“Mbyllja e specializimeve na la pa mjekë specialistë”

May 8, 2018 22:40

“Mbyllja e specializimeve na la pa mjekë specialistë”

Kryeministri Rama ka folur në emisionin ‘Top Show’ edhe për problemet në sistemin shëndetësor, e më konkretisht për përballjen e mungesës së mjekëve specialistë nëpër spitalet e rretheve.

Rama tha se shkaku i kësaj mungese ka qenë periudha kohore e specializimeve.

Ndërkohë, ai u shpreh se vitin e ardhshëm pritet të dalë grupi i parë i specializantëve, që do të çojë në eleminimin e fjalës “mungesë” në spitalet e rretheve.

“Në spitalet tona ka ende shumë probleme që duhen zgjidhur, por që askush nuk mund të mohojë që në drejtim të përmirësimit të shërbimit janë bërë hapa shumë galopantë përpara. Ne u përballëm me një mbyllje pa shkak, për 4 vite të specializimeve, gjë që bëri të ndjejmë mungesën e mjekëve specialistë, sidomos në spitalet e rretheve. Vitin e ardhshëm pritet të dalë grupi i parë i specializantëve dhe nuk do të kemi më mungesë të mjekëve specialistë në spitale”, tha Rama.

s.a/dita

May 8, 2018 22:40
Komento

5 Komente

 1. Aliu nga Selenic May 9, 01:38

  Ketu e ke shume mire i dashur Kryeminister vecse me keqeardhe po te them se nje specialiszim vazhdon akoma edhe me keqe se ne kohen e Berishes te shitet shtrejte.Ket fenomen nuk e ke kapure ose nuk ke deshire ti kushtosh rendesi kete nuk po e kuptojem.! Ne se je ne rruge te mbare lufto edhe ne ket pike ndryshe administrat do te te shkatrroj shtetin.!

  Reply to this comment
 2. Fat man May 9, 02:03

  Ore pallosh ngele studiot e TV, mendonim qe kete semundje e ka pasur Saliu, por ti qenke i papar.
  Mblidh Ministrat dhe rrini e punoni ne zyre se keto punet e mediave kazan qe ti i ushqen me “fake news”, e bejne zedhenestt, te Kryeministrise dhe te Ministrive perkatese.
  Ik tani zullap ne pune, boll se na cave trapin.

  Reply to this comment
 3. Lili May 9, 12:28

  Po ku jane pergjegjeset e ketij veprimi aq idiotesk sa mbyllja e specializimeve!ne cilen koke te mbrapsht mundet me lind nje ide te tille,e plus asaj me u pranuar nga qeveria e nga Parlamenti pa asnje reagim!
  Vertete keni menduar se duke hequr specialistete do heqen edhe semundjet e shqiptareve si per magji?
  Apo mos keni menduar se sa ma pak vende aq ma shume rritet ‘pazari’per nje vend specializim,edhe aq ma shume do fitoni?mendoj se kjo e dyta eshte arsya e vertete te vendimeve ne Shqiperi,per kete rast,po edhe per shume raste tjere ku merren vendime absurde,vetem per perfitim te nje grusht njerezesh,te gjithe shume te afer me pushtetin…
  Ku jane ‘teknokratete’e ministrise se Shendetsise me tablot e prioriteteve ne Shendetsi,me tablot e mungesave ,me tablot e kuadreve jashte kerkesave,etj etj…
  Krye ne veti vendos. Ministresha,jo sipas interesit te qytetareve,po sipas interestit te xhepit te saj?

  Reply to this comment
 4. Lili May 9, 12:32

  ‘Nuk do kemi me mungese te mjekeve specialiste!’
  O Edi,ke gjithmone mungese te mjekeve specialiste.
  Gjithmone.
  Pyet njerezit e mjekesise pak ,qe te te shpegojne pse e qysh lindin nevojat per specializim…se nuk jeni fanar i mjekesise boterore,prandaj gjithmone do keni nevoje per specializime te specialisteve e jo specialisteve ne mjekesi.

  Reply to this comment
 5. Arben May 9, 13:25

  REZULTAT I SHKELQYER I SHENDETESISE ZERO

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*