i policise Didi

   Didi duket nje ore larg qe eshte deficent

   Hiqeni more kete idiot, dhe vendosni njerezit e policise qe ka pas PS-ja , nga ata me pervoje ne kete pune

   Hqini nga kreu i institucioneve te gjithe ata qe jane me moshe nen 40 vjec , se jane te gjithe te pa afte fareee

   PS-ja ka me mijera kuadro me eskperience te shkelqyer pune ne cdo sektor –Ndaj ata me eskperience pune dhe jete , ata vendosni ne krye te institucioneve –Mos mbani ne krye budallenj si ky Didi se po diskretitoheni

   Reply to this comment
 2. PARTIA E VUQIDOLIT May 12, 12:45

  o hajdut zgjedhjesh ti thua kape hajdutin nuk ke pak turp o shkarp e qelbur o kpijanec i poshter ftyre kriminale

  Reply to this comment
 3. sopiqoti May 12, 12:58

  Se mos ka me shume mend Flamur Noka per t’u mare me deyren qe i ngarkon ligji dhe votuesit.PIKA neve qe keta lloj deputetesh i ushqejme me buke duke hequr kafshaten tone.Sa per Ristanin e dim se cfar lloi malli eshte dhe se cfar bereqeti na jep ai.Eshte i vendosur ta shpjeri deri ne fund “detyrimin”qe ka ndaj ish-komshiut kur qeveriste si president.

  Reply to this comment
 4. laura May 12, 13:18

  RISTAN HAJDUTI PIJANECI; NE SYTE E SHUME PREJ NESH QE JETOJME JASHTE ESHTE ARMIK I POPULLIT; VODHI NE MENYRE PA TURPSHME NE SY TE TE GJITHEVE; VOTAT E SHQIPETAREVE JA DHA SHKATERIMTARIT SAL ; SI SHPERBLIM ;PIANECI BEHET DPUTET; PERFAQSUES I POPULLIT ;PD ME LULSALIRISTAN NOKA I JANE QEPUR TAIRIT DHE DIDIT SI MUTI MBAS KEPUCE; KUR ARMIKU TE SHAN DIHET SE PUNET TUAJA SHKOJNE MIRE; PER MULIN QE LUAN ME AROPLANA I KA NGEL ORA KUR KA QEN 5 VJEC KUR KALONIN KACATORAT MBI KUKES: PASTAI AI NGA QE OSHT I QUT SI CI KA DASH BACA I VUCCCCCCCCCITOLIT : KUR U BO MINISTR (QE NA KNOQI) PAS 20 VJETEVE MBAROI SHKOLLEN E MJEKESISE ; DOKTOR MR NDIMEN E DOKTOR PSIKOPATIT QE PER INTERESAT E VETA E TE FAMILIES CDO INSTITUCION E KA MBUSH ME INJORANT; MULI DITKE ME BO ISHARET ME AROPLANE EEEEEEEEEEEEEEE I NJE MIRE KET PUNE; NE KOHEN TUAJ;;LEKET E FLUTURAKVE I NDANIT ME BACEN PREJ VUCITOLI; JU MSHIFT PERENDIA

  Reply to this comment
 5. N.VJOSA May 12, 13:24

  Nuk ke faj o Ristan Mafjozi…!
  Te drejte ke..(!)….Duhen shkarkuar te gjithe ata qe i perkushtohen punes si Tahiri dhe Didi dhe te vihen ne polici fallsifikatore si puna jote ,
  që hapje kutit e votimit dhe merrje vendime siç ja kerkonte mideja Sali Horrit Primitiv!…
  Kendo oRistan kendo, deri sa lihet i lire Kryekrimineli dhe Kryemashtrusi!
  Ty do te mbyllet ajo goje e qelbur vetem kur Baces Tritolit ti vihen Byzylyqet dhe te cohet te banoje ne shtepine pa Qira !…
  Le ta toleroje Rama dhe Meta Sali Tritolin deri sa tu vere ai byzylyqet Rames dhe Metes!…
  Pandehin se jane zgjedhur sinte perjetshem….Mjafton te nderrohet Kali i Shtepise Bardhe dhe….!

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi May 12, 14:55

   Eshtë alamet shteti ai ku një kriminel zgjedhjesh si ristani ka lejen për të shkarkuar,emeruar,baltosur e nakatosur te gjitha punët!? Alamet shteti,qafsha saliun dhe jozefinën!?

   Reply to this comment
 6. tomsojeri May 12, 14:38

  Jo jo o Neti ! Loja esht me thell nga cduket shof un ! Po u nderua kali i Shtepis Bardh ,ky shurraxhiu i gjat do e haj, se ai kokmadhi ka treguar se nuk esht kaq budalla , ka “imunitet” te madh e se ze kollaj “gripi” ! Tani po fut dhe gruan ne valle e do shikosh! Kam bindjen se shurraxhiu esht trampolina e ishalla sgabohem !Kta zorraxhij te qelbur me kryekriminelin qe nuk e cajn bythen fare per mazhorancen, diku e kan “lidhur gomarin”e po sillen si garipat fitimtar ! U mbush viti e rilindja mbeti vjeterlindje me po ata “lojtar”ne fush e ne “tifozet”spo e marim vesh kte “catenacio”!!!!

  Reply to this comment
 7. Eli May 12, 14:55

  Ene Mul pordha me demek ben si zyrtar prej kalisi…uh pika.

  Reply to this comment
 8. mergimtari fv May 12, 15:09

  Mul serbo-gorani dhe grek Ristani tallin bythen andej nga Albanistani , per ne te ikurit nga syte kembet ja lame Tiranen ketyre plehrave , aferim ju qofte per talljen e bythes me shqiptaret e varfer qe votuan tu shihnin ke 313 por me kot shpresuat nga merhumet bythe pambuk te PS .

  Reply to this comment
 9. kujjtimi itali May 12, 15:31

  noka dhe avioni i tij. nuk eshte se avioni iu kthye per ti thene se:a nuk jeni ju dhe disa nga koleget tuaj qe jeni mare me kete lloj profesioni????,parate e trafikanteve i keni ngrene ju,berisha, ristani,halimi, e strazimiri. se ndryshe nuk mund te shpjegohet, qe jeni kaq shume te informuar.keta ish drejtues te policise se shtetit ne nje menyre apo nje tjeter po demostrojne te gjithe menyren e organizimit te trafikut te droges ne vendet e europes, nga ana e strukturave te shtetit drejtuar prej tyre per keto 8 vitet e fundit, dhe tani bejne rolin e engjellit.ky fallsitet duhet te perfundoje nje here e mire ku njerez te papergjegjshem,njerez qe e rropaten ke te vend per 8 vite me radhe,njerez ku zaptuan cdo gje qe i doli perpara, njerez qe me paturpesine,dhe kulturen me banale dalin televisioneve te paguara nga taksapaguesit shqipetare, duke nxjere vrer nga goja e tyre e piset, dhe e fjalorit te pakontrolluar,duke lene te kuptohet se keta jane rraca qe ka zbritur nga malet,dhe shpellat, ku e cilesoi edhe enciklopedia maqedonase__________. si mund te bejme fajtore nje shtet si maqedonia,kur sjelljet e politikaneve tane jane te korikspondueshme me ate qe ata kane thene per ne.kemi nje ane pozitive, kushdo mund te flase keq per ne, ne jemi ne gjendje te demostrojme vertetsine e faktit.sepse keshtu jemi gatuar____________.edhe sot kur shqiperia ka nevoje me shume se kurre per bashkimin e forcave politike per marrjen e statusit per ne europe,ne jemi te paret qe me veprimet banale te disa politikaneve tane i tregojme europes se:ne nuk e duam. jemi,shqiperia-kunder- shqiperise.neve na behet qejfi kur shtete te tjera te ballkanit marin statusin,sepse na vjen gjynah, ndersa per vete jo.mos politikanet tane punojne per rryma te caktuara politike qe shkojne kunder interesit kombetare. nje shpjegim duhet te jete.
  dhe tani po ju tregoj nje barsalet, edhe se te gjithe barsaletet per shqiperine, sot ne kete kohe po vertetohen. nje here dy shqipetare shpetojne femijen e nj mbreti.mbreti per mirnjohje,kerkon ti shperbleje. dhe i thote.kerkoni cfare te doni dhe deshira juaj dote plotesohet. njeri kerkon nje lope dhe nje vic. ndersa tjetri, a e dini se cfare kerkon???
  une nuk dua asgje por ti amaresh edhe atij tjetrit lopen dhe vicin,dhe mbreti ploteson deshiren e te dyve dhe askush nuk perfiton asgje…keshtu jemi edhe ne shqiptaret e sotem ,
  luftojme dhe punijme nate e dite per te mirat dhe interesat e te tjereve………….

  Reply to this comment
 10. Jozi May 12, 16:50

  O RISTAN DO TE FAL NJE BRISK ANTIK RUBIK OSE BIG DHE TJA RUASH DIDIT ME QAFSH SE KAM DEGJUAR SE JE BERBER IMIRE

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*