Mbyllet ndeshja, Shqipëri – Turqi 0 – 2

March 22, 2019 22:49

Mbyllet ndeshja, Shqipëri – Turqi 0 – 2

Prishen balancat e përballjeve mes Shqipërisë dhe Turqisë (4 fitore, 2 barazime, 4 humbje) dhe këtë herë në favor të turqve, që morën fitoren 0-2 në “Loro Boriçi” dhe e nisën në mënyrën më të mirë edicionin eliminator Euro 2020.

Kuqezinjtë e nisën mjaft mirë ndeshjen dhe krijuan disa mundësi të mira shënimi në pjesën e parë, kur fillimisht Balaj dhe më pas Balliu e Uzuni, e panë veten të vetëm me portierin, por nuk ia dolën të dërgojnë topin në rrjetë.

Atë që nuk e bënë kuqezinjtë, e bënë mjaft mirë turqit, që në rastin e parë të tyre, shfrytëzuan maksimalisht një gabim të tanëve dhe kaluan në avantazh, me anë të sulmuesit Cenk Tosun.

Edhe pjesa e dytë nisi me ritëm të lartë të tanëve, por në minutën e 55-të, ishte Hakan Calhanoglu, që depërtoi për shumë metra i pashqetësuar, duke shfrytëzuar maksimalisht një hutim të Hysajt dhe shënoi golin e dytë, pas një gjuajtje të bukur nga distanca.

Pas këtij goli, nuk mungoi as kontestimi i tifozërisë, të cilët hodhën sende të shumta në fushën e lojës, duke dhuruar një shfaqje të turpshme, që për më tepër u mbyll me një goditje ndaj portierit Etrit Berisha.

Nuk munguan as thirrjet kontestuese ndaj trajnerit Christian Panucci, me koralen “Panucci Vaffanculo”, ndërsa ky i fundit reagoi duke hedhur në fushë Armando Sadikun dhe Eros Grezdën, dy nga autorët e golave në fitoren e fundit ndaj turqve.

Megjithatë tentativat e tanëve ishin sporadike, me lojtarët e repartit të sulmit, që shpesh herë e tepronin me mbajtjen e topit, ndërsa thuajse asnjëherë nuk e vunë në provë portierin e përfaqësueses turke.

Vërshëllima finale e arbitrit gjerman, pa skuadrën e Turqisë që të festonte në “Loro Boriçi”, ndërsa kuqezinjtë treguan sërish se kanë shumë punë për të bërë në prapavijë, ku pësuan në të dy rastet e vetme të turqve.

Vetëm 3 ditë më vonë vjen transferta me Andorrën, një nga ato ndeshje që duhen fituar medoemos, ndaj gjëja më e vlefshme në këto momente, është të lëmë pas këtë humbje, për t’u përqendruar te takimi i ardhshëm.

v.l/ Dita

March 22, 2019 22:49
Komento

8 Komente

 1. ciganet e turqis i cpojn breket berishes ne shkader March 22, 23:01

  tradita muzullmame e don ashtu

  mikun lene t’baj c’ti doj cari ne shtepi !

  Reply to this comment
 2. TLN March 22, 23:35

  O Duke o bastard edhe ne vitin 1997 kur Shqiperia ishte ne anarki totale kombetarja jepte shpirtin ne fushe. Ke vene trainier nje idiot qe nuk ka kurrfare lidhje me zanatin e trainierit. Trainier qe kalon gjithe kohen duke bere sherr me gazetaret e duke u ankuar per lojtaret.

  Reply to this comment
 3. Arber iliri March 22, 23:44

  Idiote eshte thjesht sport futbolli.o zot sa jane shtuar budallenjte.

  Reply to this comment
 4. mirel March 23, 02:28

  Po te thashe o Pano, nuk mjafton nje gol, po dhe te mos haje asnje. Tani dole deficit tre gola..

  Reply to this comment
 5. Lani March 23, 07:08

  Kur do ta kuptoje FSHF-ja qe me Panucin nuk ka shprese.

  Reply to this comment
 6. Koqa March 23, 08:12

  Mos u merzisni o burra shqipetare ,turqit jane vellezrit tane ,2 shtete ( turqia dhe amerika ) na e rrasin nga mprapa ,jemi i vetmi kombe me bote qe na pelqen te na i rrasin keto 2 shtete.
  Shpipot njerez pa tru

  Reply to this comment
 7. ibrahim shefqet e mehmet sulltana albanistana e salira March 23, 08:46

  dukej sikur luanin dy skuadra turke nga emrat .
  osuni kunder tursunit,sadiku kunder hasanit e beqira te dyja skuadrave.
  turkoshaket tane luanin turqit shenonin…..

  Reply to this comment
 8. Taraboshi March 23, 16:47

  Mireli specialist per gjithecka.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*